4 maal GEKLOPT P. v* cL A-wethouder denkt: Opgestaan, plaats vergaan' Vreedzame oorlogen van het Roode Kruis VOORTREKKERS TABAK Burgemeestersvrouwe van Wassenaar exposeert haar schilderkunst te Delft VRIJDAG 19 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA 9 Groot rumoer in Apeldoornse raad Er is in P.v.d.A.-kringen grote dei ning ontstaan rond de zetel van een van de P.v.d.A.-wethouders in de Apeldoornse gemeenteraad. Het be treft hier wethouder S. Ruiter, wet houder van openbare werken, die vanuit zijn eigen partij het consigne heeft gekregen zijn functie onmiddel lijk ter beschikking te stellen en deze te laten overnemen door een van zijn partijgenoten. De heer Ruiter heeft indertijd we gens ziekte van zijn partijgenoot J. de Groot, eerst tijdelijk en later defi nitief, diens wethouderszetel overge nomen, maar daarbij in zijn fractie de toezegging gedaan, zich als wethou der te uilen terugtre'-ken, wanneer de heer De Groot in staat zou zijn zijn werkzaamheden weer te vervul len. De heer De Groot heeft nu enkele verklaringen van medici overgelegd, waaruit blijkt, dat hij in staat is zijn werk als wethouder weer te vervul- De dood vloog hem Voorbij De ouders van marinier Jaap La beur in Zaandam ontvingen vorige week een telegram, waarin hun zoon hen vanuit Biak meldde, dat zijn ver trek naar huis was uitgesteld, en dat hij een week later in Zaandam zou arriveren. Jaap Labeur, 22 jaar oud, zou maandag j.l. na beëindiging van zijn dienstverband in Nieuw Guinea naar Nederland terugkeren. Toen echter de KLM-machine „Neutron" op Biak aankwam, bleek, dat er geen plaats was voor de jongen. 'Hij stuurde een telegram naar Ne derland, dat zijn ouders bereikte, voordat de ramp met de Super-Con- stellation bekend werd Jaap Labeur zal nu op woensdag, 24 juli a.s. in het vaderland terugke ren. BOUWORDE NEDERLAND START TE 's-HERTOGENBOSCH, WYCHEN EN OOSTERWOLDE. 45 Bouwgezellen van de Bouworde Nederland beginnen maandag 22 juli hun „Bouwseizoen" op drie plaatsen in Nederland. In 's-Hertogenbosch zullen 20 bouwgezellen zelfbouwers bij de bouw van 12 arbeiderswonin gen ter zijde staan; 20 gezellen ver lenen hun belangeloze steun aan een woningbouwvereniging in Wychen bij de bouw van 23 woningen;-het loon, dat deze woningbouwvereniging uit spaart, komt ten goede aan een aan tal gezinnen .Onder leiding van een broeder zullen ten laatste 5 jongelui in de Friese diaspora in een maand tijds te Oosterwolde een klein kerk je bouwen. In de loop van augustus zal er een wijziging in de bezetting op deze bouwprojecten komen, daar de Bouworde Nederland dan Duit sers en Spanjaarden verwacht. Inmiddels neemt ook het contin gent Nederlanders, dat zijn vacantie doorbrengt in bouwkampen buiten Nederland, gestadig toe. Om de drie dagen vertrekken bouwgezellen van uit Nederland naar verschillende landen. Hun aantal bedraagt thans 250. In totaal zijn op het ogenblik in 50 kampen van de Bouworde 1000 bouwgezellen aan het werk. Zij zijn verspreid over België, .Nederland, Duitsland, Frankrijk en Oostenrijk. Elk kamp telt nagenoeg 20 bouwge zellen. PARTIJBUREAU DER K.V.P. OP VACANTIE. Het Bureau der Katholieke Volks partij, waaronder ressorteren het al gemeen secretariaat en de diverse diensten der partij, is wegens va cantia gesloten van 29 juli tot en met 10 augustus. len. Een van de P.v.d.A.