^ej^oidiecoii^am p^u^r Het Westen legt aan Rusland inspectieplan voor Als middel om verrassings aanval te voorkomen Hel Westen toont daarmee zijn goeie trouw BEZUINIGING Luchtinspectie - ZATERDAG 3 AUGUSTUS 1957 0 9 18ste JAARGANG No. 1417- Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN jmaar °P Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015: Advertenties 20820 Giro 103003 Abonnementsprijs f 0.59 p.w„ ƒ2.55 pjnnd.. ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. Zorin toonde zich niet enthousiast De vijf westelijke landen in de sub-commissie voor ontwapening hebben vrijdag de Sowjet-Unie een uitgebreid plan voorgelegd om grote delen van Europa, Azië en Noord-Amerika te land en van uit de lucht te inspecteren teneinde een verrassingsaanval te voorkomen. De eerste reactie van de Sovjet-afgevaardigde, Valerian Zorin, was niet gunstig. Hij zei, dat het plan aanleiding geeft tot gevoelens van verrassing1 en twijfel. De voorstellen zouden echter, naar zijn zeggen, zorgvuldig wor den bestudeerd. Hij maakte er met name bezwaar tegen, dat de voorgestelde inspectiezönes niet de Amerikaanse militaire bases in enige Navo- en Zoavo-landen, in Noord-Afrika, het nabije Oosten, Pakistan, Japan en elders omvatten. Volgens Zorin heeft de Sowjet-regering er steeds op gewezen, dat de afschaffing van de kernwapens en een aanzienlijke vermindering van de conventionele bewapening en van de strijdkrachten de kern vormen van het ontwapeningsvraagstuk. KEUZE UIT TWEE ZÓNES. In de westelijke voorstellen wordt de Sowjet-Unie de keuze gegeven tussen twee inspectiezönes, nl. geheel Noord-Amerika (de V.S. en Canada) en de gehele Sowjet-Unie, of het ge hele gebied binnen de Noordpool cirkel met uitzondering van de betrokken delen van Zweden en Fin land geheel Alaska, de oostelijke punt van Siberië, het gehele schier eiland Kamsjatka, de Aleoeten en de Koerillen. Wanneer Rusland één van de twee zönes aanvaardt, bieden de westelij- VOOR het artikel, dat wij dezer da gen te dezer plaatse gaven over het sparen, gebruikten wij als uit gangspunt de uitlatingen van de heer Lucas in de Tweede Kamer, die bij de debatten over de belastingverhogin gen in de Tweede Kamer zeide, dat de uitweg uit de moeilijkheden van het tekort op de betalingsbalans zou moe ten worden gezocht in het moderni seren van het productie-apparaat en de verhoging van de productiviteit. Daarnaast dan in het veranderen van de spaargewoonten. Minister Hofstra heeft toen daarop niet helemaal ten onrechte geant woord, dat dit te lang zou duren. Als het schip in nood is, zei hij toen, gaat ke mogendheden een inspectiezöne in Europa aan, die zich van West- Ierland tot de Ooeral uitstrekt en in het zuiden reikt tot Noord-Spanje en Turkije. De westelijke mogendheden zijn bereid over een meer beperkte zóne in Europa te spreken, mits deze een aanzienlijk deel van de Sow jet- Unie en van Oost-Duitsland bevat. STUDIE-COMMISSIE. Het ^.Westen stelt ook voor, een werkgroep van deskundigen te vor men om de technische problemen te bestuderen. Minister Dulles, die het plan in diende, legde er de nadrnk op, dat de toestemming van alle regeringen, die bij de voorgestelde zone in Europa zijn betrokken, noodzakelijk is. Eni ge landen, zoals Zwitserland, zouden z.i. wellicht met wederzijds goedvin den buiten het schema gelaten kun nen worden. De Britse minister van buitenland se zaken, Selwyn Lloyd, noemde de zone in Europa beslissend voor de vrede in de wereld. De Franse afgevaardigde Jules Verloofd paar in Italië zoek Tijdens een vakantiereis door Ita- lië is op geheimzinnige wijze het ver- t loofde paar mej. Vera Peerlkamp en men geen nieuwe kiel leggen, maar j de heer Ben Loman uit Amsterdam dan gaat men pompen. 