Een scïitUrBüd cncajrs hippiqj3 besluit paardensportfeesten te Stompwijk de De Snowende Parijs springconcours hield de bezoekers tot einde in spanning Het ronselen van spelers en de kwestie MVV - Van Wissen vasae op televisie Om de Finn Gold Cub VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1957 DF. LETDSK COT TT? A NT PAGINA 8 Dat het slagen van het jaarlijkse paar densportfeest van de Harddraverijver eniging „Nooit Gedacht" te Stompwijk ditmaal voor een groot deel te danken is aan het voortreffelijke zomerweer, is boven alle twijfel. Dat betrof dan voor namelijk het bezoek. Maar de tweede dag van dit hippisch festijn is mede uitermate geslaagd te noemen door het voortreffelijk programma dat de talrijke toeschouwers weer werd voorgezet, ook al' blijft in wezen het karakter van een concours hippique hetzelfde. Voor de oppervlakkige toeschouwer is een paard veelal een paard, maar bij de concoursen één en tweespannen voor tuigpaarden of in tandem, krijgt men toch meer te zien dan gewoon een paard. Daar ziet men het paard als een edel dier, als een telganger van ras en voor naamheid, want de statige stap, die de paarden hier laten zien, hun vorm en élégance spreken tot de paardensport- liefhebber meer dan een vernuftige machine. Daarom blijft voor de buiten man, die als het ware met het paard is groot geworden, een dergelijk con cours een grote bekoring bezitten en het mag slechts verheugend genoemd worden, dat „Nooit Gedacht" door dit telkenjare terugkerend paardensportfeest ook de moderne jeugd bewondering aanleert voor het paard in zijn schoon ste verschijning. Gelijke tred daarmee houdt hetgeen door de Landelijke Rijverénigingen wordt gepresteerd. Het feit, dat de boe renzoons en boerendochters het paard, dat in het bedrijf nog steeds een onmis bare kracht is. ook van een andere, zijde laten zien. hier dan vooral in de spring concoursen, draagt daartoe niet wei nig bij. Steeds weer zitten we vol bewonde ring te kijken naar hetgeen de lande lijke ruiters met hun paarden weten te bereiken en een groot machtsvertoon en een bijna majestueuze aanblik boden zij bij het prachtig défilé, dat ongeveer in het midden van het programma, een onderdeel van het rijk beladen program ma vormde. Rijk beladenen toch waren lang rriet alle ingeschreven deelnemers pre sent. Immers, het is nog seizoentijd voor de korenverbouwers en nu na de natte periode- de zonneschijn zich weer over vloedig over het gewas uitstortte, was het begrijpelijk, dat vele landbouwers er de voorkeur aan gaven eerst hun aan dacht te wijden aan de oogst. Vooral de boerenzoons moeten daarbij helpen en zo kon het gebeuren, dat het paard wel gemist kon worden op het bedrijf, maar de boerenzoon niet. Daarom waren er ditmaal ook veel boerendochters op het paardensportfeest en zij hebben mede een belangrijk aandeel erin gehad aan het geheel fleur en kleur te geven. Dat demonstreerde zich allereerst in de majestueuze parade, waarin „dochteren" van „Kapitein Van der Wal" een kranig figuur sloegen. Aan deze parade namen een tiental vereni gingen met omstreeks 100 paarden deel. Het was een indrukwekkend gezicht! Het springconcours (klasse B), voor treffelijk uitgezet door bouwmeester A. de Munnik uit Den Haag, telde nogal wat uitvallers, doch degenen, die mee- sprongen, deden het lang niet slecht. Er was er echter slechts één die foutloos (in 59 sec.) rond kon komen. Dat was de Maasruiter H. v. d. Berg op Otto, maar het bleek, dat de Maasruiters de beste resultaten behaalden, want behal ve de eerste