Hellevoetsluis voorpost van een gigantisch waterwerk IJmuidense havenarbeiders met blindheid geslagen De Snappende Shop EERSTE DEEL DELTAPLAN GESLAAGD 500 Arbeiders werken aan droge plek in Haringvliet" De Eerste Kamer akkoord met Industrieel Garantiefonds Lening IJ-tunnel gestrand Zilveren priesterfeest mgr. J. Romeyn Werd afgunst aanleiding tot moord op vrouw Y mMMu WOENSDAG 17 )ULI 1957 DB LEIDSE COURANT PAGINA 8 ft Vier aannemersfirma'6, verenigd in de N.V. Haringvliet, werken op het ogenblik met 500 man personeel en met voor 25 miljoen gulden aan mate rieel in het Haringvliet aan een Ringdijk, waarbinnen een werkput zal ko men voor de bouw van een duizend meter spuisluis, een werk, dat op een kleine achttien miljoen gulden is geraamd. De bouw van de ringdijk is thans zover gevorderd, dat dezer dagen aansluiting is verkregen met een bastion van stortsteen op het kraagstuk, dat bij de afbuiging op de noord westelijke punt is gelegen. De eerste fase van het werk wordt door de des kundigen als geslaagd beschouwd. Afsluiting met spuisluis Het eerste deel van de door rijks waterstaat ontworpen plannen, die tezamen het zgn. Deltaplan vormen en beogen enige zee-armen in zuid west Nederland af te sluiten, is de afsluiting van het Haringvliet, de ca. vijf kilometer brede zee-arm tussen Voorne-Putlen en Goeree-Overflak- kee. Zou zonder meer een dam in het Haringvliet worden opgetrokken, dan zou volgens deskundigen het ge volg zijn, dat de binnenwateren en ook de nieuwe waterweg geen vol doende afvloeiing meer zouden heb ben. Daarom moet in de dijk tussen genoemde eilanden een spuisluis ko men, die 1 kilometer breed zal zijn. Een droge plek Gezien de stromingen wordt het slist nodig geacht allereerst deze sluis te bouwen, doch dit gaat ook niet weer zonder meer. Men moet de sluis diep in de bodem verankeren en daarvoor heeft men, zoals de in genieurs het uitdrukken, een „droge plek" nodig. Deze droge plek, met andere woorden de werkput, zal ko men binnen de ringdijk, waarvan door de nu verkregen aansluiting een derde gedeelte gereed is gekomen. De ovale werkput, die circa 1500 bij 500 meter groot zal worden, komt op ongeveer vijf kilometer ten wes ten van Hellevoetsluis, zeewaarts dus. Men hoopt de Ringdijk eind oktober a.s. gesloten te hebben. De hoogte van de Ringdijk wordt ruim acht me ter, de diepte van de werkput circa twintig meter, een hoogteverschil dus van een kleine dertig meter. Dan kan begonnen worden met de bouw van de sluis en hiervoor denkt men zeven jaar nodig te hebben. Is ook dat werk gereed, dan kan men nadat de ringdijk weer zal zijn weggebaggerd beginnen met aan weerszijden de dam te bouwen, die aansluiting geeft op de duinen van Voorne en Goeree. In de dyk komt dan tenslotte nog een schutsluis voor jachten en vissersvaartuigen. Een wereldje op zichzelf Als voorpost van het gigantische werk, dat men thans onder handen heeft, moet de werkhaven te Helle voetsluis worden gezien, waar tal van verschillende vaartuigen in- en uitvaren of ligplaats hebben. Grote hoeveelheden stortsteen uit België, mijnsteen uit Zuid-Limburg, grint uit Duitsland en niet te vergeten enor me voorraden rijshout voor de zink- stukken zijn rond de werkhaven op geslagen, zodat stagnatie in de aan voer geen opontl kan veroorzaken. Een voormalige „Schnellboot", soms afgelost door een onlangs te Alkmaar geveilde mijnenveger, on derhoudt een twee-uursdienst tus sen de werkhaven en de Ringdijk, een wereld op zichzelf met vracht auto's, loodsen, bulldozers, kranen, zuigers, bakken, een