In augustus gaat het oude krijgsbedrijf herleven 9 de Jamboree in Sutton Coldfield door hertog van Gloucester geopend „TAPTOE DELFT 1957" Pauselijke brief aan Jamboree Een kleurrijk festijn op het historische marktplein VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1957 DF LEIDSE COURANT PAGINA 7 Hitte maakte slachtoffers in arena Kampgenoten .bekijken' elkaar (Telefonisch van onze speciale correspondent) „I declare this Jamboree, Indaba and Moot opened'f Ik verklaar deze jamboree, Inuaba en Voortrekkerskamp voor geopend.... Met deze woorden heeft de bejaar de hertog van Gloucester, oom van de Engelse koningin, gisteren aan het einde van de middag de negende we reldjamboree in Sutton Coldfield geopend en onmiddellijk daarna klonk uit 35000 kelen het „hiep-hiep-hoera" j in de enorme arena waar deze eerste officiële plechtigheid in de tijdelijke tentenstad plaats vond. Hertog arriveerde per helicopter. Enkele uren tevoren reeds was de hertog, die president van de Britse Padvinders is, op een der golfterrei nen van Sutton Coldfield met een reusachtige helicopter gearriveerd. De hertog begaf zich daarna naar het stafkamp waar een aantal padvinders- functionarissen en de kampstaf aan hem werden voorgesteld. Hij bezocht vervolgens, in gezelschap van Lord Rowellan, chief-scout, enkele kam pen en begaf zich vervolgens per jeep naar de arena. Bij zijn aankomst stonden de 35.000 stram in de houding en zette de staf- muziek van het 13e en 18e Eeg. Huza ren het Britse volkslied in, enkele strofen slechts hetgeen gebruikelijk is bij bezoeken van leden van het Britse vorstenhuis. In gezelschap van Lord Rowellan betrad de hertog het podium en werd daar met enkele woorden door de chief-scout verwelkomd. Vervolgens had de hierboven be schreven opening plaats en gingen de vlaggen van de 82 deelnemende na ties in top. Het is misschien niet helemaal juist om te praten van 35.000 juichende verkenners want tientallen jongens evenals tientallen toeschouwers rond de arena vielen flauw tengevolge van de grote hitte, die er heerste. Vanaf de heidevelden golfde een warme luchtstroom over de arena en de omliggende bossen verhinderden het doorstromen van een verkoelende wind. De Nederlanders en beter nog hun Antilliaanse kampgenoten redden zich wel in die hitte: him uniformen waren er op berekend maar er wa ren er uit andere landen, die een veel te warm uniform droegen (van wege de geruchten over het altijd koele en mistige weer in Engeland?) en omdat zij bij deze plechtigheid bovendien nog hun warme en zware hoeden wilden blijven dragen kwa men daar ongelukken van. Er waren echter talrijke EHBO- ploegen gereed en bij ons weten zijn er maar enkelen in het hospitaal op genomen met een vermoedelijke zon nesteek. traag en wat onwennig. Geen won der, want voor het eerst op dit 12- daags samenzijn troffen we afgevaar digden uit alle delen der wereld el kaar. En iedere deelnemer kwam ogen tekort om zijn kampgenoten te „bekijken". Dat klinkt misschien wat vreemd maar wie eerder een jambo ree bezocht, zal weten, dat er nogal wat te bekijken valt. Al was het al leen maar op het gebied van verken nersuniformen, die in wezen over heel de wereld dezelfde zijn maar nationale verschillen vertonen. De Schotten dragen rokjes, kilts, bij hun verkenners tenue, de Arabieren de merkwaardige witte hoofdtooi, Noord-Afrikaanse verkenners zijn ge tooid met de rode fez, de Poolse ver kenners dragen een soort vierkante pet en zo kan men wel verder gaan. En dan, laten we eerlijk zijn, het is voor een Nederlandse verkenner even interessant om een echte Ko- reaan te zien als het voor een Ko- reaan is om een Canadese rulter- verkenner naast hem te zien lopen. Inmiddels zijn nu ook in de subkam pen de nationale vlaggen gehesen. De jongens zijn druk in de weer met het voltooien van hun kamp. Want