S)e poutiek1 en monarchie in Tunesië eenstemmig atgeschaft De Bey zei niets en ging heen AFGEZET Eensgezindheid was 600 gulden waard Kwart van „Prijzsnpot" behouden thuis te Leiden Overstromingsramp op Japans eiland VRIJDAG 26 JULI 1957 48ste JAARGANG No. 14167 Directeur: C M v. HAMERSVT2LD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie Abonnementen, Drnkkerij 20935; Redaetie 20015; Advertenties 20826 Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd„ ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.—. Advertenties: 17 et. p. m.m. Telefoontjes ƒ1.50. rve Eerste Kamer pleegt nogal eens, klaarblijkelijk met de bedoeling' vooral geen slaafs navolger te schij nen van de Tweede Kamer met een eigen argumentatie bezig te houden. Om herhalingen te voorkomen is dat ook goed. Er zijn in tweede lezing bij nauwkeurige bestudering wel al tijd aspecten, die terzijde zijn gela ten of onvoldoende uit de verf zijn gekomen. Er zijn andere aspecten, die voor de Tweede Kamer niet gelden, maar voor de Eerste wel. Bij de behandeling van de Huur wetten deze week in de Eerste Ka mer is dit duidelijk aan het daglicht getreden. Hier was namelijk het vraagstuk van de binding tussen de Eerste Ka mer en de regering aan de orde. yan christelijk-historische zijde daarop gewezen. Wij willen daarbij meer: „Deze mensen, die in onwe- afzien van de bewering van die zijde,! tendheia leefden, hadden slechts één dat binding van fracties aan afspra- doel: hun troon te beschermen, zelfs ken niet zou stroken met de c.h. be-1 ten nadele van de belangen van het ginselen. Er is altijd een soort van! volk. Bovendien dachten en denken binding met de in het kabinet zit-1 zij nog steeds, dat zij niet uit dezelfde tende leden van de eigen partij, ook I klei zijn geschapen als de rest van als men een strikte binding ontkent. I het volk". Nu is het een feit, dat de verplich- Bourguiba, die uitbundig werd toe tingen aan dit compromis van de I gejuiaht, legde de nadruk op het Huurwet voor de eerste Kamer ze- vredelievende karakter van de om- Premier Bourguiba eerste president r\E TUNESISCHE CONSTITUERENDE VERGADERING heeft donderdag eenstemmig besloten de monarchie, die 250 jaar in Tunesië heeft bestaan, af te schaffen en de republiek te proclameren. Premier HiDib Bourguiba werd vervolgens eenstemmig tot eerste president van de nieuwe republiek gekozen. Tijdens het debat, dat aan de stemmingen voorafging, veroordeelde spreker na spreker de Bey. Men beschuldigde hem ervan, dat hij zich verrijkt had door misbruik te maken van zijn absolute macht. Bourguiba verklaarde voor de stemmingen, dat men op grond van hun verleden geen vertrouwen in de vorsten van de regerende familie kon hebben, maar men zou tegen de Bey en zijn familie niets ondernemen uit wraakzucht. IN ONWETENDHEID Over de Beys zei Bourguiba onder j ker niet golden. De Eerste Kamer fracties hebben buiten de kabinets formatie gestaan. Het zijn de fractie voorzitters van de Tweede Kamer ge weest, die zich ook in de periode wenteling die zich voltrok, en op het feit, dat de geuite kritiek alleen de monarchie in Tunesië betrof. Bourguiba werd na zijn verkiezing tot president langdurig toegejuicht. toen prof. De Gaay Fortman een j Een artilleriebatterij in de tuinen van het paleis, waar de vergadering werd gehouden, liet na de uitspraak ten gunste van de stichting van een republiek saluutschoten horen. De besluiten van de Constitueren de Vergadering werden de Bey mee gedeeld door de burgemeester van Tunis. De Bey zei niets ten ant woord. Onder politiebewaking werd hij uit het koninklijk paleis overge bracht naar een nieuwe verblijf plaats in een villa te La Manoeba, nabij Bardo, een voorstad van Tunis. De vergadering nam haar beslui ten onder de kristallen kroonluch ters in de rode en goudkleurige voor malige troonzaal van het paleis Bar- do. Duizenden mensen hadden