4.„GEKLOPT.... Prijzen-systeem voor bollenhandel voldoet allerminst Prijzen nog steeds matig voor de meeste soorten OVERPEINZING Verdachte voelde zich aanklager Even vóór huwelijk aangereden ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1957 DE LEIDSR COURANT PROTEST IN NOORDWIJKSE K.V.BO. Naar minimum prijzen op gezonder basis De L.T.B.K.V.O.B., afd. Noord- wijk kwam gisteravond in vergade ring bijeen. Na opening met de christelijke groet heette de voorzitter, de heer Ant. v. d. Meer, allen van harte welkom. De op komst was, gezien het drukke seizoen, heel goed te noemen. De notulen gelezen en onveranderd goedgekeurd. Bij de ingekomen stukken was een schrijven binnengekomen van enige leden van de K.V.O.B.. Dit schrijven was van groot belang.' Aan de besturen van de K.V.O.B.- afdelingen. In een publicatie van de Bond van B!oembollenhandela»en, geplaatst in 't Weekblad voor Bloembollencultuur, van 27-7-'57, werd vermeld, dat alle Exportgroepen het nieuwe verkoop systeem ook voro de oogst 1858 heb ben behandeld en met meerderheid besloten te zullen trachten betreffend systeem ook voor de volgende oogst door te voeren. De argumentatie voor hetzelfde verkoopsysteem 1958 blijkt geheel af te wijken van de gebruikte argumen ten voor de oogst 1957. Voor 1957 waren de hoofdargumen ten, dat door dit systeem meerdere tientallen millioenen guldens ver koop-uitbreiding plus betere prij zen voor de kwekers bereikt zouden worden. Volgens genoemde publicatie stelt men nu uitsluitend als doel van dit prijzensysteem voor oogst 1958 „Om meer ervaring op te doen". De kwekers achten de ervaring op gedaan gedurende de verkoop van de oogst 1957 meer dan voldoende. Het is intussen in het Product schap bevestigd, nu door de bestuurs leden-voorstanders van het systeem, betreffende het plan 1958, dat het vaststellen van vermoedelijke prijzen voor een volgende oogst is: „Met de pet er naar gooien." Dit mag en kan ook wel de basis niet zijn om de be- drijfswetten op te bouwen. De zwarte plek van het gehele sys teem is, dat voorstanders-adviseurs aan de door hen gemaakte grootste fouten „door de inkoop-prijs" het meeste verdienen. De soorten waar over het advies van de vermoedelijke prijs er het hoogst naast was, daar van is de inkoop-winst het grootst. Het is dan ook geen gunstig verkoop systeem., doch een gunstig inkoop systeem. Door deze methode drukt men de meest belangrijke hoofdhandelssoor- ten tot op de bodem van de markt. Het zou een dwaasheid zijn alle kwaad te schuiven op dit systeem, maar het is een hoofdoorzaak van de drukkende markt. Als tegenweer stellen nu de ont werpers van het systeem, dat later onvoorziene spanningen zijn ontstaan, dat men het zachte klimaat niet had kunnen voorzien en dat Frankrijk im port-moeilijkheden maakt. Maar de spanningen zijn inplaats van groter later minder geworden. De benzine pompen stonden, vanwege de Suez- crisis, leeg in onze grootste afzetge bieden Engeland en Frankrijk toen onze vakgenoten dit systeem zonder enige erkenning van de kwekers er door jaagden. Het bloementransport had juist toen de grootste transport moeilijkheden, de grootste bloemen markten bespraken toen het sluiten vanwege de crisis. Dat men het zachte klimaat niet heeft kunnen vastleggen of voorzien, is voor ons bedrijf geen verrassing. Maar dat men er niet opgerekend heeft, dat Frankrijk nog steeds de Franse politiek pleegt, is slecht ko misch. Twee groepen profiteren het meest van het ons opgelegde systeem, n.L de groep handelaren zonder bollen maar vooral ook een belangrijke groep bloembollenkwekers doch geen Ne derlandse, maar