2)e£cid6eSoti/fccmt Nederlandse Bank verdedigt de positie van de gulden Russische voorwaarde voor ontwapening Eisenhower was nog nooit zó boos als nu i WISSELDISCONTO VERHOOGD VALUTA-SPECULATIES WORDEN VOORKOMEN Antilliaanse padvinders op Soestdijk Eisenhowers macht begint te tanen 2.85 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1957 48ste JAARGANG No. 14184 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., f2.55 p.mnd., f 7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Ter ondersteuning van de positie van de gulden heeft de Nederlandse Bank drie maatregelen genomen, op de i c rs.e plaats is het wisseldisconto-ver hoogd tot 5 procent, waarmee een nieuw na-oorlogs record werd gevestigd. (Op 16 juli j.l. is al een verhoging tot 4y2 procent ingevoerd). Op de tweede plaats worden op de valutamarkt ten behoeve van zakelijke transacties vreemde valuta's zoals marken en dollars beschikbaar gesteld door de Neder landse Bank, en tenslotte is een niet-zakelijke handel in buitenlandse tegoe den niet meer toegestaan. „Pond Sterling zal niet devalueren" Al deze maatregelen hebben ten doel de positie van de gulden te ver stevigen. Afvloeiing van geld naar het buitenland, waar de laatste tijd de rente op hoger peil was gekomen hoopt men op deze wijze te voorko men, daarnaast wordt door de ho gere rente ook weer het krediet op nieuw duurder gemaakt, waardoor investeringen worden bemoeilijkt. Op deze wijze heeft de Nederlandse Bank de verdedigingsstelling voor de gulden beklommen. De in december van 't vorig jaar geopende mogelijk heid, dat particulieren EBU-valuta's vrij konden kopen en deze valuta's op een rekening bij 'n deviezenbank mochten aanhouden, is ingetrokken, alle nodige betaalmiddelen voor com. merciële doeleinden zullen echter mogen worden gekocht. De Nederlandse Bank deelt een en ander mede in een communiqué, dat er dit maal geen doekje om windt, het luidt: De Nederlandse Bank N.V. te Am sterdam deelt mede, dat de algemene vergunning nr. B.A. 6966062 betref fende de binnenlandse contante han del tussen ingezetenen in bepaalde buitenlandse vorderingen d.d. 20 de cember 1956 met ingang -van heden (15 augustus) is ingetrokken. Speculatie. De laatste maanden is er door het publiek nog al gebruik gemaakt van de vergunning om ook al had men het niet nodig Duitse marken te kopen, teneinde een graantje mee te pikken, indien de Bondsrepubliek toch tot het herzien van de wissel koers zou overgaan. Dit was zuivere speculatie, daarvoor was deze ver gunning niet bestemd, en aan dit alles heeft het besluit nu een einde ge maakt. Ook de onderlinge handel, in bui- De lachende derde NEDERLAND volgt met spanning de maatregelen, die de Neder landse bank neemt om de positie van de Nederlandse gulden te verdedigen. De transen van onze monetaire burcht zijn beklommen, het geschut is opgesteld. In dit verband is het 't signaleren waard, dat de positie van de Duitse mark zodanig is, dat op de ïfi ffi effectenbeurzen aanzienlijke bedragen in Duitse obligaties worden gelegd. De koers van de Duitse mark is onder de invloed van het streven naar bezit in Duitse valuta op de ef- fectenmarkt opgelopen van 91 cent tot één gulden. De Duitse mark heeft hier de eer met de Amerikaanse dol lar op één lijn te zijn geplaatst. Door de voorkeur voor Amerikaanse dol larwaarden is ook de koers van de dollar ter beurze van 3.83 tot 3.91 opgelopen. Het overwonnen Duitsland staat nauwelijks tien jaar na een nederlaag financieel sterker dan ooit. Geen rus tiger bezit dan de Duitse mark, geen betrouwbaarder zuil dan de Duitse economie. Dit is merkwaardig. Waaraan heeft de Duitse phoenix zijn snelle herrij zenis uit het as van een verloren krijg te danken? Het antwoord