V Kaagweek zette in met zonneschijn doch eindigde met regen..... Onderlinge en nationale zeil- en moterbootwedstrijden De open wedstrijden op de tweede dag besloten met prachtig weer Felle strijd in de Drakenklasse besloten met zege van Cor Groot Anquetil de sterkste en veelzijdigste Goede internationale atletiek op Duinhorst te Wassenaar MAANDAG 22 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT De inzet van de Kaagweek 1957 was inderdaad hoopvol. Een vriendelijk zon netje scheen over de groenomzoomde plassen, toen bestuur en wedstrijdcomi té, maar ook talrijke zeilers de laatste toebereidselen troffen voor het eerste treffen in het zo rijk beladen wedstrijd programma van dit vijfdaagse zeilers- feest. Het zonnetje bleef weliswaar niet schijnen, maar al met al, we mogen toch over deze eerste Kaagdag lang niet on tevreden zijn. De wedstrijden van de eerste dag waren reeds achter de rug, toen de eerste flinke regenbui viel. Wel was er zo nu en dan wat regen geval len, doch dat 'was niets in vergelijking tot de loodzwarte luchten, die op enkele momenten van de dag over en langs de plassen waren gedreven. Het was op deze eerste dag ook reeds vroeg dag, want te half tien viel het eer ste startschot voor de éénmanswedstrijd in de Flying Dutchmanklasse en er zou den er nog heel wat volgen voor de an dere twintig klassen bij de zeilwedstrij den. terwijl ook de motorboten deze eer ste dag behoorlijk werk van bestuur en wedstrijdcomité vergden, maar het werd een goed geslaagde inzet, waarover deel nemers zowel als belangstellenden zeker tevreden zullen zijn. Gelukkig was er deze eerste dag niet zo heel veel wind, soms zelfs iets te wei nig, doch een stevige bries zou voor de "hjurlieden. de naast hun werk als stuur man. ook het werk van de bemanning moeten doen, wellicht een te grote op gave zijn geweest. Nu konden ze zelfs op het voor-de-windse rak van Norre- meer naar Dieperpool nog rustig de bal lon bij grootzeil en fok uitzetten, iets wat bij sterkere wind tot de onmogelijkheden zou hebben behoord. De Regenboogklas se zou trouwens voor een verrassing bij deze éénmanswedstrijd hebben gezorgd in de persoon van J. Walig, ware het niet, dat hij vergat na de eerste ronde de keerboei voor de tweede helft van de baan te ronden. Hij had tevoren een fraaie voorsprong gehad, die hij nu gedeeltelijk verspeelde, terwijl Hof land er in de tweede ronde voor zorgde, dat hij de leiding overnam, zodat Wa lig zich tenslotte met de tweede plaats tevreden moest stellen. Cor Kist, die aanvankelijk in de kopgroep had gele gen. zakte steeds verder terug en kwam niet in de prijzen. Niessen, Van Stave ren en G. A. Bakker echter wel. In de Drakenklasse startte M. van der Steen uitstekend, doch bij het af- flauwen van de wind raakte hij achter op. Hofland, die op de laatste plaats had gelegen, kwam steeds sterker op zetten en toen hij op de tweede plaats achter Warners van het Norremeer naar het Zweiland terug kwam, werd hem de eerste plaats in de schoot gewor pen, toen Warners met zijn schip aan de grond liep. Op de finishlijn als het ware volgde nog een interessant duel tussen Hofkes en Buys. Deze passeerde wel als eerste de finish, doch werd op protest van Hofkes uitgesloten. De resultaten van de zeilwedstrijden zijn: Vliegende Hollanders: 1. H. C. Blok. 12 M2 klasse: 1. W. Guldemond, 2. B. van Wijk, 3. A. Borra, 4. J. D. van Kam pen. Drakenklasse: 1. P. C. P. Hofkes, 2. H. v. d. Steen. 3. A. Warners. Regenboogklasse: 1, J. Hofland. 