eigen stroom. voorziening en zelfs een asfaltfa briek, die ln de eigen behoefte voorziet en 600 ton per dag kan produceren ten behoeve van het dakprofiel. Per week brengen schepen 150.000 kubieke meter zand naar het werk, doch de helft ervan gaat door de stromingen verloren. Eigen radar j Hoe belangrijk het werk wordt ge-1 acht moge blijken uit het feit, T onsuur-toediening bisdom Rotterdam Hedenmorgen hebben in de kapel van het Philosophicum te Warmond uit handen van mgr. M. A. Jansen, bisschop van Rotterdam, de kruin schering ontvangen de navolgende studenten van het Philosophicum te Warmond: Joannes I. M. v. Adrichem, Rijs wijk; Antonius C. H. v. d. Assem, Rotterdam; Adrianus G. Burgmeijer, Nieuwveen; Joannes G. M. Daeter, Rotterdam; Hendricus A. van Es, Bo degraven; Leonardus Fr. de Groot, Leiden; Adrianus J. C. Haket, Pynac- ker; Lucas H. J. M. Halkes, Vlaardin- gen; Christiaan L. M. Hoogeweegen, ..Rotterdam; Marinus J. Houdijk, Gou da; Martinus G. v. d. Leeden, Den Haag; Philippus G. G. Mudde, Delft; Joannes W. Olsthoorn, Leidschendam; Gerardus M. Fr. van Slobbe, Schie dam; Adrianus J. P. Spruit, Zoeter- meer; Joannes G. J. Straathof, Lei den; Fokerus Th. Swarte, Voorburg en Joannes P. J. Zijerveld, Leiden. r Jkswaterstaat op Voorne ten be-( hoeve van stroommetingen een ra dartoren heeft opgetrokken. Bij de 500 man personeel zijn circa 125 rijsrwerkers en eenzelfde aantal bedient de verschillende vaartuigen en machinerieën. Het varend perso neel staat via een gesloten mobilo foonnet met elkaar, de commando toren op de ringdyk en de directie aan de werkhaven in contact. Minister verwacht er nü niet veel van Zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer gistermiddag het wetsontwerp tot het instellen van een industrieel garantiefonds goedge keurd. Door dit ontwerp wordt de mogelijkheid geopend uitbreidingen van kleinere en middelgrote bedrij ven te financieren. Tegenwaarden- gelden afkomstig van de Amerikaanse economische steun aan Nederland ga randeren deze leningen. Critische opmerkingen over dit ont werp werden gehoord van de heren Van Maenen (K.V.P.), De Wilde (V.V.D.) en Helleona (A.R.), die von den dat nu weer een nodeloos inge wikkeld apparaat in bedrijf was ge steld. De mogelijkheid om een klein bedrijf tegmoet te komen, achtten zij zo minimaal, dat men beter niet met dit garantiefonds in zee had kunnen gaan. Prof. Hellema vond het geheel nodeloos ingewikkeld. Indien het fonds niet met Amerikaanse tegen- waardegelden in het leven was ge roepen, zou hij zeker zijn stem niet op dit wetsontwerp uitgebracht heb Regering greep in Zoals u zich zult herineren heeft de regering laten weten, dat de tun nellening van Amsterdam zeker niet met haar goedkeuring geschiedt. Ten aanzien van de plannen is het stand punt van de regering nog niet ver anderd. Het college van de b. en w. te Am sterdam heeft nu door middel van een communiqué laten weten, dat het de inschrijving op de aangekondigde „IJ-tunnej-lening" heeft uitgesteld. Overleg over de IJ-tunnelbouw en de financiering hiervan werd gehou den met de regering. Nader vernemen wy, dat het be sluit tot uitstel het gevolg is van oen ingreep van de regering; Haagse instanties hebben dinsdag j.J. het initiatief tot een informele bespre king genomen. In deze bespreking zou bekend ge maakt zijn, dat de goedkeuring van de lening afhangt van de toestem ming van de ministers van finan ciën. Maar op grond van het „le- RIOOLZUIVERINGSINSTALLATIE IN UITHOORN IN GEBRUIK GENOMEN. In