De Snoi*i*endeSnor Gladiolen-gala op de Haarlemse keuring BANKROOF te ASHEVILLE Scheep 3 5 15 Tm 23 26 27 1 32 Kruisheren in België DINSDAG 23 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 2 De keuringscommissie had maan dag geen „vroegertje". Er vielen zo verbluffend veel gladiolen te keu ren, dat men, bij wijze van spreken, door de bomen het bos niet meer kon zien, en niet de eerst de beste expers verklaarden zonder meer, dat zij geen weg meer in de doolhof der soorten weten te vinden. Geen plekje op de tafels was onge bruikt en de moeilijkheid is, dat vrij wel alle getoonde variëteiten nog mooi en best waren ook. Neem bijv. de inzending van Konijnenburg Mark. Noord wijk. Tientallen ver schillende kleuren prijkten daar in alle mogelijke nuances van de voorname paarsblauwe Gavotte tot de vrolijk getinte Nola, lichtrood met donkerrood merk, van de fraaie Tannhaüser, fris roserood met witte keel tot de typische groengele Groe ne Specht met de best gebouwde takken. En daartussen: de forse rose Rigoletto, de flonkerend rode Tirol, de „hard"-lila Rêverie, de schitte rend scharlakenrode Opera en vele, vele andere variëteiten. In de groep van P. Visser, St. Pancras, was de aparte Faust, donkerrood met zeer groot rosewit merk, al heel opval lend. Van deze inzender was er ook een groepje kleinbloemige gladiolen, waarvan 222, geel met purper, sterk in het oog sprong. C. J. Wigchert, Santpoort, liet weer de fraaie La- vender Giant en Dutch Beauty zien. Uitstekende gladiolen had ook K. Kooy Zn. St. Pancras, vooral in het rose genre liet deze firma extra beste aanwinsten zien. Bijvoet Co. Overveen, etaleerde de slanke, rode Mentor en de zalmrode Madame Coty. Van Joh. Captein, Heemstede, zagen we enkele zeer verdienstelijke kleinbloeminge aanwinsten. In het groepje van JonkmanHulsebosch, Sassenheim, vonden we de rode San té extra best met de lange, goed ge bouwde tak en de frisse rode kleur. Een collectie met enkele beste nieu wigheden bracht ook P. v. d. Meer Zn, Noordwijk, voor het voetlicht. We noemen o.m. $e lichtoranje Ni- ranjita, de lichtzalmrose Lola en Maria, de helderlilarose Conception en de dieplila Titan. Gebrs. Vink, Noordwijk, waren er met de uitste kende purperen Don Camillo, de fel rode Tamboer, de aparte purperrose Albert Verweij en diverse andere soorten. Flaming Arrow is een hel derrode soort uit Nieuw Europa, die voor het voetlicht werd gebracht door A. Turnhout, Noordwijk. Van G. Beukers, Noordwijk, zagen we weer primulinus-gladiolen. Uitblin kers vonden we lila no. 37 en de lichtrode no. 4. Ter onderbreking van het gladiolengala liet de fa. P. Drost, Lisse, de decoratieve Hae- manthus multiflorus zien, een bolge was met zeer grote bolvormige oranje-rode bloemschermen, die door de liefhebbers nog al eens „poeder kwasten" worden genoemd. Acidan- thera Tubergenii Zwanenburg van de fa. Van Tubergen uit Haarlem kreeg het getuigschrift eerste klasse. Daarnaast prijkte een vaasje met de oranje Crocwmia masonorum, eei prachtig knolgewas je, dat een „kam' bloemen produceert, in de geest van een reuzenfreesia en voor het overi ge verwantschap vertoont met Mont- bretia. G. Lubbe Zn, Oegstgeest, etaleerde de grote donkerblauwe Agapanthus Blue Giant. Om nu weer over te schakelen naar de gladiolen: C. S. van Dobben en Bruijn jr. Noordwijk, bracht de mooie primuli- nus gr. Long Run, een