S)e CcidóeSoii^arvt SYRIË IN DE GREEP DER SOWJETS Nieuwe zuiveringen op komst Scherp conflict tussen Eisenhower en Congres Natte militaire colonne Directeur: C. M v HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN MAANDAG 19 AUGUSTUS 1957 48ste JAARGANG No. 14186 DE RUSSEN SLAAN TOE IN SYRIë KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. Een zuivering in het Syrische leger en de politie verhaastte gedurende het weekeinde het afschuiven van het land naar de Russische invloedssfeer. Twaalf rechtse legerofficieren zijn van al hun functies ontheven en gear resteerd. Onder hen zijn een generaal- majoor, twee brigade-generaals en ze ven kolonels. Generaal Nizamoeddin, chef-staf van het leger, die vorige week woensdag plotseling „aftrad", is vervangen door de communistische kolonel Afif el Bizri. De nieuwe commandant is onmiddellijk bevorderd tot generaal. De politiechef. Mohammed Ali Ismail, is opgevolgd door Jamal Faisal, een gunsteling van de regerende legergroep. Het gevolg van de wij zigingen is, dat kolonel Serraj de communistische chef van de veilig heidsdienst, die reeds maanden de sterkste man is in Syrië bijna dictato riale macht heeft gewonnen. President Sjoekri el Koewatli van Syrië ontkende zondag na zijn aan komst in Kairo zeer beslist dat hij was afgetreden, maar bepaald gerust stellend was die ontkenning niet. Im mers: de mededelingen over het doel van zijn bezoek aan Egypte bleven in het vage en de „zuiveringen" in de hogere rangen van het Syrische leger, die volgden op de benoeming van de zeer linkse kolonel Afif el Bizri tot opperbevelhebber van het Syrische leger en diens bevordering tot gene- raal-majoor, gaven te denken. Een groep jonge officieren onder leiding van Bizri zou volgens som mige berichten de opperbevelhebber van het leger, generaal Twefik Niza moeddin, hebben gedwongen af te treden. Spoedig nadat Bizri het op perbevel had overgenomen volgde het ontslag van tien zeer hooggeplaat ste officieren, onder wie een gene- raal-majoor en twee brigade-gene raals. Zij zouden uit het leger zijn verwijderd omdat zij in de ogen van de nieuwe uiterst linkse legerleiding onbetrouwbaar waren. SOWJETINVLOED GROTER Bizri liet er geen gras over groeien en benoemde twee geestverwanten als chef en plaatsvervangende chef van de gendarmerie. Ook die maat regel geeft te denken, temeer omdat er vermoedelijk nog meer zuiverin gen in het leger zullen volgen. De toestand in Syrië is zeer onrus tig. Het circuleren van allerlei wilde geruchten over troepenbewegin gen, een komende staatsgreep, arres taties op grote schaal en dergelijke verhoogde de spanning nog, die de afgelopen dagen toch al zo groot was. De zogenaamde neutraliteit van Syrië is nog wat meer op losse schroeven komen te staan en de in vloed van Moskou is beslist groter geworden. Het Syrische kabinet heeft zondag de overeenkomsten die de waarne mende minister van defensie deze Ingesloten grot onderzoekers gered A.P. meldt uit Saint Gaudens dat de acht Franse speleologen, die bij Coume-Ouarnède (Pyreneeën) in diepe onderaardse grotten waren op gesloten door de plotselinge was van een ondergrondse rivier, allen zijn gered. Vijf van hen zaten in een grot op een diepte van 370 meter; drie anderen waren door het water opgesloten in een andere grot op een diepte van 500 meter. Deze drie zijn een dag lang vast gehouden door de rivier, die iedere uitweg had afgesloten. Daarna begon het water weer te zakken. Zij konden op eigen kracht de groep op 370 m. bereiken. Alle acht zijn daarna naar boven getakeld. De