De dood Britse troepen in de oase Boeraimi De verklaring over Duitslands eenheid Sneeuwtouristen in juli Ste CddéeSoti/fcottt DINSDAG 30 JULI 1957 48ste JAARGANG No. 14170 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN neemt geen vacantie Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 V Telefoon: Pirectle Abonnementen. Drukkerij 2(1935; Redactie 20015; Adver tentiea 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., ƒ750 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 ct. p. man. Telefoontjes ƒ1.50. De investeringen en het economisch plan IN een circulaire aan de gemeente- besturen hebben de ministers van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en P.B.O. en van Financiën er met nadruk op gewezen, dat de situatie met betrekking tot de financiering der investeringen der gemeenten verontrustend is. De ministers zijn van mening, dat alleen reeds de last van de financie ring van onderhanden zijnde werken en aangegane verplichtingen noopt tot verder strekkende maatregelen dan die, welke midden januari van dit jaar moesten worden genomen. Daarom wordt financiering met kort geld alleen nog toelaatbaar geacht voor investeringen, die reeds onder handen zijn en niet meer kunnen wor den stopgezet. Nieuwe investeringen kunnen voortaan alleen dan ter hand worden genomen, als de financiering met vast geld verzekerd is. Met deze oekase zit men meteen midden in het probleem der investe ringen, dat veel omvattender is dan alleen maar een actueel probleem van nu. We zyn nu in het slop geraakt van te veel investeringen, dat wil zeggen, dat wij teveel naar de welvaart en de mogelijkheden van nu hebben ge zien en te weinig hebben gedacht aan de toekomst en wat deze straks zou vergen. Zo heeft het er een beetje van, dat men de put aan het dempen gaat als het kalf al zo goed als verdronken De regering zit nu al met een tekort aan 800 a 000 millioen om van de impasse waarin de gemeenten zijn ge raakt nog maar niet te spreken. Maar men moet zich eens afvragen, wat de toekomst nog zal eisen. Men zou eens een lijst moeten op maken, wat er in de komende twin tig jaar allemaal zal moeten worden gefinancierd. Dan staat men al direct voor een uitgave van meer dan 100 millioen voor de verwezenlijking van de Euro- markt. De bevolking neemt steeds toe, dat betekent méér woningen, méér scholen, méér kerken. Er is een Deltaplan, dat binnenkort bij de Ka mer zal worden ingediend en waar van men verwacht, dat het nog in oktober zal worden behandeld. Het verkeer breidt zich steeds meer uit, dat betekent weer wegen, tunnels, vliegvelden, vliegtuigen, vooral ook de laatste, als straks het burger- luchtverkeer met straalvliegtuigen zal worden gevlogen. Maar het is vooral de technische ontwikkeling, die onze aandacht ver eist. Men moet eens overzien hoe men in heel West-Europa bezig is met de bouw van kernreactors voor kolenproductie-voorziening, die hier te meer dringt, omdat onze eigen kolenproductie bij lange na niét in onze eigen behoeften kan voorzien. Wij kunnen daarbij dus niet ach terblijven. Daarbij mag men niet vergeten, dat al deze zaken niet di rect rendabel zijn, zelfs, dat de ren tabiliteit soms verre ten achter staat bij de geïnvesteerde sommen. Men behoeft daarvoor slechts te denken aan het Deltaplan. En toch zullen al deze werken moeten worden uit gevoerd. Men realiseert zich dat op een ogenblik, dat de bodem van de schatkist alleen nog maar de bo dem is. 1MU zijn er mensen, die zeggen, dat hier alleen maar gecentraliseerd kan worden opgetreden en het cen trale element is dan de regering, die zal moeten uitmaken, welke projec ten voor de toekomst de voorrang verdienen. Natuurlijk kan de regering het ge heel beter overzien, maar alwetend is zij ook niet. Zij is reeds tekortgeschoten in de bepaling van de juiste omvang der investeringen. Anders zouden we nu niet in deze moeilijkheden zijn geraakt. Voor allerlei investeringen moet men toch nog altijd Rijksgoed keuring hebben, zoals voor de wo ningbouw. En nu kan men wel zeggen, dat de regering en haar adviseurs, zoals het Planbureau en de S.E.R. te laat hebben ingezien, dat er moeilijkhe den zouden komen, maar ook als zij dat bijtijds hadden ingezien, hadden zij toch nog moeten aangeven, wat er concreet had moeten gebeuren, niet alleen om dit te