plaats, viel hun ook de 2e, 4e en 5e plaats ten deel, resp. aan P. v. d. Bqrg op Victor met 4 fouten in 57 2/5 sec.. A. P. Chardon op Deo met 4 fouten in 62 2/5 sec. en Abr. Chardon op Reoboth met 8 fouten in 80 sec. De derde plaats werd veroverd door de „Rijnruiter" A. Jongerbloed op Zadonis met 4 fouten in 60 sec. Enerverend is altijd het groepsprin- gen van drie ruiters, waarbij ontzettend veel gevraagd wordt van ruiter en paard, want op gelijkheid komt het hier aan. Het resultaat werd tenslotte: 1. „Venneperruiters" 4 fouten; 2. „Bey- aert e.o." (Alblasserdam) 8 fouten; 3. „Maasruiters" (Maasland) 12 fouten; 4. „Oldenbarneveld", 2e groep (Berkel- Rodenriis) 11 fouten. De uitslagen van het springconcours (klasse L. M en Z) waren: 1. J. de Haan („Delflandruiters", Wateringen) 0 fouten 55 sec.; 2. A. Rook („Ouwelandse ruiters", Poortugaal) 0 fouten 65 4/5 sec.: 3. J. v, d. Burg („Oldenbarneveld"); 4. Jac. v. d. Eyk („Delflandruiters"); 5. P. Mast („Johan Willem Friso"). Parijs springconcours Het meest interessante nummer was het Parijs springconcours, waarbij de ruiters slechts vijf hindemissen behoef den te nemen, waarvoor de punten 1, 2, 3. 4 en 5 werden toegekend. Vijf ruiters legden het parcours fout loos af en behaalden dus 15 punten, nl. J. v. d. Eyk en J. de Haan („Delfland ruiters"), P. de Wit („Venneperrui ters"), P. Mast(„Johan Willem Friso") en P. de Wit („Venneperruiters"). Zij gingen over naar de 2e ronde, waarbij een hindernis werd weggenomen. Vier ruiters kwamen deze ronde door met het maximum aantalpunten, alleen P. de Wit viel af. Zo gingen vier ruiters de 3e ronde in, waarbij de drie hindernissen resp. 1.20, 1.30 en 1.35 m. hoog waren. Hierin vielen v. d. Eyk en P. Mast uit, zodat J. Haan en P. de Wit overbleven voor de 4e ronde met 2 hindemissen van resp. 1.35 en 1.45 m. hoog. J. de Haan ging foutloos rond, P. de Wit nam de eerste hindernis eveneens, de tweede ook met de voorbenen, doch toen ging er een paal afDe spanning was gebroken, J. de Haan werd winnaar met een maxi mum van 34 tegen de Wit 33 punten. Tot het laatste ogenblik evenals bij de harddraverij op woensdagmiddag was de spanning erin gebleven en een zucht van verlichting ging uit de de toeschouwers op toen het einde daar Verdere uitslagen De verdere uitslagen van deze mid dag zijn: Eénspannen tuigpaarden (limietklas- se); (paarden, welke ƒ400 of meer heb ben gewonnen zijn uitgesloten): 1. Ro- bino, eig. gebrs. Bulk, Nieuw-Vennep, ber. J. Bulk; 2. Zilverster, eig. A. Stee houwer Dubbeldam, ber. D. Stam; 3. Quido, eig. en ber. H. Roest, Lekker- kerk; 4. Redney, eig. J. W. van Dijk, ber. 5. Saturnus. eig. fa. P. v. d. Touw, Den Haag. ber. P. v. d. Touw; E.V. Jan. eig. C. Hogendoorn, Utrecht, ber. A. Verwey. Idem: (paarden welke 1000 of meer hebben gewonnen, uitgesloten): 1. Han, eig C. Hogendoorn, Utrecht, ber. Ha moen; 2. Kavalier, eig. A. Steehouwer, Dubbeldam, ber. D. Stam; 3. Nanno van Elmshorn, eig. en ber. J. W. van Dijk, Emmeloord; 4. Willem, eig. C. Hogendoorn, ber. Hamoen; 5. Alberto, eig. en ber. Adr. Schrauwen; E.V. Qui do eig en ber. H. Roest, Lekkerkerk en L'ïnvation. eig. J. van Dijk, Emmeloord. Idem (open klasse): 1. Alfred, eig. en ber J. W. van Dijk, Emmeloord; 2. Jancko. eig. fa. P. v. d. Touw, Den Haag. ber. J. v. d. Touw; 3. Maryke, eig. gebr. Bulk, Nieuw-Vennep. ber. J. Bulk; 4. Kavalier. eig. A. Steehouwer. Dubbeldam, ber. D. Stam; E.V. Nanno van Elmshorm. eig. en ber. J. W. van Dijk, Emmeloord. Idem (gereden door dames): 1. Al fred, eig. J. W. van