lange goed gebouwde tak (helderrose van kleur met een „getijgerd" hart) mèt de witte, iets lila getinte 616. Tot slot: een imponerende groep van H. J. Salman Zn. Noordwijk, met de zeer aparte vaal-lila Scarlath, de purperen Lincoln Day, de vuurrode Kiss of Fire, de oranjerode Oranje Nassau, de rose Rossini, de gele, rood getekende Margareth Mitchell, de mooie Pastel Beauty, lila met licht purper merk, dr. Schweitzer, licht rood met groot wit merk in de keel, en vele andere soorten. DE SPECIALE ROULETTE. De rechtbank te Rotterdam heeft vanmorgen de 66-jarige P. W. J. uit Aotterdam veroordeeld tot een ge vangenisstraf van 4 maanden met aftrek en vernietiging van de in be slag genomen apparatuur. Hij werd er van verdacht in een gehuurde ka mer aan de Roovalkstaat in de Maas stad gelegenheid te hebben gegeven tot roulettespel. De 50-jarige koopman G. van P. uit Rotterdam, die hieraan had medegewerkt, werd veroordeeld tot een gevangenisstraf van 2 maan den met aftrek. Er werd in de kamer gespeeld met twee roulettes. Eén er van had een dubbele bodem, waarin een mecha niekje zat, waardoor „vals" gespeeld kon worden een Haags pension houder had aan deze roulettetafel een erfenis van 26.000 verspeeld. De 42-jarige handelaar in redding- vesten L. C. F., die de kamer in de Roovalkstraat had verhuurd, werd wegens medeplichtgheid veroordeeld tot vier maanden met aftrek. Een onbekende heeft maandag op een buitengewoon koelbloedige wijze personeel van een bank te Asheville in de Amerikaanse staat Noord- Carolina gedwongen hem 42.857 dol lar te geven. De man kwam de bank binnen met een lange kartonnen doos. Hij zette de doos op een tafel en ging een chèque uitschrijven. Toen het ogen blik hem gunstig leek, haalde hij een jachtgeweer uit de doos, die hij op de directeur richtte met de woor den: „Blijf rustig. Ik maak geen grapjes". Vervolgens wierp hij vijf personeelsleden een zak toe en ge bood hen deze met bankbiljetten te vullen. Toen de vijf bankbedienden hem hadden bediend, nodigde hjj het per soneel en een klant uit de kluis bin nen te gaan, die hij achter hen sloot. Daarop verliet hij de bank. Prof. T. Kotarbinski, president van de Poolse academie van weten schappen, heeft maandag in het com munistische partij orgaan „Tribuna Ludu" geschreven, dat de Poolse Proefkonijn mag door Suezkanaal Het Deense vrachtschip „Birgitte Toft" mag met een voor Haifa (Is rael) bestemde lading rijst en stuk goederen door het Suez-kanaal va ren, maar de enige Israëliër onder de bemanning, de matroos Rafi Eilon, is gearresteerd. De „Birgitte Toft", die 2355 ton meet, kreeg gisteren toestemming door het kanaal te varen, nadat de lading in de haven van Suez was gecontroleerd door de Egyptische douane en een wacht aan boord was geplaatst voor de hut van Eilon. Eilons fototoestel werd na zijn ar restatie in beslag genomen. De ma troos maakte deel uit van de beman ning sedert het laatste bezoek van de „Birgitte Toft" aan Eilat, de Is raëlische haven aan de Golf van Akaba. De „Birgitte Toft" is het eerste schip met een voor Israël bestemde lading dat door het Suez-kanaal mag varen sedert de heropening van het kanaal, Vermoedelijk zal het schip geen faciliteiten krijgen tijdens de vaart door het Suezkanaal. Men neemt aan dat Egypte wat dit schip betreft een H. Priesterwijdingen De Aartsbisschop van Utrecht, Z.H. Exc. mgr. dr. B. J. Alfrink, heeft