1507 - 1957 Tijdperk der Atoomenergie Op bezoek in het jubilerende „Sint Annahof je" aan de Hooigracht te Leiden Door rumoerige eeuwen ongeschonden bewaard „Van guede naem en faem. Overzicht bouwzicht Deltaplan bij Hellevoetsluis DE LEIDSE COURANT 450 Jaar is het kapelletje het centrum gebleven van het St. Anria- hofje aan de Hooigracht. Wanneer men op bezoek gaat bij een hoogbejaarde jubilaris en de fees teling begint te verteUen over de toestanden in zijn jeugd, over de harde omstandigheden, die hij heeft gekend, over zijn heldenfeiten en de wijze waarop hij zich door de moeilijkheden heeft heengeslagen, dan wordt door gaans de naakte belangstelling, waarmede men de spreker aanhoort steeds weer gevoed door gevoelens van bewondering en vertedering. Wanneer men echter op bezoek gaat bij een jubilaris, die zich niet kan beroemen op heldenfeiten, (die zelfs geen woord kan uiten) maar die spreekt uit iedere rimpel, ieder plooitje en ieder „litteken van zijn gezicht, dan zijn die- gevoelens veel sterker, doordat we veel van zijn geschiedenis slechts kunnen vermoeden. Zo'n jubilaris is het St. Anna Aalmoeshuis of St. Annahof je aan de Hooi gracht no. 9, welk hofje op 3 augustus a.s., zijn 450-jarig bestaan viert. Toen we, na een overpeinzing on der de muursteen, die boven de in ging de namen van de stichters levendig houdt, voor het eerst de klink van het zware eikenhouten poortje neerdrukten, kwamen die gevoelens gemengd met enige nieuwsgierigheid in ons omhoog, als koolzuurbelletjes in een pas ont kurkte fles cider. Achter deze toegang vonden we tus sen de zijwand van een belendende woning en een tuinmuur, waarin tus sen de groene algen hier en daar een kleine varen wortelde, een lange gang van groenige steentjes, die naar een tweede deur leidde. Boven de tuinmuur en achter de zware kroon van een rode beuk had den we reeds de daklijn kunnen zien van een kleine, eerbiedwaardige kapel,, die was afgezet met een fijne rand van grijsgroen-koperen kant werk. En die kapel bleek, ondanks 450 bewogen jaren nog steeds het zwaartepunt te vormen van de klei ne samenleving, zij het dan dat deze niet meer zijn oorspronkelijke func tie verricht. Het zwaartepunt ook, omdat men hier de intentie bewaard vindt, waarmede de stichters per tes tament het hofje gelastten te laten bouwen: „In die eere Goeds en die reyne maghet Maria soe heeft ghesticht en doen maken int jaer 1492 Wille Claesz. de brouwer ende Hillegoyt Willes dochtr syn wyf dese capél- le mit deze XIII camere o Goeds wille i te wone XIII arme vrou- kes van guede fae en nae wesende en dit outaer is ghewyt in die ere der heylighe vrouwe Sinte. Ana int jaer Xle en IX den XIXste dach in Februaro". MAAR voordat de portierster ons de kapel binnenleidde, hadden wij eerst eens rond gekeken in het hofje zelf. Ter weerszijden van een plantsoen, in het midden waarvan een forse arduinen pomp prijkt, staan dertien woninkjes; links zeven, rechts zes en de kapel, die dwars op de woninkjes het hof aan de voor zijde afsluit. Aan de overliggende zijde wordt de afsluiting gevormd door een muur, die vermoedelijk vroeger door middel van twee open bogen vrijelijk toegang gaf op de Mid delstegracht. Elk van de huisjes heeft een tweedelige deur en een dubbel venster en ook op de bovenverdie ping is een klein dubbel raam. Kostelijk bezit. De huisjes zijn, na de restauratie ongeveer