BOEKENNIEUWS DINSDAG 6 AUGUSTUS 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 7 Gemeenteraad van WarmGnd in hoger beroep over plan Leevliet Onder voorzitterschap van de bur gemeester kwam de raad van War mond in voltallige vergadering bij een. Mededeling werd gedaan van het besluit van Gedeputeerde Staten waarbij goedkeuring wordt onthou den aan het bij besluit van de ge meenteraad vastgesteld plan tot par tiële herziening van het uitbreidings plan,s regelende de bestemming in onderdelen van gronden gelegen na bij huize „Leevliet". B. en w. stelden voor van voor noemd besluit van Gedeputeerde Sta ten in beroep te gaan bij de Kroon, waartoe met algemene stemmen werd besloten. In verband met een door een lid in de vorige vergadering gestelde vraag delen b. en w. mede, dat een plan voor de verharding van de Post dam wordt gereed gemaakt. Aan de orde komt hierna een voor stel van b. en w. betreffende intrek king van de „Verordening tot rege ling van het recht van pensioen van gewezen wethouders en van pensioen aari hun weduwen en wezen der ge meente Warmond" en betreffende vaststelling van een „Pensioens verordening wethouders gemeente Warmond". Met algemene stemmen werd overeenkomstig het voorstel van b. en w. besloten. Ter tafel kwam een voorstel van b. en w. tot invoering van nieuwe rechtstoestandsregelingen en een nieuwe kindertoelageverordening voor het gemeentepersoneel Nadat door de heer Willemsen ter zake enige inlichtingen waren ge vraagd en verkregen, werd deze ver ordening conform het door b. en w. aangeboden concept vastgesteld. Door b. en w. werd voorgesteld een verordening vast te stellen, waarop door b. en w. vast te stellen dagen en uren. water hetwelk door het Ge meentelijk Waterleidingbedrijf be schikbaar gesteld wordt, te gebrui ken voor het schrobben van een straat, plein, trottoir of andere be vloerde plaats benevens het begieten, bespuiten of besproeien van een ge vel, tuin, plantsoen of andere buiten- beplantingen of van een straat, weg, plein, trottoir of andere al dan niet bebouwde plaats. De heren Willemsen en Van der Voet waren van mening dat deze ver ordening moeilijk te hanteren en praktisch niet uitvoerbaar is, want hoe moet het publiek nu weten wan neer deze dagen door b. en w. wor den vastgesteld? De heer Willemsen zou liever een verbod zien gelden voor het gehele seizoen, zodat ieder weet 'aaraan hij aan toe is. Hij zou dan wel enkele uren opgenomen willen zien, waarin sproeien is toegestaan. De voorzitter vindt dit een erg in grijpende maatregel. Na enige discussie wordt besloten de verordening in dien zin te wijzi gen, dat alleen gesproeid mag wor den tussen 6 en 8 uur voormiddag. Buiten deze verordening valt het zgn. lage land. In verband met de voorgenomen bouw van 22 woningwetwoningen in het uitbreidingsplan Oost door de woningstichting „Warmunda" wordt besloten aan deze stichting te ver kopen een perceel bouwterrein groot 3745 m2 voor de prijs van 14.50 per m2 Het ligt in de bèdoeling van het Stichtingsbestuur om op het bouw terrein 22 éénsgezinswoningen nl. 6 stuks geschikt voor de huisvesting van 9 personen en 16 stuks voor de huisvesting van 6 personen te bou wen. Electriciteit voor de volksspelen Tijdens de kinder- en volksspelen, welke jaarlijks in september in deze gemeente worden gehouden, worden de kermisvermakelijkheden, die elec- trische energie gebruiken om te kun nen functioneren, aangesloten op een electrische krachtinstallatie in de muziektent op de Baan. Deze instal-. latie is thans door de directie van de Stedelijke Lichtfabrieken te Lei den voor verder gebruik afgekeurd. Willen de feestelijkheden op dezelfde- voet als voorheen