Tour loopt ten einde: Anquetil winnaar Haar enthousiaste vreugde.... werd verdriet De Tour van Valkenburg gisteren met 135 renners gestart Maar Nencini won gisteren étappe en cle bergprijs Toeschouwer veroorzaakte val van groep renners WOENSDAG 17 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT PAGINA S De strijd is beslist Debutant Jacques Anquetil wordt winnaar van de tour 1957. De renners moeten weliswaar nog ruim 800 km. afleggen voor Parijs is be- heikt maar na de laatste bergetappe is de voorsprong van de Fransman zo groot geworden, dat niemand meer aan zijn triomf twijfelt. Anquetil behaalde na melijk in de legendarische rit over de toppen van de Tourmalet. de Soulor en de Aubisque een opmerkelijke winst van vele minuten op alle overige favorieten, met uitzondering van de Oostenrijker Christian, die in deze ronde opmerke lijk goed rijdt en die ook vandaag voort durend in de eerste gelederen streed. De grote winst van Anquetil bete kende in feite een nederlaag van de Franse nationale ploeg de eerste grote nederlaag van deze equipe. Want nadat Anquetil Pau met een achterstand van slechts 2V? minuut op een groepje van s rennehs, van wie de eerzuchtige Gas- tone Nencini de sprint won, bereikt had, worstelden de andere Tricolores nog met verschil van vele minuten op de glooiendewegen. Forestier arriveerde pas 9 min. na de drager van de gele trui en verspeelde daarmee zijn tweede plaats in de algemene rangschikking aan de Belg Janssens. Mahé en Bauvin, die als de beste klimmers van de Tricolores werden beschouwd, verloren nog veel meer tijd. Roger Walkowiak, de win naar van vorig jaar. kwam zelfs niet in Pau aan. Tijdens de bestijging van- de Tourmalet stapte hij volkomen ont moedigd in de bezemwagen. Trieste dag. Het was dus eindelijk eens een treiste dag voor de nationalen. Temeer omdat Nencini halverwege de rit een geslaag de aanval deed op de toppositie van Bergaud in het bergklassement. Het was een aanval, die de strijd hoog in de Py reneeën uiterst boeiend maakte en die aantoonde, dat de krachten van de Tri colores door de vele inspanningen in de voorgaande ritten aanmerkelijk vermin derd zijn. Behalve voor de Franse nationale ploeg heeft deze etappe vooral ook voor Nederlandse equipe een negatieve ontwikkeling gehad. Wim van Est en Stolker, die tot opdracht had in de na bijheid van de Brabander te blijven, liepen een achterstand op van 12 min., de overigen werden door de groep Nen cini naar een veel groter verschil ge reden: ruim 35 minuten. Voor Stolker was de enige troost, dat hij in het al gemene klassement enkele plaatsen steeg. In de chaotische dooreengehutsel- de algemene rangschikking behield Wim van Est zijn zevende plaats, echter met een achterstand van 24 min. 14 sec. op Anquetil. In het puntenklassement werd hij evenwel verdrongen door Christian. Het leek er aanvankelijk niet op, dat deze etappe een volkomen deb&cle voor de Franse nationale ploeg zou worden. Zij had alle aandacht gericht op het be houd van de eerste plaats van Bergaud in het bergklassement en in de eerste fase liep alles beslist naar wens. In1934 verliepde voor sprong ven 2 renners doordat zij tijdens de Inl913werd0eloffre etappewi n naar door metzjjnfietsopderug overde eind streepte rennen 2uurwas degrootste voorsprong die een ren nerooitwisttebeha- Ienn.l.in1903 In1909 moest de win- -naarv.d Ronde iedere, avond met vioolmuziel in slaap gespeeld worden Thysdoorhetpubliek vastgehouden om 1e ver hinderen dat hij een Fransman zou inhalen Eenradioreporteriseens ontslagen omdat hij zei datde Ronde hinderlijk wasvoorher verkeer HPQ Reeds na 13 km. ontsnapten drie ren ners uit het peloton: Anglade, Queheille en de Portugees Da Silva, het enig over gebleven lid