zich op het plein voor het paleis verza- - meld. De straten waren versierd met lij k tegenoverstaan, maar o.i. toch i vlaggen en guirlandes van palm- niet zó vrijelijk, dat zij niet zouden takken. rechts kabinet trachtte te formeren aan deze oplossing hebben gebonden. Maar dat betekent nog niet, dat de Eerste Kamer zich nu van geen en kele consequentie iets zou behoeven aan te trekken bij de beoordeling van deze wetsontwerpen over de huurverhoging. liyien zou het zo kunnen zeggen: wie tegen de huurverhoging of zelfs tegen de blokkering stemt, stemt tegen het bestaan van dit ka binet en riskeert dus welbewust een kabinetscrisis. Daarvan zijn de Eer ste Kamerleden zich dan ook terde ge bewust geweest. Nu kunnen die fracties, die geen vertegenwoordigers hebben in het kabinet daar wat vrjje- weten, dat een kabinetscrisis met al de gevolgen van dien het gevolg zou kunnen zijn van hun houding. Daarvan dienen ook zij de gevol gen te aanvaarden. Maar toch kan men de gedachte gang van prof. Molenaar aanvaar den, die redeneerde in deze geest: de ontwerpen dezer huurwetten zijn weer een manifestatie van onmacht DE AFGEZETTE VORST De regering van Sidi Mohammed Lamine, de Bey van Tunis, die thans is afgezet, is een lange strijd tegen impopulariteit en politieke moeilijk heden geweest. De afgif.ette Bey, een lange man van 76 jaar, met een altijd keurig verzorgde witte baard, van dit kabinet; laten we daaraan zou een reusachtig fortuin aan ju- n| welen, grond en paleizen bezitten. Toen hij op 15 mei 1943 ten troon werd verheven, werd hij door velen van zijn onderdanen als een usurpa tor beschouwd. Zijn neef en voor ganger, Sidi Mohammed el Moncef, was namelijk verbannen. Toen vijf jaar later El Moncef stierf, begon de Bey pogingen in het werk te stel- dus zo gauw mogelijk een einde ma ken. We zeiden zo even, dat het voor partijen, die geen vertegenwoordi gers in de regering hebben anders ligt dan voor hen, die dat wel heb ben. Dit kon men bij de behandeling van de huurwetten bemerken aan de rede van prof. Hellema. Zijn rede was afwijzend. Maar hoe redeneerde hij" Het was voor hem gemakkelijk genoeg om het rustiger en eleganter te doen dan de heer Bruins Slot in de Tweede Kamer, toen minister Zijlstra zelf de zakelijkheid van het meningsverschil moest formuleren om aannemelijk te maken, dat hij als minister geen consequenties ver bond aan de houding van zijn partij genoten in de Kamer. Op het voor beeld van prof Zijlstra in de Tweede Kamer kon prof Hellema dit nu zelf zo stellen, namelijk, dat het alleen zakelijke en geenszins principiële gronden waren, waarop de A.R.- fractie in de Eerste Kamer de ont werpen afwees. Op zakelijke gronden dus wees prof. Hellema deze huurontwerpen af. Maar dan had hij evengoed heb ben kunnen concluderen, dat zijn partij dan maar zou voorstemmen. Dat zou zelfs logischer zijn geweest. Immers wie het uitsluitend zakelijk niet met een voorstel eens is, maar niet beoogt het kabinet tot aftreden te dwingen, zou vóór moeten stem men, als hij weet, dat bij verwerping van het voorstel het kabinet zal heengaan. 117at moet men nu hieruit leren? Dat de Eerste Kamer overbodig is? Neen! De heer Regout heeft op het laat ste ogenblik een beroep gedaan op het gezond verstand van de Kamer én van het kabinet. Voor het kabinet zou het beteke nen, dat het maar met andere ont werpen zou moeten komen. Het is natuurlijk ondenkbaar, dat het kabinet na zoveel maanden ont dekt, dat het tot nu toe niet zijn ge zonde verstand heeft gebruikt, zoals de heer Regout eigenlijk suggereerde. Er was natuurlijk geen enkele aanwijzing in de richting van zulk een omzwaai „te elfder ure", zoals de heer Regout zelf zeide. Maar ook nu stelde de regering de kabinets kwestie. En na de vreemde escapade van de P. v. d. A. in 1955, toen deze de huurverhoging van 10% afwees en daarvoor leden uit het buitenland liet