10 Procent belastingvrij voor jonge spaarders T&wVi REGERINGSVOORSTEL Inleg van ten hoogste 200 gulden per jaar BOUILLON Makelaar verduisterde 120 mille ten nadele van kerkbestuur Wat bedrijfsleven doet voor bezitsvorming DONDERDAG 18 IULI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 9 Voor jongeren van 15 t.m. 20 jaar Het ontwerp waarin deze „Jeugd- spaarwet" is geregeld, is thans aan de Staten-Generaal aangeboden. Om bij jongeren de spaarzin te be vorderen, willen de ministers van Binnenlandse Zaken en van Finan ciën een belastingvrije rijkspremie van tien procent der inlagen laten bijschrijven op de jeugd-spaarbank boekjes. Inschrijving staat open voor jonge ren van 15 t/m 20. Voorwaarden voor deelneming aan de regeling zullen volgens dit ont werp o.a. zijn, dat men minstens 30 per jaar moet sparen en dat men dit minstens zes jaar lang moet volhou den. Bovendien kunnen alleen jon geren van 15 tot en met 20 jaar zich laten inschrijven als deelnemer. Maximumperiode van negen jaar. De maximumspaarperiode is vast gesteld op 9 jaar, terwijl geen premie zal worden uitgekeerd over meer dan 200 aan inlagen per jaar. Inmiddels zijn er enkele uitzonderingsbepalin gen ten aanzien van de minimaal ver eiste spaarperiode. Wie bij voorbeeld wil trouwen voorde overeengekomen zes jaar om zijn, kan zijn spaargeld inclusief de premie eerder opnemen, tenminste: wanner, hij of zij drie jaar heeft gespaard in het kader van de regeling. Deze uitzonderingsbepaling ligt ge heel in het verlengde vair het uit gangspunt der wet ,die namelijk jon geren voor het 20ste jaar tot meer sparen wil aansporen, opdat ze later, met name voor een huwelijk wat geld hebben. Ook wil men het jeugd- sparen zien als een bijdrage ter be strijding van onkosten die jongeren op latere leeftijd vaak moeten maken voor een gespecialiseerde opleiding of het inrichten van een zaak. Ze kunnen dan iets uit eigen zak betalen. De premieregeling zal het rijk, voor zover men dat op het ogenblik kan berekenen, na tien jaar rond 8.5 miljoen gulden per jaar kosten. In de eerste jaren variëren de kosten van 1 miljoen gulden in het vierde tot rond 12.5 miljoen gulden in het ne gende jaar na de invoering van de wet. Dze bedragen worden verant woord geacht met het oog op het be lang van een toenemende bezitsvor ming. Men mag immers aannemen, Spaarregeling voor ambtenaren in voorbereiding De staatssecretaris voor publiek rechtelijke bedrijfsorganisatie en be zitsvorming, drs. Schmelzer, heeft gistermorgen op een persconferentie, betrekking hebbende op het ingedien de wetsontwerp '-.zake het jeugdspa- ren, medegedeeld, dat er een tweetal andere wetsontwerpen, op stapel staat, namelijk een premiespaarrege ling voor ambtenaren en een wette lijke regeling tot vrijstelling van so ciale en fiscale lasten ten aanzien van* werkgeversbijdragen in werknemers spaarfondsen. Binnenkort komt de premie spaar regeling voor ambtenaren bij het ka binet in behandeling. De moeilijkheid hierbij is dat twee gemeenten in Nederland, namelijk Oosterwijk en Beezel, zelf een spaar regeling voor ambtenaren hebben ontworpen, die echter niet overeen komt met de wettelijke regeling, die op stapel staat. De staatssecretaris en zijn ambtenaren voeren over dit on derwerp nog besprekingen met beide gemeenten. Een 71-jarige vrouw uit Haar lem reed gistermiddag tegen half vier op de Schoterweg aldaar, in de rich ting van de stad. Ze week links uit zonder op het verkeer te letten en werd door een haar achteropkomen de personenauto aangereden. Ze was op slag dood. dat velen die op jeugdige leeftijd me de door de aantrekkelijke premiere geling, gewend zijn geraakt om