Duitsland won de eerste zes- landenwedstrijd in Brussel Laatste plaats voor Nederland Ztaaie zeye man Vi&et ap 1C km. De Tourploeg reed in Assen Haagse dames verliezen, doch de heren winnen Motmivia&A te £icktenmaa%de MAANDAG 29 JULI 1957 nF I P,H)S^ COTTPAMT Ned. record voor Cujé Het iniatief van de Belgische atle- thiek bond om elke twee jaar een zeslandenwedstrijd te houden tussen Frankrijk, België, Zwitserland, Duits- land, Nederland en Italië is met suc ces bekroond. Omdat het voorstel van Belgische zijde kwam, werd deze eerste wedstrijd in Brussel gehouden. Elk land mocht met één man per nummer deelnemen (op de marathon drie) en zo werden in het Heysel- stadion wedstrijden gehouden tussen de sterkste atleten van deze landen. De Duitse ploeg triomfeerde deze eerste keer. Op tien nummers boek ten de Duitsers overwinningen, waardoor zij met 130 punten in het eindklassement eindigden voor Frankrijk met 97 punten en Italië met 85 punten. Na de eerste dag wa ren de Duitsers reeds zeker van hun eerste plaats en even zeker was Ne derland toen van de laatste. De oran- jebroeken hadden op die dag op geen enkel nummer een rol van enige be tekenis kunnen spelen en eindigden steeds in de laatste regionen. Maar in weerwil van de Duitse suprematie en de Nederlandse zwak te bleven de wedstrijden interessant. Want naast de alom bekende Duitse sprinter Germar, die dit jaar reeds enige malen 10,3 sec. noteerde, bleek Italië ook over 'n uitstekende sprin ter te beschikken: Berruti. Een ver beten strijd werd gevoerd tussen de speerwerpers Will (Duitsland) en Macquet (Frankrijk), die beiden over Op deze foto ziet men de Nederlan der Henk Viset als eerste door de finish gaan bij het nummer 10.000 meter hardlopen. (Telefoto). Brakchi (Fr.) en Molzberger (Did.), Andere nummers weer vormden een genot voor de toeschouwers omdat de stijl van de winnaar de indruk werkte of hij met zijn tegenstanders speelde en de overwinning geen en kele inspanning kostte. Zo liepen o.m. Roger Moens op de 1500 en de 800 meter, de Duitser Konrad op de 5000 meter en Dohen op de 110 me ter horden. Holland spreekt een (klein) woordje mee. De Nederlandse yell, voor de aan vang van de wedstrijden door de oranjeploeg geuit, werd zaterdag af en toe wat critisch aangehaald. Maar op de.tweede dag scheen de ploeg zich niet langer in de hoek te willen laten duwen. Wel werden weer vele nederlagen geboekt, maar daartegen over stond de overwinning van Henk Viset op de 10 km, de tweede plaats van Rebel bij het discuswerpen, Ka merbeek, die op de tienkamp die door het ontbreken van de Duitsers niet meetelde voor het landenklasse- ment en tenslotte de goede plaats van drie Nederlandse Marathonlo pers, waardoor de eerste plaats op dit nummer met de Duitsers gedeeld kon worden. Viset, ster van de Nederlandse ploeg. Voor Nederland was de 10.000 me de 75 meter wierpen. Eenzelfde duel ter dé wedstrijd van deze twee da- vond plaats tussen de verspringers gen. Wat niemand verwachtte, Viset die beiden tot 7,29 meter kwamen.1 zelf wellicht nog het minst, gebeur de: een Oranjeman won dit nummer. De eerste en enige Nederlandse zege en dan nog door een atleet, die zijnl eerste tien kilometer van dit seizoen i liep! Tevoren was Viset nerveus ge weest, ja zelfs wat geschrokken door; het feit, dat hij ons land op de 10.000 i meter moest