Kindercircus „Knikkebeen" opende zijn poorten i Geen kort geld meer voor financiering woningbouw Leids wachthuis gaat verhuizen GRACHTEN-WEE Leidse verkenners naar de jamboree DINSDAG 30 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 8 i Enthousiasme met hoog bezoek beloond Voortreffelijke gala-première Voor het derde jaar bezoekt het „Grande Cirque" Knikkebeen de Sleutelstad. In de grote circustent aan de Du Rieuxstraat werd gister avond de gala-première gegeven en het moet de leiding van het circus bepaald genoegen gedaan hebben, dat zich onder de velen, die de eer ste voorstelling hadden villen bij wonen ook burgemeester Jhr. mr. F. H. van Kinschot en echtgenote en de wethouders S. Menken en J. C. van Schaik, alsmede deken W. P. M. Ha ring en vele parochiegeestelijken, de legaties van de L.J.A. en van vele speeltuinverenigingen aanwezig wa ren. De voorzitter van het r.k. stedelijk comité voor vakantiebezigheden „Va kantievreugd voor de jeugd" de heer P. J. W. van Adrichem, heette hen allen, alsook de buitenlandse (Duit se) gasten die in de tent aanwezig waren, van harte welkom. Spreker zeide dankbaar te ?ijn voor het feit, dat zij belangstelling toonden voor deze uiting van kin derlijke expressie. In zijn dank be trok hij ook de 2 medewerkers, die het gehele programma hebben voor bereid en ingestudeerd: freule Six ma van Heemstra en Joop Koevoets. Hij meende zover te kunnen gaan, de laatste geheel verantwoordelijk te stellen voor het programma. Vlot en afwisselend. En dat was van af het ogenblik, dat dertien kleine hitten de piste kwamen indraven tot het moment, waarop de toeschouwers met een zucht van spijt omdat het afgelopen was, van hun plaatsen opstonden. Drie uur lang heeft het kindercir cus zijn bezoekers geamuseerd met een programma, dat in snelle opeen volging sprankelende, spannende en vertederende momenten bracht. In het paardennummer, waarmede werd geopend, deden dertien meis jes in dressuur niet onder voor het éne paard van freule Sixma, waar op leden van de Wassenaarse ruiter- ploeg him kunsten vertoonden. Verrichtten de jongens-acrobaten al wonderen van koelbloedigheid in het nummer „De Kanonskogel", Cap tain G. L. Lloyd spande wel de kroon met zijn „salto mortale" Een fractie van een seconde flitste hij tussen hemel en aarde om dan feil loos op zijn voeten neer te komen. Knikkebeen heeft met zijn sadisme hij wilde zijn vriend Roberto in een kist gaan verdrinken de toe schouwers de adem doen inhouden De Wassenaarse Ruitergroep van freule Sixma van Heemstra in de piste. maar toen hij met een emmer water, de kous op de kop kreeg, hebben zij het uitgebruld van het lachen. Bijzonder fijngevoelig en kunstig was het optreden van de heer Onder water, die vijf van zijn marionetten aan het publiek voorstelde. Hoewel hij zeide te spelen voor de jeugd, menen wij, dat de volwassen toe schouwers niet minder genoten heb ben. In het grote rekstoknummer vond „Antoine de Poelmer" een ademloos toekijkende belangstelling. Hij zwaai de en draaide, vouwde en ontvouw de en liet soms een fractie van een seconde los om zijn handen te ver plaatsen. Koelbloedigheid en kleerscheu- Een prachtig staaltje van beheer sing, waarvoor een van de meisjes niet onder bleek te doen; hangend aan haar knieholten maakte ze bij voorbeeld een paar slagen om. Dat' daarbij haar rokje om de stang draaide, werd een bron van hilari teit en een beetje medelijden, toen ze haar volgende stunt halverwege onderbroken zav door het scheuren van haar rok. Toen ze dan van de rekstok af sprong fladderde haar 'n flard rode katoen na Komisch waren het leeuwennum mer en een vechtpartij op de rug van „Karaat", 't paard van de freu le. Vermelden we het hartveroverend optreden van de balletgroep en een allercharmantste dans door Miss Cas siopeia, dan willen we niet vergeten ook de meisjes-acrobaten te noemen en het optreden van de intelligente ezel, die kapelaan J. v. Adrichem wel een rondje op zijn rug wilde dragen. Het was een zeer