4.„GEKLOPT.... Berucht inbreker vond „Weteringschans" te benauwd Min. Mansholt verhoogt suikerprijs KLM-directie zal lijdelijk verzet vliegers niet dulden Haarlem wil gas-en elektri citeitstarieven verhogen Aanvoer grotert maar prijzen niet beter MAANDAG 29 JULI 1957 DE LE1DSE COURAN'l PAGINA 7 „Uit vrees voor speculatieve voorraadvorming"l Advies aan de kruideniers Het ingang van vandaag, maandag 29 juli 1957, wordt de prijs van suiker voor de consument met 8 cent per kg. verhoogd, aldus deelt het ministerie van landbouw, visserij en voedsel voorziening mee. De minister van landbouw, visserij en voedselvoorzie ning heeft namelijk blijkens een publikatie in een zaterdag uitgegeven buitengewone Nederlandse Staatscou rant de prijs van suiker af fabriek verhoogd van 76 op 84 per 100 kg. Deze prijsverhoging houdt verband met het niveau van de garantieprijs voor de suikerbietenverbouwers voor suiker van oogst 1957, dat ten op zichte van de garantieprijs voor oogst 1956 is verhoogd. De verhoging van de garantieprijs vindt haar oorzaak in de nieuwe grondslagen voor de kostprijsberekeningen van landbouw- produkten, alsmede in de gestegen produktiekosten van de suikerbieten en in de stijging van de kosten ver bonden aan de verwerking. Zoals voorzien in de regeringsnota inzake de bestedingen wordt de verhoging van de kostprijs volledig aan de con sument doorberekend. Motivering. Zij moet reeds thans worden toege past, zo deelt het ministerie mee. om dat de vraag naar suiker, als gevolg van verwachtingen omtrent de ko mende prijsverhoging, zo sterk toe neemt, dat voor speculatieve voor- raadvorming moet worden gevreesd. Aetherklanken HILVERSUM I, 402 M. 7.00 AVRO, 7.50 VPRO, 8.00—24.00 AVRO. AVRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram. VPRO: 7.50 Dagopening. AVRO: 8.00 Nieuws. 8.15 Gram. 9.00 Voor de huisvrouw. 9.05 Gram. 9.35 Waterstanden. 9.40 Morgenwijding. 10.00 Gram. 10.50 Voor de kleuters. 11.00 Orgelspel. 11.30 Sopraan en piano. 11.50 Gram. 12.00 Mil. orkest. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Lichte muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Me dedelingen of gram. 13.25 Theater- orkest. 13.55 Beursber. 14.00 Viool en piano. 14.30 Jehova's Getuigen, rep. 14.40 Kinderkoor. 14.55 Promenade orkest. 15.25 Lichte muz. 15.40 Fan fare-orkest. 16.00 Alt en piano. 16.30 Voor de jeugd. 17.15 Ritmische muz. 17.25 Metropole orkest. 18.00 Nieuws. 18.15 Pianospel. 18.30 De dierenwe reld en wij, caus. 18.40 Orgelspel. 18.55 Parijs spreekt tot u. 19.00 Gram. 19.45 Filmpraatje. 20.00 Nieuws. 20.05 Cabaret. 21.45 Land voor de boeg, klankbeeld. 22.25 Orgelconcert. 22.50 Act. 23.00 Nieuws. 23.15 Beursber. te New York. 23.16 New York cal ling. Daarna: act. of gram. 23.25 24.00 Gram. HILVERSUM, II, 298 M. 7.00—24.00 KRO. KRO: 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 9.40 Lichtbaken. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 11.00 Voor de vrouw. 11.30 Gram. 11.50 Als de ziele luistert. 12.00 Middag klok noodklok. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinbouwmeded. 12.33 Gram 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Gram. 14.00 Idem 14.30 Wij vrouwen van het land. 14.40 Brabants orkest en solist. 15.30 Kamermuz. 15.55 Gram. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Ziekenlof. 17.00 Voor de jeugd. 17.40 Beursber. 