Commissaris der Koningin opende herschapen Van der Werffpark Eigen romantiek voor kort onderbroken Romantiek in duizend variaties trok reeds honderden naar het Van der Werffpark Spannende wielerwedstrijden op de Oranjefeesten te Zoeterwoude DONDERDAG 18 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT Romantiek en bloemen" te Leiden Na dagen en nachten van gespannen voorbereiding was gisteravond het ogenblik aangebroken, dat de grote tentoonstelling van bloemsierkunst en tuinaanleg, „Romantiek en Bloemen" die in het Van der Werffpark is inge richt, geopend kon worden. Met dit doel arriveerde precies om half acht de commissaris van de Ko ningin in de provincie Zuid Holland, mr J. Klaasesz aan de toegang tot de tentoonstelling aan de zijde van de Garenmarkt, waarvoor het fanfarecorps van „Kunst en Genoegen" stond opgesteld. Terwijl wethouder Van der Kwaak en burgemeester Van Kinschot de heer Klaasesz welkom heetten, stak K. G. de trompet en lieten de trom melslagers het felle tromgedreun tegen de hoge gevels van de Garenmarkt kaatsen en rolden de echo's over het water van het Steenschuur. Botsend en buitelend verdwenen de ballons waaraan een kleine cor sage bengelde in westelijke richting in de avondhemel. Achter de rietmatten. Binnen de omheining stelde de wet houder de leden van het comité „Romantiek en Bloemen" aan de Commissaris der Koningin voor. Het oudste dochtertje van de heer Kiersch vergezeld van twee speelkameraad jes gekleed in achttiende-eeuws cos- tuum uit de collectie Koevoets overhandigde mevrouw Klaasesz een alleraardigst tuiltje bloemen en ver volgens begaf zich het gezelschap waaronder zich de burgemeesters Koomans van Rijnsburg en H. L. du Boeuff van Oegstgeest bevonden naar het terrasje, dat is aangelegd aan de voet van Van der Werffs beeld. Daar waren vele vooraan staande persoonlijkheden uit de drie gemeenten aanwezig, waaronder wet houders, raadsleden en hoofden van dienst. Hier nam wethouder Van der Kwaak het woord. Hij noemde het een voorrecht, mr. Klaasesz te mo gen begroeten die in verband met zijn bezoek aan Hoogmade reeds een zeer bezette dag achter de rug had temeer waar deze begroeting plaats vond in een herschapen Van der Werffpark. Hier memoreerde spr. het werk van de ontwerper, de heer G. J. Kiersch, v. d. heren Galjaard £/i Barnard van de gemeente-plantsoe nendienst en van de vele Leidse bloemisten en winkeliers, die er toe hadden samengewerkt, dat „Roman tiek en Bloemen" een grootse mani festatie is geworden van bloemsier kunst, tuinarchitectuur en verlich ting. Romantiek De heer Van der Kwaak zeide, dat het Van der Weffpark weliswaar zijn eigen romantiek kent die vooral des avonds laat op de bankjes tot uiting komt maar dat hij het een gelukkig feit achtte, dat de heer Kiersch deze traditie ten behoeve van de tentoonstelling voor enige tijd onderbrak. Met dank aan allen, die aan de op bouw van de expositie hebben mede gewerkt, verzocht de wethouder, de heer Klasesz de tentoonstelling te willen openen. Puttend uit eigen ervaring, vertel de de Commissaris der Koningin, wat voor hem het toppunt is van ro mantiek, wanneer hij zijn tuintje gaat opknappen. Links en rechts blijft een hark lig gen of slingeren een paar klompen en het kan voorkomen, dat hier en daar een bosje onkruid is blijven staan, zodat men hem niet moet vra gen, de rommel op te ruimen. Dat is echter voor hem de combi natie van romantiek en bloemen. Dieper ingaand op hetgeen hij in het park uitgestald had gezien, ver onderstelde spr., dat, mocht over honderd jaar ooit weer een tentoon stelling van Romantiek en bloemen gehouden worden, er zeer zeker een televisietoestel of een schrijfmachine anno 1950 te zien zouden zijn. Ontmaskerd. Mr. Klaasesz, ontmaskerde voorts wethouder Van der Kwaak als een minnaar van romantiek en stelde hem de vraag, hoe hij wist, dat de romantiek, die