doorgang kunnen vinden dan dient de installatie te worden vernieuwd, waarvan de kos ten 1200 bedragen. De Stichting tot Viering van Warmonds Feesten, die bij deze vernieuwing de meest be langhebbende partij, is wegens haar zwakke financiële positie thans niet bij machte de vernieuwingskosten in eens geheel te financieren. Het stich tingsbestuur is echter wel bereid te beginnen met 1957 20 procent van de door haar van de betrokken ker- mis-exploitanten te ontvangen reve nuen, te ramen op ongeveer f 240 per jaar aan de gemeente af te dragen, totdat bedoelde 1200 zijn aangezui verd. Na enige discussie wordt be sloten de eerste aflossing te doen ingaan in 1958 en het jaarlijks terug te betalen bedrag vast te stellen op 180 gulden. Ter uitvoering van 't uitbreidings plan Oost en wel speciaal voor wat betreft de verbinding van de twee bestaande gedeelten van de Juliana- straat is het noodzakelijk dat de ge meente de beschikking krijgt over grond, thans nog in eigendom van mevrouw W. C. de Greef-Van Noort. De eigenaresse is bereid deze grond aan de gemeente af te staan voor de prijs van ƒ2.50 per m2, waartoe b. en w. adviseren goedgunstig te be schikken. Conform het voorstel van b. en w. wordt met algemene stem men besloten. Teneinde een goede stalling te heb ben voor de roltrommelvuilnisauto, die binnen zeer korte termijn kan worden verwacht, stellen b. en w. voor van de heer Th. Leenen te hu ren een garageruimte gelegen aan de Herengracht en zulks tot wederop zegging toe met een opzeggingster mijn van drie maanden. Enkele raadsleden zouden deze op zeggingstermijn gaarne gesteld wil len zien op 6 maanden, waartoe na der overleg zal worden gepleegd met de heer Leenen. De huurprijs be draagt 240 per jaar. Conform het voorstel van b. en w. wordt besloten. Bouwgrond uit de vuilnisput Aan de orde komt hierna het voor stel van b. en w. tot aankoop van 5700 m3 grond van de aannemer, die de vuilnisput in deze gemeente zal graven. De heer Willemsen zegt, dat de financiële commissie van oordeel is, dat toen het graven van de put werd uitbesteed, direct in het con tract had moeten worden opgenomen dat genoemde grond moest worden afgestaan voor de bouw van wonin gen in het plan-Oost, waardoor de gemeente voordeliger uit geweest zou zijn dan nu. Bovendien zouden dan' de kosten drukken op de vuilnisput en zouden de bouwkosten van de te) bouwen woningen ontlast worden, hetgeen weer ten goede komt aan de huurders van de eventuele woningen. Hjj is van oordeel, dat de te leveren grond, thans kostende ƒ3.50 per m3, goedkoper verkregen zou zijn, indien deze levering tegelijk was opgenomen I bij de aanbesteding van de te leggen nieuwe straten. I Over deze aangelegenheid ontspon j zich een uitvoerige discussie. De voorzitter is van mening, dat het stelsel van de heer Willemsen geen zuiver beeld zou geven van de exploitatiekosten van de te bouwen woningen. Bovendien is hem mede gedeeld, dat geen zand te verkrijgen is goedkoper dan 3.50 per m3. De heer Dekker geeft nog een uitvoerig overzicht van de door de gemeente architect gemaakte begroting ter zake. Hij merkte hierbij nog op, dat toen besloten werd tot gunning van het graven van de put, er nog niets vast stond met betrekking tot de uit voering van het plan-Oost. Na nog enige bespreking werd het voorstel van b. en w. aangenomen met 9 te gen twee stemmen. Tegen stemden de heren Willemsen en Weijers. Goedgekeurd werd het voorstel van b. en w. tot wijziging van de bezoldigings- en rangenverordening 1955. Bij^ de gebruikelijke rondvraag verzo~cht de heer Schepers een be tere straatverlichting tijdens het sei- zoen. De heer Van Vliet wees er op, dat nog steeds