Wit Gele Kruis heeft critiek op beleid Rijkssubsidies Een t:enfje voor kostbaar schilderij Parket speurt naar identiteit van skelet DINSDAG 30 JULI 1957 IMS' imw POTTPiWr PAGINA 5 „Beschamend voor onze gezond-1 financiering van de gezondheidszorg heidszorg"aldus vat in het „Wit- in Nederland" in x953 van het C.B.S. Gele Kruis", het maandblad van de blykt n.l. dat van de 820 miljoen Nationale Federatie «Katholieke Ge- gulden die de gezondheidszorg dat zondheidszorg" van juli, mr. J. de jaar kostte, bijna 29 miljoen naar de Vreeze, secretaris-generaal van het opleiding ging, waarin het rijk voor Wit-Gele Kruis en lid van de Tweede 23 miljoen participeert; een rijksbij- Kamer, zijn mening samen aver de drage die uitsluitend ten goede komt uitzonderingspositie, die de opleidin- aan de opleiding van artsen, tand- gen in de maatschappelijke gezond- artsen, apothekers en vroedvrouwen, alsof er verder geen opleiding voor gezondheidszorg zou zijn die het rijk aangaat. Terecht noemt mr. De Vreeze in dit verband c'e opleiding „Het kind var de rekening". Uit ditzelfde belangwekkende rap port blijkt verder o.m. dat de totale overheids-uitgaven voor de gezond heidszorg 186.2 miljoen gulden bij dragen, d.i. 3.3 pet. van de totale over heidsuitgaven die 5.640 miljoen gul den bijdragen. De gezinnen daarentegen gaven 4.3 pet. van hun totale consumptieve uit voor gezondsheidszorg, namelijk bestedingen (14,217 miljoen gulden) heidszorg innemen bij het subsidie beleid der rijksoverheid. Wanneer thans verpleegsters de op leiding willen volgen zullen zij eerst hun cursusgeld moeten verdienen plus nog voldoende om gedurende dat jaar te kunnen leven. „een paar duizend gulden, ver meerdert1 met enkele malen dat be drag aan inkomstenderving, na wel ke uitgave en inspanning dan een werkkring open ligt, die in financieel opzicht niet meer perspectief biedt dan er zonder dat alles voor de ver pleegster zou zijn". Wie dan nog verder willen stude ren, aldus mr. De Vreeze en er is een schreeuwende behoefte aan een kader dat een opleiding heeft ont vangen die adequaat is aan de hoge eisen die de leidinggevende functies in ons zich snel ontwikkelende ge- zondheidsbestel stellen kunnen naar de Hogere School voor Verple- genden in Nijmegen gaan. Maar zij moeten het er voor over hebben om „boven op de wijkopleiding en na ten minste twee jaar praktijk nog weer vijftien maanden naar de school te gaan met grote kosten en zonder in komen, met als beloning in de verte, dat, als zij districtsverpleegster wor den, zij twee periodieken vroeger krijgen dan wanneer zij maar ge woon gesolliciteerd hadden". Is het wonder dat zich nog geen cursusjaar 19571958. „Wij kunnen dat niet anders dan beschamend voor onze gezondheids zorg noemen. Werk, dat met grote inspanning en offers op gang gebracht kon worden, wordt op deze manier afgebroken", aldus mr. De Vreeze. Ook vanuit een andere, onver dachte, hoek wordt deze mening be vestigd. Uit het rapport „Kosten en Ronselarij van arbeiders Neemt niet toe De minister van Sociale Zaken en Volksgezondheid hoopt, dat aan het probleem van de ronselarij van ar beidskrachten het hoofd zal kunnen worden geboden door de nieuwe ar- beidsbemiddelingswet, die nu op zijn departement wordt voorbereid. Ove rigens heeft hij niet de indruk, dat dit euvel zich de laatste tijd uitbreidt In Ommen bleven de baarden staan Ommen, druk vakantiecentrum, bood de laatste tijd niet meer alle comfort, dat een toeristen-trekpleis ter in zich verenigd moet hebben. Een gedeelte van de vakantiegangers moest zijn baard laten staan omdat twee van de vier plaatselijke kap- Het koninklijk paar rust aan Riviéra Na hun bezoek aan de Internatio nal Horse Show zijn de koningin en prins Berahard zondagmiddag per Dakota naar het vliegveld van Saint Raphaël aan de Cóte d'Azur ge reisd. In Beauvallon, departement Var, hebben ze zich bij de prinsessen Marijke en Margriet gevoegd, die daar reeds verbleven, sedert het hu welijk van Henri van Frankrijk op 5 juli j.l. Het koninklijk gezin bewoont de villa „La Clarière", eigendom van de vermogende Parijse geneesheer, prol de Jeunnes. Het