te sparen er op latere leeftijd niet mee op zullen houden. Beperkte betekenis. Sociaal-economisch bekeken kan, volgens de toelichting bij het wets ontwerp, voor de financiering van de structureel noodzakelijke investerin gen slechts een beperkte betekenis aan het jeugdspare.i worden toege kend. Wel komt in aanvangsperio- de van de regeling een niet onaan zienlijk bedrag voor de financiering van de produktie beschikbaar, maar bij een gelijkmatige ontwikkeling mag men na verloop van enige jaren geen belangrijk extra-aanbod van be sparingen verwachten. Uit de schaarse cijfers die ter be schikking staan blijkt, dat op het ogenblik de jongeren van 18 tot 24 jaar nog geen 5 procent van hun net to-loon op een spaarbankrekening .a- ten zetten. Velen die wel een boekje hebben kan men toch niet als actieve spaar ders beschouwen. Bij de Spaarbank Rotterdam bij voorbeeld had in 1955 ongeveer 63 procent van de 16 tot 24- jarigen in deze stad een boekje of een rekening. Meer dan de helft van hen deed in dit jaar echtt zelfs niet één inlage. Neemt men de groep der actieve spaarders, dan blijven de besparingen van 16 tot 19-; irigen nog ruim bene den de 10 procent der netto-lonen; pas in de groep der -0-24-jarigen be naderen de spaarprestaties tien pro cent van het net'o ontvangen loon. De tegoeden waarover deze jongeren beschikken waren bij de Rijkspost spaarbank in 195? gemiddeld 584.-, hetgeen weinig is wanneer men de stichtingskc^ten van een gezin ermee vergelijkt. Zijn Nederlandse vrouwen ouderwets? Gelukkig niet! Dat kunnen de man nen met de hand op het hart verze keren. Kijk maar eens hoe onze vrou wen gekleed gaan: vlot, modern! Kijk maar eens hoe ze koken: liefst vol gens de moderne voedingsleer. Ja, vooral in de keuken blijken onze vrouwen oog - en neus! - voor het goede te heben. Juist nunu ze iets nieuws hebben ontdekt! Knorr bouillon! Knorr bouillon tabletten uit Zwitserland! Smaakverfijners voor alles en nog wat: soep, sausen, groenten, ragouts, hachee, puree en ga zo maar door. Van één zo'n dub bel Knorr tablet tovert ook met kokend water een hele liter bouillon. Pure parelende bouillon, door de koks bereid van kostelijk vlees en geurig verse groenten; licht gezouten en gekruid, precies zoals u alles wenst! Als extra hulp biedt Knorr u nog een leuk geïllustreerd boekje aan. met 17 praktische vlug-klaar recepten. Alles met die heerlijke Knorr bouillon als „basis". U kunt het zó aanvragen: sluit een postzegel van 10 ct. met uw naam en adres, in een gefrankeerde envelop en adresseer: Knorr, Postbus 1700, Am sterdam. U ontvangt het Knorr boek je dan thuis. Advertentie. van kostelijk vlees voor krachtiger soep! 35 cf per dubbel tablet Advertentie. BIJ HET RIJK: Loon naar werk In het rijksoverleg zijn regerings autoriteiten en afgevaardigden van de erkende ambtenaren-organisaties tot overeenkomst gekomen betreffen, de de invoering van de werkclassifi- catie en de prestatiebeloning bij rijks-overheidsdiensten. Bij het ministerie van oorlog zul len de moderne loonnormen worden ingevoerd met ingang van januari a.s. De loonvorming is opgebouwd uit een technische salarisberekening en een taak-analyse, die kan leiden tot een geleidelijk stijgende extra-be loning tot maximaal 10 procent bo ven het salaris. Ook bij de andere ministeries zal deze methode in de loop van het jaar worden ingevoerd. Legionnair door zijn ouders ontvoerd In Heerlen is dezer dagen een 20- jarige jongeman teruggekeerd, die door zijn vader „ontvoerd" is uit het Franse vreemdelingenlegioen. De knaap, die twee jaar geleden naar Frankrijk trok en via een wer vingsbureau bij het vreemdelingen legioen belandde, schreef