vijftien jaar geleden modern ingericht en menig jong ge zin zou juichen, als het een intiem woninkje kreeg toegewezen als waar in de bewoonsters van het Annahof je hun levensavond genieten. Echter: bij de nieuwe inrichting is steeds het oude materiaal benut, waardoor het interieur geheel in de stijl is geble ven. Onder elk venster is een plank aangebracht waarop de bewoonsters hun bloemetjes plegen buiten te zet ten, hetgeen een bijzonder zonnig ef fect geeft aan het hofje. De portierster heeft tegen beta ling van een luttel bedrag een en- tréebewijs afgescheurd en leidt ons binnen in de kapel. Het bijzondere van dit eenvoudige, doch stemmige gebouwtje is, dat het naar alle waarschijnlijkheid het eni ge kapelletje is boven de Moerdijk, waar de gruwelen van de beelden storm ongemerkt overheen zijn ge gaan. Het is, alsof alles gereed staat, wachtend op de terugkomst van Cor nells Willemsz., kleinzoon van de stichters en kanunnik van St. Pan-1 eras- of Hooglandse kerk, waarvan i men zegt, dat hij de laatste priester was, die in de kapel de H. Mis heeft gelezen. Niet met zekerheid. Op het altaar waarin ter weers zijden van de „stichtingsacte" de fa miliewapens van de stichter en zijn vrouw zijn gehouwen, prijken twee zware, koperen kandelaars. Er boven hangen een zeer fraaie triptiek, die de aanbidding van de drie koningen voorstelt en een houten zon, met in het hart de letters: EBS. Het schilde rij wordt wel toegeschreven aan Pie- ter Cocke van Aelst, maar tot nog toe is over de identiteit van de maker niet de minste zekerheid verkregen. Rechts van het altaar staan in een kistje twee tinnen ampullen, getekend met de letters V (Vinum, wijn) en A (Aqua, water). Links hangt een zwaar koperen lavabo en verder is er behalve een misbel en een wijwatervat nog het dalmatiek van de geestelijke, die de kapel het laatst bediende. Op een zeer fraai schilderij, voorstellende Christus als tuinman, vinden we hem terug, geknield en met de handen gevouwen. Onderaan in de mooie gesneden lijst leest men: „Op de vierde november van het jaar des Heren 1558 is overleden de eerwaarde heer en magister Comelis Willemsz, kanunnik van deze kerkMoge hij gelukkig zijn bij God". EEN zeer belangrijk deel van de inventaris is voorts een gothisch tweeluikje van gepolychromeerd hout snijwerk, voorstellende de boodschap van de engel Gabriël aan de Heilige Maagd. In de gebrandschilderde ramen die bij de ramp van het kruitschip zeer ernstig beschadigd werden, herkennen we voorstellingen uit het leven van de heilige Anna en enkele familiewapens. Door het zijvertrek, dat ons toe gang gaf tot de kapel en via een stei le trap komen we op de bovenver dieping, waarvan vermoed wordt, „De atoomenergie is In opmars, niets kan haar tegenhouden". Deze variatie op een bekend gezeg de zou men als motto kunnen gebrui ken voor bovenstaande kaart. Want wat eerst nog maar een du bieuze mogelijkheid was het op wekken van elektriciteit in „kern reactoren", welke feitelijk niets an ders zijn dan atoombommen, die door nieuw menselijk vernuft zijn getemd gaat jaar na jaar realiteit worden. Engeland is de grote baanbreker geweest: het heeft vorig jaar reeds in Calderhall (Cumberland) de eerste grote elektrische centrale, die ge voed wordt door splijtend uranium, in werking gesteld. Rond negen maanden levert Calderhall reeds zijn stroom, en geen Cumberlander