Feest van klank? kleur en ritme Fries won kwart miljoen met een puzzelpot Symbolische oogstgave voor de geestelijkheid VRIJDAG 23 AUGUSTUS 1957 DE LETOSE COURANT PAGINA F. Tabtoe Delft 1957 gestart De generale repetitie voor een uit verkocht „huis" heeft gisteravond de reeks voorstellinger van het mili taire muziekfestival „Taptoe Delft" ingeluid, welk festival tot en met 31 augustus duurt, en waarvan van avond de première gaat. Tijdens een ontvangst door het co mité „Taptoe Delft" in het rijksmu seum „Huis Lambert van Meerten" gaf Rocus van Yperen, algemeen lei der van de taptoe, een uiteenzetting over het muzikale gedeelte, waarna de heei F. J. H. Th. Smits het een en ander vertelde over de uniformen en dit met een kleine „modeshow" toe lichtte. Na deze ontvangst begaf het gezel schap zich naar de markt om de ge nerale repetitie bij te wonen. Even als vorig jaar is teruggegrepen op de historie, waardoor nog meer af wisseling in het schouwspel kon worden gebracht. Daarbij is uiter aard het natuurlijke fraaie decor, dat de Delftse markt met de slanke toren van de Nieuwe Kerk biedt, ten volle benut. Kleurrijk schouwspel Het historische gedeelte begint on middellijk na de openingsfanfare met het optreden van tamboers- en pijpers der mariniers, die gekleed zijn in de tenue van de jaren rond om 1675. Daarmee bedoelen de orga nisatoren een eresaluut te brengen aan Michiel Adriaansz de Ruyter, wiens herdenkingsjaar het is. het Staatse leger spelen de tamboers en pijpers marsen uit die tijd, waar na een exercitie van een afdeling van het Staatse infanterieregiment „Orange-Gelderlandt" dit eerste his torische gedeelte besluit. Onmiddel lijk hierna treden er als scherp con trast enige tegenwoordige tamboer korpsen op. Een volgend historisch gedeelte vormt het optreden van een onder deel der landmacht en het korps ko ninklijke mariniers uit de jaren 1815 1830, gevolgd door een opmars van een huidig trompetter- en fanfare korps. Wat hierop volgt zal vooral bij de ouderen onder het publiek zeer in de smaak vallen, want dan ver schijnen grenadiers en jagers, mari niers en trompetters van het voor malige korps rijdende artillerie in hun uniformen uit de perioden 1914 —1940. Tot slot treden de drie grote mu ziekkorpsen van zee-, land- en lucht macht gezamenlijk op en na een exercitie van het commando lucht vaarttroepen volgt dan de finale met de opjnars van alle deelnemende korpsen. Kon. paar naar „Taptoe-Delft" H.M. de Koningin en Z.K.H. Prins Bernhard hebben het voornemen op 30 augustus a.s. de taptoe te Delft bij te wonen. Aan Israëlisch- Jordaanse grens Drie Israëliërs gedood Een woordvoerder van het Jor daanse leger heeft donderdagavond te Amman meegedeeld, dat drie Is raëlische soldaten bij botsingen met Jordaanse strijdkrachten zijn gedood. De Israëliërs waren op Jordaans ge bied doorgedrongen, aldus de Jor daanse woordvoerder. Volgens de woordvoerder was bij het dorp Gear Azoen een Israëlische patrouille over de grens gekomen, die het vuur opende op een Jordaan se afdeling. De Jordaniërs schoten te rug. Later werd de Israëlische patrouil le, die naar schatting uit zes man bestond, versterkt met een peloton. Jordaanse militairen omsingelden de Israëliërs om him de terugkeer naar Israëlisch grondgebied te beletten, aldus de woordvoerder. De gemengde bestandscommissie, die door de Jor daniërs was gewaarschuwd, gaf be vel het vuren te staken. Dé Jorda niërs gaven gehoor aan het bevel, maar de Israëliërs schoten door. Dit leidde ertoe, dat drie Israëlische sol daten werden gedood, aldus de Jor daanse woordvoerder. De Jordaniërs leden geen verliezen. Volgens de woordvoerder versterk ten de Israëliërs de troepen met nog een peloton, ondanks het bevel tot het staken van het vuren en aanwij zingen van waarnemers van de Ver enigde Naties. KARDINAAL MERCATI OVERLEDEN. Kardinaal Giovanni Mercati is don derdagavond in zijn appartement in het Vaticaan in de ouderdom van ne gentig jaar overleden. Hij had de titel „bibliothecaris van de Heilige R.