4 maal GEKLOPT Ernstige schade dreigt voor Ned. wegvervoer Het „Wonderland" voor de jeugd ligt in Eindhoven Bloembollenveiling te Lisse voor Econ* rechter Hoge eisen - milde vonnissen DINSDAG 23 JULI 1957 DE LEIDSF COURANT PAGINA K Weert W.-Duitsland groot deel van ons wagenpark In spanning wacht men in Neder landse kringen van het internationale wegvervoer op de uitkomst van de in dit najaar te houden conferentie van Europese ministers van Verkeer. Het zal er om gaan of West-Duitsland dan zal toetreden tot de Geneefse conventie van 1949 en de daarbij ge stelde. technische normen voor vrachtauto's zal aanvaarden. Handhaaft West-Duitsland het eigen, in maart 1956 aangekondigde, normenssysteem, dan zullen bij de stand van het tegenwoordige Neder landse wagenpark voor internatio naal vervoer de gevolgen ernstig zijn, aldus een dezer dagen verschenen rapport. Het Duitse systeem laat als groot ste lengte voor een 2- of 3-assige wa gen 10 meter toe, voor een trekker met aanhanger 14 meter en voor een trekker met oplegger 13 meter. De gewichten mogen resp. niet groter dan 12, 18 en 24 ton zijn. Een enkel voudige as mag hoogstens 8 ton druk hebben en een dubbele 12 ton: Deze voorschriften treden 1 juli 1960 voor alle vrachtauto's in Duits land in werking en voor nieuwe Duit se en buitenlandse wagens op 1 jan 1958. Aetherklanken WOENSDAG. HILVERSUM I, 402 M. 7.00 VARA, 10.00 VPRO, 10.00 VARA 19.30 VPRO, 20.00—24.00 VARA. VARA: 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.20 Gram, 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.15 Gram. 9.35 Wa- terst. 9.40 Gram. VPRO: 10.00 Boek- bespr. 10.05 Morgenwijding. VARA: 10.20 Gram. 10.45 Cabaret. 11.30 Voor de kinderen. 11.45 Voor de jeugd. 12.00 Gram. 12.30 Land- en tuinb.- meded. 12.33 V. h. platteland. 12.38 Hawiian muz. 13.00 Nieuws. 13.15 Orgel en zang. 13.50 Medische kron. 14.00 Omr. ork. 14.45 Voor de jeugd. 16.00 Voor de zieken. 16.30 Madriga len. 16.45 Gram. 17.15 VARA's ver sierde vacantetrips. 17.50 Regerings- uitz.: Rijksdelen overzee: Jeugduit zending. Merkwaardige dieren in Su- riname's oerwoud, door C. Butner. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Gram. 13.40 Act. 18.50 Instr. kwart. 19.15 Parlementair overz. VPRO: 19.30 Voor de jeugd. VARA: 20.00 Nieuws. 20.15 Dansmuziek. 20.55 De koffer van Sir Michaël, blijspel. 22.35 Gram. 22.45 Tussen mens en nevelvlek, caus. 23.00 Nieuws. 23.15 Gram. 23.50 24.00 Soc. nieuws in Esperanto. HILVERSUM H, 298 M. NCRV: 7.00 Nieuws. 7.'l0 Gewijde muz. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 „Vernuft en techniek", caus. 9.35 Salonork. 10.05 Gram. 10.30 Morgendienst. 11.00 Gram. 11.25 „Te kust en te keur", klankb. 12.10 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb.meded. 12.33 Zigeu nerkwint. 12.53 Gram. en act. 13.00 Nieuws. 13.15 Met PIT op pad. 13.20 Mil. Kapel. 13.50 Gram. 14.45 Omr.- ork. 15.30 Alt en piano. 16.00 Voor de jeugd. 17.15 Meisjeskoor. 17.35 Gram. 17.40 Beursber. 17.45 Piano-duo. 18.00 Meisjeskoor en orgel. 18.20 Aunus- muz. 18.45 Spectrum v. h. Chr. Or ganisatie- en Verenigingsleven. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Orgelconc. 19.30 Buitenl. overz. 19.50 Gram. 20.00 Radiokrant. 20.20 Promenade ork. en sol. 21.20 Muz. luisterwed strijd. 21.40 Geestelijke liederen. 22.10 „Het Midden-Oosten, speelbal in de wereldpolitiek", caus. 22.20 Gram. 22.45 Avondoverdenking. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15 24.00 Gram. TELEVISIEPROGRAMMA. AVRO: 17.00—17.30 Voor de kin deren. VARA: 20.00 Europese Honbal kampioensch. 1957. NTS: 21.00 „The restless sphere inleiding tot het Intern. Geophysische Jaar. Een in Nederland ingesteld onder zoek naar het materieel, dat op Duits land wordt gebruikt wijst aan, dat per 1 juli 1960 voor 4j miljoen gulden Nederlands materieel voor gebruik op Duitse wegen onbruikbaar zal worden. Dit betekent, dat ruim 76 percent van het laadvermogen van het wa genpark geen vervoer op of vervoer door West-Duitsland meer zal kunnen doen. Dit percentage is voor vracht auto's 63, voor opleggers 61 en voor aanhangwagens ruim 95. Slechts 23 percent van de op of door Duitsland rijdende bedrijven zou geen hinder ondervinden. Twee percent verliest 1 tot 30 percent aan laadvermogen, 8 verliest 3050 per cent. Achtendertig verliest 50 tot 90 percent en 29 percent der bedrijven kan geen enkele wagen dan meer op Duitsland inzetten. (Trouw). HAAGSE KINDEREN WORDEN INGEENT TEGEN KINDERVERLAMMING Met ingang van 15 september zal in Den Haag een begin worden ge maakt met het inenten van kinderen tegen kinderverlamming. De ge meenteraad van Den Haag heeft vanmiddag zijn warme instemming betuigd met een voorstel van b. en w. om ten behoeve van de immuni- satie tegen deze ziekte van de kin deren in Den Haag, die zijn geboren in de jaren 1952 t.m. 1955 een krediet van 245.000.beschikbaar te stel len. Ongeveer 40.000 kinderen zullen worden ingeent. De plaatselijke huis artsenvereniging en de kruisvereni gingen zullen aan deze campagne belangeloos medewerken. BESTUUR WERKVERBAND KATHOLIEK AMATEURTONEEL. Het bestuur van het Werkverband Katholiek Amateurtoneel is voor de periode 19571958 samengesteld als volgt: dr. Th. E. van Schaik, voor zitter, herkozen, Frits Bloemkolk, secretaris, B. J. M. Maesen, penning meester, herkozen. Verder de heren: Th. Loerakker, drs L. Lockefeer, J. Buyvoets, m'r E. Meyer, G. v. d. Poel, pr., geestelijk adviseur. Den Haag haalt de riem strakker aan In antwoord op vragen van de fractieleider van de P.v.d.A., die had gewezen op het plotselinge stopzet ten van alle asfalteringswerkzaam- heden in de gemeente Den Haag, waardoor meer dan 100 straatmakers werkloos werden, heeft de Haagse wethouder van financiën, mr. H. Schürmann, maandagmiddag mede gedeeld, dat binnenkort nog ingrij pender maatregelen aan de raad zul len worden voorgelegd. Dit staat in verband met een schrij ven dat alle gemeenten hebben ont vangen van de minister van Binnen landse Zaken, betreffende de beste dingsbeperking, die voor gemeenten van zeer vérstrekkende betekenis is. De wethouder deed de toezegging, dat alle te nemen bezuinigingen in overleg met de raad genomen zul len worden. Hoe berooid de Haagse gemeente kas is, blijkt uit het feit, dat een voorstel van b. en w. tot aankoop van enige huizen aan de Jacob Cats- straat, waarmee ƒ30.000 gemoeid zou zijn, van de raadsagenda werd af gevoerd- Een voorstel om het totaalbedrag aan kasgeldleningen voor 1957 van ƒ100 miljoen te verhogen tot ƒ150 miljoen, werd door de raad goed gekeurd. PHILIPS' TOVERSTAF Gigantische kinderspeelplaats De vakanties die maar steeds langer worden behoeven voor de jeugd (tot zeventien jaar) van Oost Brabant geen tijd van verveling te zijn. In samenwerking