aanwezigheid van vele autori teiten, onder wie de hoofdingenieur directeur van het rijksinstituut voor de zuivering van afvalwater, ir. J. Hopmans, de staf van het technisch adviesbureau der Vereniging van Ne derlandse gemeenten en vertegen woordigers van de provinciale wa terstaat van Noord-Holland, heeft de burgemeester van Uithoorn, de heer C. M. A. Koot, gistermiddag de nieu we rioolwaterzuiveringsinstallatie dier gemeente in gebruik genomen. In zijn openingswoord benadrukte de burgemeester de wenselijkheid van instelling van een zuiveringschap Amstelland, omdat het belang van deze installatie het locale belang verre overschreed. Deze oxydatief-biologische inrich ting was noodzakelijk om de veront reiniging van het Amstelwater door de zich snel uitbreidende plaatselijke industrie en de evenzeer grote bevol kingsaanwas te elimineren. Het in de installatie geïnvesteerde kapitaal bedraagt circa twee-en-een-half mil joen gulden, voor de aanleg van een centraal rioleringsstelsel. Onder een van de tot de installatie behorende be tonnen tanks is huisvestingsgelegen heid geschapen voor een zestal plaat selijke jeugdverenigingen. ningbesluit" zal de minister onder alle omstandigheden de lening ver bieden, indien de plaatselijke over heid haar toch zou willen doorzet ten. In beginsel heeft de regering dus het raadsbesluit om een lening uit te schrijven nietig verklaard. Het enige wat Amsterdam overbleef was ijlings de lening „uit te stellen". Enige grote belangstellenden in de lening, die flinke bedragen hadden toegezegd, hebben zich nu ook terug getrokken. In het algemeen kan een goed ver staander vaststellen, dat de Amster damse lening, hoe enthousiast ook aangekondigd, al gestrand is nog voor zij zee heeft gekozen. ben. Nu zou hij het zonder enig en thousiasme doen. De heer Vixseboxse (C.H.) vond, dat het toezicht door deze wet vol doende gegarandeerd was. Als con trole-instelling was het fonds aan vaardbaar. Zij kan nuttig en stimu lerend werk verrichten. De grote vraag naar kapitaal zal echter door dit wetsontwerp niet opgelost wor den. De overheid zal aan het gebrek aan risicodragend kapitaal grote aan dacht moeten besteden. Minister Zijlstra hechtte niet veel belang aan dit wetsontwerp in deze tijd van bestedingsbeperking. Zodra echter de beperking beëindigd is, voegt dit wetsontwerp een nieuwe mogelijkheid toe aan de financiering van het bedrijfsleven. Indien voor het garantiefonds geen Amerikaanse tegenwaardegelden beschikbaar wa ren, zou de minister zeker niet met dit voorstel gekomen zijn. Volgende week dinsdag zal de Eer ste Kamer een aanvang maken met de behandeling van de huurwetten. „Neutron"-ramp herdacht Bij het begin der zitting van de Eerste Kamer heeft de voorzitter, mr. J. A. Jonkman, het verongelukken van de „Neutron" herdacht. „Deze ramp heeft ons volk ont roert, omdat zoveel Nederlanders het slachtoffer zijn geworden. Het mo dern verkeer eist zijn slachtoffers op alle fronten, maar ditmaal is ons land toch wel zeer ernstig getroffen". Mr. Jonkman betuigde zijn deelneming met de nabestaanden en met de di rectie van de K.L.M. Namens de regering zei minister Algera, dat zij erkentelijk is voor de hartelijke woorden van deelneming, die de voorzitter in verband met het verongelukken van de super-coristel- lation heeft gesproken. „Onze ge dachten gaan uit naar de vermisten, de overlevenden, de verwanten van de slachtoffers en naar de K.L.M.'" aldus de minister. „Moge God Zijn kroost gedenken". De Kamerleden aanhoorden staande deze