is simpel. Aan hard werken, aan een gezonde economische politiek, aan het feit, dat de export steeds de import heeft overtroffen en dat het land wat de productie betreft aan de top van de ranglijst staat. Het feit, dat Duitsland met de op bouw van zijn economie met een schone lei moest beginnen, heeft het land geen windeieren gelegd. De op bouw van een nieuwe efficiënte in dustrie had men in eigen hand; men kon gebruik maken van de jongste vindingen en van de ideeën, die zich ten aanzien van een gezonde bedrijfs voering hebben ontwikkeld. Duitsland heeft tot voor kort ook niet de lasten gekend van de defensie. Het is leerzaam het pond sterling en de mark in gedachten naast elkaar te plaatsen als de symbolen van een overwinnend en een overwonnen land. Het bloedarme pond-sterling wordt van devaluatie verdacht, ter wijl de algemene vlucht in de vei lige armen van de Duitse mark zelfs de Nederlandse gulden zodanig in ge vaar brengt, dat ingrijpende voorzie ningen getroffen moesten worden. tenlandse betaalmiddelen is niet meer toegestaan. Nu moeten de deviezenbanken bij dergelijke transacties worden inge schakeld. Afdracht winsten. De oude bepaling inzake het af romen van de koerswinst bij wijzi ging in de wisselkoersen blijft van kracht. Winsten welke behaald wor den op gekochte of verkochte valuta's dienen afgedragen te worden aan de Nederlandse Bank. De Nederlandse Bank heeft de laatste dagen al belangrijke be dragen aan dollars afgegeven op de Valuta-termijnmarkt met de bedoeling ongewone koersver schillen te voorkomen. Nu is dus ook besloten ten aanzien van de Duitse marken op termijn te in terveniëren. De Nederlandse Bank heeft blijkbaar eerst de toestand nog even willen aanzien voor in te grijpen. Rust terug. Het is waarschijnlijk, dat door de tussenkomst van de Nederlandse Bank de rust op de valutamarkt spoedig zal terugkomen. Gister was in het geldverkeer al te merken dat de gemoederen tot rust waren ge komen. Het pond Sterling. De economische adviseur van de Bank voor internationale betalingen heeft verklaard, dat het niet waar schijnlijk is, dat het pond sterling zal devalueren. De economische positie van Enge land is in beginsel niet zo wanhopig als sommigen wel denken. Het ver trouwen in het pond sterling is op het vasteland van Europa niét groot, maar toch ook weer niet zo klein, dat een devaluatie van het pond ster ling algemeen tegemoet wordt ge zien. De Duitse mark. Dat de onrust in de geldwereld om zich heen had gegrepen blijkt wel uit de koersen op de effectenbeur zen. Er was een vergrote belangstel ling voor internationale en andere aandelen, aanzienlijke waarden wer den in Duitse obligaties en Dollar waarden belegd. Bij een oxficiële koers van de Duitse mark van circa 0.91 is de prijs op de effectenmarkt reeds tot 1.gestegen, de Amerikaanse dol lar is in wisselkoers van ƒ3.83 tot ƒ3.91 gestegen. Buitenlandse troepen uit Duitsland Rusland heeft gisteren verklaard dat er van een overeenkomst over ontwapening geen sprake kan zijn zonder dat sommige buitenlandse troepen uit Duitsland worden terug getrokken en een begin wordt ge maakt met het opheffen van over zeese basissen elders. De Russische afgevaardigde Zorin maakte deze voorwaarden in Londen bekend in de subcommissie van de Ver. Naties voor ontwapening. Hij deed dat in een lange rede, die praktisch een einde maakte aan alle hoop op overeenstemming. Zorin deelde mee, dat Rusland het terugtrekken van een derde van de buitenlandse strijdkrachten uit Euro pa zou eisen als een „eerste stap". De Russische afgevaardigde ver klaarde, dat honderden buitenlandse militaire basissen de aarde bedekken en een ernstige bron van spanning vormen. De leden van het Antilliaanse Contingent