het park eigen is, zich vooral des avonds laat openbaart. Komend aan het punt van de ope ning, meende mr. Klaasesz in de or ganisatie van de expositie een toon beeld te zien van samenwerking tus sen de stad en haar omgeving, tussen bloemenproducenten en consumenten vooral. Waar zovele bloemen tussen de gemeenten Leiden, Oegstgeest en Rijnsburg in de beste harmonie wa ren verplaatst en overgebracht, hoop te spr., dat ook op ander terrein deze verstandhouding bestendigd zou mo gen blijven. In het kader van deze verplaatsing zouden wellicht de ge meentegrenzen ook wat verlegd kun nen worden. „Wat geeft dat nou: een paar honderd meter maar....?" Het viel de bewindsman die ge dacht had eindelijk eens een ope ning te kunnen verrichten zonder schaar naar zijn zeggen een weinig tegen, dat hij tóch de schaar zou moeten hanteren, maar het uiteinde lijk resultaat vond hij origineel. Na dat hij zich bereid had verklaard „Romantiek en Bloemen" te openen, begaf spr. zich naar het hekje rond het standbeeld, waaraan, langs een lijn, tientallen grote, kleurige ballons waren bevestigd. Door het doorknip pen van de lijn glipten de ballons Romantiek op een afstand Wat zou er toch achter die schutting gaande zijn? Een van de velen, die liever over de rietmatten gluren en een glimp opvangen van Roman tiek en Bloemen, dan een gulden betalen om het geheel rustig te kunnen bekijken. Het koesteren van een vaag schoonheids-idee behoort ook tot de meest romantische gevoelens. „Alsof de gaardenier zo terug kon komen van het middageten.... Gelokt door de trommen van K. G. en voortgedreven door hun ver langen, eindelijk te zullen zien, wat er in de afgelopen weken achter de rietmatten voor veranderingen had den plaatsgegrepen, hebben gister- waaraan een klein ruikertje hing los als aalbessen, die geritst worden en botsend en buitelend verdwenen ze in westelijke richting in de avond hemel. Nadat de officiële openingsdaad verricht was, sprak drs J. Hoge wo ning, voorzitter van het comité een woord van dank, waarin hij de na druk legde op het belang van de ten toonstelling en het bloemencorso voor de stad Leiden, zowel als voor Oegstgeest en Rijnsburg: het tonen van de eigen produkten. Toen de aanwezigen een verfrissing was aangeboden, begaven ze zich in groepjes naar het park, om de ten toongestelde bloemen en kunstvoor werpen te gaan bezichtigen. avond, direct na de opening van de tentoonstelling „Romantiek en Bloe men" door de Commissaris van de Koningin, enkele honderden nieuws gierigen een bezoek gebracht aan het Van der Werffpark. Wat ze, na het betalen van een gulden, gevonden hebben is een schat van Romantiek en Bloemen. Romantiek, waarvoor de zeer uit eenlopende bronnen vooral in de oudheid liggen, en bloemen, waarvan door de wijze van schikken en arran gerende romantiek altijd weer nieuw blijft. Schoner dan bij daglicht Was het park met zijn veelheid van bloemstukken en taferelen bij daglicht misschien nog wat onover zichtelijk, doordat de ogen van de ene combinatie naar de andere ge trokken werden, later op de avond toen bijna elk van de opstellingen gevangen werd gehouden in een eigen, izeer aantrekkelijke verlich- Na de aubade van de schooljeugd voor de burgemeester, begonnen op het feestterrein nabij de Schenkel- weg te Zoeterwoude de kinderspelen, gepaard aan de gebruikelijke attrac ties. De uitslag van de verschillende spelen was voor de meisjes le klas: 1. Jaan van der Hoeven, 2. Elly Belt, 3. Benna Sieverding; 2e klas: 1. Ag nes Overdevest, 2. Rietje v. d. Salm, 3. Truus Olsthoorn; 3e klas: 1. Elly Verhagen, 2. Ploni v. d. Hoeven, 3. Marijke L omans; 4e klas: 1. Greet v. d. Salm, 2. Ria v. d. Ham, 3. Tea Buter; 5e klas: 1. Corrie de Ridder, 2. Johanna v. d. Salm, 3. Greet Ver- steegen; 6e klas: 1. Sjaan Pieterse, 2. Ineke v. d. Helm, 3. Riet v. d. Salm. 7e en 8e klas: 1. Annie v. d. Salm, 