1 verdwenen. De jongelui reisden per Nu is dat natuurlijk wel waar, scooter achter de auto van de ouders maar men kan het ene doen en het andere niet laten. Het opvoeren van de productiviteit is natuurlijk geen oplossing voor de concrete moeilijk heden. Daartoe heeft men nodig het afremmen van investeringen, het - achterwege laten van overbodige con- <Jaar njet aangekomen. Ten slotte van het meisje aan. Samen had men drie dagen gele den een kampeerterrein bij Savona verlaten met bestemming Sestri Le- vante, maar het verloofde paar is sumpties eneen ingrijpende be zuiniging in de overheidssector. Op de lange duur heeft de heer Lu cas gelijk, dat de oplossing van het huidige economische probleem niet in de eerste plaats moet worden ge zocht in een afrdmming van de eco nomische expansie, maar in een ver hoging van de productiviteit, maar de concrete omstandigheden veranderen het accent. We kunnen daar niet op wachten, omdat men de prductivi- teit nu eenmaal niet op stel en sprong kan verhogen. Prof. Brouwers heeft dat dezer dagen nog betoogd in een rede, die hij hield voor de algemene ledenvergadering van de Nederlandse Kamer van Koophandel in Amerika. Hetzelfde, zo betoogde hij, geldt voor de uitvoer, die evenmin moeilijk met sprongen omhoog te jagen is. Voor zover de daling van de Neder landse export een gevolg is van de zuigkracht van de binnenlandse be stedingen, kan men deze daling slechts ongedaan maken door de bin nenlandse bestedingen af te rem men. is de zaak zo, dat wij met de 1^ groei van onze export beneden het Europese gemiddelde zijn komen te liggen en dat heeft zich in 1957 voortgezet. Volgens prof. Brouwers bedraagt het stijgingspercentage van onze uitvoer slechts vier procent te gen zeven procent stijging in de O.E.E.S.-landen. Het gaat hier om onze concurren tiepositie. Tot voor kort was Neder land een goedkoopte-eiland, maar dat is het nu niet meer. Juist de kosten- inflatie en wij denken dan ook aan de recente huurverhoging van 25 pet. is een bijzonder gevaar, omdat zij rechtstreeks van invloed is op onze betalingsbalans. Als wij spreken over de huurverho ging van 25 pet., kan men wel zeggen, dat de compensatie van 2 pet. geen invloed zal mogen hebben op de kos ten, maar wie kan de consequenties daarvan van te voren precies bereke nen? Een arbeidskostenstijging in heeft de heer Peerlkamp aangifte gedaan bij de Italiaanse politie. Tot dusver zijn de nasporingen vruchte loos gebleven. Dé strijd in Oman De bevelhebber van de Britse troe pen op het Arabische schiereiland heeft zaterdagochtend bekendge maakt, dat Britse troepen in gereed heid worden gebracht voor een aan val op het fort van Nizwa, het hoofd kwartier van de opstandelingen in Oman en Maskat. drie jaar van dertien procent is heus te veel en het is dus wel zaak prof. Brouwers wees daarop ook dat bij de oplossing van het betalingsbelans- probleem de zorg voor het prijs- en kostenpeil de aandacht blijft houden. van lonen.. Het is ook een kwes tie van binnenlandse prijsvorming. Maar men zal ei dan ook nu reke ning mee moeten houden, dat 'e Euromarkt binnenkort honderd mil- lioen per jaar gaat kosten. En dan is 't met het goedkoopte-eiland helemaal uit. Zo kan men het verstaan, dat er mensen zijn, die daarvoor waarschu wen. Maar toch zien zij deze zaak al te eng. De kost gaat nu eenmaal voor de baat uit. Wij weten nu eenmaal, dat wij deze richting uitmoeten, ook al zal ons dat momenteel offers kos ten. Beter de kleinere offers nu dan het verlies van het geheel later. Het zou natuurlijk voor ons allen heel erg prettig zijn geweest dat goedkoopte-eiland te blij ven maardeze egocentriciteit zou misschien nog ons zelf of anders ons nageslacht duur te staan zijn gekomen. Als wij de weg van de minste weer stand kiezen, komen wij in de situa tie van het offeren van de toekomst aan het voordeel op korte termijn. Wij zullen moeten offeren om onze rijkdom.... maar vooral om onze vrijheid te behouden. Moch verklaarde, dat zijn land bereid is zijn havens en industrieën voor in spectie open te stellen, mits deze in spectie geschiedt op basis van weder kerigheid. De Canadese afgevaardigde David Johnson