Ooggetuige-verslag van vliegramp bij Biak de Bureaus N d. Reinig voor Katholieken Wie weet waarover zij het eens zijn? De linkervleugel scheen met iets in botsing te komen Waarover is men het te Londen eigenlijk eens? Nieuw reuzenvliegtuig in aanbouw Ontmoeting Zjoekof en Amerikaan Wilson? Ste- CaicbeGoti/fca/nt EONDERDAG 18 JULI 1957 48ste JAARGANG No. 14160 Directeur: C. M. v. HAMERS VELD. KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACHT 32 Telefoon: Directie. Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs f 0.59 p.w., ƒ2.55 pjnnd., 7.50 p.kwart. Franco p.p. ƒ8.Advertenties: 17 ct p. m.m- Telefoontjes 1.50. Zwemmend tussen brandende benzine Eén der passagiers, die bij de ramp met de K.L.M. super-constellation „Neutron" gered werd, de heer H. O. Wagenaar, vertegenwoordiger van „Geveke", heeft het volgende verslag van zijn ervaringen gedaan. Na een normale start volgde de gebruikelijke speech van de gezagvoer der over de omroep-installatie in het vliegtuig. Nadat de laatste lichten van de startbaan onder het vliegtuig waren ver dwenen en het vliegtuig van het vliegveld wegvloog, was er door de ramen van de kajuit buiten niets meer te zien. De purser was bezig met het uit delen van lectuur aan de passagiers, toen over de omroep-installatie in het vliegtuig werd gezegd: „Dames en heren, over circa één minuut kunt u de lichten van Biak nog zien en dan gaan we door naar Amsterdam". EEN BOTSING? De heer Wagenaar bericht dan verder, dat naar zijn mening de mi crofoon opvallend haastig werd afge sloten. Direct daarop, aldus de heer Wagenaar, werd een botsing gevoeld toen waarschijnlijk de linkervleugel met iets in aanraking kwam met een droog en brekend geluid. Na een, volgens de heer Wagenaar, duidelijk fatale beschadiging van het vliegtuig volgden voor de inzitten den van het toestel vreselijke secon den, toen het vliegtuig over de lin kervleugel omlaag scheen te vallen. Dit vallen ging zeer snel, de schat tingen over de duur variëren van één tot vijftien seconden en daarna kwam de crash. De enige herinnerin gen van de heer Wrgenaar zijn het „desintegreren van alles, het snijden van de stoelriem in het lichaam en direct daarop de vuurstorm". De heer Wagenaar herinnert zich, dat hij ver volgens beklemd raakte tussen wrak stukken. Hij slaagde erin door ach teruit te kruipen, los te komen, en lag daarna in zee met rondom hem heen brandende benzine. De heer Wagenaar was er aanvan kelijk van overtuigd, dat hij de^nige overlevende van het ongeluk was, omdat hij op het eerste ogenblik ner gens een levend wezen kon ontdek ken. Nadat het vuur minder was ge worden en nadat de heer Wagenaar zich had ontdaan van zijn bovenkle ding, slaagde hij er in, naar hij zQlf zegt tot zijn verwondering, zijn vrouw terug te vinden en later hun kind. De heer Wagenaar heeft vervol gens tussen de lijken, waarvan de meeste geheel ontkleed waren, zocht naar dr;:fmiddelen die zeer schaars bleken. Er volgde een lange en uitputtende poging om de wal te bereiken. Het was onmogelijk ge weest de wal te oereiken, indien üet op tijd de Papoeavlerkprauwen wa ren verschenen. Aldus besluit de heer Wagenaar zijn mededelinger mevroUWvWAOgENAAR büiXEN tof Kaganowitsi en Malenkof Bij de firma Geveke en Co. te Am sterdam is vanmorgen een telegram binnengekomen van de hr H. O Wa genaar, vertegenwoordiger van deze firma in Hollandia, waarin werd me degedeeld, dat hij en zijn negenjarige zoon Henk uit het ziekenhuis op Biak zijn ontslagen. Zijn echtgenote wordt verpleegd in het hospitaal van Biak. Ze heeft brandwonden aan armen en benen, maar is buiten levensge vaar. De familie Wagenaar zou voor de eerste keer met verlof naar Neder land komen. Voor zover vanochtend bij de K.L.M. te 's Gravenhage bekend is, bevinden, zich ernstig gewond in het hospitaal te Biak: de gouvernements arts dokter Leiker, mevrouw De Rijke, een kind van de familie De Rijke en de heer De Boer. Voorts vernemen