Dijk, Emmeloord, ber. mevr. Van Dijk; 2. Jancko, eig. fa. P. v. d. Touw. Den Haag, ber. mevr. Van Delden-v. d. Touw; 3. Willem, eig. C. Hogendoorn, Utrecht, ber. mevrouw Nulpen; 4. Quido, eig. H. Roest, ber. mevr. Roest. De prijs voor het schoonste geheel in dit nummer werd gewonnen door mevr. Van Delden-v. d. Touw. Concours van tweespannen tuigpaar den (limietklasse). (Paarden, welke in het span 600 of meer hebben gewon nen uitgesloten): 1. Han en Jan, eig. C. Hogendoorn, Utrecht, ber. Hamoen; 2. Marijke en Mentor, eig. gebr. Bulk, Nieuw-Vennep, ber. J. Bulk; 3. Sidona en Redney. eig. en ber. J. W. van Dijk, Emmeloord; 4. Alberto x Quido, eig. Adr. Schrauwen, Zevenbergsehoek en H. Roest, Lekkerkerk. ber. Adr. Schrauwen. Idem (open klasse): 1. Jancko en Pe- try. eig. fa. P. v. d. Touw, Den Haag, ber. J. v. d. Touw; 2. Marijke en Men tor. eig. gebrs. Bulk, ber. J. Bulk; 3. Sidona en Redney, eig. J. W. van Dijk; 4. Alfred en Rhea. eig. J. W. van Dijk. Concours van tandems tuigpaarden, aangespannen voor 2-wielig rijtuig: 1. Jancko en Petry. eig. fa. P. van Del den; 2. Alfred en L'Invasion, eig. J. W. van Dijk, ber. Van Dijk Jr.; 3. Sidona en Redney, eig. J. W. van Dijk, ber. Van Dijk Jr.; 4. Willem en Han, eig. C. Hogendoorn, ber. A. Verwey. Dressuurproef voor achttallen (handi cap): 1. „Delflandruiters" te Wateringen 7.7 pnt.; 2. „Kapitein Van der Wal", Hoofddorp, 6.75; 3. „Oldenbarneveld" Berkel-Rodenrijs 6 52; 4. „Beyaert e.o.' Alblasserdam, 6.48; 5. „Overmaasserui- ters", Brielle, 6.47. Dressuurpoef voor viertallen (licht en zwaar): 1. „Venneperruiters", Nieuw- Vennep. 132 p.; 2. „Maasruiters". Maas land, 126 p.; 3. „Lekruiters", Lekker kerk 122 punten. Individuele dressuurproef (klasse B Ring I): 1. mevr. J. Hendriksen-v. Wijk („Kapitein Van der Wal") 99 pnt.; 2. mej. Kistenmaker (idem) 48 pnt.; 3. A. P. Chardon („Maasruiters") 98 pnt.; 4. Wat ook de Landelijke Rafters met han „boerenpaarden" kannen bereiken toont deze foto, waar men L. Duijve- stijn van de „Loosdalnserniters" met Aranco over de palei*-barr!ère ziet springen. De avonden in het kamp worden door gebracht met sportnummers voor de vijfkamp. De nummers „raak de paal" en doelschieten zijn nu afgewerkt en Docos boekte geen daverende successen. Na deze sportnummers gaat de slaap en de honger een hartig woordje meespre ken. De heer C. Staats, één van de lei ders, treedt als fourier en menagemees ter op en voor het slapen gaan worden door de 34 Docos-jongens nog een 100 boterhammen weggewerkt. Het weer wordt steeds beter en zodoende konden de voetbalprogramma's in de ochtend volledig worden afgewerkt. Docos (a) adspiranten speelden tegen Actief (a) uit Hilversum. Het was een pittige wed strijd en Docos (a) kon slechts ter nauwernood met 10 van deze sportieve tegenstander winnen. Het doelpunt werd geseoord door de rechtsbuiten Ton v. Berge Henegouwen. Dank zij de achter hoede onder leiding van keeper Jacq. van Veen, goed gesteund door de ove rige achterspelers, bleef het Docos-doel gevrijwaard van doorboring. Docos (b) speelde tegen Rijssen (a) op het kampterrein. Invaller in deze wedstrijd was Kees Vrisekoóp, die ook de inleiding gaf voor het winnende doel punt, dat uiteindelijk door Ton Zwager man na een voorzet werd voltooid. De woensdagmiddag werd gebruikt voor bezoek. De vereniging uit Renkum (RVW) kreeg bezoek van het bestuur en een aantal ouders, die met een autobus waren gekomen. De ouders konden dan gelijk eens kennis maken met het kamp werk van de Ned. Kath Sportbond. Zij gingen na