toespraken. Levensonderhoud weer duurder Het prijsindexcijfer van het levens onderhoud, dat maandelijks door het Centraal Bureau voor de Statistiek wordt samengesteld op basis 1951 100 vertoonde van 15 mei tot 15 juni een stijging met vier pur.ten. De belangrijke stijging deed $ich vooral voor in de sector voeding (van 115 naar 124) er wel niet name bij de nieuwe aardappelen, het zomer fruit (aardbeien en kersen) en de nieuwe haring. Het indexcijfer voor groenten, dat de vorige rnaand een belangrijke stij ging onderging, vertoonde deze maand een lichte daling. Polio-inenting in Den Haag B. en w. van Den Haag hebben de raad voorgesteld 24.".000 beschik baar te stellen ten behoeve van de immunisatie tegen poliomyelitis van kinderen, die zijn geboren in de jaren 1952, 1953, 1954 en 1955. Hierbij zul len rond 40.000 kinderen (10.000 per jaarlflasse) zijn betrokken. Het plan voor de inentingscampag ne omvat een twintigtal centra, over APOSTEL OP EEN ZWARE POST Mgr. J. Romeijn M.S.F., apostolisch Men hoopt het priesterfeest in ok- vicaris van Samarinda, herdenkt 24 tober te Samiarinda te vieren bij ge- juli de dag, waarop hij voor 25 jaar legenheid van de consecratie van zijn de H. Priesterwijding ontving. nieuwe kathedraal. De bouw van een Jacobus Henricus Romeijn werd op nieuwe kerk in de belangrijke kust- 17 februari 1906 geboren te Voor-1 plaats Samarinda was voor de Mis- 'sie noodzakelijk; het feit dat Sama rinda tot zetel van het nieuwe vica riaat werd aangewezen, heeft de uit voering van de plannen bespoedigd. Mgr. Romeijn bestuurt een zware missie. De moeilijkheden gelegen in de uitgestrektheid van het gebied en verspreiding van de bevolking in het binnenland, zijn nog verzwaard door c1 i omstandigheid dat gedurende de laatste jaren praktisch geen nieuwe missionarissen meer toegelaten zijn. De Missie lijdt ernstig onder het ge brek aan personeel en de missiona rissen zijn te zwaar belast. schoten. Na zijn studies aan het Seminarie Hageveld en het Missiehuis te Kaats heuvel trad hij in 1926 in het novi ciaat van de Missionarissen van de H. Familie. Na zijn priesterwijding op 24 juli 1932, vertrok hij in septem ber 1933 naar de Missie van Zuid- en Oost-Borneo. Hier werkte pater Ro meyn, zowel in de kuststeden als in het binnenland, en onderscheidde zich door een nooit Halend optimis me, blijmoedigheid en apostolische ijver. Gedurende de oorlog werd ook zijn arbeid onderbroken door drie jaar internering (1942'45). Na de oorlog kreeg pater Romeijn een be langrijk aandeel in de reorganisatie van de missie, vooral nadat hy in 1953 zijn benoeming tot regionaal overste voor het gehele missiegebied had ontvangen. In 1955 richtte de H. Stoel, als afsplitsing van het Apos tolisch Vicariaat van Bandjarmasin dat tot dan toe geheel het zuidelijke en oostelijke deel van Kalimantan (Borneo) omvatte, het Apostolisch Vicariaat van Samarinda op. Pater Romeijn was juist met ver lof Tn Nederland toen Z.H. de Paus hem op 10 juli 1955 tot titulair bis schop van Zenopolis in Isauria en Apostolisch Vicaris van Samarinda benoemde. Op 15 september 1955 vond te Was senaar zijn bisschoipsconsecratie'plaats door mgr. Huibers, bisschop van Haarlem, als consecrator en mgr. Van Valenberg O.F.M. Cap., en mgr. Ver hoeven M.S.C. als medeconsecratoren. Het 25-jarig priesterfeest zal eerst later worden gevierd, omdat mgr. Romeijn momenteel voor enige maan de stad verspreid, waar de injectiesden op dienstreis is in het uitgestrek- door de huisartsen zullen worden toe- te en moeilijk te bereizen binnenland gediend. 