De ontginning van het Langeveld' vordert gestadig Vierde Kaagdag bracht prachtig zeil weer Eeuwfeest van „Rijsenburg" SHOW van Japanse Camera's JAN WOLFSLAG CINSDAG 23 JULI 1957 OB LETDSE COURANT PAGINA 8 In het Noordwijkse Langeveld grammen nog steed" de draglines!.. Gulzig slaan ze hun stalen schepbak- ken in het zand en tientallen vracht auto's daveren over de wegen. Dit gaat al bijna een jaar lang zo. Tienduizenden kubieke meters zand zijn afgegraven en weggevoerd en de kans is groot, dat op dit ter rein, dat eens een brok ongerepte rimboe was, reeds dit najaar de eer ste bollen geplant zullen worden. Er zijn nieuwe wegen aangelegd, die voor de bollenstreekbewoners een kortere verbinding met 't strand te Noordwijkerhout betekenen (er werd echter zo veel gestolen, dat men besloot ze zaterdag e i zondag af te sluiten!), men heeft honderden me ters sloot gegraven en grote stukken land liggen al op de juiste hoogte, met stro stuifviij gemaakt. Zo hier en daar is men nog bezig met het rooien van bomen door mid del van een lier op de bumper van een vrachtauto en straks zal men ook beginnen met de afbraak van de en kele huizen en boerderijen, die het Langeveld rijk is. Het gehele project is een paar hon derd hectaren groot en is verdeeld in vier „étages". De hoogst gelegen éta ge is die tegen de duinvoet. Dat brengt met zich mee dat men een ingewik keld systeem sluizen, schuiven en sluisjes moet aanleggen om het water ook in de hoogst gelegen gedeelten te krijgen. De eerste „étage" ligt 0.90 m. boven NAP, de tweede 1. m. de der de 2 m. en de vierde 2.50 m. Het wa ter dat via de sloten in de draineer - buizen moet vloeien komt uit het boe zemwater. In theorie was het natuur lijk wel mogelijk het benodigde water op te pompen, maar grondwater heeft een veel te lage temperatuur voor be- Het vrijgekomen veen wordt op grote hopen gereden. vloeiing. Vlak bij de Ruigenhoek heeft men nu een gemaal gebouwd dat het water uit het buitenwater op zuigt en het in een betonnen reservoir pompt vanwaar het verder wordt ge voerd. Drie nieuwe wegen zullen het Lan geveld doorsnijden: langs de duin voet komt de Bovenweg, in het mid den de Middenweg en tot slot de Voorweg. Vrijwel al het land is eigendom van de Stichting ter Bevordering van de Vestiging van Middelgrote en Kleine Agrarische Bedrijven. De voorzitter van deze stichting, de heer P. S. van Leeuwen, vertelde ons, dat eerst gegadigden uit Noordwijk en Noordwijkerhout in aanmerking ko men om grond te kopen. Verkocht zullen worden percelen van VA tot 3 ha groot. Op deze grond zal men een huis met bollenschuur mogen bouwen. In hoofdzaak zullen de gron den komen in handen van vakbekwa me kwekers, die door gebrek aan land hun zaak niet verder kunnen uitbrei den. Over de prijs die het land zal moeten opbrengen kon de heer Van Leeuwen ons nog geen inlichtingen verschaffen en ook niet over de bij drage, die men zal moeten betalen in de ruilverkavelingskosten. De kwaliteit van het land is vanl goed tot zeer best. Dat wil niet zeg- j gen dat de beste bollengrond na het. afzanden te voorschijn is gekomen.) Dat is slechts op bepaalde plekken het geval, maar er zijn ook percelen waar men na het afzanden de grond nog moet omspuiten of diepdelven voor men het zo zeer begeerde grof- korelige zand in de bovenste laag, heeft. Er liggen in het Langeveld momen-1 teel dan ook al zandzuigers met hunj water-en-zand-straal