Zijn woonruimtevorderingen onaantastbaar? De Snorrende Snap Gladiolen spelen (eerste) violen Met hoofd bekneld geraakt visie op televisie Snelheidsmonster, dat allen de baas is DAG 30 JULI 195; r>E LEIDSE COURANT PAGINA t. Rechtmatigheid en doelmatigheid Ter bevordering van een doelmati ge verdeling van woongelegenheid mogen burgemeester en wethouders woonruimte vorderen. Maar woon ruimtevordering is een zeer ingrij pende maatrgei. Daarom heeft de „Woonrulmtewet 1957" enige waar borgen ge,geven tegen een lichtvaar dig gebruik der vorderingsbevoegd heid. Voor eerst schrijft de wet voor, dat B. en W. moeten letten op de rechtspositie van partijen en op alle overige in aanmerking te nemen be langen. Dit betekent, dat een be paald geval eerst van alle kanten be keken moet worden, voordat tot vor dering mag worden overgegaan. Voorts moet degene, ot wie de vor dering zal worden gericht, in de ge legenheid worden gesteld zijn be zwaren kenbaar te maken in een vergadering van een door de gemeen teraad benoemde adviescommissie. Tenslotte kan men binnen tien dagen tegen een vordering in verzet gaan bij Gedeputeerde Staten. Geen verzet is echter mogelijk, als de vordering is gedaan in overeenstemming met het éénstemmig advies der advies- oommissie, vastgesteld in een verga dering, waarin ten hoogste één lid niet tegenwoordig was. Indien er nu geen verzet bij Gede- puteei-de Staten openstaat of indien deze het verzet ongegrond hebben verklaard, kan degene, wiens woon ruimte gevorderd is, dan nog bij de rechter aankloppen? De wet zegt uitdrukelijk, dat vor deringen, welke door b. en w. zijn gedaan, geacht worden een doelma tige verdeling van woongelegenheid te bevorderen. Tegenbewijs voor de rechter is niet toegelaten. De rechter mag dus niet de doelmatigheid van een vordering beoordelen. Hij mag m.a.w. geen oordeel uitspreken over het woonruimtebeleid. Wel kan de rechtmatigheid van een vordering aan het oordeel van de rechter worden onderworpen. Dit be tekent in de eerste plaats, dat de rechter mag nagaan, of alle forma liteiten wel in acht zijn genomen. Maar daarnaast mag de rechter ook onderzoeken, of b. en w. zich niet aan misbruik van recht hebben schul dig gemaakt. Nu zijn doelmatigheid en rechtma tigheid weliswaar twee afzonderlij ke begrippen, maar in de praktijk is de grens niet altijd even scherp te trekken. Bij de beoordeling van de rechtmatigheid van een vordering wordt meestal ook het woonruimte beleid onder de loupe genomen. Ter illustratie laten wij hier enkele voorbeelden volgen. Gevorderd bij psychopaath. B. en w. van de gemeente X had den een gedeelte van de woning van Y gevorderd ten behoeve van een ge zin, bestaande uit man, vrouw er twee kinderen. Y wendde zich met een rapport van een zenuwarts tot de president van de rechtbank. Vol gens dit rapport was Y een impul sieve psychopaath met een zeer be perkte intellectuele gezichtseinder, afkomstig uit een familie, die inzake geestesziekte exceptioneel zwaar was belast, en met zijn echtgenote meer malen wegens ernstige geestesziek te verpleegd. Naar de mening van de president stond het belang om de gevorderde woonruimte zo econo misch mogelijk te benutten niet in evenredigheid tot het belang van Y en zijn echtgenote om zich in een vrije woning en daardoor in de maatschappij te kunnen handhaven. Van een samenwoning met anderen moesten namelijk ernstige gevolgen en conflicten gevreesd worden, het geen tot opneming in een gesticht voor zenuwzieken zou kunnen leiden. Op deze grond werd de burgemees ter van