17.45 Re- geringsuitz.: Rijksdelen overzee. Tus sen Centraal Gebergte en branding in Nieuw-Guinea, door L. Pagano. 18.00 Strijkorkest. 18.20 Sportpraat- je. 18.30 Gram. 19.00 Nieuws. 19.10 Commentaar op het nieuws. 19.15 Uit het Boek der Boeken. 19.30 Gram. 20.30 Act. 20.45 Holland Festival: Noë. ou la destruction du premier monde, oratorium (20.4521.00 In leiding). 22.20 Wat denkt u van de mens? caus. 22.40 Gram. 22.45 Avond gebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 24.00 Nouveauté's. TELEVISIEPROGRAMMA. NTS: 20.30 Journ. en weeroverz. 20.4522.30 Filmprogramma. Bovendien moest dure buitenlandse suiker worden aangekocht. De besturen van de drie kruide niersvakorganisaties, de Algemene Nederlandse Kruideniersbond, de Christelijke Kruideniersbond, de Ka tholieke Kruideniersbond, alsmede de federatie van de groothandel in krui denierswaren en de vereniging groot winkelbedrijven in levensmiddelen, hebben besloten hun leden te advi seren de consumentenprijs van sui ker met ingang van vandaag te stel len op 94 cent per kilo. Hoezeer er, naar de mening van de besturen, ook voor de handel ter men aanwezig zijn kostprijs verhogen de factoren in de calculatie van de suikerprijs op te nemen, dringen ge noemde besturen er bij de handel met klem op aan deze prijs van 94 cent te houden. De besturen vertrouwen er op, dat spoedig overleg met de minister van economische zaken kan worden gepleegd over de gevolgen van de nieuwe suikerprijs voor die artikelen, waarin suiker als grond stof is verwerkt. (Zoals is gemeld, zal de prijs van suiker met ingang van vandaag worden verhoogd met acht cent per kg.). Bij opgravingen door de rijksdienst voor het oudheidkundig bodemonder zoek zijn in de omgeving van Haam stede op Schouwen bijzonder opzien barende vondsten gedaan. Voor de eerste maal in Nederland zijn de grondsporen van huizen uit de late steentijd gevonden. In en bij de overblijfselen van deze huizen, die ongeveer 4000 jaar oud moeten zijn, werden scherven van primitief aar dewerk en talrijke vuurstenen voor werpen, waaronder pijlpunten en ge polijste bijlen, aangetroffen. De grootte van de woningen be droeg drie en een half bij acht me ter. De nederzetting werd er geves tigd in het beginstadium van de vor ming van het oude duinlandschap. ONBEKENDE BROMFIETSER KREEG ONGELUK. Gistermiddag omstreeks 3 uur is op de rijksweg RotterdamDor drecht op de brug over de Oudé Maas te Dordrecht een bromfietser, ko- 1 mende uit de richting Rotterdam en rijdende in de richting Dordrecht, erongelukt. Zijn identiteit kon niet worden vastgesteld. Het slachtoffer is in bewusteloze toestand opgeno men in het gemeente-zièkenhuis in Dordrecht. Na eis tol 50 pCt. salarisverhoging Conflict naar Rijksbemiddelaars De actie, die de K.L.M.-vliegers hebben aangekondigd ter ondersteu ning van hun salariseisen, wordt door de directie van de K.L.M. beschouwd als een vorm van lijdelijk verzet, die zij niet zal dulden. Zij eist van de vliegers een normale dienstuitvoe ring. De directie heeft een verklaring gistermiddag uitgegeven waarin on der meer wordt gezegd: Aangezien de besturen der vlieger verenigingen door de thans aange kondigde actie de salarisonderhande lingen trachten te forceren en daar mede een loonconflict veroorzaken, heeft de directie besloten dit loon conflict aan het college van rijks bemiddelaars voor te leggen en de uitspraak van dat college te aan vaarden. Ook