met n.v. Phi lips te Eindhoven, heeft het Eindho- vens vakantiecomité een „Wonder land" geschapen, waarin de school jeugd twee maanden lang zijn hart kan ophalen. Er wordt op gerekend, dat er in de grote jubileumhal van de Lichtfabriek omstreeks 50.000 kinderen zullen komen genieten. Het wonderlijkste van het Won derland is misschien wel, dat het Liften toegestaan maar afzetten bleek verboden Het thuis afzetten van een collega heeft een piloot uit Oud-Loosdrecht een procesverbaal gekost. De man, die in dienst is bij een be- spuitingsbedrijf, maakte zaterdagmid dag op weg van zijn werk Zuid Be veland naar huis een kleine tussen landing met zijn „Pipercub" op het terrein van het Landgoed „Ocken- burg" te Loosduinen, om zijn collega, een werktuigkundige uit die plaats, af te zetten. Zijn vriendendienst is echter tegen de luchtvaartwet, die zich afvraagt, wat er wel voor 'n onoverzichtelijke toestand zou ontstaan, als er zo-maar- ergens vliegtuigen gaan neerstrijken om allerlei (al dan niet duistere) lie den op te halen of af te zetten. vermaak voor de kinderen veelal ligt in de sfeer van het bedrijfsle ven, waarin zij over enkele jaren wellicht zelf worden opgenomen. Ze mogen een levensgrote vracht wagen zelf besturen, en bouwvakar- beiders-in-de-dop kunnen op een bouwterrein hun gang gaan met 6400 bakstenen. Eigen programma. Er zijn voorts een volautomatisch rangeerterrein en een geluidsopna mestudio, waar de peuters hun eigen programma kunnen samenstellen en uitzenden. Voor hen, die willen grie zelen, is er een grote klim- en klau- terdoolhof. Voor de meisjes is er een enorme keuken, waarin onder deskundige leiding waar voortdurend soepen en puddinkjes gemaakt kunnen wor den en in een speciale babyafdeling kunnen de poppenmoedertjes hun pleegkinderen de hele dag in bad stoppen en weer afdrogen. Voor de artistieke kinderen is er een reeks van ateliers, waarin ze kunnen schilderen, tekenen en boet seren. Jongens, die de hoop hebben later ooit postbode te worden, kun nen zich alvast bekwamen in een echt bedrijf, dat zelfs 'n eigen stem pel heeft. Men kan er kopen in een echte winkel en in naaikamertjes kunnen de naaldvaardige kinderen hun poppenkinderen in het nieuw steken. De jonge technici ten slotte kun nen cristalontvangers en helikopters bouwen en nog duizend en een din gen, die in hun creatieve geest op komen. Het Wonderland van Ma Philips is zaterdagmorgen door de burge meester van Eindhoven met een to verstafje geopend. Bepalingen van Produktschap van Siergewassen overtreden De Haarlemse economische politierechter, mr. H. G. Rambonnet, kreeg gisteren de bekende kwestie te behandelen van wat zich in de jaren 1955 en 1956 heeft afgespeeld in en rond de H.B.G.-veiling te Lisse. Het werd een zitting van enkele uren, waarin de officier van justitie, mr. J. Wiarda, en kele fikse straffen eiste, die overigens door de politierechter behoorlijk werden afgezwakt. De kwestie is namelijk, dat er kwekers zijn met een teeltvergunning A, hetgeen inhoudt, dat zij alleen de bloemen van de door hen geteelde bollen in de handel mogen brengen, maar niet de bollen zelf. De HJB.G. werd nu ten laste gelegd, dat zij bloembollen van kwekers met teeltrecht-A ge veild had, een dergelijke verkoop via de veiling gestimuleerd of althans niet tegengehouden heeft, en dat de administratie niet zodanig gevoerd werd dat er een