Parochie bereidt de bisschop een feestelijk welkom Q33393K9 Romantiek en Bloemen", De kroon op het werk van vele jaren WOENSDAG 17 JULI 1957 DE EETDSE COURANT PAOTNA 7 HOOGTIJDAG VOOR MEERBURG Gisteren was dan voor de Meerburgparochie aan de Hoge Rijndijk het grote ogenblik aangebroken waarop de kroon op het werk van lange jaren zou zijn gezet en langjarig leed zijn geleden. Een stralende pastoor Kouwenhoven, vergezeld van een schaar geestelij ken uit de omgeving, stond met burgemeester Smeets van Zoeterwoude, ambtsketen om, om half vijf aan de parochiegrens ter hoogte van Oost- hoek's fabrieken te wachten op het moment dat Mgr. Jansen, bisschop van Rotterdam, daar zou arriveren. Een feestelijke zon overgoot met een warm licht de omgeving. Van vele huizen wapperde het rood-wït-blauw met de wit-gele wimpel en ver in het weiland ontwaarden we een molen met zijn kruis in feeststand, de drie kleur uitwaaiend van het topje van de hoogste wiek. Het was alles feestelijk. Feestelijk de stoet die de calèche met de ge pluimde paarden zou voorafgegaan; feestelijk de begeleidende gidsen en kabouters, welpen, verkenners en bfuidjes mèt de drumband van de Leidse zeeverkenners. Daartussen en. daaromheen vele, min of meer officiële per soonlijkheden en belangstellenden. De bisschop komt Het was ongeveer vijf uur gewor den eer de wagen van de bisschop in zicht kwam. Nadat mgr. was uitge stapt werd hem door 'n ukkepuk van de familie Van Maasdam een boeket bloemen aangeboden. De bisschop dankte hiervoor op hartelijke wijze maar het kleine ding bleek zó onder de indruk van haar plechtige daad dat zij zachtjes begon te huilen. Aller- wege klonk handgeklap als een wel kom van de verzamelde schare. Pastoor Kouwenhoven sprak als eerste Mgr. toe en heette hem harte lijk welkom in de parochie. „God weet hoe welkom" ware» zijn woor den. „Zo lang zaten wij in een rom melige kerk, ook bij het honderdja- rig bestaan der parochie, maar dat leed werd verzacht door de weten schap: Dinsdag komt de Bisschop!" Burgemeester -meets van Zoeter woude verwelkomde de kerkvorst na mens het gemeentebestuur. Spr. zei- de zeer verheugd te zijn over deze officiële inkomste in zijn gemeente. „De restauratie van de Meerburgkerk dwingt eerbied en bewondering af en ik hoop dat vanuit deze, thans geres taureerde kerk het godsdienstige le ven van de parochie moge toenemen onder leiding van pastoor Kouwen hoven", zo besloot de burgemeester. De heer Broxterman sprak de bis schop namens de parochianen even eens een hartelijk welkom toe. Na veel narigheid met de kerk ondervon den te hebben, aldus deze spr., heb ben wij met groot verlangen naar de ze dag uitgezien omdat het betekende, niet alleen de komst van de bisschop, maar tevens de voltooiing van de De zegening van het altaar door de Bisschop. (Foto Gerrit Fianen). kerkrestauratie. „Dat alles is U ech ter wel bekend als deken van Leiden en waarn. deken van Zoeterwoude". Wij hebben nog deze dagen kunnen lezen van de kerkennood in het bis dom, zo vervolgde de heer Broxter man maar wij mogen ons gelukkig prijzen een kerk te bezitten als de Meerburgkerk en wij voelen ons dankbaar gestemd nu vandaag de consecratie van het altaar zal plaats vinden. Wij vieren het 100-jarig bestaan van de parochie en het 60-jarige van de kerk. Met de verbouwing is het aantal kerkplaatsen uitgebreid; ook de parochie breidt zich uit en dat zal in de naaste toekomst in nog sterkere mate het geval zijn. Spr. besloot met de hoop uit te spreken dat de paro chie moge groeien tot een hechte ge meenschap. Na deze toespraken besteeg de bis schop de gereedstaande calèche waar in ook pastoor Kouwenhoven, kape laan Keesen en* een vertegenwoordi ger van het kerkbestuur plaats na men. Het rijtuig werd gevolgd door een vijftal automobielen en vooraf gegaan door de jeugd trok de stoet onder tromgeroffel van de zeeverken ners langzaam naar de kerk. CONSECRATIE VAN HET ALTAAR EN PONTIFICALE AVONDMIS. Direct na de aankomst in het sober doch smaakvol met rose anjers en groene kransen bij de kerkwijdings kruisjes versierde kerkgebouw heeft de bisschop de plechtige consecratie van het nieuwe altaar verricht, een plechtigheid die niet minder dan twee uren in beslag nam. Na deze liturgische handeling maak te Mgr. Jansen zich gereed voor de pontificale avondmis aan het pas ge wijde altaar. Een schaar van priesters Mgr. Jansen legt de altaarsteen in het nieuwe altaar van de Meerburg-kerk. (Foto Gerrit Fianen). en in toog-met superplie geklede zan gers, voorafgegaan door misdienaar- tjes in lange witte habijten met koord en kap, geleidde de bisschop in pro cessie door de tot de laatste plaats gevulde kerk naar het priesterkoor. De bisschoppelijke troon was ge plaatst tegen de achterwand van het koor zodat de bissr op met het ge zicht naar de verzamelde gelovigen