De president van Guatemala door paleiswacht vermoord Politieke moord in GUATEMALA Was moordenaar 'n communist? op vakantie ,Gaat en onderwijst alle volkeren' Israëlisch bezoek in 'fAchterhuis' Westelijke verklaring over Duitslands hereniging Veranderlijke bewo'klng KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN MAANDAG 29 JULI 1957 48ste JAARGANG No. 14169 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd., ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. Armas voerde anti-communistisch bewind President Carlos Castillo Armas van Guatemala is vrijdagavond in de stad Guatemala^ door een soldaat van de garde van het presidentiële paleis vermoord. Dit is zaterdag door de Guatemalaanse ambassade te Washing ton bekend gemaakt, nadat een radiostation te New York het nieuws van de moord reeds had gemeld. Dr. Luis Arturo Gonzalez, vice-president van de republiek, is in overeen stemming met de grondwet Armas opgevolgd. Volgens officiële door het Amerikaanse ministerie van buitenlandse zaken ontvangen inlichtingen heeft de moordenaar zelfmoord gepleegd. De staat van beleg is in het land afgekondigd. grensstad Esquipuias aangekomen. Zij ondervonden weinig verzet en tien dagen later werd een bestand ge sloten. Arbenz Guzman vluchtte naar Europa. De opstand had de stilzwij gende doch krachtige morele steun van de Verenigde Staten. IN DE RUG GESCHOTEN. Een woordvoerder van de Guate malaanse ambassade te Washington verklaarde, dat de 42-jarige president tweemaal in de rug werd geschoten, toen hij de eetzaal van zijn paleis in ging. Hij was vergezeld van zijn echt genote. De moordenaar pleegde daar op zelfmoord door zich een kogel door het hoofd te schieten. De woordvoerder zei, dat er enige papieren op hem waren gevonden, welke duiden op lidmaatschap van de communistische partij. President Eisenhower heeft in een rouwtelegram aan de familie van de president en het volk van Guatemala verklaard, dat de dood van Castillo Armas, die een persoonlijke vriend van Eisenhower was, een „groot ver lies" voor het land en de gehele vrije wereld is. De ambassade van Guatemala in Washington zegt in een zaterdag ge publiceerde verklaring: „Hoewel dui delijk is gebleken, dat president Castillo Armas door een communis tische fanaticus is vermoord, bestaat er tot nu toe geen aanwijzing, dat de communisten direct een poging zullen doen om de macht te grijpen". De naam van de moordenaar van de president is Ramero Vasques San chez, die volgens een officiële ver- verklaard, dat hij de anti-eommuis- mala communist was. Dr Luis Arturo Gonzalez, die wij len president Castillo Armas voorlo pig als president zal opvolgen, heeft verkleerd. dat hij de anti-communis tische politiek van zijn voorganger hoopt voort te zetten. DE VOORGESCHIEDENIS. Castillo Armas, die destijds luite nant-kolonel was, leidde in juli 1954 een anti-communistische inval in Guatemala, van het naburige Hondu ras uit. Hij wierp het regime van president Arbenz Guzman, waarop de communisten invloed hadden ge kregen, omver. Op 13 juli waren de opstandelingen in de Guatemalaanse Castillo Armas was in 1950 bij de presidentsverkiezingen door Arbenz Guzman verslagen. Hij vluchtte daarop naar het buitenland. Tijdens zijn ballingschap besloten hij en zijn volgelingen, dat de toenemende communistische invloed in de rege ring van Arbenz een poging om het regiem omver te werpen rechtvaar digde. Als president was Armas' voor naamste probleem het analfabetisme der boeren, die Arbenz Guzman ver eerden omdat hij hun land had ge geven, en de tegenstand der voor malige landeigenaars die hun voor malige bezittingen onmiddellijk te rugwensten. Er is meermalen melding ge maakt van een komplot tegen pre sident Castillo Armas. Hij had een sterke lijfwacht. Zelf noemde hij de berichten over komplotten „van geen belang". De stewardess van de „Neutron" Met de Sydneymachine van de KLM zijn zondagavond op Schiphol de ouders van de bij het ongeluk met de „Neutron" gewonde en later over leden stewardess mej. Dien Jantje Klein Klouwenberg teruggekeerd. De heer en mevrouw Klein Klou wenberg waren op uitnodiging van de KLM donderdag 18 juli van Schiphol vertrokken om hun doch ter, die in het hospitaal van Biak werd verpleegd, te bezoeken. Woens dag 24 juli is de stewardess echter overleden. Op de Amsterdamse luchthaven was de president-directeur van de KLM de heer I. A. Aler bij de aan komst aanwezig en condoleerde de heer en mevrouw Klein Klouwen berg met het grote verlies, dat zij door het overlijden van hun dochter hebben geleden. Het stoffelijk overschot van mej. Klein Klouwenberg zal per vliegtuig of per schip naar Nederland worden overgebracht en te Hengelo ter aar de worden