Fraaie zege van Jan Derksen op taaie Arie van Vliet Storm beïnvloedde sterk de nat. atletiekkampioenschappen Voor de tweede maal wereldkampioen sprint Theo Saat nog de strijd op steeds eerste bij de 100 meter MAANDAG 12 AUGUSTUS 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 8 Derksen (de nienwe wereldkampioen). Van Vliet en Gaignard, gefotografeerd tijdens de ere-ronde in het stadion van Rocourt na de finales sprint voor profs. V.l.n.r. Gaignard, Derksen en Van Vliet. Wil Vreeswijk werd laatste in de 2de serie der stayers. Hij moet dus een her kansingswedstrijd rijden. DRUK PROGRAMMA VOOR DERKSEN Jan Derksen heeft, dank zij het be halen van de titel, voor de komende maanden een groot aantal contracten ge kregen, Het eerst zal hij zaterdag a.s. in Keulen rijden, daarna op 20 augustus in Manchester op de baan van Harris, vervolgens <op 22 augustus in het Olym pisch Stadion te Amsterdam en dan met tussenpozen van twee drie dagen in vrijwel alle Europese steden, waar wie lerbanen zijn, o.m. Kopenhagen, Le Ha vre, Parijs en Milaan. Derksen heeft al zoveel aanbiedingen gekregen, dat hij eerst alles eens goed moet bekijken om te zien of hij het wel kan accepteren in verband met het heen- en weerreizen. Donderdagavond 22 augustus a.s., krijgt wielerminnend Nederland in het Olympisch Stadion te Amsterdam de ge legenheid de nieuwe wereldkampioen Jan Derksen te huldigen, tegelijk met Arie van Vliet, die dan afscheid neemt van de nationale wielersport. Directeur Bessem heeft zondag onmid dellijk de vijf beste sprinters van het wereldkampioenschapstournooi, te weten Derksen, Van Vliet, Gaignard, Maspes en Harris gecontracteerd, terwijl ook Ad Schotman zal uitkomen. Voor de revanches te Amsterdam zijn tevens al zes stayers gecontracteerd: Wierstra. Verschueren, Guillermo Timo- ner, De Paepe, Bucher en French. Het veld wordt gecompleteerd door de twee finalisten, die dinsdagavond uit de her kansing komen. De stayers rijden in Amsterdam een rit van 100 kilometer1. DOCOS-JUNIOREN IN NKS-KAMP TE ELTEN. De donderdag werd op gebruike lijke wijze begonnen. Deze morgen moest Docos volleyballen tegen Den Hoorn, waarvan gewonnen werd door de A-ploeg met 246 en door de B-ploeg met 1715. 's Middags werd er gevoetbald te gen Den Hoorn en met 32 gewon nen. Het eerste doelpunt werd ge maakt door Tom Paardekooper uit een pass van Piet Kersten (10). Bij een wedstrijd achter derny's op de baan te Vannes is Mahé, toen hij met een vaart van 50 km. per uur reed, door het springen van zijn achterband van zijn filets gevallen. Hij raakte met het voorhoofd de betonnen rand langs de baan, terwijl Privat, die achter hem reed, over hem heen viel. Privat kwam er af met wat builen en schrammen, maar Mahé kreeg een schedelbreuk en is 's nachts nog geopereerd. Zondagmor gen was zijn toestand bevredigend. Den Hoorn maakte gelijk (11) en 21. Door Piet Kersten, die schitte rend inkopte werd het 22. Pierre Wanst, die na de rust midvoor speel de, werd het met een hard schot 32 voor Docos. Wil Vin tg es, de jongste van de ploeg, speelde, alhoe wel het hard ging, een goede partij. Des avonds werd een cross-country gelopen in de stromende regen. De Docos-deelnemers waren Th. Lud- lage, T. Paardekooper, P. Kersten, P. Wanst, Th. Janssen, K. Boom. Van de 40 deelnemers was Koos Boon 9 en Piet Kersten 10. Het par cours was door spekgladde bospaad jes en steile hellingen zeer zwaar. Vrijdagmorgen werd gevolleybald tegen OSS uit Oss. Het A-team ver loor met 2514, het B-team met 22—12. De middag was vrij voor deelne mers van het kamp en werd benut voor het bezoeken van bezienswaar digheden. De totaaluitslagen van het kamp zijn voor Docos: zwemmen no 1; voetbal no 2; RCD no 1; vijfkamp no 3; OSS no 1; volleybal no 2; OSS no 1. De