Vliegende MdCatidet Vacantie naat*maat AHASVERUS -i£L Verhoog Vacantiestemming 1957- DB LETOSE COURANT PAGINA VAN Als iemand verre reizen doet GOD SCHIEP AD AM EN EVA en plaatste hen in het paradijs; zo staat het geschreven in het boek Génesis. God gaf dus ons aller mensen stamouders de eerste vaste woonplaats. Geen drift tot trekken beroerde hun ziel totdat, we weten het allen, Eva bezweek voor de lokstem van de slang en Adam de dwingende verleiding van zijn gezellin niet kon weerstaan. Jahwe verdreef het eerste mensenpaar uit Eden en daarmee begon de zwerftocht van het menselijk geslacht, het reizen en trekken van de ene uithoek van de aarde naar de andere. Wij moeten het reizen dus eigenlijk zien als een straf, de poenale sanctie die God de Heer de mens na diens zondeval heeft opgelegd, doch het pleit dan voor het aanpassingsvermogen van de Cro- Magnon, de Neander thaler, de Pithecantropus erectus of hoe al die echte of vermeende voorvaderen van de homo sapiens ook mogen heten, dat zij in de loop der miljoenen jaren die de huidige wetenschap ons toewijst, deze oorspronkelijke straf hebben ver edeld tot een levensbehoefte, het reizen, niet om den brode maar om der vreugde wille. Niet als Ahasverus, de eeuwig wandelende jood, niet als de Vlie gende Hollander, die zeiler langs onbegrensde horizonten, maar als de mens „die er op uit trekt" per luxe mailschip, per Flying Dutchman, per auto-met-caravan, op de fiets met tent en rugzak, alleen of in vereniging. Zelfs nu nog in deze jachtige tijd met het oudste vervoermiddel aller eeuwen: per pedes apostolorum. toen de oer-mens erop uit trok. innerd worden aan wat mep achter laat en de tijdelijke breuk van de oude banden in een vreemde omge ving, met vreemde mensen en gebrui. ken zo volledig mogelijk wil onder gaan. Wel doet ook hier het populaire gezegde opgeld: „Wat men ver haalt is lekker"; snobisme zal misschien hier en daar een woordje meespre ken, maar dat zijn de reizigers niet waarover wij wilden schrijven. Toch zouden we er eens goed aan doen het eigen land als vacantieoord niet te verwaarlozen. Veel meer dan elders vinden we hier in klein be stek zó veel verscheidenheid van landschap; zee en plassen, bos, heide en polder op enkele vierkante kilo meters oppervlakte van onze grote aarde. Een vacantie op de meren en plas sen van Holland en Friesland, of do lend over de brede Zeeuwse wateren is niet overal te vinden en een trek tocht door onze lage landen met de wijde horizonten en de machtige he mel er boven kan van een bekoring zijn, die weliswaar het grootse mist van hoog-op torende berglandschap pen doch zeker van blijder aanzien dan een kostbare tocht door menig vlak maar somber of brandend-iheet landschap in Spanje of waar ook tor wereld. Het is natuurlijk ook waar, dat de vacantieganger in ons eng-begrensde land zo spoedig is uitgevlogen en dat in een deel van de ge-ijkte vacantie- centra de toeristen-„industrie" maar De eeuwige drift ER IS HET VROME REIZEN van de Driekoningen en de fanatieke reisdrift van Columbus; er is het avontuurlijk geloof der kruisvaarders en eenzame dolage van een missio naris". Aan deze woorden uit het boek van Albert Helman en Albert Kuyle, „Van Pij en Burnous", een der mooi ste reisverhalen die wij ooit lazen, moesten wij denken toen wij ons tot het schrijven van deze beschouwing neerzetten. „Immers, dit is de essen tie, de vreugde en het verdriet van alle reizen: het zwerven rondom een gesloten paradijs. Overal te zoeken naar de ene weg die nog onversperd moet zijn. Het reizen is de haastige wandeling door een doolhof". Genoeg, beste lezer en lieve leze res, laten wij U niet verder vervelen met wijsgerige beschouwingen en uitspraken van reizigers van profes sie, want dat is over het algemeen niet was U in het reizen zoekt. Ten minste niet bewust. U reist bewust óm, laten we het nu maar gewoon zeggen, er eens uit t'e zijn, te raken uit de sleur van alledag, het duffe stof van kantoor of winkel. Een vlucht uit het nimmer al te liefelijke vaderlandse weer om te zoeekn naar streken waar slechts het stof is van onbekende wegen en de zon eeuwig schijnt te stralen. U reist (voor Uw