-raadsleden heeft reeds voor het lidmaatschap van de raad bedankt om de heer De Groot tot lid van de raad te kunnen toela ten. De heer Ruiter blijk' nu echter zijn functie niet ter beschikking te willen stellen. Althans hij heeft niet voldaan aan een verzoek van zijn raadsfractie om zich terug te trekken. In verband met deze kwestie werd de vorige week reeds een buitenge wone ledenvergadering van de afde ling Apeldoorn der PvdA belegd. Men kwam op deze vergadering echter niet tot een definitieve uitspraak. Tij dens een tweede buitengewone leden vergadering is nu echter een motie aangenomen, waarin de heer Ruiter wordt verzocht zijn functie onmiddel lijk ter beschikking te stellen. Het bestuur van de afdeling heeft in deze vergadering tevens verklaard, dat pok het raadslidmaatschap van de heer Ruiter voor de PvdA onaan vaardbaar is geworden. De betrokken wethouder heeft deze vergadering zelf niet bijgewoond. Hij had schriftelijk medegedeeld, wegens ziekte niet aanwezig te kunnen zijn. Daarbij heeft hij verzocht in deze kwestie nog geen beslissingen te ne men, aan welk verzoek de vergade ring niet heeft voldaan. Het is echter nog geenszins zeker, dat de wethoudersplaats bij een even tueel bedanken van de heer Ruiter weer door een P.v.d.A.-lid zal wor den bezet. De fracties van de V.V.D., C.H.U. en A.R. hebben namelijk laten weten, geen medewerking te zullen verlenen aan een eventuele benoeming van de heer De Groot. Zij hebben een meer derheid van stemmen in de raad, on danks een samengaan van de K.V.P. met de P.v.d.A. UTRECHTSE MIDDENSTAND TEGEN KERMIS OP VREEBURG. De periodieke terugkeer van ker missen en circussen op het Vreeburg plein te Utrecht, heeft de midden standers een adres aan het gemeen tebestuur van de Domstad doen rich ten, om verlost te worden van deze vermaaksevenementen. De zaken, en in het bijzonder de Horecabedrijven, ondervinden naar hun zeggen ernstige schade van het feit, dat het Vreeburg gedurende ker missen en circusvoorstellingen ont trokken wordt aan de toch al zeer schaarse parkeerruimte in de stad. De belangstelling om ergens aan het Vreeburg te vergaderen, vermindert dan aanzienlijk. HTM leed verlies van vier miljoen In een toelichting op het jaarver slag over 1956, heeft de directeur van de Haagse Tramweg Maatschappij, ir A. C. Pijl, gisteren verklaard, dat de HTM in dat jaar een verlies heeft ge leden van ruim vie. miljoen gulden en dat over het lopend jaar rekening gehouden moet worden met een ver lies, dat minstens even groot zal zijn. Door een verhoging van de tram tarieven is het reizigersaantal met 8,3 teruggelopen, terwijl de ont vangsten met 18,7 zijn gestegen. Wat betreft de personeelsvoorzie ning verklaarde ir Pijl, dat de toe stand in dit opzicht zo precair is ge worden, dat een groot aantal nieuwe bussen nog niet in gebruik kon wor den genomen, bij gebrek aan perso neel. Ondanks de nieuwe dreigende ver liezen over 1957, bestaan er geen voornemens, opnieuw tot tariefsver hoging over te gaan. Tijdens een bestuur van 90 jaren Het Nederlandse Rode Kruis, dat dezer dagen zijn negentigjarig, be staan viert, is zijn mooie taak begon nen ln 1870/71 tijdens de Frans-Duit se oorlog, toen ambulances werden gezonden naar Luxemburg, Mann- helm, Versailles, Sedan, Rijmel, Bor deaux en Le Havre, met een totale personeelssterkte van 200 mannen en 56 vrouwen. Voor de tweede maal kwam het Nederlandse Rode Kruis in actie bij de Russisch-Turkse oorlog ln 1877/78. Materiële hulp werd verleend aan de Turkse „Rode Halve Maan" en een ambulance van Nederlanders, in Rusland uitgerust, werd naar de Kau- kasus gezonden. Vervolgens zond het Roode Kruis een ambulance uit tijdens de Trans vaalse oorlog (1889/81), vier ambu lances tijdens de Boerenoorlog in Zuid-Afrika (1899/1902), twee ambu lances naar Griekenland in 1912/13 bij de Balkan-oorlog, met een Museum waar muziek in zit De