enkele da gen geleden uit Afrika, waar hij als legionair dienst deed, aan zijn ouders in Heerlerheide, dat zijn compagnie zou terugkeren naar Frankrijk om in Marseille deel te nemen aan een pa rade. Deze brief is voor de vader en de moeder van de jongeman aanleiding geweest de trein te nemen naar deze Franse havenstad, waar zij, toen de legereenheden daar paradeerden, te midden van een compagnie legionairs hun zoon ontdekten. Op korte af stand volgden zij de troep en op en kele tientallen meters van de ka zerne wisten de ouders de aandacht te trekken van hun zoon, die door een koene sprong en een flinke sprint zijn vrijheid wist te herove ren. In een zijstraat verwisselde de jon geman zijn legionairsuniform voor het burgerpakje, dat zijn ouders had- den meegebracht. Enkele uren later zaten vader, moeder en zoon in de bus naar Parijs. 8-Tons heftruck viel van trailer Een acht ton wegende heftruck, die per trailer vervoerd werd, is gister morgen onder het spoorwegviaduct op de Muiderstraatweg te Diemen van de vrachtwagen afgeschoven. De oorzaak van het ongeluk is ver moedelijk, dat de chauffeur er geen erg in gehad heeft dat de maximum doorrijhoogte van het viaduct slechts vier meter bedroeg, terwijl de hoogte van de heftruck op zijn wagen 4.70 meter was. Met een harde klap kwam de nog gloednieuwe heftruck op de rijbaan terecht, waardoor hij finaal in tweeën brak. De schrik had de chauffeur van de vrachtwagen zo te pakken, dat hij met een shock naar huis gebracht moest worden. Per soonlijke ongevallen deden zich niet voor. Faillissement lichtvaardig uitgesproken Het blijkt, dat het faillissement van J. Jongerius n.v. te Utrecht, één van de grootste automobielbedrijven in Nederland, lichtvaardig is aange vraagd en ook onachtzaam is uitge sproken. Uit de liquidatiemiddelen is gebleken, dat er een overschot is aan kapitaal en goederen. Als alle schuldeisers, de preferen te èn de concurrente, en het perso neel hun vordering uitgekeerd heb ben gekregen, zal een batig saldo overblijven van niet minder dan 575.000 gulden. Ook de curatoren zijn dan aan hun trek gekomen. Het totaal van de beschikbare geldmiddelen be draagt 8 miljoen gulden. Na alle uit keringen blijft er nog een half mil joen over. Het ondersteuningsfonds „Jan Jongerius" wordt volledig op gedeeld onder het personeel. Ook de premies, die gestort zijn in het pen sioenfonds zijn bewaard gebleven. In totaal kwart miljoen verduisterd Verdacht van verduistering op grote schaal is gistermiddag door de recherche van het bureau aan de Lodewijk van Deysselstraat te Amsterdam aangehouden de ma kelaar J. N. G. Acht personen allen uit Am sterdam-west hebben dezer da gen aangifte gedaan, dat zij voor een totaalbedrag van 130,000 door G. zijn benadeeld. G. is ook penningmeester van het kerk en schoolbestuur van de paro chie „De Boom" aan de Admi raal de Ruyterweg en in deze functie wordt hij er van verdacht 120 mille ten nadele van berk en school verduisterd te hebben. De regering wacht op: Met name wanneer het in voorbe reiding zijnde wetsontwerp op de vrij stelling van sociale en fiscale lasten van werkgeversbijdragen in werk nemersspaarfondsen zal zijn aan vaard, verwacht de regering van het bedrijfsleven verantwoorde initiatie ven terzake van de bezitsvorming. Regeringsmaatregelen kunnen slechts de bodem rijp maken voor de bezits vorming: werkgevers- en werkne mersorganisaties, alsmede de indivi duele ondernemers zullen de verdere werkzaamheedn moeten verrichten. De ondernemers denen aantrekke lijke spaarregelingen voor duurzaam bezit tot stand te brengen, terwijl de werknemersorganisaties de deelne ming daaraan bij hun leden