de ons beconcurre rende kwekers in het buitenland. Enige leden van de K.V.O.B. heb ben hierover een bespreking gehou den op 5 augustus 1.1. en besloten ter behartiging van de kwekersbelan- gen te zullen trachten om zonder uitstel een uitspraak te verkrijgen over het betreffende verkoop-systeem. Zjj zijn van oordeel, dat voor de kwe kers hun oogst 1957 te veel gebon den is aan wettelijke export-prijzen en daardoor de kwekers-belangen ge schaad worden. De kwekers-belangen worden te genwoordig te veel beheerst door de handelaren, niet alleen in hun Bond van Bloembollenhandelaren, doch ook in onze eigen kwekers-groepen en in onze hoofdorganisaties. De lage binnenlandse minimum prijs is niet meer het criterium van het ontstaan van surplus, doch de voor vele soorten te hoog opgevoer de export-prijs. Ook bij de allerbeste oogst mag daaronder niet verkocht worden. Eerst verleden week is het de exporteurs blijkbaar duidelijk ge worden, dat zij nu de betere kwaliteit hyacinten zullen moeten vernietigen en de kleine maten exporteren. Het is begrijpelijk, dat men midden in het leverings-seizoen de wettelijke prijzen niet meer kan wijzigen. Om te voorkomen dat anderen ook voor oogst 1958 zonder erkenning der kwekers over ons beslissen, zullen meerdere afdelingen van de V.V.O.B. een spoed-vergadering hou den ter behandeling van het vol gende: Om zoveel mogelijk te voorkomen, dat bollen van extra-kwaliteit als surplus worden vernietigd en daar tegenover bollen van mindere kwali teit worden geëxporteerd. Om te bevorderen dat de hoogst noodzakelijke concurrentie tegenover de buitenlandse culturen weer moge lijk wordt. En om een reëele vrijheid van han delen te behouden en elke redelijke verkoop-mogelijkheid open te hou den, is op de genoemde bijeenkomst door betreffende ledèn van de K.V. O.B. besloten, aan alle afdelingsbe sturen te verzoeken met de meeste spoed een afdelingsvergaderingbijeen te roepen ter behandeling van het volgende voorstel. Voor de oogst 1958 geen vaststel ling van export-prijzen op de geble ken wankele basis van vermoedelijke inkoop-prijzen en inplaats daarvan: De export-minimum-prijzen te doen vaststellen op de gezonde en stabiele basis van productie-kosten plus ex.- portraarge. Met algemene stemmen werd het tegenwoordige systeem verworpen. Allen waren voor l>et systeem pro ductie-kosten plus export-marge. Na aansporing door de voorzitter, deer Ant. v. d. Meer, de volgende vergadering vooral weer te bezoeken sloot deze met de chr. groet. GEHEEL i|jj| De bollenhandel De tijd waarin het de bollenkwe- kers niet alleen voor de wind maar bovendien naar de vleze ging, is ken nelijk achter de rug. Begonnen zich vorig jaar al enige minder vrolijke wolken aan de horizon samen te pakken, dit seizoen is alles er niet beter op geworden. Er zijn vele soor. ten die dicht in de buurt van de mi nimumprijs opbrengen en voor zulke noteringen kan men vandaag-de-dag niet telen. Is de handel voortdurend al matig geweest, de afgelopen week was het vooral voor verschillende soorten tulpen nog stugger. De hyacinten-oogst is, zo heet het, ongelooflijk best, zó best als zelden pleegt voor te komen. Aan de prij zen zou men het in ieder geval wel zeggen. Ook by dit artikel is het geen zeldzaamheid als de wijzer van de veilingklok pas stil staat, wanneer deze dicht in de buurt van de mini mumprijs is aangeland. De narcissenkwekers, die bij de aanvang van het seizoen al zeer pes simistisch gestemd waren, daar de geleerden hen met de meeste nadruk hadden verzekerd, dat men een sur plus zou krijgen, waarvan men maan den lang laaiende hoofdpijn zou