Een grootscheepse ontvluchting uit de Scheveningse gevangenis GA NU IN ZEE MET DE P.P.! euc HONIG kippensoep Vijf man kozen de vrijheid twee werden weer gevonden Qmzet kofïie-ac ie bedroeg in één week meer dan 1 miljoen 60% DE PRIJZEN 0A HES OL S1 5SL 55 5* S5 VRIJDAG 2 AUGUSTUS 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 5 een soep voor fijnproevers Na Amsterdam en Haarlem kreeg gistermiddag ook Scheveningen weer eens een opvoering van een ontsnapping uit de gevangenis te zien. Een opvoering, die voor de justitie nogal pijnlijk is, omdat er vijf gevangenen de benen namen, waarvan er slechts drie teruggevonden zijn. Pijnlijker nog voor mr. E. A. M. Lamers, directeur-generaal van het ge vangeniswezen, die zich gesteld ziet voor de 20ste ontvluchting in een half jaar. In hun gevangeniskledij, achter elkaar als sportlieden in de looppas, liepen zij de Pompstations weg af :n de richting van de Van Alkemade- laan, die zij overstaken om vervol gens in het niet voor publiek toegan kelijke duinterrein te verdwijnen Het werd de twee Nederlanders ten slotte noodlottig, dat er zo dicht in de buurt een politiehondenschool is gevestigd. Achtervolgd door de politie, geassisteerd door verschil.co de honden, werden ze geheel buiten adem in een duinpannetje gevonden De Duitsers waren naar het strand gelopen, waar zij verloren gingen onder de talloze badgasten, die daar aanwezig waren. Signalement. Het ontsnapte tweetal, Ludwig Frese (22) en Lutger Johannes Wil- ke (20) zijn beiden afkomstig uit Borghorst in West-Duitsland Ze wa ren in 1956 wegens het plegen van inbraken in ons land gearresteerd en Jongen doodgekneld tussen muur en laadbak Bij het in een uitrit achteruitrijden van een geladen aanhangwagen, die door middel van een triangel werd bestuurd, is gistermiddag de 15-ja- rige Louis Elsas tussen de laadbak van de wagen en een muur doodge drukt. Bij het uitrit, waar de wagen iets meer snelheid kreeg, verloor de man die de triangel hanteerde, even de macht over het stuur. Doordat de aanhangwagen iets naar links uit week geraakte de jongen bekneld tussen de laadbak en de muur. Hij was direct dood. Een vluchteling bij val gewond Kort na drie uur slaagden drie Ne derlandse en twee Duitse gevangenen erin, om via een opengebroken raam de gevangeniszolder van gevangenis I te verlaten. De gevangenen waren werkzaam op de zolder en de twee Duitsers hebben kans gezien, om on der het oog van de bewakers, een ge tralied raam van zijn slot te bevrij den. De twee, van wie het plan was uit gegaan, sprongen als katten in de vensterbank, onmiddellijk gevolgd door drie van de andere gevange nen, die hen onbewogen hadden ga degeslagen en die zich deze kans niet wilden laten ontgaan. Handicap-race. Over het puntdak van de werk plaats gleden zij naar de dakgoot, renden die langs tot aan een stenen pilaar waaromheen zij zich moesten kronkelen, alvorens de sprong naar een platje te kunnen maken. Daarojj viel een van de drie Nederlanders, de 27-jarige H. P. uit Velseroord, in letterlijke zin uit: hij viel en bleef met een ontwrichte schouder en een verstuikte enkel liggen. De anderen bereikten na een sprong van het platje over de bin nenplaats, waar zij tegen de gevange nismuur een berg steenkool a;tu- troffen, waarvan „de Zwarte Ruiter" bij zijn ontsnapping ook gebruik