zon dag in de kathedrale kerk te Utrecht de H. priesterwijding toegediend aan de volgende theologanten van het Se minarie „Rijsenburg" te Driebergen: Voor het Aartsbisdom Utrecht: A G. Berendschot, G. W. Bouwman, G W. A. Broekhuis, R. J. Bunnik, H. H, J. Egbers, J. J. Helthuis, D. J. M. van der Hoorn, J. G. B. Jansen, J. H. Klein-Zeggelink, C. A. P. Lenting, G. A. M. Lesscher, C. P. A. Mijnhout, H. J. M. Nouwen, C. J. Pannekoek, N. Peeman, E. J. J. Schooorlemmer, L. Spit, W. P. Verpoorten, G. L. Vos kuilen, S. A. G. van Wiggen en H. J. van Wijnbergen. Voor het Bisdom Haarlem: A. H. Beemer, G. H. I. van den Berg, H. A. A. Hak, N. F. R. M. Kok, J. C. Schoot en A. H. M. Tönis. Voor het Bisdom Rotterdam: J. Th. M. van Baardewijk. En aan de eerw. frater A. Anne- garn O.C.S.O. van de Abdij O. L. Vr. van Sion te Óiepenveen. Theologische week te Nijmegen Op uitnodiging van de theologische faculteit van de Katholieke Universi teit te Nijmegen zijn in het Domini- cus-klooster te Nijmegen-Neerbosch enkele honderden priesters, religieu zen, katholieke en niet-katholieke le ken bijeengekomen om deel te nemen aan het theologisch congres over de Kerk, dat tot 27 juli wordt gehouden. Het geldt hier een experiment, een eerste proef van de theologische fa culteit, welke, naar haar voorzitter, dr W. K. M. Grossouw, bij de ope ningsplechtigheid mededeelde, over tuigd is, dat de tijd voor bijeenkom sten als deze, welke naar een bezin ning streven op theologisch terrein, is aangebroken. In onze dagen blijken veel oude zekerheden ondermijnd; vele nieuwe vragen worden gesteld, die dringende beantwoording eisen. Elke tijd, elk geslacht, moet zich de geopenbaarde waarheden op zijn eigen wijze eigen maken, aldus prof. Grossouw, die het een gelukkig ver schijnsel noemde, dat de belangstel ling van leken voor de grondvragen van de theologie zozeer toeneemt. Wat de mens van thans van de theologie vraagt, is een hulp tot het wezenlijk verstaan van zichzelf in deze situatie. Onze tijd is er een van democratie, vooral ook in geestelijke zin. Ook de geestelijke goederen moe ten voor ieder beschikbaar worden gesteld. Zo groot mogelijke geestelij ke rijkdommen moeten aan een zo groot mogelijke menigte ten goede komen, aldus spreker. Het algemeen thema „De Kerk, het kernpunt van de christenleer" zal ge durende het congres door sprekers "uit binnen- en buitenland van verschil lende zijden worden belicht. Als eer ste spreker na de openingsplechtig heid kwam prof. dr. G. Kreling O.P., hoogleraar aan de Nijmeegse univer siteit, aan het woord, die sprak over ,De Kerk als mysterie". 100.— SCHADEVERGOEDING. Een automobilist uit Amsterdam, stond terecht omdat hij op 1 mei, zon der op het verkeer te letten, rijdende met zijn auto op de Rijnsburgerweg, plotseling met geopend porl'ir naar rechts de rijweg was overgestoken, en op het rijwielpad was terechtgeko men. Een Rijnsburger die daar met zijn bromfiets reed, was hiervan het slachtoffer geworden. Hij was door het geopende portier getroffen en over de weg geslingerd en zo ernstig verwond dat hij gedurende vijf we ken niet had kunnen werken. Hij had 75.80 en 35 schade geleden, maar daar de kantonrechter niet méér dan 100 kan toewijzen nam hij hiermee genoegen. Eis: 35 boeten of 10 d. h. Verdachte beriep zich er op, dat hij zijn arm uit het geopende portier had gestoken, als