veel is wel van huis meegebracht (we za gen een paar Amerikaanse jongens met knoerten van fraai bewerkte to tem-palen sleuren) maar uit het aan wezige hout moet een kampoutillage worden vervaardigd, die niet alleen doelmatig is maar ook bezienswaar dig. Zowel voor verkenners van an dere contingenten als voor de dui zenden belangstellenden, die een Jamboree plegen te overstromen. Een verdwaalde aalmoezenier. We hebben nog geen gelegenheid gehad om eens een praatje te gaan maken in het Nederlandse kamp. Je wordt er gewoon wèg gekeken. Geen wonder: voordat het kamp er compleet staat en de organisatie op rolletjes loopt, heeft niemand tijd voor een nieuwsgierig rondneuzende journalist. Maar op de terugweg van de ope ningsplechtigheid liepen we pardoes een Nederlands aalmoezenier uit het Brabantse in de armen. Hij was in de enorme drukte zijn troep kwijtge raakt. Getweeën zijn we naar die troep, of beter: naar haar kampterrein gaan j zoeken, want het duurt wel enkele dagen voor je, ondanks de wegwij zers, een beetje thuis bent op dit enome tertein. En al zoekende vertel de hij over de uitstekende voedsel voorziening maar het naar zijn smaak wel wat erg Engelse menu, over de slapeloze nacht in de trein naar Sut ton Coldfield, de grote geestdrift der Nederlandse verkenners en hun uit stekende verstandhouding met de An tilliaanse verkenners, die als afzon derlijke troep bij de Nederlanders kamperen enz. enz. Op een goed ogenblik heb ik die goedmoedige aalmoezenier (hij leek me al op „pastoorsleeftijd") een tot ziens gezegd, want het zoeken leek hopeloos en ik moest mij naar het perskamp spoeden om te trachten een paar minuten een telefoonlijntje met het vasteland te bemachtigen. Wat dan ook, met niet bijzonder veel moeite, gelukte. Kleurige verscheidenheid. Na de plechtigheid verspreidden de duizenden zich weer. Zij spoelden als enorme stromen over de kilometers lange hoofdwegen, die naar de sub kampen leiden. Maar het ging nogal De meest eenvoudige manier om met z'n tweeën drie emmers tegelijk te vervoeren, werd in het wereldkamp van de Gidsen dat in Engeland wordt gehouden gedemonstreerd door twee meisjes uit Zuid-Rhodesia. Het kamp is een onderdeel van de viering van de honderdste geboorte dag van Lord Baden Powell, de op richter van de internationale padvin dersbeweging. „Dierbare jongeren. De wereld welke gij binnen zult treden en waarop gij U thans voorbereidt, is een moeilijke wereld. Sedert de stichting van jullie beweging, heeft herhaalde malen de gesel van de oorlog haar getroffen. In tal van landen lijden hedentendage nog vele jonge mensen ellende en honger, terwijl de onderlinge ver deeldheid de volkeren in beroering houdt" Aldus de H. Vader in een schrijven, dat hij thans heeft gericht aan het katholieke contingent op de wereldjamboree. Het schrijven is middels de apostolisch delegaat, mgr. Gerald O'Hara, aan de jon gens ter kennis gebracht. De Paus spreekt als zijn wens uit, dat zij temidden van het groen van het vredige Sutton Park hun gedachten mogen laten gaan over het ideaal van de verkennerij: broederschap en vriendschap tussen de landen en volkeren, hoe velschillend ook van taal en ras. „Moge deze jamboree ter gelegenheid van het vijftigjarige bestaan der beweging voor de landen, die u hebben uitgezonden het beeld geven van een loyale vriendschap tussen de mensen, een vriend schap, die gij helpt tot stand brengen, en waarvan de enige God, de Vader in de hemel, de grondslag is. Levert het bewijs, zo spoort de H. Vader hen aan, dat er een blijde, gezonde en krachtige jeugd bestaat, die leeft volgeiis het ideaal van uw beweging, laat deze wereld, die zich overgeeft aan onzedelijkheid en zorgeloos de ge makken van het leven zoekt, zien, dat er een jeugd bestaat, welke trots gaat op haar leefregels, die getuigen van moed en zielenadel, welke