Bij de amateurs werd „koning" Proost kampioen Wereldkampioenschappen op de weg voor profs gewonnen door Belg Van Steenbergen Het snelste paard van Nederland Een ontroostbare Italiaan werd tweede; Nederlander (Verhoef) derde MAANDAG 19 AUGUSTUS 1957 DK I.KTDRV COTTTï/VNT PAGTNA 5 De wereldkampioenschappen wielrennen Koning der Belgen woonde eind-fase bij Zondagmorgen om 10 nar zfjn 70 ren ners gestart voor het wereldkampioen schap op de weg voor profs. Het par cours telt 12 ronden of in totaal 285,6 kilometer. Onmiddellijk na de start ont snapten vier renners: de Spanjaarden Feroz en Saldeano, de Nederlander Piet van Est en de Zwitser Favre. Na de eerste ronde, die werd afgelegd in 37 min. 14 sec., gemiddelde snelheid 38.351 km/u., hadden de vier koplopers 59 sec. voorsprong op Junkermann (Duitsland) en 2 min. op het peloton. Na de 3de ronde was hun voorsprong 3 min. 9 sec. op de Duitser Loeder en 4 min. 2 sec. op het peloton. De eerste drie ronden (71,4 km.) wer den afgelegd in 1 uur 54 min. 41 sec. door de vier leiders. Na de 4e ronde, afgelegd ln 39 min. 7 sec., gem. snelheid 36.510 km/u., was de positie als volgt: op kop: Ferraz en Galdaneo (Spanje), Piet van Est (Ned.) en Favre (Zwits.); op 3 min. 36 sec.: Dupon (Fr.), Sabbadin (It.) en De Groot (Ned.)op 4 min. 35 sec.: Reinecke (Duitsl.) en Brown (Gr.-Br.); op 4 min. 40 sec.: het peloton; op 5 min. 21 sec.: Loeder (Duitsl.) die het contact met het peloton verloren had op de kasseien vlak voor Waregem. De tijd van de vier leiders voor de vier ronden (95,2 km.) was 2 uur 33 min. 48 sec. In de vijfde ronde kreeg de groep- De Groot na een felle jacht aansluiting I met de groep-Ferraz, zodat een voor- 1 hoede van 7 renners werd gevormd die na de vijfde ronde, gereden in 40 min. 34 sec. met een gem. snelheid van 35.2 km./u., 2 min. 32 sec. voorsprong had den op het peloton. HALVERWEGE In de zesde ronde liet Favre zich uit de leidersgroep terugvallen in het grote peloton. Hij was vermoeid en kon het tempo aan de kop niet bijhouden. Zo werd de voorhoede gereduceerd tot zes man die de zesde ronde reden in 38 min. 56 sec., gem. snelheid 36.678 km./u. Na de zesde ronde had het peloton 3 min. 8 sec. achterstand en de Zwitser Traxel 3 min. 33 sec. De totaaltijd voor de zes ronden of 142,8 km. was voor de zes leiders 3 uur 53 min. 18 sec., gem. snelheid 36,723 km./u. Er moesten toen nog zes ronden worden gereden. WEER STORTBUIEN De zevende ronde werd onder stort buien gereden. Galdeano verloor con tact met de koplopers op de heuvel van Tiegem en liet zich terugzakken in het peloton. Aan de kop bleven vijf renners over die de zevende ronde reden in 39 min: 7 sec., gem. snelheid 36,510 km./u. Het waren Ferraz, Piet van Est, Sabbadin, Dupont en De Groot. Zij hadden 2 min. 6 sec. voorsprong op het peloton en 4 min. 11 sec. op de Zwitser Traxel. To taaltijd voor 7 ronden: 4 uur 32 min. 25 sec. In de 8ste ronde werd een uitloop poging van Padovan (Italië), Friedrich (Duitsl.) en Schepens (België) prompt verijdeld door het parate peloton. In de kopgroep werd bij de klim van de Vossenhoek even voorbij Vichte, het tempo aangegeven door De Groot, met aan zijn wiel Dupont en Sabbadin. Het ging te snel voor de Spaanse kampioen Ferraz en daarna ook voor Piet v. Est die beiden achterstand kregen. Piet van Est wist later weer aansluiting met het leidende trio te krijgen, maar Ferraz zakte steeds verder af. Na de 8ste ronde, die gereden werd in 39 min. 29 sec., gem. snelheid 36.153 km./u., hadden De Groot, Dupont, Sab badin en Piet van Est 1 min. 18 sec. voorsprong op Ferraz en 2 min. 16 sec. op het grote peloton. Tijd voor de 8 ronden of 190,4 kilo meter (de afstand die daags tevoren door de amateurs was gereden) 5 uur 11 min.54 sec. ONTSNAPPINGSPOGINGEN