Padvinders, die de Jamboree in Engeland hebben bijgewoond, zijn donderdag door H.M. de Koningin op Paleis Soestdijk ontvangen. We zion de Koningin hier, terwijl zij een van de padvinders begroet. Hulp aan buitenland drastisch besnoeid Hij deed een aanval op de weste lijke plannen voor het opslaan van kernwapens in Europa en voegde er aan toe: „Het vestigen van nieuwe basissen, bedoeld om een atoomoor log te voeren en het beproeven van atoomwapens op buitenlands gebied, plaatsen de betrokken landen in een uiterst gevaarlijke positie". De Russische afgevaardigde waar schuwde in het bijzonder voor de ge varen voor West-Duitsland. Sultan wordt koning De sultan van Marokko heeft be sloten zijn titel te veranderen in ko ning, aldus deelde paleisfunctiona- j rissen te Rabat mede. De Sultan zal voortan aangespro ken worden als Zijne Majesteit Mo hammed V, koning van Marokko, vroeger luidde dit „Zijne Majesteit Mohammed ben Joessef, sultan van Marokko". Dientengevolge heet het land voortaan het Koninkrijk Marok ko in plaats van het Cherifijnse rijk. Het Witte Huis te Washington heeft donderdag een verklaring van president Eisenhower uitgegeven, waarin bezorgdheid werd uitgespro ken over een nieuwe beknotting van de hulp aan het buitenland, zoals woensdagavond was voorgesteld door een subcommissie van het Huis van Afgevaardigden. Dez'e subcommissie had, kort nadat de president gewaarschuwd had dat hij het congres in speciale zitting zal laten bijeenkomen als er te weinig geld Voor de hulp beschikbaar is, een vermindering van 809.650.000 dollar aanbevolen. De president deed donderdag in een tweede verklaring een beroep op de commissie voor de toewijzingen van het Huis om deze bezuiniging onge daan te maken. Hij waarschuwde, dat vermindering van de buitenlandse hulp een gevaarlijke vertraging van de modernisering van de strijdkrach ten der vrije wereld tot gevolg zal hebben. Voorts protesteerde de pre sident tegen beknotting van de finan ciële en technische hulo aan de bond genoten van de Ver. Staten. De commissie voor de toewijzingen van het Huis van Afgevaardigden heeft echter, ondanks dit beroep, de door de subcommissie aanbevolen be knotting goedgekeurd en het Huis WITTE VERPLEEGSTERS SCHORTEN Pracht sortering. Reeds vanaf NATUURLIJK BIJ.... HAARLEMMERSTRAAT 172 174 179 HERENSTRAAT 9 zelf heeft er gisteravond zijn goed keuring aan gehecht. Het wetsont werp moet nu nog door de Senaat be handeld worden. Volgens waarnemers is Eisenhower in de vier-en-een-half jaar dat hij president is, nog niet zo boos geweest als nu. De tegenslag van donderdag is de jongste van een hele serie nederla gen, die Eisenhower in het Congres heeft geleden. Men begint zich af te vragen, in hoeverre zijn invloed on dermijnd is door het feit, dat hij als eerste president valt onder de nieu we bepaling van de Amerikaanse grondwet, die een derde ambtster mijn uitsluit, zodat hij niet meer her kiesbaar is. Algerijnen willen praten Een lid van de oorlogsraad van het nationale bevrijdingsfront in Alge- rië, Saad Dohlab, schrijft in het or gaan van deze organisatie, dat de op standelingen bereid zijn met Frank rijk over vrede te praten. De Franse onderhandelaars moeten echter op treden namens de gehele regering en niet uit naam van een bepaalde minister. Lodz weer normaal Gisteren zijn de laatste soldaten van de detachementen die naar Lodz waren gezonden om de tramstaking te breken, uit de stad weggetrokken, en de zwaarbewapende patrouilles van leger, politie en militie, die sinds maandag het stadsbeeld van deze Poolse stad hebben beheerst, hebben zich eveneens teruggetrokken. Tijdelijke opklaringen De depressie boven de Noordzee vult nu langzaam op. Randstoringen veroorzaakten nu en dan flinke buien. Sommige stations in het wes ten van Nederland meldden over 24 uur 20 tot 27 mm regen. In het oos ten van het land viel echter aan zienlijk minder. Bij IJsland is intus sen een nieuwe oceaandepressie aan gekomen, die langzaam in oostelijke richting koerst. Een regengebied van deze storing naderde vanmorgen Ier land. Deze regenzone zal waarschijn lijk morgen in de loop van de dag ons land bereiken, daaraan gaan en kele opklaringen vooraf. