4GEKLOPT Ook op de Hollandweek 1 stond de naam Kraan weer bovenaan Negenvoudig protest in Jeugdklasse Docos in NKSJeugdkamp te Vught Te Rhenen begonnen gisteravond de Ned. zwemkampioenschappen ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1957 DE LE1DSE COTJRANT PAGINA 8 De Hollandweek I, het eerste deel van Jr. legden op de twee volgende prijzen de zeilwedstrijden van de Kon. Nederl. beslag. Zeil- en Roeivereniging en de Kon. Wa tersportvereniging „Loosdrecht", is ook alweer bijzonder goed ingezet. Prachtig weer, goede wind. behoorlijke deelname, wat wil men nog meer bij de inzet van een vierdaags zeilfeest? Als steeds troffen we ook op de Loos- drechtse Plassen weer tal van oude be- bekenden aan in de diverse klassen. En zij hebben het op de Loosdrechtse Plas sen weer ervaren, dat er ook hier nog steeds „voetangels en klemmen" liggen, al vindt men die in de regel slechts op het land. Want er waren ook nu weer zeilers, die hun schip zagen vastlopen, zeilers, die boeien vergaten of verkeerd namen, zeilers, die de wetten van het wedstrijdreglement overtraden, en daar mee protesten van gedupeerden uitlok ten.In de Jeugdklasse bijv. protes teerde Dudok van Heel maar lielst ne genvoudig. Hij tekende namelijk protest aan tegen negen zeilers, die een boei verkeerd hadden genomen. Het was al avond voordat de protestcommissie hier haar wijs inzicht had kunnen doen gel den en het resultaat vermelden we in een volgend nummer. Jac. Kraan for ever De Flying Dutchmanklasse had op Loosdrecht een internationaal tintje ge kregen door de deelname van de Zwitser H. R. Hotz, die met zijn „Zwiderwurz II" had ingeschreven. Hij begon inder daad bar slecht door te vroeg te starten en Jac. Kraan die anders zijn „weetje wel weet" keerde van de weerom stuit ook maar terug. De achterstand was voor hem geen beletsel om spoedig weer in de kopgroep te zitten, maar de Zwitser kwam er in deze race helemaal niet aan te pas en hij eindigde in de achterhoede. De baan kriskras over de plassen bood met de noordwesten wind verschillende aardige kruisrakken op, een kolfje naar de hand van Jac. Kraan, die steeds verder weer uitliep en won zoals hij wilde met R. Kremer op de tweede plaats en G, Bierman als derde. B. Kraan al evenzeer. de- In de 12 ma Sharpieklasse zelfde kopgroep als steeds: B. Kraan Jr., Verhagen, Bouw van Wijk, Visser en Hoekstra. De Oudeweteringer weer aan kop. onbedreigd als er zich geen bij zondere dingen zouden voordoen en Ver hagen met Bouw van Wijk achter hem. Op het laatste kruisrak bond Van Wijk een heftige strijd aan met Verhogen. Hij maakte slag na slag tot hij hem einde lijk te pakken kreeg en vóór hem als tweede finishte. Verhagen dus derde, G. Visser vierde. D. Hoekstra vijfde. Aardige strijd in de Vrijheidsklasse Levendiger nog was de strijd in de Vrijheidsklasse, waar zich al spoedig een kopgroep vormde met o.a. Hauber, De Haas en Gaillard. Het viel moeilijk te zeggen wie hier uiteindelijk met de zege zou gaan strijken, maar bij de zgn. Drie sprong sloeg C. de Haas Jr. zijn slag. Hij nam op besliste wijze definitief de kop om met goede voorsprong te win nen, Hauber op de tweede en Gaillard op de derde plaats latend. De vierde plaats werd bezet door P. Blussé van Oud Alblas en S. de Jong met A. Otto De overige klassen W. H. Stellingwerf en H. Willems vochten in de Olympiajollenklasse de strijd om de twee eerste plaatsen uit, welke in het voordeel van de eerste eindigde, A. Alofs werd derde, R. van Yperen vierde. De eerste vijf geklasseerden in de 16 mï Streepklasse bleven tot het laat ste kruisrak bij elkaar. Jan Schiet, één der vijf, ging daarop wat riskeren, ging ree om een slag langs de wal te maken, terwijl de anderen maar doorlegden, bang elkaar los te laten met ieder een vrijwel gelijke kans op de zege. Win naar werd tenslotte J. F. Dwarshuis, 2. M. de Jonge. 