moeten propageren. In deze bewoordingen heeft Z.Exc. de staatssecretaris van Binnenlandse Zaken, Bezitsvorming en Publiek rechtelijke Bedrijfsorganisatie, drs. W. K. N. Schmelzer, zich terzake van de bezitsvorming en haar prac- tische toepasing hedenmorgen in Hel mond uitgelaten in een rede ter ge legenheid van de ingebruikneming van de vijftigste eigen-woning, wel ke de werknemers bij de Koninklijke Textiel Fabrieken J. A. Raymakers en Co. N.V. te Helmond hebben ver worven met behulp van een subsidie van de onderneming. Reeds in 1952 werd bij het onderhavige bedrijf een spaarregeling ingevoerd, waarmede onder meer wordt beoogd de werkne mers behulpzaam te zijn bij de ver werving van een .eigen huis. Voor dit doel kunnen de werknemers boven dien nog een extra financiële bijdrage ontvangen. Drs. Schmelzer ging in zijn toe- Nog geen ex port van „vierkante" kaas Melkbezorging in flats is in studie Het bestuur van het produktschap voor Zuivel heeft een advies van de Kaascommissie aanvaard om voorlo pig geen uitvoermachtigingen te ge ven voor volvette aas in z.g. „vier kant" model. In het bijzonder gaat het hier over de uitvoer naar West-Duitsland. De kaascommissie wil eerst nog het standpunt vernemen van organisaties op het gebied van de kaasproduktie en de kaasafzet. Verder besloot het bestuur om de directeur van het zuivelwezen te be richten dat er geen bezwaar tegen het vervaardigen van .g. lunchkaas- jes, waarvan het gewicht varieert van 300 tot 380 gram, bestaat. Het bestuur ve -enigde. zich met de voorstellen van het Nederlandse insti tuut voor zuivelonderzoek te Ede, met betrekking tot de proefneming met opslag en verwerking van bevroren room (opslag van zomervet ter ver werking in de vinter). Een der leden bracht het vraag stuk van de melkbezorging in flats in een aantal steden ter sprake. De voorzitter deelde mee, dat men bezig is_ met een rapport over deze zaak. Binnen enkele weken zal een begin worden gemaakt met de tijdstudies. Verwacht mag worden, dat het rap port over enkele maanden gereed zal zijn. spraak, waarin hij nogmaals bena drukte, dat de regering geen enkele voorkeur wil doen gelden voor een bepaalde vorm van duurzaam bezit, in op vragen, die kunnen rijzen ten aanzien van „deze fraaie vorm van duurzaam bezit". Zo heeft de staats secretaris kunnen vaststellen, dat bij alle categorieën van werknemers be langstelling bestaat voor een woning- bezit, dat geen der eigenaren, inmid dels de woning weer heeft verlaten en dat de onderhouds-staat van de huizen in het algemeen gunstig is. Steun gevraagd voor fruittelers Wegens vorstschade Het landbouwschap heeft in een gistermoigen in Den Haag gehouden vergadering besloten er bij de over heid op aan te dringen per 1 oktober ongeveer tien miljoen gulden tegen een lage rente en met gemakkelijke aflossingsvoorwaarden beschikbaar te stellen voor fruitteeltbedrijven, die in het afgelopen voorjaar door de nacht vorst zijn getroffen. De schade, die de nachtvorsten vooral aan de fruitge wassen in Utrecht, Gelderland en Overijsel hebben aangericht, wordt geschat op zestig miljoen gulden. De gevolgen van de zware vorst schade zijn uitermate ernstig voor ve le fruittelers. Indien geen doeltreffen de hulp wordt ge" oden kan dit vol gens de afdeling fruitteelt van het Landbouwschap voor een aantal te lers de opheffing van hur bedrijf be tekenen. Bovendien hebben velen van hen te kampen met een moeilijke li quiditeitspositie, mede doordat de laatste jaren tal van bedrijven her haaldelijk zijn geteisterd door hagel en nachtvorst. Veel fruittelers zullen thans moeten wachten tot augustus of september van het volgende jaar, voordat