hebben, hebben minder reden tot kla gen. Er zijn de afgelopen week voor de narcissen redelijke tot goede prij zen gemaakt. Daar staat echter te genover, dat het gewas over de ge hele linie stellig niet best is te noe men. Al met al is er onder de kwe kers stellig geen juichstemming waar te nemen. Bij de vroege tulpen waren het soorten als Brilliant Star, Couleur Cardinal, Crown Imperial, General Joffre (de gele Brilliant Star) en de stokoude Witte Valk, die goede prij zen opbrachten. Dat wil zeggen: de twaalven. Elven brachten vaak een stuk minder op. Neem Brilliant Star, waarvan de twaalven tot f 12.50 lie pen, maar elven niet hoger kwamen UITKERING INEENS OVER 1955. Gedeputeerde Staten van Zuid-Hol land hebben besloten tot toekenning van een uitkering ineens over het jaar 1955 aan de secretarissen en ontvan gers der gemeenten in de provincie Zuid-Holland. Gedeputeerde Staten hebben bij hun besluit overwogen, dat het wenselijk is een voorziening te treffen als bedoeld in het rond schrijven van de minister van Binnen landse Zaken van 24 maart 1956, voor wat betreft de 3 pet. uitkering over 1955. dan hoogstens 6.Twaalven van Crown Imperial deden 10.maar elven slechts 5tot 5.20. Van de dubbele vroege tulpen kwamen alleen de twaalven van soorten als Paul Grampel, Schoonoord, Murillo en Goya boven f 10als het beste kwaliteit was. Electra, Maréchal Niel, e.d. deden van 7.tot 8. Van de late tulpen bleek Bartigon met de diverse sports, alleen te plaatsen voor heel matige prijzen, terwijl het gros van de Darwinnen verkocht werd voor prijzen die voor zift twaalf tussen f 4.50 en 6. lagen. Zelfs een Scarlet O'Hara bracht niet meer op dan 6.50 per 100 of daaromtrent. Van de hyacin ten lagen alleen Arentine Arendsen, l'Innocence, Carnegie en City of Haarlem rond f 30.voor negentie nen. Narcissen deden, zoals gezegd, redelijke prijzen. Ook Nederland gaat picnicken in 't bos In de staatsbossen zullen picnic- plaatsen voor het publiek worden ge maakt. Staatsbosbeheer gaat eethoek jes inrichten met een tafel en een pa piermand. Een idee, dat in Amerika is geboren, wordt nu in ons land uit gewerkt. Het vorig jaar heeft het bosbeheer proeven genomen met en kele picnicplaatsen bij Nunspeet, de Nijverdalse Berg, Vaals en Door- werth. De ervaringen waren gunstig en men besloot op de ingeslagen weg voort te gaan. Op aardige open plek ken in het bos zullen dan de picnic- hoekjes aangelegd worden. Op deze wijze zal men het publiek naar de mooie plekjes in de bossen trekken. Het gebeurt maar al te vaak, dat de vacantiegangers aan de berm van de weg zitten, terwijl er op ge ringe afstand prachtige bossen zijn. Daarom heeft 't staatsbosbeheer ook het voornemen gemaakt kaarten uit te geven, waarop de mooie plaatsen in ons land staan aangegeven. Geraakt door een haar achter opkomende en passerende vracht auto, viel gistermiddag een zeven jarig meisje, dat met een jonger zus je achter op haar fiets over de rijks straatweg GeldermalsenCulemborg reed, voor de wielen van de wagen. Ze werd ernstig gewond en is later in het ziekenhuis Bethesda te Tiel overleden. Het zusje bleef ongedeerd. T omatenexport naar België gestopt Er is weer een exportverbod afge komen voor Nederlandse tomaten naar België. Herhaaldelijk is in de loop van dit seizoen de Belgische grens voor Nederlandse tomaten ge opend en weer gesloten. Met ingang van 10 augustus mogen an geen to maten meer uit ons land naar België. Sedert 31 juli j.l. was deze export weer toegestaan en regelmatig wer den er tomaten naar België verla den ,al waren de totale kwantums niet groot tengevolge van het feit, dat er