BRITS MACHTSVERTOON BOVEN SULTANAAT OMAN Stakingsellende in Engeland RADIO-MOSKOU VIEL UIT DE TOON I BRITTEN Strooibiljetten met een ultimatum uitgeworpen ARABISCH VUURWERK Finland bestrijdt de T.8.C. Engelse testpiloot krees last van wrijvingswarmte WOENSDAG 24 JULI 1957 48ste JAARGANG No. 14165 f s I treden op in Oman j Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Adver tenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., 2.55 p.mnd., f 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.Advertenties: 17 ct. p. m.m. Telefoontjes 1.50. Invoer Amerikaanse wapens niet bewezen Toestellen van de Britse luchtmacht hebben boven een gebied van 160 km. rondom de plaats Nizwa strooibiljetten uitgegooid, waarin de bevol king wordt gewaarschuwd binnen twee dagen het gebied te ontruimen. Op de vlugschriften, die uit naam van de sultan werden uitgegooid, stónd een waarschuwing aan het adres van de opstandelingen, dat de R.A.F. woensdagochtend bij het verstrijken van het ultimatum een demonstratie van haar kracht zal geven, aldus een mededeling van de politieke resident op Bahrein, sir Bernard Burrows. Sir Bernard Burrows verklaarde, dat in de vlugschriften bepaalde pun ten in het opstandelingengebied worden genoemd, welke door de bevolking moeten worden ontruimd. „BEPERKTE INTERVENTIE". Selwyn Lloyd, de Britse minister van buitenlandse zaken, heeft dins dag in het Lagerhuis bekendgemaakt, dat de plaatselijke Britse militaire autoriteiten vrijheid is gegeven voor een „beperkte interventie" in het sul tanaat Oman. Buiten de verspreiding van vlug schriften houdt de bevoegdheid in, optreden van de Britse luchtmacht te gen zekere fortjes in handen van de opstandelingen. De minister zei niet, of toestellen van de R.A.F. deze ver sterkingen reeds aangevallen hebben, maar op vragen hierover beperkte hij zich tot de opmerking, dat de R.A.F. gewapende vluchten had onderno men. Lloyd legde er de nadruk op, dat slechts tegen militaire objecten een militaire actie was toegestaan. De leider van de linkervleugel van de Britse socialistische partij, Bevan, vroeg de regering, stappen te doen AAN DE ZUIDOOSTHOEK van Arabië ligt weer een vuurtje te smeulen. Enige stammen Bedoeïenen zijn daar in opstand gekomen tegen de sultan van Oman en deze heeft een beroep gedaan op de Engelsen, met wie hij een vriendschapsverbond heeft, om hem te hulp te komen. Het lijkt een doodgewone herrie, zoals er tussen Bedoeïenen talloze zijn, maar in feite heeft het heibeltje scherpe haken en ogen, welke het doen vastgrijpen aan gevoelige inter nationale verhouding^. Vandaar de aandacht, welke er aan besteed wordt. Het sultanaat van Oman bestaat 0 uit een smalle kuststrook aan de zuidoostkant van het Ara bische schiereiland, waar de hoofd stad Muskate gelegen is en waar de gezeten bevolking woont. Achter de ze vruchtbare en geciviliseerde strook strekt zich een woestijngebied uit, waarin Bedoeïenenstammen rond zwerven, die nog volkomen nomaden zijn. Tussen deze twee delen der bevol king bestaan grote verschillen in cul tuur en godsdienst, met het gevolg, dat twisten en overvallen schering en inslag zijn. De sultan beschikt over een legertje, dat anders wel raad weet met de Bedoeïenen. Het staat onder leiding van enige Britse offi cieren. De Engelsen, die daar in de buurt het protectoraat Aden hebben, hebben zelf geen soldaten in Oman, maar voelen zich wel geïnteresseerd bij de handhaving van de rust in het aangrenzende sultanaat. Vandaar dat er een reeds 150 jaar oud verdrag be staat van militaire