zal de directie de vliegers ernstig onder het oog brengen dat 'handelingen als door hen tegenover de pers aangekondigd, achterwege dienen te blijven nu de zaak bij het college van rijksbemiddelaars aan hangig is gemaakt. De directie vertrouwt erop, dat de uitvoering van de lijndiensten nor maal doorgang zal vinden en dat ge volgen van het gerezen conflict voor de passagiers niet merkbaar zullen zijn. Mededelingen Zondagavond heeft de directie van de K.L.M., de heer W. F. Bellink, waarnemend voorzitter van de ver eniging van K.L.M.-vliegers, telegra fisch in kennis gesteld van haar op vattingen inzake de voorgenomen speciale maatregelen van de vlieger organisaties in verband met het loon- geschil. Deze telegrafische medede lingen waren ook bestemd voor de International Pilots Organisation of K.L.M., waarvan de voorzitter, de heer Lionel Metz, op het ogenblik buitenslands vertoeft. Daarna is het standpunt van de directie van de K.L.M. door middel van een perscommuniqué gepubli ceerd. In het communiqué van de K.L.M. wordt een overzicht gegeven van de salarisonderhandelingen, waarbij een rapport van het Ned. Economisch In stituut als handleiding diende. De salarissen van de Nederlandse vliegers worden getoetst aan die van hun collega's in andere Europese landen. De bevindingen van het N.E.I. waren o.m. dat de Europese vliegerssalarissen zich bewogen tus sen 92 en 110 procent van de vliegers- inkomens bij de K.L.M. De directie achtte daarop termen aanwezig de salarissen met 5 pet. te verhogen. Onrechtvaardig De vliegers stelden echter de eis tot verhoging van de salarissen met 50 pet. De directie heeft deze eis van de hand gewezen. Inwilliging van een zodanige eis zou onrecht vaardig zijn tegenover de overige medewerkers der K.L.M., daar de di rectie zich op het standpunt stelt, dat de door de gezamenlijke inspanning van alle medewerkers verkregen ver betering van de bedrijfsresultaten ook aan alle medewerkers ten goede moet komen. Het huidige salaris bedraagt voor een K.L.M.-vlieger, die na eerste op leiding op circa 24-jarige leeftijd bij de maatschappij in dienst treedt, 8100 gulden per jaar, terwijl het maxi mum, dat thans op ongeveer veertig jarige leeftijd wordt bereikt, 35.880 gulden bedraagt. Het gemiddelde sa. Iaris van een vlieger over zijn loop baan bedraagt 24.000 gulden per jaar. Behalve bovengenoemde bedragen neemt de maatschappij nog de pen sioenpremies voor haar rekening, hetgeen neerkomt op 4.224, resp. 8.364 per jaar voor de beide hier- bovengenoem.de categorieën. Verbeteringen In de verklaring van de K.L.M.- directie wordt verder gezegd: „Hoe wel de directie dus de gestelde eis van 50 procent verhoging van het nettosalaris afwees, bood zij de vlie gers een verbeterd complex van ar beidsvoorwaarden aan. Deze verbe teringen betreffen zowel de huidige salariëring, als een verschuiving van de pensioenleeftijd van 50 naar 55 jaar, waardoor het huidige pensioen maximum van 8.000.aanzienlijk wordt verhoogd. Dit voorstel is thans door de vliegersvereniging verwor pen". De ontwerpbegroting van de ge meente Haarlem voor het jaar 1958 sluit met een tekort van 5.370.000 gulden. Ter dekking van dit tekort wordt ook dit jaar weer een beroep gedaan op een gedeelte van de saldi reserves. B. en w. hebben de raad echter voorgerekend, dat deze reser ves, na afschrijving van dit begro tingstekort, bij de sluiting