tentoonstelling „Van Speeldoos tot Pierement" heeft zoveel succes gehad, dat men heeft besloten in Utrecht een blijvend museum over dit onderwerp in te richten. Dit „geluidsmuseum", dat behalve orgels en draaiorgels ook klokken en zilverwerk te zien geeft wordt ge vestigd in een deel van het Catha- rijneeonvent aan de Lange Nleuw- straat. Als de organisatoren hun zin krij gen zal het een museum worden, dat in elke vitrine en alle zalen de juiste toon aanslaat. Nu al verheugt men er zich in, dat nog mooier en exclusiever materiaal dan voor de tentoonstelling beschik baar wordt gesteld. Op het program ma staan in elk geval drie zeldzame en beroemde orgels, nl. de oude Ga- violi, de Grote Mortier en Dubbele Ruth. In een aula kunnen deskundigen lezingen houden over vele welluiden de onderwerpen. Er zit dus wel muziek klinkklaar muziek in dit museum in staat van geboorte. totale sterkte van 23 artsen en 35 verplegers, en vier ambulances voor de pestbestrijding in Nederlands In- dië in 1914. Naast het verlenen van hulp in binnen- en buitenland bij natuur rampen, epidemieën, enz., was de hulp en leniging van de ergste nood door het Roae Kruis het belangrijk ste tijdens de eerste wereldoorlog, de stormramp te Borculo in 1925, tijdens de Italiaans-Abessijnsc oorlog in 1935/36, tijdens de Spaanse burger oorlog in 1937, bij de Fins-Russische oorlog in 1940 en dan natuurlijk ge durende de periode van de tweede wereldoorlog, die ons allen nog zo vers in het geheugen ligt. Vervolgens vroeg de oorlog in Ko rea van 1950/1955 weer de nodige hulp, in 1951 de watersnood in Italië en daarna in 1953 de watersnood in eigen land. Onnodig te zeggen, hoe ook hier weer het Nederlandse Rode Kruis zy'n onschatbare diensten be wees. Het jaar 1955 telt het grootste aan tal hulpverleningen bij rampen in het buitenland, ln totaal werd name lijk negen maal hulp verleend, waarvan 0 maal voor overstromingen en aardbevingen. Daarna hield het Rode Kruis, af gezien van een aantal kleinere hulp acties, een inzameling voor de nabe staanden van de slachtoffers van de mijnramp te Marcinelle, vorig jaar, gevolgd door de hulp aan de Honga ren, die begin oktober in opstand kwamen. Dit jaar tenslotte verleende ons Rode Kruis hulp bij drie aardbevin gen, en wel in Griekenland, in Tur kije en in Iran. KONINGIN TRACTEERDE IN KAMPHUIS VALKEVEEN. Gisterochtend heeft H. M. de Ko ningin, in gezelschap van hêt dame du palais, mevrouw W. A. Repelaer van Driel geboren Van der Willigen, een onofflclëel bezoek gebracht aan het kamphuis „Amsterdam-Zuid" van het Amsterdams speeltuinver- bond te Valkeveen. Het bezoek was bepaald op onge veer een uur, maar net heeft bijna twee uur geduurd. Koningin Juliana heeft na een rondgang door dit door de speeltuinmensen zelf gebouwde kamphuis, op ongedwongen wijze met de kinderen meegespeeld en gezon gen. De kinderen zijn door de konin gin getracteerd op taartjes, waarbij uiteraard een glaasje oranje limona de werd geschonken. DE INTERNATIONALE pijprookwedstrijd Nederland - Amerika werd verrookt met Nederlands beste pijptabak: Niemeijer (Voor het verslag van deze wedstrijd zie elders op deze pagina) Advertentie Prins opende munitiefabriek Door aan afdelingshoofden, bazen i werklieden werkopdrachten en loonkaarten uit te reiken met een oranje opdruk heeft prins Bernhard gistermiddag de nieuwe grote muni tiefabriek der Artillerieinrichtingen te Zaandam geopend. Deze grote be tonnen fabriek aan de Noordzijde van het Noordzeekanaal hij de Hem- brug maakt de zogenaamde 50 inch munitie, die ons land tot heden uit Amerika, Engeland en Italië moest