Ste CakióeGoii/ïa/tit LONDEN IS BEREID IN TE GRIJPEN IN OMAN Grimmige toekomst J Strop om de nek Hoffelijke onhoffelijkheden Opstand tegen sultan door „buitenland" gesteund Drijft Indonesië af naar het communisme? Dulles over de „grimmige toekomst" Beroep op Sowjet-Uoie Complot in Indonesië? Bouw van Assoean-dam gaat beginnen Jianinktyke auta tiaeemaaC auet de kap. Groentetekort in Londen DINSDAG 23 JULI 1957 48ste JAARGANG No. 14164 Directeur: C. M. v. HAMERSVELD. Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN Telefoon: Directie Abonnementen, Drukkerij 20935: Redactie 20015; Adver tenties KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Giro 103003. Abonnementsprijs 0.59 p.w., 2.55 p.mnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17 ct. p. mjn. Telefoontjes 1.50. 1 te Leiden, dat in stilte en be scheidenheid voortreffelijk werk van christelijke hulpbetoon verricht, heeft in zijn jaaroverzicht gewezen op de ondoordachtheid, waarmede aankopen worden gedaan op afbeta- ling. I Ondanks dat de regering ten vori- gen jare een afbetalingsbeschikking heeft uitgevaardigd, welke het kopen op termijnen in beter baan moet lei den (en de resultaten daarvan zijn, blijkens een mededeling aan de Tweede Kamer, niet ongunstig), blijft er nog altijd aanleiding te waar schuwen tegen dit systeem van on overzichtelijke uitgaven. Het bovengenoemde rapport noemt het afbetalingsstelsel „een van de voornaamste oorzaken van de huidige materiële nood in al zijn verscheiden heid". Op zichzelf genomen behoeft het afbetalingssysteem niet ongunstig te werken; het kan zelfs een gunstig ef fect hebben, bij voorbeeld voor een verloofd paar, dat op deze wijze spa rende, zijn huis-inrichting betaalt en vóór het huwelijk afbetaalt. Of voor een huisgezin, dat nuttige voorwer pen, waarvoor men niet één, twee, drie het geld op tafel kan leggen, zeer nodig heeft. Maar dikwijls is het zo, dat men verleid door de „gemakkelijke" af- betalingsvoorwaarden overgaat tot de aankoop van weelde-artikelen, zonder zich die weelde te kunnen veroorloven en zich, in plaats van in weelde, in de diepste armoede en ontbering steekt. Het is niet die weelde, welke ook maar iemand misgund wordt; het is de armoede, welke niemand gégund wordt. Er zijn mensen, die graag boeken verzamelen en die toch altijd op nieuw zichzelf daarin moeten be dwingen, voor ogen houdend de zeer goede raad: men moet niet kopen, wat nodig is, maar dat wat je niet missen kunt. Deze stelregel voor meer intellec tuele behoeften, zou ook kunnen gel den voor afbetalingen in 't alge meen. Het levensgeluk is met grote aan kopen van meer luxueuse aard niet gemoeid. Voor mensen op gevorder de leeftijd is het duidelijk, dat het le ven in vroeger jaren, ondanks het ge mis aan moderne luxe en vermaak, bepaald niet moeilijker was dan te genwoordig. Eerder het tegendeel. Het werkelijk levensgeluk kan door overvloed van gemak en vermaak over 't hoofd gezien en dan vertrapt worden. Het levensgeluk in een huis gezin wordt echter zeker aangevre ten, totaal verwoest soms, door knel lende financiële zorgen, welke men zichzelf op de hals heeft gehaald. Dan wordt weelde een ramp. Zet de tering naar de nering, is een oud-vaderlandse wijsheid, beproefd en als goed ervaren, welke eenieder ervan weerhouden moet aankopen op lange termijn te doen van goederen, welke men gaarne heeft maar toch wel missen kan. In strijd met die wijsheid handelen, legt een strop om de nek, welke langzaam toetrekt naarmate de termijnen verstrijken en de omstandigheden, onvoorzien en ook door niemand te overzien, gaan veranderen. ons hof, de heer F. X. J. M. G. baron van der Straten Waillet, heeft bij het uitreiken van onderscheidin gen ter gelegenheid van het negentig jarige bestaan van het Nederlandse Rode Kruis een rede gehouden in uit stekend Nederlands, welke Neder