J HOOGTEPUNTEN In 't buitenland verongelukte Nederlanders Scherp Guatemala in staat van beleg DINSDAG 30 JULI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 2 Twee doden in België Maandagmiddag zijn bij een auto ongeluk bij Julemont in België twee Nederlanders om het leven gekomen. De bestuurder van een kleine Neder landse auto, die van Batisse naar een jeep met aanhangwagen passe ren, maar remde toen hij een tegen ligger, een zware Belgische auto, zag naderen. De Nederlandse auto slipte op het arfalt, en werd in de flank door de tegenligger gegrepen. De twee inzittenden, de Utrechtse steenhouwer Jacop Serpstra, en diens echtgenote, waren op slag dood. Van de derde inzittende, mej. J. E. de Waay uit de Paulus Potterlaan te Amsterdam, werd de rechtervoet af gerukt. Zij is in zorgwekkende toe stand naar een ziekenhuis te Heusy overgebracht. In Frankrijk. Bij een auto-ongeluk te Saint Ger main en Laye (bij Vedsailles) zijn maandag twee echtparen uit Amster dam ernstig gewond. Volgens AFP zijn het de heer en mevrouw Aok en de heer en mevrouw Baltzer. Zij zijn naar het ziekenhuis van Saint Ger main overgebracht. Hun auto was op een kruispunt in botsing gekomen met de auto van een Parijse hotelhouder. De hotel houder is om het leven gekomen. In Denemarken. Vier inzittenden van een Neder landse auto, die gisteravond bij Apen- rade in Denemarken tegen een boom reed hebben een hersenschudding en lichtere kwetseren opgelopen. Het waren volgens de opgave van Reu ter, mej. H. Doxie, verpleegster te Rotterdam, die de wagen bestuurde, haar moeder, mevrouw Doxie uit Karlsruhe, haar neef, de heer D. Su- ringa uit Rotterdam en een ander familielid, de heer P. Doxie uit Karlsruhe. Allen werden naar het ziekenhuis te Apenrade overge bracht. De heer P. Doxie heeft dit ziekenhuis inmiddels kunnen verla ten. In Oostenrijk. In Oostenrijk werd een Neder landse toeriste uit Hengelo ernstig gewond bij een motorongeluk. Mej. Hendrika Staudt zat bij haar verloof- Nieuwe schokken in Mexico Nieuwe aardschokken hebben gis teren het werk van de reddingsploe gen in Mexico bemoeilijkt. Met ge vaar voor hun eigen leven zochten soldaten en vrijwilligers naar de slachtoffers van de aardbevingen, die zondag over een gebied van duizen den vierkante kilometers grote ver woestingen hebben aangericht. Gebouwen, die zondag al grote scheuren vertoonden, dreigden giste ren in te storten, en nadat soldaten de voornaamste straten van Mexico City hadden ontruimd, haalden de op- ruimingsploegen de i uren naar be neden van de gebouwen, die het grootste gevaar opleverden. Bij het opruimingswerk vond men 28 uren na de ramp onder een laag puin de 25-jarige mevrouw Osio de Anguilar, die nog leefde. Zij was terecht gekomen onder een matras, die haar blijkbaar tegen het vallend puin heeft beschermd. Men verbaast zich er in Mexico over, dat de aardbeving, die de hevig ste was die het waarschijnlijk ooit heeft gekend, toen slechts een betrek kelijk gering aantal slachtoffers heeft gemaakt. De aangerichte schade wordt ge schat op tientallen miljoenen guldens. POTLOOD en GEEST No. 539. Horizontaal: 1. afgelegen, 3. holte in een muur, 5. onheilaan brengende godin, 7. familielid, 9. bos vogel, 11. meisjesnaam, 12. voegwoord (Fr.), 13. hoofdstad van Massachus- sets, 1. tijdrekening, i7. gebod, 19. vrouw van Jacob, 20. familielid. Verticaal: 1. cirkelvormig baksel, 2. soort van kraai, 3. aantekening, 4. punt van vertrek bij wedrennen, 6. zangstem, 8. gemeenschappelijke wei de, 10 sportterm, 11. witte populier, 14. vrouw van Abraham, 15. stad in Noorwegen, 18. oude wijnmaat. Oplossing morgenavond. Oplossing No. 538. Horizontaal: 1. amber, 5. gala, 6. roos, 8. Spa, 10. Ide, 13. aba, 15. feestelijk, 16. fen, 17. elk, 18. arm, 20. Lena, 22. Oder, 24. Arkel. Verticaal: 1. al, 2. mas, 3. era, 4. de achter op de motor, toen deze op de gladde bergweg over de Gross- glockner slipte, en in een greppel terechtkwam. Haar verloofde, Louis Hogers bleef ongedeerd. De herziening der A.O.W.