grotonderzoekers hebben bij dit avontuur al hun ma teriaal verloren. maand in Moskou heeft gesloten, goedgekeurd. Een raad voor economische ontwik keling, zal toezicht houden op het ge bruik van Russische hulp bij de aan leg van wegen en spoorwegen en de bouw van bevloeiingswerken, elek trische centrales en industriële pro jecten. LIBANON EN KONING SAOED WILLEN BEMIDDELEN In de zeer gespannen verhouding tussen Syrië en de Verenigde Staten, die ontstond nadat ue beschuldiging was geuit dat Washington een staats greep in Syrië teweeg had willen brengen, is nog niets veranderd. De regering van de Libanon heeft inmid dels aangeboden tussen beide landen te bemiddelen. De Syrische militaire attaché in Rome, die aan die „Amerikaanse samenzwering" zou hebben meege daan, is van zijn functie ontheven. Volgens Egyptische persberichten, aangehaald door radio-Cairo, zou ook koning Saoed van Arabië zijn be middeling hebben aangeboden ter op lossing van de crisis in de betrekkin- De ambassadeur van Arabië in Da mascus is door koning Saoed naar Riad, de hoofdstad van Arabië, ont boden voor overleg, zo wordt van gezaghebbende zijde in Damascus vernomen. De Arabische minister van staat en onderminister van buitenlandse za ken Joessef Jassin, die voor een par ticulier bezoek in Syrië was, keert ook naar Riad terug. Omsingeling van Turkije De Libanon, pro-Amerikaans en pro-westers, maakt zich ernstige zor gen over de ontwikkeling in het na buurland. Turkije is eveneens in alarmstemming. Als Syrië inderdaad volledig in het Russische blok wordt opgenomen, zal Turkije in 't noorden, oosten en zuiden een grenslijn van 1700 kilometer door communisti sche landen worden ingesloten. Bo vendien beweren de nieuwe Syrische machthebbers, dat dé Sowj et-Unie de aanspraken van Damascus op de Turkse haven Eskenderun, het voor malige Alexandretta, steunt. De westerse oliemaatschappijen waren van plan vanuit Irak en het gebied rond de Perzische Golf pijp leidingen naar deze haven te leggen om transportmoeilijkheden in de Arabische landen in de toekomst te vermijden. Volgens reizigers, die van daag in Isstanboel aankwamen, zal Rusland nu beslist een Middenlandse- Zeehaven aanleggen voor Syrië, op voorwaarde, dat de Russische vloot er vrij gebruik van kan maken. Pogin gen van gematigde groepen om deze overeenkomst te verijdelen, hebben gefaald. Tot dusver heeft Syrië voor gen tussen Syrië en de verenigde Sta- j meer dan 500 miljoen gulden aan ten. I Russisch oorlogsmateriaal ontvangen. De Amerikaanse hulpverlening aan het bui.enland Alles wijst er op, dat het conflict tussen president Eisenhower en het CongTes over de toewijzing van gelden voor het Amerikaanse hulppro gramma aan het buitenland erger wordt, in plaats van beter, ondanks een zorgvuldig georganiseerd beroep van het Witte Huis op de Senaat, dat de levensbelangen van de Ver. Staten op het spel staan. President Eisenhower heeft John Foster Dulles, de minister van Buiten landse Zaken, admiraal Arthur Radford (tot voor kort voorzitter van het comité van chefs van staven) en John Hollister, de vroegere directeur van, het Bureau voor Internationale Samenwerking, opgedragen, vandaag voor de Senaat te verschijnen om de leden van de commissie voor de toewijzin gen op het hart te drukken, dat een herstel van de besnoeiingen, die door het Huis van Afgevaardigden in de fondsen zijn aangebracht, van vitaal belang is. zijn geheel goed te keuren. Vier keer kreeg hij „de kous op de kop". Hoe meer hij aandringt, hoe hardnekkiger de Congresleden lijken te worden. Het