landse rede door de voorzitter van het Nederlandse Rode Kruis.... in het Frans werd beantwoord. Deze pijnlijke gebeurtenis zal wel op een vergeeflijk misverstand be rusten het misverstand, dat de Belgische ambassadeur Frans zou spreken, omdat Frans nog altijd enigszins doorgaat voor de taal der diplomatie. Deze vergevingsgezinde overwe ging vaagt echter niet weg, dat het een pijnlijke gebeurtenis was voor de Vlamingen. Herhaling ervan bij der gelijke en andersoortige bijeenkom sten, ook in de departemntale brief wisselingen en de Benelux-besprekin- gen, dient te worden voorkomen. Het Nedelands is even goed de officiële taal van België als het Frans; het Belgische volk spreekt in meerderheid onze taal en de Bene lux is voor drie-kwart Nederlands. Het is de hoffelijkheid jegens de Franse minderheid te-ver gedreven bij welke officiële gelegenheid ook Belgen in het Frans aan te spreken. Want deze hoffelijkheid jegens het toch al niet bescheiden .'.ranskiljonis- me, is een onhoffelijkheid jegens onze Vlaamse buren, die een verbe ten strijd te voeren hebben. En niet alleen bij officiële contac ten. Ook bij bezoeken aan België, met name aan Brussel, is iedere Nederlan der, die nog enig gevoel voor eigen waarde heeft, verplicht zich in het Nederlands uit te drukken, ook al vindt hij de Franse taal nog zo wel luidend! Geen Amerikaanse wapens, zegt Washington Vier grote Britse transportvliegtuigen zijn gisteren naar het Midden- Oosten vertrokken. Zij zullen zo nodig troepen vervoeren om de sultan van Muskate en Oman te hulp te komen die met een opstand heeft te kampen. Twee van de vliegtuigen vertrokken naar het Arabisch schiereiland en twee naar Nairobi in Kenia. Britse vliegtuigen hebben gisteren boven Mus kate en Oman verkenningsvluchten gemaakt. In Nairobi is een afdeling van honderd man Cameron Highlanders in gereedheid gebracht om naar Oman te worden vervoerd. BUITENLANDSE STEUN. De Britse minister van Buitenland se Zaken Selwyn Lloyd heeft giste ren in het Lagerhuis de beschuldiging geuit dat „buitenlandse krachten" de opstand in Muskate en Oman steu nen. Lloyd verklaarde echter geen in lichtingen te bezitten die er op wezen dat de opstandelingen over wapens van Amerikaanse herkomst beschik ken. De minister zei, dat de Britse troe pen op het Arabisch schiereiland in alarm toestand zijn gebracht en dat de commandanten de bevoegdheid heb ben binnen zekere grenzen militaire maatregelen te nemen. De Amerikaanse regering gelooft niet dat de opstandelingen in Oman over Amerikaanse wapens beschik ken, die Saoedi-Arabië volgens het Amerikaans-Saoedisch verdrag heeft ontvangen, heeft een woordvoerder van het Amerikaanse ministerie van Buitenlandse Zaken meegedeeld. ,Het doel van de wapenzendingen aan Saoedi-Arabië is zeer duidelijk omschreven", werd hieraan toege- Overstromingen op Java Overstromingen hebben in West en Oost-Java grote schade aange richt. In het regentschap Tasikmalaja, ten oosten van Bandoeng, hebben zich aardverschuivingen voorgedaan, waardoor tal van wegen werden ge blokkeerd. In West-Java moesten 7000 en in Oost-Java zelfs meer dan 70.000 personen uit de overstroomde gebieden worden geëvacueerd. In Oost-Java werden op een oppervlak te van 12.000 hectaren de te velde staande gewassen weggespoeld. De overstromingen zijn veroor zaakt door e aanhoudende, nu reeds tien dagen durende regens. EXECUTIE IN ENGELAND. Voor het eerst sinds bijna twee jaar er in Groot-Brittannië weer een doodvonnis voltrokken. In de gevan genis van Durham is n.l. vanoch tend de 22-jarige arbeider John Vickers opgehangen wegens roof moord op een 73-jarige vrouw te Carlisle. Zoals bekend is de doodstraf in Groot-Brittannië voor een aantal misdrijven afgschaft. Tegenstanders van de doodstraf hadden nog pogin gen gedaan om gratie voor Vickers te krijge.n. voegd. „De Verenigde Staten