zij weer enige inkomsten uit hun bedrijf kunnen verwachten. ZEEPOST. Met de volgende schepen kan zee post worden verzonden. De data, waarop de corx-espondentie uiterlijk ter post moet zijn bezorgd, staan achter de naam van het-schip ver meld. Argentinië: s.s. „Alberto Dodero" 25 juli; Brazilië: s.s. „Highland Prin cess" 23 juli; Canada: m.s. „Noor- dam" 25 juli; m.s. .Prins Casimir" 27 juli; Chili: via New York 25 juli; Indonesië: s.s. „Borneo" 22 juli; Ned. Antillen: m.s. „Osiris'" 22 juli; Su riname; s.s. „Orestes" 23 juli; Unie van Z. Afrika: m.s. „Oranjefontein" 24 juli; en Z.W. Afrika: m.s. „Stir- lang Castle" 27 juli; Brits Oost-Afri ka: via Frankrijk 27 juli. Inlichtingen betrefende de verzen dingsdata van postpakketten geven de postkantoren. Vijftig kalkoenen werden door een pluimveehouder te Harderwijk op zijn erf doodgevonden en zeventig anderen werden er vermist. Men ver moedt dat twee honden de daders zijn. Een accountantsonderzoek, inge steld op verzoek van de kerkelijke overheid, heeft deze verduistering op grote schaal aan het licht gebracht. G. schijnt voornamelijk misbruik gemaakt te hebben van zijn privile ge postcheques af te mogen tekenen. De voor de school bestemde rijkssub sidie moest het hierbij ontgelden. De zer dagen vermoedde de makelaar, dat zijn praktijken werden doorzien; het kerkbestuur had dc postcheque en giro-dienst schriftelijk verzocht door G. getekende biljetten te weigeren. Hij reisde per auto naar Den Haag om daar nog even een groot bedrag persoonlijk te innen. Naar verluidt zou de makelaar ook een aantal huizen van de parochie in beheer hebben gehad, waarop hij ten eigen bate hypotheken genomen zou hebben. Een banketbakker is door G. even eens benadeeld. Hij emigreerde naar Amerika en liet zijn geld in handen van G. achter om te beheren. Een an der kreeg vervalste hypotheek-acten voor 12.000 gulden. Veel slachtoffers heeft de makelaar gemaakt door hen te bewegen geld af te geven om hy potheken te sluiten. De rente betaal de hij altijd prompt. 14 Juni j.l. werd G. failliet verklaard Na gearresteerd te zijn en opnieuw vrijgelaten, werd hij gisteren in hechtenis genomen. Aetherklanken HILVERSUM I. 402 m. 7.00 VARA. 10.00 VPRO. 10.20 VARA. 12.00 AVRO. 16.00 VARA. 19.30 VPRO. 21.00 VARA. 22.40 VPRO 23.00—21.00 VARA. 7.00 Nieuws. 7.10 Gym. 7.23 Gram. 8.00 Nieuws. 8.18 Gram. 8.50 Voor de vrouw. 9.15 Gram. (9.359.40 Wa- terst.). 10.00 Avonturen met kinde ren", caus. 10.05 Morgenwijding. 10.20 Voor de kleuters. 10.40 Orgel spel. 11.05 Viool en piano. 11.30 Voor de jeugd. 12.00 Dansmuz. 12.30 Land en tuinb. meded. 12.33 Sport en prog nose. 12.50 Gram. 13.00 Nieuws. 13.15 Meded. of gram. 13.20 Promenade- ork. 13.55 Beursber. 14.00 Madrigaal koor. 14.25 Voordr. 14.45 Cello en piano. 15.10 Gevar. progr. 16.00 Blok fluit en clavecimbel. (Tussen 16.00 en 18.00 Ronde v. Frankrijk). 16.25 Lichte muz. 16.40 Voor de jeugd. 17.05 Lichte muz. 17.25 Vacantietips. 18.00 Nieuws. 18.15 Act. 18.20 Ronde v. Frankrijk. 18.30 Orgelspel. 18.50 De puntjes op de i, caus. 19.00 Voor de kinderen. 19.10 Ritm. muz. 19 30 „Wat geloven Vrijzinnig Protestan ten", caus. 19.50 „Op bezoek bij an deren", caus. 20.00 Nieuws. 20.05 Boekbespr. 20.15 Mezzo-sopr. en pia no. 20.35 De Ronde v. België, caus. 20.45 Oostelijk Flevoland, caus. 21.00 Ritm. muz. 21.35 Ronde v. Frankrijk. 21.45 Waar blijft de tijd, klankb. 22.00 Buitenl. weekoverz. 22.15 Hol land Festival 1957: Strijkork. en so list. 22.40 „Zorg om de mens", caus. 22.50 Avondwijding. 23.00 Nieuws en SOS-ber. 23.15—24.00 Gram. HILVERSUM II, 298 m. 7.00—24.00 NCRV. 7.00 Nieuws. 7.10 Gewijde muz. 7.30 Gram. 7.45 Een woord voor de dag. 8.00 Nieuws en weerber. 