vacantie) uitsluitend voor Uw genoegen, ongeacht of U dat genoegen vereenzelvigen wilt met een zucht naar „algemene ont wikkeling". En dan is het reizen een levensge nieting die, vroeger aan slechts en kelen beschoren, thans voor velen is weggelegd. Het doet er niet toe hoe we reizen, van welk vervoermiddel we gebruik maken. „De kunst van het reizen is: zorgeloos Uws weegs te gaan, zonder bekommernis om wat VROEGER EN NU. IN ONZE JONGE JAREN, zo'n kleine halve eeuw geleden, was het reeds een hele belevenis wanneer wy op een zomerse dag gingen van onze goede stad naar het strand in Noordwijk, Zandvoort of in een kost. bare bui naar Scheveningen. Men be. hoorde tot de zeer bevoorrechten als men grootvader en grootmoeder had wonen in een landstreek hier ver vandaan of een tante die, de last van een woelige huisgenoot-méér niet tellende, haar deur openzette, een bed vrij maakte en ons te logeren vroeg. Wat ouder geworden en in het be zit van de eerste fiets, kwam er uit breiding in de mogelijkheden, we trokken er allengs megr en verder op uit. Var» ons zuinig bespaarde zak. geld kochten wij de eerste rugzak, een poosje na de inning van ons eer ste salaris het eenvoudige fototoestel. Wellicht hebt U het ook zo meege maakt, maar dan zult U ook beken nen willen dat het intense genot van Want wij willen altijd meer en verder. Na het eerste, aarzelende be- tin doemen nieuwe plannen en an- ere vergezichten op. „Er is een vorm van reizen: de vlucht in een nieuwe, vreemde droom, waar al het oude leed vergeten wordt. Met als enig, laatste verlangen: die derwaerts gaen en keeren niet". En zo werd langzaamaan de kiem gelegd voor de massale volksverhui zing, die we ieder jaar opnieuw weer meemaken. Wij gaan op weg en ko men velen tegen die óók op weg zijn. Wij en velen ontvluchten het eigen land, de eigen omgeving en trekken naar den vreemde om na enkele da gen of weken toch weer terug te ke ren naar de eigen haard, met als on bewust doch blijvend verlangen: „derwaerts te gaen en niet te kee ren". Toqh verstaan vele reizigers de su blieme kunst van het reizen niet. Zij trekken niet, zij laten zich trekken. Vrucht van onze moderne tijd: het gemak zoeken maar de moeite ont wijken en uit deze mentaliteit is de reisvereniging en het reisbureau ge boren, thans als onmisbare schakel in veler reisplannen niet meer weg te denken. Het zij zo het is, een ieder doet het op zijn manier. al te weinig bioeit. Wanneer men al eens spreekt over „de gruwel der bedevaartsoorden" mogen we dat even zeer doen van onze toeristen plaatsen. Wie een rustige vacantie zoekt: Hij trekke niet naar Valken burg of Scheveningen, wie vacantie wenst met alle denkbare vertier en comfort: hij trekke er juist wél naar toe. Ook ons eigen land weet dus leek wat wils te bieden, het is maar wat men zoekt en waar men het vin den wil. Ken Uw land en heb het lief onbekend maakt ook hier veelal on bemind. ieder reis/op zijn manier. UGAAT DUS en hopenlijk ook wij dit jaar weer met vacan tie en zoekt Uw genoegens her en der binnen of buiten de landspalen. Maar weet wel (om te besluiten met een citaat uit het door ons reeds genoemde reisverhaal): „Gij komt tijd te kort, veel tijd te kort. Kijk rond, en gretig; wees rijk voor Uzelve". Want al te spoedig zullen we zijn uitgereisd om de laatste grote reis te aanvaarden als Charon ons loodst in zijn witte boot uit de aardse kana len naar een golfloze zee. ïieii-uM^Aeden (VAKANTIE-VITAMINEN.) Die niet door het land rijdt, weet niet wat geneugte is. Wie 's-zomers vergaart, die 's-winters welvaart. Al kunt gij op den berg nog niet gaan, blijf daarom in het dal niet staan. Geen beter reisgeld dan de kunst. Goede gezellen zijn kwade leidslieden Blijf in uw land en behelp u. Ergens geweest te zijn maakt menig een gelukkiger dan er te zijn. kochten de eerste rugzak. VACANTIE IN EIGEN LAND. het buitenland af te raden of zelfs te misgunnen vragen wij ons toch af waarom het eigen land bij zo'n grote massa geen plaats vindt in de vacan- tieplannen. Er moet bier toch ook wat te beleven en* te vinden zijn. Nederland is ontdekt door die buiten landers, die jaarlijks in steeds grotere drommen hierheen