DUINSTREEK TdticVi Kookkunst bereikt nieuw hoogtepunt! BOUILLON VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1957 DE LE1DSE COUHANT PAGINA 9 NOORDWIJK Jubileum A. D. Rotteveel Halve eeuw tuinbaas Gisteren was het vijftig iaar gele den, dat de heer A. D. Rotteveel als tuinbaas in dienst trad bij de familie man aan> die tevergeefs Everwijn op de buitenplaats „Ca'o- rama" te Noordwijk. Ter gelegenheid van dit zeldzame jubileum reikte burgemeester mr G. F. W. van Berckel de zilveren ere- medailje verbonden aan de Orde van Oranje Nassau aan de jubilaris uit. Het was in 1907 dat de nu 30-jarige heer Rotteveel ontboden werd bij de toenmalige burgemeester van Noord- wijk, baron van Hardenbroek. Juist was de heer Rotteveel bezig de tuin op te knappen van notaris Binnen dijk en min of meer verbaasd vroeg lijk overschot is op de algemene be graafplaats aan de Oude Zeeweg te Noordwijk ter aarde besteld. JOY-RIDDER OP HETERDAAD BETRAPT. Tijdens zijn nachtelijke ronde trof een agent op de Golfweg een jonge- probeerde Snapper die voor het diorama zorgde, mej. Willy Korrrelboom die voor de expositie der poppen zorgde en de heer Van Brakel. Ook de heer D. Kruyt te Katwijk en de heer Rombouts, tuinarchitect der gemeente hebben veel tot het welslagen bijgedragen. Vervolgens gaf spr. het woord aan burgemeester H. Duiker die eeide gaarne gevolg te hebben gegeven aan de uitnodiging om deze tentoonstel ling te openen. Spr. zeide al zo een een personenauto te starten Op de tentoonstelling te vraag van de politieman hoe hü aan .hebben «V,en Pn Sa' t1!1? °P de auto kwam, beweerde de onfor tuinlijke chauffeur, dat hij de wagen te Oegstgeest in een garage had ge huurd voor de prijs van 50 cent de kilometer. Dit klonk erg onwaar schijnlijk en toen de jongeman bo vendien voorgaf dat hij zijn rijbewijs thuis had laten liggen, was de „blauwvos" gevangen. Hij werd ingerekend en meegeno men naar het politiebureau. Hier bleek al gauw hoe de vork in de steel zat. De jongeman bleek een 17- hy zich af wat toch wel de reden van j jarige Noordwijker te zijn, die de deze onverwachte uitnodiging mocht auto van het parkeerterrein aan de Golfbaan had weggenomen en er mee was gaan toeren. Hij had ver schillende aanrijdingen veroorzaakt, zijn. Dit werd hem in de burgemeesters kamer al gauw duidelijk. „Heb j< idee tuinbaas te worden op „Calora- ma", vroeg de burgemeester, een ^oe. de vriend van de bewoonster van de •buitenplaats, de oude mevrouw Ever- wijn en haar familie. De beslissing was voor Rotteveel niet moeilijk. Geruime tijd had hij als tuinknecht gewerkt op het kas teel ..Oud-Wassenaar"* en daarna nog enkele jaren bij de Noordwijkse bloemkweker Grullemans, waar hij zich als vakman een uitstekende re putatie had verworven, Beter tuinbaas dan knecht meende de heer Rotteveel en na een onder houd met de jonge mijnheer Ever wijn begon de jubilaris op 1 augustus 1907 zijn werk op de fraaie buitenplaats met haar rijke verscheidenheid aan bomen, bloemen en planten en de welvoorziene moestuin. Met veel plezier en grote toewij ding heeft hij hier een halve eeuw gewerkt. „Calorama" en Rotteveel zijn twee begrippen, die men niet van elkaar kan scheiden. Dan kan men zich ook voorstellen, dat dezp bejaarde baas als een kind gehuild heeft toen hij na enkele jaren van evacuatie in 1945 het eens zo keurig verzor.qde en onderhouden landgoed vernield en verwilderd terugvond. Mede door zijn ijver en inzicht heeft