onder houden zeer goede betrekkingen met zowel Engeland als Saoedi-Arabië. Wanneer in dit gebied moeilijkheden mochten ontstaan, zullen wij alles in het werk stellen om deze op te los sen". Volgens de laatste berichten is de toestand in Oman onveranderd. De sultan wacht bijzonderheden af van de militaire hulp waarom hij Enge land heeft verzocht. De strijdkrach ten van de opstandige Imam van Oman nemen een afwachtende hou ding aan in de „groene bergen", ten westen van Muskate. Het leger van de sultan, dat uit 1.000 tot 1.500 man bestèat, staat on der leiding van een tiental Britse of ficieren. PLAN VAN ACTIE. Van gewoonlijk welingelichte zijde in de Engelse hoofdstad is vernomen, dat de regering hoopt, dat de rebellen in het sultanaat door de Britse lucht macht uiteengedreven kunnen wor den. Er zou een plan van actie van drie stadia zijn opgesteld. In het eerste stadium zal de Britse luchtmacht schijnaanvallen op de re bellen uitvoeren en boven het door de opstandelingen bezette gebied pamfleten uitwerpen. Indien deze actie niet voldoende blijkt, zal men overgaan tot het twee de stadium, namelijk dat van werke lijke luchtaanvallen op de aanhangers van de Imam. Mocht ook in dit stadium geen be slissing vallen, dan zal Groot-Brittan nië overgaan tot het inzetten van landstrij dkrachten. Onuitputtelijke bronnen van inkomsten Indonesische politieke waarnemers in Djakarta voorspellen, dat de com munisten door de verkiezingen niet alleen in Midden- maar ook in Oost- Java de provinciale en gemeente raden zullen gaan beheersen. Pessi misten onder de politici in de Indo nesische hoofdstad voorspellen zelfs, dat tegen 1960 de communistische partij op Java de absolute meerder heid zal behalen bij de dan te hc.v den algemene verkiezingen. Eén van de vooraanstaande leiders van de Masjumi, Isa Anshary, heeft onlangs gewaarschuwd, dat de com munistische partij de grootste in ge heel Indonesië zal worden na de vol gende verkiezingen, indien de niet- communistische en anti-communisti sche partijen hun passieve houding zullen handhaven en zullen doorgaan met hun onderlinge strijd inplaats van een vastbesloten front tegen de communisten te vormen. De opmerkelijke winsten van de communistische partij van de afge lopen tijd worden beschouwd als een bewijs voor de betrouwbaarheid van deze voorspellingen. In Djakarta is de communistische partij, die een in drukwekkende en ongetwijfeld zeer kostbare campagne heefit gevoerd, gestegen van de vierde naar de tweede plaats van de ongeveer 40 partijen, die aan de verkiezingen in de Indonesische hoofdstad hebben deelgenomen. Intensieve propaganda Een ieder, die een reis door Mid den- en Oost-Java maakt, komt on der de indruk van de intensiteit van de communistische propaganda in deze arme en overbevolkte streken. Het is niet overdreven te zeggen, dat biljetten met het hamer- en sikkel-1 embleem om de honderd meter zijn aangeplakt op bomen langs de gehele weg van 500 km. lang tussen Ban- jumas op de grens van West- en Midden-Java en Soerabaja in Oost- Java. Kantoren van de partij wor den zelfs aangetroffen in gehuchten met niet meer dan 700 inwoners. De communisten blijken onuitput telijke bronnen van inkomsten te hebben. Soekamo hielp mee Maar ook op andere wijze hebben de communisten de wind in dé zeilen gehad. Het was president Soekarno zelf, die in februari van dit jaar aan drong op opneming van communis ten in een uit leden van alle par tijen bestaande kabinet, dat hij be pleitte als de enige weg om een op lossing te vinden voor de crises op velerlei gebied in Indonesië. De com munisten waren met de nationalis ten de krachtigste verdedigers van Soekarno's visie op de „geleide de mocratie" met inbegrip van de vor ming van een nationale raad. Kloof met buitengewesten In Djakarta is de vrees geuit, dat een communistische overwinning