M NESCAFÉ fj.28 NA DE VAKANTIES WORDT HET ELKE WEEK PRIJS Rijk stopt bijdragen aan ziekenhuizen De twee andere ontsnapten ook weer ingerekend DE PRIJZEN VRIJDAG 16 AUGUSTUS 1957 rw t.ftds* mi tra** Tarieven mogen verhoogd worden De minister van Sociale zaken ende verpleegtarieven zal hiertoe wor- Volksgezondheid ad interim, mr. Iden toegestaan. Struijken, heeft de Tweede Kamer bericht dat hij na overleg met de mi nisters van Financiën en van Eco nomische zaken besloten heeft geen verdere toepassing te geven aan de financieringsregeling verpleeg- behandelingsinrichtingen. Deze regeling voorzag in de ver strekking van rijksbijdragen voor be taling van rente en aflossing van het onrendabel geachte deel der stich- tingskosten. Volgens de minister was zij slechts beldoeld gedurende een periode, waarin de indexcijfers van de kosten van levensonderhoud niet in evenwicht zouden zijn met de indexcijfers der bouwkosten. Het laat zich aanzien, aldus de minister, dat het vooroorlogse „evenwicht" tussen deze indexcijfers niet binnen afzienbare tijd weer bereikt zal wor den. De huidige verhouding tussen deze cijfers is evenmin stabiel. Nu bovendien beperking der uitga ven nodig is, behoren 09k de door verpleeginrichtingen geleverde dien sten zoveel mogelijk zonder rijksbij drage bekostigd te worden door hen, die daarvan gebruik maken. Het in rekening brengen van kostendekken- VINCENT VAN GOGHS PASTORIE TE NUENEN GEOPEND. Woensdagmiddag is de oude, thans gerestaureerde pastorie der Neder landse Hervormde Kerk te Nuenen waarin de kunstschilder Vincent van Gogh van december 18*83 tot novem ber 1885 zijn atelier had, officieel geopend en ter beschikking gesteld van ds. Griffioen. Naar aanleiding hiervan is in het voormalige koets huis der pastorie, dat omgebouwd is tot verenigingsgebouw der Neder landse Hervormde Gemeente, een bijeenkomst gehouden, die onder meer werd bijgewoond door dr J. Hulsker, chef van de afdeling kun sten van het ministerie, van Onder wijs, Kunsten en Wetenschappen. Ook de inrichtingen, waaraan voor nieuwbouw een rijksgarantie is ver leend of toegezegd, zullen, nu zy de gelegenheid hiertoe krijgen, hun ta rieven moeten opvoeren tot zodanig bedrag, dat zij daarmede zelf rente en aflossing van geleend kapitaal aan de geldgevers kunnen voldoen, zonder dat het rijk als borg behoeft te worden aangesproken. Met de be sturen dezer inrichtingen zal op kor te termijn hieromtrent overleg wor den gepleegd. GEEN TOMATEN MEER NAAR LUXEMBURG. Ingaande 16 mei j.l. bestond voor de uitvoer van Nederlandse tomaten naar Luxemburg een afzonderlijke regeling, waardoor deze export steeds mogelijk was. Heden komt deze rege ling te vervallen en trad de Belgi sche minimumprijsregeling ook voor Luxemburg in werking. Dit betekent voor de Nederlandse kwekers dat met ingang van heden geen tomaten meer naar Luxemburg geëxporteerd mo gen worden, evenals thans reeds geldt voor België, waarheen ook geen Nederlandse tomaten worden geëx porteerd. België en Luxemburg hebben be sloten met ingang van 14 augustus de invoer van sla uit Nederland weer toe te staan. De invoer van Neder landse sla in deze landen mag slechts geschieden als het s la van A-kwali- Veenhuizen weer compleet Nadat dinsdagmiddag een ontvluch te gevangene, die samen met twee an deren uit de strafinrichting Esser- heem te Veenhuizen was weggelopen, te Rotterdam was aangehouden, zijn de andere twee gistermorgen in alle vroegte ook in de Maasstad gegrepen. De radiosurveillancebrigade van de politie had 's nachts op de Karmelweg een auto zien staan, die een aanrij ding had veroorzaakt en verlaten was. Een rechercheur kreeg