te spuiten en i een bord in de onmiddellijke nabij-, heid waarschuwt: „Gevaarlijk ter rein. Verboden te zwemmen. Drijf zand!". Verschillende plekken zien er zo sinister grijs-glinsterend uit, dat zelfs de fazanten er in een wijde boog om heen lopen. De laatste dagen van het oude Lan geveld zijn dus geteld. En de bloem bollencultuur kan wellicht over een paar maanden al bezit nemen van de eerste percelen verse grond, die men zo broodnodig heeft. Dat hierdoor een groot stuk recreatieterrein verloren gaat, dat het dicht bevolkte Westen óók maar moeilijk missen kan, is na tuurlijk een ander hoofdstuk W.CCC&te in (Zqua-Mavtua, Heiden Holland-team onbereikbaar in de Regenboogstrijd Vanmorgen begon de vierde dag van de Kaagweek weer met een prachtig briesje, waarvan het alleen maar jammer was, dat het weer uit het westen kwam, waardoor er prac- tisch maar één kruisrak in de baan lag. Daar moesten de zeilers vrijwel alles uithalen om winst te kunnen boeken. In de Tandjong Priok-teamwed- strijd der Valkenklasse handhaaf den de gasten hun voorsprong, door met bijna even groot puntenverschil als gisteren te winnen. Aanvankelijk leek het Kaag-team deze wedstrijd te zullen gaan winnen, want op het Norremeer bezette Tandjong Priok de eerste, vierde, zesde en achtste plaatsen, doch geleidelijk liepen de drie laatsten van het team een plaatsje in, hetgeen drie punten scheelde. De uitslag van deze race werd. Tandjong Priok 1, 3, 5, 7; De Kaag 2, 4, 6, 8, zodat de puntenuit- slag 20.1 voor Priok werd, 16 voor De Kaag. Na twee dagen is de totaal stand: Tandjong Priok 41.2; De Kaag 31.1 pnt. Vol belangstelling keken de Kaag bewoners weer na de start van de Valken weer uit naar het vertrek der Regenbogen van de Holland Friesland-teamwedstrijd. De Fries Zijlstra had weer een nieuwe mast op zijn schip, zodat een gelijke strijd verwacht kon worden. De schepen lie-1 te winnen. ten een mooie start zien: Hofland hoog, daarnaast Bakker en Kist, ver volgens de Friezen met Gebuis in hun midden. Hofland hield de Frie zen weer goed in de gaten en Kist deed niet anders, waardoor Bakker gelegenheid kreeg om vrij aan de kop weg te lopen, hetgeen hij na tuurlijk prompt deed. Op het Zwei- land rondde hij als eerste de boeien, gevolgd door Hofland, de Wilde, Kist, Vrolijk, Zijlstra, Gebuis en Alberda. Bij de derde boei brak de schoot van het grotzeil van Vrolijk en toen dit gerepareerd was, lag hij op de laat ste plaatsKansloos! Hofland bleef op het Kruisrak met de Friezen De Wilde en Zijlstra knokken, maar behield daarbij de tweede plaats, ter wijl Alberda als derde de boei op het Norremeer rondde. Het was toen reeds een bekeken race en nadat Hofland op het laatste rak zijn teamgenoot Bakker nog was gepas seerd, werd de uitslag: De Kaag: Hof land 1, Bakker 2, C. Kist 4, A. Gebuis 7, hetgeen een puntenaantal van 22.1 opleverde tegen de Friezen 14. De to taalstand werd daardoor: Holland 48.2, Friesland 23, een verschil, dat niet meer in te halen is. Indien de Friezen morgen de vier eerste plaat sen bezetten, kunnen zij tot 49.1 pnt. komen. Er behoeft dus slechts één Hollander als vijfde binnen te komen, om deze teamwedstrijd vor De Kaag Nieuwe directeur KRO In zijn vergadering van hedenmor- Als 't vaar hoog opsehiet ia do keel - oplaaiend vanuit de maag Dat is geen kwaal die ge nog langer hoeft te dragen. Neem Rennies die blussen de brandende pijn. Voet stoots. Rennies