Romantiek en A.O.W. gaan hand in hand 1 LIED IN MAJEUR... Eerste H. Mis pater Ton Servaas 0. Cap, Agenda van de Leidse Raad DINSDAG 23 JULI 1957 DF I.ETDSK COUPANT PAGINA 7 t Gisteren hebben de bejaarden van Leiden voor de eerste maal gratis toegang gekregen tot de tentoonstelling „Romantiek en Bloemen". Op vertoon van hun A.O.W.-kaart. Zij maakten grif gebruik van deze gelegenheid. In de middaguren wandelden vele Leidenaars, die de middel bare leeftijd gepasseerd zijn, over de paden van dit schone park. Zij vonden hier inderdaad de ge wenste romantiek; alleen al het zien van 'n oude slee of een be jaard wagenstel opende voor hen de deur naar de herinnering aan een goede oude tijd en herinne ring is het enige paradijs in dit leven waaruit we niet verdreven kunnen worden. Wij vonden een groepje bezoe kers bereid plaats te nemen on der Van der Werff en „aan ro mantiek te doen". Onze bezoekers reageerden hierop op hun geheel eigen wijze zoals de foto laat zien. Het druk redenerende tweetal, dat wij aantroffen in de buurt van de afdeling bloemsierkimst, sprak over de jongste politieke ontwikkelingen. Het is wel duidelijk, dat de ernst van het leven niet door en- enkele rietmatten van de roman tiek gescheiden kan worden. GEM. AANKONDIGING VERORDENING OP VERGUNNINGS- EN VERLOFSLOKALITEITEN EN LOGEERINRICHTINGEN De burgemeester van Leiden brengt ter openbare kennis, dat op de Secretarie dier gemeente (kamer 125) voor een ieder gedurende drie maanden ter lezing is nedergelegd zijn besluit van 19 juni 1957, tot vast stelling van de voorschriften als be doeld in artikel 3a van de Verorde ning op vergunnings- en verlofloka liteiten en logeerinrichtingen. De voorschriften bepalen op wel- ke wijze de houders van logeerin- j richtingen aan de politie opgave die- 1 nen te verstrekken van de personen, die bij hen aankomen tot het houden van nachtverblijf. Méér geld voor school Timorstraat Op 22 maart 1954 besloot de Leid se raad medewerking te verlenen aan het bestuur van de Inrichting van Liefdadigheid voor Roomsch-Katho- lieken te Leiden voor de bouw en inrichting van een school voor ge woon lager onderwijs aan de Timor straat. Een krediet werd beschikbaar gesteld vam 330.000. Dit krediet be vatte een post van ƒ26.000 voor de aanschaffing van leermiddelen en meubilair. Uit de thians uitgewerkte raming van kosten blijkt, dat voor leermid delen en meubilair een bedrag nodig zal zijn van rond ƒ58.160, zodat een aanvullend krediet nodig is van /3'2.160. De afwijking van de oor spronkelijke raming moet groten deels worden toegeschreven aan het feit, dat ten tijde van het beschik baarstellen van het krediet nog geen begroting voor de eerste inrichting aanwezig was, zodat de kosten slechts zeer globaal konden worden geraamd, en voor een ander deel aan de omstandigheid, dat sedert het tijd stip van de raming de prijzen ge stegen zijn. De door het schoolbestuur ver schuldigde waarborgsom zal een ver hoging ondergaan met 15 procent van ƒ32.160 of ƒ4.824. „Romantiek en Bloemen" verwacht de 5000ste Weerklank uit den vreemde Werd eergisteren bericht ontvan gen door het comité „Romantiek en Bloemen", dat een inwoner van Eibergen in de Achterhoek een bloe- mengroet uit Leiden had ontvangen, gisteren ontving men antwoord uit Duitsland. De kaart, die tot nu toe de grootste reis maakte, werd gevonden door Rosemarie Thiel, Schwarzbach bei Wasungen. Kreis Meiningen; Thürin- gen. Bezirk Suhl, Deutsche Demo- kratische Republiek. Ze schrijft: Am. 18 juli,früh 9 Uhr war ich im Besitz von ihren schonen frischen Blumen