ook heel wat tomaten uit het eigen land in België op de markt kwamen. Er is op het ogenblik trou wens overal een toeneming van het aanbod van tomaten, met name bij onze voornaamste afnemers, Enge land en West-DuitslanJ. In de afgelo pen week zijn de prijzen voor toma ten dan ook regelmatig teruggelopen en op het ogenblik ligt de Nederland se veilingprijs voor de goede kwalitei ten tussen 35 en 40 ct. per kg. Eduard van Beinum plotseling ziek Eduard van Beinum, die gister avond in het Festpielhaus te Salzburg het Berlijns Filharmonisch Orkect zou dirigeren is, naar radio Wenen in een directe uitzending uit Salzburg meldde, door plotselinge ziekte ver hinderd geworden te dirigeren, n zijn plaats heeft George Szell, diri gent van het Symfonie Orkest van Clevelanu het Berlijns Filharmonisch orkest gedirigeerd. Nadere bijzonder heden over de ziekte van de heer Van Beinum ontbreken op dit ogen blik. (VOOR DE ZONDAG) ACH! MOCHT 00K GIJ... Ji/len zegt, dat God, almachtig, alles kan. Dat is zo en dat is toch ook weer niet zo. Wat in zich onmogelijk is, kan ook God niet mogelijk maken b.v. een vierkante cirkel! Ook is het Gods-onmogelijk, dat aan de volmaakte heiligheid van het Goddelijk Wezen tekort wordt gedaan. Een opzienbarend voorbeeld daarvan, geeft het evangelie, dat ge morgen zult horen. „Toen Jezus de stad Jeruzalem zag liggen, weende Hij over haar en zei: „Ach, mocht ge nog op deze dag erkennen, wat u tot vrede strekt....". Dan volgt de voorspelling, dat de stad verwoest en haar inwoners verdelgd zullen worden. Reeds eerder in zijn korte loopbaan had Jezus uitgeroepen: „Je ruzalem! Jeruzalem! hoe dikwijls heb Ik uw kinderen willen ver zamelen, zoals een hen haar kuikens onder haar vleugels; maar ge hebt niet gewild". En Jezus weende over de aanstaande ondergang van de stad. Hij, de Zoon van God, weerhield zijn tranen niet over een nood lot, dat Hij, menselijkerwijs bezien, kon voorkomen, omdat Hij al machtig is. Wat, menselijkerwijs bezien, kón, was goddel ijker wij ze blijkbaar onmogelijk. Hoe gaarne Zijn barmhartigheid het had gewild, Zijn rechtvaar digheid stond het niet toe. De barmhartigheid en rechtvaardigheid zijn in Zijn heiligheid volmaakt, en zonder met elkaar in tegenspraak te komen, opge nomen. Dit evangelie moet ons tot nadenken stemmen over onze luchtige, vluchtige manier van leven tot nu toe. Ook tot ons wordt gezegd dóör Jezus' mond: „Ach, mocht ook gij op deze dag nog erkennen, wat u tot vrede strekt-" Het evangelie leert het ons: God is éven barmhartig als rechtvaardig. Daarom moeten wij God dienen in liefde, maar ook „in de vreze des Heren". Wraakgodin op de tribune „Ik ben de aanklager", riep gister ochtend een als verdachte voor de Amsterdamse politierechter staande zandvormer uit Hilversum, die er van werd beschuldgid op 29 maart van dit jaar bij 'n ruzie op straat een Hilversumse wever de woorden te hebben toegevoegd: „Bij mij komt geen politieagent voor een gestolen fiets aan de deur". „De Officier van Justitie heeft u als verdachte wegens belediging ge dagvaard", merkte de president op, toen de zandvormer weigerde als verdachte voor het hekje te ver schijnen. „Bewijzen", eiste de vormer. „En ik blyf hier staan", zei hij dreigend, Verdachte van aanrijding in Tilburg gearresteerd Na vier dagen intensief speu ren is de politie van Tilburg er in geslaagd de autobestuurder te arresteren, die naar haar over tuiging, zondag 4 augustus jl. des avonds op het rijwielpad langs de rijksweg Tilburg—Den Bosch een wielrijder heeft aangereden en die, zonder zich om het zwaar gewonde slachtoffer te bekom meren, is