Gedenkwaardige dag voor Noordwijks Sint Jeroen Priesterwijding van parochiezoon in eigen kerk Rector J. C. de Groot herdacht in Goede Herder' 40 j. priesterschap Gouden priesterfeest van em. pastoor E. Derksen vreugdevol herdacht VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1957 DE LEIDSË COURANT RAG1NA 7 De feestdag van Maria ten Hemel-opneming was dit jaar wel een bijzon der gedenkwaardige dag voor een der oudste parochies van de beide Hol landen, de Sint Jeroensparochie in Noordwijk. De katholieke gemeenschap van het dorp genoot n.l. het voorrecht van een priesterwijding binnen de muren van haar eigen kerk. Van oudsher was 15 augustus de dag der priesterwijdingen in het bisdom Haarlem, waartoe ook Noordwijk tot voor kort behoorde, en hoewel deze datum de laatste jaren was losgelaten, de bijzondere sfeer van deze dag is eigenlijk nog nimmer geheel gebroken, temeer daar het nog steeds de dag is van vele priesterjubilea in de bisdommen Haarlem en Rotterdam. Ofschoon deze sfeer zo langzamerhand zal gaan verdwijnen is deze thans nog wel sterk genoeg om het feest der priesterwijding van dit jaar in de Noordwijkse Sint Jeroen een vertrouwde klank te geven, zij het dan dat het ditmaal geen kathedraalmuren waren waarbinnen de plechtigheid ge schiedde, al kan aan de Noordwijkse bedevaartskerk door haar afmetingen een passend cachet niet worden ontzegd. Meer dan in de kerk zelf was aan de Kerkstraat, waar die ouderlijke wo ning van de wijdeling, de eerwaarde heer. G. Alkemade staat, te zien dat er wat bijzonders gaande was. De straat werd beheerst door het rood, wit en blauw en de gevel van het ihuis was met bloemen versierd. In de kerk was zo goed als geen versiering aangebracht, zoals bij een wijding trouwens ook minder gebrui kelijk. Slechts de bisschoppelijke troon ter zijde van het altaar toonde [het uitzonderlijke van deze dag. Om half 9 betrad de bisschop, mgr. C. Kramer o.f.m., die in het vader land vertoeft daar hij uit zijn missie in Luanifu (Communistisch China) is verdreven, ingehaald door een klei ne stoet priesters met aan het hoofd deken Brinkman, zegenend de kerk terwijl het koor het Sacerdos et Pon tifex zong. Daarna namen de plechtigheden 'n aanvang waarbij assistentie verleen, de deken J. P. A. Brinkman als presbyter assistens. Troondiakens waren deken G. Alkemade uit Hoofd dorp, oom van de wijdeling en pater Braun van Katwijk, diakens kap. Kamerbeek en kap. Vereecken, bei de van het parochie, terwijl kapelaan van Sambeek met de secretaris van de bisschop als ceremoniarii fun geerde. Onder leiding van dirigent-organist Bert Laros voerde het parochiekoor de eerste Gregoriaanse mis uit. Na« afloop der liturgische handelingen, die ruim twee uren in beslag namen, werd mgr. Kramer wederom uitge leide gedaan. Het viel ons op dat er voor deze toch voor een parochiekerk zeldzame gebeurtenis minder belangstelling was dan wij hadden verwacht. De kerk was slechts ten dele bezet. Wel licht uit de vrees „toch geen plaats te krijgen" hebben daardoor velen de gelegenheid om een priesterwijding van nabij mee te maken onnodig la ten voorbijgaan. De neomist zal a.s. zondag zijn eerste plechtige H. Mis in de paro chiekerk opdragen. Zaterdagavond zal hij op de gebruikelijke wijze wor den ingehaald. Het programma voor deze beide dagen zal nog nader wor den bekend gemaakt. NOORDWMKERHOUT OVERPLAATSING OVERSTE ST. BAVOSTICHTING. In het komende week-einde tal Broeder Fabius, overste der St. Bavo- stichting worden overgeplaatst naar Zeist, waar hij opgenomen wordt in het Provinciaal Bestuur van de Con gregatie. De gehele gemeenschap van Noord- wijkerhout zal hem missen; hij was een graag geziene figuur en een goe de vriend van velen. Een wel zeer gelukkige omstan digheid is, dat de nieuw benoemde Overste een goede bekende van de Stichting en van Noordwij kerhout is. Het is