und drie gut erhaltene Ballons. Bef inde mich in groszer Freude und schreibe hier- mit meinen allerbesten Dank. Mit Grusz: (w. g.) Rosemarie Thiel. De tweede melding kwam uit West- Duitsland: Johann Winterberg Dü- dinghause 15, Kreis Brilon in West- fahlen stuurde in dank zijn antwoord met de mededeling, dat het prachtig weer was in de bergen van zijn land. De romantiek van deze luchtpost is, evenals het steeds toenemend aan tal bezoekers, een aanmoediging voor het organiserend comité en voor de ontwerper, de heer G. J. Kiersch. Wanneer het bezoek zo blijft lo pen, als het gisteravond was, ver wachten de organisatoren, dat he denavond de vijfduizendste bezoeker de ingang zal passeren. Het spreekt vanzelf, dat hem (of haar) een for midabele bloemenhulde gebracht zal worden. MODEVAKONDERWIJS. Bij het te 's-Gravenhage gehouden examen vanwege de bond van lera ressen bij het mode vakonder wijs slaagde voor coupeuse mej. S. de Hoog te Pijnacker, voor costumière mej. C. v. Rijn, Roelofarendsveen beide leerlingen van mej. H. M. God- dijn te Leiden. LEIDSE MULO-EXAMENS. Voor het eindexamen mulo-A, af genomen door de stichting „Het R.K. mulo-examen", slaagden te Heemste de de dames: Toos Boers, Joke Boe- re; Elly Barends; Marga Bos; Miep Boorsma, allen leerlingen van de R.K. Mulo-Mariaschool aan de Haar lemmerstraat. (Voorlopige opgave). LOONCOMPENSATIE KOST LEIDEN ƒ80.000.— De kosten voor de looncompensa- tie in verband met de huurverhoging, die op 1 augustus a.s. ingaat, worden voor de gemeente Leiden geraamd op 80.000.voor de komende vijf maanden. - KRUIMELDIEVEN De politie te Leiden heeft een vier tal minderjarige Leidenaars aange houden, die in de periode van ok tober 1956 tot heden 15 inbraken en insluipingen hebben gepleegd. In hoofdzaak bepaalden ze hun werkter rein tot kantoren en kleine bedrij ven, die ze doorzochten op de aan wezigheid van geldbedragen. Een enkele maal ook werd een particu lier adres met een bezoek' vereerd. Eén van de vier jongelieden, een 15-jarige knaap, is voorgeleid en opgesloten. De heer J. Bosboom neemt afscheid van de L.D.M. De heer J. Bosboom, hoofdopzich ter bij de N.V. Leidsche Duinwater- Maatschappij, zal op 5 augustus a.s. dit bedrijf na een 40-jarig dienst verband gaan verlaten. Maandag 5 augustus a.s. zal er in Oud-Hortuszicht tussen 5 en 7 uur nam. een afscheidsreceptie worden gehouden. Geslaagd De heer W. Verboog, Leiden, slaag- da 22 juli te Amsterdam voor het staatsexamen tolk/vertaler in de Engelse taal. Kindercircus „Knikkebeen" Op woensdag 24 jplie a.s. worden verwacht in het gymnastieklokaal Pieterskerkplein, des morgens 10 uur, de jonge acrobaten, des middag 2.30 clowns en de indianen. 5-Meilaan krijgt blijvende bestrating De Leidse 5 Mei-laan, die in het verlengde ligt van de 5 Mei-'brug over de Trekvliet bij de H.C.W. zal binnenkort blijvend wegdek krijgen. Deze laan moet als een verkeers ader worden beschouwt. Alle nieuw bouw in Leiden zuidwest zal immers door deze laan via de Herenstraat met het centrum verbonden worden. Links en rechts van de 5 Mei-laan worden in lange straten huizen ge bouwd. Hier liggen de complexen van De Goede Woning, de midden standsflats die door de aannemer Kuyl worden gebouwd, de projecten van de Pamagro, die over enige jaren hopelijk niet te véél jaren tezamen een geheel nieuwe woon gemeenschap zullen vormen. De 5 Mei-laan zal aan de andere zijde aansluiten op de straatweg naar Voorschoten. Voorlopig zal de weg alleen slechts reiken tot aan de Churchill-laan. Van 't kruispunt bij de Churchill- laan zijn