congres heeft, als gemeld, thans een bedrag van 3.191.810.000 dollar voor de hulpverlening toegestaan, hetgeen 809.650.000 dollar minder is dan de regering nodig achtte. De krachtige verminderingen door het congres van de aangevraagde gel den voor de Amerikaase buitenlandse hulpverlening worden te Washington gezien als een uiting van het toene mende verzet der democratische con gresleden tegen een republikeinse president. Dulles c.s. naar de senaat Anderzijds denkt Eisenhower er over, nogmaals via radio en televisie een beroep op het land te doen. Hij hoopt hiermee het Congres zó sterk onder druk te zetten, da het hem het geld voor de buitenlandse hulp zal geven, waarom hij heeft gevraagd. In feite houdt dit alles in, dat het gevecht tussen de president en het Congres in een kritiek stadium is ge komen. Maar algemeen neemt men aan, dat wat er ook gebeurt, de Se naat zeker niet aan alle verlangens van Eisenhower zal voldoen. Hij heeft reeds vier keer een recht streeks beroep op het Congres gelaan, het buitenlandse hulpprogramma in Druipend bloemencorso in Rotterdam NIEUW RUSSISCH BEZOEK AAN OOST-DUITSLAND. Premier Grotewohl van Oost- Duitsland heeft in een rede te Dres den een nieuw Russisch bezoek aan Oost-Berlijn aangekondigd, vermoe delijk al over twee weken. Hij zei dat bij die gelegenheid een handels overeenkomst voor de jaren 1958 tot 1960 zal worden gesloten. Tijdens het jonste bezoek van Kroestsjef en Mi- kojan was over economische kwesties niet gesproken. Grotewohl verwacht van de nieu we besprekingen een grotere invoer van steenkool, metalen, olie, hout, wol, katoen, graan en andere levens- In Rotterdam is zaterdag in de stromende regen het jaarlijkse bloemen- middelen uit de Sowj et-Unie. Er zal corso gehouden. De foto toont een met bloemen beladen hoogbejaarde deel-1 ook over een scheepvaart verdrag nemer. J worden onderhandeld. safc Na de Poolse stakingen Geen cent voor de stakers Er zal geen sprake zijn van nieuwe loonsverhogingen, met uitzondering van enige groepen werkers, aldus de leider van de Poolse communistische partij Wladyslaw Gomulka. In een lange rede waarschuwde hij in felle bewoordingen tegen stakingen om hoger loon af te dwingen. Stakingen leiden tot niets, maar benadelen slechts het land, aldus Gomulka op een herdenking van de stakingen der Poolse boeren, nu twintig jaar ge leden. Deze rede van de partijleider vormde een duidelijk antwoord van de regering op de golf van arbeids onrust die op het ogenblik door ge heel Polen gaat. Vorige week nog staakten tussen de vijf- en tiendui zend mannen van de gemeentetram in Lodz. Met geweld van wapens heeft de regering die staking gebro ken, zonder dat de arbeiders een zlo ty loonsverhoging kregen. Toen hjj de stakingen van vorige week in Lodz besprak, gaf hij de leiding van het trambedrijf in die stad een krachtige veeg uit de pan. Zij is voor een groot deel verant woordelijk voor de staking. Deze lei ding misleidde de arbeiders met ver schillende beloften, die zij onmogelijk kon nakomen. De verplichte levering van land- bouwprodukten zal worden afge schaft, de partij is vastbesloten dit te doen. Het kan echter slechts stap voor stap gebeuren. Dit zei Gomulka zondag, toen hij in het gebied van Krakau een grote rede hield. Hij deed een beroep op de boeren hun verplichtingen getrouw pa te komen. Toch loonsverhogingen Slechts voor de verpleegsters, de arbeiders in de houtindustrie, in kalk- en cementfabrieken en in de steengroeven, had Gomulka goed nieuws. Alleen deze groepen is hoger loon in uitzicht