Sleutelstad opnieuw le klasser Fransman Rivière en Belg Depaepe nieuwe titelhouders Successen voor Ned. poloploeg te Zagreb blijven dit jaar uit L.F.C. opende nieuw clubhuis met een mooie kantine Gezamelijk werk bekroond Karamoy en Dehnert verslagen op nat. tenniskampioenschappen NZC'21 -Sleutelstad 2-4 Jubileumtournooi door L.F.C. uitstekend tegen Docos geopend VRI1DAG 16 AUGUSTUS 1957 DE LE1DSE COURANT PAGINA 8 Bij wielerkampioenschappen te Rocourt OEFENPROGRAMMA UV8 Zondag 18 augustus speelt UVS thuis aan de Wassenaarseweg tegen VSV, de lste divisieclub uit Velsen. Een week later, zondag 25 augustus, wordt even eens thuis gespeeld en wel tegen De Vo- lewijckcrs uit Amsterdam, ook een club uit de lste divisie, terwijl om 1 uur als voorwedstrijd de reserven voor het betaald voetbal tegen elkaar spelen. De derde oefenwedstrijd vindt op 1 septem ber a.s. tegen Enschedese Boys plaats op het LFC-terrein. Gezien UVS er in geslaagd is voor deze oefenwedstrijden sterke tegenstan ders naar Leiden te halen, zullen de nieuwe aanwinsten volop de gelegenheid I krijgen te tonen wat ze waard zijn. De nieuwe spelers, die inmiddels reeds de training bij UVS volgen, zijn H. J. Matheeuwissen, voorheen NAC (Breda), J die op de linkervleugel zowel binnen I als buiten opgesteld kan worden; A. Hak, voorheen rechtsachter in de Haagse J vierde-klasser ADS, is een speler die ver boven zijn oud-clubgenoten uitstak; Freek Filippo, hier in Leiden zeker niet onbekend, die als linksbinnen of als kanthalf zeker geen slecht figuur in het UVS-elftal zal slaan. Verder zijn er bij UVS nogal hoge verwachtingen ten op zichte van de overgekomen speler Jim my Supusepa, uit „Woerden", een Am bonees, die op de rechtervleugel, hetzij binnen of buiten, een kracht van be tekenis belooft te worden. Ten slotte zullen twee nieuwe doelverdedigers bij UVS een woordje gaanmeespreken, waarvan Th. J. Michlelsen, ex-Quick (Nijmegen) de meeste bekendheid ge niet, doch waarvan ook M. Buist over dusdanige kwaliteiten beschikt, dat zijn oude club „Stanfries" uit Appelscha hem node zag vertrekken. Al met al zijn er voldoende redenen aanwezig om deze wedstrijden met vol doende interesse tegemoet te zien, ter wijl de spanning van de a.s. competitie er slechts door verhoogd zal worden. De opstelling van UVS in de wed strijd tegen VSV op a.s. zondag is als volgt: doel: Michielsen; achter: De Wolf ZONDAG 2.30 UUR: UVS (nieuwe opstelling) VSV (Velzen) Gewone prijzen. en v. Leeuwen; midden: F. v. d. Zeeuw, De Haas en Philippo; voor: Verhoogt. Supusepa, Verhoekx, C. v. d. Zeeuw en Matheeuwissen. WEDSTRIJDEN KNVB-BEKER In het programma om de Nederlandse Voetbalbeker, dat zondag aanvangt met de le voorronde, worden in Leiden en omgeving de volgende wedstrijden ge speeld: WSBTeylingen, Lugdunum Roodenburg, ASCLFC, Foreholte SJC, LisseWarmunda, AlphiaDonk, StolwijkAlphen, BoskoopUnio, ZwartLenig en Snel, CeleritasRK AVV, RijswijkWassenaar. Lugdunum. Voor de Nederlandse Voetbalbeker speelt Lugdunum zondag thuis tegen Roodenburg. De voorlopige opstelling van Lugdunum luidt als volgt: doel: Erades; achter: J. Teeuwen ei van As; midden: Cornelisse, A. Owel en G. van Wetten; voor: H. Teeuwen, J. van Marwijk, D. A. de Roo, P. Zand bergen en P. Th. Zandbergen. Tussen meerdere elftallen beider verenigingen zlulen er op deze dag oefenwedstrijden worden gespeeld. RÜpwetering. Zaterdagavond wordt het programma van de georganiseerde nederlaagwedstrijden voortgezet met de wedstrijd RijpweteringSVOW, aanvang half zeven. Voor de 2e wedstrijd om de „P. H. v. d. Geest-beker" speelt Rijp wetering 2 zondag thuis tegen WOA. Aanvang 2 uur. Het derde elftal gaat