twee gescheiden verkeers- banen geprojecteerd, breed 7 meter, .waarvan tevens een strook voor het rij wiel verkeer genomen zal worden. Men streeft naar een gelijkmatige overgang van het profiel met twee gescheiden verkeersbanen en ge scheiden rijwielpaden naar het weg- profiel van de oprit naar de 5 Mei- brug, welke een rijwegbreedte van 9 meter heeft. Dit geeft verkeers technisch belangrijke voordelen. De aanleg van het weggedeelte De velen, die al van de 5 Mei-laan gebruik maken om de woningen rond Boshuizerkade en Hoflaan te bereiken, zullen deze wegaanleg met vreugde tegemoetzien. Wij hopen, dat er straks ook iets aan de ver lichting van deze weg gedaan zal zijn. BOUWFONDS KOOPT WEER GROND TE LEIDEN In verband met de voorgenomen bouw ter plaatse van 24 woningen, heeft de n.v. Bouwfonds Nederland se Gemeenteen, gevestigd te 's Gra- venhage, verzocht van de gemeente te mogen kopen de percelen bouw- terein, tezamen groot 3805 m2, ge legen ter weerszijden van de Duy- vendakstraat in de Rodenburgerpol der. De te koop gevraagde grond is vol gens het uitbreidingsplan „Leiden- Rodenburgerpolder" bestemd voor de bouw van middenstandswoningen in gesloten bouw. Met adressante is overeenstemming- bereikt omtrent de verkoopprijs van ƒ25.per m2 (bouwrijp, niet opge hoogd), Ouders van 110 kinderen in de leerplichtige leeftijd hebben b. en w. verzocht over te gaan tot de stichting van een lagere school met onderwijs volgens de Montessorimethode, be stemd voor de Professorenwijk en aangrenzende wijken, en een hoofd voor deze school aan te stellen. Van de 110 kinderen, vermeld op de bij het verzoek overgelegde leer- lingenlijst, bezoeken 80 kinderen de Montessori-afdeling van de openbare school voor gewoon lager onderwijs aan de Burggravenlaan, 2 kinderen zijn leerling van de Leidse Buiten school en 28 kinderen zullen voor het eerst naar school gaan. Hieruit blijkt, dat het aantal van 100 leerlingen, dat wettelijk is ver eist om de Montessori-afdeling van de school aan de Burggravenlaan te kunnen omzetten in een zelfstandige lagere Montessori-school, ruim schoots aanwezig is. De vermoedelij ke bezetting van het eerste leerjaar, n.l. 28 leerlingen, maakt het, mede aannemelijk, dat deze nieuwe Mon tessori-school zal kunnen uitgroeien tot een volledige school met 6 leer krachten. B. en W. stellen dan ook voor deze school te stichten op nader te bepa len datum. Victotie-meisjes op kamp 22 Meisjes van de r.k. gymnastiek vereniging „Victorie" zijn ook dit jaar weer op kamp gegaan. Een van de meisjes schreef ons op getogen brieven over de reis, de aankomst en het kampleven. Wij zul len er het een en ander uit overne men. De meisjes zijn per fiets vertrok ken nagezwaaid door de ouders en bestuursleden van de Lusthof laan te Leiden met als eerste bestem ming Schoonhoven. In Leiderdorp ontstond echter de eerste vertraging, omdat Beppie Burgmeier en juffrouw Van Noord terug moesten, daar zij hun koffersleuteltjes vergeten hadden. Bij Hazerswoude meldde zich de eer ste lekke band, de eerste in 'n lange reeks. Het pechvogeltje fietste mee. Ook de regen kwam in stromen op de meisjes neer, maar de stemming heeft er geen moment onder gele den. In Schoonhoven sliepen de meisjes in een hordehol van de verkenners, dat goed voorzien was van stro. Na een nacht, waarin de laatste in slaap viel om half drie en de eerste om 4 uur al weer wakker werd, was men 's morgens al vroeg klaar voor de tweede start. Vier lekke banden moes ten geplakt worden vóór de deel neemsters om 5 uur vermoeid maar tevreden in Vught aankwamen. De