de buitenplaats weer veel van haar oude glorie teruggekregen, al viel er een stuk ten offer aan de woning bouw. Nu geniet de heer Rotteveel van een rustige oude dag, maar ondanks zijn ho?e leeftijd gaat de krasse tuin. baas bijna dagelijks een kijkje re- men ot> het landgoed en vaak is hij nog druk bezig met snoeien en bin den. Nauw voelt de heer Rotteveel zich a=n de familie Everwijn verbonden. Het was gisteren dan ook feest op „Calorama" en vroliik wapperde de driekleur van de villa, waar de heer Rotteveel gistermiddag recepieerde en vrienden en bekenden hem geluk kwamen wensen. Het was voor de jubilaris een grote verrassin g toen de burgemees ter van Noordwijk, mr G. F. W. van Berckel binnenkwam en zich met een korte toesoraak tot de heer Rotteveel richtte Daarin zei de burgemeester, dat de heer Rotteveel oo een voor treffelijke wijze de familie Everwijn had gediend. „Dat u zo tróuw en met zulk een grote toewijding uw werk heeft verricht is ook Hare Majesteit de Koningin niet ontgaan. Zij is de Moeder van ons allen en weet deze verdiensten naar waarde te erken nen en te belonen. Daarom heeft het haar behaagd u bii Koninklijk Besluit van 23 juli 1957 de zilveren ere-me- dalie verbonden aan de Orde van Omnje Nassau toe te kennen". Na deze woorden verzocht de bur gemeester aan mevr. S. B. E ver wijn- Crommelin de jubilaris het ere-me- taal oo de borst te spelden. 7'chïtbaar Ontroerd dankte de heer Rotteveel mevr. Everwijn-Crommelin en de burgemeester en verzocht aan Hare Majesteit zijn dank over te breneen voor de verleende hoge on derscheiding. LIJK AANGESTOELD. Deze dagen is op het strand te Noordwijk ter hoogte van het radio station Nora het lijk aangespoeld van een onbekende man. Het verkeerde in verregaande staat van ontbinding en heeft naar schat ting minstens twee maanden in het water gelegen. Men veronderstelt dat het een over boord geslagen zeeman betreft, maar tot dusver kon de indentiteit echter niet worden vastgesteld. Het stoffe- waarbij de wagen deerlijk was ge havend. De schade beloopt ca. dui zend gulden. Behalve het verblijf in de cel, wacht de joy-rider nog een proces verbaal, terwijl hij ook wel aanspra kelijk zal worden gesteld voor de schade. REEëN-FAMILIE UITGEBREID. Zoals bekend is hebben enkele jachtheren een viertal reeën overge bracht naar het duinterrein van het Amsterdams Waterleidingbedrijf Noordwijk. De dieren voelen zich in deze om geving uitstekend thuis en enige tijd geleden is de familie uitgebreid met de geboorte van een alleraardigst kalfje, dat thans vrolijk met zijn moeder meedartelt. „Steeds Sneller". De vereniging van postduivenhouders „Steeds Snel ler" hield een wedstrijd met oude duiven vanaf Bordeaux. De afstand bedroeg plm. 902 km. Er waren 82 duiven in concours, die zaterdagmor gen met een zuid-westen wind wer den gelost. De eerste duif bereikte zaterdagavond haar hok te 19.11.53 uur. Diezelfde avond waren d>:hï dui ven thuis. De overige prijzen werden de volgende dag verdiend. De volg orde van de eerste tien vogels luidt: M. v. d. Wiel 1: C. v. d. Berg 2, 5; Hoek—De Vries 3. G; J. v. d. Niet 4, 7; J. Plug 8: Engel Smit 9; HoekDe Vries 10. Op zondag werd ook een wed vlucht gehouden met jonge duiven vanaf Duffel. De afstand bedroeg plm. 128 km. Er waren 527 duiven ingekorfd, die te 8.20 uur met zuid westenwind werden gelost De eerste duif bereikte haar hok te 9.58.03 uur en had gevlogen met een snelheid van 1308 meter per minuut. De volg orde van binnenkomst der eerste tien duiven was: C. v. d. Berg 1, 5; Gebrs. Barnhoorn 2, 4; Duindam Hazenoot 3, 7, 9, 10, 15; Fvert Smit 6; A. Boot 8. Het concours stond in totaal onge veer 6 minuten open in welk kort tijdsbestek 105 prijzen vei'diend wer den. Hieruit blijkt, dat het vaak een kwestie van halve seconden is om de vogels te klokken. Geslaagd. Mej. M. M. H. Sister mans uit Noordwijk is geslaagd voor het examen M.O.