vertegenwoordigen. „Ik zal proberen mee te komen", had hij gedacht en als hem dat lukte was 'n ieder al tevreden geweest. En Viset liep mee. hield contact met Vanden- watteynen, Hoger en Duleau toen del Zwitser en de Italiaan al hadden moeten lossen. Moedig liep hij door: en behoorde na 5000 meter nog steeds tot het viertal. „Maar nu, wat brengt de tweede helft", dacht de Neder landse kolonie. Viset liet het zien: met nog zes ronden voor de boeg schoot hij naar voren en zocht de tweede plaats achter de Belg. Daar na wisselden de vier voortdurend van plaats. Even leek het of onze landgenoot de aansluiting zou mis sen, maar bij het ingaan van de laatste ronde versnelde hij tot ieders verbazing zijn tempo, ging over de anderen heen en liep zelfs iets uit Gedurende die ronde vergrootte hij nog het verschil op Hoger, Duleau en Vandenwatteynen, tussen wie in middels ook gaten waren gevallen. Een prachtige persoonlijke over winning van Viset, die tevens weer enige hoop by de Nederlanders deed opleven. winnaars van dit nummer Batista, die 15,62 meter sprong. Het discus werpen ging natuurlijk naar de Ita liaan Consolini, terwijl zoals reeds gezegd Rebel 'n goede tweede werd. Duitsland behaalde overwinningen op de 200 meter met Haas de Ne derlandse invaller Moerman werd op het laatste moment nog door Ver- cruysse gepasseerd en kwam als laatste aan. op de 3000 meter streeple en op de 4x100 m. estafet- te. De Belg Moens was weer onover- startte Cujé voor de 3000 meter hin-1 wiimelijk op de-800 meter met zijn dernis. Ook hij ging goed met heteindsPnnt- waarmee hy elke tegen- groepje mee en zocht zelfs twee ron- i zicJ? laat. Voor de réden. Bepaald was, dat "de renners den voor het einde de leidersplaats. Nederlandse recordhouder, Memdertimet de meeste punten winnaar zou Blankenstem bleef met 1 min. 54,9 ziin tenzii een andere renner meer sec. slechts de zesde en laatste plaats - - U een - ere renner meer over. En tenstotte nog een Italiaanse zege by het hoogspringen en een Franse overwinning met het kogel slingeren, waarbij Husson de 60 m. passeerde. Na Viset ging het beter. Nederlands record voor Cujé. Het leek of Viset zijn teamgenoten moed had ingeblazen, want na hem BELG RIK VAN LOOY WON Op het T.T.-circuit van Assen v/erd De Belg Rick van Looy uit Heren- zaterdag een „kleine Tour de Fran- thals ontving van burgemeester H. J. ce" gehouden, waaraan werd deel genomen door de complete Neder landse Tourploeg, 32 andere Neder landse professionals en een aantal Duitsers en Belgen. De wedstrijd ging over 66 ronaen (totaal 107.547 km.). Om de drie ron den werd een klassementsprint ver- het einde de leidersplaats. In de laatste ronde kwam evenwel de Duitser Laufer fel opzetten en met hem Leenaert (België) en Kammer- mann (Zwitserl.). Dat ging te hard voor Cujé en toen hij bovendien midden in de „sloot" terecht kwam verloor hij het contact. Toch eindig de hij op de vierde plaats in de nieu we Nederlandse recordtijd van 9 min. 16,4 sec. Het oude record stond op naam van Lam met 9.22,4. Toen bovendien Rebel een goede tweede plaats veroverde bij het dis cuswerpen achter de Italiaan Conso lini en de berichten over de Mara thon binnenkwamen, dat de drie Ne derlanders zich ook op goede plaat sen handhaafden, kon de oranjeploeg toch nog op een viertal nummers met goed resultaat terugzien. De rest van