2. J. Walig, 3. J. A. J. Niessen, 4. C. van Staveren. 5. G. A. Bakker. Vrijheidsklasse A: 1. E. H. Swart, 2. U. Jager, 3. M. de Groot, 4. J. R. de Vries. Idem B: 1. J. Wolthuis, 2. mej. I. Wes ten, 3. E. Elhorst, 4. J. Bos, 5. H. M. Nij- hof. Twee jubilarissen werden gehuldigd Zaterdagavond bij de prijsuitrei king door de voorzitter van „De Kaag" werden twee personen gehul- dgd: Nico v. d. Heyden, die als kell- ner gedurende 25 jaar zijn diensten verleende en Hein Maat, die gedu rende al die jaren buiten de socië teit dienst doet, ieder helpt en voor ieder klaar staat. Voorzitter v. d. Steur had voor beiden woorden van lóf voor hun dienstbaar-zijn, dat dikwijls gepaard gaat met offers van hun kant. Woorden van lof. die inderdaad verdiend zijn. De heer v. d. Hey den dankte daarvoor hartelijk en zegde ook voor de toekomst zijn volle medewerking toe. En van de bij zo ontelbare velen bekende „Hein" mogen we niet anders ver wachten. E. A. Laubouchère. 3. G. J. Moes, 4a J. Greevelink. Jeugdklasse: 1. G. L. Woortman, 2. A. A. Hofland, 3. R. Rijks, 4. R. Bakker, 5. M. Kempkes. Valkenklasse: 1. A. Wester, 2. mr. R. Mulder, 3. G. Walinga, 4. ir. H. P. Zui- derbaan. Finnjollenklasse: 1. J. H. H. J. de Jong 2. G. L. Leverland, 3. F. W. D. Grim. Olympiajollenklasse: 1. S. H. H. Haaksma, 2. H. J. de Jong, 3. ir. W. v. Noordt, 4. Chr. Zwetsloot, 5. J. A. N. Sternklasse: 1. E. G. v. d. Stadt, 2. mej. B. Smeenk, 3. T. Amons, 4. O. R. Broers. 5. J. Koningsberger. 16 M2 Streepklasse: 1. J. N. Bode graven, 2. R. Siebrand, 3. J. Blonk, 4. R. Zandstra. 16 M2 Puntklasse: 1. B. Stapel, 2. Goslings. 12 Voetsjollenklasse A: 1. A. J. Beekum, 2. M. A. Nederburgh, 3. G. H. L. Verwey, 4. H:. M. Reyers, 5. D. Blee- ker. Idem B: 1. W. de Bruyn, 2. G. J. Oost- wald. 3. A. Walenkamp, 4. P. Nieu- wenhuizen jr. Regenboogklasse voor dames: 1. mej. C. van Staveren, 2. mevr. M. v. d. Plas Maartense. 3. mevr. Huismanv Ende, 4. mevr. B. de Vriesv. d. Lin den. Pampusklasse voor dames: 1. mej. H. F. Hageman. Behendigheids wedstrijden voor jeugd- boten: 1. R. Rijks, 2. A. A. Hofland, 3. J. R. de Vries, 4. G. Nater. Vrijheidsklasse voor senioren: 1. H. Schmitz sr., 2. P. J. Gaillard, 3. R. de Vries. Jeugdklasse voor senioren: 1. A. A. van Tienhoven. 2. L. van Essen, 3. H. v. Vliet, 4. J. D. van Kampen, mevr. B. C. de Vriesv. d. Linden. Ringsteken voor motorboten: 1. mevr. C. van TienhovenKoster, 2. R. Kote Pzn.. 3. W. v. Asten, 4. J. van As 5. F. Walenkamp. Balspel voor motorboten: 1. W. van Asting, 2. J. van Asselt, 3. F. Walen kamp, 4. A. G. Goosen, 5. J. de Kraan. Behendigheids wedstrijd voor race- boten: 1. E. Rolf van den Bauman, 2. D. 't Hooft. 3. R. Bakker. Behendigheidswedstrijd voor water skiërs: 1. H. C. Blok, 2. W. A. Dwars, 8. G. Maks. Konden de tijdelijke Kaagbewoners tevreden zijn over het resultaat van de eerste Kaagdag, nog meer zullen zij dit geweest zijn over de tweede. Na een ochtend van wat zoekend weer, met af toe wat dreigende regen- en on weersbuien verder kwam het niet de Kagerplassen in de middag weer op haar schoonst met stralend zo- merzonneweer, én met veel wind. zodat het tekort weer ruimschoots werd inge haald. al gold dit natuurlijk jammer- genoeg niet voor de klassen, die reeds in de ochtend gezeild hadden. Toch viel de wind, uitgezonderd heel in het begin, wel mee. In te teamwed strijd der Pampusklasse voor de Cura- De Kaagwedstrijd viel het zelfs al mee. Het werd intussen op deze eerste een ruime overwinning voor het Kaagteam met B. Ouwerkerk en P. Chaudron, die de afwezige