gesteld. Zaterdagochtend heeft de 35-jarige Israëlische actrice Ada Tal, die als lid van het Habimah-theater de rol van Anne Frank heeft vertolkt in de opvoering van de Israëlische versie van „Het dagboek van Anne Frank", een bezoek gebracht aan het „Achterhuis" op de Prinsengracht te Amster dam. Op de foto ziet men mej. Tal in de kamer waar Anne Frank tijdens de tweede wereldoorlog heeft geleefd. Zij wordt geïnterviewd door de heer P. C. J. Hoboken van de Wereldomroep. Arrestaties in Hongarije In Boedapest gelooft men dat de afgelopen week in Hongarije onge veer tienduizend personen zijn gear resteerd. Het doel van de razzia's was on dergrondse voorbereidingen voor een nieuwe anti-communistische op stand te verijdelen. Dulles komt zelf naar Londen De Amerikaanse minister van bui tenlandse zaken, John Foster Dulles, is vannacht per vliegtuig naar Lon den vertrokken om op verzoek van president Eisenhower zijn persoon lijke aandacht aan de ontwapenings besprekingen aldaar te wijden. Dulles zal met de Amerikaanse af vaardiging te Londen en andere Amerikaanse vertegenwoordigers in Europa de huidige stand van zaken bij de besprekingen in de subcom missie der Verenigde Naties voor ont wapening bespreken. President Eisenhower is van me ning dat de te Londen besproken pro blemen zo belangrijk zijn, dat zij persoonlijke bestudering en beoor deling door de minister rechtvaardi gen. Canada beperkt immigratie De Canadese regering heeft mede- ling gedaan van maatregelen ter be perking van de immigratie in de tweede helft van dit jaar. Volgens de nieuwe bepalingen zullen immi granten niet meer worden aangeno men voor plaatsing op de open ar beidsmarkt. Na genoemde datum zullen slechts nauwe verwanten van eerder aangekomen immigranten worden toegelaten. De toevloed van Hongaarse vluch telingen, die naar verwachting per augustus 34.000 in aantal zullen zijn, zal onmiddellijk worden beperkt tot hen, voor wie wordt ingestaan door verwanten die hen kunnen onderhou den of door ondernemingen die hun terstond werkgelegenheid kunnen aanbieden. Dergelijke ondernemin gen moeten eerst aantonen, dat de voorgestelde functie niet vervuld kan worden door daartoe geschikte Canadezen of reeds in het land ver blijvende immigranten of vluchtelin gen. Het departement voor immigratie verklaarde, dat de beperkingen wa ren gesteld na bestudering van de werkgelegenheid in Canada in de winter en de mate waarin nieuwe bevolking kan worden geabsorbeerd. Tijdens een nationale uitzendingsplechtigheid, welke werd gecelebreerd door mgr. dr. B. J. Alfrink in de Kathedrale Kerk te Utrecht, heeft de aartsbisschop 345 missiekruizen uitgereikt aan missionarissen. De foto geeft een beeld van het zegenen en de uitreiking der missiekruizen. Een kiertje in het IJzeren Gordijn Uitwicseiing van programma's De Sowjet-regering heeft zich in antwoord op een Amerikaanse nota van 24 juni bereid verklaard, het Amerikaanse voorstel tot uitwisseling van radio- en televisieprogramma's te bestuderen. Zij stelt tevens voor, te onderhandelen over een dergelijke uitwisseling. Volgens het Amerikaan se voorstel kunnen de details van een overeenkomst het best langs di plomatieke weg worden geregeld. De Sowj et-Unie zegt, dat zij al tal rijke voorstellen tot een nauwer con tact heeft gedaan, maar dat Ameri ka daar nooit van heeft willen weten, jln 1956 hadden meer dan 1200 Ame rikaanse toeristen de Sowjet-Unie be zocht, maar geen enkele Russische toerist had de Verenigde Staten kun nen bezoeken. Behalve de uitwisseling van radio- en TV-programma's moeten volgens de Sowjet-Unie ook andere moge lijkheden tot contact worden bestu deerd. De Sowjet-Unie is in het be lang van een internationale ontspan ning bereid met alle landen op grote schaal economische, wetenschappe lijke en culturele betrekkingen aan te knopen, aldus de nota. Van Amerikaanse zijde wordt op- j gemerkt, dat de reden waarom geen I Russen naar Amerika komen, gele- I gen is in de regeling, volgens welke van iedere vreemdeling die naar de V S. wil gaan, vingerafdrukken moe ten genomen worden. De Russen hebben altijd nog ge weigerd zich aan deze formaliteit te onderwerpen. Grondslag voor orde in Europa De Westduitse minister van buiten landse zaken, dr Heinrich von Bren- tano, en de ambassadeurs van Enge land, Frankrijk en de V.S. hebben hedenmiddag te Berlijn een twaalf punten omvattende verklaring over de beginselen van de gemeenschappe lijke politiek dezer landen aangaande de hereniging van Duitsland gete kend. Hierin wordt o.m. gezegd, dat de regering van een herenigd Duitsland vrij moet zijn om over haar eigen buitenlandse politiek en internatio nale bondgenootschappen te beslis sen, met inbegrip van