waarschuwing voor het verkeer. De kantonrechter veroor deelde verachte tof 25 boete of 10 d. h., met toewijzing der civiele vor dering a 100. ALS MEN HAAST HEEFT! Een landarbeider uit Rijnsburg, had op 11 mei met zijn bromfiets op de Zandlaan te Katwijk, zeer onvoor zichtig gereden, en was bij het inha len van een paar wielrijdsters van het rijwielpad afgeweken en - op de rijweg terecht gekomen, en met gro te snelheid tegen een auto opgereden, waardoor grote schade was ontstaan. Verdachte erkende zeer onvoorzichtig gereden te hebben, maar hij had haast. De sub. officier van justitie, vond dat geen excuus en eiste 25. boete of 10 d. h. De kantonrechter veroordeelde verdachte tot 25. boete of 10 d. h. NOOTLOTTIGE RACE-PARTIJ. Een aantal jongemannen hield maandagavond op de Westerdijk in Hoorn een snelheidswedstrijd op de fiets. Een van hen, de 19-jarige Evert Bron, boog zich daarbij zo diep over zijn stuur, dat hij een geparkeerde vrachtwagen niet opmerkte en daar volle vaart tegen op reed. De jongen kreeg een schedelbasisfrac- tuur. Hij is aan de gevolgen in het stadsziekenhuis overleden. De telefoon-tour was in trek Den Haag draaide 471.000 keer „41" Nu de Tour de France voorbij is DOOR DALENDE SPOORWEG BOMEN GEREDEN. Een vertegenwoordiger uit Den Haag, stond terecht, omdat hij op 11 mei terwijl de spoorwegbomen aan de overweg der Ned. Spoorwegen aan de Vink LeidenDen Haag, in da lende richting waren, niet had ge stopt, maar was doorgeleden, 15.- boete of 5 d. h. DOORGANG GEHEEL AFGESNEDEN. Een inwoner uit Zoeterwoude, stond terecht, omdat hij op 14 juni rijdende met zijn auto op de Lage Rijndijk komende van de Spanjaards- brug in de richting van de Borneo- straat de doorgang geheel had afge- snelen, waardoor hij een loodgieter die daar met zijn motorrijwiel reed, had aangereden. Laatstgenoemde kreeg 95 schade. 40 boete of 20 d.h.. Uitspraak 30 boete of 10 d. h. J. Naussan, chauffeur'uit Den Haag, had op 27 april met zijn bromfiets bij het links oprijden van het Kort Rapenburg naar C Breestraat, niet voldoende afstand van een autobus bewaard, maar was tegen de autobus opgereden. Verdachte beweerde niets van de autobus gemerkt te hebben. De sub. officier van justitie die dit niet begreep, eiste 40 boete of 20 d. h. De kantonrechter veroordeelde verdachte daar hij ook de schade van 128 moet betalen tot 20 boete of 8 d. h. DOOR DALENDE SPOORBOMEN GEREDEN. Een koopman uit Leiden, stond te recht, omdat hij met zijr bromfiets voor de dalende spoorwegbomen van de overweg Morswr LeidenUtrecht niet gestopt had, maar was doorgere den. Verdachte erkende dit, maar dit kwam, omdat hij zo'n grote haast had. De sub. officier eiste 15 boete of 5 d. h. Uitspraak conform. EEN BRUGDRAMA. Een mevrouw uit Leiden stond te recht, omdat zij op 1 mei, terwijl de brugwachter Meerburg de Haven- brug sloot nog met haar fiets wilde passeren. Toen de brugwachter zijn hand opstak wilde zij direct terug gaan, maar werd zij hierin verhinderd door een heer die zich met zijn brom fiets door de nauwe opening van de brug had gewrongen en zo de dame geen gelegenheid had gegeven terug te keren. Haar mantel was gescheurd en daarvoor diende zij een civiele vordering van 19.25 in. De sub. of ficier van justitie eiste tegen de wiel- heeft de PTT in Den Haag de stand rijdster 5 boete of 2 d. h. en tegen van het aantal telefonische verbin-de bromfietser wiens houding tegen over een dame niet hoffelijk vond geleerden zich thans geestelijk vrij heeftgevó&^iTow POTLOOD en GEEST 2 H 1 6 7 8 9 10 12 14 17 18 19 i 5? 