het programma was op dezelfde wijze als zaterdag ver lopen: laatste plaatsen, behoudens de 110 meter horden waarop Nederhand vierde werd in de voor hem matige tijd van 15,1 sec. Nief alleen Duitsland. De overwinningen waren op de tweede dag meer verdeeld over de diverse landen. Dohen (Frankrijk) vormde een klasse apart op de 110 meter horden, waarop hij het Franse record van 14,3 sec. evenaarde en de Duitser Steines versloeg. Het Franse record van het hinkstap- springen werd verbeterd door de plaats bezette. De Marathon. Ook de Nederlandse Marathonlo pers behoorden tot de enkele oranje atleten die niet teleurstelden. Van den Driessche had zich na 3 km al vooruit gewerkt en werd door een klein ploegje, waarin de Duitser Dis- se en de Nederlander Smits, gevolgd. Later splitste ook dit groepje zich. Disse volgde als tweede op de Belg en onze landgenoot Smits wist de derde plaats te veroveren, een plaats, die hij de gehele tocht volhield Bij na tien minuten na de winnaar, Van den Driessche, kwam hy het stadion binnen. Daar de twee andere Neder landers, eveneens op goede plaatsen eindigden, van Ginkel zevende en van Hoorn twaalfde, veroverde Ne derland voor de Marathon 22 punten, hetzelfde aantal als Duitsland en dus een gedeelde eerste plaats. In het eindklassement van de lan- denwedstrijd eindigde Nederland op de laatste plaats met een totaal van 53 punten, 14 punten achter op Zwitserland, dat vijfde werd en 25 punten achter België, dat de vierde dan dertig seconden voorsprong zou veroveren. In dat geval vervielen de punten en was de volgorde van fi nishen bepalend voor de uitslag. Zo kon het gebeuren, dat Rik van Looy winnaar werd, terwijl Gerrit Voorting, Midhel Stolker, Piet en (Advertentie). Atletiekwedstrijd Den Haag-Londen „Het is geen revanche geworden voor de Polytechnic Harriers", aldus een der Engelse coaches, de heer Knowles, „maar het was toch ook geen gemakkelijke overwinning voor de Haagse atleten". Inderdaad hebben de Hagenaars moeten vechten om de overwinning uit het vuur te slepen en dat zonder Parlevliet, de hordenspecialist, Ro- mani, die zijn mannetje staat bij het discuswerpen, de Nederlandse re cordhouder op de 800 meter Blan- kenstein en de sprinters Van Har- develd, Saat en Tempetaar, die aan de zeslandenwedstrijd te Brussel deelnemen. Twee jaar geleden wonnen de Haagse atleten en dat was tevens de eerste maal, dat de Londenaren op eigen grond verloren. Zondag aan de Laan van Poot te Den Haag voor ruim 2.500 toeschouwers, die sterk meeleefden met de prestaties van on ze landgenoten op de zonovergoten sintelbaan, werden de Londense he ren met 140 tegen 120 punten ver slagen. Precies het tegenovergestelde re sultaat behaalden de Haagse dames. Evenals in Londen verloren zij; deze keer met 9 punten verschil: 60 pun ten voor de Spartan Ladies en 51 voor de Haagse dames atleten. Verrassingen. Twee atleten hebben op deze mid- ig voor een verrassing gezorgd. Het aan sprintersbloed toch al niet rijke Nederland heeft in Smit een aan winst gekregen. Smit, de Haagse atleet, die zijn diensttijd in Assen erop heeft zitten en binnenkort de gelederen van V. en L. zal verster ken, versloeg op de 100 meter de zeker niet zwakke Mc Lean (Trini dad) en Williams, in een voor deze zware baan goede tijd: 11.2 sec. voor Smit en dezelfde tijd voor Mc Lean. Williams werd derde