bijstand. Nu is het pijnlijke van de thans uit gebroken rebellie, iat de woestijn- stammen bewapen'' blijken te zijn met moderne geweren, dus blijkbaar de steun hebben gekregen van of zelfs aangezet zijn doo een „buiten landse" mogendheid. Wie die bui tenlandse mogendheM is, ligt voor de hand; het is het aangrenzende woe stijnland Saoedi-Arabië. En nu ko men de internationale verwikkelin gen: Saoedi-Arabië krijgt wapens van Amerika, koning Saoed van Saoedi- Arabië is een vriend van Amerika, dat daar tevens grote oliebelangen heeft. Men zal zich herinneren, dat er verleden jaar nogal spanning heeft geheerst tussen Engeland en Ameri ka wegens de Amerikaanse politiek in het Midden-Oosten. Met of zonder vooropgezette be doeling heeft Amerika de Engelsen praktisch verdreven uit het Midden- Oosten en nu ligt de veronderstelling voor de hand, dat de Amerikanen thans weer bezig zijn, om de Britse invloed ook in Zuid-Arabië aan te tasten. Vandaar dat de Engelsen zich onmiddellijk hebben aangegord om militair in te grijpen in dit ogen schijnlijk onbeduidend» conflict. Zij zijn blijkbaar niet van plan zich op nieuw de kaas van hun brood te laten eten. Het gevaar dreigt, dat door deze affaire de Brits-Amerikaanse verhou dingen opnieuw onder spanning ko men te staan, al zijn er aanwijzingen, dat de beide regeringen deze kwestie met omzichtigheid willen behandelen. Het zou het beste zijn, wanneer Ame rika en Engeland eens zouden kun nen komen tot eer gecoördineerde politiek daar in het Midden-Oosten. bij de Amerikaanse regering opdat deze druk zou uitoefenen op Saoedi- Arabië, dat wapens krijgt van de Ver enigde Staten. De minister zei wel vermoedens te hebben maar niet het bewys omtrent de bron van de mo derne wapens, die in het sultanaat waren ingevoerd. Engeland hield Desgevraagd zei de minister, het niet wenselijk te achten, dat waarne mers van de Verenigde Naties naar Oman gezonden worden. Engeland had in het verleden in het betrokken gebied reeds enkele malen militair ingegrepen. Ongegrond. De woordvoerder van het Amerikaan se ministerie van Buitenlandse Za ken, Lincoln White, heeft de bewe ringen, dat de Brits* en Amerikaanse oliemaatschappijen in het Arabische schiereiland elkaa. tegenwerken „ab soluut ongegrond" genoemd. Commentaar van radio-Moskou. Radio-Moskou verklaart in een eerste Russische commentaar op de opstand in Oman, dat stamleden daar een „bevrijdingsoorlog tegen het Britse imperialisme en zijn agenten" voeren. Amerikaanse oliemaatschappijen willen de situatie uitbuiten voor haar eigen kolonialistische plannen. Britse heersende kringen v illen de opstand der Arabische stammen in bloed smo ren, aldus de radio. 't Begint vervelend te worden Een toestel van de KLM dat op weg was van New York naar Cura- j cao is gisteren te Miama gedurende twee uur opgehouden nadat een on bekende had opgebeld dat er een bom in het toestel geplaatst was. Het vliegtuig werd grondig onder zocht doch er werd niets gevonden. De onbekende had opgebeld vlak voor het vertrek van het vliegtuig. Alle bagage bevond zich toen reeds in het toestel. Zodra het telefoontje was ontvangen kregen de passagiers opdracht het vliegtuig onmiddelijk te verlaten. Dit is de derde maal dat een „grap penmaker" de KLM te pakken neemt. De vorige twee „bommen" werden gelegd in toestellen resp. in Duitsland en in de Verenigde Staten. RUMOER AAN DE PERZISCHE GOLF In september zullen de Finse posterijen een drietal zegels uitgeven met een toeslag ten bate van de T.B.C.