van de dienst 1958 tot een zeer klein bedrag zullen zijn gereduceerd. Vergeleken met de ramingen voor het lopende jaar zijn de uitgaven vermeerderd met 2.713.000 gulden, voornamelijk ontstaan tengevolge van stijgingen in lonen en salarissen. De inkomsten zijn hierbij ten ach ter gebleven. In de toelichting, die de ontwerpbegroting vergezelt, wijzen b. en w. er op, dat het geraamde te kort gunstig is beïnvloed doordat re kening is gehouden met de verho ging van gas. en elektriciteitstarie ven, waarvoor nog voorstellen bij de raad moeten worden ingediend en waarvan de netto-opbrengst wordt geraamd op 956.000 gulden. Auto botste tegen boom Twee doden In de nacht van zaterdag op zon dag is op de Wouwsestraatweg on der Bergen op Zoon een auto, be stuurd door de 40-jarige kapitein Van Lonkhuizen uit Breda, waarin mede gezetèn waren de kornet Van der Poel en de 18-jarige Nellie Ha genaars en de 19-jarige Maria Dem- ming, beiden uit Bergen op Zoom, op nog onverklaarbare wijze tegen een boom aan de linkerzijde van de weg opgereden. De bestuurder en mej. Hagenaars, die naast hem was gezeten, werden vrijwel op slag ge dood. De beide andere inzittenden werden ernstig, doch niet levensge vaarlijk gewond. Auto-ongeluk te Utrecht: Een dode en zes gewonden Op de rijksweg UtrechtArnhem zijn gistermiddag omstreeks kwart over vijf nabij het verkeersplein Oudenrijn te Utrecht twee personen auto's tegen elkaar gebotst. Zeven personen werden hierbij gewond, waarvan enkele ernstig. Zij werden door de geneeskundige dienst naar het stads- en academisch zieken huis te Utrecht overgebracht. Een automobilist uit Arnhem, reed met een snelheid van ongeveer 80 km. in de richting Utrecht. Hij passeerde op de linkerhelft van de rechterrij- baan een file auto's. Plotseling verliet een tot nu toe onbekende personen wagen de file, waardoor de Arnhem mer nog meer naar links moest uit wijken, door de afscheidingsheg schoot en op de tegenovergestelde rijbaan terecht kwam. De bestuur der van een uit de richting Utrecht komende personenauto, uit Ensche de, die daar op de linkerweghelft reed kon, ondanks krachtig remmen, een botsing niet voorkomen. De zes inzittenden van de auto uit Arnhem werden uit de wagen geslingerd. Zij liepen allen min of meer ernstige verwondingen op. Ook de chauffeur van de auto uit Enschede werd ge wond. In de auto uit Arnhem bevon den zich, behalve de bestuurder, diens vrouw en drie kinderen en een 18-jarige dame uit Schiedam. Eén van de slachtoffers van het ongeluk is overleden. Het is de echt genote van de bestuurder van de auto uit Arnhem. LANDBOUWERSECHTPAAR VERONGELUKT Vanmorgen omstreeks 6. uur zijn de heer en mevr. Nyland uit Steen wij ksmoer, die tezamen op één brom fiets naar de melkweide reden, op de Krimweg nabij Coevorden door een tegemoetkomende autobus aan gereden en gedood. De heer N., die de bromfiets bestuurde, trachtte een melkauto te passeren, doch botste daarbij tegen de autobus, die uit te genovergestelde richting naderde. Het echtpaar laat vier kinderen achter, waarvan de oudste 15 jaar en de jongste 5 jaar oud is. Op klaarlichte dag uitgebroken Ondanks alle voorzorgsmaatregelen en verzachtende voorschriften, die in het psychologische tijdperk hun in- trede hebben gedaan in het vader- genheid, dat de dief gebruik heeft landse gevangeniswezen, schijnen weten te maken, toch de huizen van bewaring hier te lande