ongunstige weersomstandigheden zijn de oorzaak geweest dat het overi gens zeer overladen program van de eerste dag van de wereldkampioen schappen te Luik niet geheel kon wor den afgewerkt. Het stayersnummer (eer ste serie) eindigde pas na twaalven, en toen vond de president van de Belgische bond het welletje». Op zijn aandrang werd besloten de resterende nummers te verschuiven naar de volgende dag, en dan het begin met V/$ uur te vervroe gen, de beste oplossing. Toen de wedstrijden zaterdagmiddag aanvingen, waren er slechts enkele hon derden toeschouwers op de baan van Rocourt aanwezig. Dit aantal groeide langzaam aan. Om acht uur 's avonds, nadat geruime tijd gestopt was.wegens zware regens, bedroeg het misschien vier vijfduizend. De eerste dag heeft over het algemeen geen verrassingen gebracht Van de ama teursprinters gingen Rousseau, Pesenti, Ploog, Vargachkine, Vidal, Gruchet, Lombardi, Captein, Middleton, Gerritsen, Romanov en Gasparella rechtstreeks uit de series naar de 8e finales. Captein1 klopte in zijn serie de Zwitser Meier met ruime voorsprong. Gerritsen ver sloeg Leemans en Khmel met minder verschil, maar toch overtuigend. Schutte verloor in zijn serie van Middleton en Gassner, en faalde ook in de herkansin gen, zodat hij was uitgeschakeld. Fur- nen, Melby, Binch en Darragh wisten uit de herkansingen naar de 8e finales over te gaan. Bij de profs wonnen Harris, v. Vliet, Armin von Büren, Sacchi, Maspes, Derk sen en Gaignard hun series waarmee zij zich in de kwartfinales plaatsten. Bij hen voegde zich nog de Italiaan Oriani als winnaar van de finale der herkansingen. Van Vliet klopte in zijn serie Gillen en Gerard. Een protest van Gillen tegen onze landgenoot werd afgewezen. Derk- sen won van De Bakker en Potzernheim in een rit waarvoor drie maal gestart I moest worden, omdat De Bakker twee maal een lekke bartf kreeg. Schotman kon het in zijn serie uiteraard niet te gen Sacchi en Plattner bolwerken. In de series van de herkansingen klopte hij i Potzernheim, maar hij werd vierde in I de finale en was daarmee uitgeschakeld. Bij de acht renners, die zich voor de j kwartfinales achtervolging amateurs plaatsten, was ook Geldermans met een goede tijd: 5 min. 9 sec. Van Bruggen 1 won zijn serie, maar zijn tijd was niet goed genoeg om een ronde verder te komen. Hij had jammer genoeg wat te vroeg afgestopt. De eerste serie van de stayer wedstrijd eindigde met een zege van Verschueren, voor Guillermo Timoner en Wierstra, die alle drie overgingen naar de finale. De overigen kwamen in de herkansing. De tweede dag van de wereldkam pioenschappen op de baan heeft voor Nederland een zeer groot succes opge leverd: Jan Derksen (38 jaar) en Arie van Vliet (41 jaar), de „veteranen" on der de deelnemers, betwistten elkaar de finale van de sprint-professionals. Derk sen won in 2 ritten en werd daardoor voor de tweede keer wereldkampioen in deze categorie. De eerste wereldtitel be haalde hij in 1496 te Zürich. De weg naar de finale was zeer moei lijk voor de nieuwe wereldkampioen. In de kwart-finales had hij drie ritten no- dig om de Italiaan Sacchi uit te schake- len en daan a volgden in de halve finales (tegen oud-kampïoen Maspes) opnieuw drie ritten, want in de tweede maakte Derksen een grote tactische fout. In de „belle" versloeg onze landgenoot de Italiaan met een voorsprong van V/^ Onze landgenoot Geldermans, amateur achtervolging ln actie te Rocourt, waar hij zich in de halve finale om het wereldkampioenschap heeft kannen plaatsen lengte. (Tijd over de laatste 200 meter: 11,4 sec.). Van Vliet schakelde eerst Oriani (Italië) met grote suprematie uit en maakte daarna in de halve finale Gaignard (Frankrijk) bijna belachelijk. Het verschil in de 2e serie was ruim 20 meter.... De finale-ritten