In het begin van de negende ronde hadden de vier vluchtelingen aanvan kelijk nog een voorsprong van 1.30 op Ferraz en van 2.15 op het peloton. Maar de verschillen werden daarna spoedig geringer. In de afdaling van de heuvel van de Vossenhoek probeerden de Belg Rik van Looy, de Spanjaard Botello en de Nederlander Piet de Jongh te ont snappen het gelukte niet, want de hoofdmacht reageerde onmiddellijk. Na de negende ronde, die door de kopgroep werd afgelegd in 40 min. 10 seconde (moyenne 35.555 km./u.), was de sprong van de vluchtelingen nog 1 min. 20 sec. op de Franse kampioen Valentin Huot en de Oostenrijker Christian en 1.24 op het peloton. De Spanjaard Fer raz volgde op ruim vijf minuten. Huot en Christian werden in het be gin van de tiende ronde ingehaald door Nino Defilippis. Onder leiding van de Belgen De Bruyne, Van Looy en Impa- nis, die voortdurend op kop zaten, liep het peloton snel op de vluchtelingen in. Kort voor Ingooigem verlieten Rik van Looy en Piet de Jongh het peloton. Na een korte jacht wordt de kopgroep door hen ingehaald. Tijdens de bestijging van de Tiegemse berg raakt Piet van Est door het hoge tempo van De Groot los. Maar hij krijgt de kans om zijn achter stand weg te werken. Na de 10e ronde, die is afgelegd in 37 min. 44 sec. (mo yenne 38.844 km./u.) is de stand: een Tijdens de ceremonie protocolaire in het nieuwe stadion van Wareghem. VJ.n.r. André Darrigade, Rik v. Steen bergen, Louison Boubet, Fernand Paul, koerscommissaris van de Belgische Wielren Unie, prins Alexander van België en koning Boudewijn van België. kopgroep, daarna (op 20 sec.) Schmitz, Gauthier en Boni, op 26 sec.: Darrigade, die enkele meters voor het peloton uit- rijdt. INGEHAALD 1 Bij het ingaan van de voorlaatste ron- de worden de vluchtelingen tenslotte in- gehaald door een groep van 15 renners, onder wie Van der Pluym, Mahn, Gau- I thier, Darrigade, De Bruyne, Boni e.a. In Vichte zijn 30 man op kop, maar onmiddellijk daarna ontvlucht Wout Wagtmans. In Tiegem is zijn voorsprong 16 seconden, in Anzegem, ruim 30 km. voor de finish, 25 seconden. De Neder landers proberen het tempo van het pe loton, dat wordt geleid door Schepens, De Rijcke, Van Steenbergen, De Bruy ne, Baldini, Louison Bobet en Dupont, te drukken. De Fransman Rohrbach staakt de strijd. (Koning Boudewijn van België woon de de slotfase van de wedstrijd der pro fessionals bij. Hij arriveerde te Ware gem in gezelschap van prins Alexan der). Wagtmans bereikt Waregem met een voorsprong van 26 seconden op het pe- I loton, dat fel op hem jaagt. De hoofd- macht wordt geleid door Darrigade. De j tijd van de elfde ronde is 37 min. 16 I sec. (moyenne 38.318 km.). De totaal- j tijd over elf ronden was 7 uur 6 min. Kort na Vichte, 16 km. voor de finish, wordt Wagtmans ingehaald door Marcel Janssens en Rik van Looy. Achter hen ontsnappen Rik van Steenbergen, Van Daele en Louison Bobet uit het peloton. Tijdens de bestijging van de heuvel van de Vossenhoek kreeg Janssens een kleine achterstand op Van Looy (Wagt mans was inmiddels opgenomen in de groep-Bobet). Van Looy wachtte tijdens de afdaling op zijn landgenoot, maar daardoor kreeg de groep-Bobet (7 8 renners) de kans om de Belgen in te halen. Van Looy en Janssens werden inge- j haald door Louison Bobet, De Bruyne, Boni, Van Daele, Nencini en Anquetil. I Tijdens de afdaling naar Anzegem (7,5 km. voor de finish) probeerden Bobet en De Bruyne te ontsnappen, maar Van Steenbergen reageert onmiddellijk. Even later trachtte De Bruyne te vluchten; Bobet, Anquetil, Darrigade, Van Looy en Van Steenbergen sprongen naar zijn wiel Nencini en Janssens geraakten achter. De kopgroep van 6 bereikte het stadion met een voorsprong van 12 sec. op het peloton. De tijd over de laatste