-pensioenen Vandaag is het kon. besluit tot ver hoging van de A.O.W.-uitkering af gekondigd. De pensioenen zijn te rekenen van 1 juli 1957 vastgesteld op 876 voor ongehuwden en 1452 voor gehuwden. Voorts zal er nog een nabetaling over het eerste halfjaar plaats heb ben, welke bedraagt 1 gulden per maand voor ongehuwden en 2 gul den per maand voor gehuwden. Het ligt in het voornemen, de pen sioenbedragen ingevolge de algeme ne ouderdomswet met ingang van 1 augustus 1957 weder te verhogen, in verband met de huurverhoging. Aan de Sociaal-Economische Raad is ook reeds omtrent laatstbedoelde verho ging advies gevraagd, waarbij aan de SER werd voorgelegd een ontwerp besluit, inhoudende, dat de pensioen bedragen ingaande 1 augustus 1957 zouden worden verhoogd tot 1512 en 930. De SER verklaarde zich ak koord met deze bedragen. Evenwel zijn ook na de verhoging ingaande 1 augustus 1957 geldende pensioenbedragen mede afhan kelijk van het indexcijfer der lonen, nl. van het indexcijfer op 31 augus tus 1957. Aangezien dit cijfer pas in de loop van de maand september a.s. bekend zal worden, valt thans nog niet met zekerheid te zeggen of de genoemde bedragen van 1512 of 930 nog een geringe wijziging zullen dienen te ondergaan. Een besluit tot nadere verhoging van de pensioen bedragen met ingang van 1 augustus 1957 zal derhalve pas in de loop van de maand september 1957 kunnen worden genomen. Sem Dresden overleden In zijn woning in het Belgisch Park te Scheveningen is hedenmorgen vroeg op 76-jarige leeftijd overleden de bekende componist en muziekpe dagoog Sem Dresden. Op zijn verzoek had de heer Dres den gisteren het H. Doopsel ontvan gen. De musicus, die verschillende werken heeft geschreven op een re ligieus thema, had reeds enige jaren een diepe belangstelling voor het Rooms Katholicisme. „Nucleon" van de K.L.M. keerde naar Schiphol terug De super constellation „Nucleon" van de K.L.M. bestemd voor Djakar ta, vertrok gistermiddag half vier naar Düsseldorp. In de buurt van het vliegveld van Düsseldorp bemerk te gezagvoerder Emmens, dat er iets haperde aan de electrische verklikker van het landingsgestel, waarop hij besloot naar Schiphol terug te keren. Om vijf uur verscheen de „Nucleon" boven de Amsterdamse luchthaven. De gezagvoerder had aan de ver keersleiding gevraagd of hij met het landingsgestel uit laag langs de toren mocht vliegen opdat men zou kunnen constateren of alles in orde was, een routinehandeling, welke normaal is. Inderdaad bleek alles in orde te zijn, zodat de „Super Connie" kon landen. De gezagvoerder was teruggekeerd met de gedachte, dat een reparatie van de verklikker beter op Schiphol zou kunnen worden verricht dan in Düsseldorp, omdat de K.L.M. op Schiphol de eigen reparatieafdeling heeft. Om 20.15 uur is het toestel onder gezagvoerder Emmens opnieuw opgestegen met bestemming Djakarta. Vandaag bevindt het toestel zich on derweg van Cairo naar Karachi. TIENDE DC—7C VOOR DE K.L.M. De K.L.M. heeft, zoals bekend is, geruime tijd geleden tien Douglas DC-7c toestellen besteld („Seven Sea's" met een woordspeling op 7c) waarvan de aflevering in april van dit jaar begon. Zaterdag 3 augustus wordt het tiende, en laatste toestel van deze bestelling, de PH-DSK (Zui derzee), op Schiphol verwacht. De „Zuiderzee" vertrekt 1 augustus van Santa Monica, waar een deel