gewacht wordt op een afdoende verlichting van de Juliana- straat De heer Van Schie informeert straat. De heer Van Schie informeert in de Boterhuispolder. De voorzitter zegt, dat de kosten hiervan dermate hoog zijn, dat op deze basis niet ver der kan worden gewerkt. Hierna sluiting. Uitgaansdag retraite-vereniging. -- De retraite-vereniging „St. Agnes" had een autotocht georganiseerd naar de Heilige Landstichting te Nijme gen. Nadat in de vroege morgen in de parochie-kerk de H. Mis was bij gewoond startten twee reiswagens met 100 deelnemers in de richting Nijmegen. In Leersum werd de koffie ge bruikt en daarna reed men door Neerlands prachtige natuurschoon naar hotel „Bad Beekhuizen" in Velp. Geheel voldaan werd na eer. uur de tooht over Arnhem naar Nijmegen voortgezet en arriveerde men in de Heilige Landstichting. Onder geleide van de eerwaarde heer N. J. P. Elaaiuwhof. subdiaken van het theo- logicum te Warmond, werd de ex- oursie door de Heilige Landstichting gehouden, waarbij een zeer duide lijke uiteenzetting werd gegeven. Met een dankwoord dcor de pre sidente der vereniging werd dit be langrijkste deel van de reis afgeslo ten. De rondleiding, die de leden van de retraite-vereniging in een tijd perk van 2000 jaar terug deed ver toeven, was zeer boeiend, leerzaam en interessant. Tijdens het goed verzorgde diner in hotel „Jerusalem op h et Heilige Landstichtingsterrein werd door de geestelijk adviseur pastoor J. Gus- senhoven, een dankwoord gesproken aan het bestuur voor het in de pun tjes verzorgde reisplan. Hierna werd de reis terug aanvaard en belandde men, na een korte onderbreking in Zeist, laat in de avond weer in War mond. Het doel van deze reis. ver steviging van de onderlinge banden tussen de leden der vereniging, is zeer zeker bereikt. Het bestuur was tevreden over de volgzaamheid van de leden tijdens de reis en de leden kunnen op een prettige en mooie dag terugzien. Duivensport. Wedvlucht van St. Ghislain Hornu met jonge duiven. Afstand 200 km. Aankomst le duif 10.27.55, laatste duif 11.01.19. Gelost 7.00.000 uur. De uitslag was als volgt: P. v. d. Drift 1, 13, 12 en 21; J. den Dunne 2, 5, 16, 22, 24, 27 en 28; H. de Weerd 4, 15, 17, 20 en 26; N. v. d. Horst 6,; J. Diemei 7, 9, 14 en 23; Q. Beugelsdijk 8; J. Smeets 10, 25 en 31; Th. Verwoerd 11 en 30; Jac. Niekerk 13 en 29; B. ter Beek en B. Oskam 19. KATWIJK AAN DEN RIJN WIELRlJDSTER GEWOND. Een 30-jarige wielrijdster, die de Tulpstraat in de richting van de Mo- lentuinweg bereed, werd plotseling aangereden door een jongen, die per rijwiel vanuit de Anjerstraat kwam. Zij kwam hierbij zo ongelukkig te vallen, dat een zware hersenschud ding het gevolg was. Nadat door dok ter C. J. Hagen eerste hulp was ver leend, kon het slachtoffer per auto naar haar woning worden vervoerd. WASSENAAR TENTOONSTELLING TEN BATE VAN PRINSES BEATRIX POLIOFONDS. In de kleuterschool in de Johan de Wittstraat wordt tot en met zaterdag 12 augustus een tentoonstelling ge houden door de Wassenaarse vereni ging voor huisvlijt en vrijetijdsbeste ding ten bate van h^t Prinses Bea trix Poliofonds. De tentoonstelling is gisteren door de burgemeester van Wassenaar met enkele woorden van aanbeveling voor het sympathieke doel geopend. Omdat de tijd van voorbereiding maar heel kort kon zijn, is de tentoonstelling van een bescheiden omvang, maar gezien het doel, dat met de opbrengst gediend wordt, een bezoek 2;eer zeker waard. Behalve enkele werkstukken op het gebied van de huisvlijt is er een verzameling opgezette vogels, een collectie vlinders en schelpen, een verzameling zelfgemaakte poppen van mej. Goslinga uit Katwijk e.d. De voorzitter van de organiserende