het recht op zelfverdediging zoals neergelegd in het Handvest der V.N. de vrijheid en veiligheid van 'n herenigd Duitsland mogen niet worden beperkt door een opgelegde neutraliteit of demilitarise ring. Alleen een vrijelijk gekozen re gering voor geheel Duitsland zou na mens een herenigd land kunnen spre ken. Een dergelijke regering zou moe ten worden gevormd na vrije verkie zingen voor een Nationale Vergade ring van het gehele land. Zolang Duitsland verdeeld is, kunnen er geen vredesverdrag met dit land en geen stabiliteit in Europa bestaan. De her eniging in vrijheid is niet alleen een elementaire en rechtvaardige eis van het Duitse volk, maar zij is tevens de enige gezonde grondslag voor een nermanente en vreedzame orde in Europa. De eis, dat een herenigd Duitsland vrij moet zijn om zijn buitenlandse politiek te bepalen, wordt verbonden met een aanbod om de gerechtvaar digde veiligheidsbelangen van alle betrokken staten te garanderen. Garanties. Indien een herenigd Duitsland zou besluiten tot de Navo to ete treden zouden de westelijke mogendheden bereid zijn de Sowjet-Unie en ande re Oosteuropese landen, die zich aan sluiten bij een Europese veiligheids overeenkomst, „belangrijke en ver strekkende garanties" te geven, waar onder de garantie, dat zij geen mili tair voordeel zullen trachten te beha len uit de terugtrekking der Sowjet- troepen. De westelij'-e landen kunnen echter niet ermee instemmen, dat het bestaan van de Navo tot onderwerp van onderhandelingen wordt gemaakt „De westelijke mogendheden zullen niet akkoord gaan met een ontwape ningsovereenkomst, welke de hereni ging van Duitsland in de weg zou staan". Alle ontwapeningsmaatrege len, welke op Europa betrekking hebben, moeten de instemming van de betrokken Europese staten hebben en rekening houden met het verband tussen de Europese veiligheid en de Duitse hereniging", aldus de verkla ring. De westelijke mogendheden ver klaren zich bereid met de Sowjet- Unie over de hereniging van Duits land en een Europees veiligheidsak koord te onderhandelen en wel op elk tijdstip, dat werkelijk uitzicht op het maken van vorderingen biedt. De verkiezingen in Aryentinie Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het .veer (Geldig van maandagavond tot dinsdagavond. Opgemaakt 11.15 uur). Meer dan een miljoen Argentijnse kiezers hebben bij de zondag gehou den verkiezingen hun trouw aan oud president Peron gedemonstreerd door blanco te stemmen. Dit is gebleken uit de cijfers, die gepubliceerd werden toen men met de telling van de stemmen ongeveer halverwege was. Op dat ogenblik, er waren toen vijf miljoen stemmen geteld, bedroeg het aantal blanco stemmen 1.312.604. Slechts één par tij had op dat ogenblik meer stem men, n.l. de volksradicalen, die voor-1 fj standers zijn van hervormingen, riet WCOt lil EurODR Deze partij had 1.481.459 van de vijf *-UI "K0 miljoen stemmen behaald. Oud-president Peron, die in Vene zuela vertoeft, had de Argentijnen opgeroepen blanco te stemmen of „moordenaars" op de kandidatenlijst te schrijven. WESTELIJKE WIND. Enkele opklaringen, maar ook enkele verspreide buien. Over- wegend matige westelijke wind. Dezelfde temperaturen als van- I daag of iets hogere. 30 Juli: zon op 5.00; onder 20.34 maan op 9.38; onder 21.44. In de afgelopen dagen heeft het weer onder invloed gestaan van een lagedrukgebied, waarvan het cen trum zich van de Noordzee naar Zwe den verplaatste. Om de depressie heen bewogen randstoringen die re gen brachten. In de nacht van zater dag op zondag viel tijdens buien met onweer in Vlissingen 22 mm. Tus sen twee storingen in kwamen gisteren vooral in het noordwesten van het land opklaringen voor. In de afgelopen nacht en ochtend bracht een volgende randstoring regen. Achter deze storing stroomde voch tige lucht uit het noordwesten ons land binnen. Over de Britse eilan den komt het front van een depres sie ten zuiden van IJsland naderbij. Dit front heeft echter weinig te be tekenen en wordt voorafgegaan door een gebied met verspreide opklarin gen. STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX NICE BERLIJN GRENOBLE FRANKFORT MüNCHEN ZURICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA zwaar bew. 23 C. geheel bew. 21 regenbui 21 zwaar bew. 16 geheel bew. 20 regenbui 20 geheel bew. 17 half bew. 20 onbewolkt 21 licht bew. 25 half bew. 20 licht bew. 22 regen 18 regen 18 zwaar bew. 18 onbewolkt 20 half bew. 28 onbewolkt 18 zwaar bew.' 20 onbewolkt 27 onbewolkt 25 zwaar bew. 30 Korreltje Wilt Gij puntig zijn, wees dan kort. Want met woorden is het als met zonnestralen: hoe meer ze worden gecondenseerd, des te dieper bran den ze. Southey.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1