heeft gemaakt. Toen was het gewoon een kwestie' van tegen de kolen oprennen en aan de andere kant 3 meter naar beneden springen. hadden nog slechts een korte straf tijd voor de boeg. De signalementen van Erwin Lud wig Frese en Lutger Johannes Wil- ke luiden: resp. 1.91 en 1.70 m lang; Frese: blond haar, blauwe ogen en een gaaf gebit; Wilke blond haar en bruine ogen. Beiden spreken gebrek kig Nederlands en zijn (waren) ge kleed in khaki-overal. De minister van Justitie, prof. mr I. Samkalden, liet zich direct uitvoe rig van het gebeurde op de hoogte stellen en belegde gisteravond laat nog een spoedbijeenkomst met justi tiële autoriteiten op zijn departe ment. (Advertentie). VIJFTIENJARIG MEISJE BEROOFD In de Wibautstraat in Amsterdam- Oost is gisteren een vijftienjarig meisje beroofd van een bedrag van 12.50. Het meisje stond op het trottoir te wachten tot zij de rijweg kon oversteken. Een bromfiets, waarop naar schatting 19-jarige jongens wa ren gezeten, stopte vlak bij haar. Een van hen greep het meisje bij haar jas en griste uit de rechterzak het bedrag aan ^papiergeld, waarop beiden er vandoor gingen. De jonge mannen zijn voortvluchtig. MAXIMUM SNELHEID Bebouwde kom moet aangeduid worden In een adres aan de minister van verkeer en waterstaat wijst de KNAC er op, dat het moeilijk te her kennen is, waar de bebouwde kom begint en eindigt. Dit in verband met de bepaling, die in november van kracht wordt, van maximum snelheden van 50 km/u eventueel 70 km/u. in de bebouwde kom. Ner gens zullen borden worden aange bracht om de bebouwde kom aan te duiden. Volgens de verordening, gaat de bebouwde kom in op de plaats waar het plaatsnaambord staat. De KNAC stelt voor om op deze plaatsen ook aan te duiden, dat niet sneller dan 50 km per uur gereden mag worden. Textielhandelaren lachen in hun vuistje Over'eg is gaande De koffie verkoopt zich goed en we textielhandelaars zijn best tevreden over hun actie, die ze dan ook vol komen geslaagd noemen. De kans, dat een einde kom aan het cadeau geven van textielgoedeien door krui deniers is groter geworden. En dit is het doel van de textieldetaillisten, die van harte hopen, dat er een op lossing gevonden wordt. Wordt er evenwel geen overeenstemming be reikt, dan gaat de koffie-actie onver minderd voort. Dit verklaarde de heer B. I. Terheyden. lid va** de com missie cadeaustelsel van de federatie Mitex en de VTI .n Amsterdam. De actie, die op 20 juli begonnen is, heeft reeds een omzet opgeleverd van meer dan een miljoer gulden. Van 20 tot en met 27 juli is ruim 200.000 kilo koffie afgeleverd aan de onge veer 3000 aan de actie deelnemende textielhandelaren. De .ootste vraag bleek te bestaan naar koffie van de eerste kwaliteit, die voor f 1.60 per half pond verkocht wordt. Van de omgezette koffie behoorde 80 tot de z.g. super texaromakoffie. Alles verliep zo naar wens, dat het zelfs kon gebeur n, dat door de bui tengewoon grote belangstelling van het publiek reeds enkeh uren na ont vangst van de zendingen koffie in di verse textielzaken du bordjes „koffie uitverkocht" op de winkeldeuren ver schenen. Ook de buitenlanders ko men op de pit'ige geur af en schijnen het helemaal niet bevreemdend te vinden, dat ze in een kledingmagazijn ook op de koffie kunnen komen. Vooral de Duitsers laten zich dit bui tenkansje