doorgereden. De gear resteerde, de kastelein J. J. A. uit 's-Hertogenbosch, bijgenaamd „Zwarte Peter" is in verzekerde bewaring gesteld. Hij zal maan dag voor de officier van justitie te Breda worden geleid. Het slachtoffer van de aanrijding op zondagavond jl. de 26-jarige lui tenant der commando-troepen P. J. W. D. reed met zijn echtgenote op het rijwielpad in de richting Den Bosch, toen hij plotseling van ach teren door een auto werd geschept en over de moterkap tegen de voor ruit werd gesmakt. Hij liep een hoofdwonde en een bekkenfraktuur op en was bewusteloos toen men hem naar het ziekenhuis in Tilburg vervoerde. D. en zijn echtgenote zou den zaterdag 10 augustus hun huwe lijk in Lourdes kerkelijk doen beves tigen. De auto kwam met vernielde rechterkoplamp en een verbrijzelde voorruit van het rijwielpad de weg weer op en stoof even later aan de linkerzijde van de weg het rijwielpad op, waar twee jongens slechts hun leven wisten te redden door in een sloot langs de weg te vluohten. Het onderzoek. De politie beschikte aanvankelijk slechts over summiere gegevens, maar aan de hand van glassplinters, plastic en lak kon zij zich een vage aanduiding van het type auto vor men en het bouwjaar van de auto reconstrueren. Via pers en radio werden getuigen opgeroepen. Dank zij een stroom van berichten en op lettendheid van een collega van de rijkspolitie werden, naar haar later bleek, waardevolle gegevens verza meld. De laatste collega van de rijks politie herinnerde zich een brokstuk van een autonummer; deze auto was hem opgevalen door zyn zeer grote snelheid. Honderden autonummers werden gecontroleerd. Het spoor leidde naar Den Bosch. Het toeval wilde, dat men by het onderzoek naar de dader terecht kwam in het café van „Zwarte Peter", die aanvankelijk de politiemannen op een dwaalspoor trachtte te brengen. Zijn wagen had hy echter sinds zondagavond ver borgen in een afgelegen box in een autogarage. In samenwerking met de Bossche politie werd de auto opgespoord. Na een minutieus onderzoek werd deze wagen aangemerkt als de auto waar mee de aanrijding moest zijn ge schied. Bovendien -kregen de politie mannen de bewijzen in handen, dat A. op de zondagavond met de auto had gereden en in gezelschap van een jongeman. De toestand van de heer D. is rede lijk; de jongeman ligt nog in het ziekenhuis te Tilburg. Vastgesteld werd dat A. dronken geweest moet zijn. Op vakantie te Appingedam, maakte een 18-jarige jongeman tocht jes met een motor. In eèn flauwe bocht van de weg, te Rottum, onder Kantens is hy van de weg geraakt en tegen enige bomen gebotst. De motorrijder was op slag dood. zich links van het hekje opstellend en hij nam een afwerende houding aan toen enige wachtmeesters lang zaam kwamen aanlopen en hem, zachtjes in de gewenste richting wil den duwen. „Gaat u er dan maar bij zitten", zei de president. „Nee, ik blijf staan". „U moet doen wat de politierech ter, zegt, anders moet ik u laten ver wijderen". „Dat moet u dan zelf weten, maar" (en hierbij zwaaide verdachte drei gend met zijn vinger), „dan ga ik tegen u in hoger beroep". Tenslotte liet de rechter de ver dachte maar staan waar hy wilde. Twee getuigen zeiden vanochtend de gewraakte woorden te hebben gehoord. Een dokter had van verdachte ge schreven dat hy geestelijk wat on evenwichtig is. „Maar ik heb een bewijs van goed gedrag van de politie in Hilversum" overschreeuwde verdachte de op merkingen van de president. De officier van justitie hield er in zijn requisitoir rekening mee, dat verdachte last had van zijn zenuwen en eiste tien gulden boete of twee dagen hechtenis. „Ik waarschuw