3)e Coid6e0oii4cmt Fantastisch plan met de hertog van Windsor Vrije tijd in gebondenheid Hitler wilde hem op de troon zetten Melk smaakt als cognac Duits-Russische onderhandelingen zijn afgebroken Zal het Dulles te Londen gelukken? DONDERDAG 1 AUGUSTUS 1957 48ste JAARGANG No. 14172 j HITLER I dacht een hertog aan de lijn te hebben Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefooo: Directie Abonnementen. Drukkerij 20935: Redactie 20015: Adver tenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w„ f2.55 pmnd, ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. 8^-. Advertenties: 17 et.'p. mjn. Telefoontjes 1.50. |N de laatste jaren heeft niet slechts de Overheid, maar ook het par ticulier initiatief een onderzoek inge steld naar de culturele en sociale be tekenis van de vrije-tijd-besteding in ons land. We herinneren aan een stu die vanwege het Centraal bureau van de statistiek in 1954, aan een congres dat omstreeks dezelfde tijd in Utrecht werd gehouden en aan een zo juist vanwege het Ministerie van onder wijs, kunsten en wetenschappen uit gegeven rapport met de eerste resul taten van een uitvoerig onderzoek. Wanneer we op dit onderwerp die per willen ingaan, is het nodig, ken nis te nemen van enkele der uit komsten, die in het ministerieel stuk zijn neergelegd. Veertig percent (24 uur) van de in het onderzoek betrok ken tijd van 60Vt uur per week is vrije tijd; 38 percent (23 uur) wordt besteed aan verplichte bezigheden, dat is aan werk, maaltijden en der gelijke. Verder heeft men becijferd, dat 66 percent van de vrije tijd (16 uur) binnenshuis wordt doorgebracht. En hoewel de jeugd over minder vrije tijd beschikt dan de volwassenen, doet zij meer aan daadwerkelijke ont spanning. Nu staat de 26ste sociale studie week van Rolduc voor de deur en ook daar komt het actuele vraagstuk van de vrije-tijdbesteding in niet min der dan zes „lessen" aan de orde. Hebben we de titels van de gekozen onderwerpen goed verstaan, dan zal men stellig komen tot de conclusie, dat het christelijk personalisme ook de vrije tijd maakt tot een beleving van de vrijheid in gebondenheid. DE arbeid drukt zeer duidelijk haar stempel op onze huidige samenle ving, zodanig, dat we van een nieuwe gestalte van de arbeid kunnen spre ken. Een van de kenmerken van die gestalte is de scheiding van leef- en werkmilieu. De toenemende vrije tijd, mogelijk gemaakt door een meer ef ficiënt productieproces, gaat daardoor een steeds meer belangrijke rol spe len en het is wel zeker, dat die vrije tijd grotere winst zal afwerpen naar mate een „terug in het gezin" daar mee gepaard gaat. Dan is er het wonen, dat steeds minder staat in de sfeer van de ar beid, hetgeen op zijn beurt de struc tuur van het gezin diepgaand beïn vloedt. Prof dr R. Kwant uit Eind hoven zal op dit onderdeel te Rolduc nader ingaan en bij voorbaat heeft hij laten weten, dat gesproken zal worden over de groeiende gebon denheid in de arbeid en de toene mende vrijheid in het wonen. De leuze is gesteld: vrij van ar beid. vrij voor iets anders. Dat houdt o.i. in, dat vrije tijd niet alleen kan worden gezien als herstel van krach ten of uitrusten van vermoeidheid. Zo wel arbeid als vrije tijd zijn voor de mens nodig om te geraken tot een gaaf menselijke vorming. Dat is dan overeenkomstig het oude adagium: leven om te werken werken om te leven. Vraag men ons nu, hoeveel vrije tijd zal mogelijk worden, dan moet het antwoord naar de economie wor den verwezen. Drs W. A. J. Bogers uit Heerlen heeft in een van zijn stel lingen voor de studieweek alvast neergeschreven, dat «YfÜe mï? „duurder" is dan de tijd, waarin men arbeid verricht. AARMATE er meer besteding van vrije tijd komt, zal er grotere behoefte bestaan aan zogenaamde „verzórgende beroepen". Want het hogere levensniveau, dat door uit breiding van de vrije tijd veronder steld wordt, zal tevens een aantal min of meer geestelijke behoeften doen ontstaan, die hun deskundige voorziening vragen. We denken hier bij aan de zorg voor maatschappelijk werk en voor onderontwikkelde ge bieden. Het bovengenoemde onderzoek van O., K. en W. zal waarschnijlijk lec tuur vormen door dr L. H. J. Crijns uit Nijmegen, die op de Rolducse week weer in het bijzonder de so ciaal-psychologische beleving van de vrije tijd zal behandelen. Hij heeft al aangekondigd, te zullen ingaan zowel op de actieve als de passieve besteding van