1 van zijn vicariaat. BIJ HET LOSSEN VAN VIS Slag met hamer was niet de doodsoorzaak De bankemployé, die maandag te Amsterdam doodslag pleegde op zijn echtgenote, heeft in de verhoren nog slechts zeer verwarde verklaringen afgelegd. Hoewel de dader erg over stuur is, meent de politie te kunnen aannemen, dat het motief voor de moord jaloezie is. Uit het onderzoek is gebleken,, dat het echtpaar de laatste tijd meerma len ruzie heeft gehad en dat de man vermoedelijk geestelijk niet helemaal normaal is. Het slachtoffer had een ijzersterk gestel hetgeen de afgunst opwekte van de moordenaar, die na een gal- operatie niet meer wérken kon en zich in eten en lichaamsbeweging moest matigen. Dat daarbij de vrouw met harde hand het huishouden re geerde, gaf aanleiding tot een lange reeks van onenigheden, die een hoogtepunt vonden in het gevecht van maandagmorgen. Uit het onderzoek naar de doods oorzaak, dat werd ingesteld door dr. Zeldenrust, patholoog-anatoom te Den Haag, is gebleken, dat niet de klap met pen hamer de dood tenge volge heeft gehad, maar een verwon ding aan de halsslagader. De politie neemt aan, dat de moordenaar en zijn slachtoffer, nadat de man zijn vrouw een slag met de hamer ge geven had, al vechtend van de trap zyn gerold, waarbij ze door een gla zen deur op de benedenverdieping zijn gevallen. In zijn verblinding zou de man zijn vrouw met enkele glasscherven in de hals hebben gestoken. Toen de politie maandagmiddag aan de woning arriveerde, vond zij de man versuft op een stoel. Hij overhandigde vrijwel onmiddellijk de hamer en vroeg maar steeds of. er nog hoop was. Het echtpaar had drie kinderen: een dochter van twintig en twee zoons van 11 en 9 jaar. INVOERSTOP VOOR TUINBOUW- PRODUKTEN NOG NIET RAMPZALIG Naar aanleiding van het sluiten van de grens voor Nederlandse to maten door België en voor Neder landse kropsla door Luxemburg, gaf men in de kringen van de Delftse groentenveiling te kennen, dat deze maatregelen van onze Benelux-part ners zeker onaangenaam zijn, doch dat zij vermoedelijk niet zullen be tekenen dat de produkten vernietigd moeten worden. Het zal wellicht mo gelijk zijn om de overtollige aanvoer naar Duitsland, dat een van de groot ste afnemers is van de Nederlandse tuinbouwprodukten, te verkopen. Ofschoon dus de basis van de ex port er wel door wordt verzwakt, meent men dat de maatregelen toch geen aanleiding geven om van een ramp te spreken. Raadselachtig verschijnsel Bij de lossing van zandspiering voor de chemische fabrieken „De Toekomst" te IJmuiden en „Noord holland" te Beverwijk, heeft zich het nogal verontrustende verschijnsel voorgedaan, dat enige IJmuidense havenarbeiders, die met de lossing waren belast, door blindheid werden getroffen. De blindheid duurde ongeveer 48 uur. Daarna brandden de ogen nog wel, maar verdween het ongemak. Het gerucht ging door LJmuiden dat radio-actieve vis was aangevoerd, doch deze bewering kan met grote stelligheid worden tegengesproken. Tal van havenarbeiders voelen er thans echter weinig meer voor om de zandspiering van de Urker kotters te lossen. Als een mogelijke oorzaak wordt aangenomen dat op de Nederlandse kotters, die enige maanden geleden »oor het eerst met deze industrievis- serij zyn begonnen, geen conserve ringsmiddel werd gebruikt. De zand spiering werd met het net aan dek gehaald en zo in het ruim gestort. Us of enig ander conserveringsmid del kwam er niet aan te pas. Vooral wanneer er reizen van vier of vijf da gen worden gemaakt, treedt een ont