buitenverblijf is van de weg gescheiden door een muur van den- nebomen; het ligt op nauwelijks een paar honderd meter afstand van het huis van de bekende schrijfster Fran- goise Sagan. De koningin bracht gisteren door in het privézwembad en op de ten nisbaan. Dinsdag beginnen haar ten- nislessen, die gegeven worden door prof. Canavese. Ook beoefent HJVI. dikwijls de zeilsport. Vermoedelijk zal het koninklijk paar een week aan de Rivièra blijven. Het konink lijk gezin probeert zoveel mogelijk de plaatsen, waar de honderdduizen den badgasten van de Cóte d'Azur plegen samen te komen, te vermij den. Ook hun verblijf in Beauvallon is zoveel mogelijk geheim gehouden, zo zelfs, dat de plaatselijke politie er niet van op de hoogte is gesteld. Niettemin noemt de plaatselijke be volking de wijk, waar het koninklijk gezin verblijf houdt, de „koninklijke wijk". Ook prins Bertil van Zweden vertoeft m Beauvallon. Maag. dezaed ap. Met tttaom" te ttmatetdam op schriftelijke vragen, die hem wa ren gesteld door 't lid van de Tweede Kamer de heer Van Lier. De minister zegt voorts, dat voor de beantwoording van de vraag, of de ronselarij gepaard gaat met ont duiking en overtreding der sociale 3Tve°?SS »«Mi's.«.ding van PTT zegt in enderscheid dient te worden ge- een verklaring het te betreuren, dat maakt tussen het bona fide en hetop grond van hierover van PTT-zijde mala fide uitlenen. Ten aanzien van i verstrekte toelichting, de indruk het bona fide uitlenen kan de gestel- Prestatiebeloning bij de PTT niet groter Maandagmiddag hebben de minister van publieke wer ken van Equador en de directeur van de burgerlucht vaart in dat land een bezoek gebracht aan de tentoonstelling „Het Atoom" op Schiphol. Op de foto ziet men de gasten in een „Serpollet"-stoomauto uit 1900, welke op deze hyper-moderne expositie ook valt te bezichtigen. Achterin zit minister Duran Balie met zijn echtgenote en dochtertje en op de voorste bank zitten de heer Cor- rea Arroyo en diens echtgenote. KANDIDAATSTELLING LID GED. STATEN. In de door het overlijden van de heer L. J. P. N. A. Bouwman ont stane vacature zal dinsdag door de KVP-fractie van Provinciale Staten van Noord Holland ir. W. J. L. J. Merkx als lid van Gedeputeer de Staten kandidaat worden ge steld. Ir Merkx studeerde te Wageningen, waar hij in 1948 promoveerde Advies aan kruideniers Suiker 93 cent per kilo De kruideniersvakorganisaties heb ben de handel geadviseerd, de con-1 geving van het skelet werd gevonden, sumentenprijs voor suiker te stellen i niets met het geraamte te maken ningen Is gevonden blijkt te zijn van een ongeveer 35 jaar oude vrouw. Het skelet heeft vermoedelijk enige tien tallen jaren gelegen in de terp, waar in het werd gevonden. Het Parket te kroningen neemt aan, dat het flesje lysol, dat voor driekwart gevuld in de directe om- op 93 cent per kilo. Dit is het resul taat van een bespreking, die de or- landbouwkundig ingenieur. In het-ee?L DesP^eking die d zelfde jaar werd hy benoemd tot" - theemiddag hebben Cretans van de stichting van de land-rae' de staatssecretaris van eco- bouw in Noord-Holland, later omge- no?L*he iake?V Hct eerdere ?d?!es in de gewestelijke raad Noord 1 d.e kruideniersvakorgamsaties ind verhoging van de suikerprijs tot Holland van het landbouwschap Irn< - a «_-i - - Merkx, sinds 1953 lid van Provinciale h 1^° 1S' z0 w? .ons uitlenen kan de gestel-i_.. t>rrrr c+atpn +raH nn vnneJo,j I 71C deze organisaties meegedeeld, veroor- de vraag in het algemeen ontken-ïewekt, dat M 'ets exceptie1 tracd op de too,rgronci als des-1 zaakt door een reeks van misver. de neeis op het gebied van de beloning g agrarische aangelegenhe- s1antjen, waarin tijdens de bespre- nend worden beantwoord. Bij mala fide bedrijven is veelal sprake van overtreding van de arbeidswet 1919,-in mindere mate van ontdui king der sociale verzekeringswetten, 'zij het, dat de premieinning in vele gevallen op grote moeilijkheden stuit. Het weglokken van arbeids- van goede prestaties over zal gaan. „Zij stelt er daarom prijs op na drukkelijk te verklaren, dat dit in ge- nendele het geval is. Van toekennen van een bonus is