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's NIET GRAPPIG dat het stukje aan de verant woordelijke leiding van het prot. christ. dagblad „Trouw" is ontgaan, t mag toch geen protest achterwege j blijven tegen navolgende beschou- wing in de televisie-rubriek: Sinds men volgens Rome moet geloven, dat de curieuze oud christelijke legende van Mcria's wonderbaarlijke hemelvaart een feitelijk relaas van een primitie ve stratosfeerreis is, kan men als andersdenkende eigenlijk moei lijk meer anders dan uiterst ge reserveerd kijken naar zo'n TV- voorstelling als die, welke de KRO gisteravond ter ere van de gedenkdag dezer tenhemelopne ming presenteerde onder het motto: „De waarheid is groot ge noeg". De schrijver van deze televisie rubriek waagt zich tenslotte nog aan een theologische beschouwing over „een eeuwige vader en ee»i eeuwige moeder", waaraan geen andere dan p. j een „politeïstische" voorstelling zou Ue toestand in Uman kunnen worden verbonden. Het zou beter geweest zijn als de rubriekschrijver zich op de hoogte gesteld had van de katholieke Maria. leer. Dan had hij zijn opmerking over een „eeuwige moeder" als dwaasheid onderkend. (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te j 11.15 uur). TIJDELIJKE OPKLARINGEN, j Aanvankelijk nog plaatselijk enkele buien, daarna opklarin- gen, maar morgen in de loop van i de dag waarschijnlijk hier en j daar weer enige regen. Dezelfde middagtemperaturen of iets ho- i gere. Overwegend matige zuid- j westelijke wind. - 17 Aug. zon op 5.29; onder 20.03; maan op 22.24; onder 12.54. Hoogwaterstan züen 17 Aug. v.m. 7.—; n.m. .20. Het weer in Europa Advertentie. De zegevierende sultan van Oman Venom-straaljagers van de Britse luchtmacht hebben donderdag het fort en de torens van Sait, waar de Imam van Oman zijn domicilie heeft, vernietigd. De plannen voor de terugtrekking van de Britse strijdkrachten zijn nu bijna voltooid. De troepen zullen bin nen enkele dagen beginnen het strijd toneel te verlaten. Tien Arabische landen hebben donderdag officieel gevraagd om een spoedbijeenkomst van de Veiligheids raad der Ver. Naties ter bespreking van de toestand in Oman. Men verwacht, dat de voorzitter van de Veiligheidsraad voor begin volgende week een vergadering zal uitschrijven. Het zou ook beter geweest zijn, als hij op de hoogte was van de protes tantse leer. Misschien dat hij zijn grappige kwalificatie van „een primi tieve stratosfeerreis" dan niet zo grappig meer zou vinden. Want, im pliciet, bestempelt deze protestantse schrijver ook de hemelvaart van Christus als een „stratosfeerreis" een voorstelling van zaken, die zowel ten opzichte van de hemelvaart van Christus als de ten-hemel-opneming van Maria, getuigt van een kinder achtige onnozelheid. Het is werkelijk heel „primitief". weer temp. STOCKHOLM zwaar bew. 21 C. OSLO zwaar bew. 20 KOPENHAGEN zwaar bew. 22 LONDEN regen 15 AMSTERDAM regen 17 LUXEMBURG regen 16 PARIJS regen 19 BORDEAUX zwaar bew. 22 GRENOBLE half bew. 22 NICE half bew. 25 BERLIJN zwaar bew. 23 FRANKFORT zwaar bew. 22 MüNCHEN zwaar bew. 22 ZüRICH zwaar bew. 20 GENèVE half bew. 19 LOCARNO onweer 24 WENEN regen 25 INNSBRUCK regen 23 ROME licht bew. 28 Korreltje Maat houdt staat.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1