West-Duitsland koopt geen ponden en guldens SCHLPHOL'S fdemark 1 de gulden i Volgens Zorin nil bel Westen p ontwaking Men houdt rekening met devaluatie Nieuw Guinea opnieuw voor de Assemblee? De ongelukken in het Alpengebied Opstandelingen kregen training in Saoedi-Arabië Iets beter weer KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN ZATERDAG 17 AUGUSTUS 1957 48ste JAARGANG No. 14185 VERSMAADT Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 mm- Telefoop: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 pjnnd., f7.50 p.kwart Franco p.p. f8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes f 1.50. We&tduitAe inductile gekant tegen xeaaiuatie aan de ma%k Doordat het Duitse publiek erop rekent, dat het Engelse pond en de Ne derlandse gulden spoedig met 10 zullen worden gedevalueerd, is de han del in deze beide valuta in West-Duitsland nog verder achteruitgegaan. Er worden thans vrijwel geen ponden of guldens meer verhandeld. Vrijdag noteerde het pond sterling nog slechts 10 DJVL, terwijl voor heen steeds 11 D.M. werd genoteerd. De notering van de gulden is gedaald van 1,08 tot ongeveer 1 D.M. HERZIENING WISSELKOERSEN Men begint in West-Duitsland steeds meer voorstander te worden van een algemene herziening van de Europese wisselkoersen, maar men is vrijwel eenstemmig van oordeel, dat van de Mark zou leiden tot een stij ging van het deficit, dat West-Duits land reeds op zijn handelsbalans met het dollargebied heeft. In grot gevangen Drie Franse grotonderzoekers, die door het stijgen van een onderaardse rivier op een diepte van vijfhonderd meter opgesloten zaten in een grot bij St. Gaudens in de Pyreneeën, heb ben gisteren een plek bereikt, die 120 meter hoger ligt. Zij voegden zich daar bij vijf andere kameraden op een droge plaats, die met een veldtele foon met de buitenwereld verbonden is. Maar zij waren door het water nog steeds afgesneden en konden de oppervlakte nog niet bereiken. Later zijn zij gered. De 10 miljoenste op Schiphol zal de minister prijsbeheersing invoe ren voor groenten, fruit, eieren en wijn. Het ministerie van justitie heeft inmiddels de rechterlijke macht en de regeringscontroleurs opdracht gege- laars, die tot ongeoorloofde prijsver hogingen overgaan. Hierop staan straffen, die variëren van hoge boe ten tot gevangenisstraf en het sluiten nen het sterlinggebied een concur rentievoordeel verschaffen, daar de Duitse goederen in dit gebied duurder zouden worden. Bovendien zou de in voer uit het sterlinggebied in West- Duitsland door een revaluatie wor den bevorderd. Ook zou de invoer uit het dollar- er geen sprake kan zijn van een re-1 gebjecj hierdoor worden bevorderd, valuatie (waardeverhoging) van deterwijl daarentegen de uitvoer naar Duitse Mark. dit gebied hiervan alleen maar nade- T-. len zou ondervinden. Het zou dus niet Lu tut ëeveu Volgens de Duitse bladen stuurt uitgesloten zijn, dat een revaluatie van winkels, Frankrijk, met de steun van Engeland i het erop aan, dat de Duitse Mark met j 10% wordt gerevalueerd. Als West- Duitsland alleen tot een wijziging van zijn wisselkoers zou moeten overgaan, zou er hiervoor in de Bondsrepubliek geen steun te vinden zijn. De te Stuttgart verschijnende „Deutsche Wirtschaftszeitung", die in hoog aanzien staat, vraagt zich *n haar nummer van 17 augustus echter Ver70£K Vflll flP af, of een alternatief niet mogelijk I ZUCK Vdll UC zou zijn, namelijk een revaluatie van' A A .landCfl 5% die gepaard gaat met een devalu-1 atie van eveneens 5 van het pond sterling Een-en-twintig leden van de Afri- Het meest gekant tegen een reva-kaans-Aziatische groep in de Ver- luatie vah de Mark is de Duitse in- enigde Nafies hebb n vrijdag beslo- dustrie. Een hogere waarde van de onl opneming van de kwestie Mark tegenover het pond sterling zou iN,euw Guinea