3. W. v. d. Horst, A. W. Endstra, 5. Jan Schiet, 6*. J. A, de Haas Mzn, In de Pampusklasse was de volledige uitslag gisteravond niet dadelijk vast gesteld. Chr. Saur werd in ieder geval winnaar en A. Arendse eindigde achter hem op de tweede plaats. W. Blok, die als derde finishte, kreeg evenwel een protest tegen zich van nummer vier, C, J. Brinkhuis Jr. wegens lijwaarts loe ven, hetgeen in strijd is met het wed strijdreglement, zodat de protestcommis sie aan het werk kon worden gezet. - B. Diepenveen won de Sternklasse vóór mej. B. Smeenk en in de 12 Voets- jollenklasse werd jhr. J. M. de Jonge winnaar vóór P. H. de Koster, R. Steens ma, J. van Dijk en D. Bleeker. Bij de Valken won U. de Vries zijn eerste race en we vermoeden, dat er nog wel meerdere zullen volgen, al blij ven zijn concurrenten hem op de voet volgen. De Kaagzeiler J. P. J. Bakker volgde hem in deze race op de tweede plaats, vergiste zich evenwel in een boei en moest lijdelijk toezien, dat J. Prins, E. Rolf v. d. Baumen en H. Kirkenier hem voorbij gingen. In de Finnjollenklasse lag F. Grimm lange tijd aan de kop van het door af wezigheid van de verschillende cracks nog dunne veld van scheepjes en hij had zoals men dat uitdrukt „de overwinning in zijn zak", maarhij voer op een gegeven moment te dicht langs de met zwaar wier begroeide wal en brak het roer van zijn Scampi, die daardoor wel danig geschampt werd. De politieboot, die hem uit de wal zou trekken, trok het schip om en zo moest Grimm zijn eerste race als éénling met een nat pak bekopen. WIELRENNEN De uitslag van de 51 km. peloton-rit voor de avondcompetitie luidt: A en B- klasse: 1. A. van Wetten 1.15.44; 2. J. van Wetten, 3. A. du Pau, 4. H. v. d. Laan. C-klasse 34 km.: 1. P. Hooyman 54.34, 2. W. v. d. Berg. 3. A. van Zijp, 4. G. Lóhman. D-klasse 34 km.: 1. R. Riethoven, 2. B. Zoet, 3. N. Kooien, 4. A. de Roo. Als laatste rit van de zomercompe titie wordt er zondag een tijdrit ge reden. A en B-klasse rijden 40 km., C en D-klasse 24 km. Start 10 uur te Oud- Ade. Deze foto geeft een fraai beeld van de strijd in de Pampus-klasse. Van de protestenregen in de Jeugd klasse vertelden wij reeds. Dat doet evenwel niets af aan het feit, dat Guus Nater het eerst de finishlijn passeerde, niets geen last heeft van de protesten en dus in punten wellicht een flinke voorsprong kreeg. De resultaten in de overige klas sen waren: Valkenklasse B: 1. F. J. Appel, 2. U. F. W. Krikke, 3. L. de Wit. 12 ma klasse B: 1. C. de Waal Jr., 2. T. Vlek, 3. J. L. Evers. 4. W. den Enting, 5. F. Udo. Vrijheidsklasse B: 1. H. van Horssen, 2. mej. C. E. Wesselo, 3. C. van Blop- poel, 4. L. J. Verwoerd. 5. N. Bruyn, 6. W. A. Wiegmans. Olympiajollenklasse B: 1. K. J. Huss- lage, 2. G. W. Stellingwerf, 3. mej. C. Boelhouwer. 16 ma Puntklasse: 1. N. Wolfswinkel, 2. E. de Leeuw, 3. A. Wessels. 