nog steeds niet de plaatsen te zijn, waar misdadigers zich thuisvoe- zijn buit vele duizenden hebben be dragen. Vijf dagen nadat zijn zaak voor de rechtbank had gediend, bevestigde de rechter de eis van drie jaar. E. was voor het ten uitvoer brengen van het vonnis nog filet overgebracht naar dc strafgevangnis. Het is van deze gele ien. Zondagochtend omstreeks half elf is uit het Huis van Bewaring aan het kleine Gartmanplantsoen (Wetering schans) te Amsterdam de 28-jarige M. E., uit Hilversum, een berucht in breker, die de vorige week tot drie jaar gevangenisstraf werd veroor deeld, ontsnapt. Tijdens zijn voorarrest had de man het voorrecht gekregen in de gevan geniskeuken te mogen werken. Deze keuken wordt aangenomen als het punt, waarop de ontsnapping begon, al is het zowel de gevangenisdirectie als de justitie een raadsel, hoe de ge vangene daar ongemerkt weg heeft kunnen komen. Via het dak, waarop de delinquent zijn gevangeniskleding heeft achter gelaten, en een regenpijp voerde de reis over een muur, waarna hij langs een houten hek een zwakke plek in de gevangenisomheining de steeg wist te bereiken, die langs de gevangenismuur loopt. Hier liep hij het risico, gezien te worden vanuit een dienstwoning, die aan deze steeg gelegen is. Maar ook dat liep goed af. Tussen het Hirschgebouw en het kan tongerecht door, voerde de steeg de uitgebroken inbreker naar de Wete ringschans, waar niemand de voort vluchtige heeft opgemerkt. Men neemt aan dat de man gewoon de tram heeft genomen. Direct na de verdwijning werd de politie in alle delen van het land gewaarschuwd en werden de grensposten gewaar schuwd. De inbreker was een „vakman", die wonderen verrichtte door met een boor deuren en kozijnen te bewerken. Verdacht van dertig inbraken, moet Val in orkest met applaus beloond Tijdens een opvoering van „Die lustige Witwe", die zaterdagavond door de Hoofdstad Operette in de Utrechtse Stadsschouwburg gegeven werd, heeft Frits Steiner, de eerste komiek van het gezelschap een bok- kesprong gemaakt, die hem groot succes met pijn heeft doen oogsten. Het was de eerste voorstelling van de zomertoernee (en voor Steiner bijna de laatste). De komiek danste en zag in het vuur van zijn spel de rand van het toneel niet meer. Hij danste pardoes de orkestbak in. De zaal daverde van het lachen maar toen de toneelspeler enige tijd weg bleef, realiseerde het publiek zich, dat de val geen grap was. Hoewel hij overal pijn had, kwam Steiner later toch weer op het to neel waar hem door de toeschou wers een hartelijke ovatie werd ge bracht. De bollenhandel Er is de afgelopen week maar wei nig veranderd. De aanvoeren werden groter, maar in de prijzen kwam geen verandering, zodat er voor de kwe kers maar weinig te juichen viel. Vele soorten bewegen zich in de buurt van de minimumprijs en als u nu weet, dat men die zo heeft gesteld, dat de teeltkosten niet betaald wor den, dan is er weinig fantasie voor nodig om te weten, dat d° stemming waarlijk niet himmelhoch jauchzend is. Er doen in de streek natuurlijk wel een handvol theorieën de ronde over de oorzaak van deze matige prijzen. Velen zijn echter van mening, dat in het buitenland minder is verkocht, de oogst is, een paar variëteiten uitge zonderd, overal nogal meegevallen. De exporteurs hebben dus geen en kele neiging om zich koortsig te ma ken en hoge prijzen te besteden. Een matige vraag en een