vrije tijd, en op de vraag naar de wederzijdse betrekking tussen het soort arbeid dat men ver richt en de wijze waarop diezelfde men zijn vrije tijd aanwendt. Hoe men tenslotte het probleem ook stelt, de besteding van vrije tijd is zeker niet te saneren zonder her ziening van de geldende opvatting omtrent arbeid, cultuur en vrijheid, gezin en persoon. Voorop staat het herstel van de maatschappelijke orde en haar vervolmaking volgens de evangelische wet. We stellen ons voor, dat men ook te Rolduc juist daar de oplossing van het actuele vraagstuk zal zoeken. N Malakka onafhankelijk Koningin Elizabeth van Engeland heeft woensdag haar goedkeuring ge hecht aan een wetsontwerp tot instel ling van de federatie van Malakka als een onafhankelijk soeverein land binnen het Gemenebest. De federatie, met een bevolking van vijf miljoen Maleiers, Chinezen en Indiërs, wordt 31 augustus onaf hankelijk. De hertog beet niet De publicatie van inbeslaggenomen documenten van het Duitse ministerie van buitenlandse zaken tijdens de tweede wereldoorlog onthult ver scheidene interessante gegevens. Eén van de merkwaardigste onthullingen wel, dat Hitler in 1940 het fan tastische plan koesterde om koning George VI na de onderwerping van Engeland af te zetten en in zijn plaats de hertog van Windsor op de Engelse troon te plaatsen. De Duitsers meenden dat de her tog wel met hen zou willen samen werken. De Duitsers spraken ïn 1940 met de hertog van Windsor, die destijds in Spanje en Portugal vertoefde, op weg naar de Bahama-eilanden, waar hij tot gouverneur was benoemd. Duitsers en Spanjaarden hebben op allerlei manieren geprobeerd om de hertog en hertogin van Windsor in Spanje te houden. Zij trachtten later him vertrek uit Lissabon naar de Bahama-eilanden tegen te hou den, o.a. door hen te vertellen, dat er komplotten tegen hen waren ge smeed. Bangmakerij. Op de dag van het vertrek werd een „betaalde agent" op het schip waarmee de hertog zou weggaan, ge arresteerd. Hij leidde de autoriteiten naar een plaats waar sporen van een helse machine en gereedschappen om een dergelijk apparaat te maken, werden aangetroffen. De zaak werd zodanig ruchtbaar gemaakt, dat zij de hertog ter ore kwam, voor wie deze kwestie een ernstige waarschu wing moest zijn. Aan de hertogin werden vervolgens bloemen gezonden welke vergezeld gingen van een waarschuwing om niet te vertrek ken. Een Engels personeelslid werd omgekocht om over het „gevaar" te spreken en te weigeren naar de Baha ma-eilanden mee te gaan. Het ver voer van de bagage van de hertog en hertogin werd gesaboteerd. Voorts was men van plan geweest de herto gin angst aan te jagen door het stuk schieten van de ramen van haar kamer, maar hiervan zag men af, In Frankrijk is gisteren een nieuw produkt op de markt gekomen: melk met een cognacsmaak. De bedoeling schijnt te zijn de Fransen met dit produkt tot het drinken van melk te brengen. De firma die ermee adverteert,, zegt dat de melk ondanks de cognac- smaak geen alcohol bevat. omdat het psychologisch effect slechts zou zijn dat de hertogin eerder zou willen vertrekken, aldus het rapport van een- Duitse diplomaat. De hertog en hertogin vertrokken ondanks dit alles nog dezelfde dag: 1 augustus. „Voor de vrede". In verslagen van Duitse diplomaten aan het Duitse ministerie van Bui tenlandse Zaken werd ondertussen gemeld, dat de hertog overwoog om zich tegen de Engelse politiek uit te spreken en te brengen met zijn broer, koning George de zesde. De Duitsers spraken in deze versla gen als hun mening uit, dat de hertog op een beschikt ogenblik met hen zou samenwerken „voor de vrede". Het vertrek van de Windsors op 1 augustus naar de Bahama-eilanden vond, volgens de Duitse rapporten aan Berlijn plaats, aangezien de her tog nog niet het juiste ogenblik ge komen achtte. BRITSE VERKLARING. Tegelijk met de documenten heeft de Britse regering thans een verkla ring uitgegeven, waarin zij meedeelt, dat de Duitse rapporten noodzakelij kerwijs zeer gekleurd zijn. Handtekening onder atoom-overeenkomst De Britse regering verklaart: De hertog ondervond zware druk van vele zijden om in Europa te blijven. De Duitsers hoopten dat hij zijn in vloed zou aanwenden tegen de poli tiek van de Engelse regering. De her tog heeft echter nooit gewankeld in zijn trouw aan de Britse zaak of in zijn vaste voornemen om op d? over eengekomen datum zijn functie van