vereniging, de heer J. Tuit wees er in een inleidend woord op. dat dit een „groeiende tentoonstelling" kan worden. Inzendingen zijn n.l. nog steeds welkom. De burgemeester prees het initia tief van de vereniging: het leed, dat de kinderverlamming veroorzaakt legt ons de plicht op zoveel mogelijk te doen ter verlichting en ter voor koming van dit leed, aldus de burge meester. De tentoonstelling is tot en met zaterdag iedere dag tot 9 uur des avonds geopend. ONGFMAKKENTOESLAG VOOR GEMEENTEPERSONEEL. Bij de laatste wijziging van het al gemeen ambtenarenreglement werd de mogelijkheid geopend aan het ge meentepersoneel wegens bijzondere goede dienstverrichting een presta tietoeslag toe te kennen of bij bij zonder moeilijk, gevaarlijk of vuil werk een „ongemakkentoeslag". Gedeputeerde Staten hebben het gemeentebestuur medegedeeld, dat de minister geen bezwaren heeft te gen de ongemakkentoeslag mits deze beperkt blijft tot bepaalde groepen van werklieden en de uitkering niet hoger zal zijn dan 3,50 per week. Tegen een prestatietoeslag hebben zo wel de minister als Gedeputeerde Staten bezwaren omdat daardoor de loonregeling min of meer op losse schroeven zou komen tc staan. B. en w. blijven echter van me ning, dat het toekennen van een prestatietoeslag in voorkomende ge vallen alleszins gerechtvaardigd is. Het invoeren van m tariefloonstel- sel, zoals door de minister werd ge suggereerd lijkt op het eerste gezicht aanlokkelijk, aldus b. en w. maar is voor overheidsdiensten en zeker in een gemeente als Wassenaar prak tisch niet uitvoerbaar. Het college schrijft aan de raad dat het voornemens is, de minister te laten blijken, dat het zijn stand punt betreurt en uiteen te zetten, waarom een tariefloon praktisch niet bruikbaar is.. Intussen wordt voorgesteld de be paling betreffende de ongemakken toeslag te wijzigen overeenkomstig de voorwaarden, die de minister heeft gesteld. 84 VERKEERSONGEVALLEN IN JULI: 1 DODE, 40 GEWONDEN. In de maand juli hebben zich in Wassenaar 84 verkeersongevallen voorgedaan, dat is meer dan in een van de voorgaande maanden in 1957. Het totaal aantal ongevallen in 1957 is daarmee gestegen tot 413. Van de 84 ongevallen in juli ge beurden er 47 op de Rijksstraatweg en 37 elders in de gemeente. Wat de gevolgen betreft: er viel één dode te betreuren en er werden 7 personen zwaar en 33 personen licht gewond. Een 120-tal motorvoertuigen werd beschadigd, waarvan 16 zeer ernstig. Verder waren er bij deze ongevallen 20 fietsen en 22 bromfietsen betrok ken. De dag met de meeste aanrij dingen was zondag 14 juli, toen er zich 9 voordeden. Het totaal aantal doden in de eer ste 7 maanden van 1957 bedraagt 10. Pistool-wedstrijden. De Wasse naarse Politie Schiet- en Sportver eniging heeft de vorige week een tweedaagse schietwedstrijd georgani seerd voor politieteams uit het dis trict West van de Nederlandse Poli tie Sportbond. Iets nieuws bij deze wedstrijden was, dat het pistoolschie ten meer aan de praktijk was aan gepast: een serie van vijf schoten moest binnen 10 seconden afgevuurd zijn. Er werden desondanks goede prestaties geleverd. Het kampioenschap van het district West werd gewonnen door de ge- meente-politie te Velsen, met in to taal 215 punten. Op de tweede plaats eindigde de Wassenaarse politie met 214 punten. De derde en vierde prij zen werden gewonnen door APGS (Amsterdam) met 209 en Luctor (Rijkspolitie Den Haag) met 207 pun ten. In de personele wedstrijd zege vierde Flamman (Wassenaar) met series van 45 en 43; 2. H. Vianen (HPSV, Den Haag) 45—43; 3. Bos man (Velsen) 4543; 4. Versteeg (SVDU. Utrecht) 45—43: 5. Nieuw- land (RSDA, Rijkspolitie Amster dam) 4540. Er was ook