terugkomen, zat zo iets er nu niet meer in. De P. v. d. A. had genoeg leergeld, betaald. J sident van Tunesië. Hij is de jongste zoon uit een eenvoudig gezin te Mo- nastir, een kustplaats ten zuidoosten van Tunis. Op 21-jarige leeftijd (hij is thans 53) ging hij in Parijs rechten studeren. Hij is met een Frangaise gehuwd en zijn zoon Habib is in Bourguiba heeft zich als politiek leider in Tunesië een groot gezag verworven. Hij is energiek en kan goed onderhandelen. Hij bezocht vele landen, toen Tunesië nog Frans pro tectoraat was, om steun voor zijn ideaal van onafhankelijkheid te krijgen. Bourguiba begon zijn actieve po litieke loopbaan in 1930, toen hij met len om steun te krijgen, maar hij kwam in grote moeilijkheden door dat de nationalisten met hun eisen om beëindiging van het Franse pro tectoraat naar voren kwamen. Eerst JÜH was de Bey de Fransen vriendschap- steun van een groep jonge politici pelijk gezind, later liep hij groot een campagne voor onafhankelijkheid gevaar zonder meer aan de kant te van Tunesië begon als lid van het worden gezet. Hij kwam tenslotte uitvoerend comité van de grondwets met de Fransen tot een akkoord overpartü> vier jaar later brak hij met Jfdeze PartiJ en stichtte de nieuwe Hifi |jj|jg||| aar 'grondwetspartij. Door zijn agitatie Tunesië geleidelijk aan tot zelfbe stuur zou komen. Maar sedert de terugkeer van Bourguiba uit balling schap was de invloed van de Bey op de politiek van zijn land nog slechts onbetekenend. De dynastie van de Hoesseinieten heeft twee en een halve eeuw in Tunesië geheerst. DE NIEUWE PRESIDENT Habib Bourguiba is de eerste pre- haalde hij zich deportatie en gevan genschap op de hals. Sedert april van het vorig jaar is Bourguiba premier, nadat Frankrijk in 1956 aan Tunesië binnenlandse autonomie had gegeven. Bourguiba wist de overeenkomst over binnenlandse autonomie nog geen jaar later om te zetten in een erkenning van algehele onafhanke lijkheid. /GERUISLOOS is de monarchie in Tunesië in elkaar gezakt. Er was geen revolutie'met schietpartijen no dig, noch vertoon van enige macht. De premier Bourguiba trommelde eenvoudig de volksvertegenwoordi ging bij elkaar en stelde zonder veel vijven en zessen voor, de monarchie maar af te schaffen, want men had er toch niets aan. En iedereen stem de daarmee in. De 76-jarige Bey 'had het al 0 zien aankomen; hij verspeelde er geen woord meer aan en liet zich uit zijn paleis zetten. Que sera, sera. Daarmede is een eind gekomen aan de regering van een dynastie, welke twee-en-eenhalve eeuw lang de scepter heeft gezwaaid in Tunis. De thans afgezette oude Bey heeft het niet gemakkelijk gehad; hij heeft nooit de leiding gehad van de poli tiek in Tunesië, doch zich laten- drij ven op de stroom. Toen 15 jaar ge leden de Bey Sidi Mohammed El Moncef door de Fransen werd afge zet, omdat hij te Duits zou zijn ge weest, kreeg de reeds 60-jarige Sidi Mohammed Lamine een neef van de afgezette Bey de kans van zijn leven. Van arme bloedverwant werd hij een rijke Bey, op de troon gezet door de Fransen. Bij tijd en wijle probeerde hij wel eens wat mee te doen met de nationalisten met het enige gevolg, dat hij bij de Fransen uit de gratie dreigde te raken zonder er bij de nationalisten in te komen. Hij is thans tussen de wal en het schip in het water geraakt. In Tunis noch ergens anders wordt het heengaan van de Bey betreurd; hij was inderdaad nutteloos gewor den, een duur ornament zonder eni ge betekenis. Dat hij met algemene stemmen is afgezet, zegt genoeg. Overigens betekent zijn heengaan een nieuwe stap op de ontwikkelings weg van Noord-Afrika. Het wordt hoog tijd voor de Fransen om met de Algerijnen tot een accoordje te komen, want de nieuwe president Bourguiba, die een machtige persoon lijkheid is, heeft meer vingers in de Algerijnse pap dan de Fransen lief Ongeveer 1000 doden Berichten uit Tokio meldden van