bindingsproces bij de zandspiering .i de visruimen op, waardoor bepaalde stoffen kunnen vrijkomen. Deze stof fen sprake is van ammoniak-ver- bindingen zouden op de ogen kun nen inwerken. Overigens vraagt men zich echter af, of er dan geen bijko mende klachten moesten optreden. De lucht van ammoniak slaat al heel gauw op de keel. Een andere lezing is, dat de ont- smettingsstof, waarmee de visruimen af en toe worden bewerkt, een be paalde binding heeft aangegaan met stoffen, die bij de ontbinding van zandspiering vrijkomen. Zekerheid omtrent dit alles bestaat vooralsnog niet. Een onderzoek is, voorzover tot nu bekend, nog niet ingesteld. PRESIDENT-DIRECTEUR PHILIPS BRAZILIë OVERLEDEN. Te Sao Paulo in Brazilië is op 56- jarige leeftijd overleden de heer W. Wolters, president-directeur van S. A. Philips do Brazil. De heer Wolthers is meer dan 30 jaar in dienst van de N.V. Philips' Gloeilampenfabrieken te Eindhoven geweest. Hij was officier in de orde van Oranje-Nassau. GEVLUCHTE AMSTERDAMSE INBREKER GEARRESTEERD De Hilversumse recherche heeft in 'n logement in het centrum een 31- jarige koopman, wonende in Amster dam, gearresteerd. De arrestant werd destijds in het huis van bewaring te Amsterdam op gesloten, verdacht van diefstal en heling. Op woensdag 10 juli werd hem toegestaan, onder politiebewa king zijn vrouw thuis te bezoeken. De inbreker maakte van deze gele genheid gebruik te ontvluchten. De man, die opnieuw in Amsterdam is opgesloten, was reeds eerder met de politie in aanraking geweest. VROUWENARTS BIJ AUTO ONGEVAL OMGEKOMEN. Op rijksweg 12, op de grens van Vleuten en Harmeien is gistermid dag een 48-jarige Haagse vrouwen arts verongelukt. De arts zat in een auto, die bestuurd werd door zyn vrouw. Zij passeerde, rijdende in de richting Utrecht, een in dezelfde richting rijdende auto. Vermoedelijk doordat zij de betonnen afrastering van de autoweg raakte, verloor zij de macht over het stuur. De wagen slipte en sloeg over de kop. De arts werd uit de wagen geslingerd en kwam er onder terecht. Zijn vrouw en twee inzittende kinderen kwamen met de schrik vrij. DODELIJKE VAL VAN ARBEIDER Tijdens werkzaamheden aan de fa briek van de N.V. Potlood-industrie Bruynzeel te Zaandam is een 45-ja rige arbeider uit Amsterdam door een dak van eterniet-platen gevallen, waarna hij op de twaalf meter lager legen fabrieksvloer ter< man was direct dood. Een collega, die eveneens ten val kwam, wi^t zich vast te grijpen. Hij liet zich wei-doordacht naar bene den vallen en mankeerde hoegenaamd niets. Het slachtoffer was werkzaam voor een ijzerconstructiebedrijf te Gorinchem. STALEN MEUBELEN DUURDER. De minister van Economische Za ken heeft toegestemd in een verho ging van de „af fabrieksprijzen" van staaldraadmatrassen, ledikanten, huis meubelen en plaatstalen meubelen. Dit heeft de vereniging van fabrieken van stalen meubelen en aanverwante bedrijven medegedeeld. De prijsverhoging zal ertoe leiden, dat de prijzen van staaldraadmatras sen en ledikanten, gemiddeld geno men, met 5,5 en van buismeube len en plaatstalen meubelen met 4,5% mogen stijgen. De minister heeft voorts nadrukkelijk bepaald, dat de prijsverhoging niet tot verhoging van de bruto-handelsmarges in geld uitgedrukt mag leitien. (42) Vnmd.x bert er eledrmst.'Die robot n met m mem vhappdskt bethe/tmen van de planeet Ftknon eekomen. om met om, lemen der aarde. kermt te maken! ttahahahaüMii een me mop '.Non zo een en tk ret min petat voor nut-] jij iÏË 1

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8