-a Nederlands. KATWIJK In het Jeugdgebouw, Voorstraat 35, had gistermiddag de officiële opening plaats van de door de gemeentelijke Oudheidkamer georganiseerde ten toonstelling. De voorzitter der Commissie voor de Oudheidkamer, dr G. W. Overdij- kink, sprak een woord van welkom tot de vele belangstellenden, burge meester H. Duiker, gemeentesecreta ris D. C. O. Boekhoven, beiden met echtgenote, de wethouders enige raadsleden, de directeur van gemeen tewerken, de heer J, C. Tieleman, de heer P. Priester, de directeur van de Bedrijven, de heer Blom. Inzonder heette de voorzitter welkom de bur gemeesters van Valkenburg en Rijns burg. Na in een uitvoerig betoog te heb ben uiteengezet, wat deze tentoon stelling beoogt, bracht spr. dank aan de velen, die tot het welslagen hier van hebben medegewerkt, inzonder noemde spr. de heer Bouma, de ar chitect van Madurodam, de heer R. hetgeen daar te zien was. Met de wens, dat deze tentoonstelling moge slagen en veel zal bijdragen tot het inzicht van Katwijk verklaarde spr. de tentoonstelling voor geopend. Nadat de voprzitter dank had ge bracht aan de burgemeester voor diens hartelijke woorden werd de thee geserveerd en bezichtigden de aanwezigen, in twee groepen, het tentoongestelde. Van de schilderijen noemen we „Het uitzeilen van de vloot in 1787' van Warnar Horstink, „Oude huisjes in Katwijk aan Zee" van J. E. Kik kert. „Bomschuiten op het strand" van H. W. Jansen, „Bomschuiten met naarden te Katwijk" van J. H. Toorop. Ook een uitbeelding van „Vogelleven in Katwijk", verzorgd door de plaatselijke Vogelbescher- mingswacht, zal ongetwijfeld veel belangstelling trekken. De tentoon stelling is gedurende de maand augustus geopend. VERDRONKEN. Gisterenmorgen bemerkten vroege baders aan, het strand het stoffelijk overschot van de 77-jarige mej. Jac. van der Bent, nog liggende in het water. Deze dame had voor ge woonte des morgens te gaan wande len. Men vermoedt, dat zij bij haar wandeling langs het strand in bewus teloze toestand is geraakt en toen door het water is verrast. HOORDWIJKERHOUT Getr.: W. J. Gerver en A. van den Berg; J. A. M. Wolvers en C. M. J. Nulkes; G. Groot en M. H. Wuilwijk; R. Wilbrink en H. M. van de Camp; N. G. van der Ploeg en A. M. van der Slot. SASSENHEIM Geboren: Cornelia Susanna Ardia- na, d. van C. van Nieuwkoop; Fran- cisca Maria Veronica, d. v. J. IL Lambeck en Y. M. Warnars; Rosely Wilhelmina Maria, d. v. A. J. van Dorp en J. J. M. Regter. Ondertrouwd: J. J. Augustinus 29 j. te Voorhout en A. Chr. van der Slot; H. M. Scholten en Th. M. van Steijn. Overleden: Jacobu* van der Voort 81 j. WASSENAAR Begroting niet goedgekeurd Bezuinigingen op komst Naar eerst thans uit aan de gemeen teraad toegezonden stukken blijkt, hebben Gedeputeerde Staten voor alsnog hun goedkeuring aan de Was- senaarse gemeentebegroting 1957 niet kunnen verlenen omdat de gewone dienst een tekort van ƒ640.000 ver toont, dat gedekt zou worden uit de reserves. Bij. schrijven van 27 mei j.l. is