-K. Kerk". Kardinaal Mercati was geboren in Villa Gaida bij Reggio Nell Emilia. In 1889 werd hij priester gewijd. Hij was hoofd van de Vaticaanse biblio theek, toen hij in 1936 door paus Pius XI tot kardinaal werd benoemd, tege lijk met mgr Tisserant, die toen on derdirecteur van de boekerij was. Door zijn dood is het aantal kar dinalen verminderd tot 58, te weten twintig Italianen en 38 niet-Italianen. Hij kwam, zag en werd schatrijk Fiscus zorgt voor de domper Een inwoner van 't Friese plaatsje Beetgum had zich de ogen uitgekeken icud op de „Kijk U Rijk"-puzzel. Hij is ge- Tezamen met de trompetters uit wend aan vreemde dingen, maar niet temin keek hij vreemd op, toen er gistermiddag vier heren bij hem op bezoek kwamen, die hem vijfduizend gulden in de handen stopten met de deren het meest van al dit geld moe ten profiteren". Hoewel vader Kromhout een ver woed puzzelaar is, kwam hij er nooit toe om een oplossing in te sturen. Totdat zijn vrouw hem de stimulans gaf om de oplossing in te zenden. Dat was in het voorjaar, toen hij in een koffieprijsvraag met twee oplossingen mededong en er zowaar twee prij zen uitsleepte. Amerikaanse journalis ten naar comm. China De Amerikaanse regering heeft don derdag „bij wijze van proef" toege staan, dat 24 Amerikaanse journalis ten naar Communistisch China gaan. In de desbetreffende bekendma king van het ministerie van buiten landse zaken wordt gezegd, dat dit besluit is genomen op grond van „nieuwe factoren". De paspoorten van de correspondenten zullen voor een tijd van zeven maanden geldig zijn. Van gezaghebbende zijde werd vernomen, dat verlenging van de gel digheidsduur in sterke mate zal af- hangen van het feit of de verslag- i gevers vrijheid van berichtgeving wordt toegestaan. In de bekendmaking van het minis terie van buitenlandse zaken wordt gezegd, dat dit besluit geen verande ring betekent van de Amerikaanse politiek jegens het Communisme in Ohina. In 1949, toen de communisten de nationalisten op het vasteland had den verslagen, heeft de regering te Washington Amerikaanse staatsbur gers verboden naar Communistisch China te reizen. Het internationale comité van het Rode Kruis te Geneve heeft de Egyp tische rode halve maan geneesmidde len ter waarde van 10.00„ Zwitserse franken doen overhandigen ten be hoeve van de slachtoffers van de strijd in Oman, aldus melden te Bei roet ontvangen Egyptische bladen. Dit bericht is in Britse regerings kringen met verwondering ontvan gen. Men verklaarde van gezagheb bende zijde te Londen, dat het inter nationale comité van het rode kruis slecht ingelicht moet zijn door de ver tegenwoordiger van de imam van Oman te Cairo, zowel over de aard van het conflict als over de instantie waarmede het zich in verbinding diende te stellen. Volgens te Londen beschikbare inlichtingen bedraagt het aantal slachtoffers onder de opstande lingen van Oman niet meer dan vijf- en-dertig en aan burgerwoningen zou slechts zeer weinig schade zijn toege bracht. De minister van defensie in Kenia, John Cusack, heeft bekend gemaakt, dat politieversterkingen zijn gezon den naar een interneringskamp van leden van de Mau Mau, waar zater dagavond twee Afrikaanse bewakers door geïnterneerden zijn doodgesla gen. Twee blanken en verscheidene Afrikaanse leden van het personeel van het kamp alsook achttien geïn terneerden liepen verwondingen op. Pater Vaclav Filipec, Salesiaan, is door een rechtbank te Olomouc in Tsjecho-Slowakije tot negen jaar ge vangenisstraf veroordeeld. Hij zou een „illegale" organisatie hebben ge leid, die vertakkingen had in geheel Moravië. Deze organisatie ontving instructies van het Vaticaan en werd Ik rook maar een paar sigaretten per dag. Maar dan wil ik ook de beste hebben: die heeriyk-zachte Essex filter-sigaretten. Ik geloofde niet in fil ter-sigaretten, maar sinds ik Essex filter rook, zeg ik; „Eindelij k een lekkere filter-si garet!". I Mijn vrouw gaf me op VaderdagEssex filter. En daarna heb ik nooit meer een ander merk gekocht. Essex filter bevalt me bijzonder der puzzels altijd aan het langste eind trekt. Ondanks deze teleurstelling maakt de heer Kromhout nu al plan nen om zijn overwinning te gaan vie ren met het zestig man tellende per soneel van de melkfabriek, waarover hij de leiding heeft. hè?" mag dan misschien voortvloeien mededeling, dat de