naar Weteringse B. 3, aanvang half drie. Vertrek kwart voor 2. Nederlagen tegen Rusland en Roemenië De jeugdige Fransman Roger Rivière is gisteren volgens de verwachtingen we reldkampioen bij de professional-achter- volgers geworden. In de finale versloeg deze voortreffelijke coureur, die vanaf de series de snelste tijden had gemaakt, zijn landgenoot Albert Bouvet. Het ver schil was ongeveer 50 meter. Rivière heeft voortdurend 'n grote superioriteit getoond; ook en vooral in zijn rit tegen de oud-wereldkampioen, de Italiaan Guido Messina. Zij ontmoetten elkaar in de halve finales en Rivière forceerde een voorsprong van ruim 110 meter, ondanks het feit, dat zijn cadans door een lekke band van Messina (in de 6e ronde) verstoord werd. In de fi nale had Rivière weinig moeite met Al- bert Bouvet, die Faggin, na een ener verende en wisselende strijd (de Frans man besliste deze pas enkele ronden voor de finish), had uitgeschakeld. Bou vet nam aanvankelijk een kleine voor sprong op de traag-startende Rivière, maar was daarna niet meer opgewassen tegen de souplesse van zijn landgenoot. Messina klasseerde zich tenslotte als 3de. De tijden waren resp. 6 min. 21,6 sec. (moyenne 47,169 km/uur) en 6 min. 25," «ec. voor Rivière en Bouvet. De stayersfinale De veelzijdige Belg Paul de Paepe won verrassend de finale der stayers. De Belg heeft een tactisch goede course gereden. Halverwege de afstand (100 km.) trok hij naar voren en in de slotfase viel hij Guillermo Timoner, die na ruim 40 km. de leiding van Verschueren had over genomen, zo hardnekkig aan, dat deze het contact met zijn gangmaker verloor en tenslotte afstapte. Timoner volgde daarmee het voorbeeld van Verschueren, die na ruim 70 km. volkomen gedesillu sioneerd de strijd had gestaakt. De Ne derlanders reden zeer zwak. Martin Wierstra, als laatste gestart, bereikte in de eerste fase nog de derde plaats, maar zakte daarna af. Hij eindigde op 10 ron den. Wil Vreeswijk werd voorlaatste met een achterstand van 7 ronden. De uitslag was: 1. De Paepe (België) 100 km. in 1 uur 26 min. en 45 sec.; 2. Bucher (Zwitserland) op 1 ronde en 30 m.; 3. French (Austr op 5 ronden en 400 m.; 4. Petry (Duitsl) op 5 ron den en 420 m.; 5. Vreeswijk (Ned) op 7 ronden; 6. Wierstra (Ned.) op 10 ronden. Opgegeven hebben de Belg Verschue ren en de Spanjaard Guillermo Timoner. Toch een ere-rondje Behalve De Paepe en Rivière mocht ook de Italiaanse amateur Simonigh gis teren een ere-ronde rijden. De ceremo- nie-protocolaire voor de achtervolging amateurs werd dus, althans voor Si monigh, herhaald. Hij werd hartstoch telijk toegejuicht. Verdeling der medailles De vijftien medailles voor de wereld kampioenschappen op de baan werden als volgt verdeeld: Goud. Frankrijk (2) achtervolging professionals en sprint-amateurs; Italië (achtervolg, amateurs), België (stayers) en Nederland (Derksen. sprint profes sionals). Zilver: Italië (2), Nederland (v. Vliet, sprint professionals, Frankrijk en Zwit serland). Brons: Italië (2), Frankrijk, Neder land (Geldermans, achtervolging ama teurs) en Australië. SIMONIGH TEGEN GELDERMANS IN HET OLYMPISCH STADION Directeur Bessem is er na heel veel praten in geslaagd de nieuwe wereld kampioen der amateur achtervolgers, de Italiaan Simonigh, te contracteren voor de revanches op 22 augustus in A'dam. Simonigh, die gistermiddag in Luik alsnog in de regenboogtrui zijn ere-ron- de reed, nadat hij dinsdag door een fout als tweede op het ere-schavotje had ge staan, zal in het Olympisch Stadion te gen Ab Geldermans rijden. Reeds eerder waren de sprinters Derk sen, Van Vliet, Gaignard, Maspes, Har- ris en Schotman en de stayers