neutraliseren alle overtollig maagzuur en nemen zo de oorzaak weg van die snerpend bran dende pijn. Advertentie. Met een pontificaal lof in de semi nariekapel opende maandag-namid dag mgr. Giobbe, pauselijk internun tius in Nederland, de officiële viering van het 100-jarig bestaan van het aartsdiocesane groot-seminarie Rij- senburg. Talrijke gasten hadden zich gen heeft het bestuur van de KROin de ruime kapel verzameld. tot directeur benoemd, de heer A. J. J. v. d. Made. De heer Van der Made was waarnemend directeur sinds het overlijden van de heer P. A. M. Speet. Fraaie collectie toestellen Om de lezers een indruk te geven van wat Japan tegen woordig op het gebied van foto- en ciné apparatuur vervaardigt houden wij gedurende korte tijd in onze etalage een show van moderne Japanse camera en acceasoires-modellen, met vermelding van de (zeer inte ressante) prijzen. Verzuim de gelegenheid niet een kijkje te nemen en vraag gerust binnen inlichtingen over deze voortreffelijke serie appa ratuur. Foio-Ciné Breestraat 123, t.o. het Stadhuis. Zuivere foa£fie in de textielfiandet Een nieuw artikel heeft sinds zaterdag zijn intrede gedaan op de toonbanken van duizenden Nederlandse textiel vinkels. Temidden v. n de sokken, de theedoeken en het handgaren stonden pakjes koffie: het antwoojd van de textielorganisatie op het cadeaustelsel van vele kruideniersbedrijven. De huisvrouwen vinden het best zo en de zilveren pakjes gingen vlot van de hand. Onder de officiële gasten bevonden zich onder andere de minister van Onderwijs, Kunsten en Wetenschap pen, mr. J. M. L. Th. Cals; de com missaris der koningin in de provin cie Utrecht, mr. C. Th. E. graaf van Inden van Sandenburg; voorts dr Jong, conrector van het Hervormd Theologisch Seminarie te Driebergen en dr F. Boerwinkel, directeur van ,Kerk en Wereld". Mgr. Alfrink ste"" le in zijn woord van gelukwens aan het feestvierende groot seminarie onder meer, dat aan elke opleiding voor- en nadelen kle ven, doch welke opleiding men ook bezit, zij moet voortdurend aangepast worden aan de wisseling van de tij den. De priesters van nu moeten de blij de boodschap prediken aan de ner veuze angstige mens van nu. Daarom moet hij voor hen openstaan. Doch daarmede is ook de spanning tussen openheid en geslotenheid van het se minarie nog toegenomen. Naast meer openheid naar de mens moet meer afzondering met God komen. Dit is de problematiek van het hui dige seminarie. Prof. dr. ir. F. Ph. A. Tellegen ont wikkelde enige gedachten over de zielzorg in de toekomst. De officiële viering gaat vandaag verder met een bijeenkomst van en kele honderden priesters op het se minarie, voor wie mgr. Alfrink een pontificale H. Mis van dankbaarheid zal opdragen, Kindercirkus „Knikkebeen" Mademoiselle Petite kijkt een beetje schuchter rond na haar optreden tij dens een repetitie. Zij dankt met een keurige buiging voor het uitbundig applaus dat zij ontvangt van haar „grote" medeartisten. Mademoiselle Petite is maar klein, om precies te zijn slechts 65 cm. hoog, maar haar nummer is groots. Zij schijnt nog sleohts uit kraakbeen te bestaan. Iedereen is een beetje vertederd door het parmantig optreden van de klein ste artiste uit het circus. Er is ondertussen lijn gekomen in de ogenschijnlijke chaos. De repeti ties ademen nu een sfeer van discipli ne en orde. Het geroezemoes is ver dwenen en ieder wacht gespannen op zijn of haar beurt, om