zei te hopen, dat Ruslaqd het plan zal aanvaarden en zal in stemmen met zo groot mogelijke ge bieden voor inspectie. Dulles verklaarde vóór zijn ver trek naar Washington in een vraag- Onlusten in Libanon Te Ehdene in Noord-Libanon zijn vrijdag ernstige ongeregeldheden voorgevallen. De commandant van een pantser- groep is 's morgens door een jonge man op het hoofdplein van de stad doodgeschoten. Korte tijd later arriveerden sterke eenheden van de militaire politie ter plaatse waarop een algemene schietpartij begon tussen de orde troepen en de bevolking. In de loop van de middag is het schieten opge houden. De militaire politie was toen de toestand meester. Zij verloor bij de gevechten één officier. Aan de andere kant verloren twee burgers het leven. De toestand blijft evenwel zeer gespannen en de politie is versterkt. Volgens AFP spruit het incident voort uit bloedwraak. Ehdene ligt in de buurt van Mi- zyara, dat 16 juni het toneel is ge weest van een bloedige afrekening tussen twee clans. gesprek voor de Britse radio en tele visie, dat aanvaarding van het westelijke plan in hoge mate het ge- voor van een oorlog zal verminderen. De subcommissie voor ontwapening zal dinsdag wederom vergaderen. Dulles vertrokken. De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, is vrijdagavond per vliegtuig uit Lon den naar Washington vertrokken. Dulles zou zijn reis drie uur op de Bermuda-eilanden onderbroken, om daar te gaan zwemmen. NEDERLANDSE INSTEMMING. Een woordvoerder van het Neder landse ministerie van buitenlandse zaken verklaarde gisteravond desge vraagd dat Nederlandse regerings kringen de jongste ontwapenings voorstellen van het westen belang rijk achten en hopen, dat ze door Rusland aanvaard zullen worden. „In dat geval zouden zij de weg kunnen openen naar een vermindering van de spanning als gevolg van de bewa peningswedloop", zo verklaarde hij. Een woordvoerder van het Franse ministerie van buitenlandse zaken noemde het aanbod van zeer groot belang. De bedoeling is te verzeke ren, dat van geen van beide zijden een verrassingsaanval kan worden ondernomen. Door dit aanbod heeft het westen zijn goede trouw bewezen, aldus de Franse woordvoerder. Moskou geeft niets toe De Russische regering heeft in antwoord op de viermogendheden- verklaring in Berlijn over het pro bleem van de Duitse herehiging be toogd, dat deze verklaring de zaak van de Duitse hereniging niet voor uit zal helpen. De perschef van het Russische ministerie van Buitenland, se Zaken, Hjitsjef, las de verklaring voor. Volgens de leiders in het Kremlin is de Westerse politiek gebaseerd op de verkeerde opvatting, dat het Duit se probleem de oorzaak is van de huidige spanning in de wereld. De werkelijke oorzaak van deze span ning ligt volgens de Russen in de „koude oorlog". „In plaats van de eenheid van Duitsland te herstellen, hebben de Westelijke mogendheden openlijk tot een politiek van breuk tussen de bei de delen van Duitsland besloten", aldus de verklaring van Moskou. De algemene karakteristiek van de Russen over de viermogendheden- verklaring luidde: Een poging om de ontwapeningsbesprekingen af te bre ken en een grove verkiezingsma noeuvre ten bate van Adenauer. De „Go/den Jamboree'' in Engeland geopend BELGISCHE OMGEKOMEN BIJ VERKEERSONGELUK. Vrijdagmiddag is op de Maasbrug bij Hedel een ernstig verkeersongeval gebeurd, dat aan de Belgische me vrouw O. V.F. het leven heeft ge kost. De bestuurder van een scooter uit België wilde op de brug een vracht auto en een personenauto inhalen op het moment, dat van tegengestelde zijde een tractor naderde; de scooter kwam daardoor met de vrachtauto in aanraking. De bestuurder van de scooter, de 21-jarige B. J. V. uit Mous- cron (België) werd ernstig gewond naar het Groot Ziekenhuis te Den Bosch overgebracht. Zijn echtgenote, de 21-jarige A. V.F., die op de duo zitting zat, werd zo zwaar gewond, dat zij in de loop van de avond in het zelfde