van de Douglasfabrieken is gevestigd, naar Los Angeles teneinde een gezel schap van 18 leden van de kamer van koophandel van die stad. met hun dames, op deze afleveringsvlucht mee te nemen naar Nederland. De K.L.M. heeft .gelijk men weet, deze toestellen de namen gegeven van bekende zeeën. De tien toestellen heten Rode zee, Gele zee, Zwarte zee, Ierse, Arabische zee, Adriatische zee, Carai- bische zee, Middellandse zee, Oostzee en Zuiderzee. De PH-DSK arriveert omstreeks 1 uur zaterdagmiddag op Schiphol. Het gezelschap van de kamer van koophandel van Los Angeles zal vier dagen in Nederland verblijven, waar bij Amsterdam. Volendam, Rotter dam, Delft en IJmuiden zullen wor den bezocht. De maatschappij heeft kortgeleden nog een toestel van het type Dou glas DC-7c besteld voor aflevering in 1958 met een optie van een half jaar op nog vier DC-7c's. Melkflessen moeten worden omgespoeld De centrale zuivelcommissie heeft zich in een schrijven gericht tot het produktschap voor zuivel waarin ge vraagd wordt, na te gaan of er bij verordening van het produktschap een regeling kan worden getroffen, welke er direct of indirect toe leidt, dat vuile melkflessen niet meer mo gen worden teruggegeven. De centrale zuivelcommissie heeft een conceptverordening ontworpen, teneinde het bestuur van het pro duktschap voor zuivel een inzicht te geven in de wijze waarop de com missie zich een dergelijke regeling denkt. Daar het niet mogelijk is, de con sument te verplichten de flessen na gebruik om te spoelen, wordt in deze concept-verordening het vervoer van niet goed omgespoelde flessen verboden. Het uitvaardigen van een dergelijk verbod zal over het alge meen geen al te grote consequenties hebben, zo meent de commissie, daar slechts de zeer vuile flessen door de melkverkoper geweigerd behoeven te worden. Het schrijven zal morgen in de openbare bestuursvergadering van het produktschap voor zuivel wor den behandeld. IR. W. J. L. MERKX LID COLLEGE GED. STATEN N.H. Tijdens de vanmorgen gehouden ver gadering van de Provinciale Staten van Noord-Holland is tot lid van het college van Gedeputeerde Staten be noemd ir. W. J. L. J. Merkx, als op volger in de vacature ontstaan door het overlijden van de heer L. J. P. N. Bouwman. De heer Merkx is 36 jaar, hij is secretaris van de gewes telijke raad van het landbouwschap Paleiswacht gearresteerd De regering van Guatemala heeft gisteren de arrestatie bekendgemaakt van acht wachten, die verdacht wor den van medeplichtigheid aan de moord op president Carlos Castillo Armas. De bewakers stonden onder leiding van een majoor en een luite nant, aldus de bekendmaking. e regering verklaarde, dat de moordenaar van een korporaal toe stemming had gekregen de plaats van Rassenhaat in Chicago Het is zondag te Chicago tot vecht partijen gekomen tussen negers en blanken. Het eerste handgemeen ontstond, toen 50 of 60 blanken een groep van ongeveer 100 negers aanvielen, die in een park aan het picknicken waren. Hier werden ongeveer 25 personen licht gewond. In de avonduren werden de ge vechten hervat ,toen blanken door ne gers bestuurde auto's met stenen gin gen bekogelen en in brand staken en autobussen met negerchauffeurs aan vielen. Bij deze gevechten werden tien personen licht gewond. De politie, die in de middaguren met ongeveer 100 man een einde had gemaakt aan het gevecht in het park, heeft 's avonds waarschuwingsschoten gelost. Een vijftienjarig blank meisje werd door een negerpolitieman in de voet geschoten, toen hij trachtte een jon geman te arresteren, die hem had r.o., 5. griffel, 7. stakker, 9. pater, 11.1 aangevallen. Volgens de politieagent Dee, 12. een, 13. ale, 14. bijl, 18. aar, was