wij, dat de toe stand van de stewardess, mej. D. J. Klein Klouwenberg, iets minder gun stig is dan zich in het begin heeft la ten aanzien. Molotof c.s. toch gearresteerd? Ondanks de nadrukkelijke ont kenning van de Russische regering zijn westelijke waarnemers in Mos kou geneigd, aan te nemen dat Molo- toch zijn gearresteerd. Het is reeds een volle maand ge leden, dat deze verstoten Sowjet- leiders voor het laatst in het open baar werden gezien. In de buitenlandse uitzendingen van radio-Moskou is gezegd dat zij andere functies zulen krijgen. Het Russische publiek verkeert echter nog in onwetendheid over hun lot. Men neemt aan dat de Russische regering nog niet heeft beslist wat er met de mannen zal gebeuren. Deskundigen oin dat uit te zoeken De Britse minister van buitenland se zaken Selwyn Lloyd, heeft op de Londense ontwapeningsbesprekingen Voorgesteld, enkele groepen deskun digen te belasten met de bestude ring van de punten, waarop de leden van de subcommissie het in begin sel zijn eens geworden. De Amerikaanse, Russische en Ca nadese ged elegeerden deelden mede over het voprstel te willen naden ken. De Franse afgevaardigde Jules Moch stelde voor zeven groepen des kundigen te vormen voor de bestude ring van de onderscheidene vraag stukken. 1. De sterkte van de strijd krachten. 2. De controlelijsten van de bewapeningen. 3. Het verband tussen deze lijsten en de troepensterkte. 4. Begrotingsvraagstukken. 5. De tech nische controle op de stopzetting van de proefontploffingen van kern- OP REIS? Inlichtingen en boekingen voor autocar, boot, trein, privé, speciale jeugdreizen en vliegpassage. KEIZERSGRACHT 229 AMSTERDAM K 20—41344 AGENTSCHAP LEIDEN: TAXI SCHRIJVERS HOGEWOERD 56 K 1710—20206 Op aanvrage wordt U een fraai geïllustreerd reispro gramma kosteloos toegezonden. wapens. 6. Technische controle op het stopzetten van de vervaardiging van splijtbare stoffen. 7. De béstu- dering van de eigenschappen der pro jectielen, die boven de stratosfeer ko men. Selwyn Lloyd noemde de vijf voor naamste punten waarop enige over eenstemming was bereikt, en waarop de werkcomité's zouden kunnen stu deren: 1. Inkrimping van de troe pensterkte. 2. Conventionele bewa pening. 3. Inspectie uit de lucht. 4. Waarnemingsposten op de grond. 5. De opschorting van kernproeven. Een koning in Moskou De koning van Afghanistan, Mo hammed Zahir Sjah, is woensdag per vliegtuig in Moskou aangeko men voor een bezoek op uitnodiging van president Worosjilof. Zijn vlieg tuig werd door straaljagers naar Mos kou vergezeld. Op het versierde vlieg veld waren Worosjilof, premier Boel- ganin, maarschalk Zjoekof en partij leider Kroestsjef aanwezig. De correspondent in Moskou van de Londense „Times" schrijft, dat men het bezoek van de Afghaanse koning niet moet opvatten als een teken dat Afghanistan zich bij het kamp „achter het ijzeren gordijn" gaat voegen. Het land ontvangt op het ogenblik aanzienlijke hulp van Rusland, zowel als van de Verenig de Staten. Toen Kroestsjef in 1955 een bezoek aan de hoofdstad Kaboel bracht, kreeg Afghanistan een Russi sche lening. Er zijn thans ook ver scheidene honderden Russische tech nici in Afghanistan. Aan de andeie kant streeft Afghanistan echter naar goede betrekkingen met het naburige Pakistan en verbindingen met het zuiden en het westen. Advertentie „Zou nuttig kunnen zijn" zegt Eisenhower President Eisenhower heeft giste ren verklaard dat een ontmoeting tussen de Amerikaanse minister van Defensie, Charles Wilson, en zijn Rus sische collega Zjoekof wellicht nut tig kan zijn. De president zei dit op zijn persconferentie in antwoord op een vraag van een verslaggever. Maar, zo voegde Eisenhower er aan toe, het moeten geen bijeenkomsten 'zijn, die aleen al om het feit dat zij gehouden worden, aanleiding geven tot grote verwachtingen, die een gro te golf van pessimisme veroorzaken als zij niet bewaarheid worden. Eisenhower herinnerde aan de oor logstijd, toen