ten slotte niet anders zijn dan de echo der morele wetten door God in de harten der mensen geschreven". De Paus besluit zijn schrijven met zijn apostolische zegen aan de verkenners te Sutton Field en aan alle verkenners over de gehele wereld. Yperen heeft de muzikale en tech nische regie. Een en ander belooft dus weer een bijzonder spectaculaire show te wor den die, wind en weder dienende, niet nalaten zal grote indruk te ma- De vierde Taptoe Delft, die dit jaar het uniform dat zij droegen tijdens den in' het tefe^ieSroera^ma "odI van 23 tot 31 augustus, uitgezonderd hun heldhaftige strijd in Rotterdam nemen terwijl onderhandelingen de in deze periode vallende zondag tijdens de meidagen van 1940. gaande zijn met de Eurovisie. Aan- zal worden gehouden op het zo prach- £>e taptoe Delft 1957 zal echter niet vra°en daartoe uit België en Enge- tig daarvoor geschikte Delftse markt-uitsluitend uit historische episoden land zijn reeds binnengekomen. Er Tot!» uait'ie yan u- Laj£e i bestaan. Het grootste gedeelte van is trouwens een nog steeds groeien- ditmaal een bijzonder de avond zal men n.l. ook nu weder- de belangstelling voor het evene- om de bekende korpsen en kapellen ment niet alleen uit het binnenland in hun gala-uniformen kunnen be- maar vooral van buitenlandse zijde, ONTSPOORDE TREINWAGON VEROORZAAKTE VERTRAGING Op het Centraal Station te Rotter dam is gistermiddag omstreeks vier uur een rijtuig vgn een rangerende exprestrein ontspoord. Er deden zich geen persoonlijke ongelukken voor. Het gevolg was echter, dat zich ver schillende vertragingen voordeden. Tussen Rotterdam en Gouda kon slechts over één spoor gereden wor den en de treinen uit de richting Utrecht werden naar Den Haag ge dirigeerd. Tussen Gouda en Rotter dam werd een pendeldienst onder houden en de treinen van Rotterdam C.S. in de richting Gouda werden over Den Haag geleid. Actie Appèl" Miljoen ver overschreden De in het begin van dit jaar on dernomen financiële radio-actie „Appèl" ten gunste van de Bond van Nederlandse Militaire Oorlogsslacht offers en nagelaten betrekkingen heeft het streefbedrag van een mil- lioen gulden ver overschreden. Doordat onkosten door de organi sator, de heer A. M. Bergers, die thans een dergelijke actie voorbe reidt voor het „Koningin Juliana Fonds", tot een minimum werden be perkt, staat reeds nu vast, dat de net to opbrengst ruim 1.140.000.zal bedragen. Wanneer men bedenkt dat het mo menteel in aanbouw zijnde bunga lowdorp (Doorn) ook een jaarlijkse belangrijke financiële nazorg hoeft, dan betreft deze buitengewone opbrengst voor het bestuur van de Bond van Nederlandse Militaire Oor logsslachtoffers een voorlopige ont lasting van de allereerste zorgen! De rust in Grijpskerks raad hersteld Nadat door de heer W. Kloppen burg, raadslid voor de C-H.U.-fractie in de Grijpskerkse gemeenteraad een motie was ingediend, waarin hij uiting gaf aan zijn begrip voor, en zijn vertrouwen in de handelwijze van b. en w., hebben twee wethou ders hun ontslag dat zij de vorige week hadden aangeboden, weer inge trokken. In de afgelopen week was er hevi ge critiek geweest op de politiek van het college, inzake de aanbesteding van een betonnen duikerbrug in Pie terzijl. Yobr die aanbesteding waren verschillende aannemers uitgenodigd maar de plaatselijke aannemer Oos terhof werd gepasseerd. Toen deze aannemer daarvoor een protest richt te tot b. en w. van Grijpskerk, kwam er een voorstel in de raad om dit schrijven voor kennisgeving aan te nemen. Dit voorstel werd door de raad verworpen, waarop de wethou ders Smedema (A.R.) en Hooghiem (WD) hun ontslag aanboden na een heftig meningsverschil. In de motie van de heer Kloppen burg, die gesteund werd door de he- Jan' kleurrijk muziekfestijn te worden. Kleurrijker en imposanter nog den in voorgaande jaren, omdat nu in niet minder