gelegenheid tot het schieten met de buks. Op de perso nele baan kwam J. IJzerman (Wasse naar) als winnaar uit de bus met 98 punten, gevolgd door 2. Versteeg (SVDU) 97 pt.; 3. A. de Vreugd (Wassenaar) 96 pt.; 4. W. Smeeman (Wassenaar) 96 pt. Op de vrije baan pistool werd de beste prestatie geleverd door Van Ingen (Rijkspolitie Alkmaar) met se ries van 90 en 86; 2. v. d. Wal (Luc tor) 9084; 3. Versteeg (SVDU") 88—86; 4. Jochem (HPSV) 88—83; 5. Dekker (Velsen) 8883. Eén gymnastieklokaal mag Ver groot worden. Gedeputeerde Sta ten hebben een uitgave van 13.650 voor het vergroten van de gymnas tiekzaal van de openbare school in de Bloemcamplaan goedgekeurd, maar 'hun goedkeuring onthouden aan het besteden van 28.500,voor soortgelijke voorzieningen in de open bare school in de Van Zuylen van Nijeveltstraat. Dit. laatste besluit, dat geen genade heeft gevonden bij G. S. omvatte, behalve het vergroten van de gymzaal, ook het maken van een nieuwe spreekkamer voor de schoolarts. Diefstallen opgehelderd. Door de arrestatie van de 24-jarige B. uit Den Haag zijn diefstallen in wonin gen aan de Groot Haesebroekseweg en de Duinlustweg opgehelderd. B. had zich door middel van inklimming toegang tot deze percelen verschaft en er o.m. een kostbare gouden speld, een verrekijker en enkele andere voorwerpen gestolen, die door de re cherche in beslag genomen konden worden. Meisje stal geld en ondergoed. Een meisje uit Amstelveen werd door de recherche aangehouden. Zij had zich in Wassenaar in haar dienst betrekking schuldig gemaakt aan diefstal van geldsbedragen en van ondergoed. Tegen haar werd proces verbaal opgemaakt. Zweedse padvinder brak sleutel been. Op het fietspad langs de Rijksstraatweg kwam gisteren de 15- jarige Zweedse padvinder Stig An- 'dersson uit Stockholm met zijn fiets te vallen. Hij liep een sleutelbeen fractuur op en moest naar het Aca demisch ziekenhuis te Leiden wor den vervoerd. De gevleugelde vrienden. Met 169 jonge duiven werd zondag deel genomen aan een wedvlucht over on geveer 200 km van uit St. Ghislain. De uitslag was: J. Parlevliet 1, 7, J. H. Groeneveld 2, 6, 8, 9, J. H. M. Brouwer 3, P. G. van Leeuwen 4; A. Lodder 5; A. G. Visser 10. BENOEMING PATER A. BELDEROK Pater A. Belderok M.S.C., die sinds 1952 als assistent in de parochie Sint Petrus en Paulus te Leidschendam werkzaam is, is door zijn oversten benoemd voor de missie in Brazilië. Met deze benoeming zal Pater Bel derok wederom een taak krijgen als missionaris, zoals hij deze voor de tweede wereldoorlog in het toenma lige Ned. Oost ndië vervulde, maar die hij om gezondheidsredenen, als gevolg van een verblijf in de Japan se concentratiekampen voor lange ja ren heeft moeten onderbreken. In Leidschendam, waar hij een vol ledige functie als kapelaan vervulde, was hij o.m. geestelijk adviseur van de K.A.B. en de vakorganisaties en van de K.A.V. De grote achting, die hij hier genoot, kwam het vorig jaar nog tot uiting bij zijn zilveren pro- fessiefeest. toen de parochianen hem een bromfiets aanboden. Over de voorziening in de door zijn vertrek ontstane vakature is nog niets be kend. SASSENHEIM Scooter botste op vrachtauto Toeschouwer van schrik in de sloot Gistermiddag tegen vijf uur vond ter hoogte van de koffietent „De Uiver'" een verkeersongeval plaats. Een trailer, bestemd voor het ver voer van heipalen, wilde links af gaan. Hierbij werd onvqldoende ge let op het achteropkomende verkeer. Het gevolg was, dat een scooter, be stuurd door een Duitser, tegen de cabine vloog. De bestuurder bekwam een lichte hersenschudding en verschillende wonden aan gezicht en lichaam. Hij klaagde ook over pijn in de lies. De duo-passagier liep