12 Voetsjollenklasse B: 1. P. Nieuwen- huizen Jr., 2. H. de Leeuw, 3. mej. L. Leverland, 4. K. Meijer, 5. R. van Wijnen. OM DE FINN GOLD CUP De vierde en de vijfde race in de serie om de Finn Gold Cup. welke gis teren te Karlstad zijn gezeild, werden beide gewonnen door de Noor Harald Eriksen. André Nelis werd door deze race verdrongen van de eerste plaats in het klassement, welke thans wordt ingenomen door de Oostduitser Jürgen Vogler, terwijl Eriksen tweede staat ge klasseerd. Vogler is met nog één race voor de boeg, al bijna zeker van de overwinning. In de vierde racs eindigde de Deen Schwartz op de tweede plaats achter Eriksen, terwijl Vogler derde werd. De beste Nederlander was Warburg, die als zesde finishte, even voor Gerhard (7e)), terwijl Maarse, Koopmans en Sleeswijk respectievelijk 10e. 13e en 16e werden. De leider in het klassement, André Nelis, staakte de strijd. De tweede plaats achter Eriksen werd in de vijfde race ingenomen door Vogler. Nelis eindigde als zesde en verspeelde met deze dag zijn goede klassements plaats. Weer was Warburg de beste Ne derlandse zeiler. Hij kwam achter Nelis als zevende binnen. De plaatsingen van onze overige landgenoten in deze race waren: 10. Maarse. 13. Gerhards, 20. Sleeswijk en 21. Koopmans. De stand na vijf races luidt: 1. Jürgen Vogler (Oost-Duitsland) 7650 pnt.; 2. Eriksen (Noorwegen) 5970 pnt.: 3. André Nelis (België) 5926 pnt.; 4. Kaellstroem (Finland) 5624 pnt.; 5. Sarby (Zweden) 5165 pnt.; 6. Rudstroem (Noorwegen) 5204 pnt.; 9. Maarse (Nederland) 4859 pnt.; 10. Warburg (Nederland) 4480 pnt.; 14. Sleeswijk (Nederland) 3976 pnt.; 16. Gerhards (Nederland); 19. Koopmans (Nederland). LAWNTENNIS BE LGIE—ITALIË 1—1 Te Brussel is een begin gemaakt met de Davis Cupwedstrijd BelgiëItalië (finale Europese zone). Pitrangeli (It.) versloeg Brichant (België) 64 64 63. Philippe Washer versloeg Giuseppe Merlo met 62 86 62. Na de eerste dag is de stand dus 11. Drie eerste prijzen werden behaald Ook de donderdagmorgen begon weer met prachtig weer en de kampstaf ver heugde zich daarover, want dan kon er een groot sportprogramma worden af gewerkt. Docos (a) adspiranten begon nen reeds om 9.15 uur met de wedstrijd tegen Reusel Sport. In een prettige wed strijd met 'n flink overwicht van Docos, dat uitgedrukt werd door 4 doelpunten resp. gescoord door W. Rosdorff, A. Kohlbeck, A. v. d. Berge Henegouwen en F. Kok, werd ook deze tegenstander geklopt. De middenlinie met A. Hoog- .duin aan het hoofd verrichtte veel nut tig en stuwend werk, zodat de overwin ning geen moment in gevaar kwam. Vervolgens was het vérsprlngen aan de orde. Docos maakte enige uitsteken de sprongen o.a. Nic. Overdevest met 4.25 en W. Rosdorff met 4.10 m. Ook het volleybal-programma nam onze jon gens in beslag. Twee wedstrijden wer den afgewerkt. Beiden werden overwin ningen voor Docos waarmee gezegd kan worden dat Docos rijp is voor de op richting van een volleybalclub. De eer ste werd gewonnen met 257, waarbij Kees Hoogduin zich onderscheidde door 12 uitstekende services. De tegenstander was Actief uit Hilversum. Ook de tweede wedstrijd leverde niet veel moeilijkhe den op en werd een 2510 zege tegen Herpinia uit Herpen bij Oss. Docos (b) had ook een druk pro gramma: drie voetbalwedstrijden op 1 dag. De eerste wedstrijd was tegen Her pinia op een zeer moeilijk bespeelbaar terrein met kuilen