niet aa.. nun neus voorbij gaan. Voor hei. is dit weer een nieu we methode om de „richtige Bohnen- kaffee" in te slaan Tij hebben op dit gebied reeds een zekere vermaard heid. Hoe lang dez.. „onnatuurlijke" gang van zaken zal duren is niet bekend. Maar wel is het »en feit, dat het Hoofdbedrijfschap Detailhandel de koffiekwestie vandaag me, beide par tijen textielmensen en kruideniers zal bespreken. In deze twee kam pen ziet men met spanning het ver-, loop van de besprekingen tegemoet. Voorlopig kunnen we nog terecht bij de broekenspecialist DODELIJK VERKEERSONGEVAL. Op de hoek van de Santpoorter straat en de Jan Steenstraat te Haar lem is gisteravond de 66-jarige wiel rijder B. de Groot uit Haarlem door een autobus van de NZHVM over reden. Kort na aankomst in het zie kenhuis Joannes de Deo is de man overleden. Pastoor I. Wils geheim kamerheer Pastoor I. M. P. A. Wils van de St. Agnesparochie te Den Haag is ter gelegenheid van zijn vijftigjarig priesterfeest en van zijn zilveren pas toraat, dat 18 augustus wordt gevierd benoemd tot geheim kamerheer van Z. H. de Paus. Benoeming ere-kanunniken De Bisschop van Haarlem heeft benoemd tot ere-kanunnik van het Kathedraal kapittel van het Bisdom Haarlem, de hoogeerwaarde heren J. Th. Jacobs, deken en pastoor van Alkmaar en J. J. Brouwer, pastoor van de St. Jans Basiliek te Laren. AZIATISCHE GRIEP IN WOON- OORD „LUNETTEN". In het woonoord „Lunetten" te Vught is sinds enkele dagen een vrij groot aantal Ambonezen aangetast door de Aziatische griep. Hoewel de ziekte een goedaardig karakter en een snel verloop heeft, heeft zij zich in enkele dagen snel verbreid. Naar men ons van bevoegde medi sche zijde meedeelde, is deze snelle uitbreiding te wijten aan de beperk te ruimte, waarin duizenden ambone- zen in dit woonoord leven en ook wel aan een zekere zorgeloosheid waar mee zij de adviezen van de doktoren in de wind slaan. Verwacht wordt daarom, dat binnen enkele weken de besmetting over het hele land zal hebben uitgebreid. In de omliggende plaatsen zoals 's-Hertogenbosch en Vught is van een besmetting met Aziatische griep nog geen sprake, hoewel hier, evenals vrijwel overal elders, vrij veel gevallen van in fluenza voorkomen. SPROEIVLIEGTUIGJE IN NOORDOOSTPOLDER VERONGELUKT. Rotterdam gevestigd sproeibedrijf is gistermiddag op een akker aan de Drietorensweg' in de Noordoostpolder verongelukt. Het toestel, een Piper „Super Cub" werd daarbij vrijwel geheel vernield. De bestuurder, een 35-jarige uitge weken Hongaar bleef ongedeerd. Prandstofgebrek wordt aangenomen als vermoedelijke oorzaak van het ongeval. Wie nadenkt wint thans zonder kijf de grote pot van puzzel vijf PAF stonden wij over het succes van onze vorige prijsvraag. Wel hadden we verwacht, dat het aantal deelnemers steeds groter zou worden, maar niemand had kunnen denken, dat de toename niet minder dan zou bedragen. Deze keer is de opgave nog eenvoudiger gehouden dan de vorige maal. Hierdoor zullen nog meer puzzelliefhebbers in staat zijn aan de prijsvraag deel te nemen, want zoals U weet betreft het hier geen gokspel, maar een intelligentietest. Wie de goede antwoorden weet, heeft altijd prijs Hoe meer deel nemers het diagram inzenden, hoe groter de pot zal zijn. Na tuurlijk doet ook U mee, want U zult beslist antwoord weten te geven op de