gouverneur der Bahama's te aanvaar den. Wat de documenten alleen be wijzen is wat de Duitsers van plan waren en hoe volkomen zij daarin Hebben gefaald. De opstand in Oman Volgens de minister van buiten landse zaken van de sultan van Oman, Innes, heeft het fort Izk', dat in han den der opstandelingen was, zich overgegeven. Volgens radio Cairo heeft de Imam (koning) van Jemen in een telegram aan de zaakgelastigde van Jemen in Cairo een beroep op de Arabische landen gedaan om „het volk van Oman in zijn strijd tegen de Britten" te helpen. De 24 Cyprische priesters en monniken in het Makherasklooster bij Nicosia, die dezer dagen uit protest tegen de beperking van familiebe zoek in hongerstaking gingen, heb ben hun actie gestaakt, nadat de autoriteiten maatregelen hadden ver zacht. Zijn er geen Duitsers in de Sovjet-Unie? De Duits-Russische onderhandelin gen in Moskou zij- gisteren tijdelijk afgebroken. Dit gebeurde omdat de Russen hadden meegedeeld, verdere onderhandelingen over terugkeer van Duitsers uit de Sowjet-Unie als zin loos te beschouwen. De Westduitse -gering meent dat zich nog 80.000 Duitsers in de Sowjet- Unie bevinden; de Russische regering ontkent dit. De leidei van de Westduitse dele gatie, dr. Lahr, is naar Bonn terugge keerd voor overleg met zijn regering De Moskouse besprekingen begon nen op 23 juli na oen maandenlange uitwisseling van nota's tussen bonds kanselier Adenauer en de Russische premier Boelganin. Op de agenda stonden drie belang rijke punten: de kwestie van de repa triëring, de ontwikkelingen van de handel tussen de Sowjet-Unie en West-Duitsland en speciale consulaire aangelegenheden mee in te onderhandelen over repa triëring „op individuele basis". Toen de besprekingen begonnen, nam de Duitse hoop zelf nog toe, om dat de Russen, op de eerst® zakenzit- ting, het „op individuele basis" lieten vallen. Maar Felix von Eckhardt, perschef van de regering, heeft de Maandag heeft president Eisenhower in de rozentuin van het Witte Huis te Washington het document ondertekend, waardoor de Verenigde Staten gaan deelnemen aan de verkzaamheden van het tachtig statenleden tellende „International Atomic Energy Acency". Hiermee is de Verenigde Staten het 22ste land dat het verdrag van het atoomagentschap ratificeert. Op de foto ziet men president Eisenhower, die de documenten ondertekent terwijl de voorzitter van de atoomcommissie Lewis L. Strauss, toekijkt. Geen devaluatie Franse franc Naar uit gewoonlijk goedingelichte kringen wordt vernomen is de Fran se minister van Financiën, Gaillard, voornemens binnenkort een verkla ring af te leggen dat de regering niet voornemens is thans tot deva luatie van de frank over te gaan. Sedert de val van de regering- Mollet hebben geruchten de ronde gedaan, dat de frank zou worden ge devalueerd en dit heeft geleid tot speculatie ter beurze, tot het opvra gen van bankdeposito's en tot toene ming van investering in grondstof fen door fabrieken. Het regent in Frankrijk de laatste tijd prijsstijgingen In Parijs wordt het gas 20 pet duurder, elders in Frankrijk 10 pet. Zojuist heeft de regering de omzetbelasting op luxe artikelen, in totaal 24 stuks, met 5: pers nu meegedeeld dat de Russen percent verhoogd. De boter is 35 dinsdag hebben laten weten, dat zij franken duurder geworden, de melk over de kwestie van de repatriëring I gaat vandaag 3 franken per liter in het geheel niet wilden spreken. meer kosten en in Parijs gaan ge- Westen eens over inspectie-zone In kringen, die nauwe betrekkin gen onderhouden met de delegaties op de Londense ontwapeningsbe sprekingen is woensdag vernomen, Het begin van de besprekingen was dat de Amerikaanse minister van buitenlandse zaken, Dulles, en de westelijke delegatieleiders overeen stemming hebben bereikt over een plan tot wederzijdse luchtverkenning van delen van Europa, de Sowjet- meer dan een maand vertraagd door de Russische weigering te spreken over wat Moskou de dode kwestie van de repatriëring noemde. Ten slotte stemden de Russen er Veevpant maakte ótagzif De veerpont tussen Wageningen en Randwijk over de Rijn is tengevolge van overbelasting aan een zijde voor een deel gezonken. Twee vrachtwagens met stenen, die dinsdag de pont opreden veroorzaakten zo'n slagzij, dat de luchtschachten vol begonnen te lopen. De passagiers konden zich evenwel in veiligheid brengen door naar de kant te waden. Gelukkig was de