gesteld. Bij de algemene loonsverhogingen van vorig jaar en in het begin van dit jaar kregen deze groepen er niets bij. Ook na de aangekondigde ver hoging blijven verpleegsters in Polen behoren tot de slechtst betaalde groe pen. Wodka en andere sterke drank in Polen zullen 15 pet. duurder wor den, hierdoor zal de regering in staat zijn de hogere lonen van de verpleeg sters te betalen. In het bijzonder richtte Gomulka zich tegen hen die sociale moeilijk heden veroorzaken en tegen dema gogen. Hun activiteit is schadelijk voor hen zelf en voor de staat, zo riep hij uit. Transportvliegtuigen van de R.A.F. zijn zondag begonnen met de evacua tie van de circa 350 Britse militairen, die de sultan van Oman en Maskat hebben geholpen tegen de opstandige Imam van Oman. De militairen worden naar Cyprus en Bahrein gebracht. Men verwacht, dat de operatie maandag voltooid zal zijn. De vertegenwoordiger van de op standige Imam verklaarde zondag in Cairo, dat de troepen van de sultan bij Fakkhara een zware nederlaag hebben geleden. De vertegenwoordiger zei, dat het leger van de sultan 2.000 man telde, waarvan er reeds 200 gesneuveld zijn. De gevechten duren nog voort, zo voegde hij hieraan toe. „Geen akkoord ten koste van landgenoten De Westduitse minister van buiten landse zaken, dr Heinrich von Bren- tano, heeft zondag op een verkie zingsbijeenkomst te Bad Hersfeld in Hessen verklaard, dat de bondsrepu bliek geen handelsverdrag met de Sowjet-Unie zal sluiten, indien Mos kou zijn huidige „negatieve stand punt ten aanzien van de repatriëring van Duitsers die in de Sowjet-Unie worden vastgehouden" blijft inne men. „Wij willen geen akkoord sluiten ten koste van onze ongelukkige land genoten". Lahr teruggeroepen. Dr. Rolf Lahr, de leider van de Westduitse delegatie welke in Mos kou onderhandelingen over de repa triëring van Duitsers, een handels verdrag en consulaire kwesties voert, is zondag in Hamburg aangekomen, nadat hij zaterdag voor de tweede maal sedert het begin van de onder handelingen op 22 juli, was terugge roepen in verband met nieuwe moei lijkheden die naar aanleiding van de repatriëring zijn gerezen. Dr Lahr verklaarde bij aankomst, dat het klimaat der besprekingen in Moskou „stormachtig" is. Hij zei, dat hij met dr Von Brentano overleg zal plegen en „binnenkort" naar Moskou zal terugkeren. De russen beweren, dat alle West- Duitse burgers gerepatrieerd zijn. West-Duitsland houdt staande, dat er nog ongeveer 80.000 Duitsers in de Sowjet-Unie zijn. De Aziatische griep heeft in Co lumbia een alarmerende omvang aan. genomen: er zijn op het ogenblik 50.000 zieken. Totnogtoe is één pa tiënte overleden. Vermoedens zijn ge uit dat de epidemie in verband staat met de terugkeer van het Colum- biaanse contingent der V.N.-troepen uit het Suezgebied. Van officiële zijde is melding ge maakt van 20.000 tot 25.000 gevallen van Aziatische griep in 21 staten der V.S. Men vreest voor een epidemie in de herfst en zes firma's zijn daar om hard bezig met de produktie van een hoeveelheid vaccin waardoor men de ziekte het hoofd kan bieden. Vrijdagmiddag zijn nabij Muiderberg een aantal militaire vrachtwagens met kanonnen en generatoren behorende tot de te Bussum gelegerde 117e afdeling zware luchtdoclartillerie, te water geraakt, toen zij op een voor auto's verboden landweggetje reden. Door de drassige conditie van de weg berm zakten de auto's met aanhang weg. Het zware materieel, dat assisten tie moest verlenen, kon om dezelfde rede zijn taak niet uitvoeren. Zaterdag ochtend begon men met het demonteren