-bestrijding. Dit doel is op de zegels ken baar gemaakt door een afbeelding van het internationale T.B.C.-bestrij- dingsteken. Verder vertonen de zegels een dierenfiguur: resp. een rendier, een lynx en een veelvraat. De kleuren zijn resp. blauw, donkerbruin en licht karmozijnrood. Voedselschaarste dreigt De staking van het provinciale autobusverkeer in Engeland die vorige week vrijdag is begonnen en thans reeds ongeveer 100.000 stakers omvat duurt niet alleen onvermin derd voort, maar dreigt ook zeer scherpe vormen aan te nemen. De stakers, die overal langs de we gen posten trachtten gisteren steeds meer chauffeurs in de staking te be trekken. Als dat niet goedschiks ging, dan beletten zij de werkwilligen op hardhandige wijze verder te rijden. De posters trokken chauffeurs uit hun cabine, vernielden de ruiten en koplampen of beschadigden de ban den. Nu de staking langer gaat duren is niet alleen een groot deel van het personenverkeer verlamd, maar ook het goederentransport naar de grote steden stagneert en er dreigt voed seltekort in de omgeving van Londen. In Zuid-Wales proberen de stakers het vervoer van de mijnwerkers te beletten door de bussen, die de man nen toch naar de mijnen te brengen, te molesteren. In Manchester werden de diensten zo goed als maar mogelijk was onder houden door particuliere onderne mers, maar in het noordwesten van Engeland patrouilleerden stakers langs de toegangswegen naar Man chester om te voorkomen, dat bus sen de stad zouden bereiken. De lo- kaaltreinen in de provincie zijn niet in staat grote massa's mensen te ver voeren. In de omgeving van Londen gin gen gisteren ook de sjouwers van de voornaamste groenten- en fruit- De Franse senaat, heeft m de nacht markten in staking om daardoor nieuwe arbeidsovereenkomsten te verkrijgen. Europese verdragen in Franse Senaat Felle aanval op Amerika Radio-Moskou heeft gisteren een heftige aanval op Amerika gedaan. De Ver. Staten hebben hun tegen de Sowjet-Unie gerichte activiteit door middel van spionnage, sabotage en ophitsing van verschillende lagen der Sovjetmaatschappij tot officiële staatspolitiek verheven, zei een com mentator in een uitzending voor het binnenland. De aanval was zo heftig dat men in diplomatieke - kringen vreest, dat het Kremlin anti-westelijke maatre gelen aan het voorbereiden is, bij voorbeeld door het reizen van weste lijke diplomaten en andere perso nen te beperken of zelfs een reeks van personen uit het land te zetten. De radio, die maandenlang „vriend schappelijke contacten" en culturele uitwisseling tussen Oost en West heeft bepleit, waarschuwde gisteren de Russen op hun hoede te zijn wan neer zij met Amerikanen contact hebben. De commentator zei onder meer: ,Aan de verspreiding van uitdagende geruchten, het omlaaghalen van de manier van leven en het sociale stel sel in de Sowjet-Unie en het belas teren van openbare figuren, vooral onder de jonge mensen en de intelli gentsia, is voorrang verleend in de voorschriften diè de Amerikaanse in lichtingendienst aan zijn agenten heeft verstrekt". De Amerikaanse spionnen verzame len hun inlichtingen op twee manie hen; de ene is wettig, de andere on wettig. Wettig worden de inlichtingen ver kregen door middel van agenten in de vermomming van diplomaten. Zij maken lange reizen door de Sowjet- Unie gedurende welke zij met zoveel om het leven kwamen. Volgens Reu van dinsdag op woensdag de ratifi catie van de Europese verdragen voor een gemeenschappelijke markt en Euratom door de Franse president met 222 tegen 70 stemmen goedge keurd. De Nationale Vergadering