rest, groot 248.0001 ujt dat de winnaar zestig gulden, nog komen zou. I procent van zijn prijs uit handen zal I moeten geven aan de fiscus, die zon- De heren kwamen hem vertellen, der puzzels altijd aan het langste eind dat hij de winnaar was geworden van de enorme pot, die zich gevormd had doordat er in de twee voorgaande ronden van de „Kijk u rijk"-puzzel uitgaand van het Levers Concern te Rotterdam niemand in geslaagd was een goede oplossing te vinden. Van de ruim 160.000 inzenders bleek thans de heer A. Kromhout, chef van de Lij empf-melkfabriek te Beetgum, de enige, die een goede in zending had ingezonden. De heer Kromhout, 38 jaar oud en vader van vijf kinderen, heeft zich dus in letter lijke zin schatrijk gekeken, want hij won in een klap 253.638 gulden. Natuurlijk lacht minister Hofstra met de gelukkige winnaar mee: hij krijgt anderhalve ton in de schatkist. De eerste reactie van de winnaar was: „Sjonge, sjonge, is het niet ver schrikkelijk?" En tegen de directeur i van het Levers Concern verklaarde hij: „Ik wil dit eerst eens rustig in me laten omgaan, voordat ik plannen j maak. Het lijkt me de grootste kunst om het geld een beetje bij elkaar te houden. Voor mij geen glanzende auto of andere dure dingen. Ik heb altijd graag een mooi radiotoestel willen hebben. Nouj die zevenhon derd gulden kan ik nu wel missen. Ik vind trouwens, dat mijn vijf kin- Het nuchtere: „Hoe bestaat het,gesteund door de Amerikaanse in- i'" mac ilan miwhipn vnnrblnpipn lichtingendiensten. De Orde der Salesianen is in 1950 in Tsjecho-Slowakije verboden. Op 27 juni werden te Ostrava acht Salesianen wegens ondermijnende ac tiviteit eveneens tot gevangenisstraf fen veroordeeld. RUSSISCH PROTEST TEGEN WESTDUITSE VLOOTSTEUNPUNTEN IN OOST-ZEE. De Russische ambassadeur in Bonn Smirnow, heeft bij de Westduitse mi nister van buitenlandse zaken, Von Brentano, mondeling geprotesteerd tegen de inrichting van vlootsteun- punten aan de Oostzee, aldus verluidt uit bevoegde bron. Opgemerkt is ech ter, dat de inrichting van Duitse vlootsteunpunten aan de Oost-zee tot bet ressort van de NAVO behoort. Daarom zou deze kwestie niet het onderwerp van bilaterale besprekin gen kunnen vormen en is men in Duitse zijde niet voornemens op het protest van Smitnow in te gaan. ATOOMWAPENS VOOR ENGELAND IN VERRE OOSTEN NEDERLANDSE VROUW IN SURABAJA VERMOORD. In Lawang, ten zuiden van Soera- ba ja, is mevrouw W. C. Willemse, een Nederlandse weduwe van 76 jaar, vermoord. Haar lijk werd in haar woning gevonden. De politie meent, dat zij door een inbreker om het leven is gebracht. Het is nog niet bekend of het slachtoffer nog familieleden in Ne derland heeft. De lonen in de Ameri kaanse auto-industrie De General Motors Corporation heeft de bond van arbeiders in de auto-industrie voorgesteld de lopen de loonovereenkomst voor de duur van twee jaar te verlengen. De president der G.M.C.,, Harlow Curtice, verklaarde in de brief aan de voorzitter van de vakbond, Walter Reuther, waarin dit voorstel werd gedaan, dat de bond in een positie verkeert om een reëele bijdrage te leveren tot de economische stabiliteit in het land. Dit kan geschieden, zo schreef hij, door een gezonde politiek aan te kondigen met betrekking tot de doeleinden, waarnaar zal worden gestreefd bij de onderhandelingen j over de collectieve overeenkomsten voor 1958, in plaats van buitensporige eisen te publiceren, die, indien zij zouden worden ingewilligd, ongetwij feld de inflatie zouden bevorderen. Verlenging van de lopende over eenkomst zou volgens Curtice een uiterst opbouwende uitwerking heb ben, niet alleen in de auto-industrie maar ook daarbuiten. De vrees voor kostbare stakingen zou erdoor weg genomen worden en de spaaractiviteit zou erdoor aangemoedigd worden. De Amerikaanse regering heeft gis teren bekendgemaakt, dat de kosten van levensonderhoud opnieuw zijn reeds 13 De Verenigde Staten hebben aan de Sowjet-Unie gevraagd, de juris dictie van 't internationale gerechts hof in Den Haag te aanvaarden in een geschil over een Amerikaans pa trouillevliegtuig, dat 4 september '54 boven de Japanse Zee werd neer geschoten. Het Amerikaanse verzoek is 19 augustus