Depaepe, Bücher, French, Verschueren, Timoner, Petri. Vreeswijk en Wierstra voor dit programma geëngageerd. PARCOURS VAN WAREGEM Op 17 en 18 augustus worden op het parcours van Waregem de wereldkam pioenschappen op de weg voor amateurs en beroepsrijders verreden. De amateurs rijden op 17 augustus het bijna 24 km. lange parcours 8 ronden. De beroeps- rijders leggen op zondag 18 augustus 12 maal het eircuit af. De start vindt plaats in Waregem en men rijdt in de richting Vichtc over Tiegem en Anzegem weer terug naar Waregem. Het circuit ligt ongeveer in het hart van de driehoek Gent-Kortrijk-Ronse. Vanaf de hoofdweg Gent-Kortrijk ls De finale van de achtervolging profs om het wereldkampioenschap, donder dagavond gehouden op de wielerbaan van Rocourt bij Luik, is een volledige Franse aangelegenheid geworden. De finale ging nl. tussen de Fransman Albert Bouvet die In de halve finale de Italianen Leando Faggin klopte en zijn landgenoot Roger Rivière, die in de halve finale gevoelig afrekende met de Italiaanse oud-wereldkampioen Guido Messina, die huilend van teleur stelling de rand van de baan opzocht. Rivière won met ongeveer 50 meter voorsprong op Bouvet de finale en veroverde de titel. Deze foto Iaat zien hoe Achllle Joinard, president van de U.C.I., Rivière de Regenboogtrui aantrok. het vrjj eenvoudig te bereiken. De zgn. „kleine berg", die tussen Tiegem en An zegem in dit parcours is opgenomen, wordt beschouwd als zijnde van veel verraderlijker karakter dan de Neder landse Cauberg in het circuit van Val kenburg. VOETBAL NEDERLAND—BELGIE TOCH OP ZONDAG 17 NOVEMBER A.S. Het bestuur van de KNVB heeft gis teravond besloten géén verzoek te ui len richten aan de Belgische voetbalbond om het interlandduel NederlandBelgië met een dag te vervroegen. De wedstrijd zal dus op de oorspronkelijk geprojec teerde datum, zondag 17 november a.s., worden gespeeld. Na besprekingen met verschillende in stanties, o.a. de directie van het Stadion Feijenoord en de verkeerspolitie te Rot terdam, is het bondsbestuur tot de con clusie gekomen, dat het houden van een interlandwedstrijd op een zaterdag op teveel bezwaren stuit. Het is zeer er kentelijk voor de eventuele medewer king, die d^ KBVB in principe reeds had toegezegd. Het bestuur van de KNVB had de mogelijkheden van het vervroegen van de datum bestudeerd, omdat het, indien mogelijk, de zondag wilde bestemmen voor competitiewedstrijden. Het was in de avond van de 10e april jl., toen LFC zich gereed maakte om de deelnemers van de derde wedstrijd in het Zilveren Molentournooi Quick Boys en Roodenburg te ontvangen, toen het clubhuis der vereniging brand vloog en in een ommezien tijd heel het clubgebouw met inventaris en allerlei clubherinneringen een prooi der vlammen werd. In enkele ogenblikken tijds gingen het werk van vele jaren zwoegen verloren, werden herinneringen uit veel vervlo gen jaren, veroverde clubtrofeeën hele prijzenkasten vol clubfoto's en foto's van overleden clubmakkers, door het vuur vernietigd, kortom deze brand was voor de energieke vereniging LFC catastrofaal. LFC was in enkele ogenblikken tljds geslagen, maar.... niet verslagen, want de nimmer versagende voorzitter, heer Fr. van Waveren, zeide ons, toen we hem nadat de eerste schrik voorbij was over de ramp spraken: „Ondanks deze tegenslag, we gaan verder; we be ginnen opnieuw!" En het resultaat was, dat onmiddel lijk met de opruiming van de puin hopen werd begonnen door de leden en onderwijl staken de bestuurderen de koppen bij elkaar, om nieuwe plannen voor clubhuis en kantine op stapel te zetten. En toen van het oude clubge bouw alleen nog de kale muren over eind stonden, werden