X veroordeeld om zich te onthouden van elke maatregel, wel ke de strekking had effect te verle- hebben toegekend. Volgens de Hoge nen aan de vordering. Deze beslising werd in hoger be roep door het Gerechtshof bekrach tigd. Ook het Gerechtshof was van oordeel, dat er een te grote oneven redigheid bestond tussen het gedien de en het geschonden belang. Maar de Hoge Raad was het hiermede niet eens. De waardering van de belan gen is overgelaten aan de beslissing van b. en w. De rechter mag dus niet uit hoofd van een andere appre ciatie van die belangen tussen bei den komen. De Hoge Raad voegde hier nog aan toe, dat voor tussen komst van de rechter reden zou kunnen zijn, indien ie vordering als een daad van willekeur zou zijn aan te merken. Deze figuuraldus de Hoge Raad doet zich voor, als moet worden aangenomen, dat de vorderen de autoriteit bij afweging van de be langen in redelijkheid niet tot een vordering heeft kunnen komen, en dus afweging van die belangen ge acht moet worden niet te hebben plaats gehad. Deze figuur doet zich echter in het onderhavige geval niet voor, omdat de mogelijkheid aanwe zig is, dat redelijk oordelende men sen bij de afweging van de hier te genover elkander staande belangen tot verschillend resultaat komen. Op deze gronden werd de beslissing van het Gerechtshof vernietigd. Heeft afweging van belangen plaats gehad? Bovenstaande vingerwijzing van de Hoge Raad heeft tengevolge gehad, dat de strijd in latere gevallen steeds loopt over de vraag, of afweging van belangen heeft plaats gevonden. In het volgende geval hadden b. en w. van Hattem ten behoeve van een jong echtpaar de bovenverdie ping gevorderd van een licht ge bouwd zomerhuisje. Dit huisje werd bewoond door een bejaard èchtpaar. De man was 84 en de vrouw 64 jaar oud. Deze lieden hadden door ge- dwonge evacuatie en herhaalde ver huizingen naar steeds kleinere wo ningen reeds vele offers gebracht. Door de vordering zouden zij terug gedrongen worden in twee kleine vertrekken, waarin zelfs het hun nog gebleven restant v*n hun meubilair geen plaatsing zou kunnen vinden en waar geen behoorlijke berging voor hun kleren aanwezig was. De president van de rechtbank be sliste, dat door een zodanige opeen stapeling van 'leed de belangen van deze hoogbejaarde echtelieden in zulk een mate werden gekrenkt, dat bij een afweging van de hier in aanmer king komende belangen b. en w. in redelijkheid niet tot een vordering hadden kunnen komen. Hieruit volg de dat die afweging niet had plaats gehad en de vordering dus onrecht matig was. Deze beslissing werd door het Ge rechtshof bekracntigd. Het Gerechts hof achtte de vordering bovendien on rechtmatig, omdat zij in strijd was met de richtlijnen van de minister van Binnenlandse Zaken. Deze richt lijnen schrijven o.a. voor, dat C: doelmatigheid van een vordering steeds mede moet worden bepaald door overwegingen van rechtvaardigt heid en billijkheid, met name ook voor wat betreft de volgorde, waarin tot vordering wordt overgegaan, waarbij o.m. het lot van bejaarde be woners aandacht verdient. Nu was er bij niet-bej aarde inwoners van Hat tem nog woonruimte te vorderen, waaruit het Hof de gevolgtrekking maakte, dat b. en w. aan het lot der bejaarde echtelieden geen aandacht hadden geschonken. Maar ook deze beslissing kon geen genade vinden in de ogen van de Hoge Raad. De Hoge Raad begon met vast te stellen, dat de waar dering van de in aanmerking komen de belangen overgelaten is aan het beleid van b. en w. Dit breigt mede, dat de rechter ook niet bij