flink aanbod doen de handel rustig en zonder één enkele sohc.. verlopen. Het hoogst in prijs van de tulpen waren de meeste v iriëtoiten dubbele vroege tulpen spcicaal de Murillo- sports en dan voornamelijk de twaal ven. De raap van dit ras schijnt inder daad niet meegevallen te zyn. Duur waren ook de twaalven van Brilliant Star en Couleur Cardinal, die resp. tot 12.en tot 13.50 per 100 deden. Vroege broeisoorten, zoals Krelage's Triumph, Piquante e.d. zijn veel minder gevraagd dan in de jaren daarvoor, maar in deze sector liepen enkele soorten er toch weer heel sterk uit. Victorine max deed bijv. nog 9.per 100 voor 'waalven en Top- score en Olga wa:en ook duur. Met de narcissen is het nog alle maal mondjes maat. Crocussen bleven goedkoop. Bisschop op Kosters-Bondsdag De kosters der beide bisdommen Haarlem en Rotterdam hadden deze week op hun bondsdag in Rotterdam mgr M. A. Jansen in hun midden. Voor de 160 kosters, die, deels vergezeld van hun echtgenoten, naar het Groothandelsgebouw in Rotter dam waren getrokken was deze elfde, jaarlijkise bijeenkomst ongetwijfeld de meest glorievolle dag. „Mijn vrienden de kosters", zo be gon de bisschop zijn toespraak, waar. in hij hen wees op de grote waarde van hun ambt, dat zo nauw is ver bonden met het heilswerk voor Kerk en maatschappij. Aan het eind van zijn toespraak, welke zeer zeker ook een propagan da voor de bond, was vertelde de bisschop, dat hij aan een koster had gevraagd of hij niet naar de bonds dag moest. Uit het antwoord bleek, dat deze geen lid was. Monseigneur Jansen is toen even opgetreden als een rechtgeaard propagandist van de bond, en kon danook deze koster staande de vergadering als nieuw lid opgeven, een stimulans voor de nog alleen staanden nu niet langer te wachten, maar ook zo spoedig moge lijk dit voorbeeld te volgen. Hoe kwam lysolfles bij lijk terecht? Skelet van vrouw opgegraven Dat men tientallen jaren geleden ergens in een tuintje een vrouwelijk persoon heeft begraven vinden de mensen in het Groningse dorpje Wehe niet eens zo heel erg vreemd, maar hoe is in 's hemelsnaam dat flesje lysol bij de stoffelijke resten terecht gekomen? Verleden week was daar een heer aan het spitten in zijn tuin. Hij wilde zijn riolering aansluiten op de ge meentelijke riolering, zodat hij een flink eind de grond in moest. Wie zal kunnen zeggen hoeveel rillingen er over 's mans rug liepen toen zijn spade krassende geluiden begon te maken en hij, bij het speuren naar de oorzaak hiervan, een aantal menselij ke beenderen ontwaarde. Het bleek zelfs een heel skelet te zijn, alleen de benen waren spoorloos. Bij gerechtelijk onderzoek werd geconstateerd, dat het hier de resten betrof van een op middelbare leeftijd gestorven vrouw. Doordat de beende ren reeds vele tientallen jaren in de vochtige tuingrond gelegen moeten hebben waren zij sterk aangetast. Er werden geen sporen van geweld aan getroffen. Ook de schedel zal niet veel opheldering kunnen brengen, want deze werd tijdens de spitterij helaas verbrijzeld. Het raadsel van de verdwenen be nen is inmiddels opgelost. Enkele ja ren geleden heeft men op deze plaats een boom gerooid, waarbij en passant ook een stuk of wat beenderen mee- gerooid werden. Men heeft zich hier over toen blijkbaar niet al te sappel gemaakt en geen verdere onderzoe kingen gepleegd. Maar dat flesje ly sol....? Niemand kan hier enig ant woord op