ten stadhuize nieuwe plannen ingediend. Er werd in ijltempo gewerkt. Al wat LFC was, stak de handen uit de mouwen en van tal van zusterverenigingen mocht LFC in deze moeilijke tijd adviserende en daad werkelijke steun ontvangen. Dag en nacht als het ware werd er gewerkt om het werk zo spoedig mogelijk ge reed te krijgen. Het clubgebouw kwam reeds enige weken geleden klaar, de kantine, aan de zuidzijde van -het terrein gebouwd, kon woensdagavond officieel in gebruik worden genomen met een toespraak van de heer J. C. van Schaik, wethouder De nationale tenniskampioenschappen hebben gisteren een vreemd verloop ge had. Vreemd, omdat er vele verrassende resultaten waren. Zo won de Limbur ger Van Gasselt na vijf sets van Deh nert, een speler, die als nummer één werd geplaatst en de jonge Hagenaar Biesheuvel versloeg de Nederlandse kampioen Karamoy. Doch indien men de vraag zou stellen, werd er fraai ten nis vertoond, dan kan er „neen" op worden geantwoord. Zeker is het, dat de weersomstandigheden verschillende malen moest een partij wegens regen worden onderbroken een ongunstige invloed op de prestaties hebben gehad, maar alle deelnemers hadden hiermee immers te kampen. Zonder hoogtepunten is de partij tus sen Biesheuvel en Karamoy verlopen. Het was een base-line duel, waarbij slechts zelden goede rallies werden ver toond. Beiden speelden te veel door het midden. Nadat er drie sets waren ge speeld en de stand 60 16 62 in het voordeel van Karamoy was, gaf deze de vierde set cadeau. Wij kregen zelfs de indruk, dat hij de ballen opzettelijk in het net deponeerde (60 voor Bies heuvel) waarschijnlijk is deze taktiek de ex-kampioen noodlottig geworden. De beslissende set werd met 64 door Bies heuvel gewonnen. Meer strijd is in het duel tussen Deh nert en de kleine donkere Van Gasselt geleverd. Door een grote druk op Deh nert uit te oefenén slaagde de Limbur ger erin zijn tegenstander van zijn stuk te brengen. Bovendien had Van Gasselt meer controle op de slagen en speelde hij buitengewoon tactisch. Af en toe liet Dehnert iets goeds zien, doch hier bleef het dan ook bij. Mej. Grosveld en mevr. Rouwenhorst bereikten de halve eind strijden zonder veel inspanning. In korte tijd schakelden zu respectievelijk mevr. Thung en mej. Wienesse, van wie meer werd verwacht, uit. Van Dalsum en Dehnert hadden In de halve finales heren dubbelspel slechts drie sets nodig om de combinatie Van EysdenKloezen de weg naar het suc ces te versperren. De resultaten waren: Heren-enkelspel (kwart finales): Van Gasselt sl. Dehnert 63 26 63 36 62; Goris sl. Van Meegeren 64 61 62; Biesheuvel sl. Karamoy 06 61 26 60 64; Van Dalsum sl. v. Eys den 6—4 61 63. Dames-enkelspel (kwart finales): me vrouw F. de Soet sl'. mej. J. Marinkelle 36 64 62; mevr. F. Rouwenhorst sl. mej. Wienesse 62 62; mej. C. Grosveld sl. mevr. B. Thung 62 63; mej. F. Marinkelle sl. mevr. A. de Jager 61 4—6 6—4. Heren-dubbelspel (kwart finales): W. Maris en Van de Weg sl. Biesheuvel en Dominicus 62 26 6—3 9—7. Halve finales: Van Dalsum en Dehnert sl. Van Eysden en Kloezen 63 62 62 De partij tussen GorisKaramoy en W. MarisVan de weg moest wegens de duisternis worden afgebroken bij de stand 6—0 4—6 6—4 4—6. Dames-dubbelspel (halve finales): me vrouw J. Roos en mevr. N. van der Storm sl. mevr. F. Rouwenhorst en mej. M. Rollin Couquerque 64 4—6 64; mevr. M. Peters en mevr. B. Thung sl. Joyce en Fredie Marinkelle 62 63. HET LANDENTOURNOOI VOOR TENNISLERAREN Nederland versloeg Oostenrijk Op de eerste dag van het landentour- nooi voor tennisleraren te Vittel be haalde Nederland een overwinning op Oostenrijk met 21. De wedstrijd tus sen Frankrijk en Zwitserland