morgen, dat er op Kioesjoe (Zuid- Japan) naar schatting duizend doden of vermisten zouden zijn als gevolg van overstromingen, veroorzaakt door overvloedige regenval. Later werd zelfs bericht, dat naar gevreesd werd, niet minder dan 2000 mensen bij de overstromingen zouden zijn omge komen. Volgens mededelingen van het hoofdkwartier van de Japanse politie, zou dit getal echter belang rijk minder zijn. Wel zijn de overstromingen van zeer ernstige aard. In de nacht van donderdag op vrijdag zijn dorpen en steden door stromen water uit de bergen overvallen. Door de voort durende regen wordt het reddings werk belemmerd. De verbindingen met de getroffen gebieden zijn verbroken, zodat het onmogelijk is een duidelijk overzicht van de toestand te krijgen. Het groot ste deel van het westelijke kustge bied van Kioesjoe is getroffen. Een trein met 400 mensen is in een afgelegen streek door het water overvallen. Men vreest dat allen zijn omgekomen. Volgens een bericht van een radio amateur staat er in de stad Isahaja twee meter water. Honderden inwo ners worden vermist. Ook de stad Omoera is volgens In de beslotenheid van zijn gezelli ge woonboot „Behouden Huis" tegen over Haagweg 236 heeft de heer Th. F. Reekers geconcentreerd kunnen studeren op onze „Prijzen-prijsvraag". Zijn vrouw was daarbij een gewel dige steun in het aandragen van woordenboeken en encyclopedieën. Hun moeite is niet tevergeefs ge weest, want gisteravond kwam een boodschapper aan de deur van „Be houden Huis" om mede te delen, dat een prijs van ruim 600 gulden van bezitter gaat wisselen. De heer Reekers heeft n.l. in de laatste Prijzenpot-opgave de juiste conclusies getrokken, en nu is hij één van de vier gelukkigen, die de prij^ van ruim twee en een half mille sa men delen. Bij de foto: Eensgezindheid ,die 600 gulden waard bleek te zijn. (Foto: De I.eidse Courant".) Voor de brenger van het goede nieuws werd een fles wijn ontkurkt en na een toast op het welslagen van de vele prijsvragen, die het echtpaar nu gaat oplossen, hoorde deze, dat de heer en mevrouw Reekers, drie jaar getrouwd zijn, dat zij destijds het woningprobleem hebben opgelost, door een woonark aan te schaffen, dat zij in het gelukkige bezit zijn van een schattige baby en dat de heer des huizes eigenaar is van een chemisch bedrijf in Leiden. Zie ook elders in dit blad. Gaat Algerijnse opstand luwen? Een bericht, dat de Franse premier Bourgès-Maunoury binnenkort een langdurig bezoek aan Algerië zal brengen, heeft in Parijs de optimis tische verwachting gewekt, dat de onrust in Algerië nu weldra een ein de zal nemen. Er zijn tekenen, dat de extremis tische houding van de Mohammeda nen en de Europeanen in dit Noord- afrikaanse gebied, waar al vele ja ren een felle strijd wordt gevoerd tussen beide bevolkingsgroepen, haar scherpste kanten verliest. De Franse minister-president in Algerije, Lacoste, legt de laatste hand aan een nieuw politiek statuut. Het is erop gericht beide gemeenschap pen in volledige gelijkheid onder de souvereiniteit van de Franse repu bliek te doen samenleven. De Franse regering wil het nieuwe statuut in voeren, ook al duurt de opstand nog voort De negen miljoen Mohammedaanse Algerijnen schijnen in elk geval meer dan genoeg te hebben van de terreur der nationalisten. De rebellie in Oman De Britse regeringsvertegenwoor diger in het gebied van de Perzische Golf, Sir Bernard Burrows, is giste ren per vliegtuig naar de hoofdstad van het sultanaat Muskate en Oman gevlogen om een onderhoud te heb ben met de sultan. Men neemt aan dat de sultan zal aandringen op het inzetten van Britse grondtroepen om de rebellen in hun bergschuilplaat- sen te bestrijden. Straaljagers van de RAF doen sinds dinsdag onophoudelijk aanvallen op forten van de rebellen in het achter land van Oman. De rebellen hebben geen gehoor gegeven aan een ultima tum waarin geëist werd de wapens