Cosijn ver ving, op de eerste en tweede plaats, ter wijl J. Butzelaar en M. J. W. v. d. Horst met resp. de vijfde en zesde plaats voor ruime puntenvoorsprong van de Kaag zorg droegen. Bovendien was L. G. de Steur zo onfortuinlijk om bij het terugkomen op het Norremeer een jol op de boei te drukken, tengevolge waar van de Curacao-ploeg nog een punt on nodig verspeelde. De Kaag kreeg na deze eerste dag 22.1 pnt. tegen Curacao zal worden de achterstand in te halen. In de nationale wedstrijden, hadden de ochtendzeilers de grootste pech. Toen immers stond er slechts heel weinig, somtijds zelfs niets geen wind en kon den we vele drijf partijen aanschouwen, waarbij het dikwijls helemaal van het geluk afhing wat men in een wedstrijd kon maken. Toch is het opmerkelijk, dat ook nu de cracks zich weer deden gelden. Men zag Jac. Kraan met of fon der wind weer winnen met ruime voor sprong op Wulff en met nog ruimer verschil van Hijko Blok. men kon Bart Kraan weer als eerste noteren in de Sharpieklasse met Bouw van Wijk en W. Guldemond, resp. als tweede en derde en in de Finnjollenklasse, was het dit maal weer Koos de Jong. die als eer ste finishte, maar verschillende cracks ontbraken hier op het appél tengevolge van hun deelname in Zweden aan de wedstrijden om de Fingoclub en de Karlstadbeker, welke aan het einde der week gehouden worden en waarvoor hun schepen reeds onderweg zijn. De Rotterdammer B. Tournier zege vierde in de Olympiajollenklasse vóór zijn stadgenoot H. J. de Jong en vóór de Amsterdammers H. Willems en Har ry Lesage, hetgeen een mooi succes ge noemd mag worden. De Drakenklasse gaf in de middag bij Pampusklasse: 1. ir. J. v. d. Hoek, 2. slechts 13, zodat het een hele opgave ruime bries een sterke en soms zelfs Parijs, 20 juli. De Tour de France 1957 is gereden. De 23-jarige Jacques An quetil uit Rouaan heeft ge wonnen en iedereen kan er vrede mee hebben. De jeug dige Jacques, met zijn tanige sterke body en zijn scherp getekend gezicht was zonder enige twijfel de beste man van de 56 renners, die het Pare des Princes in Parijs bereikten. Want zo moet men het toch zien. Men mag bij het beoor delen van de merites van de winnaar geen rekening hou den met de sterren, die on derweg zijn uitgevallen. Het is het harde, meedogenloze element in de sport, en zeker in de Tour de France, dat de sterksten de wedstrijd overle ven dat men de pech er een voudigweg niet bij mag ha len. Daarom mag men nu ook na afloop van de tour niet zeggen, dat Anquetil weieens een harde dobber had kunnen hebben aan Charly Gaul, aan Bahamontes, aan Fred de Bruyne, of aan Wout Wagt- mans. Of dat Louison Bobet hem achter zich zou hebben gelaten, wanneer hü had deelgenomen. Louison is nu eenmaal niet gestart, Gaul, Bahamontes, De Bruyne en Wagtmans en al die andere uitvallers hebben de tour nu eenmaal niet uitgereden. Zij zijn nog voor de beslissende fase was ingetreden gesneu veld en daarmee was hun rol uitgespeeld. Niet alleen de moordende hitte, meer nog het wilde, soms chaotische karakter van de eerste ritten, zijn er de oorzaak van ge worden, dat enkele groothe den er de brui aan hebben gegeven. Miguel Poblet en Wout Wagtmans behoorden tot deze categorie uitvallers. Het voortdurende gejaag van outsiders bracht hen al na enkele dagen zo veel mi nuten achterstand, dat zij er eenvoudig geen heil meer in zagen om nog te gaan probe ren deze achterstanden weg te werken. Zij waren licha melijk ook niet fit genoeg om daarvoor het nodige doorzet tingsvermogen op te