een sein tje, ging op onderzoek uit en bracht de wagen, die uit Den Haag afkom stig moest zijn, naar het bureau Wes tersingel. Het vreemde van het geval bracht hem er toe opnieuw per poli tieauto erop uit te trekken en voor alle zekerheid men kon nooit we ten stak hij de foto's van de ont vluchte gevangenen uit Esserheem in zijn zak. Op de Goudsesingel gekomen zag hij twee mannen in marstempo lopen, die sprekend op de foto's geleken. Maar het tweetal had al lont geroken, liep de Van Galenstraat in en ging daar kwasi huisnummers staan bekij ken. „Handen omhoog", klonk het even later, waarna de rechercheur, zich legitimerend, hen sommeerde mee te gaan. De Rotterdammer, de 25-jarige H. P. J., voldeed hieraan, maar de ander, de 29-jarige Hagenaar J. J. van H., nam de benen. Na het lossen van waarschuwings schoten, die geen effect sorteerden, stapte de rechercheur met de ene ar restant in de wagen en gaf de chauf feur opdracht nog wat rond te rijden, want de vluchteling kon nooit ver weg zijn. Inderdaad werd hij op de Boezemsingel gesnapt. Wel vluchte hij de tuinen in, maar het was toe vallig vlak bij een politiebureau, waaruit even later op verzoek een heel legertje agenten kwam. In tirail leurslinie trok men de tuinen af en een kwartier nadat de Rotterdammer was gegrepen, zat ook de Hagenaar weer in de wagen. En daarmee was het avontuur van het drietal vluchte lingen, dat nauwelij'ts twee dagen had geduurd, weer ten einde. Geen vestigingsvergunning Radiohandelaren verlie zen geding tegen concurrent Zeven radiohandelaren uit Amster dam-West hebben een kort geding verloren tegen de firma L. H. uit de Const. Huygensstraat. Zij hadden het geding tegen deze concurrent, die geen vestigingsvergunning heeft, aan hangig gemaakt, omdat hij Duitse radiotoestellen verkoopt tegen veel lagere dan de officiële verkoopsprij zen. In zijn uitspraak overwoog de pre sident, mr. J. Meihuizen, dat de ves tigingswetten beogen het publiek te gen beunhazerij te beschermen en niet ten doel hebben de belangen van de gevestigde bedrijfsgenoten te die nen. De stelling, dat door het uitoefe nen van het gewraakte bedrijf zon der de vereiste vergunning schade wordt toegebracht aan de eisers (de zeven handelaren), die aan de schuld van de gedaagde te wijten is, gaat niet op. Voorts kan geenszins worden aanvaard, dat optreden van beunha zen daargelaten of daarvan hier sprake is als zodanig schade toe brengt aan de concurrentie in de om geving zoals eisers betogen. In de overweging werd voorts ge zegd, dat eisers enigszins in het vage hebben gelaten of hun vordering steunt op de stelling, dat gedaagde onrechtmatig heeft gehandeld door misbruik te maken van contract breuk van anderen nl. de verkoop van Duitse radiotoestellen tegen veel lagere prijzen dan de officiële. Hier van is niets gebleken of aannemelijk gemaakt. Er was volgens de president geen sprake van een spoedeisend karakter omdat gedaagde het bedrijf sedert medio november jl. op deze wijze uit oefent. (Eisers hebben bij de Justitie aangifte gedaan van de overtreding vestignigswet kleinbedrijf door de firma H.). De gevraagde voorziening: stopzetting van de verkoop tot ge daagde een vergunning heeft, werd geweigerd. De eisers werden veroor deeld tot de kosten van het geding 107,50). Spoor-ongevallenraad onderzoekt treinramp De in 1956 geïnstalleerde spoor- ongevallen-raad zal een officieel onderzoek instellen naar de oorzaak van de treinramp nabij Woensel. Een dergelijk onderzoek wordt door de raad ingesteld als de schuld vraag twijfelachtig is of de oorzaak van het ongeval niet bekend. De raad overweegt een openbaar onderzoek in