grote drijvende bok „Labor" in de directe nabijheid en kon spoedig begonnen worden met het weer in de normale positie brengen van de veerpont. Op de foto zien we de half weggezonken pont met op het dek de auto's, die min of meer oorzaak van het ongemak waren. Unie, de Verenigde Staten en het Noordpoolgebied. Ook is gesproken over inspectie te land, maar de plannen hiervoor zijn nog niet geheel uitgewerkt. Minister Dulles heeft woensdag ook gesproken met het hoofd van de russische afvaardiging, Zorin. De Franse minister van buiten landse zaken, Pineau, was eveneens uitgenodigd, maar hij kon woensdag Parijs niet verlaten. Het onderhoud tussen Dulles en Pineau zou nu van daag plaats vinden. Franse diplomaten te Parijs zei den woensdag niet te weten wat mi nister Dulles beoogt met zijn uitno diging aan Pineau. Men had echter de indruk, dat de Amerikaanse mi nister de steun van Frankrijk wen ste te verwerven voor vergaande plannen tot wederzijdse luchtverken ning. Naar verluidt heeft Foster DuPes zijn goedkeuring gehecht aan het in stellen van een Europese inspectie- zóne, waarover tijdens besprekingen van de Navo-raad te Parijs overeen stemming werd bereikt. Deze zone zou zich uitstrekken van de westkust van Ierland tot de Oeral en zij zou in het zuiden de noorde lijke helft van Spanje een groot ge deelte van Italië, Griekenland, Thra- cië en Europees Turkijë omvatten. Neutrale landen als Zweden en Zwitserland zouden buiten het zö- negebied vallen. De positie van Jer- land, Zuid-Slavië en Spanje is niet bekend. Spanje is geen lid van de Navo, doch er bevinden zich Ame rikaanse luchtbases. De westerse afgevaardigden keur den een voorstel van Dulles goed voor het instellen van een noorde lijke inspectiezóne, die Noord-Cana da, Noorwegen en Groenland (Deens), benevens Noord-Rusland zou omvatten. Zweden en Finland zouden er echter buiten vallen. Het voor Europa voorgestelde in- spectiegebied is veel groter en strekt zich veel verder op Sowjetrussisch gebied uit dan was voorzien in de Russische voorstellen terzake,' die dertig april j.l. werden gedaan. Waarnemers betwijfelen dan ook, of het Kremlin ze aanvaardbaar zal achten. Doch het denkbeeld om de lucht- inspectie te koppelen met het in stellen van toezichtposten op de grond is van de Russen afkomstig, Men hoopt nu, dat dit gedeelte der westerse voorstellen geredelijk door de Sowjet-Unie zal worden aanvaard. ruchten dat de tarieven van de bus en de metro binnenkort met de helft zullen stijgen. Weer tomaten naar België Plotseling is van Belgische zijde het bericht gekomen dat met ingang van 31 juli de invoer van tomaten uit Ne derland weer zal worden toegestaan Dit geldt enkel voor de sorteringen A en B. De invoer van Nederlandse tomaten in België werd op 15 juli stopgezet in verband met de prijsont wikkeling voor tomaten op de Belgi sche markt. Dit nommer bestaat oit 10 pagina's HOE wordt het veer (Geldig van donderdagavond j tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DROOG. j Droog weer met enkele over- drijvende wolkenvelden, voorna- melijk in het noorden van het land. Weinig verandering in tem- peratuur. Matige tot zwakke wind in hoofdzaak uit noorde- t lijke richtingen. s 2 Aug. zon op 5.05; onder 20.31; n.aan op 13.34; onder 23.10. 19.55 E.K. Hoogwaterstanden 2 Aug. v.m. 7.35; n.m. 8. Het weer in Europa De weerrapoorten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM litxetvtburg PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA regen licht bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew onbewolkt onbewolkt mist onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew. onbewolkt zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt Droog weer Van Oost-Europa tot de oceaan handhaaft zich een gordel van hoge druk, waarin een tweetal afzonder lijke kernen voorkomen en wel één boven Duitsland en eer andere ten westen van Ierland. Aan de noord kant van de hoge drukgebieden ver plaatsen zich oceaanstoringen in oos telijke richting. Ze veroorzaken af en toe wat bewolking in het noorden van het land. Door het zonnige weer liep de temperatuur in het zuiden van het land gisteren op tot 24 gr. In het noorden van het land was het wat minder warm door zeewind. Morgen zal de aanvoer van lucht van de Noordzee sterker zijn, zodat het de komende 24 uur niet warmer wordt.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1