verzonden. Vorig jaar hebben de Ver. Staten in een nota aan Moskou 1.3^5.650 dollar schadevergoeding geëist voor het verlies van het vliegtuig en de dood van een lid van de bemanning. De Sowjet-Unie heeft het neerschie ten van het vliegtuig toegegeven, maar over de positie van het toestel op het tijdstip van de aanval ver schillen beide landen van mening. Hammarskjoeld over Midden-Oosten De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Hammarskjoeld, heeft we westelijke ontwapeningsvoorstel- donderdag tegenover verslaggevers J JJ in New York verklaard dat hij van mening is dat nu de nieuwe zitting der assemblee op handen is, de toe stand verschilt met die van het vo rige jaar en dat het er nu veel gun stiger uitziet ten aanzien van oplos sing van verschillende problemen van het Midden-Oosten. S AOEDI-AR ABIë PROTESTEERT TEGEN AANWEZIGHEID VAN BRITSE TROEPEN. Saoedi-Arabië heeft donderdag bij de secretaris-generaal van de V.N. Hammarskjoeld, geprotesteerd tegen „het gebruik van de streek van Boe- raimi als verzamelpunt voor Britse troepen en andere Engeland getrou we troepén voor hun aanval op Oman". In het schrijven van Saoedi-Arabië RUSSISCH COMMENTAAR OP WESTELIJKE ONTWAPENINGS VOORSTELLEN. Radio-Moskou heeft donderdag avond in een commentaar op de nieu- len gezegd, dat deze niets veranderen aan de niet opbouwende houding van de westelijke mogendheden in de kwestie van de ontwapening. Het feit, dat de westelijken bereid zijn de proeven met atoomwapens voor de tijd van twee jaar te staken, betekent niet in het minst, dat deze landen bereid zijn onvoorwaardelijk een einde te maken aan de proeven, aldus werd in een Engelse uitzen ding van de Russische zender ZEVEN AMERIKAANSE JONGENS VAN MOORD VERDACHT. Een zevental jongens variërende in de leeftijd van 16 tot 20 jaar wor den verdacht van moord op Michael Farmer, een zoon van een New Yorkse brandweerman. Het slachtof fer was door polio verlamd en zou door de jongens zijn doodgestoken wordt verder gezegd, dat de streek i wraak omdat hij een lid van de van Boeraimi door Saoeda-Arabie als groep zou hebben gemolesteerd. Zljn gebied wordt_ be-1 2,0 zij schuldig worden bevonden deel van schouwd. Het verzamelen van Britse troepen in dit gebied wordt in strijd geacht met de voorwaarden van de arbitrageovereenkomst van. 19'54 tus sen Saoedi-Arabië en Engeland en 't internationale recht. MOORDENAAR VAN NEDERLANDSE ONDERWIJZERES aan het ten laste gelegde kunnen zdj tot de electrische stoel worden ver oordeeld. DE ONDERGANG VAN DE „WORLD SPLENDOUR" Men vermoedt dat vijf of zes sche pelingen door de ontploffing en de ONTOEREKENBAAR" VERKLAARD brand aan bo""1 van de later gezon- ken Liberiaanse tankboot „World De 28-jarige Togolander Andreas Splendour" het leven hebben verlo- GokaComlan, die op 20 februari de ren. De Franse tanker „Kozad" zal Nederlandse onderwijzeres aan een vermoedelijk donderdagnacht een internationale school te Fontainebleau twintigtal geredde bemanningsleden M. C. van Steyn heeft doodgestoken, in de haven van Port de Bouc bij is ontoerekenbaar verklaard. Hij Marceille aan land zetten. Ook de moet de rest van zijn leven doorbren-1 tankboot „Olympic Lake" heeft mis- gen in een inrichting voor geestelijk schien nog enkele geredden aan gestoorden. 1 boord. De Britse troepen in het Verre Oosten zullen worden uitgerust met atoomwapens, zodra deze ter beschik king staan, aldus de Britse minister 1 gestegen en dat zij zich van Defensie, Duncan Sandys. Enge- maanden achtereen in stijgende lijn land blijft dit werelddeel als een bewegen. Op grond van de jongste vitale militaire sector beschouwen en j stijging ontvangen de arbeiders der de besnoeiingen zullen hier volgensauto-industrie van 1 september af de minister ook minder ingrijpend 1 een loonsverhoging van 3 dollarcent zijn dan ergens anders. per uur. Tijdens oogstfeestelykheden op de Grote Markt te Ra alte in de .Achterhoek in het kader van het driedaagse oogstfestijn „Stoppelhaene", dat donderdag is begonnen werd de geestelijkheid een garfje rogge aangeboden, een symbool van de oogstgave, waarvan de foto een be eld geeft.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6