hij betrekkingen met maarschalk Zjoekof destijds Russisch bevelhebber in Berlijn Bij de Burbankvliegtuigfabrieken in de Amerikaanse staat California is men in het laatste stadium van de aanbouw van een van de zes prototypes van het eerste Amerikaanse turbine passagiersvliegtuig, de viermotorige Lockheed Electra. De eerste vlucht met dit vliegtuig, dat 88 plaatsen heeft, ruim 700 km p.u. vliegt en waarvan er reeds meer dan 130 zijn besteld, is op december a.s. gesteld. De foto geeft een ongewoon beeld in de romp van het in aanbouw zijnde vliegtuig. Father J. Zuydervliet consultor van „Mill Hill" Father J. Zuydervliet uit Noorden, van de congregatie van Mill Hill, is in het algemeen kapittel dat gister morgen te Mill Hill, Londen, is be gonnen, benoemd tot consultor van de congregatie. Deze benoeming houdt in, dat fa ther Zuydervliet als eerste raadsheer en vicaris-generaal van de congre gatie onmiddellijk naast de algemeen overste wordt geplaatst en diens plaatsvervanger is. Nadat de verkiezingen in het al gemeen kapittel waren beëindigd, werd het voortgezet teneinde de al gemene interne zaken van de con- onderhield. Hij noemde Zjoekof een gregatie te behandelen. Daarom is father Zuydervliet hedenmorgen naar Londen vertrokken om aan net kapittel deel te nemen. Father Zuydervliet, die zondag j.l. te Noorden zijn 25-jarig priesterfeest heeft gevierd, was als algemeen mis sieprocurator van de congregatie in Nederland, gevestigd in het Missie huis „Sint Jozef' te Roozendaal. oprecht man. De president verwierp de gedach te als zou het bevoorraden van de Navo met Amerikaanse atoomwapens niet in overeenstemming zijn met het streven op de Londense ontwa peningsconferentie om de proefne mingen met en de produktie van atoomwapenen te beperken. Als er voorraden zouden worden aangelegd, zouden landen, die op het ogenblik i geen atoomwapenen bezitten, hun hulpbronnen niet behoeven aan te spreken om in de toekomst die wa penen te maken, zei Eisenhower. De president verklaarde, dat hij zich zal verzetten tegen elke stap om de Londense ontwapeningsconfe rentie uit te stellen, indien de onder- Flauwvallen niet strafbaar Britse soldaten die bij parades flauw vallen, zullen voortaan niet handelaars er alleen uit ontmoediging meer gestraft worden, heeft de mi- Militair gedood bij auto-ongeluk Een personenauto, waarin vier mi litairen gezeten waren, is gister avond op de weg PuttenNijkerk, ter hoogte van de spoorwegovergang verongelukt. Een van de inzittenden, afkomstig uit de legerplaats Errae- lo, werd gedood, de drie anderen kregen ernstige verwondingen. De personenauto, die met een snel heid van ongeveer 60 kilometer per uur reed, begon te slippen op de spoorwegovergang. Het voertuig draaide om zijn as en kwam tegen een boom terecht, waarbij het geheel werd ingedrukt. De chauffeur, de 21- jarige tweede luitenant J. M. C. J. uit Den Haag werd op slag gedood. De overigen werden met ernstige ver wondingen naar het ziekenhuis te Putten vervoerd. De toestand van de twee gewonde militairen is bevredigend. Zij hebben beide een zware ersenschudding en vleeswonden. Levensgevaar is op het ogenblik niet aanwezig. Dit nummer bestaat uit 12 pagina'. mee wensen op te houden. De hete Noordpool B K ondertekenden Russisch-Tjechisch communiqué nister van Oorlog, John Hare, giste ren beloofd. Parlementsleden hadden geprotes teerd, toen zij hoorden dat twintig soldaten die bij een reptitie voor j de „Trooping the colour" waren flauwgevallen, berispingen hadden West-Europa moet het voorlopig gekregen en enkelen bovendien ex- zonder zomerse warmte stellen, maar tra-oefening, op meer dan 200 km. binnen de Pool- TIENDUIZEND GULDEN VOOR PERZIë. cirkel is het 30 graden C voor die streken een waarlijk laaiende hitte. In Lapland werd gebaad in Rivie- v«. ra-stijl, niet alleen door Lappen, gesteld van de^ regering van Iran voor de aankoop van goederen leniging van de nood, ontstaan De Nederlandse