een kaak- fractuur en een gebroken knieschijf op. Ook hij liep nog verschillende verwondingen op. Een toevallig passerende wielrij der, de 17-jarige K. uit Sassenheim, viel waarschijnlijk van de schrik met zijn fiets in de sloot. Landarbei ders hebben hem er uitgehaald. Waarschijnlijk heeft hij modder bin nen gekregen. De beide Duitsers alsmede de 17- jarige K. werden naar het ziekenhuis gebracht. Gistermiddag tegen twee uur is een ongeluk gebeurd op de Rijks straatweg A'damDen Haag, ter hoogte van Sikkens' Lakfabrieken. Een drietal Franse bussen kwam via de oprit van de Postbrug de rijksweg op richting Amsterdam. Een tweetal op de weg rijdende vrachtauto's moesten hierdoor naar links uitwijken. De tweede vracht auto, bestuurd door W. R. uit Oolt- gensplaat week uit zonder te letten op het achter hem rijdende verkeer. Dit had tot gevolg, dat een Chevrolet bestuurd door Den H. uit Amsterdam de kant werd ingedrukt en tegen een paal aanreed. Er was alleen mate riële schade. Zondagavond is ter hoogte van de Klapbrug een ongeval gebeurd, dat nog goed is afgelopen. Een auto, bestuurd door een Zwitser, week naar links uit; een achter hem ko mende motorrijder kon niet meer uitwijken en werd opzij gedrukt. De motor kwam tegen een boom tot stilstand. Geen persoonlijke ongeluk ken. Alleen materiële schade. Ter hoogte van de D.K.W.-fa- brieken kreeg een motorrijder een klapband tengevolge waarvan hij kwam te vallen. Zijn echtgenote kwam met de schrik vrij. De motor rijder zelf kwam er niet zo best af en moest zich in een ziekenhuis la ten behandelen. Verloren portefeuille Een ex porteur uit Voorhout had het onge- Zwarte vlekken op Johan nesburg" door Trevor Hudd- leston. Uitg. „Het Spec trum", Utrecht-Antwerpen. Reverend Trevor Huddleston, een Anglicaanse monnik volgens de re gel van de H. Benedictus, werkte 12 jaar in de missie onder de negers van de goudstad Johannesburg. Hij maak te daar kennis met de „apartheid" heid zoals die wordt gehandhaafd door de blanke bevolking van Zuid- Afrika. Rev. Huddleston heeft zich daar in het belang van de negers, fel tegen verzet in woord, daad en ge schrift en van deze 12-jarige strijd om de rechten van de negerbevolking geeft dit boek.'e een verslag. Het is een boeiend relaas dat niet nalaat diepe indruk te maken; het is een aanklacht en een waarschuwing maar tevens een ontroerend monument van de liefde van een missionaris voor zijn zwarten. Wie meer wil we ten van de verbeten strijd tussen het blanke ras om het behoud van de su prematie en het zwarte om hun ele mentaire menselijke rechten verzui- me niet dit boekje te lezen. Opwek kende lectuur is het echter niet, ze ker niet voor ons Nederlanders die over het algemeen vrij zijn van dis criminatie-smetten. Het is een deel tje van de Prisma-reeks. „De Kerk in de school" door P. Steenwinkel SJ. Uitg. H. J. Dieben n.v., Den Haag. De Jesuiet, pater P. Steenwinkel, geen onbekende in onderwijskringen, behandelt in dit boekje van 75 blad zijden op indringende wijze het we zen en de bestaansnoodzaak van de confessionele school. Het is op de eers e plaats bedoeld voor hen die bij het schoolleven be trokken zijn of worden, zoals leden van oudercommissies e.d. doch waar de schrijve, het probleem behandelt uit een filosofische en theologische gezichtshoek vraagt het van de leek- lezer wel een meer dan gemiddelde ontwikkeling. O.i. verdient het bij een evtl. herdruk aanbeveling ver schillende „vaktermen" nader te ver klaren of te omschrijven. Een en ander neemt niet weg dat het boekje in deze tijd van soms ver gaande nivellering, -ok op het gebied van de opvoeding buiten het gezin, in een grote behoeft- voorziet. „Kapitan