2. Toni v. Klink, 3. Roza v. d. Poel. Jongens le klas: 1. Han v. Bem- melen, 2. Jan Mooyman, 3. Jan Schenkeveld; 2e klas: 1. Kees de Jong, 2. Gerard Olsthoorn, 3. Adri Straathof; 3e klas: 1. Gerard Heems kerk, 2. Robert Sieverding, 3. Karei v. Muiden; 4e klas: 1. Theo v. Vel- zen, 2. Theo v. d. Helm, 3. Wim v. d. Ploeg; 5e klas: 1. Jac. Slingerland, 2. Jo Heemskerk, 3. Ton v. Noort; 7e klas: 1. Jan Koek, 2. Kees v. Nierop, 3. Gerard Koek. Onder grote belangstelling hadden daarna de volksspelen plaats. De prij zen vielen: Stoelendans: 1. Bep Over devest, 2. Sjaan Overdevest, 3. mevr. Berg.-v. Velsen; Tobbesteken: 1. Cok de Boer, 2. Nel v. d. Geest, 3 Piet van Drift jr. Hindernis-race: 1. Piet van der Salm, 2. Chris Bosman, 3. Riet Berg Hd. Kruiwagenrace: 1. Gerard J. van der Lubbe, 2. Piet van der Geest, 3. Piet van der Salm. De wielerwedstrijden. Gebruikmakend van het gunstig circuit, gevormd door de ligging van Schenkelweg en Zwetkade, werden aanvangende half zeven, vier wed strijden gereden. Zoeterwoude heeft de sensatie van de wielersport te pakken; nog nooit zijn er in het dorp zoveel mensen op de been gebracht. Het eerste num mer: wedstrijd op tourfietsen voor jongens van 1416 jaar begon al spannend. Het is wel wat gevaarlijk om de ongetrainde junioren in de baan te laten komen. Behalve een fiets die met verkreukeld wiel moest weggedragen worden, liep het goed af. De le prijs werd behaald door M Opdam Mz., de 2e door W. van der Poel, de 3e door A. v. d. Helm. Toen kwam het grote evenement: klassementswedstrijd voor leden van de Leidse „Swift"-combinatie. Arie van Wetten, de Tourrijder op de baan. Toen de luid-spreker aankondigde dat Arie van Wetten, na zijn teleur stellingen van de Tour de France, niet op het programma voorkomen de, en zijn rivaal Vreeswijk zou mee- rijden, ging er gejuich op. Van Wet ten was goed in het oog te houden, want hij droeg een gele trui. Er werden 16 ronden gereden met vier klassementen. Het publiek kreeg dus (gratis) veel te zien. Er werden voor alle klassementen premies door het publiek uitgeloofd. In het le klassement werd v. Wetten 1 en Vreeswijk 2. De gehele wedstrijd bleven deze rivalen aan elkaar han gen want in het 2e lag Vreeswijk voor en in het derde was Van Wet ten weer de eerste en in het laatste was Vreeswijk winnaar. Zij behaal den beiden 36 punten, doch Vrees wijk was, als winnaar van het laat ste klassement le prijswinnaar. H. v. d. Laan uit Voorhout werd derde met 18 punten, Rijkelijkhuizen was vierde met 18 punten, Van Gent vijf de met 8 punten en Hoogkamer zesde met 4 punten. Aantal deelne mers 14. Het parcours van 13 km. werd ge reden in 17^46 min. De senioren van Zoeterwoude. Wij moeten de Zoetèrwouders be schuldigen van chauvinisme! Toen onze eigen senioren aan de start kwamen, begon het premies te regenen. Alleen de kus van Miss- Zoeterwoude ontbrak er nog aan. Ook in deze wedstrijd was de span ning groot en wij geloven, dat de senioren zelf wel het meest genoten hebben. Het was voor deze amateurs Oranjefeestrijders, „net echt" om te rijden met aankondiging van een geluidsinstallatie, een grote bel voor de ronden en officials van „Swift" in de leiding. Wim Janmaat werd voor de twee de maal kampioen van Zoeterwoude, direct gevolgd, als 2e prijswinnaar door J. v. d. Geest, die na de val van het vorig jaar nu zijn illusie mocht verkrijgen. J. Ballering, die vorig jaar 2e was werd nu 3e en Aad Bui tendijk werd 4e. Afvalwedstrijd van „Swift" door ongeval onderbroken. Deze wedstrijd werd door een groot aantal deelnemers gereden ever 16 ronden. Na twee ronden moest de af valler uit de baan. Toen op het mid den van de wedstrijd Gommans uit de baan moest gaan, hield hij geen rekening mede dat de eersten van de volgende ronde hem reeds achterhaald (gelapt) hadden. Hij stapte midden op de baan af, waar door het N. Kooien niet mogelijk