een prettige middag in Vught te hebben doorgebracht en na het eten van de jongens nog gekeurd te hebben, opgewekt naar huis. Ook uit Leiden kwam hoog bezoek. Allereerst de geeste lijk adviseur van Docos, de weleerwaar de Pater Moons OFM en vervolgens de heer en mevr. Vrisekoop, waarvan twee zoons in Vught kamperen. Docos ging met haar geestelijk adviseur naar; de bekende zwemgelegenheid „De IJzeren Man", waar de jongens in het heerlijke water al het stoffige kampvuil van zich af konden schudden, 's Avonds ging het hele kamp naar Huize Voorburg in Vught, waar een filmavond werd gege ven. Norbert Neuwahl ontving de prijs van de beste kampeerder van Docos, terwijl Peter Ammerlaan de pechprijs ontving, daar hij San de sportwedstrij den niet kon deelnemen. A. Jongerbloed („Rijnruiters") 06.5 pnt,; 5. mevr. R. de Groot-De Vlieger („Ven neperruiters") 93.5 pnt.; E.V. L. Duyve- stijn („Loosduinseruiters") 93 pnt.; E.V. mej. Veldhuizen („Ouwelandseruiters", Poortugaal) 92 punten. Idem (Ring II): 1. mevr. Van Wijk- Eyken („Venneperruiters") 100 pnt; 2. Abr. Chardon („Maasruiters") 98 pnt.; mej. N. van Eyken („Kapitein Van der Wal) 97'/$ p.; E.V. W. Duyvestijn („Delflandruiters") 96 pnt. en mej. J. Touw (Overmaaseruiters) 96 pnt. Idem (klasse L, M en Z): 1. mevr. R. de Haan van Woerden („Delfland ruiters") 6.94; 2. mevr. M. v. Oyen 6,87; 3. mevr. G. Geertsema-Bulk („Ven neperruiters") 6.80; 4. A. Rook („Ouwe landseruiters") 6.70; 5. mej. C. Duijve- stijn („Loosduinseruiters") 6.67; E.V. mej. J. de Groot („Venneperruiters") 6.62. Naar aanleiding van de kwestie-Van Wissen (de international heeft gedreigd met voetballen te zullen ophouden in dien M.V.V. geen toestemming geeft tot een transfer naar P.S.V.) heeft het be stuur van M.V.V. gemeend zijn visie te moeten geven op de zaak, die in Maas tricht veel opwinding heeft veroorzaakt. Van Wissen heeft, aldus M.V.V.eind juli verzocht'op de transferlijst te wor den geplaatst. Aan dit verzoek is gevolg gegeven. Twee verenigingen (Ajax en P.S.V.) zochten daarop contact met de Maastrichtse ere-divisieclub; Ajax even wel trok zich spoedig terug, na ver nomen te hebben dat Van Wissen zelf om een transfer had verzocht. Tijdens een onderhoud met P.S.V. vroeg M.V.V. een transferbedrag van 100.000 gulden (in eerste instantie had de secretaris van M.V.V. mondeling medegedeeld, dat de koopsom „waarschijnlijk tussen 100.000 gulden en 150.000 gulden zou zijn"), maar de Eindhovense vereniging achtte dit te hoog. Zij was bereid 60.000 gulden te betalen niet meer. De on derhandelingen werden daarop afge broken. M.V.V. gaat van het standpunt uit, aldus werd gezegd, dat nu voor spelers met middelmatige kwaliteiten reeds ho ge bedragen worden betaald de ge vraagde transfersom beslist niet onbil lijk kan worden geacht, in aanmerking genomen, dat Van Wissen nog jong en bovendien international is. Indien P.S.V. accoord was gegaan met het ge vraagde transferbedrag, dan zou M.V.V. hem naar Eindhoven hébben'laten gaan, zo werd daaraan toegevoegd. „Van Wis sen schijnt niet te beseffen, dat hij ver plichtingen heeft tegenover onze ver eniging". Wat de overplaatsing van Van Wis sen, declarant bij een firma te Maas tricht. betreft: deze zou, volgens M.V.V. pas zijn aangevraagd na het eerste con tact, dat hij in mei met P.S.V. heeft gehad. Tot zover het standpunt van het be stuur van M.V.V. Nu de termijn van overschrijvingen is gesloten, is het niet meer mogelijk, dat Van Wissen nog vóór het komende seizoen van vereni ging verandert. Hij heeft tot