dan drie historische episo den, n.l. de perioden van 16751780, van 1815 tot 1830 en van 1914 tot 1940 land- en zeesoldaten (mari niers) in het uniform van die tijd zullen optreden. Zo zal men uit eerst genoemde periode tamboers, pijpers en trompetters van het Staatse leger onder de stadhouders Willem IV en Willem V horen en zien in de sta tige exercitie van die tijd met de oude, voor dit doel uit musea ver kregen of nagemaakte instrumenten en uniformen terwij] o.m. uit de laat- 1 inzonderheid uit Amerika. Wat dat Trouwens, deze uniformen zijn de unieke nronapanHa ufln! h^us.een voorwaarden waaronder de korpsen en een ni?t nnaLSinr !oe,nSme kunnen deelnemen omdat uitsluitend de 60fM) u I Va£ daardoor het prachtige gahee) wordt SLVS! E? verkiegen dat de ogen bekoren zal. Voor de eerste maal zal dit jaar ook het fanfarekorps der Limburgse Jagers aan het feest deelnemen, ter wijl voorts naast de oude excercitie van net Staatse leger weer de moder. ne excercitie te zien zal zijn van het 60^ man sterka excercitiepeloton van Commando Luchtvaarttroepen. ste periode de befaamde gele rijders .Deze beide excercitieoefeningen staan in hun prachtige uniformen te zien onder leiding van de eerste luitenant zijn, compleet met geelgouden tres- i W L. G. Schelburg; de algehele lei- sen en de fraaie geel-blauwe dolman, ding ligt in handen van lt. kol. D. De mariniers zullen o.m. optreden in I Baron Mackay. Majoor Rocus van dan ook door vreemdelingen bezet. Voor hen die graag van alles de cijfers weten kan nog worden mede gedeeld dat aan de taptoe ongeveer 700 man zullen meewerken, dat er voor de verlichting ongeveer 85 Ki lowatt nodig is en dat er vorig jaar 50 000 bezoekers zijn geteld. De generale repetitie van het feest z»l worden gehouden op 22 augustus, op 28 augustus is er een speciale mid dagvoorstelling voor de jeugd tegen sterk gereduceerd tarief De voor stellingen beginnen des avonds om 9 uur en eindigen te kwart voor elf. Raceboten en water- skieërs liever niet in Friesland Gedeputeerde Staten van Fries land hebben gesproken over het toe nemend euvel van de raceboten en de waterskiërs in de meren. In het algemeen zijn dit voor de Friezen geen welkome bezoekers. Zoals over maken de snelle boten nog wel eens schade aan schepen, die aan de wal gemeerd liggen, bovendien ver storen zij heel dikwijls de rust. Vele malen moest procesverbaal worden opgemaakt. G.S. willen niet zover gaan, dat zij de snelle motorboten en de ski ërs geheel willen weren. Er zijn bo ten, die weinig lawaai en nog min der golfslag maken. Zij hebben dus voor de meren en wijde vaarwaters géén verbod opgelegd. Zij wijzen er echter wel op, dat er plaatsen zijn waar water-skiën, planking en ra ces kunnen worden beoefend, zonder dat anderen daar last van ondervin den. Uit kanalen dient deze vorm van sport in elk geval worden ge weerd. Op kleinere plassen zoals Pikmeer, Wijde Ee (bij Grouw) e.d, mogen deze sporten alleen worden beoefend als het niet te druk is. Elsje Visser leeft al acht dagen Baby van een pond Reeds acht dagen lang wordt in 't Sint Jans-ziekenhuis te Zaandam OVERLADING IN HET ONDERWIJS In 1952 heeft de toenmalige minis ter van Onderwijs, Kunsten en We tenschappen, prof. dr F. J. Th. Rut ten, een commissie ingesteld die tot taak kreeg een onderzoek in te stel len naar de vraag of en, zo ja, in welke mate en in welke vorm over lading voorkomt bij de onderschei dene takken van onderwijs, met uit zondering van het hoger onderwijs, en voorstellen te doen ter bestrijding van overlading. Deze commissie onder voorzit terschap van mgr mr F. Op de Coul is met haar taak gereedgekomen en zal in de loop van deze maand haar rapport uitbrengen aan minis ter Cals. Direct na de aanbieding zal het rapport gepubliceerd worden. Britten leverden slag in Eindhoven In een hotel op de Markt in Eind