op de agenda van de I verwijdering van deze belemmering namelijk de Engelse exporteurs bin- Algemene Vergadering te verzoeken, zou niet alleen in hoge ï-.ate in het ,T belang van de betrokken regeringen Het verzoek, dat naar verwacht - - - werd later op de dag zou v/orden in- De Franse minister van financiën en economische zaken, Felix Gaillard, zal in het begin van de volgende week bekend maken, welke besluiten de regering heeft genomen om de stij ging van de prijzen in Frankrijk tegen te gaan. Om het welslagen van de zondag jl. genomen monetaire maatregelen te verzekeren overweegt de regering verscheidene maatregelen. Volgen! «htpaar de Coninck am kinderen gewoonlijk goed-ingelichte kringenniet het bos ingestuurd, maar zijn zelf Ouders lieten kinderen achter In tegenstelling tot de ouders van Klein Duimpje heeft het Belgische verdwenen. De vijf kinderen trof men, goed verzorgd, slapend in het verlaten huis aan, nadat de pleegvader van een te.™®LtM®e"i?.™rldcr' verdwenen ouders een briefje «r, had ontvangen waarin hem werd ver zocht de kinderen goed te verzorgen. De ouders zeggen, dat de hoop op een betere toekomst hen tot hun daad heeft aangezet. De verdwijning, die in België nogal wat beroering heeft gewekt, deed zich een week geleden voor in het dorp Meldert, een twintig km. ten westen van Brussel gelegen. De de Conincks, die als goede ouders bekend stonden, hadden de laatste tijd met financiële moeilijk heden te kampen. De man was ver tegenwoordiger van een fabriek van wasmachines. versterkingen door de Nederlandse regering. In het memorandum ter toelichting wordt het geschil tussen Indonesië en Nederland over Nieuw-Guinea een voortdurende hinderpaal voor de be vordering en verbetering van vriend- schappelijker betrekkingen tussen Nederland en Indonesië genoemd. De Nassers zwarte lijst'§Snwas onde'<eïend do-or Af- Ceylon, Birma, Egypte, {Ethiopië, India, Indonesië, Perzië, Het semi-officiële Egyptische „Pers- Irak, Laos, Libanon, Libië, Marokko, bureau voor het Midden Oosten" Nepal, Pakistan, de Philippijnen, heeft medegedeeld, dat de autoritei- Saoedi-Arabië, Soedan, Syrië, Tune ten van Suez geweigerd hebben het sie en Yemen. vrijdag aldaar aangekomen, 7.257 ton' Japan en Ghana waren vertegen- metende Amerikaanse vrachtschip vvoordigd op een bijeenkomst van de „Catherine" voorraden te laten inne- groep doch zij tekende niet. men, omdat dit vaartuig verleden Volgens ingelichte kringen was het jaar tarwe naar Israël heeft ver- oorspronkelijke ontwerp van een toe. scheept. Het Noorse vrachtschip „Mars" van 2.716 ton, dat vrijdag te Suez is aan gekomen, heeft geen vergunning ge kregen het kanaal binnen te varen. De „Mars" is van de Philippijnen op weg naar Haifa (Israel) met 2800 ton stukgoederen. lichtend memorandum, dat mede zou worden ingediend, vex zacht als ge volg van een discussie in de groep. Een belangrijke doorhaling was volgens deze kringen een verwijzing naar Nederlandse „onderdrukkende maatregelen" tegen de bevolking van Nederlands-Nieuw-Guinea en haar het beweerde aanvoeren van militaire ïZeueet keigiuatet in ZiuitA&dand zijn, maar ook van het allergrootste gewicht voor de versterking van de internationale vrede en samenw. king in het algemeen en in dat be langrijke deel van de wereld in het bijzonder, aldus het memorandum. BRE ESTR. 173 TEL.233571 Reeds nu modellen met de nieuwe Diorlfjn. (Advertentie). Vrijdag heeft Schiphol de tienmiljoenste bezoeker na de oorlog ontvan gen. Het was mr R. C. Schlingeman, die wij hier zien met zijn echtgenote, terwijl zij in het versierde rondleidingstreintje over de luchthaven geleid worden. Aan de rondleiding ging nog een korte plechtigheid vooraf, waarbij het echtpaar diverse geschenken in ontvangst mocht nemen. Ook geen afschaffing van kernwapens Italiaanse gidsen