dusverre Het weer houdt zich prachtig en alle geen contract getekend met M.V.V. Vol gens de huidige bepalingen van het be taalde voetbal kan een vereniging een Hier zien we weer een der ongeluk kige gevolgen van het beroepsvoetbal. Een speler wordt maar aan een andere vereniging verkwanseld of zo hij zelf om een dergelijke daad vraagt niet verkwanseld, maar dan gedwongen voor de eigen vereniging te blijven spe len. We vragen ons af wat een vereni ging meent te kunnen verwachten van een speler, die zij noodgedwongen bij zich houdt. Clubliefde zal er bij derge lijke spelers ongetwijfeld wel niet veel bestaan hebben, maar in een dergelijk geval zal het laatste greintje clubliefde nog wel verdwenen zijn ook. Nog wel zo erg is het andere geval, dat een vereniging maar opruimt wat zij niet denkt nodig te hebben. Daarbij wordt alle clubliefde ten slotte over boord gegooid. Heeft 'n speler niet vol daan, dan maar in de seizoen-uitver koop met dit verschil, dat men er dan dikwijls nog maar 'n flinke prijs voor wil hebben ook.... Gelukkig! De termijn van overschrij ving is weer voorbij en we zijn ver lost van het weglopen, het ronselen, het verkopen, het verkwanselen van spe lers SCHAKEN DONNER WON TE WHITBY Onze landgenoot Jan Hein Donner heeft het internationaal schaaktournooi van Whitby, Yorkshire, gewonnen, dat 12 dagen heeft geduurd. Er namen 26 schakers aan deel. Donner won 10 par tijen achter elkaar, hetgeen een novum was in dit tournooi. Als tweede eindigde de Nieuwzeelan- der R. G. Wade en als derde de Ar gentijn J. A. Seitz. jongens zijn in prima gezondheid. WATERPOLO SLEUTELSTAD—DE GOUWE 5—1 De eerste promotiewedstrijd voor een plaats in de le klasse van de K.N.Z.B. werd door onze stadgenoten verdiend gewonnen. Aanvankelijk was de thuisclub sterk in de aanval en vele schoten gingen ra kelings naast of over en dan was er nog een Gouwe-keeper die enkele goede schoten even fraai wist te stoppen. Ein delijk gelukte het W. v. Zijl vrij te komen, echter werd het schot optfleuw gestopt, maar Nico Brouwer kon de bal onder controle krijgen en het werd 10. De thuisclub behield de beste kansen, maar nadat twee spelers naar de kant werden verwezen, kon even later Aad (Van onze t.v.-medewerker). De VPRO-uitzending had don derdagavond vanwege de vacantie een min of meer statisch karakter. Het gesprek, dat prof. dr L. J. van Kapaan goed inschieten .(2—0) De Gou- Holk aan de schrijftafel voerde, was fMï sewUd -n het farizeïsme en daarte- 2-1 brengen, maar nog voor rust zorg-1 genover het leven uit Gods genade, de W. van Zijl voor 3—1. In de tweede helft bracht een vrije worp voor Sleutelstad. Handig speelde N. Brouwer naar W. v. Zijl en weer was het raak (41). Nadien ging een Sleutelstadspeler naar de kant. Prachtig verdedigingswerk met keeper Binnen- kamp aan het hoofd, gaf de Gouwe geen kansen. Tenslotte kwam de thuisclub nog even los en terwijl zij zwaar aan viel, schoot de Gouwe in eigen doel (5—1). Sleutelstad 2—GZC 5 7—1. Slechts matige prestaties van de Nederlandse zeilers André Nelis, de lange.,donkerblonde De uitslag van de eerste race Belg, winnaar van het olympisch zilver te Melbourne, heeft op de eerste dag van de wedstrijden om de Finn Gold Cup te Karlstad bewezen, dat hij de olympische kampioen Paul Elvstroem was afwezig tot de allersterkste Finn- jollenzeilers van Europa behoort. Na twee races op het Waenermeer, waarbij de lengte van de baan ongeveer 12 km. was, voerde de Belg het alge mene klassement aan. Een eerste plaats in de eerste race en een