Vacantievreugd voor de Leidse jeugd Hartstochtelijk gevoethal bij de vuurwerkfabriek Goede opleiding in het bouwbedrijf noodzakelijk JWtyówaag. Met de tem de tacui uit Voor Zet uw aronskelk nu buitenl Als de koudere dagen komen ZATERDAG 10 AUGUSTUS 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 10 A. de Jong, controleur van de stich ting vakopleiding wees hier nog eens op in een toespraak tot zijn pupillen. De heer De Roöy dankte nog eens de heer De Jong voor de goede zor gen die hij aan de cursus en de cur sisten had besteed. De uitslagen zijn: Timmeren: A. Anker, Leiderdorp; B. v. Beelen, Katwijk; J. J. N. Belle- kom, Warmond; F. A. N. v. d. Berg, Noordwijk Binnen; H. Beugelsdijk, Warmond; C. W. Bos, Katwijk aan Zee; A. v. d. Bosch, Rijnsburg; W. den Daas, Alphen a. d. Rijn; B. J. Disseldorp, Hoogmade; Th. P. G. Dongelmans, Rijpwetering; N. v. Duin, Noordwijk aan Zee; H. v. Duyn Katwijk aan Zee; C. v. Duij ven voor de, Katwijk aan Zee; H. v. Egmond, Woubrugge; P, v. Harskamp, Alphen a. d. Rijn; A. H. Hillebrand, Roelof- arendsveen; P. Hoek, Katwijk aan Zee. C. de Jonge, Nieuwedorp; A» G. v. Kesteren, Voorhout; P. Kranen burg, Noordwijk aan Zee; J. N. v. d. Krogt, Zoeterwoude; J. v. Leeuwen, Zoeterwoude; F. G. v. d. Linden, Lisse; M. Oudshoorn, Katwijk aan Zee; J. Q. v. d. Poel, Rijpwetering; J. M. v. Rossum, Leiden; P. J. M. v. Ruiten, Roelofarendsveen; C. J. van Rijt, Zoeterwoude; J. Scheurwater, Noordwijk aan Zee; M. Schreüders, Alphen a. d; Rijn; B. G. M. v. Vel- zen, Zoeterwoude; W. J. Verhagen, Leidschendam; P. Versteegt, Katwijk aan Zee; G. Vonk, Alphen a. d. Rijn; J. C. Vos, Katwijk a. d. Rijn; A. Vreugdenhil, Hazerswoude; M. Zwa nenburg, Katwijk aan Zee; W. A. J. Meester, Leidschendam. Metselen: P. E. Altorf, Noordwijk aan Zee; J. v. Beelen, Noordwijk; J. H. de Haas, Leiden; J. Plug, Noord wijk; I. Schaddee v. Doorn, Katwijk aan Zee. Aantal geslaagden: 37 timmerlie den^ metselaars. Afgewezen: 4 tim merlieden. Naar HUIBERS Haarlemmerstraat 123, Leiden ▼oor Geboorfeaankondigingen (Advertentie». LEIDENAAR IN OOSTENRIJKSE POSTAUTO GEWOND. Vier Nederlandse toeristen zijn gisteren niet-ernstig gewond bij eer, ongeluk met een postauto in de om geving van Schruns in de Oosten rijkse provincie Vorarlberg. De Ne derlanders maakten deel uit van ee,i gezelschap van de Nederlandse Re - vereniging, dat in Schruns verblijft Zij hadden een tochtje gemaakt met de postauto, die bij de afdaling van de Bielerhöhe in een bocht op h~t natte wegdek slipte en kanteld" De vier gewonden, de heer en me' r. Gieben uit Voorburg, mejuffrov - Dijkstra uit Leiden en mevr. Kar— semeyer-Stoel uit Rotterdam zijn opgenomen in een ziekenhuis t-- Bludenz. Hun toestand is niet ern stig. Bij opgravingen nabij Helm- stedt (West-Duitsland) zijn urnen en aardewerk aangetroffen, waarut blijkt, dat deze streek reeds 8.0G1 jaar vóór Christus bewoond wa-. Ook zijn twee graven uit de oudere bronstijd (13e eeuw voor Christus) bij een urnenveld \iit de jonge Ro meinse keizertijd gevonden. Men schrijft ons: Het was niet bepaald mooi weer toen wij, de oudste jongens van alle vijf parochies, op het voetbalveld; van O-N.S. bij de vuurwerkfabriek begonnen niet het cLruk-Ibezetvoet- balprogramm a van parochie tegen parochie. Als eerste startten Hartebrug (Vro- 1-ke Jongens) en Jozeph I (Door Doorzetten Sterk), beiden in het be gin even sterk lijkend, maar Joeeph I wist toch bij