het schot afgegaan doordat hij 19. moe, 21. na, 23. dl. 1 een duw van iemand had gekregen. een andere wacht in te nemen. Door de verwisseling kwam de wacht voor de eetkamer van Armas te staan, I waar hij ongezien zijn gang kon gaan. de" het" zijn premièreTn 'Maastricht. voor Noord-Holland. Hij is sinds 1954 voor de KVP lid van Provinciale Sta ten, waar hij optrad als deskundige in landbouwaangelegenheden. De rechtbank te Utrecht heeft van morgen de 23-jarige fabrieksarbei der A. G. V. uit Utrecht tot 2 jaar en 6 maanden jeugdgevangenis veroor deeld omdat hij omstreeks midder nacht op 16 april j.l. getracht had de taxichauffeur C. A. uit Utrecht te be roven nadat hij de taxi had gehuurd voor een rit naar de Graadt van Rog gen weg. De eis was twee en half jaar jeugdgevangenis. Bij een stille zijstraat gekomen zou V. de chauffeur met een stuk steen op 't hoofd hebben geslagen, volgens de tenlastelegging. De aangevallene geraakte niet bewusteloos, maar wist zich uit de voeten te maken om de hulp van de politie in te roepen. Ge brek aan zakgeld was voor de ver dachte aanleiding geweest deze over val te beramen. SPORT ZWEMMEN. Naar het ANP verneemt zullen vijf Nederlandse zwemsters deelnemen aan de Amerikaanse zwemkampioen- schappen, welke van 12 t/m 15 aug. in Houston in Texas worden gehou den. De Koninklijke Nederlandse Zwem- bond ontving een dezer dagen de uit nodiging van de Amerikaanse ama teur' atletiek unie, de centrale sport organisatie in de Verenigde Staten, om een team van vier of vijf zwem sters naar Texas af te vaardigen voor deelneming aan de Amerikaanse titel- wedstrijden. Onder bepaalde voor waarden omtrent reis en verblijf heeft de KNZB de invitatie aanvaard. De volgende meisjes zullen onder leiding van mevr. A* Vlothuizen- Foursoff de reis per sleep-air van de KLM meemaken: Ada den Haan (Gooi), Tineke Lagerberg (Gooi), Jans Koster (Gooi), Cockie Gaste laars (SZC), en Jopie Troost (HDZ). Oorspronkelijk was Greet je Kraan van de Robben aangewezen in de plaats van Jopie Troost. Door de tournee, die de Robben van 15 augus tus tot 3 september door Spanje zul len maken, moest voor Greet je Kraan echter een vervangster worden ge zocht. De ploeg vertrekt 6 of 7 aug. Het programma van de Amerikaan- zwemkampioenschappen bestaat, wat de dames betreft uit alle olym pische nummers, alsmede uit de num mers 200 meter vrije slag, 1500 meter vrije slag, 100 meter schoolslag en de estafette 4 x 100 meter wissel- ag., Ada den Haan zal de schoolslag- nummers zwemmen, Cockie Gaste laars de 100 en 200 meter vrije slag, Jans Koster de 400 en 1500 meter. Tineke Lagerberg zal de vlinderslag- nummers (vermoedelijk zal ook het nummer 200 meter vlinderslag op het programma staan) voor haar reke ning nemen en Jopie Troost zwemt de rugslag. De 4 x 100 meter vrije slag estafette zal worden gezwom men door Cockie Gastelaars, Jans Koster, Jopie Troost en Tineke La gerberg. ATLETIEK 4 HONGAARSE ATLETEN KRIJGEN OOSTENRIJKSE NATIONALITEIT. De vier atleten Rosznoy (wereld recordhouder 3000 meter steeple, Cegledi, Tanay en Molnar, die uit Hongarije naar Oostenrijk waren ge vlucht na de gebeurtenissen in ok tober van het vorig jaar, hebben de Oostenrijkse nationaliteit gekregen. De vier ex-Hongaren zullen Oosten rijk nu kunnen vertegenwoordigen in internationale wedstrijden. Paardenmarkt te Voorschoten Een paard, een hit Gisteravond vond in Voorschoten de acht eeuwen oude paardenmarkt plaats en al komen er de laatste ja ren slechts enige paarden, het blijft toch de feestdag van het dorp. De traditie is ook dit jaar weer niet verbroken, want er werd een paard en een hit aangevoerd. Deze trouwe viervoeters begrepen zelf niet hoe belangrijk zij op deze dag wel waren en met hoeveel zorg zij om ringd werden. Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Dinsdag.30 Julij 1857. Advertentie: Gevoelig voor het bewijs van vertrouwen in hem gesteld, verzoekt echter de On- dergeteekende bij de aanstaan de herstemming voor Lid van den Raad niet in aanmerking te komen, w.g. Kneppelhout van Sterkenburg. Leyden. - Gisterenmorgen is uit de Binnenvestgracht, nabij de Hoogenmorschpoort alhier, het lyk opgehaald va\i een 19-jarige jongeling. Naar wy vernemen had hy, in den nacht van Za terdag op Zondag aan de ker misvreugde deelgenomen en zich daarna op een schuit met hooi geladen te slapen gelegd. Ver- moedelyk is hy daaraf in het water gegleden en alzoo ver dronken. werk gemaakt is van het uitstallen der artikelen zal er toch meer ge daan moeten worden aan de ombouw van de stands, het lijkt anders zoveel op 'n gewone markt. Immers de juis te Braderiesfeer wordt gevonden door het aanbrengen van o.a. aar dige geveltjes, zodat de bezoeker zich meer in een feestelijke omgeving waant. Tennisdemonstratie. -r- Op het Nas- sautennispark vond gisteravond om half zeven een interessante tennisde monstratie plaats. Enige wel zeer pro minente tennisspelers uit Nederland tt i. u„,„ en Voorschoten met zelfs nog een jHüs ^Australische deelnemer demonstreer den tenlis uit de topklasse. Er werden drie partijen gespeeld, maar omdat de duisternis al weer vroeg begint in te vallen werden het partijen van elk een set. De eerste demonstratie was een heren dubbel tussen de beide Voorschotense spelers de heren F. de Voorstraat, die herschapen was in een kleine kermis, terwijl de mid denstanders zich repten om de laat ste hand te leggen aan hun stand voor de Braderie, welke 's avonds in het Raadhuis door Burgemeester C. J. v. d. Hoeven officieel geopend werd. „Verheugend is het dat deze vijfde braderie weer groter is dan de vorige; hieruit blijkt dat er weer 'n nieuwe frisse geest heerst onder de Voorschotense middenstanders", al dus de burgemeester. Na de openings speech van de burgemeester, bood de voorzitter van de Braderiecommissie, de heer C. Bins, namens het Brade riecomité de burgemeester en zijn echtgenote een cadeau aan. Hierna verlieten de genodigden de Raadzaal en vooraf gegaan door de Benvenuto harmonie gingen allen naar de speel weide, alwaar de burgemeester de eerste ballon op zou laten. De jeugd, enthousiast gemaakt door de muziek en de hoge hoeden, gaven de burge meester geen gelegenheid om als eer ste zijn ballon op te laten, zodat het niet de eerste maar praktisch de laatste ballonoplating werd door de burgemeester. Met muziek voorop werd door de genodigden met de burgemeester een rondgang over het Braderieterrein gemaakt. Tot vanavond elf uur kan men op de Voorstaat te kust en te keur proe ven en kopen. Hoewel er zeer veel Sonnaville en H. Wolfe en als tegen partij de heren L. Karamoy en P. Do- minicus. Deze wedstrijd werd gewon- nen door het Voorsc) nse duo met 119. De Nederlandse kampioen van 1955 de heer H. van Er.lsum beproef de zijn krachten met de Australiër de heer Jimmy Cawthorn. Han van Dal- sum werd winnaar me! 64. Na deze demonstratie volgde nogmaals een heren dubbel. Nu speelden samen H. van Dalsum en Jimmy Cawthorn en als tegenstanders de heren F. Sonna ville en Lex Karamoy. Deze wed strijd werd gewonnen door van Dal sum en Cawthorn met 75. Vele in gezetenen van Voorschoten en zekér de tennis- en sportliefhebbers woon den deze demonstratie, die helaas ge lijk viel met de opening van de lus trum braderie. De demonstratie viel bij het publiek zeer in de smaak. Vaak werd het mooie spel beloond met een applaus. A was het fris op het park, de demonstratie was op windend genoeg en menige toeschou wer zou het op prijs stellen, wanneer een dergelijke demonstratie eens her haald kon woeden. j UIT HET K.R.O.