van de gemengde Luxem burgse equipe. Het was een vlucht, die precies paste in het tactische plan van de nationalen. Want een eventuele po ging van Nencini, de voornaamste con current van Bergaud zou uiterst moeilijk worden, indien een groot aantal ren ners de toppen van de geklassifiseerde bergen zou bereiken vóór het peloton. Daarom werden ontsnappingen van re gionalen en kansloze buitenlanders ge stimuleerd. Daarom ook reed een groep van acht renners (Anglade. Queheille, Da Silva, Jean Bobet, Ferraz, Cerami, Pipelin,- Padovan) na 46 km. met een voorsprong van reeds meer dan 5 min. voor de hoofdmacht uit. De verdere ontwikkeling duidde er op. dat het plan van de Fransen zou slagen. Aan de voet van de Tourmalet, in Sainte-Marie-de-Campan (67 km.), was het verschil tussen de vluchtelin gen en de hoofdmacht, waarin Nencini angstvallig werd bewaakt, bijna 10 min. De kanserf van de Italianen waren dus in deze beklimming nihil geworden. Moeilijke rit De rit voor de top is voor enkele ren ners uiterst moeilijk geworden. Het hoogteverschil was, over een afstand van 17 km. 1250 meter, en voor vele renners bleek het stijgingspercentage reeds spoe dig te hoog. Antonin Rolland en Walko wiak bleek en uitgeput verloren na nauwelijks 1 km. het contact, daarna volgden Stablinsky (opnieuw een Fran se nationaal! Le Dissez, Ruby, Pou- lingue, Privat, Groussard, Barone, Favre en tenslotte ook de Nederlanders De Jong, Voorting, Piet van Est en Kersten. Hoog op de pedalen en met kramp achtige trekken om hun monden pro beerden zij moeizaam hun achterstand te beperken. Het peloton was inmiddels uiteengerukt, als of er een enorme wer velwind had gewoed. Achteraan worstel den de kanslozen, vooraan sloopten felle demarrages van Lorono, Dotto, Bergaud en Adriaenssens de krachten van de ster keren. Het viertal verkreeg tenslotte 'n kleine voorsprong op de hoofdmacht, die voortdurend werd geleid door An- quetiel, Forestier, Wim van Est en Nen cini. 6 km. voor de top vielen Van Est en Forestier, en daarmee gingen de kan sen van Forestier op een triomf over Anquetil definitief verloren. Want de drager van de gele trui toonde ook in deze slopende fase zijn superoriteit over de overige Franse nationalen. Langzaam maar zeker reed hij de an dere renners van zijn wiel, uitgezon derd de Belg Janssens en de regionaal Gay, die zich in deze rit als een klim mer met allure aandiende. Het trio be reikte de groep Lorono, en passeerde tenslotte enkele van de acht vluchtelin gen, die hun vlucht op de hellingen van het wonderschone berglandschap niet konden volhouden. Op de top. De Portugees Da Silva bereikte ten slotte als eerste de top van de Tourma let, met een voorsprong van 8 sec. op Cerami. Ferraz had, als derde, een ach terstand van 37 sec. en na hem volgden Dotto (1 min. 7 sec). Anglade (2 min. 25 sec.). Lorono (2.30), Adriaenssens (2.40), Padovan (2.55), Jean Bobet (3.27), Queheille (3.53), Anquetil en Gay (4.50) en Janssens (4.55). Wim van Est, in ge zelschap van Forestier. was de eerste Nederlander, die de col passeerde. Hij had een achterstand van ongeveer 6 min. evenals Michel Stolker. Voorting, De Jong, Kersten, en Piet van Est kwa men met een verschil van 18 min. op Da Silva ot> de top aan. De verschillen bleven daarna bestaan, al vonden enkele kleine hergroeperin gen plaats. Da Silva was in zijn succes volle klim alleen verder gevlucht maar nadat de afdaling voltooid was kregen Adriaenssens, Cerami en Dotto toch op nieuw aansluiting met hem. Anquetil joeg met Janssens en Gay aan zijn wiel enkele kilometers fel achter Cerami, Padovan, Anglade en Jean Bobet aan. Kort voor de beklimming van de Soiflor hadden zich aldus twee groepen ge vormd, die de strijd zouden karakteri seren dacht