derde in de tweede gaven hem een totaal' van 3414 punten, waardoor hij een geringe voor sprong kon nemen op de Europese kam pioen Jürgen Vogler (Oost-Duitsland), die tweemaal tweede werd. Op de eerste dag zijn 62 bootjes uit 13 landen van start gegaan. Ook enkele Nederlanders nemen aan deze wedstrij den deel. Van onze landgenoten is de Hilversummer Hans Sleeswijk. vertegen woordiger van Nederland bij de wed strijden om het Europese kampioen schap in Italië, het best geklasseerd. In de eerste race bracht hij het, dank zij een bijzonder sterke finish, tot een 10de plaats. Met een 11de plaats in de tweede race zorgde hij ervoor, dat hij in de algemene rangschikking 8ste werd. In de ochtenclrace, gezeild bij een zwakke wind, nam André Nelis direct de leiding. Wel kon aanvankelijk vooral Jürgen Vogler hem bedreigen, doch een knappe manoeuvre bracht hem juist vol doende winst om vrij te blijven van zijn achtervolgers. 1. André Nelis (België) 1946 punten; 2. Jürgen Vogler (Oost-Duitsland) 1645 p.; 3. Arne Baltscheffsky (Finland) 1468 p.; 4. Erik Rudstroem (Noorwegen) 1344 p.; 5. Petter Larsen (Noorwegen) 1247 p.; 6. K. G. Kjaelstroem (Finland) 1168 p.; 10. Hans Sleeswijk (Ned.) 946 pnt. In de tweede race kregen de volgers een bijzonder opwindend duel te zien tussen de Fin Kjaelstroem en de Euro pese kampioen Jürgen Vogler. Tot aan het grote kruisrak kon ook de Neder lander Warburg de leiders op de spiegel blijven volgen. Doch toen was het ge beurd. Steeds verder liepen de Fin en de Oost-Duitser van hun concurrenten weg. Met ruime voorsprong gingen zij door de finish. André Nelis 1 van de wedstrijd uitschietende windvlagen en kon zo doende nog beslag leggen op de derde plaats. Ook Sleeswijk kwam tegen het einde van de race naar voren en bracht het tot een elfde plaats. De uitslag van de tweede race was: 1. K. G. Kjaelstroem (Finl.) 1946 pnt.; 2. Jürgen Vogler (Oost-Duitsl.) 1645 p.; 3. André Nelis (België) 1468 p.; 4. Per Jordbakke (Noorw.) 1344 p.; 5. Richard Murray (Engeland) 1247 p.; 6. Erik Rud stroem (Noorw.) 1168 p.; 11. Hans Slees wijk (Ned.) 895 p. Klassement na de twee races: 1. An dré Nelis 3414 p.; 2. Jürgen Vogler 3290 p.;. 3. K. G. Kjaelstroem 3114 p.; 4. Erik Rudstroem 2512 p.; 5. Petter Larsen 2348 p.; 6. Richard Murray 2142 p., 7. Erik Stadig (Finl.) 1984 p.; 8. Hans Slees wijk 1841 p.; 9. Bert Sarby (Zweden) 1813 p.; 10. Axvld Svensson (Zweden) 1813 punten. De derde race is gewonnen door de Noor Erik Rudstroem. De Nederlanders Karei Warburg en Maarsen leverden uitstekende prestaties door resp. als 2e en 3e te eindigen. Onze beide landge noten versloegen daarmede de Belgische favoriet, André Nells, die vierde werd. Later op de dag werd het volkomen windstil zodat de vierde race moest worden uitgesteld. Van de drie reste rende races in de serie zouden er van daag twee worden gezeild en morgen de laatste. Na drie races heeft André Nelis nog steeds de leiding in het klassement met 4758 punten. Maarse bezet de zevende plaats met 2967 punten en Hans Slees wijk is negende met 2583 punten. De klassering van de Nederlandse deelnemers is verder: 13. Warburg 2211 punten, 19. Koopmans 1998 punten en 21. Gerhards 1973 punten. LAWNTENNIS In de kwarteindstrijden van het in ternationaal tennistournooi voor profes sionals, dat te Scarborough wordt ge houden, heeft de Nederlander Joop de Mos in een partij, die bijna drie uur duurde, het onderspit moeten delven tegen de Britse speler Bill Moss met 64 64 5—7 46 36, zodat onze landgenoot uitgeschakeld werd voor de