ronde was 37 min. 04 sec. (moyenne 38.673 km./uur). Het moyenne van Van I Steenbergen over de gehele afstand was 37,210 km./uur. DE UITSLAGEN Het was de derde keer dat v. Steen bergen de titel behaalde. Hij werd reeds kampioen in 1949 en 1956, beide keren in Kopenhagen. De uitslag was verder: 7. Van Daele (België) 7.43.22; 8. Derijcke (idem); 9. Schepens (idem); 10. Ernzer (Luxemb.); 11. Janssens (België); 12. Van der Pluym (Ned.); 13. Piet de Jongh (idem): 14. Boni (Italië). De 21 medailles voor de wereldkam pioenschappen werden als volgt ver deeld- Goud: België (3) weg, profs en amateurs, stayers; Frankrijk (2) achter volging, profs en sprint amateurs; Ne derland (Derksen, sprint professionals) en Italië (achtervolging amateurs). Zilver: Italië (3), Frankrijk (2), Ne derland (Van Vliet, sprint professionals) en Zwitserland. Brons: Italië (2), Nederland (2) gel dermans, achtervolging amateurs en Ver hoef, weg amateurs Frankrijk (2) en Australië. Zondagmiddag werd op de renbaan van Duindigt o.m. een draverij ge houden om het kampioenschap van Nederland, dat werd gewonnen door Double Six M., gereden door P. M. Smit. Foto boven: het veld in actie tijdens de eerste ronde, geheel links de winnaar. Foto onder: de winnaar na de race. Goed resultaat voor Nederland (Van een speciale A.N.P.-verslaggever) WAREGEM, zaterdagavond. De 22- jarige Belg Louis Proost, een boeren zoon uit de Antwerpse Kempen, was zaterdag de gelukkigste Belg in Ware gem. Na een zeer spannend slot verover de hij de regenboogtrui bij de amateurs vóór de Italiaan Pambiaco en de Neder lander Schalk Verhoef, die een bijzonder goede wedstrijd heeft gereden. Proost bevocht zijn zege in de laatste vier van de ruim 1*90 zware kilometers, toen Pambiaco zeker 30 kilometer alleen op kop had gelegen. Juist op het mo ment, waarop de Italiaan tekenen van vermoeidheid begon te tonen, demar reerde Proost uit een groepje van tien renners, dat in die laatste ronde jacht op de leider maakte. Nog voor Waregem had de Vlaming Pambiaco ingehaald en hij versloeg hem op de eindstreep met enkele seconden. Inmiddels had Verhoef het voorbeeld van de Belg gevolgd, was eveneens weg gesprongen en had genoeg voorsprong genomen om de derde plaats voor Ne derland veilig te stellen, voor de sterke Oostduitser Schur, vierde in Melbourne. Hugens op de twaalfde plaats, Joop van der Putten op de 16e en Ben Teunisse op de 25e. Ab van Egmond en de Ne derlandse kampioen Piet Steenvoorden reden de wedstrijd wel uit, maar wer den niet onder de eerste dertig geklas seerd. Pambiaco ontroostbaar Op het ere-schavotje dus een Belg op de hoogste trede, met aan zijn rechter zijde een ontroostbare Pambiaco en aan de andere zijde Schalk Verhoef, die door zyn lengte bijna even hoog als Proost reikte. De Italiaan had de laatste ronde als in een roes gereden. Aan z(jn voorsprong van ruim 20 seconden kon niet getornd worden, zo dacht hij, en hij zag zich ai gehuldigd worden als de nieuwe we reldkampioen. Hij kon na afloop niet over zijn teleurstelling heen komen en toen het Italiaanse volkslied werd ge speeld, werd het hem te machtig en sprong hij van het schavotje af. Voor Schalk Verhoef werden twee gramofoonplaten gedraaid. Eerst het viel tegen van onze Beneluxpartners het „Wien Neerlands Bloed" en daarna om de fout te herstellen het „Wilhel mus". Reusachtige modderpoel Regpn en nog eens regen. Dit was het beeld geweest van de vrijdagnacht en Foto tijdens de ceremonie protocolaire ln het gloednieuwe stadion van Ware ghem. V.I.n.r.: Pambiaco, Proost en de meer dan 2 meter lange Verhoef. zaterdagochtend en de grote hoeveelheid water had de accomodatie rond het cir cuit veranderd in een reusachtige mod derpoel, toen zaterdagmiddag natuur lijk tijdens een regenbui de