brengen. Anquetil heeft dit alles overleefd. Ook hij heeft veel moeten afzien, veel moeten lijden in de brandende zon, door onlesbare dorst gekweld, ook hij is bij valpartijen be- gemene rangschikking en op het ploegenklassement was uitgesloten, slechts etappe successen en het puntenklas sement waren het oogmerk. Die etappe-successen zijn niet gekomen. Eenmaal was Gerrit Voorting (in Colmar) tweede achter Hassenforder, een paar keer werd Wim van Est derde en vierde. Verder waren de prestaties gering, al hebben de jeugdige leden van de oranje-equipe. Piet van Est, Piet de Jongh, Jaap Kersten en Mchel Stolker, bij vele gelegenheden getoond het vak, het moeilijke vak waarbij lichaamskracht, uit houdingsvermogen en intel ligentie moeten samengaan, te kunnen leren. Bescheiden rol Nederlandse ploeg met Wim van Est als de best geplaatste trokken geweest, en ook hij heeft met lekke banden langs de weg gestaan. Maar de de butant Anquetil is er niet aan kapot gegaan. Ook niet toen hij in de laatste week door het plotselinge omslaan van het weer en door de koude in de afdalingen, evenals zovele anderen het slachtoffer werd van buikgriep-epidemie. Nederland heeft dit jaar 'n bescheiden rol gespeeld. Wel werd door Pellenaars de oude taktiek toegepast van mee gaan in de slag, zodra de ge legenheid zich voordeed. Maar in deze tour der uit vallers. waarin na de kenne lijk nog niet rijpe Van Wet ten ook Wout Wagtmans en Daan de Groot him spullen pakten en Leo v. d. Pluym wegens tij doverschrij ding werd geëlemineerd, had Pel lenaars er de ploeg niet meer naar om hoge ogen te kun nen gooien. Rijden op de al- „Een etappe-zege is ons een •paar maal ontgaan, enkel en alleen omdat het die jonge jongens aan ervaring ont breekt", was het oordeel van Kees Pellenaars. „Maar zij komen er wel". Eén dag in groen. Wim van Est heeft één dag in de groene trui gereden. In de rit naar Ax-les-Thermes veroverde hij de glanzende maillot op de Breton Thomin, die in een valpartij vele plaatsen verspeelde, maar al de volgende dag nam Jean Forestier de leiding in het klassement over om hem daarna niet meer af te staan. De tweede plaats en de vijfduizend gulden, die eraan vastzitten, zijn echter een welkome buit voor de Neder landse ploeg en het bewijs voor het toch wel constante rijden van de oudste en bes te man van het zestal dat Parijs haalde. Wim van Est heeft er ook voor gezorgd, dat er toch nog wat geld in het laatje is gekomen. Zijn tweede plaats in het punten klassement en de achtste po sitie in de eindrangschikking leverde 6250 gulden op, waar mee Nederland ongeveer op een totaalbedrag van 20.000 gulden komt. Over geld ge sproken. De tour is volgens de organisatoren financieel geslaagd. De betalende be langstelling is met uitzonde- ring van Marseille zeer groot I geweest en de organistoren zijn dan ook goed te spreken. Sportief geen succes. Er is echter iets, dat de heer Goddet met grote zor gen vervult. Sportief is de ronde allerminst een groot succes geworden en deze we- j tenschap is voor de toekomst van dit evenement natuurlijk bijzonder bedenkelijk. De strijd in de extra-spor- tieve sfeer wordt steeds gro-1 ter. De merken gaan een gro- tere rol spelen, dan de na- tionaliteten. Daarom zint de tourdirectie op een wijziging in de formule. De huidige is niet te handhaven, dat weet Goddet zeer goed en het zal dan ook niemand verwonde ren. wanneer de tour volgend jaar met een nieuw pakje zal aantreden. Wij bedoelen, dat de renners dan gegroepeerd I zullen worden in