hebben twee Oos tenrijkse alpinisten gered, die ten zui den van Cortina d'Ampezzo waren gestrand bij een beklimming van de ruim 3.000 meter hoge Pelmo-top. Een derde Oostenrijker is bij die be klimming gevallen en om het leven gekomen. In Chamonix heeft men de hoop opgegeven, dat drie mensen, een Pool en twee Zuidslaviërs, die reeds negen dagen in het massief van de Mont Blanc vermist worden, nog in leven zijn. Verscheidene malen zijn reeds reddingsploegen uitgetrokken, doch steeds moest men terugkeren door het slechte weer. Het heeft de afge lopen dagen zwaar gestormd en er zijn verscheidene lawines gevallen. Duitse beschuldiging. De Duitse reddingsploeg, die heeft meegewerkt aan de reddingspogingen eind vorige week, op de Eiger in Zwitserland, heeft vrijdag in Muen- chen de Zwitserse reddingsploegen beschuldigd van gebrek aan organi satie en samenwerking. De Zwitserse gidsen uit Grindel- wald zeiden van het begin af aan, dat niets gedaan kon worden en dat zij óok niets zouden doen, zelfs niet met een stalen kabel, aldus een woordvoerder van de Duitse red dingsdienst in Muenchen, maar de Lugubere vondsten bij Zand voort wijzen op misdrijf In Zandvoort zijn thans opnieuw resten gevonden van het gedeeltelijke lichaam, dat vorige week zaterdag door enige jongens, die op de bewuste plek aan het spelen waren, werd ont dekt Deze keer werden er enkele ribben te voorschijn gebracht. De overtuiging, dat er sprake is van mis drijf is nu zekerder dan ooit De justitie staat nu voor de grote vraag, hoe het mogelijk is, dat het lichaam in zoveel verschillende delen verspreid is geraakt. Een bulldozer is hier ook nooit aan het werk ge weest, zoals men aanvankelijk ver onderstelde. Het zand, waarin de stoffelijke resten lagen, is nooit ver plaatst geweest. De brandweer is mo menteel druk doende, het water in dit terrein weg te pompen, en hoopt nu nog de schedel en de ledematen aan te treffen, welke voor de identificatie het belangrijkst zijn. Dr Hulst, die de sectie verrichtte en daarbij b.v. geen enkel spoor van kleding aantrof, vermoedt, dat het Centraal Zwitserland wordt op het ogenblik zwaar geteisterd door berg- een geraamte van een tengere jonge- water, dat met grote kracht door de dalen stroomt en aanzienlijke schade man betreft. Een aangetoonde abnor- aanricht. De stroom uit het Maderanerdal komt o.a. door het dorpje Amsteg male breuk van een dijbeenbot, dat nabij Goschenen en sloeg een groot stuk van een woonhuis weg zoals de j aan het bekken vastzat, wijst in de foto laat zien. richting van een misdrijf. Zorin, de Russische gedelegeerde (iphrplë 9911 nrCTfinicatfp? Duitse ploeg haalde één der in nood naar de ontwapeningsconferentie in VJ^ui tiv aan ui gaiiiaaut. verkerende Alpinisten, de Italiaan Londen heeft vrijdag op vragen van een correspondent van het Chinese „Volksdagblad" gezegd, dat de groot- Cordi, aan een stalen kabel op. Nederlandse toerist gewond. De in Eindhoven wonende heer J. Kosterman is gistermorgen met een personenauto, waarin vier personen zaten, in de omgeving van Zeil am see, geslipt en tegen een langs de weg staande muur gereden. Als gevolg van de botsing werd de 23-jarige G. Verschueren, eveneens uit Eindhoven, zwaar gewond. De overige inzittenden liepen geen let sel op. Braziliaans vliegtuig in zee vrijdag op een bijeenkomst van een senaatscommissie verklaard, dat Ja pan „onder geen enkele voorwaarde" zal toestaan, dat zijn strijdkrachten met kernwapens worden uitgerust. Zijn regering zal ook niet toestaan, I dat de V.S. kernwapens naar Japan 1 overbrengen. ste hinderpaal op de weg naar over eenstemming gevormd wordt door de onwil van de westelijke mogendheden werkelijke stappen te doen naar een ontwapening. Bovenal wilde het Westen geen af stand doen van kernwapens, omdat deze naar zijn mening door hun