men. De Italiaan Nencini gaat als eerste over de finishlijn van de achttiende etappe van de tour, van St. Gaudens naar Pau, gevolgd door Gay. Nencini!! Maar men had geen rekening gehou den met Nencini. De Italiaan was on opvallend in de groep Forestier geble ven, die reeds een aanzienlijke achter stand had op Anquetil en zijn metge zellen. Zo onopvallend, dat Bergaud, die was teruggevallen, reeds juichend op zijn fiets zat, met de gedachte, dat Nencini zijn plannen had opgegeven. Het was een foutieve gedachte en zijn onoplet tendheid kostte Bergaud de eerste plaats in het bergklassement, want voor Arrens (132 km.) waar de beklimming van de Soulor begon, sprong Nencini opeens weg en na 'n schitterende jacht bereikte hij. met Rohrbach en de attente Chris tian de groep Anquetil, die kwantitatief zwakker was geworden doordat Cera mi, Anglade en Bobet het tempo niet konden volhouden. En toen begon ieder een in de karavaan* te rekenen: Nencini had 7 punten nodig om Bergaud te ver dringen, 7 punten, dat betekende een vierde plaats op de Tourmalet. Voor de groep streden Da Silva, Adriaenssens. Dotto en Lorono. De kansen van de Italiaan bleven dus gering, tenzij een van de vier vluchtelingen tijdens de be klimming en afdaling van de Soulor zou sneuvelen. Dit geschiedde: Da Silva ver loor het contact en onmiddellijk ontwik kelde zich een felle strijd tussen de de marrerende Nencini en Jacques Anque til, die uiterst geconcentreerd de positie van zijn ploeggenoot verdedigde. Anque til hield het gevecht geruime tijd vol toen schoof de Italiaan één, twee meter van hem weg. Het werden tenslotte en kele honderden meters, een verschil dat Anquetil, zichtbaar vermoeid, tijdens de 4 km. lange afdaling van de Soulor en de daarop aansluitende 6 km. lange be klimming van de Aubisque niet meer kon goedmaken. Het was tijdens de rit langs zachtgroene bergweiden en gril lige, afschrikwekkend diepe ravijnen een heroisch gevecht geweest. Een ge vecht. dat de duizenden toeschouwers op de Aubisque niet hebben kunnen vol gen, maar waarvan zij wel de resultaten hebben gezien. Want Anquetil verloor op Adriaenssens, Gay en Janssens. die om een tweede plaats in de algemene rang schikking vocht, versterkten daarna de kopgroep. En deze bleek hecht genoeg om de voorsprong op de eveneens fel jagende groep van Anquetil te handha ven. De sprint op het circuit van Pau was daarna slechts een formaliteit voor de Italiaan, één der snelste sprinters van alle deelnemers. Hij versloeg met duide lijk verschil Gay en Janssens. die zich als respectievelijk tweede en derde klas seerden. De Nederlanders. De posities van de Nederlanders wer den weer ongunstiger. Wim van Est be hield zijn zevende plaats, maar zijn ach- sterstand op Anquetil werd bijna 10 min. groter. Gerrit Voorting daalde 4 plaat sen en is nu 29e. Piet van Est zakte tot de 35e plaats, De Jongh werd 41e en Kersten bleef 48e. Alleen Michel Stol ker, de laatste dagen flink in opmars, steeg aanmerkelijk, van de 50e naar de 43e plaats. Behalve Walkowiak heeft Bertolo in deze etappe de strijd gestaakt. Hij was reeds enkele dagen ziek, maar had des ondanks doorgezet. Tot het vanmorgen, na enkele kilometers, eenvoudig niet meer ging. Bertolo kreeg de prijs voor de meest-onfortuinlijke renner, die van de meest-strijdlustige coureur werd toe gewezen aan Dfc Silva. Uitslagen en klassementen De uitslag van de achttiende etappe van St. Gaudens naar Pau over 207 km. luidt: 1. Nencini (It.) 6.37.31 met boni ficatie 6.'6.31); 2. Gay (ZW) z.t.