en bobbels. Dit ver minderde echter de vechtlust niet en na een zware wedstrijd werd met 10 gewonnen, dank zij een doelpunt van Ton Hendriks, die via een been van een tegenstander scoorde. De achterhoe de o.l.v. H. Rosier hield zich kranig en liet geen tegendoelpunt toe, terwijl een fraai genomen penalty door Ton Zwagerman even fraai door de keeper van Herpen werd gestopt. Vervolgens speelde Docos (b) tegen Rijssen (a) Nu konden de Leidenaars niet in vorm komen en zij verloren met 30. HUn laatste return wedstrijd tegen Herpinia wonnen ze echter met 10, door Ton Zwagerman, via een voorzet van Kees Vrisekoop. Hun doelgemiddelde in de poule was echter slechter dan van Rijs sen (a) zodat ze uitgeschakeld waren voor het kampioenschap. Docos (c) werd ook niet gespaard en speelde twee wedstrijden op één mid dag. De eerste wedstrijd tegen het Ren- kumse RVW werd verloren met 81 er de laatste wedstrijd tegen Verburch uit Poeldijk met 21. In dit duel ver schenen onze benjamins met andere spe lers in het veld, want verschillende vaste spelers lieten verstek gaan, omdat ze ook al vanwege de tropische hitte vol komen waren uitgespeeld Vlak voor de warme maaltijd ontving perd was? Docos weer bezoek van één der ouders dér jongens, nl. de familie Van Polanen. Zij deden zich tegoed aan de heeAijke groentensoep en deelden toen aan alle jongens mede, dat zij, de beslissing overlatende aan de Docos-leiding, voor Waterskien over het Kanaal de beste kampeerder van Docos een nieuwe binnen- en buitenband beschik baar stelden. Deze mededeling werd met gejuich ontvangen, 's Avonds was er een wedstrijd van de leiders van het kamp tegen de burgerverplegers van 't krank zinnigengesticht „Voorburg" uit Vught. Docos was vertegenwoordigd in dit elf tal door een van haar leiders, de heer M. van Marwijk. De leiders van het kamp waren overtuigend in de meerder heid en wonnen met 81. De heer Van Marwijk was door zijn gevaarlijke voor zetten vaak de inleider van een doel punt. alhoewel hij zelf niet. in de ge legenheid werd gesteld te scoren. De heer Staats trad als verzorger en leider op. maar behoefde niet handelend op te treden. Docos was gisteravond in uitbundige feeststemming bij de prijsuitreiking, aan gezien hun drie eerste prijzen konden worden uitgereikt, nl. voor voetbal, vol leybal en vijfkamp. Was het wonder, dat de stemming erin zat en dat het al zeer laat was voordat deze getem- Hedenmiddag komen de jongens weer naar huis. Zij hoopten tussen 3 en 4 uur uit Vught te vertrekken en circa 6 7 uur op de Nieuwe Beestenmarkt in Leiden aan te komen. Geen belangstelling voor de 400 m. dames Met op de achtergrond het gebrul van de leeuwen en tijgers uit het dierenpark er naast zijn vrijdagavond in het Zwem bad Ouwehand op de Grebbeberg in Rhenen de eerste nummers van de na tionale zwemkampioenschappen ver werkt. Het was een matig programma, dat de enkele honderden toeschouwers voor geschoteld kregen, want voor het spec taculaire nummer, de 400 m. vrije .slag dames, is de belangstelling onder de zwemsters zo gering gebleken, dat de vier meisjes, die zich meldden, zondag onmiddellijk een finale zwemmen. Hier door vervielen dus de series, die voor vrijdagavond waren vastgesteld. Eigen lijk is niet de geringe belangstelling voor dit nummer de oorzaak, want de 400 m. wordt door zeker 12 zwemsters geregeld op wedstrijden