werd door Frankrijk gewonnen met 30 en de ont moeting Spanje Pakistan leverde een overwinning voor Spanje op eveneens met 30. ATLETIEK NIEUW EUROPEES RECORD KOGELSTOTEN De Tsjechische atleet Jiri Skobla, ver beterde tijdens de landen-atletiekwed- strijd GriekenlandTsjechoslowakije, welke in Athene werd gehouden, het Europees record kogelstoten. Hij kwam met een worp van 18.05 meter als eerste Europeaan over de 18 meter. Het oude record stond met 17.76 meter sinds 25 augustus van het vorige jaar op zijn naam. Het wereldrecord op dit nummer is in handen van de Amerikaan Parry O'Brien met 19.25 meter. van onderwijs en sportzaken der ge meente Leiden. Vooraf werd het woord gevoerd door LFC's voorzitter, de heer Fr. van Wave- ren, die een woord van welkom sprak tot wethouder J. C. van Schaik, tot de heer J. C. F. Coers en dr. J. M. Roosen- schoon van de Leidse Sportstichting, tot mr. J. de Jongh als voorzitter van de afd. Leiden van de KNVB, alsmede tot de afgevaardigden van zusterverenigin gen en de Leidse scheidsrechtersvereni- ging. Hij dankte vervolgens alle mede werkers, die in minder of meerdere mate werk hadden verricht voor de bouw van het kleedgebouw en kantine. Het bleef niet alleen bij woorden van dank, doch als blijk van waardering overhandigde de voorzitter aan enkelen (om het voor alle medewerkers te doen zou teveel tijd gevergd hebben), een herdenkings- geschrift, met de handdruk bezegeld. Hij dankte ook de zusterverenigingen uit Leiden voor hetgeen zij hadden ge daan, tevens "de sportstichting, b. en w. en vele anderen. Hierna werd wethouder Van Schaik uitgenodigd de gebouwen officieel te openen, die een woord tot de aanwezi gen richtte en allereerst de vertegen woordigers der zusterverenigingen aan spoorde met dezelfde energie als door LFC getoond, hun plannen te verwezen lijken. Na deze woorden ging het gezel schap naar het clubgebouw, dat o.a. 4 kleedkamers, een bestuurskamer, een grote scheidsrechterskamer, twee grote waslokalen (met douches), bergruimte- kasten, w.c.'s enz. bevat. Na de bezich tiging werd naar de kantine gewandeld waar men met een lekker kopje koffie in de gezellige en zeer modern ingerich te kantine, waarin alles achter de bar elektrisch wordt bereid, waar men nog wat praatte over de bouw en de mooie inrichting van beide gebouwen. LFC kan trots zijn op zo'n akkomo- datie waarmee zij de competitie 1957'58 kan ingaan. In de kantine trof men ook de grote prijzenkasten weer aan. Door de zwart geblakerde medailles, bekers, kransen weer mooi glimmend op te poet sen (dit werk is door enkele mensen LFC zelf verricht) en van twee bekers, die niet geheel konden worden gered, één te maken, is er toch nog iets bewaard gebleven van de prijzen, die LFC in de afgelopen 50 jaar bij elkaar gevoetbald heeft. Ook deze dag, evenals de dag van de verwoesting van het kleedgebouw, zal in de geschiedboeken van LFC al- tijd bewaard blijven! Na de goede wedstrijd tegen Zuid- Slavië heeft het Nederlands waterpolo- zevental op de tweede dag van het tour- nooi om de Trofeo Italia zeer teleur gesteld. Onze landgenoten verloren met forse cijfers van Rusland (19), dat in alle opzichten superieur was en vooral fysiek krachtiger speelde. De Nederl. ploeg kon slechts gedurende drie minu ten een evenwichtige strijd forceren. Toen scoorde Mschwenieradse het eerste Russische doelpunt. De gevolgen waren funest. Het spel peil der Nederlanders daalde naar een eau. dat ver beneden dat van het openingsduel bleef en speciaal doelman Kniest. Hans Muller en Fred v. Dorp speelden ditmaal zwak. De achterhoede van de oranjeploeg werd voortdurend verrast door de snelle en zuivere aan