namelijk de vorige Overste, Broeder Abraham. WSB-nieuws. De wedstrijd tus sen de kampioenselftallen 1943 van WSB en Naaldwijk, die op zaterdag, 17 augustus zou worden gespeeld, gaat niet door. De wedstrijd is naar een nader te bepalen datum ver schoven. Op zaterdag, 17 augustus zal op het WSB-terrein te 6.30 uur een wedstrijd tussen WSB en Teylin- gen worden gespeeld om de KNVB- beker. Om in de volgende ronde uit te komen moet WSB winnen en heeft Teylingen aan een gelijk spel voldoende. Het geschenk van de St. Bavo- stichting, de grote wedstrijd-klok, is thans door de leverancier afgeleverd en zal binnenkort op het voetbalveld worden geïnstalleerd. WSB naar NKS-jeugdkamp te Vught. Voor de eerste maal heeft WSB deelgenomen aan de jeugd kampen, die jaarlijks door de Ned. Kath. Sportbond worden georgani seerd. Maandag, 5 augustus, vertrok een groep van 46 adspiranten en 5 leiders per NZH-bus naar Vught. Enkele juegdminnende leveranciers hadden gezorgd voor een traktatie onderweg, die bijzonder in de smaak viel. Rond 10.30 uur arriveerden zij In Vught. Na de tenten in orde gemaakt en de bagage afgehaald te hebben werd om 13.00 uur het kamp officieel geopend. Aangetrokken door het bij zonder mooie weer trok de groep onmiddellijk na het etén naar het schitterend gelegen zwembad „De IJzeren Man". In de avonduren werd een aanvang gemaakt met het athle- tiekprogramma, bestaande uit hard lopen, estafette, doelschieten en paal- schieten. Dinsdagmorgen begon de voetbal en volleybalcompetitie, die duurden tot vrijdagmiddag. Donderdag hielden de jongens een oriëntatierit naar Oisterwijk, die voor het eerste deel goed is ge slaagd. Het tweede deel kon niet doorgaan wegens een opkomend on weer. Vrijdagmiddag volgde een excursie naar Den Bosch en 's avonds werd een cabaret bezocht, dat door de deel nemende verenigingen zelf werd ver zorgd. Jan van der Raadt zong daar het ontroerende lied ,,De Afgekeur de Woning". In de afdeling athletiek overigens behaalde WSB met 426 punten de eerste prijs. In poule a van de voetbalafdeling kwam WSB a op BODEGRAVEN O.G.B. viert 25-jarig bestaan. De Bodegraafse damclub O.G.B. hoopt op 26 september het feit te gedenken dat 25 jaar geleden het da nmen in geor ganiseerd verband wordt beoefend, terwijd 10 jaar geleden O.G.B. is ont staan door een fusie van de clubs Bo degraven en Ons Genoegen. Dit feit wil het bestuur van O.G.B. niet onge merkt voorbij laten gaan. Het is hen gelukt voor deze avond de wereld kampioen blinddammen W. H. Huis man naar Bodegraven te krijgen, die dan drie blindpartijen tegelijk zal spelen tegen de drie beste dammers van O.G.B. De Snelvlucht. De postduiven vereniging de Snelvlucht hield een wedvlucht vanaf St. Quintin 270 km. In concours 91 duiven. Gelost 7.15 u. Aankomst eerste duif 9.26.38 u. Snel heid 2096.8 m. per uur. Prijswinnaars P. Zeilstra 1, 2; J. D. van Rijn 3, 10; Chr. Oostmaan 4. 5, 9; C. Baas 6, 22; J. Sterk 7, 8; A. de Vos 11, 24. De Blauwe Doffer. De postdui venvereniging de Blauwe Doffer hield een wedvluch' vanaf Quinvrain. Ge lost 12.30 u. Aankomst eerste duif 2.26.18 uur. Snelheid 1724.8 m. per mi nuut. Prijswinnaars: W. Baas 17, 4, 10; F. W. van Staalduinen 2; P. Sjaar- deme 3; K. Dokkim 5, 15, 16; J. Reyn 6, 7, 19. Medische Dienst. De medische zondagsdienst wordt waargenomen door dr. S. Beye, tel. 2113, Wijkver pleegster zr. Conradi, tel. 2086. Geboren: Leonardus A., zn v. J. P. Pouw en P. J. Bontje. Getrouwd: KI. Stapper ei G. Heems kerk. Het was gisteren feest in het kloos ter „De Goede Herder" te Zoeterwou- de H.R. en wanneer daar feest is, dan is alles tot in de kleinste puntjes op uitnemende wijze verzorgd. Een vriendelijke zuster wees ons de weg door de verschillende gangen naar de kapel waarvan het priester koor en het altaar met een rijke bloe menweelde waren omgeven, zowel vanwege het aanbiddingsfeest als