geven. Het was nog volkomen gaaf, doch het kan er zowel een paar jaar gele den terecht gekomen zijn, maar ook honderd jaar terug, warit toen ge bruikte men ook reeds lysol. Mis schien is hier weer stof te over voor een of andere roman. Gesol met lysol.De fantasie heeft hier een pracht terrein. De Ireer W. A. Grollenberg te Amsterdam is vanwege zijn verdien sten op cultureel en sociaal geoied, met name het ziekenhuiswezen, be vorderd tot ommandeur in dc Orde van Sint Grcgorius de Grote. Deze pauselijke onderscheiding werd hem zondagmiddag te zijnen huize door mgr. W. Nolet namens de pauselijke internuntius uitgereikt. Er werd door J. P. SEA8ROOKE 20) Hebben zé elkaar, terwijl je Stond te luisteren, niet toevallig bij een of andere naam genoemd? Nee, dat was wel eigenaardig. Ik ben er zeker van, dat ze afgespro ken hadden vooral geen namen te gebruiken. Ze schenen rekening te houden met de kans, dat iemand hen beluisterde. Hoe dan ook: in dit geval denk ik, dat namen toch niet veel zouden zeggen. Daarin kon je wel eens gelijk hebben. Het zou misschien goed zijn, dit huis te doorzoeken. Die twee schurken zijn er vandoor, maar wel licht vinden we een of ander gege ven omtrent hun identiteit. Madran stemde daarin toe, echter zonder veel enthousiasme, en samen gingen ze de verschillende kamers door. Het meubilair was soliede en ouderwets en scheen al lang in het huis gestaan te hebben. In twee ka^ mers vonden ze laden uitgetrokken en hun inhoud over de grond ver spreid.. Andere laden waren leeg, doch wezèn erop, dat hun inhoud haastig in koffers gepakt was. Ze vonden echter niets, dat ook slechts de geringste aanwijzing over de be woners van het huis gaf. -- Zelfs geen wasmerk, bromde Madran misnoegd. Geen letter ook maar, vulde Clyde aan, die juist een schrijfbu reau doorzocht had: Ik veronderstel, dat die twee schurken hier niet lang gewoond hebben. Vermoedelijk heb ben ze het huis voor een korte poos gemeubileerd gehuurd en er alleen wat kleren en kleine benodigheden mee naar toe gebracht. Daarom wa ren ze er ook zo snel vandoor. Mor genochtend zal ik de eigenaar opzoe ken en hem nadere inlichtingen vra gen. Vermoedelijk hadden ze ook 'n schoonmaakster en die zal ik trach ten te vinden. Ik veronderstel, dat je nu liefst naar het Everleigh Gebouw terug wilt gaan. Ja, dat is zo, antwoordde Ma dran: Daar is het spoor nog vers. Ik heb niet veel tijd gehad, om er rond te kijken. Als er een spoor te vin den is, dan is het dak van dat ge bouw wel de plek, waar we het be gin ervan moeten vinden. Een uitstekend idee, Madran, mompelde Clyde, toen ze 't huis ver lieten. De inspecteur lette er goed op, dat het slot van de buitendeur stevig achter hem dichtknipte. Zeg, begon Clyde: misschien heb ik Dillinghast toch onrechtvaar dig verdacht. Ik heb hem ervan be schuldigd, hier ingebroken te heb ben. Achteraf bezien, is 't toch waar schijnlijker, dat hij de deur inder daad open gevonden heeft, zoals hij beweerde. Die twee schurken heb ben vermoedelijk zo'n haast gehad, dat ze verzuimd hebben, de deur goed te sluiten. Madran gaf geen antwoord, doch haalde slechts zijn schouders op. Blijkbaar vond hij het de moeite niet waard gedachten aan iemand als Dil linghast te verknoeien. Dicht bij het park vonden zij een taxi en kort daarna voerde de liftjongen hen om hoog naar het dak van het Everleigh Gebouw. Crabtree, nog steeds op post in 't