Pacha" door J. de Recqueville. Jeugdpocket Algemene reeks. Uitg. N.V. Boek- en Handelsdrukkerij „Helmond" te Helmond. We hebben bij het lezen van Kapi tan Pacha de sfeer geproefd van be kende Franse jeugdromans als „Al leen op de wereld". En, hoewel we van mening zijn, dat dit genre door de moderne jeugd niet meer geheel kan worden genoten, geloven we wel, dat de jongens zullen genieten met een geheime b nde en een echte journalist. Evenzeer kan een moder ne jongen nog dromen van onder grondse acties en een aanslag op zijn geliefde vorst voor wie hij later ad miraal zou willen worden. „Het vliegend hoofdkwar tier". Heidenser e Nr. 9. Boekdrukkerij „Helmond", Helmond. Het leven van de beroemde gene raal en president van de Verenigde Staten, Eisenhower, zal menig jongen aantrekken. Van arme jongen door eigen kracht en met Gods wil gene raal worden en commandant van alle geallieerde legers, dat is iets om als ideaal te stellen. Dat Eisenhower, die beschreven wordt als een zeer gelo vig mens, voor zijn krijgsplannen te rade ging bij een astroloog, lazen we in dit boekje voor het eerst en we ge loven, dat dit duistere punt vele jon ge hoofdjes verbazen zal. „Onraad in de nacht" door Eugen Weber. Uitg. De Spaarnestao, Haarlem. Een groep verkenners, op kamp in het schitterende Taunusgebergte, be merkt, dat er reemde dingen gaande zijn in het kasteel, dat boven het kamp op de rotsen torent. Onderne mende jongens, die verkenners altijd schijnen te zijn, aarzelen ze niet om de zaak eens te gaan onderzoeken. Dat ze daarbij dingen ontdekken, die geheim hadden moeten blijven, is voor de boevenbende zowel als voor de politie reden om hen minder sym pathieke gevoelens toe te dragen. Niettemin spelen de jongens het klaar om een bende van valsemunters te ontmaskeren. Een leuk jongensboek, dat menige verkenner maar ook vele niet-verkenners ademloos zullen uit lezen. „Windkracht 11", door Da niel Rosseels. Lanteernreeks nr 49. Uitg. „De Lanteern", Utrecht. Voor wie de zee minnen is de ro man, waarin Rosseels een week van ontij op de Atlantische Oceaan be schrijft een heerlijk boek. Hij zal mee leven met de bemanning van de Ba ron Dhanis, een miskende boot onder een miskende kapitein, die in een or kaan bijdraaien om een in nood ver kerend schip bij te staan. Het zit ze niet mee en in de zware krisis, die de bemanning ten gevolge van spanning en vermoeitmeid door maakt, begint ook de lading in het eigen schip te werken. Met inspan ning van de laatste krachten, weten luk een portefeuille inhoudende 1650 gulden te verliezen. Een employé van het Eleetriciteitsbedrijf heeft de por- feuille gevonden en aan de recht matige eigenaar teruggegeven. ze het vege lijf te redden. Het hulp behoevende schip vergaat echter en bij pogingen om de mensen te red den, verdrinken drie bemanningsle den van de „Baron". Natuurlijk krijgen ze aan het eind van de reis een beloning; daarvoor leest u een roman. „De vuurdoop van Henry Fleming", door Stephen Cra ne. Prismaboekje No. 267. Uitg.: Het Spectrum Utrecht. Opgehitst door de eenzijdige volks voorlichting, neemt een eenvoudige boerenzoon vrijwillig dienst in het le ger van de Noordelijken. Hij heeft heimelijk verlangd een held te zijn, maar wanneer hij de Amerikaanse vrijheidsoorlog in al zijn gruwelijke wreedheid doormaakt, gaat hij reeds in de eerste heftige aanval aan de haal. Achtervolgd door wroeging en haat tegen de vijand, die dit aan hem en zijn kameraden heeft aangedaan, keert hij ongezien terug om zijn ver grijp goed te maken. Als eerste psy chologisch oorlogsverhaal een inte ressante novele. „Mijnheer Piepers", door Wally Cox. Lanteernreeks nr. 50. Uitg.: De