in 11.3 sec. Op de 200 meter moest Smit zijn meerdere erkennen in de man uit Trinidad. Niet door tekort aan pure snelheid, maar zijn boch tentechniek laat te wensen over. In 23.seconden kwam hy met twee- tiende seconde verschil achter Mc Lean over de eindstreep. In de 4 x 100 meter estafette kreeg hij het stokje na een goede wissel van Hoe- delmans en snel en soepel lopend ver grootte hy de voorsprong tot zeker vijf meter. Hoe hy zich tegen een Van Hardeveld en een Saat zal hou- Zondagmiddag is te Lichtenvoorde 'n internationale motorcross gehouden. De foto geeft een beeld van de strijd in de 500 cc-klasse. Voorop gaat L. lustaf son uit Zweden op BSA en daarachter de Nederlander Frits Selling op Velocette. den valt niet te voorspellen. Eén ding is zeker, de technische commissie van Voor de tweede verrassing zorgde de jonge atleet van Suomi, Jan Oos terman. Onbevangen startte de 20- jarige Hagenaar tegen de Engelse in ternational Maynard en zijn landge noten Ward en Hore. Rustig zijn eigen tempo lopend bleef hij in het midden van het peloton hangen en liet de strijd aan de kop over aan zijn landgenoot Koster en de Engelsen Hore en Ward. Na 2500 meter, toen Koster iets was teruggevallen, nes telde hij zich op de derde plaats. Driehonderd meter later, na 2800 me ter (8 min. 26 sec.) kon Hore het tempo niet meer volgens en Oos terman zocht snel aansluiting met Ward, die de leiding had overgeno men. Op de derde plaats volgde May nard. Met nog 600 meter te lopen kwam Maynard opzetten met Ooster man in zijn voetspoor. Ward, wien het hoge tempo teveel werd, zakte af. De bel voor de laatste ronde schonk Oosterman de kracht de leiding over te nemen, tot grote vreugde van het publiek, dat hem enthousiast aanmoe digde. Doch deze vreugde was van korte duur. Op 200 meter voor de finish zette Maynard aan en dit was voldoende om hem de overwinning te bezorgen, met een verwoed vech tende Oosterman als goede tweede: 14 min. 58.4 sec. voor Maynard, 15 min. 01.8 sec. voor Oosterman. Bij de dames won Ria van Kuyk de 100 meter voor Sheila Hoskin in 12.7 sec., maar de 200 meter was voor May Hiscox, die op deze af stand met 25.6 sec., een tiende se conde sneller bleek dan de Haagse atlete. Voor de 800 meter dames was Jo Beentjes naar Den Haag gekomen om de zeer snelle Ashby, vierde op de Britse kampioenschappen, te ontmoe ten. Reeds na 400 meter had de En gelse een grote voorsprong en zon der tegenstand eindigde zij in de pri ma tijd van 2 min. 15.9 sec.. Jo Been tjes op ruim negen seconden latend. Ashby verzamelde metdeze presta tie 960 punten, wat ruim voldoende was om de door de burgemeester van Den Haag beschikbaar gestelde me daille voor de beste prestatie in ont vangst te nemen. De beste prestatie bij de heren leverde de Brit Dunklev. die de 1500 meter won in 4 min. 002 sec. Dit bleek hem 900 punten en de zo begeerde medaille op te leveren Een wisselbeker verdwijnt nu over het Kanaal, die van de dames, de tro fee bij de heren blyft voor nog twee jaar in Nederland. Dreu van Assen bloemen bij zijn overwinning. Wim van Est een voorsprong op het peloton hadden van achttien secon den. Wim kwam het eerst binnen met achter zich zyn broer Piet, Gerrit Voorting en Stolker. Voorin het pe loton reden de Belgen Schroeders, Verplaetse en Van Looy, die er voor zorgden, dat Wim van Est c.s. die zes