tweede nacht verliep rustig. De i volgende dag om half één werd het kamp officieel geopend. De vereni gingen, 24 in getal, stonden keurig voor de tenten aangetreden. Helene Kriek hees de kampvlag, terwijl het Wilhelmus gezongen werd. Aalmoe zenier Pennak zegende het kamp in, terwijl de meisjes het „O Sterre der Zee' zongen. De loco-burgerneester van Vught, R/Jijn ouwe trouwe v. d. Werff Nog tronend op 't omsloten erf, ik wijdde jou mijn droeve zangen want IN mij was een stil verlangen; dat middels JOUW gesteende oren f óók wie het aanging zouden horen van wat verloren ging r\e eerlijkheid is 't die gebiedt te schrijven thans een tweede lied. NU echter geen mineur-accoorden, maar louter vreugdevolle woorden, want bij de Leidse Burgerij klopt thans het hart weer, vrolijk blij om wat hèrgeven werd I"\e stille bank bij v. d. Werff U is niet meer een verboden erf voor wie vergrijsd en oud van leden deez bloemenlusthof wil betreden. Aan HEN zal men geen entrée vragen en IEDER burger, oud van dagen is welkom tot vier uur Temidden van een bloemenpracht waar 'n kleurengamma lokkend wacht, kunnen de oudjes zich verpozen en (wie weet!) zelfs nog minnekozen! Niet langer zijn zij meer verdreven! er schijnt weer zon in 't oude leven om wat hergeven werd Mijn ouwe trouwe v. d. Werff eenmaal de trots op Leiden's erf ik wed, wanneer je nog kon spreken je zeggen zoudt: „Da's goed bekeken! Ik dank de organisatoren om vreugd in 't oude hart herboren door wat hergeven werd".... Leidse Agenda WOENSDAG 24 JULI Rozenkranskruistocht, St. Petrus- kerk, 7 uur nam. Dienst der apothekenDe avond en nachtdienst van de apotheken te Leiden en Oegstgeest wordt waar genomen door: apotheek Kok, Rapen burg 9, tel. 24807. Apotheek Oegst geest, Wilhelmianpark 8, tel. 26274. TENTOONSTELLING Romantiek en bloemen Van der Werffpark, dagelijks van 10 uur v.m. tot 11 uur nam Tot en met 14 aug. Aqua Hortus Oranjerie Hortus Botanicus, dagelijks v. n 10 uur v.m. tot 10.30 uur nam. Tot en met 28 juli BIOSCOPEN. Casino: „Staatsvijand no. 1", alle leeftijden. Lido: „Sport staalt spieren", alle leeftijden. Luxor: „Mijn hart zingt voor jou", alle leeftijden. Trianon: „Stan Laurel en Oliver Hardy bij de luchtbescher ming", alle leeftijden. Rex: „Bloedige zonsondergang", 14 jaar. Laatste Berichten Tijdens het provinciaal kapittel der paters Capucijnen dat vanmorgen te 's Hertogenbosch is begonnen, is pa ter Auxentius van Schalkwijk o.f.m.cap tot provinciaal gekozen. OEGSTGEEST Gunning grond en rioleringswer ken Bejaardencentrum De direk- teur van gemeentewerken heeft na mens b. en w. het maken van grond en rioleringswerken voor het bejaar dencentrum gegund aan de fa J. Mens te Lisse. Op maandag 5 augustus hoopt frater Wolfgang (Ton) Servaas o.f.m. Cap., wiens ouders wonen Zeeman laan 14 te Leiden, de wijding van het H. Priesterschap te ontvangen uit handen van mgr. W. M. Bekkers, bis schop-coadjutor van 's-Hertogen- bosch. De plechtigheid zal plaats vinden in het Capucijnen-klooster te Udenhout. Op zondag 18 augustus hoopt pater Servaas zijn eerste plechtige H. Mis op te dragen in de St. Petruskerk te 9.15 uur. Pater Wolfgang (Ton Servaas) werd geboren 30 november 1930 te Probolinggo. Na geslaagd toelatings examen voor de HBS ging hij toch lie ver naar het klein seminarie van de P.P. Capucijnen, dat ondergebracht was in een noodgebouw in Tilburg, daar het oorspronkelije seminarie te Lange weg (N.