het vorderen van het spel de stand op 3-0 te brengen. De wedstrijd, die hierop volgde, was iets gematigder in zijn uitslag: Jezeph IIPetrus 1-1. De (Hartebrug waagde het nu te gen Leonardos (Wij Willen Winnen). Overigens ibleken eerst genoemden niet in goede conditie te zijn, want ze kreken van de Leonardus klop met 5-0. De spanning kwam er nu in. De kwaliteiten waren zo hier en daar gemeten. De Petrus nam het nu op tegen Jozeph I, een volkomen ge lijkwaardige start, maar alleen maar in de eerste vijf minuten, want de Petrus scoorde iets verstandiger mgt als resultaat 1-0. De rechtbuiten van Jozeph I nam dit niet en maakte voor het einde de stand gelijk. Tweede deel. Met geschreeuw als, „als ie nog ns tegen m'n poten trapt, schei ik 'r mee uit", en „stanen me nou voor, meneer?," begonnen wij met de tweede periode van het program. De Hartebrug speelde tegen de Petrus, met als resultaat dat eerstge noemde bij de rust al met 3-1 ach ter stond, en met 1-5 van de Petrus, verloor. De volgende wedstrijd, stond in het teken van los vliegende schoenen: Jozeph I tegen Leonardus, de twee sterksten. „(Hup Jozeph, hup Leonardus, 1-2-3 nul voor Jozeph I, zet 'm op! Blijkbaar vonden de mannen van Jozeph I het nog niet genoeg, want 2 schitterende goals volgden. Eind stand 5-0 voor Jozeph I. De spaning zakte toen de Hartebrug tegen Jo zeph I in het veld trad ..Nikt an, die winnen toah de beker niet", riepen een stel leukerds. Uitslag van deze strijd was verrassend 0-0. Nu nog de Petrus-Leonardus, die toch wel weer eens wilden winnen, Leonardus won dan ook en wel met 4-0. De laatste wedstrijd was niet be langrijk: Jozeph IJozeph II. Na tuurlijk won Jozeph I, zelfs met een eindstand van 6-1. „Citroen, citroen, Jozeph I is kampioen". Ja, Jozeph I verdiende de beker. De aanvoerder ontving hem heel zelfbewust. De punten uitslag was als volgt: Jozeph I 7 pnt; Leonardus 6 pnt; Pe trus 4 pnt; Jozeph II 2 pnt; Harte brug 1 punt. Diploma-uitreiking in T*S- „Don Bosco Leiden Gisteravond waren de 42 geslaag den van de stichting Vakopleiding Bouwbedrijf in de aula van de tech nische school „Don Bosco" aan de Boerhaavelaan te Leiden bijeen voor het in ontvangst nemen van de di ploma's. De waarnemend voorzitter, de heer K. Meijvogel, sprak een welkomst woord. De heer B. J. Proper, voor zitter van de stichting moest helaas bericht van verhindering zenden, omdat hij overvallen is door een ste vige griep. De opgave voor de timmerlieden was dit jaar naast het theoretisch, mondeling en schriftelijk gedeelte, het vervaardigen van een werkstuk. Zij maakten dakschotten die deel uit maken van huisjes, welke aan de Nederlandse Padvindersraad zullen worden aangeboden. Op de verschil lende cursussen in Nederland heeft men de onderdelen voor deze huis jes gemaakt met het resultaat, dat men straks twintig huisjes in elkaar kan zetten. De opdracht voor het praktijkgedeelte van de metselaars was het metselen van een stuk gevel met sierverband. De heer A. P. de Rooy heeft ver volgens de prijzen overhandigd aan de besten van de timmercursus: 1. F. G. v. d. Linden, Lisse; 2. W. J. Verhagen, Leidschendam; 3. P. J. M. v. Ruiten, Roelof ar endsveen; 4. J. v. Leeuwen, Lisse. De prijzen bestonden uit technische boeken en waardebon nen, die reductie geven op de kosten voor het examen leermeester-gezel. Op deze wijze wil men de jongelui stimuleren hun studie voort te zet ten. In deze tijd, waarin