was te passeren. Kooien viel met een ge weldige smak tussen het publiek en bleef half bewusteloos liggen. De EHBO was terstond aanwezig. Het ongeluk viel gelukkig erg mee, alleen een ernstige blessure aan zijn tenen. De wedstrijd werd terstond ge neutraliseerd en toen al spoedig vast stond, dat het geval niet ernstig was, werd door de nummers die nog in de baan waren gestart. Riethoven had al zo'n grote voorsprong, dat zijn overwinning vanaf de aanvang vast stond. Toch was er door het ongeval een zekere loomheid in deze wed strijd gekomen; de spanning van de klassementwedstrijd werd niet be reikt. De uitslag was: 1. Riethoven, 2. W. Verhoorn, Zoeterwoude H.R., 3. Grimbergen, Rijnsburg, 4. Kasteel, Leiderdorp, 5. Karlt, Rijnsburg en 6. Kooimans, Rijnsburg. De ere-rondjes die de junioren M. Opdam, de Swiftsrijders Vrees wijk en Van Wetten en de senior W. Janmaat hadden gereden, kon Riet hoven niet rijden. Het publiek stroomde van Schenkel- en Zwet kade naar het feestterrein orn te gaan zweven en schommelen en de grote stoelendans te gaan beleven. Het feest is, begunstigd door heer lijk weer goed geslaagd. ting, kwam de schoonheid en het vakmanschap van de schikkers naar onze mening nog beter tot uiting. Met ons hebben velen toen in be wondering gestaan voor een lande lijk beeld van enkele boerenwagens, achteloos tussen de korenscho ven staan, aan de oever van het Steenschuur en voor een oude wa terput, waarbij een molenaar in lang- vervlogen tijden een versleten mo lensteen heeft achtergelaten. Ook van een ruïne-rest van een Grieks buitenverblijf gaat een grote beko ring uit, die niet onderdoet voor het wfi zeer romantische tuintje, waarin een wagentje met bloemen tussen wat manden en een karaf staat, en waartegen met zwier wat gereed- chappen leunen alsof de gaardenier (o terug kan komen van het middag eten. Onderlinge strijd. Verderop, langs het Steenschuur, heeft men de romantiek van het oude vissersleven vastgelegd in een dissel wagen, waarvan de netten in het zand afhangen en ook in het bestaan van de zigeuners heeft de ontwerper, de heer G. J. Kiersch uit Amster dam, zoveel romantiek getroffen, dat hij er een zonnig fragment uit heeft vastgelegd in de vorm van een klein kamp met een draaiorgel, een kamp vuur en enkele wagenwielen. Aan de zijde van de Douzastraat to nen enkele Leidse bloemisten en bloemschikkers hun kunnen in een onderlinge strijd. Met behulp van verschillende antiquiteiten, die ter beschikking werden gesteld door Leidse musea en antiquiteitenverza melaars hebben de bloemenwinkeliers daar prachtige combinaties gescha pen van Romantiek en Bloemen. Aar dig is bijvoorbeeld een zijden japon afkomstig uit de collectie van de heer J. Koevoets die alle costuums voor de tentoonstelling en het bloe mencorso leverde die over een stoel hangt. Er zit in dit tafereeltje zoveel actie, dat de toeschouwer zichzelf in de romantiek voelt opge nomen. Romantiek van de regen. Vergeten we niet de romantische waterpartij, die is aangelegd in het diepste deel van het grote gazon, en waarom de gehele expositie is inge richt. De natuurlijke entourage van de mooiste en oudste bomen van Leiden en het heerlijke groen van de gazons zorgden ervoor, dat zelfs toen de regen met stromen van de hemel viel, dat romantiek niet in het water viel. Integendeel: de bezoeker kon, on der bescherming van de boomkruinen met onvermengde vreugde zien naar de fonteienen van verlichte parels, die boven de verlichting over de bloe men en tussen het groen zweefden en het spel van de dansende drup pels en fladderende avondvlinders boven de heerlijke bloemstukken heeft menigeen een onvergetelijke indruk nagelaten van romantiek en bloemen. Het oudste dochtertje van de heer Kiersch vergezeld van twee speelkameraadjes en gekleed in acht tiende-eeuws kostuum.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6