genoegelijke avond en we zijn weggegaan met het vaste voornemen, in een verloren uurtje zeker nog eens een bezoekje te brengen. Het circus geeft de gehele week voorstellingen om 10 uur v.m. en 3 uur nam., welke voorstellingen voor iedereen toegankelijk zijn. Nota van Leidens B en W 't Ziet er somber uit In een nota stellen b. en w. van Leiden vast, dat de zware financie ringslast voor de woningbouw beter door het Rijk gedragen zou kunnen worden. Pogingen, welke door de gemeen ten in het verleden zijn ondernomen om de regering ei toe te bewegen voor de woningwetwoningen weer als vroeger voorschotten te ver strekken zijn tot heden gefaald. Deze en andere mededelingen vin den wij in deze nota aan de Leidse raad, die met uiterste bezorgdheid spreekt over het bestedingsbeper- kingsprogramma van de regering. De alarmerende circulaire van de overheid aan de gemeenten dit 12 juli j.l. die nog scherpere maatrege len aankondigde, dan die van 14 ja nuari ji. is er in opgenomen. Hierin wordt gezegd, door de mi nister van binnenlandse zaken, dat financiering met kort geld van de woningwetbouw niet meer mogelijk zal zijn. Daar waar onoverkomelijke moei lijkheden zich voordoen bij de scho lenbouw is overleg met de minister van onderwijs mogelijk. Voor andere investeringen, waaraan de gemeen ten niet kunnen ontkomen kan con tact gezocht worden met de minister van Financiën. De vereniging van Nederlandse gemeenten hebben op het ontwerp voor deze brief aan de gemeenten commentaar mogen ge ven. Ook dit commentaar is in de ge meentelijke nota opgenomen. Zij stelt, dat de gemeenten zeker niet al léén verantwoordelijk kunnen wor den gesteld voor het leegzuigen van de kapitaalmarkt. Zo dit al gebeurd is, is dit het gevolg van het streven van de regering om koste wat kost de woningbouw te stimuleren. Gevaren. Juist op het gebied van de woning bouw dreigen ernstige gevaren. De gemeenten zijn van oordeel dit naar aanleiding van wat de regering over financiering met kort geld had gezegd dat de gemeentelijke kas- positie geen verontrustend peil heeft bereikt. Stremming van de continiutèit in de woningbouw zou catastrophale gevolgen kunnen hebben. Zij hopen op meer concrete gege vens over de contacten van de ge meenten met de ministers, waar het om bijzondere gevallen gaat. Ook an dere activiteiten noemt het commen taar van de Nederlandse gemeenten, waarvan het stopzetten tot ernstige moeilijkheden kan leiden, zoals het bevorderen van industrie, landbouw, handel en verkeer en ook de ont eigeningsprocedure. De regering volgt bij deze politiek de weg van de minste weerstand, al dus de nota van de gemeenten, zij hebben dan ook ontraden, de circu laire in deze vorm uit te doen gaan. Zoals u bekend, is de circulaire toch verschenen. Hoe financieren? B. en W. van Leiden binden aan dit alles nog een eigen commentaar. Zij zeggen, dat het hun plicht is met de maatregelen, die de regering heeft menen te moeten treffen, mee te werken. Samenvattend stellen zij vast, dat dat financiering met kort geld alleen nog toelaatbaar moet worden geacht Het wacht- en kantoorhuisje van de N.Z.H., dat met meer in gebruik is, sedert het gereed komen van het nieuwe wachtlokaal aan de over kant van het Stationsplein te Leiden, gaat verhuizen. Arbeiders van de N.Z.H. hebben vanmorgen het gebouw op losse Bchroeven gezet om het donderdag a.s. op een truc te kunnen plaatsen. In zijn geheel zal dit bekende groene huisje van het Stationsplein dan een reis naar Amsterdam ondernem en. Daar zal het geplaatst worden als wachthuis in de Marnixstraat, i GRONDWERKEN EN WEG VERHARDINGEN ZOETERWOUDE- LEIDEN AANBESTEED. De Provinciale Waterstaat van Zuid Holland heeft openbaar aanbe steed: het verrichten van grondwer ken en het maken van wegverhardin gen voor de aanleg van een deel van het wegvak Zoeterwoude- Leiden in de gemeente Zoeterwoude. De inschrijvingen waren van hoog naar laag: P. B. Huberts Wegenbouw, de Bilt 98.950; N.V. van Splunders Aann. Bedr., Ridderkerk 