-PROGRAMMA S- „KONING SWENTIBOLD", ORATORIUM VAN STRATEGIER. (Dinsdag 6 augustus 1957). Op 9 mei j.l. is te Haarlem het ora torium „Koning Swentibold", op tekst van Jac. Schreurs M.S.C. en mu ziek van Herman Strategier, opnieuw uitgevoerd, onder leiding van Albert de Klerk. Dit oratorium werd ge schreven en gecomponeerd in op dracht van de K.R.O. en het gemeen tebestuur van Maastricht bij gelegen heid van het gouden regeringsjubi leum van Koningin Wilhelmina in 1948. In augustus van dat jaar beleef - Alleen de vrouw van de vermoorde president kon hem zien, aldus de be> kendmaking. Zes politieke partijen hebben maan dag gezamenlijk een verklaring uitge geven, waarin zij bekendmaken, dat zij tezamen de strijd tegen het com munisme voortzetten, zich onvoor waardelijk aan de grondwet zullen houden en trouw zullen blijven aan het nationale leger. Voor de duur van de staat van be leg mogen de politieke partijen niet optreden. Alle personen, die in het laatste halve jaar van het bewind van de communistisch georiënteerde president Arbenz minister of bevel voerend officier in het leger zijn ge weest, zijn niet verkiesbaar als pre sident KORTE gplf Vier-en-twintig Grieks-Cyprische geestelijken en monniken, die in het klooster Makheras ten zuiden van Ni cosia zijn geïnterneerd, -zijn dinsdag in hongerstaking gegaan .uit protest tegen beperking van het aantal be zoeken, dat zij van familieleden mo gen ontvangen. Minstens 86 mensen zijn gewond bij een treinongeluk in Canada onge veer 60 km ten oosten van Winnipeg. Doordat kinderen met de wissels had den geknoeid, vloog de trein uit de rails. Greenidge, erevoorzitter van de Britse vereniging tot bestrijding der slavernij, heeft maandag op een te Londen gehouden jaarlijkse bijeen komst der vereniging verklaard, dat in Japan, Arabië, bepaalde delen van Afrika en Latijns-Amerika en in het Verre Oosten nog slavernij voor komt. Rocourt worden verreden. De repor tages worden uitgezonden door AV RO, VARA en Wereldomroep als mede door de KRO; de eerste zater dag 10 augustus a.s. „MESSA DA REQUIEM" VAN SUTERMEISTER (EERSTE UITVOERING). (Zondag 4 augustus). De eerste uitvoering in Nederland van de „Messa da Requiem", die de Zwitserse componist H. Sutermeister schreef, zal geschieden in het KRO- programma van zondag a.s. Deze Re quiem voor sopraan, bariton, ge mengd koor en orkest zal worden uit- De tekst is gebaseerd op een histo- - risch gegeven. In het plaatsje Suste- gevoerd door Annette de la Beije, Leo ren, ten noorden van Sittard, staat een prachtige munsterkerk, welke uit de 10e eeuw dateert. Vóór die tijd had. St. Willibrord, de apostel der Ne derlanden, er reeds een abdij met munsterkerk gesticht maar deze werd door de Noormannen verwoest. Het oratorium geeft de gebeurtenissen weer welke zich afspeelden rondom de herbouw van de kerk en de abdij, waartoe o.m. behoort de strijd, welke Koning Swentibold verloor en waarin hij sneuvelde. Van de uitvoering te Haarlem heeft de K.R.O. opnamen gemaakt, welke dinsdag zullen worden uitgezonden. BRUGGE, STAD VAN HET H. BLOED. (Dinsdag 6 augustus). De eeuwenoude Bisschopsstad Brug ge is jaarlijks het toneel van de gro te H. Bloed-processie. In augustus wordt er wederom het bekende Hei lig Bloedspel opgevoerd en het zijn deze twee feiten, die Tom Bouws aan leiding gaven een klankbeeld te wij den aan Brugge. Medewerking aan dit klankbeeld verleenden Z.H.Exc. Mgr. E. de Smedt, Bisschop van Brug ge, Ridder P. van Outryve