wijze van toetsing van dit beleid aan de be treffende richtlijnen mag oordelen over de vraag, of b. en w. in het geven geval op juiste wijze met paalde belangen hebben rekening ge houden en daaraan bij afweging tegenover andere door hen te behar tigen belangen voldoende gewicht Raad behoefde het niet uitgesloten te zijn, dat b. en w. lettende op alle in aanmerking komende belan gen in redelijkheid tot de vorde ring hadden kunnen komen. Onzekerheid. Het volgende geval heeft betrek- GEZONDHEIDSZORG EN BE STEALINGS-GEVAAR. „Bij het bestralingsgevaar van ioni serende stralen is het niet zozeer een probleem dat men bij grote dosis ern stige schade lijdt of zelfs kan ster ven, maar dat men een kleinere dosis, jarenlang toegediend, ogenschijnlijk zonder bezwaar kan verdragen", aldus meent dr. J. Spaander, algemeen di recteur van het Rijks Instituut voor de Volksgezondheid te Utrecht, in een vraaggesprek dat is afgedrukt in het juli-nummer van Katholieke Gezond heidszorg. De radio-actieve stoffen vormen ook een probleem, vanwege de veel grotere toepassing en verspreiding die controle zeer bemoeilijkt. Was het gebruik van radio-actieve stoffen king op een sinds de bevrijding ont-. vroeger n.l. beperkt tot het gebied slagen Rijkspluimveeconsulent. Deze I der geneeskunde, thans vindt men ze man X, was na zijn invrijheidstel ling uit J.e internering voor zijn be staan geheel aangewezen op de ex ploitatie van zijn bezittingen in de gemeente Y, waar hij een villa met een boomgaard en een tuin, alsmede 6 ha bos en 5 ha bouwland in eigen dom had. In de villa, die 16 kamers en daarboven nog zolderruimte be-1 vatte, waren 4 gezinnen onder ge- j bracht. X vroeg vergunning aan b. en w. om een zit- en slaapkamer m zijn huis te betrekken. B. en w. wei gerden de gevraagd woonvergunning en vorderden de door het vertrek van één der gezinnen vrijgekomen woon ruimte ten behoeve van Z, die graag Iwilde trouwen en spoedig daarop dan ook toegepast in industrie en land bouw. Daarom moet de hele situa tie geheel opnieuw worden bezien. Het gezondheidsapparaat zal hier bij te zorgen hebben dat alle be langrijke bestralingsbronnen onder controle staan. De lozing der radto-actieve afval stoffen is zo mogelijk nog moeilijker op te lossen. Een wereld-regeling is hier beslist nodig. Daarom is voor ons land o.m. van veel betekenis de gezondheids paragraaf van het Euratom-verdrag, omdat wij de uitmonding hebben van grote Europese rivieren. HAARLEMSE KEURING ook trouwde. De president van de rechtbank over- jOud -burperwachters woog, dat X na zijn ontslag uit de' internering geen onderdak had enj geen andere inkomsten dan uit zijn i hierboven genoemde bezittingen. Het' is billijk, dat X in de nabijheid van zijn bedrijf woont, waarin hij zijn bestaan moet vinden. Op deze gron-' den werd de vordering aangemerkt als misbruik en tenuitvoerlegging verboden. Deze beslissing werd door het Ge rechtshof bekrachtigd met de moti vering, dat B. en W. onder de gege ven omstandigheden bij afweging van de belangen van X en de vorderende gemeente in redelijkheid niet tot de vordering ten behoeve van Z hadden kunnen overgaan en dus in feite een afweging van de betrokken belangen niet had plaats gevonden. Ook de Hoge Raad stelde het gemeentebe stuur in het ongelijk en verwierp zijn beroep in cassatie. Het is wel ty perend voor de grote onzekerheid op dit gebied, dat de advocaat-generaal bij de Hoge Raad in tegengestelde zin had geconcludeerd. Naar diens mening was hier geen misbruik van gezag aanwezig, omdat redelijk