97.C~" N.V. Aann. Mij W. Rassenberg en Breda 92.840; A. Th. Stuifzand, Leiden 87.300; A. Versloot, Bode graven 85.000; N.V. Westlandse We genbouw Rijswijk 84.900; fa. D. v. d. Steen Nieuwerbrug a. d. Rijn 84.900; P. Zekveld, Aalsmeer 84.900; L. J. Zoetemeyer,Brielle 79.200; fa. P. Bokhoven Gouda 78.433; J. Mens, Lisse f 78.000; Aann. Bedr. Gebr. Schouls Leiden 77.950; W. Jansen te Haarlem 77.000; A. de Rooy, Boskoop 76.620; J. Stam, Voorschoten 76.500; N.V Asfalt en Wegenbouw „Neuchatel" Amsterdam ƒ76.100; L. P. v. d. Geer, Leiden, 76.100; Aann. Mij P. C. Zanen, Heemstede 75.870; fa Versluis en Zn Bodegraven 74.80C; C. A. Langeveld, Alphen a. d. Rijn 74.180; A. van Ha- lem en Co, Schipluiden 74.000; fa. Gebr. Schelvis, Heemstede 69.400; fa Schobben en Franke, Rotterdam 69.000; G. van Herk, Nieuwerkerk a. d. IJssel 68.500; S. van Verlaat Co. Giessendam 68.390. L De gunning is aangehouden. voor investeringen, die reeds onder handen zijn, en niet meer kunnen worden stopgezet en dat nieuwe in vesteringen slechts ondernomen kun nen worden als de financiering met lang geld verzekerd is. Van de „uitwijkmogelijkheden" hebben b. en w. weinig verwachting. De gemeente heeft contact gezocht met de minister van volkshuisvesting om na te gaan op welke wijze in de vaste financiering van de woning bouw zou kunnen worden voorzien. Men is nog in afwachting. De nota geeft vervolgens enige cij fers over de woningbouw-investerin- gen te Leiden. Er blijkt uit, welke zware lasten de financiering van de woningbóuw de gemeente oplegde. B. en W. geven de belofte te stre ven naar voortgang van de allernood zakelijkste werken, waarbij de wo ningbouw op de eerste plaats komt. VICTORIE TERUG VAN EEN SPORTIEF EN SUCCESVOL N.K.S.-JEUGDKAMP Men schrijft ons: De deelneemsters van de r.-k. da- mesgymnastiekver. Victorie aan het N.K.S. Jeugdkamp te Vught kunnen terugzien op een sportief en succes vol kamp. Bij de diverse onderdelen van dit kamp hebben zij fraaie resul taten weten te behalen. Bij de zwem wedstrijden werden er evenals het vorige jaar weer drie 1ste prijzen en een 2de prijs in de wacht gesleept. Op de 25 m. schoolslag, waaraan ongeveer 90 meisjes deelnamen, startten voor Victorie Els Laken, Ineke Giezen, Marian Bergers en Janny Bastiaan. Jammer was dat IN een der Leidse grachten dreef een ouwe pan, lek als een zeef op een doordrenkte stromatras die door zijn huid geschoten was in alsmaar water absorberen; Hier zag je Brero's ,,'t Kan verkeren" in drijven in praktijk gebracht daar in die stille Leidse gracht.... P*N wat de buurt laatst had gegeten dat kon een elk, die 't wilde.weten! daar dreven forse bloemkoolblaren; een groentenblik lag stil te staren naar doppen van wat grote bonen, 't leek of de buurt je wilde tonen door middel van die Leidse gracht wat daar ter tafel wordt gebracht. E'EN klomp, een schoen, een schort met bandjes een onderjurk met zijden kantjes dreef naast een hoedje, vaal van kleuren, dit alles lag daar stil te geuren in 't zachte, stille waterdeinen gehuld in vrolijk zonneschijnen als beeld van een vergane pracht daarginder in die Leidse gracht. 't I EEK of de buurt wou demonstreren; Kijk, hier bij ons kun je iets leren! Wat heb j'aan rommel op te potten? laat het gewoon in 't water rótten! Al dringt dan ook door raam en deuren een golf van onbestemde geuren, die oorzaak wordt van stille klacht! Kom, smijt het in zo'n Leidse gracht! *70 groeien Leiden's mooie grachten tot spiegels van de ondoordachten die reinheid aan hun schoenen lappen en alles in hun grachten trappen! Kom, laat het peil niet verder zakken en deponeer in vuilnisbakken dat wat je kwijt wilt, groot of klein. Maar, houdt je Leidse grachten.... REIN! deze vier meisjes bij de eerste serie in dezelfde groep waren ingedeeld, terwijl alleen nummer één in de vol gende série mocht uitkomen, zodat drie meisjes al zeker afvielen. Els Laken bereikte via de diverse series de finale, waarin zij op de 2e plaats eindigde. Op de 25 m. borstcrawl, waaraan