van de kanonnen om ze op deze manier op het drogen te brengen. Met vereende krachten trachtte men zaterdagochtend een T.L. 9 kanon uit de vaart te krijgen (foto onder), ter wijl bij het andere materieel uiteraard wachtposten waren gezet (foto boven). Benoemingen Bisdom Rotterdam De Bisschop van Rotterdam heeft benoemd: tot kapelaan te Wassenaar (St. Wil- librord) de weleerw. heer J. W. van der Burg, tot dusver leraar aan het seminarie Hageveld; tot leraar aan het seminarie Ha- geveld de weleerw. heer E. C. Th. de Vette, kapelaan te Vlaardingen (St. Jan de Doper); tot kapelaan te Vlaardingen de weleerw. heer A. Saers uit Lisse; te Lisse (H. Engelbewaarders) de weleerw. heer J. C. Oosterwijk (neo- myst). NIEMAND KONINGSGEZINDER DAN ALTRINCHAM. Lord Altrinchiem, wiens kritiek op koningin Elizabeth onlangs beroe ring wekte, heeft in een vraagge sprek met de „Womans Sunday Mir ror" verklaard, dat „niemand meer koningsgezind of getrouwer aan de troon kan zijn dan ik". „Maar ik ge loof, dat werkelijk dienen niet gelijk staat met vleierij. Het betekent eer lijke toegewijdheid". „Opbouwende kritiek is geen ver raad. Een vriend is zeer zeker de gene die eerlijk tegenover je is", al dus de lord, die de koningin „volko men beminnelijk, zeer goed gekleed en buitengewoon aantrekkelijk" vond. Hij had echter in het geheel geen spijt van zijn kritiek. Zuidwestelijke wind Het weer heeft het afgelopen week einde grotendeels onder invloed ge staan van een in de hogere lucht lagen aanwezige depressie, die zater dagmiddag boven Schotland ontstond en vervolgens in zuidoostelijke rich ting naar Noord-Duitsland koerste. De depressie was geheel gevuld met onstabiele polaire lucht en veroor zaakte bijna overal in het land regen en onweersbuien. Op het Hollandse en Zeeuwse strand en ook in het noorden van Friesland viel gisteren echter geen regen van betekenis. Op het zuidelijk deel van de oceaan treffen we een krachtig gebied van hoge druk aan, langs de noordflank waarvan een actieve depressie in de richting van de Noorse kust koerst. Deze depressie doet in het Noordzee gebied de wind weer naar het zuid westen krimpen. Hierdoor wordt be trekkelijk warme, maar vochtige oceaanlucht via de Britse eilanden ook naar ons land gevoerd. De tem peratuur zal in verband hiermede iets hoger warden. Vooral de nacht zal minder koud zjjn. Het binnen dringen van de warme lucht gaat gepaard met veel bewolking en mo gelijk enige regen. Regen van be tekenis wordt echter niet verwacht. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het veer Medegedeeld door het K.N.M.I., geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt te kwart over elf. MEER WIND Half tot zwaar bewolkt met in het noorden van het land plaat- selijk enige regen. Matige tot krachtige wind tussen west eri zuidwest. Over het algemeen iets hogere temperaturen. i 20 Aug. zon op 5.33; onder 19.56; maan op onder 16.00. Hoogwaterstanden 20 Aug. va 9.40; n.m. 10.15. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM geh. bewolkt 25 C. KOPENHAGEN licht bewolkt 18 LONDEN zwaar bewolkt 19 AMSTERDAM regenbui 19 LUXEMBURG zw. bewolkt 15 PARIJS half bewolkt 20 BORDEAUX onbewolkt 21 GRENOBLE- regenbui 20 NICE zwaar bewolkt 25 BERLIJN nevel 21 FRANKFORT geheel bewolkt 19 MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN ROME regen 19 geheel bewolkt 18 regenbui 18 onbewolkt 21 regen 23 zwaar bewolkt 28 Korreltje 't Is beter van zwijgen berouw t krijgen, dan door veel spreken etr vuur te ontsteken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1