oor delende mensen zeer wel tot het re sultaat zouden kunnen komen, dat b. en w. terecht het belang van het echtpaar Z hebben laten prevaleren boven dat van de eigenaar-vrij gezel B. en w. van Maassluis vorderden enige kamers van de woning van een huisarts ten behoeve van een gymnas tiekleraar, die blijkbaar in dienst was van de gemeente Maassluis, doch nog in Scheveningen woonde. Tenge volge van deze vordering zou de huisarts o.a. zijn laboratorium en stu deerkamer moeten missen, waar door hij zijn praktijk niet meer be hoorlijk zou kunnen uitoefenen tot schade van de volksgezondheid. Daar er in Maassluis geen ziekenhuis of laboratorium was, moest de huisarts urine- en ontlastingonderzoek in zijn eigen laboratorium verrichten. Dit onderzoek gaat gepaard met een der gelijke stank, dat het niet in een an der vertrek, b.v. de spreekkamer kan worden verricht. President van de rechtbank, Ge rechtshof en Hoge Raad beslisten hier eendrachtelijk, dat de vordering als een daad van willekeur beschouwd moest worden, omdat geen redelijk denkend mens, na afweging van de verschillende belangen en na een be hoorlijk feitelijk onderzoek, van oor deel kon zijn, dat de huisarts de ge vorderde woonruimte kon missen. In dit laatste geval ligt misbruik van recht wel erg voor de hand. Over het algemeen heerst hier echter de grootste onzekerheid. Het is moeilijk te voorspellen, of een bepaalde vor dering, hoe onrechtvaardig zij ook moge schijnen, als misbruik van recht aangemerkt zal worden. Mr. C. A. BARON BENTINC* (53) willen reünie Oud-burger wachters zijn 'n reünie aan het voorbereiden, die in oktober of november a.s., waarschijnlijk in de Dierentuin in Den Haag zal wor den gehouden. Een werkcomité ter voorbereiding van deze reünie is thans druk doende de namen van alle leden van deze wacht bijeen te brengen. Dat is nogal moeilijk omdat in 1940 zeer vele ledenlijsten van de burgerwacht door de bezetter wer den vernietigd. Het plan is, dit jaar een reünie te organiseren voor ie oud-burger wachten uit Zuid-Holland. Het ko mende jaar zal er dan een voor het gehele land worden gehouden. Van sommige plaatsen in Zuid-Holland heeft het comité reeds een zij het ook onvolledige lijst van de vroe gere leden, maar van vele steden en dorpen ontbreken bijna alle gege vens. De heer A. Rietveld in Den Haag heeft het initiatief tot deze reü nie genomen. Op de reünie zal een nationaal allegorisch zangspel „Je Maintiendrai" van kapitein van de infanterie A. Kaptein worden opge voerd. (Het secretariaatsadres is J. Chabot, Mandarijnstraat 37, telefoon 339312, Den Haag). Militair gedood Omstreeks tien over twee gister middag is op het terrein, van het zo genaamde bastion Oudmolen te Naar- den de dienstplichtige soldaat H. Sieuwers met zijn hoofd bekneld ge raakt tussen twee vrachtauto's. Hij was vrijwel onmiddellijk dood. Sol daat Sieuwers, die afkomstig was uit Hoorn, was 21 jaar oud en ongehuwd. Hij behoorde tot de staf van de her halingsoefeningen van de lichte luchtdoelartillerie territoriaal te Naarden. STOPZETTING UITVOER BOSPEEN EN UIEN NAAR BELGIë—LUXEMBURG. Opnieuw is de grens van België en Luxemburg gesloten voor Nederland se tuinbouwprodukten. Met ingang, van 30 juli mogen geen bospeen en uien meer uit Nederland in deze lan den worden ingevoerd. Deze maatregelen zijn genomen op grond van de bepalingen in het "land- bouwprotocol en vinden hun oor zaak in de prijsontwikkeling voor deze produkten op de Belgische en Luxemburgse markt. Voor de Nederlandse tuinders is dit zeer teleurstellend, want