dit door Ged. Staten aan het gemeenbe- stuur meegedeeld. B. en w. schrijven aan de raad, dat in nauw overleg met de commissie financiën verschil lende maatregelen zijn overwogen om het begrotingstekort te verminderen. Het bleek echter niet mogelijk, voor de raadsvergadering van 7 augustus afgeronde voorstellen gereed te heb ben. De te treffen bezuinigingsmaat regelen zullen aan de orde komen in de vergadering van 4 september a.s. Eén punt, dat moeilijk tot septem ber uitgesteld kan worden, is reeds thans op de agenda opgenomen: het verminderen van het aantal uren vakonderwijs op de scholen. Aan de raad wordt voorgesteld, het vakonderwijs in lichamelijke opvoe ding in de eerste twee klassen te la ten vervallen; dit onderwijs kan in de eerste leerjaren zonder bezwaar door de klasse-onderwijzey gegeven wor den, aldus b. en w. Een tweede maat regel is het laten vervallen van het vakonderwijs in muziek en zang aan de ulo-scholen. Op deze wijze kan een jaarlijkse bezuiniging bereikt worden van ruim f 11.000 in totaal. Chr. school Middenweg krijgt lokaal van openbare school. De vereniging voor Christelijk Nationaal Schoolon derwijs heeft bij het gemeentebestuur Jeugdig en fris als een meisje, wijs als een vrouw, zó is „Margriet'. Niet voor niets is „Margriet" reeds jarenlang het gróótste blad van Nederland! (Advertentiq). een aanvrage ingediend om medewer king bij het uitbreiden van de chr. lagere school aan de Middelweg met een klasselokaal. De school telt thans 7 leslokalen en 7 gymnastieklokaal; er werken 7 verplichte onderwijzers. Van het recht op vergoeding voor een boventallige onderwijzer kon, bij ge brek aan ruimte, tot nu toe geen ge bruik worden gemaakt. B. en w, stellen de raad voor, de gevraagde medewerking te verlenen door het beschikbaar stellen van 1 lokaal van de openbare lagere school in de van Zuylen van Nijeveltstraat. Dit lokaal komt per 1 september a.s. bechikbaar omdat dan de derde open bare school bij Deyleroord in gebruik genomen zal worden. Schoolbestuur noch inspecteur hebben bezwaren te gen deze oplossing. Wassenaarse handelsavondschool. Aan de Wassenaarse Handelsavond school onder directie van de heer W. Valkenburg slaagden voor het mid denstandsdiploma: A. van Egmond, B. Haspels, H. de Jong, H. Kleiweg, K. Gussekloo, C. Stuit, J. Schoonder woerd, E. Haasnoot, R. v. d. Land, M. Nagtegaal, A. v. d. Kley en A. Ver steeg. Voor het diploma machineschryven slaagden: H. Vermeulen, M. van Wis sen, J. Boonstra, A. de Joode, P. Rat- tir.k, A. Vlieland, G. Zuijderduin, G. van Dijk, F. Kraay, C. van Schie E. van Laar A. v. d. Heiden, B. v. Keu len, L. Siegers, N. Bauw, R. Pelgrim, G. Kraan, A. Vreeken en J. Stijnis. Voor het diploma stenografie slaag den: M. Kukler en T. Lamrrers. Inbraak in consumptietent. Door middel van verbreking hebben onbe kenden zich de toegang verschaft tot de clubtent van de sportvereniging J.A.C. op een terrein aan de Buurt weg. Ontvreemd werd een hoeveel heid chocolade, drops, kauwgum en Medische dienst. Gedurende het a.s. week-end kan men zich voor me dische hulp in spoedgevallen wenden tot de artsen H. W. Flink, Lange Kerkdam 66, tel. 2075 en dr. H. D. Boer, Wittenburgerweg 188, tel. 9124. Apothekersdienst. Van zaterdag tot de volgende week zaterdag heeft de Wassenaars Apotheek, Schouwweg 32, tel. 2402 avond-, nacht- en zon dagsdienst. Gevleugelde vrienden. Zondag werd met 48 oude duiven deelgeno men aan een vlucht vanuit Orleans tong. 500 km.). De uitslag was: W. v. d. Zwaan 1; J. H. Groeneveld 2, 3, 8; J. H. M. Brouwer 4, 5, 6, 10, 11, 12; J. C. B. Brederode 7; A. G. Visser 9; Met 226 jonge duiven werd deelge nomen aan een wedvlucht vanuit Vilvoorde (afstand ong. 135 km). De uitslag was. W. v. d. Zwaan 1; J. M. Brederode 2, 18, 10, 42, 44; J. M. M. Brouwer 3, 4, 7, 9, 19, 21, 22, 24, 28, 31, 33, 37, 38, 41; J. de Wit 5; J H. Groeneveld 6. 