8.15 Gram. 9.00 Voor de zieken. 9.30 Lich te muz. 10.00 Orgelspel. 10.30 Mor gendienst. 11.00 Gram. 11.30 De jeugd vliegt uit, hoorsp. 12.00 Pianorecital. 12.30 Land- en tuinb. meded. 12.33 Meisjeskoor. 12.53 Gram. of act. 13.00 Nieuws. 13.15 Lichte muz. 13 40 Gram. 14.05 Schoolradio. 14.25 Me- tropole-ork. en klein koor. 15.15 Voordr. 15.35 Cello en piano. 16.00 Hoe kunnen we houtgewassen door oculeren vermeerderen?, caus. 16.15 Lichte muz. 16.40 Clavecimbelrecital. 17.00 Voordr. 17.20 Lichte muz. 17.40 Beursber. 17.45 Gram. 18.00 Stem men van overzee. 18.15 Accordeon- spel. 18.35 Voor de jeugd. 19.00 Nieuws en weerber. 19.10 Regerings- uitz.: Rubriek Verklarinen en toe lichting. Middenstandsvoorlichting. III. Huurproblemen van de midden stander. 19.20 Regeringsuitz.: Emi gratierubriek. Het emigratiepraatje van H. A. van Luyk. 19.30 Nieuwe gram. 20.0Q Radiokrant. 20.20 Hol land Festival: Don Pasquale, opera. 22.15 Glasharp en piano. 22.45 Avond overdenking. 23.00 Nieuws en SOS- ber. 23.15 Gram. 23.4524.00 Idem. Er werd 4 maal GEKLOPT door J. P. SEABROOKE 11) Weer aarzelde de huisknecht op eigenaardige manier. Hij stotterde en ging van de ene voet op de andere staan. Madran drong niet op ant woord aan, want op dat ogenblik kwam Crabtree met de huisbewaar der en de liftjongen binnen. Madran ondervroeg hen nauwkeurig. Hij on derzocht de waarheid van Timkins' bewering, dat deze tussen kwart voor tienen en tien uur van de lift gebruik gemaakt had en kort daarop de liftjongen had gescheld en hem het nieuws van Calverley's dood ver teld had. Heb je in de laatste twee uur nog vreemden mee naar boven ge nomen?, vroeg Madran vervolgens. Nee, meneer, antwoordde de lift jongen met nadruk: Ik heb drie van onze huurders om ongeveer zeven uur naar boven gebracht, maar die zijn geen van allen lang gebleven. Die drie, en dan Timkins, waren de enige mensen, die van de lift gebruik hebben gemaakt in die tijd. En hoe staat het met de trap pen? Kan een vreemde daarlangs niet onopvallend naar boven zijn ge gaan? Dat zou mogelijk zijn geweest tot half tien, als hij zijn kans had af gewacht en naar boven was geslo pen terwijl de liftjongen bezig was. Om half tien sluiten we het ijzeren hek aan de voet van de trap en dan is het voor iedereen onmogelijk an ders dan met de lift naar boven te gaan. Of langs de brandtrap? veron derstelde Madran. Hij wendde zich tot de agent in uniform en gaf hem opdracht, de trap en het trappenhuis grondig te onderzoeken. Daarop liet hij de huis bewaarder en de liftjongen gaan en bleef alleen met Craktree en Tim kins in de kamer achter. Het is vrij waarschijnlijk dat de moordenaar vóór half tien langs de trappen naar boven geslopen is zei hij tegen Crabtree: Het zou een mooie grap zijn, als hij bij zijn terugkomst het hek beneden gesloten gevonden Dan had hij de brandladder nog altijd merkte Crabtree op: Daar hebt u zelf op gewezen. Ja, dat is zo, erkende die in specteur: Zeg, Timkins, hoe heet de dame, die wel eens bij mijnheer Cal- verley op bezoek kwam? De huisknecht wrong de handen ineen en scheen verward door deze vraag. Misschien kan ik je helpen, grinnikte de inspecteur gemoedelijk: Is haar naam niet Julia Marsh? Timkins schrok geweldig: Hoe. hoe weet u dat, inspecteur? De inspecteur glimlachte verge noegd. Hij vertelde echter niet tegen Timkins, dat hij een portret met een handtekening op een in het oog lo pende plaats op de schoorsteenman tel had zien staan. Het lieve, knappe gezicht had zelfs op de nuchtere Ma dran indruk gemaakt, vooral dóór de grote, heldere en naar zijn me ning tragische ogen. Wanneer heb je haar voor het