duidelijk beeld van het doen en laten van de H.B.G. daaruit gevormd kon worden. Allereerst moest de directie van de H.B.G. terecht staan. Zij werd vertegenwoordigd door de heren D. van E. uit Hillegom en P. O. uit Sassenheim. Een kweker uit Noord- wijk trad als getuige op en hij ver klaarde, dat een directielid van de H.B.G. naar •hem was toegekomen met de vraag, of hij nog wat bollen te veilen had. Het was echter be kend, dat de kweker slechts een teeltrecht-A had en zijn bollen dus niet in de handel mocht brengen. De H.B.G. zou echter zorgen, dat de affaire niet uitkwam en daarop was de kweker op het aanbod ingegaan. De bollen werden inderdaad geveild, maar onder een andere naam. Zulks gebeurde overigens wel meer, aldus de directie, vooral uit handelsover wegingen. Een kweker uit Katwijk, die even eens als getuige werd gehoord, kwam vertellen, dat een vertegenwoordiger van de H.B.G. bij hem was geweest met een soortgelijk voorstel. Hij ver keerde op dat moment in moeilijk heden en hij was gretig op het aan bod ingegaan. De bollen waren in gebracht via een blanco inbreng- nota. Een derde getuige legde even eens een dergelijke verklaring af. Naar een ambtenaar van de alge mene inspectiedienst, die het onder zoek had geleid en die thans als ge tuige werd gehoord, mededeelde, werden de onrechtmatig te veilen bollen nimmer op naam gebracht. In 1955 stond iedere partij op nummer, later werden de bollen genoteerd als afkomstig van H. Begeman (H.B.G.- man). De heer Van E. verklaarde, dat nu eenmaal niet na te gaan is, of men met A of B-bollen te doen heeft. De zaak ligt namelijk zo, dat een A-kweker wel bollen mag verhan delen, als het maar geen bollen zijn, die door hemzelf geteeld zijn. Het bleek verder, dat de ten on rechte verhandelde bollen een omzet uitmaakten van ruim drie ton. Een juridisch adviseur van het Productschap voor Siergewassen deelde desgevraagd mede, dat de handelwijze van de HJ3.G. de be palingen van het Productschap ern stig heeft doorkruist. Onder meer zijn er nu meer bloembollen in de handel gekomen dan nodig was en werd het surplusfonds groter, een fonds, dat door de bonafide kwekers in stand wordt gehouden. Een der directeuren van de veiling verzekerde nog, dat hij wel wist, wanneer hij met A-kwekers te doen had, maar niet wanneer er A-bollen werden aangevoerd. Dat ontlokte de politierechter de opmerking: „U maakt niet de indruk erg oprecht te zijn". De betrokkene nam de po litierechter die opmerking zeer kwa lijk, en verklaarde, dat hij zeker niet met opzet had gehandeld. De heren Van E. en O. moesten daarop in persoon terecht staan, om dat zij aan het onrechtmatig veilen hun medewerking hadden verleend. Op een desbetreffende vraag van de politierechter deelde de heer Van E. mede, dat hij naar aanleiding van deze affaire niet had bedankt als be stuurslid vtam het productschap. Het personeel werkte mee De volgende verdachte, de veiling meester J. van D. uit Lisse, had slechts een ondergeschikte rol ge speeld. Uit het onderzoek was ge bleken, dat hij in twee gevallen zijn bemiddeling had verleend ter veiling van A-bollen. Verder moesten te recht staan vertegenwoordigers van het in- en verkoopbureau van de H.B.G., namelijk H. van W. uit Lis- se, A. van B. uit Lisse en J. S. uit Noordwij kerhout. Zij hadden ver schillende A-kwekers aangespoord hun bollen via de H.B.G. te veilen. De