23 24 25 28 29 B 31 No. 533. Horizontaal: 1. aardappel, 4. vogel, 7. vrijbuiter. 9. voorteken (Lat.), 11. lidwoord, 12. laagvlakte, 13. huisdier, 14. bekende afkorting, 15 dunne overjas, 16. strik, 17. deel van een auto, 19. vis. Verticaal: 1. familielid, 2. gem. in Z.-H., 3 sap. van run, 5. begerig, 6. eerbaar, zedig, 8. gem. in N.-H. 10. makker, 13. balk, 15. meisjesnaam, 18. motorschip (afk.). Oplossing morgenavond. Oplossing No. 532. Horizontaau: 1 ram, 4. akker, 9 aker, 11, aria, 12 gareel, 13. ka| 14 enge, 15 MO, 17 te, 18. v.w.. 21. la, 23. week, 25. om, 27. kaarde, 28. Oene, 30, lade, 31. Linne, 32. les. Verticaal: 1. rage, 2. akant, 3. mer gel, 5 kalm, 6. kr., 7. eik, 8. raap, 10. ree, 16, overal, 19. wedde, 20. pool, 22. Aken, 23. wal, 24. Kees, 26. mei, 29. n.n. j eens temt met die van voor de Engels- Franse actie van het vorige jaar. Die gedragslijn was de volgende Voor particulieren in Israël be stemde goederen die met niet- Israëlische schepen werden vervoerd, werden doorgelaten; Voor de Israëlische regering of het Israëlische leger bestemde goederen werden in beslag genomen. Indonesische troepen uit Egypte Indonesië heeft gisteren aangekon digd, dat het zijn troepen uit de in ternationale politiemacht in Egypte terugtrekt. Indonesië is het eerste land dat hiertoe heeft besloten. De permanente vertegenwoordiger van Indonesië bij de Ver. Naties, Soedjiarwo, heeft secretaris-generaal Hammerskjoeld in een brief van de Indonesische beslissing op de hoogte gesteld. Hij deelde mee, dat „mijn regering tot haar diepe leedwezen niet in staat is ter vervanging een ander contingent ter beschikking te stellen". LAATSTE GETUIGEN IN PROCES- TITUS BRANDSMA GEHOORD Vrijdag 26 juli a.s, is het 15 jaar geleden, dat prof. Titus Brandsnua, O.Carm., in het concentratiekamp te Dachau stierf. In het proces voor het Martelaarschap en de faam van Hei ligheid is deze week de laatste ge tuige gehoord door de Bossche dio cesane rechtbank. Deze rechtbank zal hiermede zijn baak beëindigd hebben en de stukken naar Rome doorsturen ter verdere behandeling. Nederlander tot provinciaal gekozen Tijdens het eerste provinciaal ka pittel van de Belgische provincie der Kruisheden te Hannuit is tot prior provinciaal gekozen pater dr. An dreas Ramaekers. Pater Ramaekers werd op 3 februari 1914 te Baarlo ge boren; in 1932 trad hij in de Orde der Kruisheren te Diest. In 1942 behaal de hij te Leuven het doctoraat in het kerkelijk recht. Pater Ramaekers werd op 22 juli 1938 priester gewijd en sinds 1942 is hij professor in het kerkelijk recht aan het studiehuis te Diest waar hij tevens prior was van 1954 tot 1946. In 1955 werd hij rector van het stu diehuis te Leuven en van 1946 tot 1949 was pater Ramaekers definitor- der Orde, welke functie hij sinds 1955 opnieuw bekleedde. Voorzitter van het kapittel, dat nog voortduurt, is mgr. dr. Willem van Hees, magister-generaal der Orde. Tragisch einde van vacantietrip Een vacantietochtje heeft voor het echtpaar Wildschut-Stam uit Gouda een tragisch einde genomen. Zater dagmiddag waren de heer en mevr. Wildschut op de motor gestapt voor een vacantiereisje naar Italië, doch in Wezel (West-Duitsland) slipte