voorkomen, maar ook om een goed plan voor de toe komst te kunnen opstellen. Socialistisch geredeneerd zegt men nu, dat men deze zaak in han den moet geven van de regering, die dan een verstandige lijn in de inves teringspolitiek zou moeten aange ven. Maar dan komt men niet alleen terecht in de politieke sfeer, maar bovendien kan men deze deskundig heid van de regering zelf niet ver langen. Dit is eenvoudig een kwestie van economie. Er moeten economische criteria komen voor de rangorde der investeringen. Het zijn de economen, die tot nu toe zijn tekort geschoten en het wordt nu de hoogste tijd, dat een aantal bekwame economen de rang orde van de uit te voeren werken aangeeft en daarbij overweegt hoe deze werken in een bepaald schema kunnen worden gefinancierd. En dan komen wij op ons uitgangs punt terug. Wij hebben geleefd als in een huis houden, waarin niets is gespaard. En nu komt er plotseling een ern- Lucbtraid op fort Birkat Een afdeling Britse infanterie is de olierijke oase Boeraimi binnenge rukt, aldus heeft een woordvoerder van het Britse ministerie van buiten landse zaken maandagavond te Bahrein bekendgemaakt. Deze oase ligt ongeveer 240 kilo meter ten noordwesten van het ge bied, dat in handen is van de op standelingen onder leiding van de Imam van Oman. Sedert het begin van de opstand van de Imam waren reeds Arabische eenheden onder Brits bevel in de oase gelegerd. Deze Arabische een heden schijnen echter niet betrouw baar geweest te zijn, gezien een „in cident" dat zich daar heeft voorge daan. Het incident ging over de aan voer van drinkwater, doch blijkt torh niet zo onbelangrijk geweest te zijn, daar de Britten de leiders van dit incident naar elders hebben wegge voerd. Een woordvoerder van de Britse luchtmacht heeft maandag op het vliegveld Sjardjah meegedeeld, dat tien „Venom"-jachtbommenwerpers maandagmiddag hun wapens hebben gedemonstreerd by het fort Birkat, dat in handen is van aanhangers van de Imam van Oman. De bezetting was achtenveertig uur tevoren met pamfletten gewaarschuwd. Het fort Birkat is een vierkante versterking met twee torens. Waar komen de wapens vandaan? De Britse minister van buitenlandse zaken, Lloyd, heeft maandag in ant woord op een vraag in het Lager huis gezegd, nog niet te weten waar de wapens van de opstandelingen van de Imam van Oman vandaan ko men. Het is echter heel duidelijk, aldus minister Lloyd, dat de anti-tankmij nen en mitrailleurs niet in Midden- Oman zjjn gemaakt. In antwoord op een andere vraag zeide minister, dat Groot-Brittannië niet op grond van een verdrag ver plicht is de sultan te hulp te komen bij het onderdrukken van ondermij nende activiteit. Er is wel een vriend- j schapsverdrag. De regering was ech ter niet verplicht tot het onderne men van de huidige actie. De Syrische minister van buiten landse zaken heeft maandag mede gedeeld, dat de Imam van Oman Sy rië om politieke, medische en mate riële hulp heeft verzocht. Nieuwe Postzegel Ver. Naties Op 24 oktober is het de dag van de Ver. Naties en ter gelegenheid van deze dag zullen de Ver. Naties een speciale postzegel uitgeven. Onze foto geeft een duidelijke afbeelding van deze zegel die zal verschijnen in de waarden van 3 cents (geelbruin) en 8 cents (groen). De zegels eren de Veiligheidsraad en dragen het op schrift ,De Veiligheidsraad om de internationale vrede en veiligheid te handhaven". De tekst is in de zegel van 3 ct. in het Engels en voor de zegel van 8 ct. in het Frans. De ze gels zijn ontworpen door Rashid-ud- Din uit Pakistan. Deze postzegel is de tweede van een serie welke aan dacht zal schenken aan het werk van een van de hoofdorganen van de Ver Naties. Ongeveer zes weken voor de da tum van uitgifte zal bekend word—i gemaakt hoe verzamelaars deze ze gel kunnen verkrijgen. Met mate* taande zich wee* laxeed Bij overstromingen, die de afgelopen dagen de twee zuidelijkste eilanden van Japan, Kioesjoe en Honsjoe, hebben geteisterd, verloren volgens de eerste berichten meer dan 4.000 mensen het leven. Honderden stoffe lijke resten zijn reeds geborgen, maar nog duizenden bleven tot nu toe onvindbaar. Men schat, dat er een kwart miljoen Japanners dakloos zijn geworden. De overstromingen, die tot de ergste in de geschiedenis van Japan behoren, zijn veroorzaakt door buitengewoon zware regenval