te stellen, Het resultaat zal dan aan de minister van verkeer en wa terstaat ter hand worden gesteld. Tot nu toe is nog nooit eer^ open baar onderzoek naar de oorzaak van een ramp ingesteld. Binnenskamers heeft de raad echter al vier maal zitting gehouden: zijn eerste onder zoek betrof een spoorwegongeluk op de lijn ZwolleCoevorden bij Dalf- sen, waarbij de machinisten van twee treinen de dood vonden. PRIJS BACONVARKENS VERLAAGD Aangezien door havenstakingen in Engeland de afzet van bacon ernstig wordt belemmerd en de varkens- vleesprijzen op de binnenlandse markt een daling hebben ondergaan heeft het produktschap voor vee en vlees besloten de prijs voor bacon- varkens waarvan bij de bereke ning van de toeslag op uitgevoerde bacon wordt uitgegaan met ingang van maandag 19 augustus 1957 met fl cent per kg. te verlagen. Met ingang van de genoemde da tum zal de prijs voor baconvarkens binnen de gewichtsgrenzen van 63 t m. 68 kg in de kwaliteitsklassen 1 t.m. 4 respectievelijk 2.29, 2,25, 2,21 en 2,17 per kg. koud geslacht gewicht bedragen. MINDERJARIG MEISJE VERMIST. Sinds lo augustus j.l. wordt de 15- jarige Johanna Cornelia Schuiten uit Den Haag vermist. Het meisje, dat dienstbode is, heeft die dag haar ouderlijk huis verlaten en is niet te ruggekomen. Zij lijkt ongeveer twin tig jaar oud, is 1,75 meter lang, heeft licht blond haar en een frisse ge laatskleur. Zij droeg, toen zij weg ging een bruin mantelpak met witte stipjes, een groene blouse, bordeau- rode kurkschoenen en een zwart tas je. De ouders hebben aan de politie opsporing verzocht. Vrijdag j.l., omstreeks kwart voor elf nam., is een ongeluk gebeurd op de Laan van Mcerdervoort in Den Haag. De 22-jarige bromfietser P. B. voelde plotseling dat hij „ergens overheen" reed. Het bleek dat een man op de grond lag bij een fiets. De man, de 64-jarige J. Arler is met onbekend letsel overgebracht naar het ziekenhuis in het Westeinde waar hij vanmorgen omstreeks zes uur is overleden. De politie in Den Haag zoekt getuigen van dit onge val. Even over zes uur vanmorgen is de 54-jarige huisvrouw E. Kooijma- Turfboer, toen zij per fiets komen de uit de Herderinnestraat de Boek horststraat overstak aangereden door een bestelauto. Zij gaf geen voor rang. Zij is zwaar gewond naar het ziekenhuis aan de Zuidwal overge bracht, waar zij korte tijd later is overleden. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de correspondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan ach ter de naam van het schip vermeld. Argentinië: s.s. „Libert- 19 aug.; Australië: s.s. „Himalaya 19 aug.; Brazilië: m.s. „Brasil star" 20 aug.; Canada: m.s. „Prins Alexander" 20 aug.; m.s. „Noordam" 22 aug.; Chili: •ia New York 22 aug.; Indonesië; m.s. Merwe Lloyd" 22 aug.: Ned. Antil len: m.s. „Themis" 19 aug.; m.s. „Oranje Nassau" 24 aug.; Ned. Nw.- Guinea: m.s. „Merwe Lloyd" 22 aug.; Nieuw Zeeland: via Engeland 24 aug.; Suriname: m.s. „Hera" 22 aug.; Unie van Z.-Afrika en Z.-W. Afrika: m.s. „Jagersfontein" 21 aug.; m.s. „Carnar von Castle" 24 aug.; Brits-Oost-Afri- ka: via Frankrijk 24 aug. Inlichtingen betreffende de ver- zendingsdntn van postpakketten ge ven de postkantoren. Aan het strand te Sint Maartens zee is woensdagmiddag de 9-jarige W. Slagt uit Naarden bij het zwem men verdronken. Het knaapje ver dween in de buurt van de gevaarlijke strekdam in de golven. Hij logeerde met zijn ouders in dit badplaatsje. Toepassing yan kunstmatige adem haling had echter geen resultaat meer. Ook de leden van 't gezin vullen nu hun briefkaart in! PIEKEREND NEDERLAND heeft de Prijzenpot ontdekt. Steeds meer belangstelling komt er voor deze