vooral in de bouwsector wordt geklaagd over ge brek aan goede vaklieden, is het zaak dat er veel aandacht aan .de oplei ding wordt besteed. De heer W. C. 0^<X><;>^<50<5<><5<><><5<XX><5<5<X>>^X>OÓ<X><^VXxX><5<5^0<>VX^<><><><>^0<> Dikke muren en wallen omgaven de steden vroeger als een bescher ming tegen de woede van vele vijanden en de plunderingen door zwervende troepen. Men kreeg slechts toegang tot de samenleving door een van de stevige poorten. Op onze zwerftochten door de om geving van de Sleutelstad kwamen wij voor een dorp (buurtschap) dat veilig geborgen lag achter een poort van groen. Welk een verrassing, ko mende uit het zon-overgoten pol derland! De vorige week Het gezellige plaatsje, waar wij verlangend naar zon, water en rust de vorige week terecht kwamen was het huisje van de heer Van der Weiden, die viswater en visboten verhuurt, aan het Zuid einde te Nieuwkoop. Van degenen, die de juiste plaats herkennen allemaal vaste bezoekers? werd Jos van Koert, Zuideinde 49 in Nieuwkoop de winnaar van een waardebon van vijf gulden. Wat U moet doen Schrift D gewoon op een kaart, brief of briefje aan de puzzlere- dactie van onze courant, welk plekje U in deze foto meent te herkennen. Envergeet O vooral SS ■W i f V niet üw brief in te sturen onder het motto: „Met de lens de laan uit". Het spaart de redactie moeilijkhe den en O behoedt O zelf voor de teleurstelling dat uw inzending niet meeloot. De inzendingen moeten vóór donderdag a^. in bezit van de redactie zijn. 1"\E RUSTTIJD van de aronskelk U is voorbij, dus moet hij uit de pot gehaald werden, alle oude aar de die zich tussen de wortels be vindt moet uitgeschud worden en daarna geven we hem een plaatsje in de tuin, liefst niet in de volle zon althans, niet op het heetst van de dag. Voordat we hem planten hebben we er voor gezorgd, dat het plant- gat voorzien is van oude stalmest, waaraan een beetje klei is toege voegd. De aronkselk kan zich op dit plekje rustig gedurende de zomer maanden ontwikkelen tot wij hem ongeveer half september opgraven en in een grote pot oppotten. Er dient voor gezorgd te worden, dat er een grote kluit aarde om de wortels zit. Direct na het oppotten moet hij even begoten worden en een paar dagen uit de volle zon gehouden worden, daarna mag hij ween genieten van het september- zonnetje. Half oktober moet hij naar bin nen, waar hij een plaats krijgt in een onverwarmde, doch vorstvrije kamer. U Uit de keuken geklapt MENU VAN DE WEEK. |H In ons vorige weekmenu hebben |jg we u al enkele mogelijkheden ge- noemd van smakelijke en gezonde broodbeleggingen als schijfjes ap- pel, moes van vruchten, enz. Ook hartige beleggingen als b.v. groen ig teslaatjes of combinaties van vlees, vis of eieren met groente doen het op de boterham uitstekend. Er zijn eindeloos veel mogelijkheden als b.v.: plakjes hardgekookt ei met komkommer en gegarneerd met to- matenpurée, plakjes worst of lever met tomaat, vis of geraspte wortel- tjes miet peterselie en mayonnaise, haring met komkommer en tomaat, kwark met fijngehakte kruiden. Al deze beleggingen zijn niet al leen uitstekend voor het gebit, maar ook voor de algehele gezondheids toestand van degene, die ze nuttigt en die fleurig belegde boterham men worden bovendien ongetwij feld met meer animo gegeten. ZONDAG: schelp met champignon ragout, rollade, snijbonen, aard appelen, roomcitroenpudding. MAANDAG: koude rollade, prin- cessebonen, gebakken aardappe- len, yoghurt. DINSDAG: macaroni met gesmoor de lever en tomaten, vruchtensla. WOENSDAG: stamppot rauwe an dijvie, spekblokjes, flensjes met appel. DONDERDAG: bloemkool, aardap- pelen, knakworstjes, pruimen compote. VRIJDAG: tomaten gevuld met vis en mayonnaise, rauw gebakken aardappelen, kropsla, caramelvla. ZATERDAG: tomatensoep met kaas, beschuitpudding. Recept: Roomcitroenpudding. 