-B.) door oorlogshan delingen voor 't grootste gedeelte verwoest was. Na enkele jaren kon den de P.P. Capucijnen beslag leggen op huize „Beresteyn" te Voorscho ten. Na het klein seminarie met vrucht doorlopen te hebben, volgden een jaar noviciaat te Enschede en hogere studies te Helmond en Uden hout. De gemeentraad van Leiden, verga dert op maandag 29 juli a.s. te veer tien uur. Te behandelen onderwerpen zijn o.m.: Benoeming van een viertal tijdelij ke leerkrachten aan het Rembrandt- Lyceüm. Mej. G. C. A. Pot en de he ren D. Bosma, ir Grandjean en J. Herfkers. Benoeming van een tijdelijk leraar in de lichamelijke oefening aan de gemeentelijke bedrijfstechnische school De heer P. J. J. Westbroek. Benoeming van een hoofd van de openbare lagere Montessori-school aan de Rijnsburgersingel. De heer H. Th. Bronner. Benoeming van een tweetal onder wijzeressen aan de openbare lagere Montessori-school aan de Rijnsbur gersingel. Voorstel inzake het verlenen van ontslag aan een tweetal leerkrachten bij het openbaar lager onderwijs. Voorstel inzake het verlenen van voorschotten cp de exploitatievergoe ding over 1957 aan de besturen van bijzondere kleuterscholen. Voorstel inzake het verhogen van het bij raadsbesluit van 23 januari 1956, no. 20, beschikbaar gestelde kre diet voor de stichting van de r.-k. school voor gewoon lager onderwijs aan de Timorstraat. Voorstel inzake het stichten van een openbare school voor Montesorri- onderwijs in het zuid-oostelijke stads deel. Voorstel inzake het verlenen van extra-subsidies voor de jaren 1955 en 1956 aan de Openbar-j Leeszaal en Bi bliotheek „Reuvens". Voorstel inzake het verkopen van bouwterrein gelegen aan de Duyven- dakstraat. P.,Qts,nc] Geboren: Jan Willem Adriaan, z.n J. W. de Lange en B. M. T. Meu- lenkamp; Sara Maria, dr. v. J. Oos terhof en C. Crispijn; Robert Petrus Clemens, zn. v. P. Roessingh van Iterson en K. C. Schrewelius; Eve lien, dr. v. J. A. P. M. Beekmans en I. BorgmeUer; Yvonne Caroline, dr v. W. A. Schneider en J. var der Hoek; Willem, zn. v. P. Heijboer en C. Bregman; Arie. zn. v. F W. Fi- larski en M. E. den Os; Christine Francine Caroline, dr. v. A. R. Striik en W. E. Lieveld: Leendert, zn v. P. Berkheii en A. H. Baak; Grada An- tonie, dr. v. R. Jetten en A. G. de Ridder; Anita, dr. v. C. Sanders en P. J. Waltmans; Robert Gerrit Jacobus, zn. v. G. Keereweer en G. J. War mond; Petrus Leonardus, zn. v. J. P. J. Fleur en C. G. van der Salm; Christine Nicolette. dr. v. A. J. M. v. Heeringen en P. B. H. Lancel: Bri gitte Geertruida Josephina Maria, dr. v. T. A. M. Gerdes en M. B. Laken; Geertruida Cornelia Maria, dr v. A. J. van Schagen en G. M. Vink; Cor nelia, dr. v. D. Twigt en M. Maag- delijn. Gehuwd: A. de Vet en E. C. de Vries; A. A. Vreeken en C. Kloots; C. Develing en C. Slégtenhorst; B. C. Slegtenhorst en C. C. Develing. Overleden: A. S. Knoche weduwe van: J. Overzet, 74 jr.; A. E. Breede- veld vrouw, 89 jr.; P. Berg-hoeff man, 75 jr.; B. L. de Bruijn man, 43 jaar. die tot de genodigden bij deze plech tigheid behoorde, sprak de meisjes toe, waarna de inspectie der tenten volgde. De tent van de Leidse meis jes werd keurig in orde bevonden; vorig jaar won het Leidse groepje de beker, die werd uitgeloofd voor orde en netheid in en rond de tent. 's Middags bezochten de Victorie- meisjes de IJzeren Man. Na het avondeten brachten zij de avond met hersengymnastiek door. NIET-BEZORGING Bij eventuele NIET BEZORGING van De Leidse Courant gelieve U te-, lefonisch te reclameren alleen nami mer 20935 tot 19.00 uur (7 uur). Zaterdag 17 uur (5 uur). 1 WU kunnen dan alsnog trachten V, een exemplaar te doen toekomen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5