voor de plechtige H. Mis van dank baarheid door de jubilaris, rector J. C. de Groot, die het H. Misoffer op droeg met assistentie va- kapelaan van Veen uit Roelofarendsveen als diaken en prof. dr. D. Duijvesteijn uit Londen als sub-diaken. Door het zangkoor onder leiding van de eerw. zuster Dionisia werd de beroemde 4 stemmige cappella Mis- sa „Regina coeli" uit de 16e eeuw van Jac. de Kerle zeer verdienstelijk ge zongen. Onder het uitreiken van de H. Communie werd gezongen „U rijst Vrouwefeest van 40 jaren geleden, toen de jubilaris knielde in de kathe draal en daar onder de vertrouwde geur van de wierook en onder de be kende zangen, boog onder de handen van de bisschop en priester werd, en daar neerlag als bedolven onder de genadegaven van Christus. En na 40 jaren van mooi priesterle ven vinden we u terug als rector over dit huis van de Goede Herder. Uw diepe afkeer, zelfs uw angst voor persoonlijke eerbewijzen is be kend en daarom wilde spr. eens me diteren over „De Priester in de Goede Herder". Dit huis is een Christus-huis. Rondom Hem zijn er Zusters, die vol gens Paulus' woord een verborgen le ven willen leiden met Christus in God. Die maar één liefde willen en dat is de liefde van Christus. Daarom woont Hij hier in het hart van het huis. Daarom staat zijn paleis hier opgericht. Daarom is het mooiste niet mooi genoeg voor deze kapel. En ons lied" van Emiel Brouwers en nai^er wordt gebeden, hier wordt ge- de H. Mis „Benedicam Domino" van Cruce. Na het evangelie hield pastoor Kou de tweede plaats. Ook de overige I wenhoven de feestpredicatie, daarbij ploegen belandden op prima plaatsen. herinnerend aan het stralende Lieve Gisteren was het voor de oud-pas-1 de pastoor ieder afzonderlijk een toor van Oud Ade de grote dag van doosje sigaren aanboden, zijn gouden priesterfeest. Het heeft I Vele aanwezigen lieten hun geluk- de sympathieke jubilaris niet aan wens vergezeld gaan van een ca- hartelijke belangstelling ontbroken. De eerwaarde zusters en alle bewo ners van het katholieke bejaarden centrum hebben dit gouden priester feest tot een onvergetelijke gebeur tenis gemaakt. Van het klooster der zusters Franciscanessen wapperde de pauselijke vlag en ook van vele flats was de nationale vlag uitgestoken. In de morgenuren werd de gouden pastoor aan de ingang van het be jaardencentrum opgewacht door een grote stoet bruidjes die pastoor Derksen begeleidden naar het altaar van de kloosterkapel, welke op stem mige wijze was versierd. De jubilaris werd bij het Heilig Misoffer geassi steerd door de vroegere pastoor van Leidschendam, de zeereerw. heer H. J. A. M. v. d. Ven, thans pastoor van de Haagse H. Familie-parochie, als diaken en de zeereerw. heer Verkleij, de tegenwoordige pastoor van Oud- Ade, als subdiaken. In het priester koor had nog plaats genomen de oud-deken van Zoeterwoude, de zeereerw. heer D. Bont. Na het evan gelie hield pastoor Derksen een kor te toespraak waarin hij zijn diepge voelde erkentelijkheid betuigde voor de belangstelling welke hij op zijn gouden feest ondervond. Spr. prees het liefdevolle werk van de eer waarde zusters en hoopte dat Gods zegen op hun mooie werk moge rus ten. Ook na het H. Misoffer sprak pas toor nog enkele woorden tot de vele aanwezigen, waarvan er verscheide- nen uit Oud-Ade gekomen waren, wat de jubilaris op hoge prijs stelde. De eerw. zusters verzorgden de vas te en de wisselende gezangen. Bij de aanvang van het gezamen lijk ontbijt werd de jubilaris een welkomstlied toegezongen. De receptie voor de eerw. zusters en alle bewoners van het centrum droeg een allerhartelijkst karakter. Moeder-overste zuster Irmgardis hield een toespraak, waarna zij na mens de communiteit enige kostbare boekwerken aanbood. Nadat het lan ge priesterleven van pastoor Derk sen op vrolijke wijze was bezongen, sprak de eerw. zuster Luthesia na mens de centrum-bewoners