precies op tijd aan de slag te kunnen. Met een sierlijke buiging brengt Miss Diana haar ponny-paardjes voor. Het zijn er wel twintig, die onbe rispelijk in galop de piste binnen draven. Er is veel te zien vandaag. Daar zijn ook de nieuw-geëngageer- de Surinaamse artisten. Zij hebben een voordelig contract gesloten met de directie van het circus en de spreekstalmeester kan niet nalaten dit met enig bravour te vertellen. Ondertussen wordt al weer een nieuw nummer voorbereid. Antoin de Poelmeer, een gerenommeerd ar tist, is naar de „vliegende trapeze" geklommen en als hij zijn toeren ver richt is het doodstil. Dat is het ook als Captain J. L. Loyd Grand zich gereed maakt voor zijn wereldbe roemde „dodensprong". Geen wonder dat geen enkele verzekeringsmaat schappij deze man wil opnemen. Als De heer en mevrouw Webber za gen er gisteravond beplaald wat gealarmeerd uit toen zij de ten toonstelling aqua hortus binnen gaand plotseling door een groep mensen omringd werden die hen aandachtig begonnen te bekij ken. Zij wisten toen nog niet dat de vrouwelijke helft van dit echtpaar: mevr. G. Webber Post het geluk had de tiendui zendste bezoeker van deze aqua- riumijtentoonstelling in de Hor tus Botanus te zijn. Anders werd het toen zij be gonnen te begrijpen, waarom deze drukte werd gemaakt en de heer J. Sieval, vorzitter van de tentoonstellingscommissie het woord tot hen richtte. Een kolos sale mand met fruit en een mand met bloemen, die geschonken werd namens de tentoonstelling „Romantiek en Bloemen" ver wisselden van eigenaar. De heer Webber (instrumentmaker) had gecombineerde kaarten gekocht voor „Romantiek en Bloemen" en „Aqua-Hortus"; hij is zelf aquarium-liefhebber, hoewel het huis aan de Zonneveldstraat 1 geen ruimte biedt voor deze liefhebberij. Bij de foto: De heer Sieval feli citeert de 10.000ste. De heer Visser, artistiek leider, ziet toe. iedereen verlucht op, want het schijnt elke keer weer een dubbeltje op zijn kant. En zo wordt het gehele programma afgewerkt. Te veel om te vermel den. Pietro Longo op het smalle ijzer, vliegende schijven, de charme van het ballet, Mr Finger en Mr Little Finger, jongleurs met wereld naam en nog veel meer. Di1 alles zal vanaf 29 juli in het Kindercircus Knikkebeen worden vertoond. Een programma van ge zonde ontspanning voor jong en oud. Het circus, in stand gehouden door het R.-K. Comité van Vacantiebezig- heden voor de jeugd. Komt U ook? Natuurlijk!! Het Comité en de hard werkende artistjes rekenen op U. Bij het baden in zee is gister ochtend een op Terschelling logeren de Duitser verdronken. De man raak te in moeilijkheden en werd na een half uur uit het water gehaald. Toen waren de levensgeesten reeds gewe- hij weer op zijn benen staat ademt ken. JCatwy&ae fiwia frauwt vCiegtuiy Een Katwijkse firma heeft een nieuw Nederlands vliegtuigje gebouwd, dat deze week op Zestienhoven proef vluchten maakt. De HA-OO, zoals de aanduiding van het toestel is, heeft een zeer eenvoudige constructie van stalen buizen, hout en linnen. Onder de vleugels en achter de cockpit kun nen sproei-tanks gemonteerd worden de machine is n.1. hoofdzakelijk bestemd voor sproei- en zaaiwerk. We zien op deze foto de ontwerper, de heer J. Velberg (staande) in ge sprek met de invliegei en directeur van de Katwijkse firma, de beer J. Hoekstra. In de inzet de machine in de lucht.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6