amateurs werden weggeschoten. De eerste ontsnappingspogingen wer den al in de eerste van de acht ronden gedaan, maar liepen op niets uit De Nederlanders hielden zich rustig en toen het grote peloton zeven seconden na de Brit Reynolds en de Pool Grabowski voor de eerste maal door het stadion reed, waren de oranje-truien niet in de voorste gelederen te vinden. Het weer klaarde op, af en toe brak het zonnetje door de wolkenflarden heen en dat gaf de karavaan moed voor nieu we acties. De groten waren echter waak zaam en smoorden iedere brutale po ging in de kiem. Meer dan honderd me ter kreeg niemand, totdat de Limburger Hugens te zamen met de Oostenrijker Durlacher kort na het ingaan van de derde ronde na ongeveer 50 km. de benen nam. In Vichte er waren toen 54 km. gereden hadden zij een voorsprong van 100 meter op de Rus Kapitanov, de Nederlander Teunisse en de aanstaande wereldkampioen Proost, die op hun beurt het peloton 100 meter achter zich hadden gelaten. Solo-actie van Hugens De drie achtervolgers werden ingelo pen, Durlacher raakte achter door een val op de gladde kasseien van Tiegem en Hugens ging onverstandig alleen door. I Hij had zijn krachten beter kunnen spa ren, want langzamerhand werd zijn voorsprong kleiner, ook al ontwikkelde hy „berg"-afwaarts na Tiegem een ge weldig hoog tempo. Na drie ronden 71 km. lag Hugens nog 6 seconden voor op Verhoef en de Rus Petrov, terwyi het peloton met alle andere Ne derlanders op 12 seconden volgde. Het duurde dan ook niet lang of de situatie was weer helemaal veranderd. Hugens was ingelopen en nu formeerde zich een nieuwe kopgroep van elf man, waaruit de Deen Dalgaard terugviel. Halverwege de koers, na 95 km., had deze kopgroep waarin Nederland niet vertegenwoordigd was, het peloton 31 sec. achter zich gelaten. Ook deze vlucht was tot mislukken gedoemd en op het moment dat het felle jagende peloton in de 5e ronde de leiders achterhaalde, probeerden de Nederlanders hun slag te slaan. Van Steenvoorden springt Tijdens de a ansluiting schoot Piet Steenvoorden naar voren en voordat de anderen het zich realiseerden was hy 100 meter weg. Achter hem kwamen de Belg Roman en Schalk Verhoef in een poging om het Nederlandse element in de kop zo sterk mogelijk te maken. Het drietal kwam bij elkaar en nu gingen de Fransen en de Italianen, die dit toch wel iets te veel van het goede vonden, broederlijk aan de kop van het peloton trekken. Er ontstond een tweede groep, die na de vijfde ronde 120 km. 27 sec. achter lag op de drie leiders op 38 sec. volgde. Verhoef houdt vol Steenvoorden en Roman konden het niet volhouden en vielen in de zesde ronde terug. Schalk Verhoef bleek ech ter uit beter hout gesneden te zqn en legde toen reeds de basis voor zijn 3e plaats. Hij bleef doorvechten ook toen zeven van de 13 achtervolgers er in slaagden by de eenzaam zwoegende Rot terdammer te komen en de slag leek gestreden. Want met de Belgen Van Tongerloo en Roman, de Rus Kapitonov, de Italianen Magni en Pambiaco, de Fransen Geyre en Mastrotto en Verhoef leek de groep, die 30 seconden voor sprong bevocht op vyf achtervolgers en ruim een minuut op het peloton, sterk genoeg om vóór te bUjven. Maar het liep heel anders uit. Want de 5 achtervolgers hadden na de 6de ronde de kop bereikt en het peloton was op mars gegaan om de stontmoedi- gen tot de orde te roepen. Nederland telde de eerste tegenslag. Op 1 min. 22 sec. na de leiders kwam Steenvoor den door in de groep van tien man en daar achter reed geheel alleen Ab van Egmond. Hergroepering In de 7e ronde kwam een nieuwe groepering. Pambiaco nestelde zich al leen aan de kop, achter hem op 13 sec. kwam een groep van tien man onder wie weer Schalk Verhoef en Proost, op 50 seconden reed Hugens alleen en het peloton