neer te leggen. Pamfletten waarop dit ultimatum stond afgedrukt zijn in grote getale door Britse vlieg tuigen uitgeworpen. Men vreest dat de aanvallen van de RAF geen einde aan de opstand kunnen maken. Als de vliegtuigen hun aanvallen doen, zijn de forten meestal al ontruimd. Het is voor de rebellen gemakkelijk -zich in het veelal woeste gebied te verschuilen. Koel weer Ons land bevond zich de afgelopen 24 uur dicht bij het scheidingsfront tussen vrij warme en vochtige lucht van subtropische oorsprong en koe lere drogere lucht, afkomstig van noordelijker breedten. In de hogere luchtlagen komt in dit overgangsge bied een zeer krachtige westelijke luchtstroming voor, waarmee storin gen naar het oosten bewegen. Eén van deze storingen heeft zich ont wikkeld tot een actieve' depressie, waarvan de kern vanmorgen bij de westkust van Schotland lag. Het er mee samenhangende koufront nader de vanmorgen, voorafgegaan door 'n brede regenzone, van het westen uit ons land. Na de passage van het front zal een koelere westelijke luchtstroming zich over ons land uitbreiden. Naast opklaringen zullen daarin ook en kele buien voorkomen, in het noor den van het land meer dan in het zuiden. radioberichten door de overstroming geteisterd. Hier zouden 5000 huizen in het water staan. Overal hebben zich aardverschui vingen voorgedaan en zijn bruggen weggespoeld. Ongelukkige val van Turks vliegtuig Een straaljager van de Turkse luchtmacht is donderdag boven Bur sa (Noordwest-Turkije) neergestort. Hierbij kwamen 23 mensen om het leven. De gouverneur van Bursa deelde mee, dat de straaljager boven de stad ontplofte en dat hierdoor 25 huizen in brand raakten. De piloot kwam ook om het leven, omdat zijn parachute niet open ging vanwege de geringe hoogte. Waarborgen tegen raketten Amerika heeft gisteren voorstel len gedaan om te waarborgen dat ge leide projectielen voor ruimtevaart alleen ten behoeve van vreedzame en wetenschappelijke doeleinden wor den gebruikt. Het toezicht op deze projectielen zou moeten plaats hebben in het ka der van een eerste overeenkomst over ontwapening. Een commissie van deskundigen zou zich hierover bin nen drie maanden na de bekrachti ging van de overeenkomst moeten beraden. Het voorstel werd op de Londense conferentie over ontwapening inge diend door de Amerikaanse afgevaar digde Harold Stassen. Stassen verklaarde, dat een niet- gecontroleerde race naar gebieden buiten de dampkring voor alle lan den van de wereld gevaren inhoudt. Kennelijk doelde Staten op het af schieten van aardsatellieten („kunst manen") door de Ver. Staten en de Sowjet-Unie tijdens het onlangs be gonnen internationale geofysische jaar. De Russische afgevaardigde Zorin zegde toe het Amerikaanse voorstel te bestuderen in het licht van de Russische voorstellen van 18 maart en 39 april, die een controle op ge leide projectielen in het kader van een verbod van atoomwapens omvat ten. Dit nummer bestaat uit 12 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van vrijdagavond tot zaterdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). OPKLARINGEN Nu en dan opklaringen maar plaatselijk ook enkele buien, voornamelijk in het noorden van het land. Krachtige tot ma- j tige westelijke wind. Iets kou- dere nacht, morgen ongeveer i dezelfde middag temperaturen j als vandaag of iets hogere. 27 Juli: zon op 4.55; onder 20.41; maan op 5.28; onder 20.21. 'dooiwater standen 27 Juli: v.m. 3.05; n.m. 3.35. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA 19 weer temp, half bew. 22 C. zwaar bew. 23 zwaar bew. 16 onbewolkt motregen regen 20 regen 21 zwaar bew. 24 mist 25 onbewolkt 26 zwaar bew. 23 regen 18 geh. bewolkt 23 zwaar bew. 20 zwaar bew. 23 zwaar bew. 25 zwaar bew. 28 lichte regen zwaar bew. onbewolkt onbewolkt onbewolkt 22 25 Korreltje De dood kwyt alle schulden.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1