de ex port van bospeen uit ons land ging hoofdzakelijk naar deze twee landen en hoewel de uitvoer van uien in de afgelopen weken nog niet groot was, moet in de komende weken in ons land op een toenemend aanbod van uien worden gerekend. De gladiolen spelen nog steeds de eerste viool op de wekelijkse keurin gen. Ook gisteren schotelde men de bezoekers weer een duizelingwekkend groot aantal soorten voor. Uitsteken de aanwinsten zagen we bij de fa. H. J. Salman «Sc Zn, Noordwijk. Een machtige collectie stelde deze firma ten toon. We noemen slechts de fris- rose Sümmer Pearl, de purperen Ce res met de lange, best gebouwde tak, de fraaie oranje Universe, de fonke lend rode Red Matador, de idem Ego Flos, de intens zalmrose Lys Assia, de oranjekleurige Ambrosie en vele anderen. Stuk voor stuk juwelen met lange, forse takken. In het groepje van Gebrs. Vink, Noordwijk, vonden we de rose Eliza beth Susan en de rood gevlekte, gele Sunny Boy de mooiste. Flaming Ar row is een diep-rode sport uit Nieuw Europa, die A. J. Turenhout, Noord wijk, voor het voetlicht bracht. Een elite collectie was er weer van Ko nijnenburg Mark, Noordwijk met de groengele Groene Specht, de witte Odelia, de buitengewoon mooie oran- jezamkleurige Fresco, de aparte hard- lila Oberta, de zalmrose Kosmos en' de zeer aparte Rival als uitblinkers. Heart of my heart van de Groot Co., Hillegom, vonden we uit de kas mooier dan nu van buiten. Cheerio en Plaisir d'Amour zijn twee helderrode aanwinsten van Jonkman-Hulsebosch, Sassenheim die sterk de aandacht trokken door de warme kleur. G. Beukers, Noordwijk, etaleerde een trits nieuwe primu- linusgladiolen en van de zaailingen, die L. Steenvoorden, Noordwijk, naar voren bracht vonden we Medley, zalmrood met wit merk, de meest op vallende. Danny Boy is een helder oranjezalm getinte midd. grote gla diool van C. Geerlings, Heemstede. Een zeer verdienstelijke aanwinst, zo op het eerste oog. In het zaaisel dat de fa. P. v. d. Meer Czn, Noordwijk, de laatste jaren naar voren brengt, zitten voortreffelijke aanwinsten. Van de acht getoonde behaalden er nu zeven het getuigschrift van verdien ste, terwijl de achtste nog werd te ruggevraagd. De allermooiste vonden we de rode Rilampago, de lila Milagroso, de vaal- lila P 1, de extra beste witte Magada- lena en de lichtrose Patrick. Heel mooie midd. grote aanwinsten liet C. S. van Dobben de Bruijn, Noordwijk, zien. We noemen o.m. 6528, lila met crème, de rose, rood getekende 3608, de lichtoranje 5138 en de charmante groengele kleinbloe- mige aanwinst, die een rood randje aan de bloemen draagt. Een zeer merkwaardige smoky bracht Bijvoet Co., Overveen, onder de naam Quo Vadis. Verder was er nog een beste col lectie van P. Visser, St. Pancras, waarin we diverse heel mooie klein- bloemige aanwinsten zagen en ook in de groep van J. Preijde, Bree- zand, kon men verschillende uitste kende aanwinsten ontdekken. APPELS EN PEREN NAAR ZWEDEN. Tot 15 augustus mogen appels in Zweden worden ingevoerd en tot 31 augustus is de onbeperkte invoer toe- gestaan van peren in dit land. In voorgaande jaren werden in deze pe riode vanuit ons land steeds grote hoeveelheden peren naar Zweden verladen. Of het dit jaar weer zo zal gaan, valt te betwijfelen want de oogst is in ons land bijzonder gering en er blijft weinig voor export over. AIS DE WERELD SOLDAAT WORDT. DUUR VAN OE OlENSTT'jn IN HET LEGER Ver.Stalen 2 jaar Sovjet-Unie 2 jaar W.-Duitslandljaor NoorwegeM6maand. Finland 8 maanden (Van onze t.v.