in de twee grootste provincies van Java de kloof tussen de centrale regering en de opstandige buitengewesten, in het bijzonder Midden-Sumatra, zal vergroten. Buiten Java heeft de P.K.I. slechts enkele steunpunten, zoals in de Sumatraanse oliecentra en het ondernemingsgebied bij Me- dan. De krachtige anti-communisti sche houding van de autoriteiten in deze provincies verklaart de voort durende aanvallen van de P.K.L te gen „de separatisten" en de „ver raders van de onafhankelijkheidsver klaring". Vijf-en-vijftig van de tach tig miljoen Indonesiërs leven echter in Java en het is het aantal stem men hier, dat het zwaarst weegt. Amerika heeft gisteren een ernstig beroep op de Sowjet-Unie gedaan de westelijke ontwapeningsvoorstellen te aanvaarden, ten einde verbetering te brengen in de grimmige toekomst die de mensheid onder ogen moet zien. De Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken, John Foster Dulles, verklaarde in een rede dat het pro bleem van het toezicht op atoom- en waterstofwapens weldra volkomen onoplosbaar zal worden, tenzij de westelijke landen en Rusland over eenstemming bereiken over een eer ste fase van de ontwapening. „Zoals de zaken nu gaan, zal het ogenblik komen waarop de kleinste en onverantwoordelijkste dictator zich meester kan maken van wa pens, waarmede hij met onmetelijk kwaad kan dreigen", zei Dulles. De minister verklaarde, dit in een grote politieke rede, die door presi dent Eisenhower was goedgekeurd en door alle radio- en televisiezenders van de Ver. Staten werd uitgezon den. De rede, die een half uur duur de, had o.m. ten doel van repliek te dienen op de Russische propaganda- aanvallen. Dulles deed in zijn rede geen nieu we tegemoetkomingen, maar gaf uiting aan een voorzichtig optimisme over de kansen op een akkoord tus sen Oost en West. Hij zei, dat de Russische afvaardiging met wat meer werkelijkheidszin en minder bom bast gesproken had dan tevoren. Dulles sprak in het bijzonder over het jongste Amerikaanse aanbod, voor een periode van tien maanden alle proefnemingen met kernwapens te staken mits Rusland zich eerst ak koord verklaart met een datum, waarop het bereid gevonden zal wor den een einde te maken aan de ge hele produktie van splijtbare mate rialen voor atoom- en waterstofwa pens. De Amerikaanse regering zal proe ven met kernwapens blijven nemen, totdat zy overtuigende bewijzen heeft, dat de Russen ernst maken met de beperking van de bewape ning, zei Dulles. RUSLAND WIL WERKCOMMISSIES Rusland heeft er gisteren in Lon den bij de subcommissie van de Ver. Naties voor ontwapening op aange drongen overeenstemming over een periode van opschorting der proeven met kernwapens te bereiken en een datum vast te stellen waarop deze opschorting zal beginnen. Volgens Britse bronnen zou de Rus sische afgevaardigde, Valerian Zorin, hebben verklaard, dat werkcommis- sies moeten worden benoemd die moeten vaststellen hoe aan zo'n op schorting de hand kan worden gehou den, zodra op de genoemde twee punten overeenstemming is bereikt. Een legerwoordvoerder in Ban doeng heeft dinsdag bekend ge maakt, dat in Bandung en Djakarta twaalf officieren en burgers zijn ge arresteerd, die beschuldigd worden van plannen tot gewapende acties. De woordvoerder maakte de na men van de gearresteerden niet be kend, doch zeide dat een aantal wa pens in beslag werd genomen, even- als een plan voor een actie, „die slachtoffers onder de onschuldige be volking zou hebben gemaakt". Nasser in het parlement President Nasser van Egypte heeft maandag in een rede in het Egypti sche parlement verklaard, dat Egypte binnenkort zal beginnen met de bouw van de dam van Assoean. Nasser zei, dat de eerste fase zich zal uitstrek ken over een periode van 5 jaar en ongeveer 630 miljoen gulden zal kos ten. In zijn rede gaf president Nasser een uiteenzetting van de