chef-boekhouder van de H.B.G., M. M. uit Lisse, betoogde als ver dachte, dat de boekhouding zeer goed gevoerd was. De politierechter maak te hem duidelijk, dat zulks alleen het geval was bij het bonafide veil- goed. Bij de A-bollen werd een zeer handig systeem toegepast, dat voor ingewijden vrijwel niet te ontraad selen was. In zijn requisitoir verklaarde de officier van justitie getroffen te zijn dat een gerenommeerde veiling zich voor zulke manipulaties leent. Hij had niet verwacht, dat de zaak zo'n omvang zou hebben. Het verheugde hem echter, dat niet gebleken was, dat enig lid van het bestuur of personeel op geldelijk voordeel was uit geweest. Niettemin noemde hij de affaire ernstig, omdat men bewust de spelregels met voeten had getreden. Naar zijn me ning lag de oorzaak van alles in het feit, dat men tegen andere veilingen wilde opwerken, oneerlijke concur rentie dus. Het bedrag van drie ton was natuurlijk niet groot in verge lijking met de miljoenenomzet, die een veiling als de H.B.G. heeft. Maar de gevolgen zijn wel ernstig. Onder meer zullen A-kwekers ernstig in moeilijkheden komen, nu de fiscus achter hen aan zit. Tegen de H.B.G. eiste hij een on voorwaardelijke geldboete van 15.000 gulden plus storting van een waar borgsom van 20.000 gulden met een proeftijd van twee jaar. Bovendien plaatsing van het vonnis in het Week blad voor Bloembollencultuur. Tegen de heer Van E„ van wie hij het betreurde dat hij niet bedankt had als bestuurslid van het Produkt schap, eiste hjj een boete van 5000 gulden, een maand voorwaardelijke gevangenisstraf en publicatie van het vonnis in Bloembollencultuur. De heer O. hoorde ook 5000 gulden boete tegen zich eisen, met veertien dagen voorwaardelijke gevangenis straf (proeftijd twee jaar) en publi catie van het vonnis in Bloembollen cultuur. De eis tegen de chef-boek houder luidde 1500,en tegen de overige verdachten ieder 500. Verdediging In zijn pleidooi bracht mr. L. Sprey uit Leiden naar voren, hoe het toch een merkwaardige kwestie is, dat A-kwekers wel in bollen mogen han delen als de bollen maar niet van eigen teelt zijn. Hij noemde dat een lek in het uitgebreide complex van regelingen. Hij merkte voorts op, dat het voor derden moeilijk is een standpunt in te nemen in de H.B.G.- affaire. Men moet de gang van za ken op een veiling door en door ken nen om een gefundeerd oordeel te kunnen geven. Mr. Sprey wees er Cv, dat op een veiling nu eenmaal alle bollen geveild worden, die in gebracht worden, ongeacht het feit, of de eigenaar nu bekend is of niet. Daarbij is het practisch uitgesloten, om uit te maken, of men met A-bol len te doen heeft of niet. Het H.B.G.-bestuur neemt nu een maal het standpunt in, dat alles ge veild moet worden wat binnenkomt, een formeel standpunt, dat uiteraard onjuist is, doch begrijpelijk. De ver dediger ontkende niet, dat er in in cidentele gevallen wetens en willens A-bollen geveild zijn, maar over het algemeen kon men daar geen weet van hebben. Zijn conclusie was: er is lichtvaardig gehandeld, maar niet met opzet. Omdat die opzet niet aan wezig was, en hij achtte die ook niet bewezen, vond hij de eis van de of ficier veel te zwaar. Zo dacht vermoedelijk ook de po litierechter er over, hoewel hij de opzet wel degelijk bewezen achtte. Hij veroordeelde de H.B.G. tot een geldboete van ƒ10.000,en tot stor ting van een gelijke waarborgsom. Tevens