atelier, keek zijn superieur vra gend aan. Timkins zat huiverig in 'n stoel in een hoek van het vertrek. Het zag er nog prp~'"es eender uit, als toen Madran het verlaten had, alleen waren er in de zitkamer enige kaarsen aangestoken om het elec- trische licht, dat door de moorde naar stukgeschoten was, te vervan gen. Timkins, zei Madran scherp en de bediende hief met een ruk ver schrikt het hoofd op en keek de in specteur aan; terwijl die op strenge toon vroeg: Heb je die speld wel eens eerder gezien? Ik wil' de waarheid weten. Tinkins slikte een paar keer en aarzelde met zijn antwoord, doch hij begreep, dat de tijd voor uitvlucht- jes nu voorbij was: Ja mijnheer, antwoordde hij bedeesd: die is van juffrouw Marsh. Enkele ogenblikken zei Madran geen woord. Het maakte blijkbaar een bijzondere indruk op hem, dat na twee uren de naam van juffrouw Marsh weer in het geval gemengd werd. Wanneer is hier voor het laatst geveegd?, vroeg hjj eindelijk. Ik veeg hier iedere morgen, me neer. En om tien uur komt de schoonmaakster. Meneer Calverley ging dan altijd een poosje wandelen. Madran knikte. Zeg nu eens, Timkins, toen ik je de eerste keer ondervroeg, heb je me verteld, dat je juffrouw Marsh j sedert maandag of dinsdag niet meer gezien had. Wat dat wel de volle waarheid? Beslist, meneer. Je hebt me ook verteld, dat het gisteren uitgaansavond was. Hoe laat ben je uitgegaan? Omstreeks zes uur meneer. Het kan kwart voor, of kwart over zes sen zijn geweest. Ik let nooit zo pre cies op de tijd. Dat is wel nauwkeurig genoeg Timkins. Aangezien de kamer van morgen geveegd is en jij niet vóór zes uur van huis bent gegaan, moet juffrouw Marsh haar speld verloren hebben tussen zes uur en jouw te rugkeer. Ik meen, dat je om tien uur teruggekomen bent, nietwaar? Ja, zo ongeveer, meneer: zei Timkens voorzichtig: Het kan een paar minuten over Ja, Timkins, dat is wel goed, zei de inspecteur, waarna hij zich tot Clyde wendde, die een der schilde rijen aan de wand had staan bewon deren: Julia Marsh was met Calver ley verloofd, verklaarde hij: En die verloving is na een ruzie verbroken. Jammer, zei Clyde onverschillig: Ik zie mensen, die van elkaar hou den, niet graag kibbelen. Meesten tijds is de reden van de ruzie de moeite niet waard. Ik veronderstel, dat ze een beetje te laat was voor 'n afspraakje en dat hij daar herrie i over gemaakt heeft. Dat is zo het ge wone gedoe. Die speld bewijst in elk geval, dat juffrouw Marsh hier vanavond geweest is, meende Madran. Laten we hopen, dat ze de ru zie bijgelegd hebben. Het zou erg jammer zijn, als Calverley was ge storven, zonder het met die jonge dame goedgemaakt te hebben. Madran keek Clyde aan. als be greep hij diens gemis aan belangstel ling totaal niet. De liftjongen weet absoluut ze ker, dat hij juffrouw Marsh niet mee naar boven genomen heeft, vervolg de hij toen: Dat betekent dus. dat ze van alle twintig verdiepingen de trappen moet zijn opgeklommen. Zegt je dat niets? Och, niets bijzonders. Juffrouw Marsh is natuurlek een van die meis jes, die veel lichaamsbeweging ne men om voor haar slanke lijn te zor gen. Madran gromde ongeduldig. Kijk eens hier, Clyde, besef je dan niet, hoe dit alles zeggen wil, dat juffrouw Marsh een geheimzin nig bezoek heeft gebracht, kort vóór- of nadat haar verloofde neergescho- ten is. t j (Wordt vervolgd),

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7