invoeren. Het zijn patronen, die op de grens van klein kaliber liggen en dienen voor vliegtuigmitrailleurs, luchtverdediging en tankbewapening. De productie is ook op export ge richt. De Verenigde Staten bekostigden met een bijdrage uit het militaire hulpprogramma grotendeels de in richting. Onder de fabriek zijn moderne schiettunnels, waar men ook de baan van de projectielen kan filmen. Twintig iaar „Snip en Snap" Op de gramofoonplaat Een Nederlandse gramofoonplaten- industrie heeft ter gelegenheid van het twintigjarig jubileum van de „da mes Snip en Snar" een langspeel plaat vervaardigd, waarop de voor naamste successen uit deze periode verzameld zijn. De heren Walden en Muyselaar kregen gistermiddag de eerste exem plaren van deze plaat op een bijeen komst in het Amstel-hotel te Amster dam. De directeur van de Nederlandse revue, de heer Sleeswijk, vertelde hier o.m. dat de revue, twintig jaar geleden werd opgezet met 20 mensen. Nu vinden 100 personen hun bestaan in de revue. De montering kostte toen nog geen 1000,nu 200.000. Per speelseizoen trekt het schouw spel de 1 atste jaren ruim 500.000 be zoekers, waarvan alleen al 200.000 in Amsterdam. Deze bezoekers zorgen tezamen voor een bruto recette van ruim anderhalf miljoen gulden. Twee mannen in brand geraakt Bij óverschenken van buta-gas De voorbereidingen voor een geza menlijke vakantie werden twee in woners van Joven-Hardinxveld gis teren bijna noodlottig. Bij pogingen om butagas uit een grote fles in een kleinere, draagbare tank te gieten, om die op reis mee te nemen, schoot de slang tussen de beide cylinders los en stroomde het gevaarlijke gas de keuken in, waar een petroleum stel stond te branden. Direct volgde een ontploffing en sloegen de vlammen hoog boven het dak van de woning uit. De mannen slaagden er nog in, de gastank naar buiten te werken. Daarbij raakten echter hun kleren in brand en het enige wat ze doerf konden, was in de achter het huis gelegen sloot te sprin gen om het vuur te doven. De bewo ner van het huis, waarin de brand uitbrak, kwam vrij met lichte ver wondingen aan de hand. Zijn gast daarentegen bleek vrij ernstige ver wondingen aan gelaat en handen te hebben opgelopen. De brandweer bluste de keukenbrand. Meisje verloor ruim vijftig mille Twee employé's van de Nederland se Spoorwegen bij de spoorwegover gang aan de Kleine Koppel, nabij de Koppelpoort te Amersfoort, vonden gisteravond een actentas, inhoudend niet minder dan 51.400 gulden. In uiterste verbazing over de grootte van het bedrag, waarschuw den ze onmiddellijk de politie, waar zich even later ook een 21-jarig meis je totaal over stuur, kwam melden met de mededeling, dat ze het haar door de zaak toevertrouwde kapitaal had verloren. Het meisje werkte bij de N.V. Nieuwenhuizen, graanhandel en olie- fabrieken en had opdracht het geld naar de bank te brengen. De twee spoorwegmannen werden voor hun eerlijkheid door de directeur van het graanbedrijf beloond met een bedr:.g van 500 ieder. NEDERLANDER WON RADIO- TELEFONISCHE PIJFROOK- WEDSTRIJD. De heer Bouke Dijkstra heeft gis teravond de internationale pijprook wedstrijd gewonnen, die is gehouden tussen Amerika en Nederland. Er was tijdens deze wedstrijd een radiotelefonisch contact tussen de heer Robert Dutl uit Michigan en de heer Dijkstra in „Den Hout" te 's-Gra- venhage. De heer Tijkstra deed 110 minuten en 10 seconden over zijn hoopje ta bak 3,3 gram de heer Dutl deed er 66 minuten en 39 seconden over. Tijdens deze wedstrijd in „Den Hout" werd een modeshow gehouden en traden enige rrtisten op. Zeer groot was gisteravond in het museum Prinsenhof te