laatst gezien? vroeg hij. Ik denk, dat het maandag ge weest is, meneer. Of misschien dins dag. Ik ben er niet zeker van. Het was een van die twee dagen. Ik geloof, dat zij en mijnheer Calverley erg dikke vrienden waren, is het niet? Ja, zeker, meneer, ze waren bij zonder goed bevriend. Timkins zei dit met veel nadruk, zó nadrukkelijk zelfs, dat Madran de wenkbrauwen achterdochtig optrok. Als zij zulke dikke vrienden wa ren, zei hij met zekere bedoeling, hoe kwam het dan, dat ze de laatste keer zo'n geweldige ruzie gehad hebben? Timkins schrok en staarde de in specteur verwezen aan, als betwij felde hij, of deze wel een gewoon mens was. Madran vond het niet no dig, de huisknecht deze illusie te ont nemen door hem mee te delen, dat het slechts een brutale gissing was, gebaseerd op de bizondere nadruk, waarmee Timkins gesproken had. Je ziet nu zelf wel. Timkins, dat het geen zin heeft er omheen te draaien, zei hij zachtjes: Waarover hebben juffrouw Marsh en mijnheer Calverley ruzie gehad? Het betekende heus zoveel niet, meneer, antwoordde Timkins met be vende stem. Het was gewoon een klein meningsverschil, maar ik weet heus niet eens waar het precies over ging. De inspecteur keek hem doordrin gend aan. Je kunt niet goed liegen, Tim kins! Als je dat wel kon, dan zou ik je op slag de handboeien laten aan doen. Een armzalig leugenaar is meestal eën eerlijk mens én daarom geloof ik niet, dat jij ook maar iets met de dood van mijnheer Calverley hebt uit te staan. Ik wil je dus nog een kansje geven. Waarom heeft juf frouw Marsh haar verloving verbro ken? Dat was te veel voor Timkins. Hij keek de inspecteur nogmaals over bluft aan en zonk toen machteloos op een stoel neer. Hij wist immers niet, dat Madran toen deze in de tafellade gekeken had, daar een ring had zien liggen. Blijkbaar was die ring daar achteloos ingegooid met het woeden de gebaar van een man. wiens harts aangelegenheden tot een ellendig ein de zijn gekomen. Wil je me dat liever niet vertel len? De inspecteur haalde de schou ders op: Nou goed, dan zullen we jufrouw Marsh zelf wel om verkla ring vragen. Wat ik zeggen wou, Tim kins, ben je na je terugkeer nog op je eigen slaapkamer geweest? Als enig antwoord schudde Tim kins het hoofd. Dat had ik kunnen weten, zei de inspecteur als terloops: Dadelijk nadat je de dode gevonden hebt, ben je immers de liftjongen gaan bellen? Maar ja, toen ik het daareven had over die verbroken verloving, meen de ik in die slaapkamer enig geluid te horen. Ik zou graag hebben, dat je die deur daar voor me opendeed en juffrouw Marsh verzocht, eruit te komen. Timkins kroop nog dieper in zijn stoel weg. Hij staarde verstomd naar de inspecteur en vestigde daarna de ogen angstig op de deur van de slaapkamer. Plotseling klonk daar le ven, alsof iemand in het duister rondscharrelde en daarop werd het weer stil. Gauw wat, Timkins!, riep de inspecteur met zegevierende stem. De huisknecht kwam slechts met grote moeite uit de stoel overeind, Langzaam en weifelend naderde hij de deur. Hij wierp 'n wanhopige blik over zijn schouder en legde toen pas de hand op de deurknop. Met veel tegenzin deed hij de deur open en deed een stap opzij. Komt u er maar uit, juffrouw Marsh! riep Madran. Er kwam geen antwoord en de in specteur deed een paar schreden naar de deur toe. Het was binnen donker en aanvankelijk kon hij niets onderscheiden doch na een poosje zag hij een gedaante in een hoek ge hurkt. De inspecteur klemde de lip pen opeen en stak zijn hand in zijn zijzak. In het electrische licht der zit kamer glinsterde de loop van een pistool. (Wordt vervolgd).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 11