de motor met het noodlottig gevolg, dat mevr. Wildschut van de duo geslin gerd werd en met het hoofd tegen een bermpaal terecht kwam. Zij was op slag dood. Inbreker herdenkt bange Bijltjesdag Toen een 20-jarige Amsterdammer zaterdagnacht op de slaapkamer van zijn broer kwam, zag hij een inbre ker op de vensterbank zitten. Hij aar zelde geen ogenblik en wierp een bijl, die voor de hand lag, naar de onbe kende vent. Tot diens geluk miste de jongeman. De inbreker nam de be nen. Later is gebleken, dat hij onge veer vijftig gulden uit een geldkistje had ontvreemd. Het kistje is door de politie teruggevonden. Politiemannen hebben nog geruime tijd gezocht in de buurt maar zij slaagden er niet in de man te vinden. dingen die tijdens de Ronde van Frankrijk op het plaatselijke num mer 41, waarop men het laatste nieuws van de tour kon beluisteren, werden verwerkt. Op de eerste dag reeds bleek,, dat de 20 lijnen die de PTT hiervoor had gereserveerd ten enenmale onvoldoen de waren. Op die dag namelijk kwa men 18.000 verbindingen tot stand. Naar ruwe schatting kregen nog 5 a 6000 abonees geen contact. Dit was voor de PTT aanleiding het aantal lijnen te verhogen tot 25. Op vrijdag 28 juni werden 25.000 verbindingen genoteerd. Een dag later, zaterdag 29 juni, 18.700. Totaal in drie dagen dus 61.700. In de week van 1 tot en met 6 juli, toen inmiddels het net tot 50 lijnen was uitgebreid, werden 137.000, de week daarop 136.500 en van 14 tot en met 20 juli nogmaals 136.500 abon nees van 't tournieuws voorzien, wat een gemiddelde van 19.500 aanslui tingen per dag betekende. Op zaterdag 13 juli werd, met 4200 verbindingen, het dieptepunt be reikt. Het hoogtepunt liet de gra fiek zien op donderdag 11-juli, toen in de étappe AlesPerpignan onze landgenoot Voorting met drie andere renners het peloton was ontvlucht en een flinke voorsprong had geno men. Er waren toen 28.400 nieuws gierigen. Globaal is er in de periode van 27 juni tot en met 20 juli totaal 471.000 keer (uiteraard alleen door Haagse abonnees) het nummer 41 gedraaid. 15 boete of 5 d. h. De kantonrechter veroordeelde tot resp. 5 boete of 2 d. h. en 10 boete of 4 d. h. met toe wijzing der civiele vordèring a 19.25 De gewonden van de „Neutron" De chirurg dokter J. G. Wester, die belast is met de zorg voor de ge wonde overlevenden van het een week geleden bij Biak verongelukte K.L.M.-vliegtuig „Neutron", heeft, toen hij in Hollandia was, medege-j deeld, dat alle overlevenden sinds! zaterdagmorgen jl. buiten direct le-i vensgevaar zijn. „Zoals u zult begrijpen", zo zeidel Vóór honderd jaar Uit de Leydsche Courant van Dinsdag 23 Julij 1857. Gemeenteraad van Leyden. De Burgemeester légt o.a. over: Een adres van A. H. W. E. C. Fis cher en anderen, wonend aan de Vischmarkt, daarbij zich bekla gend over den hinder van den stank dier markt: Eene missive van de Plaatselyke Commissie van geneeskundig toevoorzigt al daar, betreffende hetzelfde on derwerp. In handen van B. en W. ten fine van bezigt en raad. Een verzoek van de Weduwe Brouwer, waarby deze verzoekt ter bouwing van een secreet van het huis Hoogewoerd Wyk III no. 294 een gedeelte gemeentegrond in de Bolwerkstraat ten grootte van ééne vierkante el. Overeenkomstig het rapport van Burgem. en Weth is met alge- meene stemmen besloten dit ver zoek te wyzen van de hand. DRIE BROERS ZETTEN BLOKZIJL OP STELTEN. Het oude vestingstadje Blokzijn is zaterdagavond in opschudding geko men door een gevecht, dat drie broers, die tevoren in een café her rie hadden geschopt, op straat lever, den met de in allerijl versterkte po litie, waarbij enerzijrs het mes werd getrokken en anderzijds gebruik van de karabijn werd gemaakt. De drie gebroeders Van S. van wie er twee woonachtig zijn te St. Jansklooster, gemeente Vollenhove. 