moet het vonnis gepubliceerd werden in Bloembollencultuur. De heer Van E. kreeg 2000 gulden boete, de here O. 1500 gulden (beide vonnissen moeten bovendien gepu bliceerd worden in „Bloembollen cultuur"), de chef-boekhouder kreeg 500 boete en de overigen 75. Er werd door I. P. SEABROOKE De gordijnen achter zijn rug wer den opzijgeschoven. Madran had zijn blik gevestigd op de spreker, maar toch ving hij een glimp op van een gedaante, die op hem toesprong. Hij voelde meteen daarop een harde slag legen zijn achterhoofd, die hem te gen de grond deed tuimelen. Hij trachtte op te staan, doch voelde een ijzige koude door zijn hele lichaam. Er werd nog iets gezegd, maar dat klonk steeds meer uit de verte. De kamer scheen opeens donker gewor den. Er lachte iemand VII. DE MAN MET HET LITTEKEN. Norman Clyde had thuis ingespan nen zitten denken over de zaak, wel ke zijn aandacht voortdurend gespan nen hield. Hij kon geen bevredigende theorie opstellen en ten einde raad sprong hij op greep zijn hoed en ging naar buiten. De lucht was fris en prikkelend: duizenden sterren pin kelden boven de stad. Thuis was Clyde tot 't besluit ge komen een bezoek te brengen aan het logement in de Negende Avenue, waar Andrew Black, het laatste slachtoffer, een deel van zijn leven had doorgebracht. Hij keek naar het bord boven de deur. „Callahan Hotel. Alleen voor heren". De smoezige bakstenen gevel met de vuile ramen, waarachter zo goed als nergens licht brandde, lag tegenover het spoorwegviaduct. Na een poosje liep hij de stoep op en ver voegde zich bij de portier. Goedenavond, zei hij vriende lijk. Genavond, antwoordde Callahan, de eigenaar, die zelf voor portier speelde. Het was een grote, hoekige man, met een somber gezicht en hij zag er allerbehalve welvarend uit. Het spijt me, u weer lastig te vallen, zei Clyde, hem een goede si gaar aanbiedend. Ik zou het boeltje van Andrew Black nog eens graag bekijken. U hebt er, hoop ik, niets tegen? Callahan stak de sigaar in zijn vest zak en keek de detective nors aan. Ik moet zeggen, dat jullie wel erg veel belang stellen in die nage laten rommel. Ik wou, dat iemand er een 'paar dollar voor over had. Die was Black me nog schuldig, toen hij hier vandaan ging. Clyde keek de man onderzoekend aan. Wilt u daarmee zeggen, meneer Callahan, dat er, behalve ik, nog an deren belangstelling in de eigendom men van meneer Black getoond heb ben? Zeker, dat bedoel ik precies. Maar ik kan er niet bij, wat jullie er voor belangrijks aan vinden. Wie zijn die anderen? Er is er, behalve u, maar één. En die ander is me vandaag al twee keer lastig komen vallen. Hij is op het ogenblik in de bergplaats in die dingen van Black aan het rommelen. Als u mee wilt doen, ga uw gang. U weet de weg meen ik. Clyde bedankte de portier-eige naar en liep een smalle gang door, waarin een paar mensen over hun krant zaten te knikkebollen. Hij was er zeker van, dat inspecteur Madran wel die andere bezoeker zou zijn. Ook Madran was vast en zeker hierheen gekomen in de hoop, tussen de bezit tingen van Black nog iets te vinden, dat enig spoor zou kunnen opleveren. De moord op Black, het laatste be dreven, was zonder twijfel het beste uitgangspunt bij de onderzoekingen. De deur der bergplaats aan het ein de der gang stond open en in het licht van het kleine electrische lamp je zag hij iemand staan, maar het was Madran