werden op overtuigen de wijze door Derksen gewonnen. Beide keren nam hij de kop en beide keren ving hij knap een aanval van Van Vliet op; hij won de ritten met een voorsprong van een kwart wiel. De (snelle) tijden over de laatste 200 meter waren resp. 11,8 en 11,6 sec. Gaignard plaatste zich als derde vóór Maspes. De Nederlandse amateurs werden in de 8ste finales uitgeschakeld. Gerritsen verloor van Gruchet (Fr.) het ver schil was 2 lengten en Joop Captein stuitte op de Italiaan Lombardi (1 y2 lengte). De Fransman Rousseau prolon geerde zijn titel na een „belle" met Pe senti (Italië). Een goede prestatie verrichte Ab Gel dermans bij de amateur-achtervolgers. Hij bereikte de halve finales door de Brit Gambrill in 5.05.6 te verslaan de op een na snelste tijd (Simonigh, Italië: 5.05.0). Een stormachtige wind speelde de belangrijkste rol bij de nationale at letiekkampioenschappen 1957, welke op het onbeschutte nieuwe terrein te Den Haag werden gehouden. Bij vele nummers, o.a. de korte afstanden, het verspringen en speerwerpen, wer den de prestaties flink geflatteerd,, terwijl op andere nummers de atle- len diezelfde wind als sterke tegen stander hadden. Toch gaven deze nationale titel- wedstrijden vaak een interesante strijd te zien met het hoopvolle resul taat, dat verschillende jongeren naar voren kwamen. Weliswaar behaalden deze nog geen titels, maar zij wekten toch de indruk, dat bij goede training, Nederland het volgend jaar in de in ternationale wedstrijden met nieuwe krachten kan uitkomen, die het zeker niet slechter zullen doen dan dit jaar met de „oude garde" het geval is ge weest. Wij denken hierbij aan de sprinters Smit, Spoelman en van Don gen, de jonge 800 meter loper van Dorst, van der Knaap, die op de 400 meter geëlimineed werd, doch toch een uitstekende indruk maakte en die de 200 meter won er. tenslotte Ooster man op de 5000 meter. Bij de meisjes bleek Ria van Kuik, de opvolgster van Puck van Duyne, Hannie Bloemhof op de 200 meter te kunnen bedreigen, terwijl Joke Claus voor de 100 meter veel belooft. Twee"oud-kamioenen, die de laatste jaren onbedreigd in ons land aan de top stonden, werden onttroond. Kees Koch, de titelverdediger discuswer pen en kogelstoten werd op beide nummers verslagen door de Nijmege naar Rebel en Corrie Huygen, even eens titelhoudster discuswerpen zag *.ich gepasseerd door haar tengere :lubgenote Ime Kok, terwijl zij bij het kogelstoten, waarin zij dit jaar goede resultaten boekte, met de vier de plaats genoegen moest nemen. Een titel zonder inspanning. Grijnzend kwam de lange V en L-er, Theo Saat, ons tegemoet. „De oudjes heHij had zojuist de titel ver- Geldermans in halve finale achtervolging overd op de 100 meter en daarbij wel bewezen hoe sprinters-arm Nederland op het ogenblik is. Niemand kon deze oudgediende, die niets meer aan zijn training doet, bedreigen. Saat finish te met de vole wind in zijn brede rug in 10,6 sec. De man die hem het dichtst volgde wasonze versprin ger Henk Visser. Helaas kwam Vis ser bij de finish ten val, waarbij hij arm en dij zodanig blesseerde, dat hij op zijn speciale nummer verstek moest laten gaan. Kampioen in het verspringen werd nu Mooy van Volt met een uitstekende sprong van 6,9Ï meter, terwijl de Eindhovenaar Gel- dens met 6.93 meter een goede tweede was. Maar ook de verspringers had den het windje mee. Een gemakkelij ke overwinning, maar dan in tegen stelling tot Saat. Een verdiende overwinning werd behaald door de serieuze Jan Parle vliet op de 400 meter horden. Door zijn goede techniek liet hij zijn tegen standers Boere en Zoek snel achter zich en won hij zonder zichtbare in spanning dit moeilijke nummer. In de finale van de 110 meter horden had hij het evenwel zwaardei te verdu ren. Hier had hij