hoven raakten donderdagavond twee Engelse militairen met elkander slaags. Een hoofdagent van politie wilde de twee vechtenden scheiden, maar dat bleek niet naar de zin van andere aanwezige Britse soldaten, on geveer 15 man, die het gevecht gade sloegen. Zij keerden zich tegen de agent, die assistentie inriep. Deze kwam spoedig en wist met enige moeite er werden rake klappen uitgedeeld vijftien militairen naar het bureau over te brengen. Enkele hunner liepen verwondingen op. Na verhoor werden acht vrijgelaten. baby in leven gehouden, die drie en 1 Zeven man, de ergste raddraaiers, ",°rvlDn de marechaussee over een halve maand te vroeg op de we reld kwam. Bij de geboorte woog Elsje Visser slechts zeshonderd gram. Maar hoewel ze thans nog maar iets meer dan een pond weegt, heb ben zowel de geneesheer-directeur, dr. E. Lmmink, als de arts mevrouw M. Land, alle hoop, dat het kind, ge red zal worden. Het kindje krijgt iedere twee uur acht druppels voeding. Op het moment, dat de geboorte zich aankondigde bevond vader Vis- ren De Boer (AJt.) en Meyer (WD),ser, die employé is van de Maat- werd voorts de aannemer Oosterhof i schappij „Nederland", zich met de het advies gegeven, opnieuw een pro-„Billiton" in Hamburg. Hij vloog testschrijven aan b. en w. te richten.] ijlings naar Nederland, om van een De motie Kloppenburg werd aangeno- verpleegster te vernemen, dat de men- baby reeds was overleden werden aan geleverd. 5000 beschikbaar te stellen voor een fruitmandenactie, die voornamelijk in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag gevoerd zal worden. Enige leden wa ren ertegen omdat zij maenden dat het hier niet langer ging om een vorm van onpersoonlijke reclame. SANATORIUM „CAESAREA" WORDT OPGEHEVEN. Nadat het vorige jaar het Dr Van Seventer-sanatorium in Apeldoorn wegens gebrek aan patiënten werd gesloten, zal nu ook het sanatorium „Caesarea" te Ugchelen in de ge meente Apeldoorn zijn deuren slui ten. Door de betere geneeskundige zorg is het aantal tbc-gevallen en daarmee het aantal patiënten in de laatste jaren snel teruggelopen. In „Caesarea" worden nu nog ongeveer 50 patiënten verpleegd, waardoor de exploitatie niet meer lonend is. Besloten is nu het sanatorium met ingang van 1 oktober te sluiten. De nog aanwezige patiënten worden op genomen in het sanatorium „Dek- kerswald" te Nijmegen (Groesbeek). De moeder-overste en haar staf blij ven voorlopig in „Caesarea". Het is nog niet bekend, welke bestemming aan het sanatorium zal worden ge geven. Tomatenexport groter dan vorig jaar De voorzitter van het produktschap groenten en fruit heeft medegedeeld, dat tot eind juli 80.000 ton tomaten waren geëxporteerd tegenover 51.000 ton op hetzelfde tijdstip van verle den jaar. Verwacht mag dus worden, dat de totale aanvoer in 1957 aan merkelijk hoger zal zijn dan verleden jaar. Met 8 tegen 6 stemmen besloot het bestuur van het produktschap Verkiezingen in Rijnland In het hoogheemraadschap Rijn land zijn gisteren verkiezingen ge houden voor hoofd-ingelanden en/of hoofdingelandplaatsvervangers. De komst van de stemmers was mi nimaal. In het eerste dictrict (hoofd- Bloemendaal) werd -gekozen tot hoofd-ingeland-plaatsvervanger: jhr. W. Ph. Barnaart te Vogelenzang: 8e district (Woubrugge) herkozen tot hoofdingeland: J. S. Pennings te Oud Ade, hoofdingeland-plaatsvervanger, A. H. Straathof, Leimuiden. 9e dis trict (Nieuwkoop) herkozen tot hoofdingeland B. Plomp te Nieuw koop, tot hoofdingeland-plaatsver vanger C. Verduyn Czn te Aarlander- veen. 12e district (Hazerswoude) ge kozen tot hoofdingeland-plaatsver vanger Jcs v. d. Eyk te Benthuizen; 13e district (Leiderdorp) gekozen tot hoofdingeland: W. M. v. d. Sslm, Zoetermeer; tot hoofdingeland plaats' vervanger P. W. M. Heemskerk tê Koudekerk aan den Rijn,

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5