'en de andere die gehuwd is, te Zwartsluis bevonden zich in een café waar men echter weigerde het drie tal drank te verschaffen, omdat zij daar kennelijk elders al genoeg van hadden genoten, De broers begonnen herrie te schoppen en vernielden en kele-glazen, maar tenslotte verlieten zij Het café. De enige politieman die in Blok zijl beschikbaar was en die door de caféhouder was gewaarschuwd, had inmiddels versterking gekregen van de rijkspolitie te Vollenhove en Em- meloord. Toen de politiemannen de gebroe ders aanhielden, ontstond een hand gemeen, waarbij tenslotte de oudste van hen, J. van S. uit Zwartsluis, ovex-mand kon worden. Toen de po litiemannen hem wilden meenemen, werden zij echter plotseling van ach teren besprongen door de beide an dere broers. Een van hen stak de wachtmeester Buitenhuis met een mes in de nek, waarop een andere politieman een schot uit zijn kara bijn loste, dat J. van S. in de voet trof. De man sloeg ondanks zijn ver wondingen óp de vlucht en sprong in het kanaal, waarbij hij zwemmen de de overkant wist te bereiken en zich in de rietkragen verschool. Zijn broers, die intussen waarschijnlijk met een bootje, het kanaal waren overgestoken, voegden zich daar bij hem. De politie zetten echter ook aan de overkant de achtervolging in, doch de drie gebroeders trokken zich steeds dieper in het moeras terug. Toen de duisternis inviel moest de politie de achtervolging opgeven en in de loop van de nacht zijn de ge broeders erin geslaagd te ontkomen. De door het karabijnschot getroffen J. van S. werd later in zijn woning aangetroffen, doch niet zijn beide broers. Tegen het drietal is procesverbaal opgemaakt. STEUNFRAUDE dokter Wester-, „zijn 'ér nóg' enkele Overeenkomstig van wie de toestand ernstig genoemd de Haagse de kan worden, maar over het alge' meen genomen ben ik erg tevreden Binnen niet al te lange tijd zullen nog enkele gewonden uit het zie kenhuis te Biak kunnen worden ont slagen. Binnen een week zullen twee het hospitaal mogen verlaten. Mr. J. O. de Rijke is met zijn zoontje Frank en de heer Wagenaar zondag met het vaartuig „Oranje" uit Biak in Hol landia aangekomen. Verwacht wordt, dat alle thans nog in Biak verpleegden zondag 28 juli a.s. met het m.s. „Bengalen" van de Koninklijke Rotterdamse Lloyd van Biak naar Hollandia worden over gebracht. veroor- Politierechter een 41-jarige schoenmaker uit Leiden tot twee weken voorwaardelijke gevan genisstraf met drie jaar proeftijd en toezicht van de r.-k. reclasering, af deling Leiden. Drie gevallen van steunfraude, ge nomen uit een hele serie, waren hem tenlastegelegd. Verdachte had in no vember en december 1955 bij zijn aanvragen om steun zijn inkomsten verzwegen, die hij genoot als werk nemer by een N.V. te Voorschoten. Als getuige in deze zaak werd ge hoord een gemeente-ambtenaar, die vertelde, dat door inhoudingen op de kindertoeslag de schade inmiddels was hersteld. (47)

Leidse Courant | 1957 | | pagina 2