vallen van de Russen, die zelfs in de perioden van numerieke minderheid een aanmerkelijk overwicht demonstreerden. Van Dorp scoorde het Nederlandse te- genpunt. Ook op de derde dag heeft het Neder lands zevental geen overwinning kun nen bevechten, zelfs niet tegen de ma tige Roemeense ploeg. Met 54 kwa men de Roemenen als overwinnaars uit het water, nadat de ruststand met 20 in het voordeel van onze landgenoten was ingegaan. Twee wijzigingen waren door Frans Kuyper in het Nederlands zevental aan gebracht. Frits Smol was vervangen door Cees van der Tooren en in het doel lag Rolf Wagenaar inplaats van Ben Kniest. Wagenaar verdedigde zijn doel goed en Van der Tooren bracht met zijn harde, strakke schoten meer stootkracht in de aanval. De Robben-spelers Luchs en Lamme speelden in de defensie een goe de wedstrijd, maar feitelijk was de Ne derlandse ploeg na de eerste twee doel punten al uitgespeeld. Nederland was de strijd tegen de Roe menen met een serie vlotte aanvallen begonnen. Van der Tooren kon duidelijk zijn kwaliteiten als schutter tonen, maar tot een doelpunt kwam het pas nadat de Hongaarse scheidsrechter Lamheny de Roemeen Danciu het water had uit gestuurd, ornaat hij Lamme wegtrok. Na een korte harde rush maakte Luchs het eerste doelpunt: 10. Korevaar maakte er na een strafworp 20 van. Hoewel het er de schijn van had, dat Nederland op een gemakkelijke over winning afging, liep het toch geheel an ders af. Simon (Roem.) maakte na een opzichtige fout van Muller het eerste Roemeense doelpunt (21). Deze tegen treffer werd het begin van het einde. Korevaar kreeg de kans met een straf worp er 31 van te maken. HU miste echter en het was Badita, die daarna tweemaal achtereen voor Roemenië scoorde, zodat het 32 voor Roemenië werd. Het samenspel van de oranje-ploeg werd vervolgens steeds slechter. Welis waar kon Van der Tooren de stand ge- lUk maken (33) maar wederom gaf Badita zUn ploeg de leiding. Lamme slaagde er daarna in de ploegen weef op gelijke voet te brengen (44) maar Zahan wist in de laatste minuut met 54 Roemenië de overwinning te be zorgen. De 52 overwinning van Rusland op Hongarije werd een indrukwekkende demonstratie van snelheid, baltechniek en tactiek. De wedstrUd tussen Zuid-Slavië en Italië werd met 41 door Zuid-Slavië gewonnen. Verder won Zuid-Slavië met 91 van Roemenië en Hongarije met 42 van Italië. De stand na de derde dag luidt: Zuid-Slavië Rusland HongarUe Roemenië Italië Nederland 14—4 20—6 18—7 3 1 0 2 2 6—25 3 0 0 3 0 6—14 3 0 0 3 0 7—17 3 2 0 1 4 ZWEMMEN LZC VERLOOR TE STUTTGART De Leidse Zwemclub heeft gisteravond te Stuttgart met 150 ;tegen 165 pnt. een nederlaag geleden tegen een Zuidduitse combinatie uit Schwenningen en Reut- lingen. E. Koper (Surae-gastzwemmer van LZC) won de 100 meter rugslag in 1 min. 15,2 sec. voor de Duitser Haag (Schwenningen), die 1 min. 16,2 sec. liet afdrukken. Ook de 6 x 50 meter vrije slag leverde een Leidse overwinning op. LZC kwam tot 2 min. 58,1 sec. en de ploeg uit Schwenningen tot 3.08,2. Op de 4 X 100 meter wisselslag heren werd LZC tweede in 5 min. 22,5 sec. De tUd van Schwenningen was 5.13,2. De 4 X 50 meter wisselslag estafette dames werd ook een Duitse overwin ning. Reutlingen noteerde 2.37,3 tegen LZC 2.38.0. Tot slot werd een water polo wedstrijd gespeeld tussen Schwenningen en LZC. De Leidenaren wonnen met 103. Een prachtig seizoen in de 2e klasse, daarna promotiewedstrijden en nu ein delijk de kroon op het werk: weer terug in de lste klasse. Een fraai resultaat voor de Sleutel stad! De wedstrUd zelf was spannend hard en menig enthousiast Leidenaar greep zich in de haren toen na rust de stand gelijk