elft het aan tal belangstellenden yoor de opening van een tentoonstelling van schilder werk van Judy van WijnbergenMi- chiels van Kessenich, de echtgenote van de burgemeester van Wasse naar. De Commissaris der Koningin in Zuid-Holland, mr. J. Klaasesz en zijn echtgenote en enkele ambassa deurs, die tot de vriendenkring van het echtpaar Van Wijnbergen beho ren en vele ingezetenen van Was senaar werden in een van de histo rische zalen van het Prinsenhof ver welkomd door de burgemeester van Delft, de heer D. de Loor. Niet alleen omdat het hier schilderwerg van een burgemeestersvrouw betreft ver heugt de gemeente Delft er zich over, dat deze tentoonstelling hier gehou den wordt, zo zei de burgemeester, maar vooral omdat deze tentoonstel ling weldadig aandoet. Prof. ir. M. J. Granpré Molière leidde vervolgens de tentoonstel ling in met een diepgaande be schouwing over de eisen, waaraan een kunstwerk moet voldoen. Naar spr.'s mening zijn er drie criteria, n.l. de instelling van de kunstenaar ten opzichte van de ruimte, ten opzich te van de natuur en ten opzichte van de gedachte, die hij tot uitdruk king wil brengen. Er was daarna gelegenheid, de tentoonsteling te gaan zien. Er is een 44-tal werken van Judy Kessenich de naam waarmee mevrouw Van Wijnbergen haar schilderwerk sig neert waaronder een 6-tal schilde rijen en 38 gouaches. Op twee na teren de schilderijen uit de dertiger jaren. Van de tentoongestelde goua ches i 't overgrote deel van de laatste drie jaren. Behalve werken, die indrukken weergeven van steden als Menton en Salzburg, van landschappen, van bloemen, en enkele portretten, is er ook een groot aantal werken, voor al uit de laatste tijd, die geen weer gaven zijn van het zintuigelijk waarneembare. Enkele voorbeelden daarvan zijn gouaches als „aards ge luk", Engel van Vreugde, Corona van de Zon, Spiraalnevel enzovoorts. Aetherklanken ZATERDAG. HILVERSUM I, 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA 19.30 VPRO. 20.00—24.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.05 Gram. (9.35—9.40 Water standen)'. 10.00 „Tijdelijk uitgescha keld", oaus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Ritm. muz. 10.55 Buitenl. week overzicht. 11.10 Orgel en zang. 11.40 Fluit en clavecimbel. 12.00 Gram. 12.30 Land—.en tuinb. meded. 12.33 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 VARA- Varia. 13.20 Lichte muz. 13.45 Sport- praatje. 14.00 Gram. 14.25 Streekuitz. 14.50 Gevar. muz. 15.15 „Van de wieg tot het graf", caus. 15.30 Radio Fil'h. ork. en solist. 16.10 Boekbespr, 10.25 Lichte muz. 16.50 Vacantietips. 17.30 Radioweekjóurn. 18.00 Nieuws en comm. 18.20 Roemeens ork. 18.45 Gram. 19.00 Artistieke staalkaart. 19.30 Passepartout, caus. 19.40 Gods dienst voorheen en thans, caus. 19.55 Deze week, caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Cabaret. 20.40 Weense muz. 21.00 Gevar. progr, 21,45 Socialistisch comm. 22.00 „Opsporing verzocht". 22.45 Lichte muz. 23.00 Nieuws. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 KRO. 7.00 Nieuws. 7.10 Gram. 7.15 Ge wijde muz. 7.45 Morgengebed en lit. kal. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 8.50 Voor de huisvrouw. 10.00 Voor de kleuters. 10.15 Gram. 10.30 Ben je zestig? 11.00 Voor de zieken. 11.45 Gram. 12,00 Angelus. 12.03 Gram. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Lichte muz. 12.55 Zonnewijzer. 13.00 Nieuws en kath. nieuws. 13.20 Lichte muz. 13.50 Gram. 14.00 Voor de jeugd. 14.20 Amateursprogr. 14.40 Boekbespr. 14.50 Kron. v. letteren en kunsten. 15.25 Gram. 15.30 Grego riaanse zang. (Tussen 16.00 en 18.00 Rep. v. d. Ronde van Frankrijk). 