trekken, niet al leen in de bollentijd maar toch ook deze eerste vrije reizen later, ook 1 ir. de zomer. wanneer U nn in een zoemende auto I Och, zij zullen er wel niet zo over naar verre streken trekt, nimmer zó denken als wij. Het zal wêl zijn dat groot meer is geweest. I men door niets en niemand wil her- DE VAKANTIETIJD van het me rendeel der Nederlanders komt weer in zicht en, zoal niet reeds ge daan, in vele gezinnen breekt men zich zo langzamerhand het hoofd waarheen dit jaar de tocht zal zijn. Er zijn werkelijk nog mensen die op vakantie gaan, die zelf route en pleisterplaatsen uitstippelen, naór 'het station gaan voor de trein of inter nationale bus, op fiets, brommer of motor stappen en al of niet voorzien van „engel" of gade-met-kroost de reis naar het onbekende aanvangen. Maar veel groter is heden ten dage het aantal dergenen die hun vakantie kant en klaar als uit een fabriek betrekken en zich laten reizen, laten- sturen, laten trekken. Ieder denke daarover wat hij wil, honny soit qui rnal'y pense. Het feit bestaat nu eenmaal en Ijeeft ontegen zeggelijk voor een grote massa va kantiegangers zijn voordelen al is het alleen maar voor hen die het reizen (nog) moeten leren, die het nimmer gewoon zijn geweest, geen talenken nis bezitten of ontwikkeling op meer dan gemiddeld niveau. Die zich, al léén in een vreemde omgeving, waar men niemand verstaat en dikwijls niet verstaan wordt, dan vanzelf sprekend gaat voelen als de spreek woordelijke kat in het dito pakhuis. En met zulk een vooruitzicht gaat men nu eenmaal liever niet met va kantie in den vreemde. Tienduizenden Nederlanders ver gaat het aldus en fabrieks- en col lectieve reizen, kant en klaar uit voorraad leverbaar, voorzien dus in een grote behoefte. Ervaring leert „Wanneer de vakantietijd is aan gebroken en het publiek op reis gaat, komt voor ons weer de tijd om aan dacht te schenken aan het program ma voor het nieuwe seizoen. Het grootste deel der reizen is dan ge reserveerd en volgeboekt en wij kun nen een voorlopige balans opmaken, waardoor we in staat zijn te zien in hoeverre de werkelijkheid onze verwachtingen heeft gedekt". Dit vertelde ons een functionaris van een Nederlandse reisvereniging. Wij brachten een bezoek aan het kan toor van deze vereniging om er eens een kijkje te nemen in de „reizen- fabriek en eens te informeren naar het geheimzinnige werk achter de schermen. „In de jaren na de laatste wereld oorlog heeft het reizen en vooral het reizen' naar het buitenland steeds gro. ter vormen aangenomen. De omstan digheden zijn gunstig en velen ne men deze gelegenheid te baat om eens iets meer van de wereld te zien en verwezenlijken dit in hun vakan tiereizen. Aan de reisvereniging de taak er voor te zorgen dat haar led* in de gelegenheid worden gesteld een reis passend naar wens en beurs te maken. Hiervoor komt wel het een en ander kijken". De plannen worden gemaakt aan de hand van de statistieken van het laatste reisseizoen. Zo is men in staat te zien welke reisdoelen enthousiast bezocht worden en welke minder. Dit geeft een leiddraad voor hef komen de seizoen. Zo nodig worden in dat gebied of land nieuwe contacten ge zocht om meer reizen mogelijk t( maken. Hotels, extra treinen en touringcars Aan de hand van deze gegevens wordt het reisprogramma voor het komende reisseizoen gepland, begint de organisatie. Dat betekent contrac ten opmaken met hotels in al die landen waarheen de reizen voeren. Het organiseren van het vervoer, het zij per trein, touringcar of vliegtuig alle landen aanzitten en waar deze en natuurlijk het berekenen van het bedrag, dat een dergelijke reis moet kosten. Wat de hotels betreft: dat is niet zo eenvoudig, want in vrijwel alle toeristische gebieden is er een tekort aan hotelruimte, zodat de hoteliers niet bepaald op reizigers zitten te wachten. Wanneer een hotel om een of andere reden uitvalt, dan is het meestal een hele toer om in dezelfde omgeving een geschikt ander hotel te vinden, dat zich bereid verklaart dat seizoen in dienst van de vereniging te treden. Ook bestaat de mogelijkheid dat een hotel uitvalt, terwijl het seizoen reeds op gang is en reserveringen reeds hebben