af schrikwekkendheid het gevaar van een nieuwe oorlog verminderen. De Russische afgevaardigde echter zegt, dat deze wapens een middel zijn tot vernietiging op grote schaal en door de volken als aanvalswapens zijn ver oordeeld. Zorin verwijt het Westen voorts met allerlei voorwendsels aanvaar ding van het Russische voorstel tot staking van de proeven met kernwa- i„(r. T, pens te vermijden. De westelijke mO- •j jl hoogte van Puerto Plaza aan gendheden hebben volgens Zorin nog Dominicaanse repu-geen enkel v00rEtel gsedaan, dat al| bliek is vrijdag een viermotorig toe- grondslag kan dienen voor een veel- stel van de Braziliaanse „Varig-air- lines" in zee gestort. Het toestel had geen passagiers aan boord. Tien bemanningsleden zijn ge red en een man wordt nog vermist. omvattende of gedeeltelijke overeen komst inzake ontwapening. Japan wil geen kernwapens. De Japanse premier Kisji heeft Volgens krijgsgevangenen Twee krijgsgevangen gemaakte Oman-rebellen hebben Britse onder vragers verteld, dat zij voor de op stand een training hadden ontvangen in Saoedi- Arabië. De twee mannen verklaarden dat zij door Talib Bin Ali, de broer van de imam, gehuurd waren en naar Sa oedi-Arabië waren gezonden voor een opleiding die zeven maanden duurde. Na afloop van de training werden zij met tweehonderd man, allen in woners van Oman, naar hun land teruggebracht in twee motorsloepen. Niet voor Veiligheidsraad. Engeland zal zich met hand en tand verzetten tegen inwilliging van de eis der tien Arabische landen om de kwestie-Oman door de Veiligheids raad te doen bespreken. Dit heeft een woordvoerder van het Britse mi nisterie van Buitenlandse Zaken gis teren meegedeeld. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het .veer (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 J uur). OPKLARINGEN t Hier en daar enige regen of motregen, maar ook opklaringen. t Iets hogere temperaturen. Matige westelijke wind. In de afgelopen nacht veroorzaakte de laatste randstoring van de bijna opgevulde depressie boven de Noord zee nog vrij veel regen. Vanmorgen kwamen enkele verspreide opklarin gen voor. Het front van de depressie bij IJsland trekt langzaam via En geland in de richting van Nederland. Nabij het front komt veel bewolking Iedereen was uitgerust met een ge- „oor, maar de regen is van weinig weer en munitie voor tweehonderd schoten. De verdere tocht naar Firq werd gemaakt in dagmarsen door dorpen, waarvan men aannam dat ze de imam vriendelijk gezind waren. Bij de aanvallen door de RAF zijn reeds veel rebellen omgekomen, ver telden de twee krijgsgevangenen. Volgens hen hadden alleen mensen uit Oman en geen buitenlanders aan de opstand deelgenomen. i betekenis. In verband daarmede zal er in de komende 24 uur ook in ons land nog slechts hier en daar wat regen vallen, terwijl na de frontpas sage opklaringen zullen voorkomen. De wind blijft uit westelijke richtin gen waaien, zodat de aanvoer van koele oceaanluoht voortduurt. De middagtemperaturen zullen morgen echter toch iets hoger zijn dan van- 18 Aug. zon op 5.30; onder 20.00; maan op 23.00; onder 13.59. 17.16 L.K. 19 Aug. zon op 5.32; onder 19.58; maan op 38.44; onder 15.02. Hoogwaterstanden 18 Aug. v.m. 7.35; n.m. 8. 19 Aug. v.m. 8.30; n.m. 9. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: weer temp. STOCKHOLM onbew. 23 C. OSLO zwaar bew. 20 KOPENHAGEN mist 19 LONDEN geh. bew. 17 AMSTERDAM zwaar bew. 16 LUXEMBURG geh. bew. 13 PARIJS zwaar bevy. 14 BORDEAUX half bew. 21 GRENOBLE onbew. 20 NICE half bew. 31 BERLIJN zwaar bew. 21 FRANKFORT zwaar bew. 15 MUNCH EN zwaar bew. 17 ZURICH zwaar bew. 17 GENEVE onbew. 19 LOCARNO onbew. 25 ROME onbew. 28 WENEN licht bew. 20 INNSBRUCK zwaar bew. 15 Korreltje Wanneer de hoog: gaat het geluk omlaag.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1