niet. Clyde zag daar een van die mensen, die op het eerste ge zicht beslist kleurloos en karakter loos schijnen te zijn. De man was van middelbare leeftijd, middelma tige lengte en schijnbaar van mid delmatige geestvermogens. Zijn ge zicht viel alleen op door het totale gemis van alles, wat een gezicht op merkelijk maken kan. Zijn ogen wa ren heel erg flets en zijn muiskleu- rige haren verward en dof. Zyn neus mond en oren gaven niet de minste uitdrukking aan zijn gezicht en sche nen slechts praktisch nut te hebben. Clyde bleef staan en sloeg hem gade. De man stond gebukt over een versleten en gedeukte koffer en had blijkbaar vruchteloos ergens naar gezocht. Clyde had hem al eens eer der gezien, maar kon nu niet dade lijk op zijn naam komen. Hij wist, dat de man detective was, maar een van het soort, dat een armzalig be staan vindt in het opknappen van on- betekendende zaakjes. Ze hadden el kaar 'n enkele maal, en dan nog heel toevallig ontmoet en Clyde had er niets voor gevoeld, in nader contact met hem te komen. Hij probeerde zich zijn naam te binnen te brengen en opeens viel hem die in. Hallo, Dillinghast, zei hij, rustig over de drempel stappend. De ander hief het hoofd op en staarde Clyde verbaasd aan. Oh, zei hij met eigenaardig toon loze stem: U bent immers Clyde. Norman Clyde? Nu herinner ik me u weer. Zoekt u iets? Clyde keek in de koffer en zag eni ge door elkaar gegooide kledingstuk ken en enkele paperassen. Hij vroeg zich af, waarom Dillinghast belang stelling koesterde voor de moord op Black, een zaak waaraan voor hem toch geen cent te verdienen was. Het heeft er de schijn van, dat u en ik allebei hetzelfde zoeken, ant woordde Clyde: Ik heb die oude kof fer ook al nagesnuffeld, maar ik wou graag nog eens kijken. Eigenaardig geval, niet waar, Dillinghast?? Vindt u?? vroeg Dillinghast, terwijl hij het hoofd een weinig op hief, zodat het licht ten volle op zijn ondoorgrondelijke gelaat viel en toen zag Clyde iets, wat hem tot nog toe ontgaan was. Over de ene zijde van zijn gelaat, OPLEIDINGSSCHIP „NEDERLANDER" IN DIENST GESTELD. Het opleidingsschip voor de han delsvaart „Nederlander", dat een lig plaats heeft gekregen aan het Prin- senhoofd te Rotterdam is gistermid dag in dienst gesteld. Zoals is gemeld, is dit schip, waarop jongens een op leiding van zes maanden tot matroos kunnen krijgen, de verbouwde veer boot „C. Bosman" van de dienst Enk huizenStavoren. De heer J. B. de Wit van de fir ma, die het schip geschikt heeft ge maakt voor opleidingsschip, droeg het over aan de secretaris van de ver eniging .Opleidingsschip voor de Handelsvaart", Phs van Ommeren Pjzn., die o.m. opmerkte, dat het ver bouwen keurig en met liefde is uit gevoerd. Hij accepteerde het schip en het hijsen van de vlag, dat toen volg de, gaf aan, dat het schip in dienst was gesteld. Daarna maakten de vele genodig den gebruik van de gelegenheid af scheid te nemen van commandeur A. Rook, die na ruim 25 jaar dienst met pensioen gaat en opgevolgd is door commandeur H. A. Scheuller. De scheidende commandeur werd o.a. toegesporken door de heer Phs. van Ommern en ds J. W. Schokking namens de zeevarende gemeente van de Hervormde kerk. Hun woorden gingen van geschenken vergezeld. Het produktschap betaalt te goed De heer B. Krab heeft gisteren op de openbare vergadering van het produktschap, voor vis en visproduk- ten, sprekend namens