de titelverdediger Nederhand en de tienkamper Eef Ka merbeek tegen zich, terwijl de junio ren recordhouder Bos zich eveneens fel verweerde. Nederhand en Parle- vliet schoten snel uit de startblokken, maar bij de eerste horde was Kamer beek al gelijk. Een harde strijd ont wikkelde zich tussen deze specialis ten, welke tenslotte door Nederhand met minieum verschil werd gewon nen op Parlevliet en Kamerbeek. Voor alle drie werd dezelfde tijd, 14,6 sec. genoteerd. Duel RooversViset. Zelden zal een 5000 meter een zo felle eindsprint te zien gegeven heb ben als deze keer gebeurde tussen Roovers en Viset. Tot 3000 meter wa ren een vijftal lopers bijeen gebleven, waarbij de favorieten Viset en Roo vers en de jonge Oosterman, die na eerst de leiding te hebben genomen, goed op de derde plaats volgde. Daarna maakten Viset aan kop en Roovers zich echter los, de strijd om de derde plaats overlatend aan Oosterman en Borst, terwijl Keesom nog verder was teruggevallen even als Vergeer en van Zeeland, die reeds eerder ver achter lagen. Roovers bleef Viset op de voet volgen, beiden gaven elkaar niets toe tot tenslotte op ruim 300 meter voor de finish het duel in een felle lange eindsprint werd uit gevochten. Het was de donkere man uit Roosendaal die deze strijd won en zijn tegenstander met 0,8 sec. ver sloeg. Blankenstein rehabiliteerde zich. Na een weinig interessante 1500 me ter, door Delnoye met ruim verschil gewonnen en een' even matige 400 meter, waarin Haus zegevierde, werd met grote spanning de 800 meter te gemoet gezien. Wat zou de nieuwe recordhouder, Meindert Blankesteyn doen? Na zijn prachtige record op de olympische dag te Amsterdam had hij niets meer laten zien en keer op keer werd hij door de anderen verslagen. Was zijn record een uitschieter ge weest? Maar Blankensteyn toonde zich in de titel wedstrijd de beste 800 meter loper. Flip Koudijs had na 400 meter de leiding genomen en trok het groepje door de bocht en 't rech te stuk waarop de wind pal tegen stond. Natuurlijk was dit een te zwa re opgave en toen de strijd zich bij het ingaan van de bocht ontwikkelde, viel hij snel terug. Maar Blanken steyn, die zich tot dat moment rustig op de vierde plaats gehouden had, schoot naar voren, ging over Jansen, Heida en van der Dorst heen en ver overde na een tactische goede race de nationale titel. Op de 10.000 meter eindigde Cujé als eerste voor de Bredanaar Kuenen. De verrassing bij de technische nummers was de overwinning van Rebel bij het discuswerpen en het ko gelstoten op Kees Koch, die meer hin der van de wind ondervond dan zijn tegenstander. Wijsen bleek de beste polsstokhoogspringer met 3.70 meter, Nummerdor de beste hoogspringer Een tweetal beelden van de Neder landse athletiekkampioenschappen Boven: De finish van de 100 meter dames: le. H. Bloemhof; 2e. I. Spijk; 3, J. Claus; Onder: de finish van de 100 meter heren: le. Th. Saat; 2e. H. Visser; 3e. M. van Don gen. metl.86 meter en van der Heyden Joop Fikkert was door vakantie af wezig de beste speerwerper met 61,02 meter. Hannie Bloemhof de sterkste. Hannie Bloemhof is onze nieuwe heerseres op de 100 en de 200 meter. Na de vele wedstrijden van dit sei zoen bewees zij dit ook in de titel- wedstrijden. De 100 meter won zij on bedreigd in de weliswaar geflat teerde tijd van 11,5 sec., maar zij was daarbij toch altijd nog 0,2 sec. sneller dan Ina Spijk en Joke Claus en ook op de 200 meter kon de tegen stand van Ria van Kuik haar over winning niet werkelijk in gevaar brengen. Maar Hannie behoeft toch niet onze enige goede sprintster te blijven, want Joke Claus en Ria van Kuik wekten de indruk, dat zij ge vaarlijke concurrenten kunnen wor den. In de jarenlange strijd tussen Dini Hobers en Nel Zwier had zich bij het hoogspringen nu ook