aangeveer veertig meisjes deelnamen, startte voor Victorie Mieke Laken. Zij legde in de finale beslag op de lste prijs. Op de 25 m. rugcrawl, waaraan on geveer 20 meisjes deelnamen, startte wederom Mieke Laken. Zij wist ook in dit nummer in de finale de lste prijs te bemachtigen. Op de 4x25 m. estafette startten voor Victorie Marian Bergers, Ineke Giezen, Els Laken en Mieke Laken. Met een voorsprong van zeker 15 m. op Groen-Wit, die als tweede eindig de, wisten deze meisjes voor Vic torie de lste prijs te behalen. Tijdens het sluitingskampvuur werden de prijzen bekend gemaakt voor orde en netheid in en om de tent. Drie van de 24 verenigingen eindigden met een gelijk aantal pun ten als nummer één, waarbij ook Victorie. Een fraaie prestatie, waarbij we dus evenals vorig jaar een beker in ontvangst mochten nemen. Zaterdagmiddag werd de terugtocht per fiets aanvaard. Na in Schoon hoven te hebben overnacht, kwamen de meisjes zondagmiddag vermoeid, want ze hadden de gehele weg een sterke tegenwind gehad, maar zeer voldaan thuis met in hun koffers een fraaie beker en 5 medailles. Ondanks het minder mooie weer is het een zeer geslaagde kampweek geweest De organisatoren van dit 'r.S.-jeugdkamp, waaraan ongeveer 350 meisjes uit het gehele 'and deel namen, kunnen wederom bogen op een zeer geslaagde week, waarin de sportiviteit tussen de meisjes onder ling zeer goed is geweest. Marktberichten TER AAR, 29 juli GroenteSnij bonen 0.821.14, idem B. 0.710.85, idem stek 0.330.70, stamprinsesse- bonen 0.680.93, idem B. 0.560.62, stokprinsessebonen 0.94, witte pron kers 0.420.49, tomaten A. 0.470.83, idem B. 0.61—0.80, idem C. 0.23—0.67, idem CC 0.200.29, idem bonken 0.64, aardappelen 0.15--0.16, kroten 0.12, postelein 0.280.30, rode kool 0.06 0.16, andijvie 0.14—0.23, spitkool 0.15 0.19, uien 0.080.15, waspeen 0.07 0.13, putjeskool 0.14—0.15, rabarber 0.140.15, rabarber 0.080.13, groe ne kool 0.100.14, zilveruien 0.44 al les per kg. Sla A 0.090.13, idem B 0.05—0.07," bloemkool A 0.30—0.47, idem B 0.2000.28, idem C 0.13 0.19, komkommers 0.110.18, idem stek 0.09 alles per stuk. Bospeen 0.100.17, boskroten 0.060.12, selde rij 0.02 alles per bos. Stoofsla 0.50 per kist. Augurken: fijn 0.85, fijnbas terd 0.81, basterd 0.640.68, grof A 0.56—0.57, grof 0.47—0.49, CD 0.40— 0.41, idem afw. 0.20, E 0.30 alles p. kg. RIJNSBURG, 30 juli. Bloemen. Gladiolen: Leeuwenhorst 5907.20, Hoeksommer 400510, Spekenspen 350—620, Strauss 360—450, Gold Dust 340420, v. Meegeren 360-470, Acca 400—510, W. Herald 300—390, Firma ment 220280, Sneeuwprinse - 280 400, Mem. Day 400530, Leater 300' 480, Achila 240310, Gaillardia 170' 200, Centaurea 160180, Catananse 100140, Mimi 80100, Asters 250 410, Dahlia's 350610, alles per 100'. Lelie wit 3034, Orathum 16—21 per kelk, Papier 2429, Gips 35—48, Bonte Morgriet 3048, Stroobloemen 27—35, Segetum 2238, Goudsbloe men 2027, Flox 2034, Rodante 16 18 per bos. Gerberra 1619, Aga- pantis 1416, Am. Anjers 714, Pel Godetia 912, Ornithogale 810 per stuk. Op het Leids station stond van morgen omstreeks 1 uur een ver- trekbord, waarop geschreven was: Jamboree 1957. Rond dit bord ver zamelden zich rond het middaguur vele verkenners, bepakt en gezakt, wachtend op de N.S.-trein, die hen naar Hoek van Holland zou brengen. Onder de velen naar schatting waren het een 50 deelnemers trof fen wij ook leden van katholieke ver- kennersgroepen uit Leiden en om streken aan. Wij zagen leden van de St. Christoffelgroep uit Zoeterwoude, van de St. Hubertusgroep uit Hazers- woude, van de Leonardus- en Lode- wijksgroep uit Leiden. Vijf minuten over één naderde uit de richting Amsterdam de groene trein, die ogenblikkelijk door de ver kenners werd bestormd. Zij werden toegejuicht door de Jamboree-deel nemers, die in Amsterdam al een plaatsje hadden gevonden. Vanmiddag schepen de deelnemers zich in te Hoek van Holland in één van de boten van de HarwiCh-lijn. (Foto de Leidse Courant)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8