werd. Gelukkig wisten onze stadgenoten zich te herstellen en met 24 waren zij weer eerste-klasser. Aanvankelijk ging het heel goed en spoedig zagen wij een fel schot van W. Zijl door de bovenlat gekeerd. Weer een Sleutelstad-aanval, de bal kwam bU Nico Brouwer en met een fikse hand beweging was de stand 01. Door dit succes aangemoedigd bleef Sleutelstad de aanval en door een grove blun der van de NZC-achterhoede kon Nico Brouwer de bal onderscheppen en was het opnieuw raak (02). NZC herstelde zich en toen de Sleutelstad-achterhoede een kleine fout maakte, was de stand 12. Vlak voor rust nog een unieke kans met drie Sleutelstad-spelers prac- tisch vrij voor doel, doch er werd jam- merlUk gemist. Spoedig gingen in de tweede helft 2 spelers naar de kant en vele kansen voor onze stadgenoten werden gemist door naast of overschieten. Dan plots een NZC-aanval en in de uiterste hoek werd het 22. Luide aangemoedigd kwam Sleutelstad terug en toen W. v. Rooyen te zwaar werd afgedekt, volgde een strafworp, die door dezelfde speler dankbaar werd benut (23). Jammer was het, dat even later een Sleutelstadspeler naar de kant werd ver wezen, maar daarop trok W. van Zijl In de eerste wedstrijd van het Jubi leumtournooi, dat door LFC georgani seerd is ter gelegenheid van haar 50- jarig bestaan, werd de bezoekende club Docos een flinke nederlaag toegebracht. Met maar liefst 10 doelpunten moesten de rood-wit-mannen naar huis terug keren. Erg spannend is deze wedstrijd niet geweest, omdat de gehele tijd de regen geen moment verstek heeft laten gaan en zelfs dikwijls flink op spelers en het weinige pubiek neerplens- de Het was een eenzijdige wedstrijd, waarin LFC zeker twee klassen beter speelde dan Docos. Vóór de wedstrijd een aanvang nam, werd aan de aanvoerder van Docos een herinneringsvaantje op standaard aan geboden, waarna LFC de aftrap mocht verrichten. Reeds na 3 minuten scoorde Neuteboom uit een goede voorzet van Heymans, doordat keeper Smit de bal niet klemvast kon krijgen (10). Drie minuten later ondernam Henk Hij mans een soloren en deponeerde nummer twee achter Smit (2—0). In de 15e minuut scoorde H. Heijmans het derde doelpunt voor LFC uit een scherpe pass langs de lijn van Slingerland (30). Nog geen halve minuut later lag het vierde doel punt, wéér door H. Heijmans gelost, in het verlaten doel (40). Van Kampen was de grondlegger van het vijfde doel punt voor LFC, dat door H. Heijmans (viermaal dus) ingeschoten werd (50). Het halve dozijn werd nog voor de rust aanbrak, door Nagtegeller volgemaakt met een fraai doelpunt (60). Ook in de tweede helft was LFC heer en meester op het gladde veld en reeds na 2 minuten was het wederom v. Kam pen, die nummer zeven (70) uit een voorzet van W. Nagtegeller scoorde. Do cos kreeg toen enkele kansen, doch de verdediging van LFC liet geen stuk val len en opnieuw waren het de Kanaries, die tot doelpunten kwamen. Linksback Alkemade deed een hard schot van W Nagtegeller van richting veranderen, echter buiten bereik van keeper Smit (80). Reeds 30 seconden later scoorde opnieuw W. Nagtegeller (90), Al wat Docos ondernam liep op niets uit, al hadden de rood-witten toch zeker wel een tegenpuntje verdiend voor hun on vermoeid doorvechten tot het laatste standzwemster uit Bergen op Zoom, zal er tussen uit en met een ver schot in de uiterste bovenhoek werd de NZC- keeper totaal verrast (24). Het enthousiasme kende geen grenzen en toen even later het einde kwam, had den de spelers handen tekort de vele gelukwensen en bloemen in ontvangst te nemen. De terugreis werd een grote zegetocht en vond een gezellig samenzijn in de Kleine Burcht plaats. DE WERELDRECORDS In