met Teunisse en Van der Putten lag op 1 minuut. Toen de laatste 24 km. in gingen had Pambiaco zUn positie versterkt. Hy leid de met een voorsprong van 20 seconden, waarbij hy onderweg naar de eindstreep nog 5 kostbare seconden voegde. Het was niet genoeg, want 4 km. voor bet einde sloeg Proost zUn slag. Zienderogen liep de Belg op de Italiaan in en aan de rand van Waregem had hy hem te pakken. Zyn landgenoten konden bun ogen niet geloven, toen hun man daarna onbedreigd als eerste het stadion bin nen kwam. Want de voorlichting was maar droevig geweest. Door dit gebrek aan voorlichting werd de zege van Pro"«t \oor de duizenden toeschouwers in het geïmproviseerde WATERPOLO RUSLAND WINT DE TROFEO ITALIA. Het waterpolotournooi om de Tro- feo Italia behoort tot het verleden. Rusland bezet de eerste plaats in het eindklassement en Nederland eindig de onder aan de ranglyst. In de laatste ontmoeting tegen Hongarije hebben de Nederlandse spelers zich uitstekend geweerd. Dat onze landgenoten een nederlaag te gemoet zouden gaan, stond voor iedereen vast, doch de 35 score kan men eervol noemen. Na de hervat ting startten de Hongaren met een 20 voorsprong en toen scoorde Ka- nizza het derde Hongaarse doelpunt (30). Het tegenpunt liet niet lang op zich wachten. Het was Harry Lamme, die de Hongaarse doelman met een prachtig schot verraste (31). Daarna volgde een reeks j Nederlandse aanvallen, evenwel zon der succes. Het was Varga, die doel puntte en de stand op 41 bracht. Even later werd het echter 42 door een schot van Van Dorp. Uit een strafworp scoorde vervolgens Karpati (52) en Smol maakte er 53 van. Deze stand bleef ongewijzigd. De beide overige wedstrijden ble ven onbeslist. Zuidslavië en Ru*land deelden de punten 11 en Roemenië Italië eindigde eveneens in een ge- lyk spel: 22. De eindstand luidt: 1 Rusland 5 4 1 9 29—11 2. Zuidslavië 5 3 2 8 197 3 Hongarye 5 3 1 1 7 2512 4 Italië 5 113 3 12—19 5 Roemenië 5 113 3 1235 6. Nederland 55 13—26 HONKBAL DE COMPETITIE VAN DE K.N.H.B. De uitslagen van de competitie van de KNHB van dit weekeinde luiden: Eerste klasse A: TIW—Ajax 10. Eerste klasse B: Schoten De Vole- wijckers 132, SpartaSC Haarlem 11—0. Overgangsklasse A: ThorDWV 142 (DWV degr.). Overgangsklasse B: HHC 2UW 2 2—6 (UW kamp. en prom.), RFC—DEC 17—4, De Spartaan O VVO 2 1—6. Tweede klasse C: SVVLaakkwartier 5—0. Promotiewedstrijd naar de 2e klasse: Tjikalong— Hilversum 2 3—1, Quick—SC Haarlem 3 34 o.p. Quick, Base Run nersSparta3 (Base Runners n.o.g.). stadion dan ook een zeer grote verras sing. Pambiaco was niet onbereikbaar voor Verhoef, die op zyn beurt in de laatste pedaaltrappen de snel spurtende groep met Schur aan het hoofd de baas kon blyven. Louis Proost behoorde zeker niet tot de favorieten. Maar toch heeft dc:-~ Vla ming dit seizoen al van zich laten horen. Hij werd vierde in de wedstrijd War schau— Beriyn—Praag, won enkele étap pes in de Oostenrijkse amateurronde, en, wat hem in België naam deed maken, hy werd dit jaar met 25 zegepralen in eigen land koning der Belgische ama teurs. De nieuwe wereldkampioen had I onmiddellyk na zijn overwinning zijn I plannen voor de toekomst klaar: zo snel mogeUjk onafhankelijke worden en dan de komende winter de winterbanen op. I De uitslag was: 1. Louis Proost (Bel gië) 190,4 km. in 5 uur 5 min. en 5 sec.; 2. Arnaldo Pambianco (Italië); 3. Schalk Verhoef (Ned.); 4. Schur (Oost- Duitsland); 5. De Mulder (België); 6. I Fischerkeller West-Duitsland)7. Van Tongerloo (België); 8. Dahlboom (Zwe den); 9. Magni (Italië); 10. Pizoglio (idem), 11. Roman (België); 12. Hugens (Ned.) op 30 sec.; 13. Geyre (Fr.); 14. Zuffelato <7wits); 15 Altueok (West- Duitsl.); 16. Van der Putten (Ned.).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5