uiteraard geen sprake. Zij is noch voornemen nu al, krachten en het aanbieden van werk dus buiten het kader van het rege- tegen een hogere dan de normale be- j ringsbeleid, tot invoering van ver- pers niet meer de tijd hadden om de loning kunnen leiden en hebben hier dienste-beloning over te gaan, noch grote stroom van vreemdelingen wat bij te schaven. Vermoedelijk was onder de ge dwongen baardigen ook 'n topfiguur van een fabriek van electrische ap- paratèn, want een grote onderneming en daar geleid tot verstoring van de ügt het in haar bedoeling een groter arbeidsrust. bedrag dan in de voorafgaande ja- Op verschillende manieren is met ren te besteden aan het bij het bedrijf wisselend resultaat getracht aan het euvel der ronselarij paal en perk te stellen. De arbeidsinspectie tracht heeft thans voor de duur van het i door overleg de ondernemingen er- seizoen aan beide barbiers een aan tal van zijn scheerapparaten uitge leend. Nu is het scheerprobleem weer opgelost in Ommen en kan de vakan tie een ongestoord verloop hebben. Gisteren is in Apeldoorn onder grote belangstelling een nationaal draaiorgelconcours gehouden, waar voor met dertien orgels werd inge schreven. De draaiorgelmannen had den allen talrijke supporters meege bracht en deden hun uiterste best om hun nummer zo goed mogelijk te verkopen. Na afloop van het concours was er een wedstrijd tussen een aantal kop pels gevormd uit burgers, waaronder Apeldoorns eerste burger, mr. A. L. des Tombe. Deze laatste sleepte de eerste prijs in de wacht. Het orgel Jupiter" uit Amsterdam behaalde met 186 punten een eerste prijs met Lof der jury. Er werden voorts nog verschillende eerste prij zen toegekend. van te weerhouden van de diensten van mala fide uitleenbedrijven ge bruik te maken. De aandacht van de belastingsdienst wordt voortdurend op deze mala fide uitleenbedrijven gevestigd. Ter beteugeling van het euvel der ronselarij kan voorts soms worden opgetreden door het uitlok ken van 'n strafvervolging op grond van overtreding v^n de loonvoor- schriften. Overigens wordt het pro bleem van de ronselarij, voor zover betrekking hebbende op de sociale verzekering, thans door de sociale verzekeringsraad bezien, terwijl bij het opstellen van een nieuwe ar- beidsbemiddelingswet, welke ten de- partemente in voorbereiding is, ge- soen, dat langs de spoorlijn gelegen tracht zal worden aan het euvel het is. Toen het knaapje een ogenblik al- hoofd te bieden. Naar het ANP verneemt, wordt het voornemen van de KLM-directie om het salarisconflict voor te leggen aan de Rijksbemiddelaars met instemming begroet door de vlieger-organisaties. bestaande systeem om ieder jaar een blijk van waardering te geven aan personeelsleden die zich, blijkens de over hen uitgebrachte periodieke be oordeling, op bijzondere wijze van hun taak hebben gekweten. Het eni ge wat overwogen wordt, is een wat andere verdeling van het hieraan tot dusver bestede bedrag, waardoor aan een groter aantal personen iets kan worden gegeven, aldus de verklaring, verwerken. Een kostbaar schilderij is namelijk onlangs aan het toezicht van Monumentenzorg ontsnapt, voor een tientje verkocht aan een opkoper en sindsdien spoorloos verdwenen. Volgens de opgave van Monumen tenzorg moest een bejaardentehuis in de Van Karnebeekstraat te Zwolle een schilderij van Ten Oever bezit ten. Op zoek naar het bewuste doek, kreeg de directeur van het Provin ciaal Overijsselse Geschiedkundig Museum te horen, dat het een oud, vies doek was, dat men aanvankelijk op zolder had gezet en dat men later voor een tientje aan een opkoper had verkocht. Op zijn speurtocht heeft de mu seumdirecteur ontdekt, dat het doek aan een antiquieteitenhandelaar is doorverkocht en dat hy alle hoop kan opgeven, het doek terug te „krijgen". „Deze misverstanden zijn in de hand gewerkt door een voortijdige en onjuiste publikatie vanwege de minister van landbouw, visserij en voedselvoorziening in de Staatscou- rant van zaterdag 27 juli. Bij het on- Teleurstelling voor Zwolle ^5°!