welke een etmaal aanhield. Deze foto laat zien hoe drijfhout en wrakstukken zich ophoopten bij twee bruggen in Nagasaki op Kioesjoe, de stad die tegen het einde van de oorlog door de atoombom welke er viel ook op zo dramatische wijze in het nieuws kwam. De overstromingen op Java Di de afgelopen 14 dagen zijn in West-Java bij overstromingen, ver oorzaakt door aanhoudende regenval, 22 personen om het leven gekomen. Ongeveer 65.000 mannen, .rouwen en kinderen zijn naar veiliger gebieden overgebracht. De materiële schade wordt geschat op 60 miljoen rupiahs, aldus is gisteren in Djakarta bekend gemaakt. stige en noodzakelijke operatie en het geld is er niet. En er zit dus niets anders op, dan dat het zuiver wetenschappelijk economisch onderzoek dat niet al te lange tijd in beslag zal mogen ne menaan de gang gaat en intussen door de regering gezorgd wordt voor de nodige middelen om het plan* Drie bereid zijn een conferentie met van dê economie te kunnen uitvoeren. Rusland over de hereniging van En een van deze middelen Duitsland te beleggen, „zodra er se- waarschijnlijk zelfs het voornaamste rieuze vooruitzichten bestaan op vor- is: sparen, sparen, sparen! 'deringen". Bereid tot gesprek tussen Grote Vier De Amerikaanse ambassadeur in West-Duitsland, David Bruce, heeft verklaard, dat de westelijke Grote De Amerikaanse ambassadeur ver wierp nogmaals de Russische eis, dat Bonn en Oost-Duitsland onderhan delingen zullen voeren over de her eniging. Diplomatieke waarnemers te Lon den zeggen, dat er geen kans op is, dat de Sovjet-Unie de westelijke po litiek van een hereniging van Duits land op basis van vrije verkiezingen, zoals uiteengezet in de viermogend- hedenverklaring, zal aanvaarden. De Russische politiek, welke her eniging door middel van besprekin gen tussen de regeringen van beide delen van Duitsland wenst, is de vo rige week nog uiteengezet in de brief van premier Boelganin aan premier Macmillan. De Oostduitse regering heeft zich zaterdag j.l. uitgesproken voor een statenbond tussen Oost- en West-Duitsland. Teleurstellend. De leider van de Westduitse2sociaal- democratische partij, Ollenhauer, heeft maandagmiddag in Bonn ver klaard, dat de „Berlijnse verklaring" „teleurstellend" is. Zij is weinig meer dan vroegere verklaringen, waarvan algemeen bekend is, dat zij een op lossing van het vraagstuk der her eniging geen stap naderbij brengen, aldus Ollenhauer. De voorzitter van de fractie der christen-democratische unie in de Westduitse Bondsdag, Krone, juichtte evenwel de verklaring toe als een „duidelijke en overtuigende uiteen zetting van de gemeenschappelijke politiek der vrije wereld ten aanzien van Duitsland". Het woord is nu aan Moskou, zo zei Krone. De Westduitse minister van buiten landse zaken, von Brentano, ver klaarde tijdens de plechtigheid, dat er geen andere weg naar vereniging van Duitsland in vrijheid bestaat dan de in de verklaring geschetste. Hij dankte de westelijke regeringen voor de uitgesproken „onverbrekelijke so lidariteit met de zaak van het gehele Duitse volk". De Sowjet-Unie heeft steeds duidèlijker bewezen, dat zij geen vrij, verenigd Duitsland wenst, zo zei hij. Geen sprake van vrije verkiezingen. ,Nog een stuk papier over de Duitse kwestie, waarin niets nieuws staat", aldus een commentaar van radio-Moskou. Uit het stuk blijkt, dat de weste lijke mogendheden blijven vasthou den aan hun opvattingen, die slechts leiden tot moeilijkheden en de voort zetting van de bewapeningswedloop", Dit tafereel kan men zien op de hoofdweg van Bergen aan de westkust aldus de Russische reactie. „Onder van Noorwegen en Oslo bij Hardangervidda. De weg is alleen in de zomer het reactionaire regime van de West- te berijden; 's winters is de sneeuwlaag te hoog. De „berm" van sneeuw en I duitse Bondsrepubliek kan er geen ijs blijft echter ook 's zomers nog van aanzienlijke hoogte, hetgeen voor sprake zijn van vrije verkiezingen", vele toeristen aanleiding is er een vakantieplaatje van te maken. zo voegde radio-Moskou hieraan toe. VERWARDE KLUWEN buitenlandse zaken John Foster Dulles is in eigen persoon naar Lon den gekomen om te zien of er nog wat te redden valt aan de ontwape ningsbesprekingen, welke de sub commissie van de Ver. Natie? daar houdt. Die subcommissie is daar al geruime tijd mee bezig en