ziekenhuis is overleden. Algerijnen-oorlog in Parijs Bij aanslagen op Noord-Afrikanen te Parijs en Sedan zijn donderdag avond en in de nacht van donderdag op vrijdag vijf Noord-Afrikanen ge dood en vier gewond. Ook een Fran se buffetjuffrouw liep verwondingen op. Dit is vrijdag door de politie be kendgemaakt. Een van de slachtoffers te Parijs was een metaalbewerker, die in een Metrostation werd doodgeschoten. De aader wist te ontkomen. Buiten een ziekenhuis te Parijs vonden ver pleegsters in de nacht het lijk van een vermoorde Noord-Afrikaan. Ver der werden in Parijs twee mannen door revolveraanslagen gewond. Ook de daders van deze aanvallen zijn niet gegrepen. Twee leden van de Algerijnse na tionalistische organisatie FLN heb ben in een café te Sedan het vuur geopend op een twintigtal leden van de Algerijnse nationalistische orga nisatie MNA. Eén cafébezoeker was dadelijk dood, twee overleden op weg naar een ziekenhuis. Nieuwe vulkaan in Mexico De aardbeving, die de vorige week een deel van Mexico getroffen heeft, blijkt samen te hangen met het ont staan van een nieuwe vulkaan in de staat Guerrero. Bij het plaatsje Chautipa in het uiterste zuidoosten van deze staat is een diepe kloof van vijftig meter lang en vijf meter breed ontstaan, waaruit zware rook opstijgt. De in woners van Chautipa vrezen, dat hun dorp het lot van Paranguaricutiro in de staat Michoacan zal delen, dat in 1942 binnen enkele weken geheel door lava en stenen van de nieuwe vulkaan Pericutin bedolven werd. Zonnig en droog Het centrum van het hogedrukge- bied, dat al enige dagen het weer in West- en Midden-Eurapa beheerst, is nu boven de Noordzee aangeko men. Tegelijkertijd treffen we bo ven Finland een depressie aan, waar omheen kleine storingen in zuidelij ke rinting bewegen. Deze beïnvloe den het weer in het zuiden van Noorwegen en Zweden, in Denemar ken en ook in het uiterste noordwes ten van Duitsland tot bij de Neder landse grens. Hiermede samenhan gend was er vanochtend in Gronin gen, Friesland en Drente veel bewol king aanwezig, terwijl elders in het land het weer een overwegend zon nig karakter had. Aangezien het ho- gedrukgebied nagenoeg niet meer van plaats verandert, zal er gedu rende het weekeinde weinig veran dering in de weerssituatie komen. Het blijft vrij zonnig en droog, maar in de noordelijke provincies kan tij delijk veel bewolking overdrijven. Zonnig is het weer ook in Midden, en Zuid-Eüropa, Doordat de koele lucht van de Noordzee, die gisteren Nederland binnenstroomde, niet tot daar kan doordringen, zijn de tem- pereturen er belangrijk hoger dan bij ons. In Zuid-Duitsland was het gisteren 25 tot 28 graden, in Frank rijk ten zuiden van Loire 30 tot 34 graden, in Spanje 35 graden of meer. Sevilla en Cordoba meldden een maximum van 42 graden. Het weer in Europa STOCKHOLM regen 20 C. OSLO onbewolkt 20 KOPENHAGEN zwaar bew. 20 ABERDEEN zwaar bew. 21 LONDEN onbewolkt 25 AMSTERDAM onbewolkt 20 LUXEMBURG onbewolkt 24 PARIJS onbewolkt 28 BORDEAUX half bew. 33 GRENOBLE onbewolkt 30 NICE onbewolkt 27 BERLIJN geheel bew. 20 FRANKFORT onbewolkt 23 MüNCHEN geheel bew. 25 ZURICH onbewolkt 26 GENèVE onbewolkt 29 Twee beelden van de officiële opening van de Jubileum Jamboree in LOCARNO half bew. 29 Sutton Park bij Birmingham. Boven: de Hertog van Gloucester, die de of- WENEN onbewolkt 25 ficiële opening verrichtte, rijdt in een open auto langs de opgestelde pad- INNSBRUCK licht bew. 29 vinders, die hem enthousiast groeten en fotograferen. Onder: een beeld 1 ROME onbewolkt 31 tijdens de openingsceremonie. Midden voor de Hertog van Gloucester; j AJACCIO onbewolkt 26 links voor de „Chief Scout" Lord Rowallen. iMALLORCA onbewolkt 31 r\ANK ZIJ DE TUSSENKOMST van de Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken John Foster Dulles is het in de subcommissie voor de ont wapening te Londen gelukt, een door alle Westelijke mogendheden aan vaard plan op te stellen voor een luchtinspectie. Dat