de beste wensen uit onder aanbieding van een cadeau. De misdienaars waren tevens present en bezongen even eens enige frappante gebeurlijkhe den uit dit priesterleven, waarna zjj deautje, zodat de jubilaris handen te kort had om alles in ontvangst te nemen. Na deze intieme huldiging kwa men vele parochianen en oud-paro chianen van de parochie H.H. Petrus en Paulus hun opwachting maken. Zoals wij reeds vermeldden, was pastoor Derksen dadelijk na ziin priesterwijding benoemd tot kape laan te Leidschendam, zodat het voor velen een voldoening A/as hun vroe gere leidsman de hand te kunnen drukken. Onder de velen die hun opwach ting maakten bemerkten wij burge meester Banning en echtgenote met hun pas gewijde priesterzoon. Te vens zagen wij de secretaris van de bisschop van Rotterdam E. Guljé, die vroeger bij pastoor Derksen was on dergedoken. De bisschop van Rotterdam, mgr Jansen, is laat in de middag, met de vicaris-generaal, mgT Schaaper, zijn persoonlijke gelukwens komen aan bieden, wat zowel voor de jubilaris als zijn familie en de eerw. zusters een zeer te waarderen verrassing was. Ook vele telegrammen getuigden van medeleven met dit gouden pries- terfeest. Des avonds heeft de jubilaris on der het plechtig Lof in de H.H. Pe trus en Paulus-kerk de vele aanwe zigen toegesproken, waarbij de pas toor er aan herinnerde dat hij in 1907 als kapelaantje dit heiligdom had betreden en het waarschijnlijk thans voor de laatste maal zal zijn, dat hij de Leidschendamse katholie ken, waarvoor hij steeds veel sym pathie heeft gehad, zal toespreken. In zijn eerste predikatie heeft hij toen gesproken over de Maria-ver- ering. Ook nu weer spoorde hij de parochianen aan de Maria-verering op nog inniger wijze te betrachten. Tot slot verzocht hij allen, met hem het Te Deum aan te heffen om God te danken voor zijn lange priester leven. In het bejaarden-centrum is na deze avondwijding het gouden feest op intieme wijze voortgezet. Pastoor Derksen was over het verloop van deze feestdag zeer tevreden en dank te nog eens allen die deze dag voor hem onvergetelijk hebben gemaakt. Rector J. C. de Groot wordt geluk gewenst door em. pastoor Blom te Leiderdorp. (Foto Gerrit Fianen). want de meisjes in het klooster wil den ook nog bewijzen geven van hun waardering voor Vader Rector, en hierin zijn zij ten volle geslaagd, met de sublieme opvoering van het ballet in 3 akten „Het vrouwtje van Stavo ren" en de uitvoering van „Water- music" van Handel. worsteld, hier wordt aanbeden, zoals vandaag, hier wordt gevraagd en lief gehad. Vandaag op het feest staat Hij daar uitgesteld; de Koning houdt receptie. Dat alles is waar de zusters leven uit Hem en Hij is het kernpunt, be gin en einde van het opvoedingssys teem in dit huis. Maar dan volgt toch dit ene onover komelijk. Wat is dan zo'n huis zonder priester? Hij is het, die Jezus tegen woordig brengt onder U. Zonder zijn stem, die zijn Lichaam tegenwoordig stelt, is dit huis dood, omdat er geen hart mee: is. Zijn Hart. En de grote kracht vooi de kinde ren om staande te bl:j 'en, de grote les van liefde lot hem is de H. Com munie. Ze is er niet zonder priester. Hij heeft Christus geroepen, hij draagt hem naar de hongerenden. Hij geeft bezieling aan al het werk van de zusters, hij geeft inzicht en kracht aan de kinderen. De Goede Herder brengt zijn schaap je thuis, maar Hij doet het door de priester. Christus spreekt door de priester. Hij komt niet zelf, maar de priester is de andere Chiistus. En als we hier moede; het hoofd buigen om naar Gods rust te gaan, dan weer is het de priester van het huis, die ons Christus geeft en met Christus kracht doet afreizen naar Gods Hemel. Feesteling, ik heb u beloofd u niet te prijzen. Maar wat ge geweest zijt voor dit huis, is God bekend en aan ons. Het is hoog hier Christus plaatsver vanger te zijn, ge weet he en daarin