u, dat neem ik niet", protesteerde verdachte. Ook na het uitspreken van het vonnis, conform de eis, tien gulden boete of twee dagen hechtenis, nam verdachte het niet en met een „Officier, teken direct maar hoger beroep aan", ver liet hij hevig mopperend de zaal. Maar voordat hij definitief was verdwenen, riep zijn echtgenote, die van af de publieke tribune, de zaak bad bijgewoond: „Man, heb je ze nou verteld, dat ze de kinderen hebben afgerost? Nee? Nou, vertel het ze dan". Maar daar kreeg de kwade vormer geen gelegenheid meer voor. „Taptoe Delft" uitverkocht De kaarten voor alle voorstellingen van 't militair muziekfestival „Tap toe Delft", dat van 23 tot en met 31 augustus wordt gegeven op de Markt te Delft, zijn uitverkocht. Op 1 aug. was de kaartverkoop begonnen en gistermiddag om twaalf uur ging de laatste kaart de deur uit. Daarmee waren bijna vijftigduizend plaatsen verkocht. Vorig jaar duurde de ver koop twee weken. Spelend op een schuit, die ge meerd lag in de Vliet te Delft, raakte een vijfjarig jongetje gisteren te wa ter, toen de schuit vertrok. De schip per bemerkte het gebeurde pas, toen hij al ver van het kind was verwij derd. Een voorbijganger is toen ge kleed te water gesprongen en heeft het kind, dat verdrinking nabij was, gered. Er werd door J. P. SAEBROOKE 31). Je hoeft er je heus niet voor te schamen, zei Madran met nadruk: 'n kogel in je schouder is meer dan ge noeg, om de sterkste onder ons tegen de vlakte te helpen. Ik heb me erg bezorgd om je gemaakt, totdat ik van het ziekenhuis bericht kreeg, dat de kogel er uitgehaald was en dat je weer op krachten kwam. Clyde, ik wil je verzekeren, dat je die nacht een keurig stukje werk geleverd hebt. Wel bedankt, inspecteur, maar het blijft helaas toch een feit, dat ik de zaak hopeloos in de war geschopt heb. De moordenaar bevond zich op slechts een paar meter afstand van me en ik heb hem zelfs niet kunnen bekijken. Ik kon hem niet Schei uit ouwe jongen! Je hebt drommels veel pech gehad, dat is alles. Jouw idee was geniaal en het was jouw schuld niet, dat het niet zo gelopen is. als je verwacht had. In ieder geval zou Lannier nu dood zijn geweest, als jij er je niet mee be moeid had. Maar vertel me alles nu eens rustig. Laatst in het ziekenhuis heb ik alles niet zo goed begrepen, toen je het me vertelde. Clyde gaf een overzicht van de gebeurtenissen, die op het bezoek van Lannier waren gevolgd. Madran kauwde onder het luisteren op zyn sigaar. Ik weet niet veel af van wat er, nadat ik die afschuwelijke gil hoorde gebeurd is, besloot Clyde zijn relaas: Er volgde een gerinkel, alsof iemand het raam stuk geschoten had en daarna heb ik niets meer gehoord. Ik denk dat het ongeveer een uur later geweest moet zijn, dat Hodson binnenkwam en me vond. Hodson, vroeg Madran: O ja, nu weet ik het weer. Dat is er een van jouw staf, is het niet? De inspecteur dacht een ogenblik na en vervolgde toen: Ik zou zo graag weten, waarom Julia Marsh dat ano nieme briefje aan Lannier gestuurd heeft. Haar motief is vrij duidelijk. Ze wilde hem beschermen .en een moord voorkomen. Maar wat ik niet snap, is, hoe zij er achter is gekomen dat er die avond een aanslag op Lan. nier's leven gepleegd zou worden. We zouden het haar kunnen vragen, opperde Madran. Dat zouden we kunnen doen, antwoordde Clyde droogweg: maar ze zal het ons niet vertellen. De sfinx is nog niets bij Julia Marsh ver. geleken. Madran zat een poosje heftig op zijn sigaar te kauwen Wie was de man, die jou neer geschoten heeft, Clyde? Dat weet ik niet. Ik ben er al leen vry zeker van, dat hij daar kwam om Lannier te doden en dat