18, 29, 30, 46, W. C. van Eek 8, 35, 29; P. C. van Leeu wen 10, 17, 26, 27, 32; J. Parlevliet 11; L. Farla 12, 14. 34, 36; A. G. Vis ser 13, 23, 25; J. P. Brederode 15, 43; J. C. B. Brederode 40, 45. Geboren: Cunera C. M. d. v. P. Slats en W. M. te Wiel. Ondertrouwd: T. Kortekaas (Den Haag) en W. van der Linden. W. G. P. van der Ham en H. H. van Schoo- ten. G. J. J. van Gent en F. M. J. Borsboom. (Den Haag). J. R. Dinger en O. J. H. Schrijver. P. P. Pontier (Rotterdam) en M. J. G. G. van Wol leferen. P. L. A. Bakker en M. A. van der Ham. Overleden: Annie M. Armstrong 76 j. gehuwd gew. met H. R. W. Kro ner. Er zijn 599 lijken van slachtof fers van de overstromingsramp op Kioesjioe geborgen, aldus is donder dag uit Tokio gemeld. Volgens de jongste gegevens worden 396 perso nen vermist. Aetherklanken Nederlandse mannen eten dolgraag thuis. Zij proeven met hoeveel zorg elke maaltijd wordt bereid. En de laatste tijdproeven tienduizen den mannen nog aandachtiger dan ooit. Die verrassend zuivere smaak, dat pikante aromawaar komen die vandaan? Onveranderlijk komt een en hetzelfde antwoord: van Knorr bouillon! Knorr bouillon ta bletten uit Zwitserland! Smaak verf ij- ners voor alles en nog wat: soep, sausen, groenten, ragouts, hachee, pu ree en ga zo maar door. Pure pare lende bouillon, door de Knorr koks bereid van kostelijk vlees en geurig verse groenten: licht gezouten en ge kruid! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan, met 17 praktische vlug-klaar recepten. U kunt het zó aanvragen: sluit een post zegel van 10 ct. met uw naam en adres, in een gefrankeerde envelop en adresseer: Knorr, .Postbus 1700 Amsterdam. U ontvangt het Knorr boekje dan thuis. (Advertentie). van kostelijk vlees voor krachtiger soepl 35 cf per dubbel labiet (Advertentie). ZATERDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.00 Gram. (9.35—9.40 Wa- terst.). 10.00 Tijdelijk uitgeschakeld, caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Pia- nopalet. 11.00 Buitenl. weekoverz. 11.15 Gram. 11.35 Viool en piano. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA-Varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sportpraatje. 14.00 Populaire muz. 14.25 Streekuitz. 14.50 Fanfare- ork. 15.15 Van de wieg tot het graf, caus. 15.30 Kamerork. 16.20 Boekbe spreking. 16.35 Instr. kwint. 16.55 Vacantietips. 17.30 Act. 18 00 Nieuws en comm. 18.20 Orgel en koorzang. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke staal kaart. 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Godsdienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Cabaretprogr. 20.40 Gram. 21.00 Gevar. progr. 21.45 Socialis tisch comm. 22.00 Opsporing ver zocht. 22.45 Gram. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Mor gengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12.00 Middagklok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. i 2 33 Gram. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws, en kath. nieuws. 13.20 Gram. 14.00 Rep. Jamboree. 