1 slagroom, 1 eiwit, sap en schil van 2 citroenen, 1 dl water, 80 gr. basterdsuiker. 5 blaadjes ge latine. De citroenschil in het water af laten trekken en de geweekte ge latine er daarna in oplossen. Het citroensap en de suiker er nu aan toevoegen. Het eiwit en de room afzonderlijk stijf slaan en luchtig dooreenmengen. Het afgekoelde ci troensap erdoor scheppen en af en toe om blijven scheppen totdat het vloeibare gedeelte niet meer uit zakt. Een vlaschaal met de massa vullen en 't geheel garneren met lange vingers en rode vruchtjes. Recept: Beschuitpudding. 3 eieren, citroenrasp, 60 gr. sui ker, 3 dl melk, 8 beschuiten, 75 gr. rozijnen. De eieren, suiker, melk en ci- De temperatuur IN DE WINTERMAANDEN dit is de eigenlijke groeitijd moet hij ook bemest worden. Men kan hiervoor nemen een oplossing van koemest, doch ook kunstmest is goed. Maak van dit laatste vooral de oplossing niet te sterk en geef mest nadat de plant begoten is. De aronskelk is weliswaar een algemeen bekende plant die veel gekweekt wordt, echter lang niet altijd met succes. De witte is doorgaans de mee$t gebruikelijke voor de kamer, maar als de plant de nodige rust niet krijgt, die zoals boven omschreven nu ongeveer eindigt, zal men niet veel plezier van de plant hebben. Men kan. ook als een vaststaand feit aannemen, dat mislukken van de bloei is toe te schrijven aan het gebrek aan rust. Door het ge ven van rust zullen de bladeren geel worden en afsterven en dat is juist wat men moet zien te be reiken. (Nadruk verboden). troenrasp loskloppen en de beschui ten hierin weken. De massa in een beboterde en met paneermeel be strooide warme puddingvorm over brengen, laag om laag met de ro zijnen. De pudding 1 y uur au bain marie laten koken, storten en op dienen met een vanillesaus. II kunt niet alles weten Loopt men in de ziekte- of onge vallenwet dan mag men de woning niet verlaten voor de eerste con trole heeft plaats gehad, behalve wanneer men is opgeroepen voor controle. Zijn er bij de behandeling van fluweel geplette plekken ontstaan, Een typisch voorbeeld van de Chanel-stijl is dit mosterdkleurige mantelpak van tweed met bijpassend hoedje. De zakken zijn vrij hoog ingezet, evenals de knoopjes. Het wordt hier gedragen met een citroengeel truitje. Verf- en wagensmeervlekken in wasbare stoffen behandelt men met synthetische zeep; zonodig daarin nawassen of er mede borstelen. Watef waarin eieren gekookt *Un, is zeer geschikt voor het verwij deren van aanslag op zilveren le pels en vorken. Gemzenleren handschoenen, die door het wassen hard geworden zijn, moet men oprekken boven een ketel stomend water. Krassen op gepolitoerd hout ver dwijnen als men de kras inwrijft met een halve aardnoot. De olie uit deze noot zogt voor het verdwijnen van de kras. Jonge kaas snijdt men gemakke lijker met een warm mes. Korst- loze kaas met een draad. '(Nadruk verboden). iiiiHiiiiiiiiniiiiiiiiiiiiuiiiiiiiiiiiniiiiiiwiiiniiiniiiiiiiniinniittiiiiiiiiiHiiiiiwiiiiniiiii

Leidse Courant | 1957 | | pagina 12