merken- ploegen, dat zij voor fabriek starten en niet meer in de allereerste plaats voor een land. Over die tour van volgend jaar is overigens nog niets beslist. Wel bestaan er ver gevorderde plannen om Brus sel, in 1958 immers zetel van de wereldtentoonstelling, als startplaats te kiezen. enerverende strijd te zien, waaraan de i veranderde windrichting niet geheel vreemd was, maar een zeiler moet zich aan alle omstandigheden weten aan te passen. De strijd ging hier voorname lijk tussen Gerrit van Wijk, Cor Groot, Jan Bier en Henk v. d. Steen, doch langzaam maar zeker werd eerstge noemde achteruit gedrongen, totdat in de eindstrijd de drie overgeblevenen vrijwel gelijk op de finish afstevenden. De toeschouwers van de talrijke aan de wallekanten gemeerde schepen evenals trouwens zij, die vanaf het Kaag- societeit-terrein deze spannende finish volgden, waren niet in staat 'n rangorde van aankomst vast te stellen zo weinig verschil was er tussen de boten onder ling. Vanuit het rinishschip waar men de boten precies langs ziet komen, stel de men vast. dat Groot winnaar werd, v. d. Steen twee en drs. Bier derde. De Regenboogklasse werd vanwege de grote deelname in twee groepen ge zeild. waarbij Do van der Hulst aan vankelijk fraai de leiding had in eerste groep van dertien schepen. Maar de race verliep weinig gunstig voor hem want Alberda. die aanvankelijk op de derde plaats had gelegen, wist steeds meer naar voren te komen en tenslotte te winnen. In de tweede groep nam de Rotterdammer Hofland vanaf de start de leiding om deze niet meer af te staan en uiteindelijk met groot verschil te winnen, waarbij hij de tien minuten startverschil bijna geheel wist weg te werken. In de Pampusklasse wist G. Biesot jr. met ruime voorsprong als eerste de fi nishen, doch hij werd na protest we gens bakboordstuurboord uitgesloten. Mej. G. de Waard kwam daardoor op de eerste plaats. De deelname in de Valkenklasse en Vrijheidsklasse B is zo groot, dat de deelnemers, in twee groepen gesplitst zijn. In de eerste groep der Valken ze gevierde A. Wester na heftig aanvallen van Rolf v. d. Bauman, terwijl Theo v. Helvert, die aanvankelijk aan kop had gelegen, naar de derde plaats werd ver wezen. In de tweede groep was het al Friesland wat de klok sloeg aan de kop. Mulder. Jansma, De Vries.... Dat belooft nog wat! Ook in de Vrijheidsklasse A een Friese zege op naam van U. Jager, die de kampioen van het vorig seizoen, P. Hellema, versloeg. Een praghtig gezicht leverde de start op van de Sternklasse die met twin tig scheepjes uitstekend op deze Kaag week vertegenwoordigd is. Het werd overigens heel begrijpelijk bij zoveel deelname een interessante strijd en het pleit voor het kunnen van mej. v. d. Stadt, dat zij ook in dit grote veld win nares werd. De jolletjes en jeugdklassen troffen het op de eerste dag uitstekend met het weer, want er stond in de middag een heerlijk briesje, waardoor fel gestre den kon worden én bovendien de des morgens verwachte drijf partij en uitble ven. In de A klasse der 12 Voetsjollen J.aatsten zich de gebr. Reyers aan de kop, A. W. zelfs met heel grote voor sprong. In de jeugdklasse was de Gro ninger Woortman de westelijke zeilers de baas; bij finishte als eerste voor Alb. Hofland, De Winkel, Bakker en Alberts. We zijn er evenwel van overtuigd, dat er in de volgende wedstrijden ste vig geknokt zal worden om de ere plaats. De voornaamste uitslagen der open wedstrijden zijn: Vliegende Hollanderklasse: 1. Jac. Kraan, 2. A. Wulff, 3. H. C. Blok 4. G. Bierman. 