ronden voor het einde uit de grote groep waren weggesprongen niet de vereiste dertig seconden voor sprong kregen. Van Looy en Piet Maas uit Pin- dorp hadden vóór de laatste klas sementsprint (tevens de aankomst) evenveel punten. Van Looy won ech ter de sprint van het peloton en dat was juist voldoende voor de over winning. Uitslag: 1. Rik van Looy (België) 47 pnt.; 2. Piet Maas (Pindorp) 45 pnt.; 3. Adri van Wetten (Noord- wykerhout) 34 pnt; 4. Piet van Est (Fynaart) 30 pnt.; 5. Willy Schroe ders (België) 30 pnt.; 6. Michel Stol ker (Zuilen) 28 pnt.; 7. Jan Hyze- lendoorn (Amsterdam) 25 pnt.; 8. Yan der Pluym (Dussen) 25 pnt.; 9. Wim van Est (St. Willibrord) 20 pnt.; 10. Wies van Dongen (Breda) 20 punten. De ploegenprijs was voor de tour ploeg. Wout Wagtmans reed ondanks een gewonde hand, de wedstrijd uit. Een wedstrijd voor amateurs over km. werd gewonnen door H. van Oosten uit Hoogkerk die in de eind sprint Jan Ottenbros (Alkmaar), E. Warta (Groningen), E. Jongstra (Zuidlaren) en T. Lagterop (Oister- wyk) achter zich hield. DAMEN WINT DE RONDE VAN OVERIJSSEL De Ronde van Overijssel voor amateurs. 220 km. lang, is gewon- ?xinD *?et Damen uit Lieshout tw.üj, die het parcours in 5 uur 26 minuten en 20 seconden aflegde. Het was geen gemakkelijke rit. Er start- ten ongeveer 70 renners. Enige tien- tallen hadden mede door het sleohte weer verstek laten gaan. De eerste serieuze uitlooppogingen in deze le vendige koers werd tussen Hengelo en Haaksbergen ondernomen door Harry Soholten uit Den Haag en ^chalk Verhoef uit Rotterdam. Ze trokken er neel hard aan en bleven vele kilometers op kop. Via Enschede en Oldenzaal ging de rit naar Oot- marsum en nog steeds waren er twee uitlopers. Ze waren het eerst op de Kuipersberg, doch enige kilometers verder werden ze ingehaald door het peloton. Toen probeerde Piet Steen voorden uit Heemstede het alleen, verwachtende, dat hy wel hulp kreeg Tot naby Vriezenveen hield hy vol, doch toen liet hij zich weer afzakken. Een peloton met ongeveer 15 renners bleef by elkaar. In Den Ham kreeg Teunissen uit Utrecht pech. Schalk Verhoef, die met hem v .,weE5ldkamPiuenschappen moet, wachtte. Door uitstekend team work, dat ze straks ook moeten la- £Vien^sla^den ze er in zeer grote achterstand m te halen en toch de finish m Rijssen te bereiken. Met Den k0p' Van E«™nd, Sru Hugens uit Hoen-broek, Mich Snyder, Halfweg, en D. Ent hoven, Amsterdam kwamen de ren- "e"d.oor Snijders liet zich weer terugzakken, de andere drie z.tten nog door. Ze kregen echter geen hulp en in een heel grote groep kwamen de renners door Deventer. Enkele kilometers voor Holten trok ken Piet Damen, J. de Roo, Schore J. van Vliet, Rotterdam en G. dé Jager, Hoog Blokland, weg. Er was toen 186 kilometer gereden. Na hen volgde een driemanschap bestaande uit A. van Egmond, Den Haag, Coen Niesten^ Beverwijk, en D. Enthoven, Amsterdam. In dezelfde volgorde werd de finish bereikt. LEIDSE REN- EN TOUR VER „SWIFT". wQ?e«^fSlagiVan de Eisteren verre den 6<) km. tramingsrit is als volgt: 1. H. Grimbergen, tijd 1.38.30- 2 D ff',3' W. Wijnands, 4. K. Kasteel,' A. de Roo, 6. F.R. Brittyn, 7. A. v- d- Kaai, 8. S. Gommans. Dinsdagavond geen training. Donderdagavond avondcompetitie- rit: A-B-C-klasse 51 km., D-'-'asse 34 km. Start 19 uur aan de ZUL

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5