intelligen tietests, waar iedereen aan mee kan doen. Dagelyks ont vangt de puzzelredactie entousiaste brieven en vaak wordt de vraag gesteld, of deze prijsvragen niet wekelijks kunnen verschijnen. Welnu, wij hebben, goed nieuws voor onze puzzelaars Als de vakanties afgelopen zijn, zal inderdaad elke week een opgave gepubliceerd worden en omdat de deelneming in het echte puzzelseizoen natuurlijk veel groter wordt, dan in deze tijd van het jaar het geval kan-zijn, verwachten wij in het najaar ook veel grotere prijzenpotten te kunnen uitkeren. Nog even geduld dus, over een- maand kunt U elke vrijdag een prijsvraag vinden PROBLEMEN zijn er nog genoeg.- Zo is ook ge vraagd of één gezin meer diagrammen mag invullen. Daar kunnen wij geen bezwaar tegen hebben. De krant is voor het gezin en de prijsvraag kan dus door het gehele gezin wor den opgelost. Zijn de gezinsle den het dan met elkaar over de oplossing niet eens, dan doen zij er het beste aan, ieder voor zich een diagram in te vullen en op deze wijze te trachten de prijs in de wacht te slepen. Aan het bureau van .ons blad kunt U altijd losse nummers krijgen met de opgave ten be hoeve van meepuzzelende ge zinsleden. Dit geldt ook voor hen, die zich mochten ver schrijven bij het invullen van het diagram. Als het formulier erg onduidelijk wordt, kunnen zij beter een nieuw diagram invullen. Natuurlijk blijft de voorwaar de van kracht, dat by elke uit slag de prijs slechts éénmaal aan éénzelfde persoon wordt uitgekeerd en alleen aan abon nees en/of hun gezinsleden. Bij deze prijzenpotprijsvraag deelt Iedere goede oplosser mee in de prijzen. Dus wie de goede ant woorden weet, heeft altijd Prijs. Deze zelfde puzzel verschijnt 'n een 25-tal bladen over het gehele land, zodat er een ZEER GROTE POT zal ontstaan door de duizen den inzendingen, waarop allemaal vijftig cent extra wordt geplakt. Het bedrag, dat na aftrek van de kosten overblijft, wordt geheel aan de winnaar(s) uitgekeerd. Bij deze puzzel Is maar één goede oplossing mogelijk, omdat geen en kele vraag voor tweeërlei uitleg vatbaar ls. Indien er geen goede Inzending binnenkomt, blijft de gehele pot overstaan tot de vol gende prljzenpotpuzzel. VOOBH'AAHI»E> alleen abonnee» en leden van hun gezin mogen meedingen naar een prijs; het diagram en de totaal cijfer» moeten volledig, worden Ingevuld; het volledig uitgeknipte diagram moet op een briefkaart worden ge plakt; onduidelijke veranderin gen of invulling maken een inzending ongeldig; oplossingen die na a.s. dinsdag 12 uur v.m. fn one bezit komen, dingen niet meer mee; briefkaarten, waarop niet het verschuldigde porto (7 10 cent) en het extra porto van 50 cent is geplakt, zijn ongeldig; v briefkaarten, die event, niet door P.T.T. zijn af gestempeld, zijn ongeldig wij dragen geen verant woordelijkheid voor zoek raken, beschadiging of vertraging der kaarten; over opgave en oplossing ls geen correspondentie mogelijk en er bestaat geen beroep op de beslis sing van de puzzelredac tie, deze is bindend; door inzending verklaart men zich akkoord met de ze voorwaarden. Inzenden Het Ingevulde diagram knipt U uit en plakt dit op de blanco zijde van een briefkaart. Aan de andera kant adresseert U als volgtP.P, Postbus 35, Utrecht. Naam en volledig adres van de afzender in blokletters invullen en daarboven 60 cent aan extra post zegels plakken, plus het normale porto van 7 cent. U zendt de brief kaart niet ln enveloppe, maar open in. Gebruik alleen geldige postzegels. Vervallen postzegels, radiozegels, plakzegels en dgl. worden door de posterijen niet vergoed I De oplossingen moeten uiterlijk dinsdag 20 augustus a.s., 12 uur