gezwommen. Maar de aparte klasse, die door de Robben- en Gooimeisjes op dit nummer wordt gevormd heeft de anderen, in de wetenschap, dat zij toch kansloos zijn, afgeschrikt. Nu vochten dus de heren in twee men. Verrassingen hebben deze twee series uit, wie zich finalisten mogen noe- races niet opgeleverd. Herman Willemse was natuurlijk weer de snelste (4.46.1), maar het zwemmen van titelhouder Jaap de Jong, die de eerste serie in 4.51.6 won, belooft toch nog wel een goede dosis spanning in de eindstrijd van zon dag. Jaap de Jong zwom de eerste 100 meter in 1.05, de 200 meter ging in 2.19 en de laatste honderd meter in 1.16, maar had met een laatste honderd meter in 1.12.8 een veel sterkere finish. Opvallend goed,, niet van stijl, maar wel van uithoudingsvermogen, in een stug tempo gedemonstreerd, was het zwemmen van de Eindhovenaar Ver- burgt. Hij bleef met Willemse en De Jong onder de 5 minuten (4.58.5); Verder werden de series van de ad- spirantenkampioenschappen gezwommen en hierin werden enkele goede presta ties geleverd. Het bassin Van het fraaie natuurbad zwemt met een hinderlijke drempel in de bodem verre van licht De 40-Jarige Amsterdamse motorren ner Gerard Kuiters heeft de afstand van Calais in Frankrijk naar Dover in Engeland over het Kanaal in 1 uur en 14 minuten afgelegd op waterski's. H(j werd getrokken door een raceboot, die werd bestuurd door de 20-jarlge Amsterdammer Eddy van Werck. Op de foto ziet men de heer Kuiters toen hij de branding by Dover was gepasseerd. en daarom waren bijvoorbeeld de 1.08.8, waarmee Astrid Sanderson zich de (voorlopige) snelste toonde op de 100 meter vrije slag en de 1.18.2 van Ria van' Velsen op de rugslag zeer verdien stelijk. Ook Bert Sitters kan met trots terugzien op zijn 100 meter vrije slag in 1.01.3. De uitslagen en finaleplaatsingen van deze eerste dag luidden: 400 meter vrije slag: 1. Willemse (Rob ben) 4.46.1; 2. Jaap de Jong (LZO) 4.51.6; 3. Verburgt (PSV) 4.58.5; 4. Coos de Jong (LZO) 5.01.7; 5. Prins (DJK) 5.03.3; 6. Kobes (VZV) 5.05.1. 100 meter vrUe slag jongens adspiran- ten: 1. Sitters (Het Y) 1.01.3; 2. Van Bekkum (BAW) 1.02.4; 3. Van der Lin den (Zwemlust) 1.02.6; 4. De Kraay (ZAR) 1.02.7; 5. Schoonhoven (LZO) 1.05.5; 6. Lankester (VZC) 1.07.7. Meisjes adspiranten: 1. Astrid Sander son (Robben) 1.08.8: 2. Tineke Lager- berg ('t Gooi) 1.01.3; 3. Jopie Troost (HDZ) 1.109; 4. Nel van Welie (HZC) 1.10.4; 5. Ada den Haan Ct Gooi) 1.10.7; 6. Ria Dobber (HDZ) 1.11.3. 100 meter schoolslag jongens adsplran ten: 1. Van Empel (EZ en PC) 1.21.2; 2. Ophorst (ZCR) 1.23.2; 3. Vink (Rob ben) 1.23.4; 4. Wouda (Meeuwen) 1.23.8; 5. Lust (Gooi) 1.25.7; 6. Rutten (Meeu wen) 1,26.5. Meisjes adspiranten: 1. E. Loskamp (DAW) 1.27.—; 2. L. de Jonee (ADZ) 1.28.2; 3 L. Bovenschen (HDZ) 1.28.3; 4. B. Heukels (Aegir) 1.30.4; 5. Judith de Nijs (Robben) 1.30.7; 6. B. Zweers ('t Gooi) 1.32.—. 100 meter rugslag jongens adspiran ten: 1, Pais (ZAR) 1.14.5; 2. Bultman ('t Gooi) 1.15.—; 3. De Wit (Zwem lust) 1.15.5; 4. Van Diiken (ZCG) 1.16.-; 5. Snijders (RZC) 1.19.—; 6. Van Staa- len (HPC) 1.20.—. Meisjes adspiranten: 1. Ria van Velsen (Zian) 1.18.2; 2. Ria Dobber (HDZ) 1.18.5; 3 Jopie Troost (HDZ) 1.19.—; 4. M. Sint (DWR) 119.—; 5. A. Vlaan deren (HPC) 1.19.5; 6. K. Wagenaar (HDZ) 1.21.