plan is aan de Russen voorgelegd en men hoopt nu maar, dat Moskou erop ingaat. De gedachte aan een weder- 0 zijdse luchtinspectie is twee jaar geleden het eerst door Eisenhower gelanceerd; men noemde dit plan toen het „kom-eris-kijken"- plan. De bedoeling ervan is duidelijk: als men bij de and^r mag komen in specteren, bestaat er in elk geval geen gevaar voor een onverhoedse aanvaL Want een moderne oorlog is geen aan gelegenheid, welke men kan laten be ginnen met een paar soldaten, die plotseling achter een boompje van daan komen. Natuurlijk is het wel mogelijk, dat vanaf een listig verbor gen plaats een raket wordt afgescho ten met een atoombom er in, doch men kan toch ook weer geen oorlog voeren uitsluitend met atoomraket ten. Er zullen altijd soldaten bij moe ten komen teneinde het getrof fen gebied te bezetten, anders is het een zinloze vernietiging zonder meer. In elk geval wordt het oorlogsge vaar in sterke mate teruggedrongen; de spanning vermindert en in die ver beterde sfeer kan een begin worden gemaakt met plannen tot geleidelijke vermindering van de bewapening. Wanneer de Sowjet-Unie het plan- Dulles aanvaardt, is de begindraad gevonden, welke leiden kan tot een algehele ontwarrring van het hope loos in de knoop geraakte ontwape ningsprobleem. PRG OPTIMISTISCH omtrent d« I-i waarschijnlijkheid van een Russi sche aanvaarding zijn wij niet. Welis waar heeft Moskou het principe van een luchtinspectie overgenomen, maar betreffende de practische toepassing verschilt de Russische opvatting nog hemelsbreed van de Westerse. Rus land heeft n.l. een grote voortuin voor zijn huis en heeft zich wel be reid verklaard om het Westen een kijkje te geven in die voortuin maar op voorwaarde, dat de Russen alle ka mers van het Westerse huis mogen doorsnuffelen. Vanzelfsprekend voelt het Westen er niets voor, om de Russen alles te laten zien als de Russen zelf slechts een paar ongevaarlijke plekjes vrij geven. Omgekeerd heeft de Russische afgevaardigde te Londen, Zorin, reeds gezegd dat het Westerse aanbod be trekking heeft op plaatsen, waar geen levende ziel huist, laat staan militai re inrichtingen zijn, zoals het gebied binnen de Poolcirkel bijvoorbeeld. Nu "lijkt dat een zeer gevatte op merking, maar het gebied van de Noordpool is voorgesteld, om alvast te beginnen met een inspectie-gebied, dat minder moeilijkheden oplevert, als proef dus. Bovendien is het Poolge bied niet zo onbelangrijk als het lijkt; hetgeen duidelijk wordt als men be denkt, dat er nu reeds geregeld pas- sagiersvluchten over de Pool worden ondernomen en de weg via de Pool tussen Amerika en Rusland het kort ste is. Het Poolgebied is strategisch geenszins onbelangrijk en men weet in Moskou zeer goed, dat de Pool de belangstelling heeft van alle miltaire plannenmakers. Waar een wil is, is een weg, maar waar geen wil is kan men duizend wegen aanwijzen, zonder dat er één betreden wordt. Aan het strand te Cadzand zijn gis termiddag twee meisjes verdronken. De slachtoffers zijn de resp. 15- en 16- jarige meisjes Van Kampen uit Oost- burg en De Reu uit LJzendijke. Met nog twee andere meisjes waren zij gaan zwemmen. Toen het viertal in moeilijkheden raakte, konden er slechts twee de vaste wal weer berei ken. De lichamen van de verdronken meisjes zijn later aangespoeld. Dit^nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het veer? (Geldig van zaterdagavond tot zondagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DROOG WEEKEINDE. i Droog weer met zonnige perio- den, maar voornamelijk in het noord-oosten van het land ook af en toe veel bewolking. Zwakke tot matige wind, in hoofdzaak tussen noord en oost. Weinig ver- andering in temperatuur. 4 Aug. zon op 5.08; onder 20.27; maan op 15.50; onder 5 Aug. zon op 5.09; onder 20.26; maan op 16.48; onder 0.29. Hoogwaterstanden 4 Aug. v.m. 9.40; n.m. 10.10. 5 Aug. vjtl 10.55; n.m. 11.40.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1