halve eindstrijden. (56 Qa/fflay amiNwcm una morsNmrmwmENONOEmrr TtmOMSTOB. m Bef HOR Het was een bezonken woord. Van gans andere aard was de „Ontmoeting met de jazz", een filmpje uit Italië in de stijl van het romantische realis me. Twee andere films waren met Charley Cchaplin, achtereenvolgens als matroos en als behanger. Men kent het genre; het stille optreden van de grote Amerikaanse komiek omstreeks 1915 zijn we na zoveel ja ren eigenlijk wel te boven. Eigenlijk zou „Easy Street" met Chaplin wor den vertoond; maar op het laatste ogenblik waren de rechten voor ver toning niet verkregen. Onder de ti tel „Mensen en papier" werd een documentair programma vertoond, in samenwerking met „een grote pa pierfabriek te Velsen", zoals de roep- ster Verty Dixon aankondigde. Alsof er in Velsen een andere papierfabriek bestaat als die van Van Gelder Zo nen! Ook voor de krantenman zat er iets leerzaams in hetgeen te zien en te horen werd gegeven. Na onze inleiding van verleden week kunnen we kort zijn over de eerste t.v.-speurtocht, die via de NCRV aan de kijkers werd voorgezet, Jan de Koek heeft zijn verhaal over „De man op de bromfiets" met ze kere vaardigheid geschreven en regis seur Max Douwes heeft de camera's in en nabij het vestingstadje Naarden zeker niet ongebruikt gelaten. Toch kon het geheel niet blijven boeien, omdat de dialogen vaak getrokekn waren en er maar al te duidelijke onwaarschijnlijkheden werden gede biteerd. Overigens hebben we respect voor de proefneming. Zaterdag zal de AVRO na het Pools danstheater een nieuwe uitzen ding geven van het optreden van de Norman Granzgroep, die in het Am sterdamse concertgebouw ..Jazz at the Philharmonic" heeft vertoond. Het wordt een uitzending op telere- cording, dat is dus een film, die van de beeldbuis is afgenomen. Geduren de een half uur zal men verbonden zijn met de Duitse televisie en wel met Frankfort aan de Main, waar de bekende quizmaster Han? Joachim Kulenkampf een amusementspro gramma zal leiden. Van Kulenkampf kunnen de meeste leiders van een t.v-.gezelschap nog wel iets leren. In de volgende week is de KRO tweemaal aan de beurt met een to neelspel. Maandag na een vraagge sprek van Jan Willem Hofstra met de Brabantse acteur Jan Naaykens zal Jef Heydendaal een verhaal van Albert Terwee „De overkant is zo ver" voor de camera brengen. Eerder hebben we geslaagde werken van Heydendaal zelf op het scherm gezien, zodat we wel met enig ver trouwen de uitzending kunnen tege moet zien. Ook nu betreft het een experiment en we zijn benieuwd hoe het zal uitpakken. Woensdag volgt het blijspel „Ze kregen wat ze wil den" van Louis d'Alton in een bewer king van A. Defresne en onder regie van Luc van Gent. Het stuk speelt in Ierland, waar we in een schier onontwarbare knoop van gebeurtenis sen worden betrokken, die nochtans alle even duidelijk blijken te zijn. In 1056 zijn in West-Duitsland 600.000 televisietoestellen afgeleverd. De produktie in 1957 wordt op 550.000 stuks geschat, terwijl voo; 1958 de vervaardiging van meer dan een mil joen toestellen wordt verwacht. In West-Duitsland zelf zijn tot nu toe meer dan 900.000 televisietoestellen afgezet. In de komende herfst ver wacht men de miljoenste West- Duitse televisietoestellen. Daar ge middeld vier tot vijf mensen naar de uitzendingen van een televisietoe stel kijken, kan worden aangenomen dat binnen enkele jaren tijds dage lijks vijftien miljoen Westdijitsers naar televisie-uitzendingen zullen kij ken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6