14.20 Kamer koor. 14.40 Boekbespr. 14.5o Ama- teurprogr. 15.10 Kron. v. letteren en kunsten. 15.45 Amateurprogr. 16.00 Voor de jeugd. 16.50 De schoonheid van het Gregoriaans. 17.20 Gram. 17.30 Jazzmuz. 17.50 Jodelliedjes. 18.15 Journ. overz. 18.25 Gram. 18 45 Accordeonmuz. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. op 't nieuws. 19.15 Omr. ork. en soliste. 20.10 Lichtbaken. 20.30 Act. 20.45 Gram. 20.50 Lichte muz. 21.10 Als in ons hart een lied weer klinkt, spel met muz. 21.50 Gram. 22.35 Wij luiden de zondag in. Hier na: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.2224.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA'S. KRO: 17.00 Voor de kinderen. NTS: 20.00 Journ. en weeroverz. AVRO: 20.15 Pools nationaal dans theater. NTS: 21.00 Rep. van de Duitse Ra dio- en TV-tentoonstelling. AVRO: 21.30 Jazz at the Philhar monic. Er werd 4 maai GEKLOPT door J. P. SAEBROOKE 24). Clyde gaf niet dadelijk antwoord, omdat hij eerst nog enkele feiten in zijn geest wilde rangschikken. Uw gedrag, meneer Dillinghast, is in deze zaak, op zijn zachtst ge zegd zeer dubbelzinnig. Toen ik u gisteren in het logement van Cal lahan ontmoette, was uw gedrag al vreemd. In het Gramercy Park was het verdraaid geheimzinnig. Als mijn vriend Madran zoveel gezien en gehoord zou hebben als ik, zoudt u nu als verdachte gevangen zitten. Verdacht.... waarvan?, vroeg de ander. Van medeplichtigheid aan, of ten minste bekendheid met de vijf moorden, gepleegd op mensen wier verjaardag op de zestiende Novem ber viel. Een zweem van een glimlachje speelde om de mondhoeken van Dil- linghast: Dus u denkt, dat ik iets met die moorden heb uit te staah?, vroeg hjj nors. Dat zou ik niet durven zeggen, meneer Dillinghast, want ik heb me daaromtrent nog geen mening ge vormd. Het komt er op het ogenblik alleen op aan, dat wat uw motieven ook mogen zijn, uw gedrag uzelf en uw dochter bloolgestelt aan een mas sa gevaarlijke vermoedens. Ik heb niet gezegd dat ze mijn dochter is. Heel goed. Juffrouw Marsh dan. U bent haar toch wel verschul digd, nu eens met de waarheid voor de dag te komen. Ik zou u graag enkele vragen stellen. Vooruit er mee. Misschien geef ik u er antwoord op, misschien niet. Wat voerde u gisteravond uit in dat huis bij het Gramercy Park? Dat vertel ik u niet. Kort voordat u dat huis bent binnengegaan, hebt u uw docht. ehjuffrouw Marsh ontmoet, aan de westzijde van het park. Ze had zich als een oude bedelares ver momd. Wat was de bedoeling daar van? Dillinghast schudde koppig-afwij zend het hoofd. Clyde deed nog een poging. Wat betekenen die geheimzin nige klopjes? Dillinghast keek hem met wijd open ogen aan. Weet u dat, niet? Ik heb ze gisteren voor het eerst gehoord, zei Clyde, een recht streeks antwoord vermijdend U waart met uw gedachten met iets anders bezig en hebt toen op het deksel van die oude koffer staan kloppen. Toen kwam de gedachte bij me op, dat ze wel eens een ge heime betekenis konden hebben. Om te proberen dat te weten te komen, h"b ik een paar minuten geleden in bijzijn van uw dochter de klopjes nagedaan. Als ik geweten had, dat ze er zo van schrikken zou, had ik het niet gedaan. Dillinghast bleef zwijgen. Hij beet cp zijn onderlip en h:eld het oog op de deur gevestigd. Zijn gezicht was ondoorgrondelijk als een gesloten boek. Eindelijk keek hij op, maar ver meed de blik van Clyde nog steeds. Men zegt, dat uw gissingen meestal uitkomen, meneer Clyde zei hij eindelijk: Waarom zet u dan uw verstand niet aan het werk in plaats van hier mij te staan uitho ren? Dat zal ik heus wel doen, ant woordde Clyde met een flauw glim lachje. Maar eerst wil ik toch nog graag een vraag stellen. Wie waren de twee mannen, die gisterenavond het huis bij Gramercy Park zo over haast verlaten hebben? Daarop wil ik u wel antwoord geven. De ene heet Brockton en de andere Tildsley. Kimt u me niet wat duidelijker inlichtingen geven? De andere schudde slechts beslist van neen. Hoort u eens hier, meneer Cly de, zei hij even later op ietwat drei gende toon: U moest u er verder maar niet mee bemoeien U moogt dan goed kunnen gissen, maar gis singen zullen u in dit geval niets verder brengen en op z'n hoogst last bezorgen. Neem die goede raad van me aan. Wel bedank, Dillinghast. Ik zal er eens over denken. Clyde liep naar de deur en deed die open. Juffrouw Marsh keek op, toen hy de zitkamer doorkwam. Al le sporen van opwinding waren ver dwenen en ze glimlachte opgewekt. O, mijnheer Clyde, zei ze, toen hij zijn hoed en stok opnam: ik be dank u nogmaals voor het terug brengen van mijn sierspeld. Haar glimlachje had iets tergends, maar Clyde scheen dat niet te mer ken. Hij nam vriendelijk afscheid. Hij maakte vorderingen, al was hy nu pas gaan beseffen, hoe ingewik keld de zaak wel was. Terwijl hij naar de binnenstad reed zweefde het mysterieuse en ondoorgrondelijke gelaat van juffrouw Marsh hem al door voor de geest. Zelfs nog in de lift naar zijn bureau op de vijf en twintigste verdieping, welke geheel in beslag werd genomen door de speurdersorganisatie, waarvan Clyie het leidend verstand was. De ligging van dit hoofdkwartier was slechts bekend aan de medewerkers en be ambten en slechts weinig buiten staanders waren bekend met zijn be staan. Algehele geheimhouding was door allerlei omstandigheden wel onmogelijk gebleken, maar toch wist de organisatie haar grootste succes sen in het geheim te behalen. Clyde opende een deur achter in de gang en ging zijn privé-kantoor bin nen. Het was een prettige vrolijke kamer, waaraan niet te zien was, dat ze tot verblijf diende van een geniale speurder. De grote vensters gaven uitzicht op de torens en ge bouwen van Manhattan en de druk bevaren baai. Clyde was niet meer geweest dan een onbekende student in de crimi nologie, totdat de zakenmensen, die achter de organisatie stonden, hem uit het duister der onbekendheid hadden weggehaald en aar 't hoofd der instelling hadden geplaatst Ze hadden in die rustige, afgetrokken jongeman talenten gezien, welke Clyde zichzelf nauwelijks be»vust was en hij was dankbaar en verwon derd geweest, toen hun vertrouwen in hem beloond werd door een reeks opvallende successen. Clyde ging aan zijn bureau zitten. Zijn hunineuze invallen kwamen noch regelmatig, nog vaak en op het ogenblik zat zijn hoofd vol raadsels, die slechts door harde geestelijke in spanning opgelost zouden kunnen worden. Iedere detective weet, dat geen enkele misdaad zo lastig te verklaren en te achterhalen is, als die, welke onredelijk en zinloos schijnt te zijn. Wie had er reden om deze of gene te vermoorden?, is altijd de eerste vraag, welke een detective, die aan een moordaanval begint zowel onre delijk als zinloos, hoewel Clyde be greep, dat dit volstrekt niet het ge val was; maar hoe dan ook: juist die afwezigheid van enig motief maakte de oplossing zo lastig. trr~' (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7