eenvoudige vragen die wy stellen en natuurlijk wilt U graag de pot verdienen. NEEM UW POTLOOD IN UW HAND EN HAAL DE PRIJZENPOT UIT DE KRANT POOGT U nu eens deze ge makkelijk uitziende vragen geheel goed te beantwoor den. Natuurlijk zijn daar een paar strikvragen bij, maar over 't algemeen zal een pien tere piekeraar met deze opga ve niet zoveel moeite hebben. Wie werkelijk alle aandacht aan deze intelligentietest be steedt, zal ervaren dat zijn moeite ruimschoots beloond kan worden met een aanzien lijk bedrag. Ook degenen, die zich tot nog toe niet waagden aan dergelijke prijsvragen, mogen deze kans niet verzui men, want wie nadenkt wint thans zonder kijf, de grote pot van puzzel vijf Bij deze prijzenpotprijsvraag deelt iedere goede oplosser mee in de prijzen. Dus wie de goede ant woorden weet, heeft altijd P*"tj«. Deze zelfde puzzel verschijnt in een 25-tal bladen over het gehele land, zodat er een ZEER GROTE POT zal ontstaan door de duizen den inzendingen, waarop allemaal vijftig cent extra wordt geplakt Het bedrag, dat na aftrek van de kosten overblijft, wordt geheel aan de wlnnaar(s) uitgekeerd. Bij deze puzzel is maar één goede oplossing mogelijk, omdat geen en kele vraag voor tweeërlei uitleg vatbaar ls. Indien er geen goede inzending binnenkomt, blijft de gehele pot overstaan tot de vol gende prijzenpotpuzzel. Wat U te doen hebt WECTAC straat 1 ^Pmxxlcdam 'tesZAxs 35 yf j i u daarom in zo'n geval op 1 strook A het cijfer 1 door, m vt 6/c e ook de 3 en ook nog de 5. In VOOKWAAltDKHr J alleen abonnees op deel nemende bladen mogen meedingen naar een prijs; 2 het diagram en de totaal cijfers moeten volledig worden ingevuld; volledig uitgeknipte diagram moet op een briefkaart worden ge plakt; A onduidelijke veranderin gen of invulling maken een inzending ongeldig; C oplossingen die na a.s. dinsdag 12 uur v.m. in ons bezit komen, dinger niet meer mee; 0 briefkaarten, waarop niet het verschuldigde porto (7 cent) en het extra porto van 50 cent ia geplakt, zijn ongeldig; briefkaarten, die event, niet door P.T.T. 2(jn af gestempeld, zijn ongeldig 0 wij dragen geen verant woordelijkheid voor zoek raken, beschadiging of vertraging der kaarten: over opgave en op lossing is geen correspondentie mogelijk en er bestaat geen beroep op de beslis sing van de puzzelredac tie, deze is bindend; door inzending verklaart men zich akkoord met de. ze voorwaarden 9 10 Inzenden Het ingevulde diagram knipt U uit en plakt dit op de blanco zijde van een briefkaart. Aan de ander3 kant adresseert U als volgtP.P., Postbus 35, Utrecht. Naam en volledig adres van de afzender In blokletters invullen en daarboven 50 cent aan extra post zegels plakken, plus het normale porto vao 7 cent. U zendt de brief kaart niet in enveloppe, maar open in. Gebruik alleen geldige postzegels. Vervallen postzegels, radiozegels, plakzegels en dgl. worden door de posterijen niet vergoed I De oplossingen moeten uiterlijk dinsdag 6 augustus a.s., 12 uur v.m. In ons bezit zijn. Later ontvangen briefkaarten wor den onherroepelijk terzijde gelegd. HIER PRIJSVRAAG VIJF VOOR TIJDVERDRIJF Op deze pagina vindt U 'n twaalf tal vragen, A. tot en met M. en bij elke vraag vijf antwoorden Aan U de taak te bepalen, welke van de vijf antwoorden goed zijn. Het kan voorkomen, dat méér dan één antwoord goed