regering heeft een bedrag van 10.000,ter beschik- Tot besluit van het bezoek van de Russische commu nistische partij- en regeringsdelegatie aan Tsjechoslo- wakije is te Praag een Tsjechisch-Russisch communique ondertekend. Bij deze gelegenheid verklaarJe de eerste secretaris van de Russische communistische partij Nikita Kroestsjef, dat de Russen en Tsjechen overeen waren gekomen hun industriële en economische krachten te bundelen zodat „we met succes kunnen wedijveren met de kapitalistische wereld". Op de foto ziet men Kroestsjef (links) en de eerste secretaris van de Tsjechoslo- waakse communistische partij A. Novotny, die het communique ondertekenen terwijl de Russchische eerste minister maarschalk Boelganin (rechts staand) toekijkt s verschillende Europese landen, die naar het noorden gekomen wa ren om de Mi mernacht te bewon deren. De toeristen heben een zeer vreemde indruk gekregen van de Lappen, die er ongekend luchtig ge kleed lopen, en van Lapland, waar mét de warmte*miljoenen muggen binnengebromd kwamen. Rumoer in de Nat. Vergadering Wegens een ontembaar rumoer is de bijeenkomst van de Franse natio nale vergadering gisteren korte tyd geschorst. Het ging over het wetsontwerp in zake speciale bevoegdheden voor de bestrijding van de Algerijnse op stand in Frankrijk zelf. De commu nistische leider Jacques Duclos be weerde vanaf het spreekgestoelte, iat hij zijn aanval op dit wetsont werp de vorige dag niet had kunnen beëindigen. Van de rechterzijde werd deze opmerking beantwoord met allerlei uitroepen en weldra vlo gen de verwijten over en weer. Toen de afgevaardigden ook nog met hun lessenaars begonnen te klepperen, schorste vice-voorzitter Lapie de ver gadering. Na twintig minuten wa ren de gemoederen wat afgekoeld en werd de vergadering hervat door de recente aardbeving in dat land. Reeds eerder heeft de Nederlandse' regering bij monde van de tijdelijk zaakgelastigde mr. N. van Dijl haar deelneming doen betuigen. Kans op buien De oceaandepressie, die gisteren Ierland naderde, bereikte vanmorgen het zeegebied tussen Ierland en Zuid- west-Engeland. Een regen gebied van deze depressie trok vannacht en van morgen over ons land. Op vele plaatsen was de regen evenwel van weinig betekenis. Het depressie-centrum verplaatst zich langzaam in de richting van Zuid- Engeland. In verband daarmede, zul len er de komende 24 uur in onze streken enkele buien vallen, hier en daar met onweer. Het temperatuur-verloop ondergaat in ons land niet veel verandering. Bo ven Noord-Rusland handhaaft zich een hogedrukgebied, aan de flank waarvan storingen uit Polen via Scandinavië naar het noordwesten trekken. Deze storingen veroorzaakten Zweden regen en onweersbuien. Een gebied van hogere luchtdruk ver plaatst zich van Zuid-Frankrijk via Zuid-Duitsland naar het oosten. In verband daarmede nam boven centraal-Europa de buiigheid af. HOE wordt het weer (Geldig van donderdagavond tot vrijdagavond. Opgemaakt te 11.15 uur). ENKELE BUIEN. Veranderlijke bewolking met enkele buien, hier en daar met onweer. Weinig verandering in j temperatuur. Overwegend ma- f tige wind aanvankelijk tussen I oost en zuid, later uit uiteenlo- 5 pende richtingen. 19 Juli: zon op 4.J4; onder 20.5'1; maan op 23.23; onder 12.55. Hoogwaterstanden 10 Juli: v.m. 7.35; n.m. 8.00. Het weer in Europa De weerrapporten van hedenmor gen 7 uur luiden: STOCKHOLM zwaar bew. 24 C. OSLO regen 23 KOPENHAGEN zwaar bew. 20 LONDEN regen 20 AMSTERDAM zwaar bew. 21 LUXEMBURG regen 19 PARIJS regen 23 BORDEAUX zwaar bew. 23 GRENOBLE onbew. 23 NICE onbew. 25 BERLIJN licht bew. 22 FRANKFURT geheel bew. 24 MüNCHEN zwaar bew. 18 WENEN licht bew. 23 INNSBRUCK half bew. 20 AJACCIO onbew. 24 ZURICH mist 17 GENèVE onbew. 20 LOCARNO licht bew. 24 ROME onbew. 28 MALLORCA onbew. 29 Korreltje Wij maken grote reizen om dingen te zien waarop wij in onze woonplaats geen acht slaan.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1