12 mz klasse A: 1. B. Kraan, 2. B. van Wijk, 3. W. Guldemond, 5. A. J. Idem B: 1. A. van Dorp, 2. D. G. v d. Linden Jr., 3. W. Graafland. Finnjollenklasse: 1. J. H. H. J. de Jong, 2. J. J. Huurman Jr., 3. G. J. Leverland, 4. J. R. Meyeringh, 5. F. W. D. Grimm. Olympiajollenklasse A: 1. B. Tour nier, 2. H. J. de Jong, 3. H. Willems, 4. H. Lesage, 5. J. A. N. Tak. Idem B: 1. A. Alofs, 2. J. Ockers, 3. P. C. Loogman, 4. L. G. Vis, 5, K. Husslage. Vrijheidsklasse BI: 1. D. F. Dries- sens, 2. P. J. Houbolt, 3. H. K. J. Ter ne, 4. K. Wolthuis, 5. mej. M. van Tienhoven. Idem Bil: 1. J. A. Ooms, 2. mej. M. Muller, 3. M. Warmenhoven, 4. H. Elhorst, 5. mej. T. Barendse. Sternklasse: 1. mej. K. v. d. Stadt, 2. H. de Jong, 3. E. Hofkes, 4. B. Die penveen, 5. K. Stuurman. 16 m= Streepklasse: 1. J. Bol, 2. J. C. J. Schiet, 3. J. N. Bodegraven, 4. A A. Taselaar, 5. G. R. Kreulen. Idem B: 1. S. Ozinga Jr., 2. E. Hart suiker, 3. J. van Bergen, 4. I. v. d. Waal. Valkenklasse AI: 1. A. Wester, 2. E. Rolf v. d. Baumen, 3. Th. van Helvert, 4. H. Kirkenier, 5. ir. H. F. Zuiderbaan. Idem All: 1. mr. L. Mulder, 2. F. Jansma, 3. U. de Vries, 4. H. Blom, 5. N. Both. Vrijheidsklasse A: 1. U. Jager, 2. P. Hellema, 3. C. Neleman, 4. L. Amons, 5. S. de Jong. Valkenklasse B: 1. L. H. Hahn, 2. P. W. J. Engelhard, 3. mej. E. Bonk- stra, 4. J. van Asselt. Drakenklasse: 1. C. Groot, 2. H. W. v. d. Steen, 3. drs. Jan Bier, 4. G. van Wijk, 5. J. C. P. Hofkes. Regenboogklasse I: 1. J. Alberda, 2. A. Gebuis, 3. G. A. Bakker, 4. K. Vro lijk, 5. A. N. Landsman. Idem II: 1. J. Hofland, 2. J. H. C. Sieverts, 3. C. Kist, 4. J. Walig, 5. K. Tol. 16 m2 Puntklasse: 1. F. Kamerling, 2. W. Spaargaren, 3. B. Stapel, 4. H. Poppe. Pampusklasse A: 1. mej. G. de Waard, 2. F. H. Drontmann, 4. H. J. Greeve link, 4. ir. J. v. d. Hoek. 12 Voetsjollenklasse A: 1. A. TV, j Reyers, 2. H. M. Reyers. 3. N J. Jonker, 4. J. H. van Leeuwen, 5. mej. H. F, Hageman. Idem B: 1. P. Nieuwenhuizen Jr., 2, A. Walenkamp, 3. E. G. Peiger, 4. mevr, J. Stades-Veth, 5. J. Stapel. Idem C: 1. mje. J. Mulder, 2. mej. j B. v. d. Giessen, 3. mej. N. I. Roos. Jeugdklasse A: 1. G. L. Woortman, I 2 A. A. Hofland, 3. J. C. de Winkel, 4. R. Bakker. 5 R. Albers. Op het fraaie sportpark Duinhorst in Wassenaar werd gisteren een ge varieerd programma verwerkt, dat bestond uit een gedeelte atletiek en een deel wielrennen. Vooral de atle- tieknummers die sterk bezet waren vielen bij het ongeveer drie a vier- duizendkoppige publiek zeer in de smaak. Dat was wel te merken aan het enthousiaste applaus, dat na iedere race voor de winnaars opkla- terde. Eén nummer viel wat uit de toon, nl. de Olympische Estafette. Ploegen van Vlug en Lenig (Den Haag), Trekvogels (Den Haag), A AC (Am sterdam) en PSV (Eindhoven) zou- in hun sterkste formatie een aanval doen op het nationale record. Toen we de opstellingen kregen wisten we al bij voorbaat, dat er van een record niet veel zou komen. Daar waren de teams te zwak voor. „Volle oorlogssterkte" zoals was aangekon digd, konden we er echt niet in zien. Voeg daarbij nog een eerste 800 m. in 1.59.2 wandeltempo en de recordformulieren konden wel opge borgen worden. Het werd tenslotte een overwinning voor V. en L. dat met de lopers Flip Koudijs (800 m.), Jan Parlevliet (400 m.), Joop Kant (200 m.) en Aad van Hardeveld (200 m.) een tijd van 3.34.2 op de klokken bracht. De tweede plaats was bij verrassing voor PSV, dat 3.36.1 deed noteren, terwijl Trekvogels en A AC na 3.37.8 gelijk door de finish