^ "?et de staatsscfretarl-'i ,is duidelijk komen vast te staan, dat aan het toegezegde overleg tussen de organisaties van de handel en over heid met betrekking tot de marges geheel de hand wordt gehouden", aldus de kruideniersvakorganisaties. Van de belangrijkste Overijsselse schilder na Gerard ter Borch, Hen drik ten Oever, had men tot dusverre nooit een serieuze studie gemaakt. Thans echter is men van plan onder de titel „Eerherstel" een tentoonstel ling van zijn werk te organiseren. Bij de voorbereidingen voor deze tentoonstelling, heeft men dezer da gen een zware teleurstelling moeten Bij bet spel door stroom gedood Met een viendje speelde gisteren de achtjarige Jan Fiselier uit de Heur- manstraat te Glanerbrug ir een plant- Het geraamte, dat gisteren bij graafwerkzaamheden te Wehe in Gro- heeft. Teneinde na te gaan, wat de identiteit is van het stoffelijk over schot, worden de gemeentearchieven, die teruggaan op 1811, thans nage speurd op eventuele vermissingen. Ook bij de ondergrondse wordt na vraag gedaan. Onverlaat viel meisjes aan Toen ze zondagavond ongeveer om half acht op de Han.onterweg in Bu- del fietste, werd e meisje uit die gemeente door een haar achteropry- dende wielrijder aangevallen met een mesje. De onbekende wielrijder stak het meisje in de rug en ging er daarna snel vandoor. Het meisjwerd geluk kig niet ernstig gewond maar ze was zoals te begrijpen is geheel van streek. Maandagmiddag heeft de Budelse politie reeds een dertig jarige man gearresteerd, die vermoedelijk niet helemaal normaal is. In een verhoor bekende hij een meisje gestoken te hebben maar hij gaf geen motief voor deze wandaad. Ook kwam aan het licht, dat hij dezelfde avond ook op Belgisch grondgebied een meisje met een mes had gestoken. leen was is het vermoedelijk over een afgeknapte leiding van het boven grondse electrische net gestruikeld. Het vriendje trof de jongen enige ogenblikken na het ongeval stillig gend aan. Toen hij niet reageerde op het noemen van zijn naam, werd het vriendje bang en heeft het hulp ge haald. De jongen bleek op 'n stroom draad te liggen. Nadat de draad was doorgeknipt, kon een geallarmeerde arts slechts de dood vaststellen. Ook de koningin mocht niet per auto TROUWRINGEN DUURDER. De Goud- en zilverfederatie heeft de handel geadviseerd de prijzen voor zilveren en gouden ringen met 10 procent te verhogen. Het graveren van ringen en andere voorwerpen zal een gulden duurder worden. TWEE DODEN BIJ AUTO-ONGEVAL Gistermorgen omstreeks kwart over negen is bij Orvelte een perso nenauto uit Beile, bestuurd door de heer J. Naber, vertegenwoordiger al daar, in een bocht van de weg in botsing gekomen met een vracht auto. De bestuurder van de perso nenauto werd op slag gedood. Zijn echtgenote werd zwaar gewond naar het Wilhelminaziekenhuis te Assen overgebracht, waar zij in de loop van de middag is overleden. Twee kin deren die eveneens in de auto zaten, zijn er vrij goed afgekomen, evenals de chauffeur van de vrachtauto. I Gistermorgen omstreeks kwart voor 'zeven is de 59-jarige mevrouw M. J.l C.K. uit Heerlen om het leven ge komen toen de auto, waarin zij met drie van haar kinderen op weg was naar Amsterdam, bij 's-Hertogen- bosch, hoogte van slipte en met volle snelheid tegen L - - een tegemoetkomende vrachtwagen LLf §Ê0 £jgj botste. De auto werd bestuurd door i een van haar zoons, de heer J. C., die met zijn broer voor in de wagen zat. _J Vrolijke vakantiegasten en bewoners wuiven naar koningin Elizabeth en Prins Philip van Engeland tijdens Zij werden min of meer ernstig ge- hun bezoek aan Sark, een van de eilanden in het Kanaal die door het Britse koninklijke paar worden bezocht. wond. De dochter, die met haar moe- j Aangezien er op Sark o, heerlijk oord geen motorvoertuigen worden toegelaten, en er voor de koninklijke der achterin had plaatsgenomen, bezoekers geen uitzondering werd gemaakt, ging de tocht met een open rjjtuig. I werd zeer ernstig gewond. In een kliniek te Rome heeft de beroemde Italiaanse filmster Gina Lollo- brigida het leven geschonken aan een zoon. De jongen woog bij zijn re- boorte precies zes pond. Deze telefoto toont de beroemde moeder met baar jonggeborene.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5