16.00 Voor de jeugd. 16.50 Lichte muz, 17.10 Instr. trio. 17.25 Lichte muz. 17.45 Gram. 18.10 Idem. 18.15 Journalistiek weekoverz. 18.25 Gram. 18.30 Pari. overz. 18.40 Gram. 18.45 Regeringsuitz.: Atlantisch allerlei. Een en ander over de 15 landen, aan gesloten bij het Atlantisch Pact. 19.00 Nieuws. 19.10 Comm. 19.15 Ronde v. Frankrijk. 19.30 Gram, 20.10 Lichtba ken, caus. 20.30 Act. 20.45 Ronde van Frankrijk. 20.55 Lichte muz. 21 15 Als in ons hart een lied weerklinkt, hoorsp. met muz. 21.55 Gram. 22.35 Wij luiden de zondag in. Daarna: Avondgebed en lit. kal. 23.00 Nieuws. 23.15 Nieuws in Esperanto. 23.22 24.00 Nouveauté's. TELEVISIE PROGRAMMA'S. VARA: 17.00—17.30 Voor de kin deren. NCRV,: 20.00 Journ. en weerber. 20,15 Zang. 20,20 Nieuwe gram. 20.45 Gevar. progr. 21.45 Dagsluiting. NTS.: 22.00—22.40 Eurovisie: 3e Int. Ballet Festival te Genua. Er werd door J. P. SEABROOKE 12) Het.... het is het is juf frouw Marsh niet, riep Timkins met blijkbare opluchting uit, al klapper den zijn tanden nog van angst. Nee, dat schijnt zo, zei de in specteur. Hij verhief zijn stem: Kom er uit! Ik wil zien, wie je bent! be val hij met dreigende stem. VI. ACHTERVOLGING. Het gelaat van inspecteur Ma- dran vetoonde zowel ergernis als ver bazing, toen hij, met het pistool in de hand, voor de open slaapkamer- deurstond. Toen hij dat lawaai ge hoord had, had hij aan niemand an ders dan aan Julia Marsh gedacht en de gevolgtrekking, dat zij het wel moest zijn, lag dus voor de hand. Het was een vrij vernederende ver gissing, doch Madran slikte gauw zijn teleurstelling weg. Handen omhoog!, beval hij. Hij kon een heel kleine gestalte in de hoek zien zitten. Het enige, waarvan hij zeker was, was dat hij met een man te doen had, die bijna net zo nietig en zenuwachtig 6cheen als Timkins. Nu en dan klonk er een beverig gekreun, en op het bevel van de inspecteur stak de man bibberend de handen in de hoogte. Handboeien, Crabtree, fluister de Madran tegen zijn naast hem staande assistent. Vlak achter hem stond Timkins verward toe te kijken, hij begreep niets van de toestand. De agent, die het trappenhuis was gaan doorzoeken, was nog niet terugge keerd. Kom eruit en vergeet niet, dat ik je onder schot heb, zei de inspec teur, Uit de .hoek klonk een schor ge mompel. De gedaante strompelde en kele schreden naar voren, bleef staan, zwaaide duizelig op zijn benen, wan kelde tegen de muur aan en scheen op het punt in elkaar te zakken. Hij is gewond, riep Crabtree uit. Madran liet zijn pistool wat zak ken. Het licht uit de zitkamer was een ogenblik op het gelaat van de man gevallen,toen deze uit zijn hoek te voorschijn wankelde. Hoewel dat gelaat gedeeltelijk door zijn omhoog gestoken armen beschaduwd werd, had zowel Crabtree als de inspecteur een bloedige schram aan zijn linker slaap gezien, Doe hem de boeien aan en bel een ziekenauto op, beval Madran zijn assistent. Hü liet het pistool nog meer zak ken. Hij zag, te doen te hebben met een bijna hulpeloze man. Blijkbaar was die man tijdens een worsteling met Calverley gewond, doch had hij ten slotte toch de overhand weten te behouden op zijn sterkere tegen stander. Madran was uiterst opge wonden. Immers als de man in de slaapkamer de moordenaar van de kunstschilder was (iets waaraan Ma dran niet twijfelde), dan bestond er negen en negentig procent kans, dat ook de andere vier moorden hun ont raadseling naderde. Ja, de inspecteur was er zeker van, dat hij op het punt stond, een der geheimzinnigste geval len, ooit door hem meegemaakt, te ontsluieren. Crabtree stapte, de handboeien ge reed houdend, de