plaatsgevonden. Bij dergelijke eventualiteiten moet men paraat zijn, op stap gaan en desnoods improviseren, waarbij natuurlijk aan bepaalde minimumeisen moet worden voldaan. Zo kan het voorkomen, dat de vereniging voor een zware taak wordt gesteld, maar de zaak moet kloppen, kost wat het kost. Het is niet mogelijk zó maar een extra trein te huren, daar komt wel iets meer voor kijken. En zo is er elk jaar in de winter een internatio naal spoorwegcongres, waarbij afge vaardigden van reisverenigingen uit hun wensen voor het komende sei zoen kenbaar maken, welke wensen dan bereidwillig door de diverse spoorwegmaatschappijen worden be zien. Zo'n congres duurt dagen en de spoorwegen komen dan tenslotte met hun aanbod. Zóveel extra treinen op die en die uren en die en die dagen in dat seizoen. En dat alles moet internationaal weer met elkaar kloppen, want zo'n trein gaat door verschillende landen. U begrijpt wat een organisatie dat vergt. Het resul taat is dat er een speciaal boekwerk wordt uitgegeven waarin al deze overeenkomsten zijn neergelegd. Een lijvig boekwerk intussen, in de Franse taal gesteld, waarin al de verschillende regelingen der spoor wegen mét de reisorganisaties van al die maatschappijen. Het geeft een duidelijke kijk op de moeilijkheden waarmee men worstelt bij het samen, stellen van dergelijke reizen. Met de touringcars ligt het iets eenvoudiger. Er bestaan overeenkom sten met prominente touringcaronder nemingen hier in Nederland voor het vervoer van onze reizigers heen en terug naar bepaalde reisdoelen. Aan het materiaal worden natuurlijk hoge eissen gesteld en er bestaan speciale reglementen en voorschriften. Maar deze touringcars mogen niet door alle te doortrekken landen rei zen, want ieder land heeft weer zijn aparte voorschriften waaraan moet worden voldaan. Ook zijn er landen die hun spoorwegondernemingen wil len beschermen en liever de bussen weren. Hier moeten speciale vergun ningen worden aangevraagd; kortom een enorme hoeveelheid werk is aan dat alles verbonden. Wat het vliegen betreft: wel wordt er veel met chartermachines gewerkt die reizigers vervoerqji naar enkele plaatsen in Europa, maar het vlieg- vervoer is tot nu toe zeer beperkt. Omvangijke administratie Dat aan dat alles, dat nu zo maar in enkele regels druks is neergelegd, veel meer vast zit dan naar buiten blijkt, zal ieder wel duidelijk zijn. Alleen al voor de administratie van de reizen en de deelnemers daaraan, heeft men niet alleen een flinke ruim te nodig, maar ook een groot aantal medewerkers. Bij de vereniging, waar wij ons licht hebben opgestoken, is deze administratie echter op de mo dernste leest geschoeid en derhalve geheel geautomatiseerd. Speciale ponsmachines verwerken de besproken reizen, waarbij het vrij. wel uitgesloten is dat fouten worden gemaakt. Wil de candidaatreiziger zich voor een bepaalde reis laten inschrijven, dan komt hij „voor de balie" (maar dan zonder de afschrikkende beteke nis van het woord, die er op ander gebied wel aan wordt gesteld), waar gedienstig personeel alles noteert en kennis neemt van verlangens en spe ciale wensen. Want dat laatste is bijv. mogelijk wanneer men, in plaats van een col lectieve reis, liever een privé-reis onderneemt en deze toch wil doen onder de hoede van een reisvereni ging- De beambte zal dan alle gewenste gegevens verstrekken en samen met de adspirant-reiziger een bepaalde reis „opbouwen". Hiertoe beschikt hij over alle denkbare kaarten, spoor boekjes van alle landen, hotelgidsen en wat al niet meer. Hij kan u precies vertellen wat een spoorkaartje in den vreemde kost, welke trein- en busverbindingen aan sluiten, welke hotels voor u beschik baar zijn, kortom alles wat men zich wensen kan. Een dergelijke privé-reis wordt ge heel naar wens uitgestippeld en u krijgt alles keurig thuisbezorgd. Met reistickets, hotelreserveringen, kaar ten en alles wat er nodig is. Het lijdt geen twyfel, of er is elck wat wils, want wie geen keuze kan maken uit enige duizenden reisvoor- stellen, wel, hij kan beter thuis blyven. Goede reis! (Nadruk verboden). LIET ZAL NIET VAAK VOORKOMEN, het lijkt ons zelfs een illusie, maar steltu zich