d'Ydewal- le, gouverneur van West-Vlaanderen, burgemeester P. Vandamme, Anton v. d. Velde, regisseur van het spel en de componist Arthur Meulemans, die de illustratieve muziek schreef. In dit klankbeeld, dat de K.R.O. uit zendt zijn opnamen van het spel en van de in mei j.l. gehouden processie verwerkt. WERELDKAMPIOENSCHAPPEN WIELRENNEN. Leo Pagano zal een reeks reporta ges verzorgen van de wereldkam pioenschappen wielrennen, welke te Ketelaars, het Omroepkoor en het Radio Philharmonisch Orkest onder leiding van Éduard Flipse. NATIONALE ZWEMKAMPIOEN- SCHAPPEN. In samenwerking met AVRO, VA RA en Wereldomroep zendt de KRO reportages uit van de Nationale Zwemkampioenschappen door Dick van Rijn. Een reportage wordt uit gezonden in de Echo-rubriek van za terdag 3 augustus, een tweede in de Sportrubriek van zondag 4 augustus. (Fries halfuur, zondag 4 augustus). De zestiende uitzending van de KRO-rubriek „Dêr 't de dyk it lan omklammet" brengt een klankbeeld, „waarin dit keer vooral jonge men sen aan het woord komen over hun verwachtingen van de vacantie die voor hen ligt, maar ook over de idea len die hun leven beheersen". Douwe a.s. de Gemengde zangvereniging - „Polymnia" uit Waspik en de Ko ninklijke Harmonie van Heer o.l.v. Marcel Abeel, op. JUBILEUM JAMBOREE 1957. De KRO zal reportages van de Ju bileum Jamboree 1957 uitzenden in de actualiteitsrubriek „Echo" van zondag 4 augustus en voorts in het middagprogramma van zaterdag 10 augustus. Johan Bodegraven en Tom Bouws zijn de reporters voor deze uit zendingen welke in samenwerking met AVRO, NCRV en Wereldomroep geschieden. KRO-TELEVISIE. EENMANS-THEATER IN MAAN DAG AVONDCOCTAIL". (Maandag 5 augustus). Jef Heydendaal zal in de vorm van een monoloog met geluidseffecten het door hem geschreven „Verhaal van Albert Terwee" voor de camera bren gen in het televisieprogram dat de KRO maandagavond verzorgt. In de rubriek „Blik in de monitor" zal aan dacht worden besteed aan de Ameri kaanse filmproductie terwijl Jan Wil lem Hofstra in zijn rubriek „Open Doekjes" o.a. een gesprek zal hebben met de dramaturg Jan Naaykens "it Hilvarenbeek. Het programma begint met een eer ste filmreportage van Pieter Pennarts en Jan Glissenaar die een rondreis maken door Noord-Afrika. „ZE KREGEN WAT ZE WILDEN". (Woensdag 7 augustus). De Ierse familie Murnaghan vormt het milieu waarin de gebeurtenissen Tamminga declameert poëzie van de van het amusante spel „Ze kregen Friese dichters Gerben Visser, Simke Kloosterman en Tjits Paenstra. MUZIKALE NOTITIES. Bij gelegenheid van het Vierde Stu dentcongres der Nederlanden, dat 13 maart j.l. te Nijmegen is gehouden, heeft de KRO een concert aangeboden van werken van Bach, Mozart en Te- lemann, uitgevoerd door het Kamer- muziekensemble „Alma Musica", met medewerking van de sopraan Annet te de la Bije. Opnamen van dit con cert worden uitgezonden in het KRO- programma van vrijdag 9 augustus. In de KRO-rubriek „Musicerende Dilettanten" treden zaterdag 10 aug. wat ze wilden" zich afspelen. Het spel werd geschreven door Louis d'Alton en vertaald door A. Defresne. De va der van het gezin blijkt een leegloper te zijn met literaire belangstelling én ook de rest van de familie verliest geleidelijk aan zijn werkking, als het gerucht rond gaat, dat pa aandeel zal hebben in een grote erfenis. Dit voor uitzicht van weelde herstelt met één klap de solvabiliteit van de familie, men geniet weer crediet en elkeen slaagt er in een goede positie te ver werven. Aldus kan men tegen een stootje als blijkt, dat de erfenis niet zal komen. Deze KRO-uitzending zal worden geregisseerd door Luc van Gent.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2