—. GARY HEINRICH VESTIGDE WERELDRECORD De 17-jarige Amerikaan Gary Hein- rich heeft tijdens Amerikaanse zwem kampioenschappen te Philadelphia een wereldrecord gevestigd op de 4 maal 100 meter wisselslag persoonlijk. Hij liet een tijd van 5 min. 16.5 af drukken, hetgeen 6.4 sec. onder de door de Fina gestelde limiettijd (5.22.0) ligt. Het wereldrecord werd gemaakt in een 50 meter bad. Er werd door J. P. SAEBROOKE 25). In de geest ging Clyde de vijf slachtoffers nog eens na. Ten eerste Scott Dismoore, een vriendelijke leegloper, prettig van humeur ge makkelijk in omgang en absoluut on bruikbaar. Dan William Edgatt, de gewezen makelaar, de verpersoon lijking van conservatisme en eer zaamheid. Dan Stockton West, 'n statig cn waardig man, al had hij wel eens in Wall Street gespeculeerd iemand, die geneigd is, zakendoen met een hoofdletter te schrijven en het te beschouwen als een instituut van hogere orde. Ten slotte Andrew Black, de sjofele zwerver en Clin ton Calverley die jonge, talentvolle artist. Het was wel een gemengd gezel schap, dat op het eerste gezicht niet anders gemeen had dandat elks ge boortedag toevallig op de zestiende November viel. Clyde kon zich moeilijk een motief voorstellen, dat voor zó uiteenlopende persoonlijk heden gelijkelijk kon gelden. Dis moore immers had op de hoogste en Black op de laagste sport van de maatschappelijke ladder gestaan. Geen der gewone motieven zoals haat, liefde, hebzucht, jaloezie of wraak scheen op alle vijf die gevallen te passen. Wat kon het dan zijn? En hoe was het gedrag van Ju lia Marsh, die zich op zo verbijste rende wijze langs de grens van dat geheim bewoog, te verklaren? En het al even verbluffende gedrag van Dillinghast? En de mysterieuze han delingen der twee mannen, die ver blijf hadden gehouden in het huis bij het Gramercy Park? Clyde scheen op de laatste vraag antwoord te ge ven, door op een schelknop je te drukken. Een rustige, kleine man trad zo zachtjes binnen, dat de deur zo goed als geruisloos open en dicht ging. Hodson, zei Clyde: ik wou graag, dat je twee lui zocht te vin den, die zich Brockton en Tildsley noemen en die tot vanmorgen het huis Gramercy Park no. Ill hebben bewoond. Hodson knikte heel even en teken de iets in zijn zakboekje op. Het is mogelijk, dat inspecteur Madran al sedert vanmorgen een paar lui naar hen laat zoeken, ver volgde Clyde. Die zullen wel niet veel succes hebben, al hebben ze 'n voorsprong van een paar uur. Je kunt hen inhalen door de kortste weg te nemen. Ken je een privé-de- tective, die Dillinghast heet? Ik geloof, dat ik hem één of tweemaal ontmoet heb, zei Hodson na enig nadenken. Nou, zoek die Dillinghast dan dadelijk op. Ik heb zo'n idee, dat als je hem blijft volgen, hij je wel naar de plaats zal brengen, waar Broek- ton en Tildsley te vinden zijn. Ja, dat is alles. Hodson verdween. Nu viel er nog een andere en moeilijker taak te vol brengen, maar die behield Clyde voor zichzelf. Julia Marsh met haar verbluffende spitsvondigheden en de sluier van geheimzinnigheid, die om haar aantrekkelijke persoontje heen hing, werkte sterk op zijn verbeel ding. Het was immers iets heel op vallends, dat ze zich de vorige avond vermomd vertoond had in de onmid dellijke nabijheid van het huis dat door Brockton en Tildsley bewoond werd. Wat zocht ze daar? Clyde ver. moedde, dat haar wonderlijke ge drag in nauwe betrekking stond tot het geheim, dat hij