hij van die vijf andere moorden alles afweet. Ik heb er niet het minste idee van, hoe hij eruit ziet. Zoals ik al zei, heb ik zelfs geen glimp van zyn gezicht kunnen opvangen. Maar je hebt toch wel een of ander vermoeden? Misschien, zei Clyde peinzend: Ik vermoed, dat hij indertijd en mis schien nu nog, de naam van Eltinge droeg. De naam, die door die man op de drempel werd uitgesproken? Spreken is het eigenlijke woord niet, inspecteur. Hij zong hem bijna als een toverwoord in een bezwe ringsgezang. Op hetzelfde ogenblik stiet de man, die me neergeschoten had, die afschuwelijke kreet uit. Ik hoor hem nog. Die naam moet een angstwekkende betekenis voor hem gehad hebben. En daarom denk ik, dat als de moordenaar die naam nu niet meer draagt, hij hem in het ver leden toch eens gedragen heeft. Maar, wie was die man op de drempel? Ik heb van hem nog minder gezien dan van die eerste kerel. Madran keek hem bevreemd aan. Kom ermee voor de dag, Clyde. Je verbergt iets voor me. Dat niet, Madran. Maar ik zat er over te piekeren, wat er van die Eltinge, als dat zijn naam tenmin ste was, geworden is. Ik heb vaag de indruk gekregen, dat hij, na die griezelige kreet uitgestoten te heb ben, het raam uitgesprongen is, maar wat is er daarna met hem gebeurd? Werd hy door de man op de drempel achtervolgd? En als dat zo was, wat is dan het resultaat daarvan ge weest? Dat is zeker een belangwekken de vraag, dat geef ik toe, maar met dat al houd je toch iets voor me verborgen. Laten we zeggen, dat de, man, die op je geschoten heeft en die afgrijselijke kreet uitstiet, Eltinge was. Die naam doet het voor het mo ment net zo goed als iedere andere. Maar hoe staat het met de man, die de naam Eltinge uitsprak? Wie was dat? Ik kan het je niet vertellen. Ik wou, dat ik het zelf wist. Werkelijk? vroeg Madran, ter wijl hij zijn blik sluw onderzoekend op zijn bezoeker richtte: Ik heb zo'n gevoel, dat je er uitstekend naar zoudt kunnen gissen, als je maar wilde. Clyde wierp het hoofd achterover en blies een ring van rook naar het plafond. Met gissen zouden we niet ver komen, Madran. Ik zit nog altijd te piekeren over één ding, sedert ik uit die narcose bijgekomen ben. Ik heb er Hudson al naar willen vragen, maar daartoe nog geen goede gele genheid gehad. Slechts éen persoon wist, waar ik heenging, toen ik tien dagen geleden mijn bureau verliet en naar de woning van Lannier ging. Dat was Lannier zelf en die werd praktisch gesproken op zijn bureau gevangen gehouden. Ik ben er zeker van, dat hij het tegen niemand ver teld heeft. Hoe kon Hudson me dan in het huis van Lannier vinden? Madran zette grote ogen op. Maar dat zal Lannier hem toch wel verteld hebben, meende hij. Ik denk van niet. Hudson was die middag cp een onderzoek uit en had geen gelegenheid, zich met Lan nier in verbinding te stellen. Hij wist zelfs niet, dat Lannier zich op mijn bureau bevond. Er moet een andere reden geweest zijn, waarom Hudson het huis, waar ik bewusteloos lag, is binnengegaan. Madran keek, of hem een raadsel tje opgegeven was. Wat had Hudson voor een on derzoek te verrichten? vroeg hij. Die vraag slaat de spijker pre cies op de kop, antwoordde Clyde glimlachend: Ik had Hudson opge dragen, te onderzoeken, wie die Brockton en Tildsley waren, die zo overhaast uit dat huis in Cramercy Park waren weggetrokken. Ik vond dat de zaak ook uit die gezichtshoek bekeken moest worden. Dus riep ik Hudson bij me en droeg hem op, hen te zoeken. Ik ried hem aan, in plaats van de gewone weg te volgen, dwars over te steken. Dwars over te steken? (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8