huis moeder bemerkt uiteraard of het elektrisch fornuis, waarop zij haar aardappeltjes bakt, zijn energie krijgt uit een centrale, waarin brandende steenkool of aardolie de ketels ver hit, of uit een, waarin#uiteenbarsten- de uraniumatomen voor de verhiting van de stoom zorgen. En zie, nauwelijks blijkt het dat Calderhall een succes is of de plan nen tot het bouwen van „Uranium"- centrales rijzen als paddestoelen uit de grond. Hoe de situatie op dit ogenblik' is toont de linker kaart duidelijk aan: slechts één grote (Calderhall) en een kleine (Marcour) stroomleverende kerncentrale, enkele proefreactors en research-installaties. Maar over slechts weinige jaren zal West-Europa zijn overdekt vooral Engeland en West-Duitsland met stroom of meer kennis van het atoom leverende reactors. Dan zal de situatie zijn, gelijk de rechter kaart toont. Hoe nü is de toe stand achter het IJzeren Gordijn en hoe hij in de vrij naaste toekomst zal worden, daarover bestaan aan „deze kant" geen nauwkeurige gegevens. De situatie, zoals zij is weergege ven op de rechter kaart, is een uiterst flexibele. Want het is uiteraard niet uitgeslo ten, dat nog dit jaar of tijdens de eerstkomende jaren de toestand zich radicaal wijzigt. Dat vooral West-Europa voor zijn energievoorziening voor een be langrijk deel afhankelijk van landen overzee (V.S.: kolen en olie, het „Na bije Oosten": veel olie) zich met grote energie gooit op een zo snel mogelijke verwerkelijking van zijn plannen tot het bouwen van uranium- krachtcentrales is begrijpelijk. Want hoe kwetsbaar het is hebben de ver houdingen getoond die ontstonden door het „Egyptisch conflikt". Dergelijke en nog moeilijker toe standen zouden kunnen ontstaan als er opnieuw politieke moeilijkheden zich zouden voordoen in het Nabije Oosten. West-Europa's welvaart hangt hoe langer hoe meer af van de vraag, of het zich min of mee" (liever „meer" dan „min") onafhankelijk kan ma ken t.a.v. zijn energievoorziening. Een kijkje in de kamer van ..tpand", waar volgens de legende de laatste geestelijke, die de kapel heeft bediend, woonde. Die kansen liggen er: in het spoedig bouwen van zo veel mogelijk kern energie-centrales. Dat daarbij ontzaglijke problemen nog om een oplossing vragen is dui delijk. Maar West-Europa heeft het pro bleem nu aangevat en zal het daarvan zijn verscheidene deskundi gen overtuigd spoedig en op zo rationeel mogelijke wijze tot een op lossing brengen. EUROPA AAN HET BEGIN VAN HET TIJDPERK DER ATOOMENERGIE Wilt U iets weten? Vraag: Route per auto van Noord- wijk naar Valkenburg-Keulen-Kö- nigswinter-Han-Dinant-Brussel; hoe veel km? Antwoord: Noordwijk, Leiden, Bo degraven, Utrecht, Den Bosch, Eind hoven, Weert, Roermond, Sittard, Valkenburg; afstand 240 km. Valken burg, Aken, Jülich, Keulen, Sieg- burg, Königswinter; afstand 131 km. Königswinter, Godesberg, Euskirchen, Blankenheim, Stadtkyll, Manderfeld, Schoenberg, Saint-Vith, Beho, La Ro che, Rochefort, Han sur Lesse; af stand 225 kim. Han sur Lesse, Eprave, Ciergnon, Celles, Dinant, Namen, Brussel; afstand 110 km. Vraag: Route LeidenHeidelberg; hoeveel km? Kampeerplaatsen langs de route. Antwoord: Leiden, Bodegraven, Utrecht, Arnhem, Wesel, Dusseldorf, Keulen, Frankfurt, Darmstadt, Hei- delsberg; afstand 530 km. Over kam peerplaatsen moet u zich wenden tot de ANWB, te Den Haag. Vraag: Over boot Amsterdam-Fries