behoort eigenlijk met 1 augustus verslag uit te brengen over het resultaat Tot nu toe is het resultaat nihil. Aan de plannen is geen gebrek 0 geweest; denken we slechts aan de voorstellen voor wederzijd se inspectie uit de lucht en inzake stopzetting van de kernwapen-pro ductie, opschorting van de atoom- proeven e.d. Niemand heeft ooit de verwachting gekoesterd dat de sobcommissie in Londen erin slagen zou overeenstem ming te bereiken over een volkomen afgewerkt plan tot internationale ontwapening, maar wel had men ge hoopt, dat het lukken zou een be scheiden begin te maken. Het ont wapeningsprobleem is zo langzamer hand geworden tot een verwarde kluwen van voorstellen en tegenvoor stellen en tot nu toe is het zelfs niet gelukt om het begindraadje te vinden. Zal het Dulles gelukken? Naar be- Executie in de cel Een gevangene die er zich nu en dan op beroemde officier in het Brit se leger te zijn geweest, is in de San Mateo-gevangenis in Californië door een „rechtbank" bestaande uit zes celgenoten, ter dood veroordeeld en geëxecuteerd. Uit het onderzoek is gebleken dat de 38-jarige Robert Young, die we gens landloperij tot gevangenisstraf was veroordeeld, gewurgd is. Zijn „rechter" was achttien jaar oud en zijn „openbare aanklajer" negentien. Nadat Young dood was, werd zijn lijk opgehangen. Volgens een van de gevangenen zou Young ervan beschuldigd zijn een officier verpersoonlijkt te hebben. Een richt wordt, staan de Franse, West duitse en Italiaanse ministers van buitenlandse zaken klaar om spoor slags naar Londen te vliegen, zodra Dulles een seintje geeft. Of Gromyko, hun Russische collega, ook zal komen, is nog de vraag. Slaagt Dulles er niet in, het zo be geerde begin-draadje voor de ont warring van de kluwen te vinden, dan staat men voor de vraag: moet de conferentie van de subcommissie na 1 augustus nog verder worden voortgezet of moet de mislukking maar royaalweg worden aanvaard. Volgens de Amerikanen is er nog al tijd een kans, dat de Russen de lucht - inspectie zullen aanvaarden als een waarborg tegen onverhoedse aanval len. Het idee is, zoals men zich her inneren zal, afkomstig van president Eisenhower en is aanvankelijk door de Russen als fantastisch verworpen. Doch later rijn zij erop teruggeko men, al heeft men nog geen overeen stemming bereikt over de omvang en de voorwaarden. Hier zou het "be wuste begin-draadje gevonden kun nen worden. DU nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het veer (Geldig van dinsdagavond tot s woensdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). DROOG WEER. Droog weer met opklaringen j en iets hogere temperaturen. j Overwegend zwakke wind uit uiteenlopende richtingen. 31 Juli: zon op 5.01; onder 20.34; maan op 10.59; onder 22.10. uuiLicr sci^ciauuiuijAi. ic iicuucu. ten w W ander zei, dat hij ervan beticht werd I HOOfiTWclterSttincïön niet gastvrij te zijn. Het ministerie van buitenlandse zaken deelt ons mede, dat blijkns te legrafische berichtgeving van de Ne derlandse zaakggelastigde in Mexico, de Nederlandse kolonie aldaar onge deerd is gebleven tijdens de recente aardbeving in dat land. Droog weer Het weer in Europa De weerrapnorten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABFRDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX Boven vrijwel geheel Europa is de afgelopen 24 uur de 'uchtdruk geste gen. Als gevolg daarvan breidde het j GRENOBLE hogedrukgebied op de Oceaan zich J NICE uit in de richting van West-Europa. BERLIJN Vanmorgen vormde zich boven Ier- FRANKFORT land een afzonderlijke hogedruk- kern, die langzaam naderbij komt. In verband daarmede wordt voor mor gen droog en iets warmer weer ver wacht met opklaringen. De depressie bij IJsland verplaatst zich nu in de richting van de Noordelijke IJszee. Het lagedrukgebied boven Scandina vië vult langzaam op. MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN TNNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA weer temp. zwaar bew. 21 C. onbewolkt 25 regenbui 20 zwaar bew. 20 zwaar bew. 22 zwaar bew. 18 zwaar bew. 13 zwaar bew. 17 mist 23 onbewolkt 23 onbewolkt 23 motregen 19 half bew. 17 zwaar bew. .17 onbewolkt 18 onbewolkt 21 onbewolkt 25 licht bew. 22 zwaar bew. 21 onbewolkt 28 onbewolkt 23 licht bew. geen opg.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1