v.m. in ons bezit z(Jn. Later ontvangen briefkaarten wor den onherroepelijk terzijde gelegd. DEZE ZESDE OPGAVE KUNT U OOK OPLOSTN Wot U te doen hebt 8 T r A A P T WeeTAL STHAAT 1té 2 'TWixdam ftejZZx'j 35 'AAArecAz?" Op deze pagina vindt U 'n twaalf tal vragen, A. tot en met M. en bij elke vraag vijf antwoorden. Aan U de taak te bepalen, welke van de vijf antwoorden goed zijn. Het kan voorkomen, dat méér dan één antwoord goed is, ja, misschien zijn er soms wel 4 of 5 antwoor den juist, bij andere vragen kan het gebeuren dat er maar één antwoord goed is. Voorts vindt U een diagram met vooraan de letters van de vragen en naast elke letter de nummers van de bijbehorende (doorgenum merde) antwoorden. U hebt nu niets anders te doen dan de nummers door te kruisen van alle antwoorden, die volgens U goed z(Jn, regel voor regel de aangekruiste getallen op te tellen en dan de gevonden totalen ln de laatste strook (geheel rechts) te plaatsen en nog eens tot een totaal op te tellen, dat U ln de cirkel zet. Zo zou bijvoorbeeld een vraag kunnen luiden A. een pink is 1 een deel van de hand; 2 een kle dingstuk; 3 een dier; 4 een stuk gereedschap; 5 een vissersvaar tuig. Nu blijkt, dat 1, 3 en 5 goed zijn, want een pink ls werkelijk een deel van de hand, maar ook een dier en ook nog een vissers vaartuig. In het diagram streept U daarom ln zo'n geval op de strook A het cijfer 1 door, maar ook de 3 en ook nog de 6. In de laatste kolom zet U de som van 1 3 5 - 9. Dat totaal 9 Uit U later op bij de totalen van de andere stroken en zo vindt U het „totaal der totalen" voor de cirkel. A. Iedereen heeft wel eens gehoord van een Hammond-orgel. Wat ls dit voor een in strument I een luchtorgel; 2 een waterorgel; 3 een geëlektrificeerd orgel; 4 een elektro-mag- netlsch orgel; 5 een pijporgel. B. Gelukkig kennen we In ons land het werk tuig niet meer, maar wat Is een galg t 6 een strafwerktuig; 7 een draagband; 8 een muziekinstrument; 9 een hoeveelheid kolen; 10 een hijswerktuig. C. En wat ls een sfinx II een stenen beeld in Egypte; 12 een my thologisch monster; 13 een vlinder; 14 een aap; 15 een Egyptische koning. D. Nn oen niet so moellfyk vraagje. Wat Is een dulvelskop 16 de kop van een duivel; 17 een uitwas aan een boom; 18 een lisdodde; 19 een munt stuk; 20 een cactus. E. Natuurlijk weet U wat een kaper Is, maar het woord heeft nog meer te betekenen. Het kan sl)n 21 eeq zeerover; 22 een schip; 23 een kat- tenras; 24 een mutsje; 25 een sieraad. P. Loenen ligt In de provincie 26 Utrecht; 27 Drente; 28 Limburg; 29 Gel derland; 30 N. Brabant. G. We hebben ons allen in de dierentuin wel eens met de aapjes vermaakt, maar het woord aap of aapje kan ook nog iets anders betekenen en wel 31 een huurrijtuig]e; 32 een som geld; 33 een scheldnaam; 34 een stuk serviesgoed; 35 een deel van een vaartuig. H. We weten nog wel van de schoolbanken wie de „Zonnekoning" was. Dat was 86 Willem I; 37 Lodewljk XIV; 38 Lodewijk XV; 39 Faroek; 40 Hendrik vm. I. Hoe groot mogen de maximum afmetingen van een boksring ztyn 41 4x4 meter; 42 9x5 meter; 43 8x8 meter; 44 7x7 meter; 45 8x8 meter. K- Welke Nederlandse plaats wordt door de toeristen wel met Venetië vergeleken 46 Delft; 47 Rotterdam; 48 Amsterdam; 49 Sneek; 50 Giethoorn. I* Het boek „BartJe" Ig geschreven door t 51 Annie Salomons; 52 Anna Blaman; 63 Onderstaand diagram volledig invullen en geheel uitknippen. Daarna op een briefkaart plakken en frankeren met totaal 57 cent. M. En nn de laatste wat is een galei 66 een schip; 57 een soort oven; 58 een pud ding; 59 zettersgerei; 00 een schoenspanner.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 11