redenen, waarom niet eerder kon worden over gegaan tot wederinvoering van het 1 normale parlementaire leven. Hij zei, dat Egypte de plicht had het land te zuiveren van de impe- rialistische agenten. Wij hebben j daarom de koning afgezet, de feoda- len verpletterd door de agrarische I hervorming in te voeren, de macht van de kapitalisten, die onze rege ringen de wet voorschreven, gebro ken, en ons tenslotte bevrijd van de partijen, die hun orders uit het bui tenland kregen, aldus Nasser. De Londenaars lopen kans dat zij een dezer dagen geen kropje sla op tafel zullen kunnen krijgen. Het En gelse spoorwegpersoneel, vrachtauto- bestuurders en dokwerkers hebben nl. de vijf grote Londense groenten- markten „besmet" verklaard. Er dreigt nu in Londen een tekort aan fruit en groenten. De bandelaars hebben een nood- %transport georganiseerd van vracht wagens, die door de eigenaars zelf gereden worden. Zij hopen het ver voer daarmee althans ten dele baas te kunnen, maar houden er rekening mee, dat er tekorten zullen optreden. Nasser zei verder, dat de „over winning" van Egypte in wat hij „de strijd voor de onafhankelijkheid" noemde, niet het einde van Egypte's strijd betekent. Volgens hem leidt het „imperialisme" een aanvals- en propaganda-oorlog tegen Syrië. „En wij in Egypte moeten nimmer het standpunt vergeten, dat het Syrische volk en zijn regering heeft ingeno men ten tijde van de aanval op Egypte". Dit nummer bestaat uit 8 pagina's HOE wordt het weer? (Geldig van dinsdagavond tot j woensdagavond. Opgemaakt te 1 11.15 uur). RUSTIG WEER Veranderlijke bewolking en op de meeste plaatsen droog weer. Zwakke tot matige wind tussen west en noordweest. De zelfde temperaturen als van daag of iets hogere. In de Italiaanse Doolmieten bij Cor-iauto, waarmee zij een proeftochtje lichte verwondingen op. De foto tina d'Ampezzo zijn koning Leopold maakten, tweemaal over de kop sloeg, geèft een beeld van de tweemaal over van België en prinses Liliane de Re- Zowel de koning, die achter het de kop geslagen auto. thy aan de dood ontsnapt toen de I stuur zat, als de prinses liepen slechts RUSTIG WEER Een noordwestelijke stroming voert voortdurend koele lucht van de Noordzee aan, waarin vrij veel be wolking meedrijft. De bewolking hangt samen met een warmtefront, dat zich over de Noordduitse Bocht en de Noordzee naar de Noorse kust uitstrekt. Ten oosten daarvan komt in Scandinavië zomerweer voor, waarbij de temperaturen op vele plaatsen tot boven de 25 graden stij gen. In ons land blijft het kwik bij ongeveer 20 graden steken, omdat de opklaringen van te korte duur zijn. Het Azoren-hogedrukgebied heeft zich de afgelopen twee dagen naar een punt ten noordwesten van het Spaanse schiereiland verplaatst. Om het hogedrukgebied heen wordt war me, van oorsprong sub-tropische lucht naar de Britse eilanden ge stuurd. De voorste begrenzing van deze lucht heeft de Ierse Zee be reikt, maar zij nadert ons land in te langzaam tempo om het weer bij ons merkbaar te beïnvloeden. Er komt de komende 24 uur dan ook niet veel verandering in het weerbeeld. De neerslagkansen blijven klein. 26 C. 24 Juli: zon op 4.51; onder 20.45; maan op 1.55; onder 18.15. Hoogwaterstanden 24 Juli: v.m. 0.20; nm. 1.00. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM onbewolkt OSLO regen KOPENHAGEN licht bew. ABERDEEN motregen LONDEN zwaar bewolkt AMSTERDAM regenbui LUXEMBURG regen PARIJS licht bevolkt motregen zwaar bew. onbewolkt zwaar bewolkt geh. bewolkt regen regen zwaar bewolkt hagelbui geheel bewolkt 17 regen 19 onbewolkt 27 onbewolkt 27 zwaar bew. 24 BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFORT MUNCHEN ZURICH GENEVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO MALLORCA 15 Korreltje Wie doornen plant moet niet ver wachten rozen te plukken.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1