kwa- men. Dan was de 800 m. met vijf lo pers onder de twee minuten be- De Kaagweek is weer begonnen. Voor de 37ste maal. Onze fotograaf maakte er zondagmiddag dit plaatje even voor de start van de Regenbogen: Alles krioelt door elkaar: Regenbogen, 16 M2 Draken en Valken. AUTOBILISME. STIRLING MOSS WON GROTE PRIJS VAN EUROPA. De Engelse coureur Stirling Moss heeft de race om de Grote Prijs van Engeland, die dit jaar geldt als grote prijs van Europa, gewonnen. De Grote Prijs van Engeland, die zaterdagmiddag op het circuit van Aintree bij Liverpool werd gehouden, telt mee voor de competitie om het wereldkampioenschap coureurs 1957. Moss reed met een Vanwall. MOTORSPORT SIMON SCHRAM KAMPIOEN VAN NEDERLAND. Op het circuit „Prikkedam" bij Makkinga zijn de Friese kampioen schappen terreinrijden gehouden, die meetellen voor het nationale kam pioenschap. Simon Schram, die de vijfde plaats bezette in de race tot 150 cc, behaalde daarmee juist zoveel punten, dat hij in het klassement voor de nationale titel niet meer inge haald kan worden. Hij kan zich dus nu reeds kampioen van Nederland noemen. Zondag werden op Duinhorst in Was senaar internationale atletiekwed strijden gehouden. We zien hier de finish van de 800 meter: le werd H. Janssen van AAC (1 min. 52 sec.); 2e werd Heida van AV 23 (1 min. 53.1 sec.) en derde werd Blanken- kenstein van Trekvogels (1 min. 53.3 sec.). ter. Na een valse start van Meindert Blankenstein de nationale record houder nam de Amsterdammer Henk Heida (AV 23) resoluut de kop, gevolgd door Harry Jansen (AAC) de jeugdkampioen Anton van Dorst (PSV) en de drie Trekvogels Ver wey, Blankenstein en De Vries. Ver der noteerden we nog Piet Yska (AAC). Bij het belluiden trokken Heida en Janssen een gat, dat zo groot werd, dat Blankenstein zeer ontactische race er niet meer in slaagde om ondanks zijn sprintca paciteiten deze kloof vanuit de laat ste bocht te komen dichten. Ook al omdat Heida en Janssen dóórgingen tot op de streep toe. Daarom kwamen er ook zulke fraaie tijden. 1. Harry Janssen 1.52.8; 2. Henk Heida 1.53.1; 3. Meindert Blankenstein 1.53.4; 4. Anton van Dorst 1.55.7; 5. Piet Yska 1.57.4. De 200 m. sprint was voor Aad van Hardeveld in een matige 22.7, waar aan hij toch genoeg had om Bezemer in het zand te laten bijten (22.9); 3. Egbert Otten (AAC) met 23.1 en 4. Vos (PSV) 23.9. De 1500 m. werd van kop af ge wonnen door Wim Roovers, hoewel hij pas op de laatste 600 m. definitief niet Van der Broek een nieuwko mer en Veldhoven kon afrekenen. De Belg Benooy had in het hele stuk niets in te brengen. Tijden: 1. Wim Roovers (Thor Roozendaal) 3.55.8; 2. Van der Broek (PSV, Einhoven) 3.58.2; 3. Gerard Veldhoven (Metro Rotterdam) 3.59.8. Een afvalrace gelijk werd de 5000 m. Gestart werd met een kopgroep je van vijf man bestaande uit drie Ne derlanders en twee Belgen. Die Ne derlanders waren Henk Viset (Cial- fo), Keesom (AV 23), Sjoerd Koster (Trekv.) en de Belgen waren verte genwoordigd door Deduytschè en Si mons beiden van de Racing Club Brussel. Na 1500 m. was Koster het eerste slachtoffer van de tempobeul Viset. Daarna volgden nog Simons en ook Keesom. Een km. voor het eind moest ook Deduytsche er bij een tussensprint van de Hollander aan geloven. Voor Viset de kleine mail uit Arnhem werd de fraaie tijd neme men de toestand van de baan in aanmerking dan zegge men hier fantastische tijd van 14.45.6 genoteerd. Deduytsche 14.52.6; 3. Keesom 15.02.4 en vier Simons 15.14.-

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6