Lanteern, Utrecht. De avonturen van Mijnheer Piepers zijn niet zeer spectaculair. Mijnheer Piepers is een kleine man (biologie leraar) die een klein hartje heeft en eigenlijk verloren is geraakt in het grote leven. Was hij dan in dienst korporaal, zo gauw is hij nog geen burger of hij schrompelt weer ineen. Dan maakt hij kennis met een aller aardigst meisje, dat verliefd op hem wordt, als hij het smirnakleed van haar moeder per ongeluk uithaalt. De lieve Nancy weet gedaan te krij gen, wat de harde dienst niet kon: ze maakt een man van Robinson Piepers, een man waarmee ze kan trouwen. Sprookjes in beeld. Uitg. Classics Nederland. Een nieuwe kinderserie „Sprookjes in beeld" verscheen in de Nederland se editie van Junior Illustrated Clas sics (een uitgave van Gilberton Lnc. in New York), waarvan eveneens edities in acht andere landen worden uitgegeven. Naar de Nederlandse uilgever me dedeelt, ligt het in de bedoeling in deze reeks niet alleen de bekende, maar vooral ook de minder bekende sprookjes te brengen en de drie exemplaren, welke wij ontvingen, be handelen de onderwerpen „De Rat tenvanger van Hamoln", „R°pelsteel- tje" en „Het meisje en het monster". Lectuur met plaatje- voor de jeugd, die het ongetwijfeld uitstekend zullen doen, want aan de tekeningen zowel als aan de tekst is de grootste zorg besteed. Wezens die je toch nooit ziet. Door Ko Doncker. Uitg. Ad. Donker, R'dam. Na een inleidende levensbeschrij ving van de auteur, Jacobus Doncker, die bestemd was om zijn vader op te volgen in zijn welbeklante broodbak kerij,-krijgt de lezer in dit boekje al lerlei kunstzinnigheden van Ko Doncker te horen en te zien: dicht werken, brieven en tekeningen, die het gesproken woord op realistische wijze in beeld brengt. In dit aardige pocket-boekje leert men de in 1917 te Zuid-Schalkwijk overleden tekenaar en schimmenschuiver Ko Doncker kennen als de echte bohémièn, waarbij men een uurtje van genot kan beleven. De verliefde detective. Door Ellery Queen. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Ellery Queen, zoon van een New Yorks inspecteur van politie, is de auteur van dit verhaal, dat zich af speelt in Wrightsville, een oud stadje van vrede zonder haast, waar een ge heimzinnige moord gepleegd wordt (arsenicum in een cocktail). Dat slaat de verbeelding los, het daarop vol gende proces brengt allerlei nieuws, maar de aangeklaagde de jonge echtgenoot van het slachtoffer blijft hardnekkig zwijgen. Kan men 'meer motieven aanvoeren voor ge heimzinnigheid, die steeds zo op de verbeelding kan werken? Ellery Queen brengt evenwel de oplossing en de lezer zal het met veel belang stelling lezen. Schipbreuken en zeegevech ten. Door Hanson W. Bald win. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. De couranten vertellen steeds nieuws over gezonken schepen, ten minste wanneer het niet is als in de laatste oorlog, toen de pers gekne veld was. Maar zelfs wanneer dit niet het geval is, kunnen de gegevens van scheepsrampen slechts summier worden weergegeven. In „Schipbreuken en Zeegevech ten" vertelt Hanson W. Baldwin uit voerig over tal van indrukwekken de gebeurtenissen op de zeven we reldzeeën, verhalen over meer dan een eeuw terug, maar ook van recente gebeurtenissen, verhalen van schip breuken en zeerampen, van boven menselijke volharding en meedogen loze gevechten, van mysterie en mui terij, van heldendom en lafheid. We vinden de geschiedenissen uit de moderne zeeslagen, als de JaVa Zee, de slag in het Skagerak, de tor pedering van de Lusitania, maar ook andere, die meer tot de verbeelding spreken. Een interessant, historisch boekjel

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7