-medewerker). De meneer, die in de KRO.ru- briek „Alle negen" vrijwel alles af wist van de spoorboekjes in de west- europese landen, ging als winnaar van de competitie met de toezegging van enige nieuwe costuums naar Baarn terug. In zijn woonplaats kent men hem al lang om zijn verbazende kennis. Hij is er hoofd van de afde ling bevolking ter gemeente-secreta rie. In deze kwaliteit is hij al even zeer bedreven met het geheugen. Na afloop van zijn t.v.-succes werd hem in de studio gevraagd naar een we derzijdse kennis, tevens ingezetene van Baarn. „O ja, zegt de winnaar, daar schiet me ineens te binnen, dat volgende week zijn paspoort vervalt; hij zal moeten verlengen". De KRO- codil is intussen ter ziele gegaan. Men kan dat spijtig vinden of niet: al die artisten op de internationale lijn heb ben uiteraard veel geld gekost en nóg kon men niet altijd tevreden omtrent hun prestaties zijn. Naar onze smaak voldoet een boeiend toneelwerk veel meer voor de kijkers en.... de kos ten liggen belangrijk lager. We leven in een langdurige de pressie, die vooral vacantiegangers onwelkom is. Daarom was het wel attent van de NCRV, maandagavond iets te laten zien over weersverwach ting. Het was weliswaar geen actua liteit, maar toch wel een interessante film van de BBC over weersgesteld heid en klimaat. We hebben verno men, dat geleerder uit vele landen onder de vlag van de Verenigde Na ties samenwerken om gans de mens heid van hun kennis te laten genie ten. Dinsdag, hedenavond, wordt tra ditioneel een grote film vertoond. Het is deze keer „Koninklijke hoogheid", bewerkt naar een roman van Thomas Mann en geregiss;erd door Harold Braun. Het gaat om een Amerikaanse miljonairsdochter die in een denk beeldig Duits staatje verliefd wordt op de daar regerende prins. Het ge geven is charmant, al moet worden gezegd, dat de verfilming enigerma te in operette-stijl is geschied. Er heerst echter een lichte en ironische sfeer ip deze rolpr en dat redt hét geheel als redelijk verzorgde en pre tentieloze ontspanning. Jef Heydendaal zal in de vorm van een monoloog met geluidseffec ten het door hem geschreven „Ver haal van Albert Terwee" voor de ca mera brengen in het t.v.-programma, dat de K.R.O. maandag a.s. verzorgt. In de rubriek „Blik n cb monitor" zal aandacht worden besteed aan de Amerikaanse filmproductie; Jan Wil lem Hofstra zal in „Open Doek jes" een gesprek hebben met de Bra bantse dramaturg Jan Naaykens uit Hilvarenbeek. De Ierse familie Murnaghan vormt het milieu waarin de gebeur tenissen van het amusante spel „Ze kregen wat ze wilden" zich voltrek ken. Het spel werd geschreven door Louis d'Alton. De vader van het ge zin blijkt een leegloper te zijn met literaire belangstelling; ook de rest van de familie verliest geleidelijk aan zijn werkkring. Dan gaat het ge rucht rond, dat pa aandeel zal heb ben in een grote erfenis. Dit vooruit zicht van weelde herstel de solvabi liteit van de familie. Deze KRO-uit- zending op woensdag 7 augustus wordt geregisseerd door Luc van Gent. Deze Italiaanse „Abarth" auto, die een machine van 750 c.c. heeft, is er In geslaagd zes wereldrecords te evenaren en twee te overtreffen. Tijdens de ritten, waar bij de auto gereden werd door Paltronieri werd een ge middelde snelheid behaald van meer dan 177 km/u. De nieuwe records werden gevestigd op de 2000 kilometer die verreden werden in 18 uur 9 min. 43,1 sec. en in de 24 nurs rit, waarin een afstand van 4.258,909 km werd afgelegd. Op de foto de „Abarth tijdens een van de re cordritten.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6