schieten we allen tekort, maar toch we weten, hoe rector de Groot altijd besefte dat ene: Hij was het niet die iets deed, maar Christus, die werkte in en door Hem. Pastoor Kouwenhoven eindigde met een felicitatie aan de zusters, de kin deren en familie met hun rector en met een aansporing tot een dankbaar gebed, vooral op deze da^ tijdens de H. Mis en op het biduur. Dankt God voor de gave van deze priester. Eert hem omdat hij Christus vertegenwoordigt en als het God be lieft, dan moge God hem nog jaren onder ons houden, tot stichting en steun van velen. Na de H. Mis, tijdens h»t feestelij ke ontbijt kwamen de bisschop mgr. Jansen en de vicar -eneraal mgr. Schaper, de jubilaris geluk wensen. Tijdens druk bezochte receptie in het klooster kwamen deken Juf fermans en vele pastoors uit de omge ving, de burgemeester van Zoeter woude, tal van vrienden en parochia nen uit de Meerburgparochie en uit de parochie van de H.H. Engelbe waarders uit Lisse w.o. een deputatie van de Zusters uit Lisse, met hun ge lukwensen. Een plechtig Lof met Te Deum lau- damus en een haitelijk dankwoord van de jubilaris voor het zo welge slaagde feest was nog niet het einde, Russisch vliegtuig viel bij Kopenhagen Een Russisch passagiersvliegtuig, dat op weg was van Riga naar Ro llenhagen, is in de zuidelijke haven van Kopenhagen neergestort. Geen der inzittenden kon gered worden. Het toestel had 18 passagiers en vijf bemanningsleden aan boord. Het stond op het punt te landen op het vliegveld Kastrup bij Kopenha gen. Vanwege de dichte mist zou 't opdracht hebben gekregen boven de haven te blijven cirkelen. Bij zyn vlucht boven de haven raakte het echter de top van een fabrieksschoor steen. Het viel toen in het water van de haven, kwam hierbij op zijn neus terecht en bleef, voor het omsloeg en in de diepte verdween, nog enige minuten drijven. Bij de eerste reddingspogingen zijn 5 deerlijk verminkte lijken geborgen. Het waren de lijken van 2 vrouwen, die in dienst zouden treden van de Russische ambassade te Oslo, en 3 mannen. Voorts zijn 3 diplomatieke pas- poorten, toebehorend aan vrouwen, |en een aantal documenten gevonden. Kroestsjef weer thuis De Sowjet-delegatie, welke onder leiding van Kroestsjef Oost-Duitsland bezocht heeft, is te Moskou terugge keerd. Op het vliegveld werd de de legatie verwelkomd door verscheide ne Sowjet-leiders, onder wie presi dent Worosjilof, premier Boelganin en minister van defensie Zjoekof. Een talrijke menigte stond opgesteld langs de weg van het vliegveld naar het sportstadion „Lenin", waar een grote bijeenkomst werd gehouden. Op deze bijeenkomst zei Kroestsjef o.m.: „Indien dr. Adenauer (de West*. duitse bondskanselier) zyn hoofd zo danig verliest, dat hij ons, om het Duitse probleem op te lossen, in een oorlog wil storten, zal hij niet alleen te maken hebben met het Duitse volk, maar met alle volkeren van de landen van het vei drag van War schau". Vóór Kroestsjef voerden de gebrui kelijke drie sprekers op dergelijke bijeenkomsten het woord: een arbei der, een intellectueel en een meisje. Zij gaven braaf uiting aan de „geest drift" waarmee zij de reis van de Sowjet-delegatie hadden gevolgd en beloofden dat zij in hun werk nog grotere prestaties zullen nastreven. Student vermist in Oostenrijk .De 23-jarige student J. J. Geer- lings uit Bussem, die zijn va' antie in Jenbach (Oostenrijk) doorbracht, wordt sinds 5 augustus vermist. G. ging op die dag vermoedelijk naar het gebied rond de Achensee of mogelijk ook naar een ander deel van Tirol om bergtochten te maken. Bij zijn vertrek zei hij, ongeveer vier dagen weg te blijven. Tot op heden is hy echter nog niet terug gekeerd. De autoriteiten hebben over de radio zyn signalement verspreid en de bevolking verzocht om bij het zoeken naar de vermiste behulpzaam te willen zijn.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7