wilde ontraadse len. Als hij achter de reden van haar bevreemdend gedrag kon komen, zou hij een heel eind dichter bij de oplossing zijn. Dochhij besefte te vens, dat het nutteloos zou zijn, haar iets te vragen; ze ontweek zijn vra gen al te goed. Hij moest haar dus zijdelings aanvallen en wachten op een ogenblik, dat ze zichzelf onwil lekeurig blootgaf. Hij zat een plan te bedenken, toen Sambo, de negerportier, met een kaartje binnenkwam. Clyde bekeek het nieuwsgierig, want er kwamen hier zelden bezoekers voor hem. Robert Lannier, las hij naden kend, als was die naam hem vaag bekend: Lannier? Och, ja, natuur lijk! Laat hem maar binnen, Sambo. Clyde leunde achterover in zijn bureaustoel zich afvragend, wat dat bezoek van Lannier beduiden kon. Ze hadden nog samen gestudeerd, doch kendene lkaar slechts opper vlakkig en ze hadden elkaar nadien weinig meer gezien, Clyde herinner de zich, dat Lannier toneelschrijver wilde worden en hij had hem dan ook enkele keren op de Broadway ontmoet met een dik manuscript on-l der de arm. Daar hij financieel onaf hankelijk was, kon Lannier zich de weelde veroorloven, te schimpen op de smaak der toneeldirecteuren en zich te vermeien in het martelaar schap van miskend genie. Hij had on geveer hetzelfde postuur als Clyde. Zijn kleren waren verfijnd rustig in toon gehouden, doch zijn felkleurige das was even opvallend, als een rode wijnvlek op een tafellaken. Clyde herinnerde zich, dat op college de enige xentricifeit van Lannier be staan had in zijn helkleurige opzich tige dassen. Zijn hoofd hield hij 'n beetje opzij als een hond, die een on bekend geluidje tracht op te vangen en onder de arm droeg hij zijn nim mer ontbrekende, grote, gele enve loppe. Ik heb gisteravond juist een toneelstuk afgekregen, merkte Lan nier op, nadat ze een poosje over de oude tijd gepraat hadden. Het beste dat ik nog nooit geschreven heb. Ik heb het genoemd: „De Dochters van Cleopatra". Wat denk je van die ti tel? Het is een satire, en daarom denk ik wel, dat de regisseurs het niet willen hebben, maar ze kunnen je niet doodschieten, als je probeert het him aan te smeren. Nou, ik was juist op weg naar het bureau van regisseur Cobert, toen ik dit gebouw voorbijk./am en het me te binnen schoot, dat jij hier een kantoor hield. Je bent beroepsspeurder ge worden, is het niet?"' Clyde gaf dit toe, Lannier loosde een zuchtje en legde het manuscript op zijn knieën. Zijn ogen achter de hoornen bril hadden een melancho lieke uitdrukking. Hij scheen ergens opgewonden over te zijn en zag eruit alsof hij verscheidene nachten slecht ge.-1 apen had. Kom er maar mee voor de dag, ouwe jongen, zei Clyde, die allang in de gaten had, dat de ander naar woorden zocht om over een onder werp, waarmee hij verlegen zat, te beginnen: Wat heb je op je hart? Dat toneelspel is natuurlijk maar 'n aanloopje, je kwam heus niet „toe vallig" hier. Kom, wat is er? Lannier bevochtigde zijn lippen en grijnsde schaapachtig. Clyde, zei hij eindelijk, ik ben bang! Bang? Voor iets bepaalds? Ik weet het niet, of beter ge zegd, ik wist het niet, waarvoor -ik eigenlijk bang was, tot nu-vanmor gen. Zeg, Clyde, heb jij wel eens rondgelopen met het weeë gevoel in je maag, dat je i ets afschuwelijks gaat overkomen. Die symptomen zijn min om meer gewoon. Ga maar verder. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8