een bijeenkomst te Zagreb heeft het bestuur van de Fina zich bezig ge houden met de kwestie van de wereld records. Verleden jaar was besloten, dat records niet meer op 25 meter-banen konden worden gemaakt, maar de vraag of records, wanneer ze op banen van meer dan 50 meter of 55 yards werden gevestigd, wèl officieel erkend zouden worden, was open gebleven. Het bestuur heeft thans besloten, dat wereldrecords slechts erkend zullen wor den als ze op 50 meter of 55 yards- banen zijn gemaakt. Hieruit vloeit voort, dat alle records, die op langere banen zijn gevestigd, van de recordlijst zullen worden geschrapt. Hieronder vallen o.m. de 9 min. 30,7 sec. van de Amerikaan Ford Konno voor de 800 meter vrije slag, de 1 min. 10,1 sec. van de Amerikaanse Nancy Ramey voor de 100 meter vlinderslag, de 10 min. 27,2 van Mary Kok voor meter en de 10 min. 30.5 sec. van dezelfde zwemster voor de 880 yards vrije slag en de 20 min. 25 sec. van Judith de Nijs voor de 1650 yards vrije slag. Al deze records werden gemaakt Op banen van meer dan 50 meter. SYLVIA RUSSKA VESTIGT WERELDRECORD Sylvia Russka, het 15-jarige zwem- stertje uit Californië, heeft een nieuw wereldrecord gevestigd op de 4 maal 110 yards wisselslag persoonlijk. Tijdens de Amerikaanse zwemkampioenschappen voor dames, die in een 55 yards-bad te Houston in Texas worden gehouden, bleef zij in de finale beneden de door de Fina gestelde limiettijd van 5 min. 52 sec. Zij won de eindstrijd in 4 min. *",5 sec. DE ZESDE INTERNATIONALE KANAALRACE Maria Meesters, de 18-jarige lange af- fluitsignaal. Het was Eradus van LFC, die nog eenmaal de roos wist te raken en de stand op 10—0 bracht. Mededeling. In verband met de taptoe, die te Katwijk op woensdag 21 augustus gehouden zal worden, is de wedstrijd die op 21 augustus is vast gesteld, nl. LugdunumQuick Boys, ver plaatst naar dinsdag 20 augustus. ROEIEN Een en dertig ploegen uit 12 landen zullen deelnemen aan wedstrijden om de Europese titels (dames), die op 23 tot en met 25 augustus a.s. nabij Duitsburg worden gehouden. Nederland schreef in voor 2 nummers, nl. in dubbel-twee (me juffrouw A. T. J. ter Braak en mej. E. A. Veenstra van „De Hunze" Gro ningen) en dubbel-vier („De Vliet". Leiden, met de dames A. v. d. Kooy, boeg; T. van der Berg, M. Goddijn, A. van Hoeken, slag, en A. Kuipers, stuur- vrouwe). Mej. Luderus is niet inge schreven, omdat zij zonder goedkeuring van de Ned. Roeibond heeft deelgeno men aan wedstrijden in Engeland, dinsdagmorgen vroeg bij de zesde inter nationale Kanaalrace, niet starten als jongste deelneemster. De jongste zwemmer van dit jaar is James Granger, een zwemmer van am per 17 jaar uit Kent. De oudste is de befaamde Schot William Barnie, die in 1951 in weerwil van zijn 55 jaren het Kanaal in beide richtingen over zwom. Er bestaat weer bijzonder grote be langstelling voor deze wedstrijd. Niet minder dan 28 deelnemers uit 16 landen hebben zich aangemeld, nl. 21 mannen en 7 dames. In de vroege morgen van dinsdag 20 augustus zullen zij bij Kaap Gris Nez (Fr.) de tocht aanvaarden. Het is ook dit jaar een gezelschap met beroemde namen. Zo zal de 35-jarige Portugees Joaquim Baptista Pereira, de winnaar van de Kanaalrace in 1954, de tocht ondernemen. De Brit Jaca McLel- land zal voor de vierde maal een po ging doen. Deze beroepsworstelaar uit Belfast, was de laatste zwemmer die in 1956, toen allen de strijd moesten sta ken, zich door de volgboot op liet ne men. Denemarken zal worden vertegen woordigd door Greta Anderson. Olym pisch kampioene op de 100 meter vrije slag, die thans in Long Beach (Cali fornië) woont.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8