slaapkamer in waar de man .als uitgeput tegen de wand leunde. Hij traentte zich overeind te houden, doch langzaam aan gleden zijn voeten onder hem weg en zakte zijn lichaam steeds meer naar de gronud. Eindelijk schoten zijn voe ten onder hem uit en kwam hij met een schorre kreet op de vloer terecht. Een ogenblik sloeg hij woest met de armen door de lucht, om daarna stil te blijven liggen. Hij is door die verwonding ver zwakt, denk ik, zei Crabtree, zich over de man heenbuigend. De man lag languit, met de ene arm uitge strekt, en de andere onder zijn lichaam gebogen. Zijn hoofd lag op zij en de bebloede zijde was naar het licht gekeerd. Toch niet dood?, vroeg Madran verschrikt. Nee, alleen flauw gevallen. Zeg eens, wendde Crabtree zich tot Tim kins, die angstig over de schouder van de inspecteur stond te kijken: Waar is hier ergens de telefoon? Timkins wees naar een hoek der zitkamer en Crabtree volgde zijn aanwijzing. Madran stak zijn pistool in z'n zak en ging naar de bewuste loze toe. Hij was bennieuwd of hij de man spoedig aan het praten zou kunnen krygen. Hij had net genoeg van hem gezien, om ervan overtuigd te zijn, dat het niet al te moeilijk zou wezen, de nodige verklaringen van hem te krijgen. Kerels van zijn slag kon je gemakkelijk.... Verder kwam de inspecteur met zijn beschouwingen niet. Want er ge beurde iets heel onverwachts. De be wusteloze kwam zo plotseling tot het leven terug, dat Madran ervan schrok. Doch voor dat hij erop be dacht was, strekten twee handen zich uit, grepen hem bij zijn enkels en trokken hem met een ruk om, zodat de inspecteur met zijn volle gewicht tegen de grond smakte, met zoveel geweld, dat de adem hem werd af gesneden en zijn hoofd plotseling een klomp lood geleek. Hij hoorde een venijnig gekraak en een doffe slag. Toen werd het donker om hem heen Hij wist met de uiterste inspanning overeind te krabbelen en voelde vaag, dat er iets ontzettends was gebeurd In 't donker waggelde hij naar de deur en trok die open. Toen het licht door de deur naar binnen viel, keek hij gejaagd om zich heen. Zijn hoofd bonsde afschuwelijk en hij moest zich tegen de muur steunen om niet te vallen. Maar met al zijn wils kracht herstelde hij zich en begon nauwlettend zijn omgeving op te ne men. Timkins zat in een stoel gedoken, alsof hij daar met geweld ingesmeten was. Aan de andere kant van het vertrek stond Crabtree aan de tele foon. Ook hij bleek overbluft te zijn door deze onverwachte gebeurtenis. Maar nauwelijks had hij de situatie doorzien of hij gooide de hoorn op de grond en rende via het atelier de deur uit. Madran volgde hem ogen blikkelijk. Hij zag nog twee mannen zich over het dak heen haastten naar de borstwering er omheen. Het waren Crabtree en de agent, die buiten de deur op post had gestaan. Waar is hij?, schreeuwde de in specteur, zijn pijnlijke hoofd met zijn handen wrijvend. De kerel had in hei nauw gezeten en toen zijn toe vlucht genomen tot een list, welke hem ten minste enige kans op ont snapping bood. Hij had slechts be wusteloosheid voorgewend teneinde de beambten bij verrassing te kun nen ontkomen. Vermoedelijk had hij met een zakmes een adertje geopend en met dat bloed zijn gezicht be smeerd In de donkere hoek, waarin hij stond had het een echte verwon ding geleken en hij had zijn rol goed gespeeld Na Madran omvergetrok ken te hebben, had hij het licht uit geschoten met een welgemikte kogel en was op de agent, die voor de deur op post stond, voorbtfgerend. Het was alles zo vlug gebeurd, dat het Madran wel een goochelstukje ge leek. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 11