land en het aantal km terug over de Afsluitdijk. Antwoord: De boot naar Lemmer vertrekt te A'dam (achter het Cen traal Station) te 8.45 en 23.00 uur (geen nachtdienst van zondag op maandag); tarief volw. 2.45; tarief rij wiel ver voer onbekend. Afstand route AfsluitdijkLeiden 154 km. Vraag: Route NieuwkoopVlijmen per auto; hoeveel km? Antwoord: Nieuwkoop, Bodegraven, Utrecht Den Bosch, Vlijmen; afstand 84 km. Vraag: Route van Leiden naar Maastricht. Antwoord: Leiden Alphen, Utrecht, Houten, Culemborg, Den Bosch, Hel mond, Nederweert, Grathem, Maas- bracht, Echt, Sittard, Maastricht. Vraag: Hoe laat vertrekt zaterdags de boot uit Den Helder naar Texel? Antwoord: Vertrektijden zijn 6.30, 9, 10, 11.30, 1.10, 2, 4.45, 5.45 en 7.30 u. Vraag: Route LeimuidenMalde- gemV ossegumHeezeLeimuiden; hoeveel km? Antwoord: Leimuiden, Alphen, Gouda, R'dam, Dordrecht, Willems dorp, Oudenbosch, Roozendaal, Es- schen, Antwerpen, St. Niklaas, Wachtebeke, Terdonk, Evergem, Eek- loo, Maldegem; afstand 220 km. Naar Vossegem kunnen we u niet leiden; deze plaatsnaam komt niet op de kaart voor. Wel vinden we Vossem bij Brussel. De route terug geven wij u vanaf Antwerpen als volgt: Wijne- gem, Oostmalle, Turnhout, Reusel, Eersel, Valkenswaard, Leende, Hee- ze; afstand 110 km. Heeze, Geldrop, Helmond, Den Bosch, Geldermalsen, Utrecht, Alphen, Leimuiden; afstand 164 km. Vraag: Adres var de Bisschop van Rotterdam. Antwoord: Z.Hoogw. Exc. mgr M. A. Jansen, Koningir Emmaplein 7, audiëntie woensdags van 10.3012.30 (tenzij in de krant tevoren anders is aangekondigd. De bouw van de Ringdijk voor de bouwput bij Helle voetsluis Is thans rover gevorderd, dat geen terugslag torïtenr^s"cevèstigd^gracht meer wordt verwacht bij de komende herfststormen, zo lat het eerste werk van de Delta afsluiting als geslaagd 218, Amsterdam Adresseren aan de kan worden beschouwd. De foto geeft een beeld van de werkzaamheden vanaf het noordoostelijke punt. Ihoogeerw. pater J. Kluysken. dat het de woning van de priester is geweest. Maar zelfs al beweert de legende, dat in de mooie eikenhouten bedstede de laatste priester geslapen heeft, nergens is er iets gevonden, dat er op zou wijzen, dat hier ooit een geestelijke gewoond heeft. Een gesprek Behalve prachtig tin en een mooie roodkoperen bedwarmer is er een erg geschonden beeldje van Maria met een kindergroep te zien. Terug be neden, waar de portierster ons ver zocht onze naam in het gastenboek te schrijven, hebben we nog even stil gestaan voor enkele schilderijen, die geschilderd door een amateur geen enkeie artistieke kwaliteit be zitten, maar die als antiquiteit en curiositeit zeker enige waarde heb ben. Bij „De Levenstrap van de Mens", merkten we op, dat het kind wel een beetje primitief was. Ad rem 1 antwoordde onze gastvrouwe: „Ja, te- j genwoordig zijn ze niet meer zo pri- mitief". Ze is haar hele leven ver- pleegster geweest, en heeft lange tijd in Indië gewoond. Als men daartoe in de gelegenheid komt, behoort een gesprek met een van de bewoonsters zeker tot de grootste aantrekkelijkheden van een bezoek aan het Sint Annahofje. De diepe en ongestoorde rust, die in de miniatuursamenleving heerst, heeft van de bewoonsters vriendelijke en evenwichtige mensen gemaakt en we willen aannemen, dat dat al 450 jaar het geval is. EUROPA AAN HET BEGIN VAN:

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7