mej. Mulder ge voegd, en alle drie meisjes kwamen tot 1,54^ meter. Dini veroverde de titel door het kleinste aantal fout- sprongen. Hoewel 1,54 meter ver be neden haar kunnen ligt, was het toch een vermeldenswaardige prestatie, aangezien Dini kort na de drielanden- wedstrijd te Enschede haar voet ver zwikte, en deze keer voor het eerst weer in een wedstrijd uitkwam, zij het dan met een sterk verband om de bezeerde enkel. Ook aan het ver springen nam zij deel, maar hier moest zij de titel laten aan haar con currente Nel Zwier, die met 5,83 me ter het verst kwam. Wenmiie Scholt- meyer, de nieuwe „ster" van de Ne derlandse atletiekwereld was helaas wegens vakantie afwezig, terwijl Mieke Schenk, die langzamerhand tot onze goede verspringsters gaat beho ren, door een gekneusde hiel ver be neden haar normale prestaties bleef. Een verrassing volgde tenslotte by de 80 meter horden, waarop de favo riete, Willy Cysouw, werd verslagen door Corrie van den Bosch van Ta- xandria, die daarmede haar tweede titel veroverde. Tevoren was zij reeds kampioene geworden in het kogelsto ten. Met 11,5 sec. bezette zij de eerste plaats, gevolgd door Willy Cysouw met 11,6 sec en Selma Heystek met 11,7 sec. De uitslagen luiden: Heren: 100 m.: 1. Saat (V. en L.) 10.5; 2. Visser (AAC) 10.6; 3. Griek (AAC) 10.7. 110 m. horden: 1. Nederhand (ALO) 14.6; 2. Parlevliet (V en L) 14.6; 3. Ka merbeek (V en L) 14.6. 200 meter: 1. v. d. Knaap (DOS) 21.7; 2. v. Dongen (PP) 22.3. Spoelman (Pegasus) 22.1. 400 meter horden: 1. Parlevliet (V en L) 57.5; 2. Boere (Minerva) 58.2;-3. Zoek (Parthenon) 58.8. 800 meter: 1. Blankensteyn (Trekv.) 1.57; 2. Heida (AV '23) 1.57.3 3. v. Dorst (PSV) 1.57.4. 400 meter: 1. Haus (PSV) 49.9; 2. Dekker (Suomi) 50.6; 3. Moerman (PP) 50.6. 1500 meter: 1. Delnoye (Kimbria) 4.00.9; 2. Veldhoven (Metro) 4.03.6; 3. Jonkers (Sprint) 4.06.1. 5000 meter: 1. Rovers (Thor) 15.04.6; 2. Viset (Cialfo) 15.05.4; 3. Borst (Olym pus) 15.22.6; 6. Vergeer (AV) '47. 10.000 meter: 1. Cujé (EMM) 31.53.—; 2. Kunen (Sprint) 32.14.8; 3. Verre (Haarlem) 32.19.6; 4. Bleeker (Lycur- gus) 33.37.2; 5. v. d. Linden (Holland) 34.04.2. Hink-stap-sprong: 1. A. de Jong (OL 1947) 14.31; 2. A. Klaassen (Quick) 13.16; 3. Fischbuch (Minerva) 13.09. Kogelstoten: 1. Rebel (Quick) 14.01; 2. Koch (PP) 13.74; 3. Timme (Minerva) 13.63. Vérspringen: 1. Mooy (Volt) 6.99; 2. Geldens (PSV) 6.93; 3. Doorenbos (Haarlem) 6.81^. Hoogspringen: 1. Nummerdor (OL) I.86; 2. Van Kleef (DOS) 1.84; 3. Pom- mée (Holland) 1.79. Discuswerpen: 1. Rebel (Quick) 50.47 Yi2. Koch (PP) 44.18; 3. Timme (Minerva) 41.17; 4. Kamerbeek (PSV) 38.14. Polsstokhoogspringen: 1. Wijsen (Kimbria) 3.70; 2. Wezel (Haarlem) 3.50; 3. Hofmeester (PP) 3.50. Speerwerpen: 1. Van der Heyden (AAC) 61.02; 2. Eef Kamerbeek (PSV) 59.02; 3. Van Druten (V en L) 57.54. Dames: 100 meter: 1. Bloemhof (Pal- thene) 11.5; 2. Spijk (RKEAV) 11.7; 3. Claus (Minerva) 11.7. 80 meter horden: 1. v. d. Bosch (Ta- xandria) 11.5; 2. Cysouw (Marathon) II.6; 3. Heystek (Holl) 11.7. 200 meter: 1. Bloemhof (Palthene) 23.6; 2. v. Kuik (OL '48) 23.8; 3. Spijk (RKEAV) 24.—. 800 meter: 1. Beentjes (DEM) 2.25. 2. Possemier (Marathon) 2.25.4; 3. Rijp- stra (idem) 2.26. Speerwerpen: 1. M. van Zelm (ADA) 42.77; 2. Hoogma (Estafette) 41.72; 3. Monfoort (Oss Volo) 40.59. Hoogspringen: 1. Hobers (DOL) 1.54^; 2. Mulders (PEC) 1.54^; 3. Zwier (OL) 1.54H. Discuswerpen: 1. Kok (Holl) 41.50; 2. Huygen (Holl) 41.09^; 3. v. d. Bosch (Tax) 39.78; 4. Panhorst (Sagitta) 38.45. Vérspringen: 1. Zwier (OL) 5.83; 2. Swierstra (ADA) 5.79; 3. Bijleveld (CEL) 5.61; 4. Hobers (DOL) 5.30. Kogelstoten: 1. v. d. Bosch (Taxan- dria) 12 99; 2. G. Haasdonk (ADA) 11.96; 3. Aarts (Thor) 11.85.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8