heeft Ce verdragen veertien dagen geleden reeds met 346 tegen 240 stemmen goedgekeurd. De parlementaire pro cedure is thans voltooid. De verdra gen behoeven thans alleen nog door de president te worden getekend. Overstromingen in China Overstromingen, die sinds 19 juli de provincies Sjantoeng en Kiangsoe in communistisch China teisteren, hebben aan circa 1.000 mensen het leven gekost. Gebieden met een to taaloppervlakte van 1.400.000 ha. kwamen onder water te staan en 1 miljoen mensen werden dakloos, al dus meldt AF.P. Reuter daarentegen spreekt van overstromingen in Honan en Sjan toeng en meldt, dat er in de provin cie Sjantoeng meer dan 500 mensen mogelijk mensen willen kennisma ken teneinde uit de mond van praat grage lieden inlichtingen te verne men. Bovendien probeert men voort durend spionnen en saboteurs onwet tig ons land binnen te smokkelen, aldus radio-Moskou. De radio besloot met te zeggen dat de Amerikaanse spionnagepogingen zullen mislukken. Het Oostduitse persbureau ADN meldt, dat de Russische leiders Boel- ganin en Kroestsjef in augustus een bezoek aan Oost-Duitsland zullen brengen op uitnodiging van partij en regering van dat land. ter zijn Chinese autoriteiten van me ning, dat eerdere berichten een slechtere indruk van de toestand heb ben gegeven dan de feiten uitmaken. Een woordvoerder van het Chinese ministerie voor het toezicht op de rivieren heeft dinsdag meegedeeld, dat de huidige overstromingen niet vergeleken kunnen worden met die van 1954 en dat van de grote rivie ren totnogtoe niet één buiten haar oevers is getreden. De overstromin gen zijn veroorzaakt door regenval, die in deze periode vier maal zo groot is geweest als normaal, aldus Reuter. De „English Electric P. 1", het nieuwste model straaljager, dat voor de Engelse luchtmacht werd gebouwd, heeft tijdens proefvluchten het wereldsnelheidsrecord gebroken. Het is bekend, dat de 36-jarige testpiloot Ro land Beaumont verscheidene malen achtereen sneller heeft gevlogen dan 1811.2 km p/u, het officiële wereld record, dat op naam staat van de Engelse testpiloot Peter Twiss. De werkelijke snelheid die met de P. 1 werd behaald is niet bekend omdat de officiële gegevens nog geheim zijn. Op de foto links ziet men de „P. 1", die ,ucmc BWlur werd gebouwd bij de Preston Works in 't Engelse graafschap Lancashire ei) met Rolls Royce straalmotoren is gen meegevoerd worden. In het tem- uitgerust. Rechts de testpiloot Roland Beaumont, die bij de behaalde snelheid last kreeg van de hitte doordat I peratuurverloop komt weinig ver- hij bijna de warmtegrens van 2400 km p/u bereikte. Jandering. Het 4000 ton metende schip Bruno, dat in Londen met een lading bana nen aankwam, werd door de dokwer kers niet gelost, omdat zij iedere la ding voor de stakende markten „zwart" verklaarden. Als de staking zich verder doorzet, zal de schaarste ongetwijfeld toenemen, want de bui tenlandse leveranciers durven hun produkten uit vrees voor uitbreiden de havenstakingen niet meer naar Londen te sturen. SACHA GUITRY OVERLEDEN De bekende Franse toneelschrijver, acteur en filmregisseur Sacha Guitry is woensdagochtend om ongeveer kwart over drie in zijn woning te Parijs overleden. Guitry, die 72 jaar is geworden, was al maandenlang ziek. In de laatste dagen werd zijn gezondheids toestand zeer zorgwekkend, doch tot het laatste toe behield hij zijn ge voel voor humor. Sacha Guitry (eigenlijk heette hij Alexandre Pierre Georges Guitry) is in het toenmalige Sint Petersburg ge boren als zoon van Lucien Guitry, die een van