gekeerd was. Boven zijn zetel was het bisschoppelijk wapen aangebracht en de wanden van het koor waren met lichte brons-groene gordijnen be hangen. Voor de for-e zwarte altaar tafel, waarop zes brandende kaarsen, stonden een tweetal sierlijk opge maakte grote manden met witte lelies. Het nieuwe raam van Trautwein dat als eerste /an de serie van zes was geplaatst liet zien hoe het koor, hopenlijk in de zeer nabije toekomst, wordt. De verrijzende Christus schijnt waarlijk te zweven in de diepe ven sternis van de roomwitte muur. Assistentie bij het H. Offer verleen den pastoor Kouwenhoven als Pres byter assistens, deken Juffermans van Zoeterwoude en rector Groot van „De Goede Herder" als troon- diakens en als diakens rector Star- renburg van de Voorzienigheid te Amsterdam en pastoor Bakker, Kruis heer van Zoeterwoude. Het terzijde van het priesterkoor opgestelde parochiale zangkoor zong onderleiding van de heer J. P. v. d. Velde de „Missa Populi" van Hubert Cuypers. De zoon van de dirigent, de heer W. v. d. Velde, bespeelde daarbij het orgel. OEGSTGEEST Eerste plechtige H. Mis pater K. van Beek Zaterdag a.s. zal de eerw. heer Kees van Beek uit handen van mgr W. Mutsaerts in het Missiehuis te Hees de H. Priesterwijding ontvan gen. Op zaterdag 27 juli zal de neomist op plechtige wijze zijn intrede in de parochie doen. De jonge priester zal de volgende dag in de parochiekerk, waar hij zo dikwijls de H. Mis heeft mogen dienen, zijn eerste plechtige H. Mis opdragen. Pater Van Beek. die een „heuse" zoon van de parochie is, was aan vankelijk leerling van de r.-k. H.B.S. in Leiden en heeft daarna twee jaar gestudeerd bij de Schola Carolina in Den Haag. Zijn verdere philoso- phische en theologische studie maak te hij respectievelijk te Asten en „Leerbosch" bij Breda. De neomist, die behoort tot de Priesters van het H. Hartj heeft ook nog een broer-priester m dezelfde congregatie, die echter niet bij de plechtigheden aanwezig kan zijn, daar hij als missionaris in Indonesië verblijft. 4^ beroemde geneesmiddelen zorgen, dat U weer met plezier Uw werk doet Advertentie. TOESPRAAK VAN DE BISSCHOP. Na de voorlez'ng van het Eerste Evangelie hield de bisschop vanaf zijn zetel een korte toespraak waarin hij een parallel trok tussen het offer van Abraham en het kruisoffer op Calvarië. Het is nie„ vree aldus mgr., dat het ontroerendste der bijbelverhalen ons op een avond als deze in de her innering komt, want het offer van Abraham is de afspiegeling vein het offer, dat in volle werkelijkheid zou plaatsgrijpen, maar dan op goddelijk niveau. Na een korte peroratie over de be tekenis van het altaar, het nieuwe Calvarië, wenste de bisschop de paro chianen geluk .et de consecratie daarvan en met de voltooiing van de restauratie der kerk. „U moogt trots zijn op leze erk", aldus de bisschop, „maar wilt dat ook w irdig zijn door uw offervaardigheid. D" vreugde, zulk een kerk te bezitten, moge een aansporing zijn te blijven offeren voor de grote kerkennood in ons bis dom. Dankt allen God voor Zijn ga ven, voor deze kerk, vooi dit altaar", zo besloot mgr. zijn toespraak. Hierna werde de H. Handelingen voortgezet. Onder hen dii deze pon tificale Avondmis bijwoonden bevon den zich burgemee u Smeets en dienst echtgenote, alsmede ds Honnef, Ned. Hervomd predik at van Leider- dcxp. Aan de grens der parochie werd mgr. begroet door Marijke van Maasdam, die van ontroering begon te huilen en door de Bisschop getroost werd. (Foto Gerrit Fianen). HET WAAROM VAN KILO-WATTS De lichtfabrieken te Leiden zijn in deze dagen weer niet zui nig geweest met haar Kilo-watts Het Van der Werffpark neemt een verfrissend bad in de dui zenden kwiklampen, die in het struweel verborgen staan; tien tallen schijnwerpers spuiten hun licht tegen de gevels van oude Leidse gebouwen op. De St. Lodewijkskerk werd voor de mannen van de Stede lijke Energiebedrijven een dank baar onderwerp om in het licht der belangstelling te plaatsen, de gevel van het Gravensteen aan het Pieterskerkhof baadt zich in stromen flood-light en de Universiteit steekt helder af tegen de donkere avondhemel boven het Rapenburg. Dit licht in de duisternis schijnt naar aanleiding van de tentoon stelling „Romantiek en Bloe men" die vanavond om half acht door de commissaris van de ko ningin in de provincie Zvid-Hol- land geopend zal worden. Bloemsierkunstenaars uit ge heel het land waren gisteravond onder leiding van de heer Kiersch, met man en macht be zig om de duizenden bloemen, vers uit Rijnsburg, overal in het park op de juiste plaats aan te brengen. Eén foto geeft een beeld van de verlichte St. Lodewijkskerk gezien van het Van der Werff park uit. De andere foto geeft een tafereel uit de tentoonstel ling fjlomantiek en Bloemen". (Foto's: De Leidse Courant).

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7