eens voor, dat u na het beëindigen van uw werk op een goede dag van u-w chef te hóren zou krijgen, dat u de volgende morgen niet de dagelijkse arbeid hoefde te hervatten, doch dat u zich zo maar, zonder meer, kon gaan wijden aan de genietingen van een paar weken vrij-af. Wij nemen vanzelfsprekend aan, dat zo'n aanbod u gelegen zou komen en geen sombere gevoelens zou opwekken en dat dé financiële positie u dermate arm slag zou geven, dat u zich iets meer kan veroorloven dan slechts nerveus in uw luie stoel te moeten zitten en door het raam naar buiten te staren, uw voeten rustend op de harde bodem van een teiltje met water. Hoogstwaarschijnlijk zoudt u een ogenblikje ver baasd staan te kijken, maar dan enthousiast de benen nemen met een haastig: tot over veertien dagen, jullie redden het wel, en u vergat dan bepaald te tracteren, zoals de traditie, die zich bijna overal hardnekkig heeft gevestigd* dit eist. De volgende ochtend, of misschien dezelfde avond nog, zoudt u huis en haard de rug toekeren om elders te zoeken wat u thuis niet vinden kunt. En als het weer een heel klein beetje mee werkte, kon u een prima vakantie hebben; u zou de sleur van alle dag vergeten en na verloop van enige tijd weer gesterkt naar ziel en lichaam en met een opgeruimd humeur, zoals dat dan van u verwacht wordt, aan de slag kunnen gaan. BRON VAN VREUGDE LIET KLINKT ALLEMAAL ERG LEUK en de mees- ten van ons zouden niet veel bezwaren maken indien hen dit overkwam, maar gelukkig is er weinig kans op. Gelukkig, zeggen wij, want er blijft een grote bron van vreugden onontgonnen, wanneer wij onze vakantie op een dergelijke manier moesten vieren. Wij zouden nl. een belangrijk deel van onze vakantie mis sen, zowel kwalitatief als wat de kwantiteit betreft. Het is de voorpret, welke wij beleven aan het plannen maken. Reeds maanden van tevoren zitten wij in de bossen of aan het strand, beklimmen wij steile heuvels, zitten om rokerige kampvuren, turen in een sloot met een hengel in de hand of hebben reeds tientallen kilo meters in de benen zitten, met zadelpijn. Pakken wij 10 augustus onze biezen, dan liggen begin-juni de kaarten al op tafel en worden er routes uitgestippeld, lijstjes opgemaakt en taken verdeeld en ontstaan de eerste ruzies. In de loop van de daarop volgende weken gaan wij ettelijke reisbureaus af en verzamelen ge gevens en foldertjes en in ons hart begint de zomer zon steeds warmer te schijnen en onze opwinding neemt_ toe naarmate de dagen verstrijken, tot aan de dag vóór ons vertrek; dan zijn wij alleen maar zenuw achtig en heerst er soms een zeker pessimisme. Dit soort neerslachtigheid is te verklaren: wij hebben een mooie tijd achter de rug, het eerste deel van onze vakantie, een periode van geestelijk reizen en trekken, vol aan verwachtingen. Het waren weken van, voor ons gevoel haast uitzichtloze, voorpret, wij hebben plannen gemaakt. En nu is het maar afwachten wat ervan terecht komt, zo overwogen wij op de vooravond. MEER VOLDOENING \X/IJ DURVEN geen drastische uitspraak in dezen te geven, doch er zijn lieden, en niet zo weinige, die beweren, dat de plannenmaaktijd meer voldoening geeft dan de vakantie zelf. Dit gaat helaas in veel gevallen wel op; het komt er echter op aan, wat de mensen zelf er van maken, ook als de omstandigheden eens een keer minder ideaal zijn. Dat evenwel het visioenen scheppen een genieting op zich is. mag toch wel een uitgemaakte zaak genoemd worden. Het kost geen of weinig geld, het maakt de mens alleen dikwijls een beetje ongeduldig. En dan tenslotte: wanneer u teleurstelling wilt voorkomen, zorgt u er voor, dat na al die weken van voorbereiding geen vast plar. op tafel ligt, of, indien dit wel het gevai is, gooi het dan overboord, want wat komt er in werkelijkheid van terecht? U heeft een heerlijke tijd gehad met uw droombeelden, onweer was er niet, tenzij omwille der romantiek, en ze deden allemaal zo gewillig wat u graag wou. Laat u het nu maar zo zijn en bederf niets; begin plan- en probleemloos aan het tweede gedeelte van uw vakantie: de praktijk. Daar is het uiteindelijk toch om begonnen.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 9