de grootste toneelspelers van Frankrijk is geweest, en Renée de Pont-Jest, echtgenote van Lucien en dochter van een romanschrijver. Op twintigjarige leeftijd begon Sa cha Guitry met schrijven en zijn eer ste toneelstuk, het blijspel ,Nono", was een succes. „Nono" werd gevolgd door andere successen en ook door enkele mislukkingen. De meeste van zijn toneelstukken zijn blijspelen, maar ook oogstte hij veel slicces met werk van ernstiger karakter, zoals bijvoorbeeld het toneelstuk „Pas teur". Dit werk over de grote Franse geleerde wordt door velen be schouwd als het hoogtepunt van zijn carrière als schrijver. Weinig verandering Tussen een hogedrukgebied bij de Golf van Biscaye en een lagedrukge bied boven Midden-Europa handhaaft zich een zwakke noord-westelijke stroming, die koele en vochtige lucht van de Noordzee aar.voert. Deze lucht bevat veel bewolking, waardoor de instraling wordt tegengegaan en dien tengevolge de temperaturen niet of nauwelijks boven de 20 graden uit komen. Waar de lucht tegen berghellingen stroomt met name in Oostenrijk en Tsjecho-Slowakije, komen zware re gens voor. Warme uit de subtropen afkomstige lucht, die om het hogedrukgebied heen naar de Britse eilanden wordt INNSBRUCK gestuwd, wist nog juist de provincie ROME Zeeland te bereiken. Aangezien het AJACCIO hogedrukgebied in omvang afneemt, en de barometers boven Scandinavië dalen, worden de regenkansen iets groter, omdat enkele kleine storin- De Heilige Vader naar Castel Candolfo Z.H. de Paus zal hedenmiddag te half zes Vaticaanstad verlaten en zich begeven naar de pauselijke zo merresidentie te Castel Gandolfo. De Italiaanse motorpolitie zal de nt naar het buitenverblijf escorteren terwijl prins Carlo Pacelli, een neef van de H. Vader, graaf Galeazzi, di recteur van de technische diensten van Vaticaanstad en de commandant van de Pauselijke Gendarmerie de Paus vergezellen. De wekelijkse audiëntie op woens dag omstreeks het middaguur vindt heden nog gewoon doorgang. In Cas tel Gandolfo zal de Paus voortaan woensdags des namiddags te 6 uur pelgrims in algemene audiëntie ont vangen. Watersnood in Midden-Europa In Oost-Duitsland, in het gebied van het Ertsgebergte, zijn door zwa re regenval verscheidene rivieren buiten de oevers getreden. Vooral de stad Pirna en omgeving hebben veel van het water te lijden. De spoorlij nen tussen Dresden en Bad Schandau en tussen Pirna en Gottleuba zijn voor het verkeer gesloten. Ook in Oostenrijk zijn vele rivier tjes buiten de oevers getreden. Gro te gebieden in de provincies Opper- Oostenrijk en Salzburg lopen gevaar te worden overstroomd. Het dorp Hammem bij de grens met Tsjecho- Slowakije is geheel door het water ingesloten. Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Opgemaakt l 1 te 11.15 uur). 2 2 WEINIG VERANDERING. 5 Vrij veel bewolking, maar geen regen van betekenis, j 2 Zwakke of matige wind tussen west en noordwest. Weinig ver- andering in temperatuur. 25 Juli: zon op 4.53; onder 20.43; maan op 2.57; onder 19.04. Hoogwaterstanden 25 Juli: v.m. 1.20; n.m. 1.55. Het weer in Europa ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN MALLORCA half bew. 28 C. zwaar bew. 27 zwaar bew. 25 geh. bew. 16 zwaar bew. 23 zwaar bew. 20 geh. bew. 17 geh. bew. 21 licht bew 22 onbew. 20 o'nbew. 24 geh. bew. 20 geh. bew. 21 geh. bew. 12 licht bew. 17 onbew. 19 onbew. 26 zwaar bew. 16 geh. bew. 15 onbew. 27 nobew. 24 niet ontvangen Korreltje De rijke is niet gelukkiger dan hij die genoeg heeft.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1