groot- en kleinhandel en de visverwerkende industrie kritiek geleverd op de ho ge posten die op de begroting van het produktschap zijn uitgetrokken voor salarissen en sociale lasten. Daarbij meende hij, dat de toelich ting bij deze posten onvoldoende was. Voor de salarissen is 1.227.090 uitgetrokken, voor sociale lasten 850.000,—. Hierom meende de afgevaardigde de verantwoording voor de begroting niet te 'runnen aanvaarden. Na lang durige discussie werd besloten, dat de door sommige leden verlangde toe lichting eerst bij de begroting voor 1958 gegeven zou worden, omdat de ter tafel liggende begroting nog voor 1 augustus moet worden ingediend. Gooi geen flesjes uit de trein! Rondvliegende scherven van een limonadeflesje, dat zondagavond om streeks tien uur achteloos (of uit ver maak?) uit een snel rijdende trein op het perron van Heeze-Leende werd geworpen, hebben verschillende slachtoffers gemaakt. De verwondin gen van de mensen, die werden ge troffen, waren gelukkig geen van alle van ernstige aard en na behandeld te zijn, konden de slachtoffers de reis voortzetten. Dag-ambachtsschool voor zwak begaafden Het bestuur van de Rotterdamse vereniging voor katholiek nijver heidsonderwijs „Sint Joseph" heeft plannen gemaakt om te komen tot oprichting van een dagschool voor buitengewoon nijverheidsonderwijs voor zwakbegaafden en licht-debie- len naast de gewone katholieke tech nische scholen. Deze voornemens werden gemaakt op grond van de overweging, dat bijna 25% der leerlingen van het ge woon lager onderwijs tot de zwak begaafden behoort. Deze leerlingen doorlopen de zesde klas van de la gere school met moeite of helemaal niet en kunnen daardoor niet wor den toegelaten tot het voortgeze. on derwijs. Een gedeelte van hen kan echter wel worden opgeleid tot een voudige geschoolden, aan wie het bedrijfsleven wel behoefte heeft. „Sint Joseph" stelt zich voor de opleiding voorlopig te beperken tot een algemene opleiding hout- en me- taalbewerken. Het bestuur heeft het gemeentebestuur verzocht, voorge nomen opleiding nodig te verklaren, opdat de gewenste subsidies kunnen worden aangevraagd. Burgemeester en wethouders stellen voor zulk een verklaring af te geven. vrijwel evenwijdig met het kaak been, liep een dunne loodkleurige streep. Het geleek op een litteken doch het was zo dun, dat het niet zou zijn opgevallen, als het licht er niet rechtstreeks opgevallen was. Ik vind niet, dat er zo iets bij zonders is aan de moord op 'n zwer ver, voegde Dillinghast er aan toe. Toch schijnt u belang in de zaak te stellen, bemerkte Clyde scherp. Datzelfde zou ik ook van u kun nen zegen, wierp Dillinghast hem te gen. Zijn gelaat bleef zonder enige uit drukking en zijn kleine, fletse ogen keken op een heel eigenaardige ma niet naar Clyde, als zag hij hem niet. Hoe komt u aan dat litteken, meneer Dillinghast? vroeg-Clyde op eens. De ander schrok en dit trof Clyde zeer, daar hij de vraag zonder enige bedoeling, doch uit louter belang stelling had gesteld. Heel eventjes flikkerde er iets in de ogen van de man, maar toch net lang genoeg voor Clyde om het op te merken en er verwonderd over te zijn. 'n Autoongeluk, zei Dillinghast Hij deed een poging, dit antwoord luchtig te laten klinken, maar toch hield hij zijn gezicht zó, dat het licht er niet meer op viel. (Wordt vervolgd)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8