is, ja, misschien zijn er soms wel 4 of 5 antwoor den juist, bij andere vragen kan het gebeuren dat er maar één antwoord goed is. Voorts vindt U een diagram met vooraan de letters van de vragen en naast elke letter de nummers van de bijbehorende (doorgenum- 'merde) antwoorden. U hebt nu niets anders te doen dan de nummers door te kruisen van alle antwoorden, die -volgens U goed zijn, regel voor regel de aangekruiste getallen op to tellen en dan de gevonden totalen in de laatste strook (geheel rechts) te plaatsen en nog eens tot een totaal op te tellen, dat U ln de cirkel set. Zo zou bijvoorbeeld een vraag kunnen luiden A. een pink is1 een deel van de hand; 3 een kle dingstuk; 3 een dier; 4 een stuk gereedschap; 5 een vissersvaar tuig. Nu blijkt, dat 1, 3 en 5 goed zijn, want een pink is werkelijk een deel van de hand, maar ook een dier en ook nog een vissers vaartuig. In het diagram streept U daarom in zo'n geval op maar nog laatste kolom zet U de som van 1 3 5-9. Dat totaal 9 telt U later op bij de totalen van de andere stroken en zo vindt U het totaal der totalen" voor de cirkel. A. Een goed begin is het halve werk en daar om eerst een eenvoudig vraagje. Wat is een plek I een bergspits; 2 een wapen; 3 een geld stuk; 4 een naainaald; 5 een haarsïlert. B. Amazone is de naam voor 6 een paardrijdster; 7 een strijdbare vrouw; 8 een rivier; 9 een vogel; 10 een kleding stuk. C. Wie zou niet weten wat een bed is? Dat is II een slaapplaats; 12 een rivierbreedte; 13 een mijnlaag; 14 een machineohderstel; 15 een moddergeul. D. En nu een aardige sportvraag. Bij welke balsport wordt de grootste bal gebruikt 16 voetbal; 17 cricket; 18 tennis; 19 handbal; 20 basketbal. E- Maar nu een vraag die gemakkelijk lflkt. Aal is 21 een meisjesnaam; 22 soort paling; 23 engels bier; 24 een bloeiwijze; 25 gier. F. Een vlieger ls 26 een bestuurder van een vliegtuig; 27 kinderspeelgoed; 28 een insect; 29 soort brug; 30 een zeil. G. Nu een moeilijk woord, dat echter dikwijls gebruikt wordt, zodat iedereen het kent. Maar wat ls de betekenis er van? Een utopie 31 een fata morgana; 32 een droombeeld; 33 een regeringsstelsel; 34 een ziekte; 35 een hersenschim. H. We gaan terug in de geschiedenis en willen weten wat een harnas is. 36 kleding van metalen platen; 37 een jak van metalen ringetjes; 38 een bouwkundige benaming; 39 een schip; 40 onderdeel van een boerenkar. I. De vader van Mozes heette volgens de Bijbel 41 ASron; 42 Ananias; 43 Amrafel; 44 Am- ram; 45 Aram. K. Het woord ambacht heeft meer dan één be tekenis. Het is 46 een handwerk; 47 een rivier; 48 een titel; 49 een rechtsgebied; 60 een meubel stuk. L. Nn Iets voor de fijnproevers. Wat is een korvijnagel 51 een specerij; 52 de naam voor een mis- Onderslaand diagram volledig invullen en geheel uitknippen. Daarna op een briefkaart plakken en frankeren met totaal 57 cent. de juiste nummers zwart Totalen A3 4 5 m 6 S 9 10 jT| 11 15 13 14 15 H 16 77 18 19 50 j JJ 51 55 53 54 55 l m 31 35. 33 34 35 J 41 45. 43 44 45 K 46 4? 46 49 SO TOTAAL DER TOTALEN vormde nagel; 53 een plant; 54 een bevesti gingspen; 55 een soort spijker. M- En tenslotte, wat is een harp of harpje 56 een muziekinstrument; 57 tuingereed schap; 58 een wervel; 59 deel van een ket ting; 60 een soort zeef.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 10