( met bonificatie 6.37.01); 3. Janssens (Belg.) z.t.; 4. Lorono (Sp.) z.t.; 5. Dotto (ZO) z.t.; 6. Adriaenssens (Belg.) 6.37.36; 7. Anglade (ZO) 6.40.09; 8. Padovan (It.) z.t.; 9. Anquetil (Fr.) z.t.; 10. Christian (Zwits.) z.t.; 11. Rohrbach (NOC) z.t; 12. Da Silva (Lux.) z.t.; 13. Keeteleer (Belg.) 6.44.05; 14. Cerami (Belg.) z.t.; 15. Ferraz (Sp. 6.49.08; 16. Morales (Sp.) z.t.; 17. Jean Bobet (lie de France) z.t.; 18. Defilippis (It.) 6.49.43; 19. Forestier (Fr.) 6.49.57; 20. Darrigade (Fr.) z.t.; 21. Thomin (West) z.t.; 22. Wim van Est z.t.; 27. Stolker nX; 47. Kersten 7.13.42 50. Piet van Est z.t.; 52. Voorting z.t.; 53. De Jongh z.L Algemeen klassement: 1. Anquetil 112.36.34;; 2. Janssens 112.45.48; 3. Chris tian 112.46.51; 4 Forestier 112.49 33; 5. Lorono 112.52.37 6. Nencirti 112.55.17; 7. Wim van Est 113 00.48 op 24 min. 14 sec.; 8. Defilippis 113.01.50; 9. Adriaens sens 113.02.51; 10. Dotto 113.05.04; 11. Ma- hé 113.10.10; 12. Rohrbach 113.1054; 1*. Picot 113.14.47; 14. Jean Bobet 113.20.55; 16. Planckaert 113.30.19; 17. Hoorelbeke 113.42.38; 18. Thomin 113.43.20; 19. Kee teleer 113.54.32; 20. Schellemberg 113.47.43; 29. Voorting 114.22.17; 35. Plet van Est 114.40.18; 41. De Jongh 114.56.36 43. Stolker 115.04.23; 48. Kersten 115.22 44 Dagploegenklassement: 1. België 19.59.12 2. Italië 20.06.23; 3. ZO 20.07/7; 4. Span je 20.18.47; 5. Frankrijk 20.20.03; 6. ZW 20.30.01; 7. West 20.44.32; 8. fle de Fran ce 20.52.47; 9. Nederland (Wim van Est, Stolker. Kersten) 20.53.36; 10. Zwitser land 20.55.01; 11. NOC 20.58.29. Algemeen ploegenklassement: 1. Frank rijk 335.56.47; 2. Italië 337.20.19; 3. Bel gië 338.17.46; 4. West 339.01.44; 5. Ne derland 339.28.59; 6. Ile de France 3'9.42.57; 7. NOC 339.44.46; 8. ZO 340.15.42 9 ZW 340.18.10; 10. Zwitserland 340.32.49 11. Spanje 341.09.48. Eindklassement grote bergprijs: 1. Nencini 44 pnt.; 2. Bergaud 43 pnt.; 3. Janssens 32 pnt.; 4. Lorono 24 pnt.; 5. Anquetil en Adriaenssens 20 pnt.; 7. An glade 18 pnt; 8. Dotto en Queheille 17 pnt 10 .Stablinksi en Rohrbach 16 pnt.; 19. Mahé, Planckaert, Bertolo, Schellem berg en Stolker, allen 8 pnt.; 30. De Groot, Walkowiak, Ruby, Voorting en J. Bobet, allen 3 pnt. Puntenklassement: 1. Forestier 274 pnt.; 2. Christian 286 pnt.; 3. Wim van Est 289 pnt.; 4. Thomin 312 pnt.; 5. Picot 316 pnt.; 6. Anquetil 336 pnt; 7. Schel lemberg 357 pnt.; 8. Planckaert 394 pnt.; 9. Keeteleer 412 pnt; 10. Bauvin 425 pnt.; 11. Nencini 415 pnt; 12. Defilippis 478 pnt.; 13. Mahé 480 pnt.; 14. Voor ting 511 pnt.; 15. Padovan 533 pnt. INTERNATIONALE WEDSTRIJDEN TE ASSEN. Na afloop van de Tour de France zal de complete Nederlandse ploeg, dus met inbegrip van diegenen, die hebben moe ten uitvallen, in Assen deelnemen aan internationale wedstrijden op 27 juli a.s. Het T.T. circuit zal hiervoor gedeel telijk worden gebruikt. Zes ploegen van acht renners elk, en waarvan een inter nationale, komen uit. De internationale ploeg zal zjjn samengesteld uit Rick van Looy, Willy Schroeders, R. Ver- plaetse en H. Smits, allen België, E. Gieseler, M. Doneker, H. Brinkman en P. Vadder, Duitsland. Wim van Est, Wout Wagtmans, Gerrit Voorting, Daan de Groot. Leo v. d. Pluym, Michel Stol ker, Jaap Kersten en Arie van Wetten vormen een nationale ploeg, terwijl de overigen van de Tour de France-ploeg als kopmannen zijn verdeeld over de andere ploegen. In totaal nemen 46 profs deel. Aan deze wedstrijd vooraf gaat een race voor amateurs, waarvoor 42 rij ders aan de start zullen verschijnen. Voor de vüfde maal werd gisteren een aanvang gemaakt met de reeds bij velen bekend geworden Tour van Valkenburg, de tour van het personeel var, het Ma rinevliegkamp op gewone rijwielen door Wassenaar, Katwijk, Valkenburg spoedig misschien nog verder De successen van de Nederlandse renners in de Tour de France van 1852 en 1953 zijn de aanleiding geweest tot de Tour van Valkenburg, een driedaagse étap pewedstrijd, een initiatief van de toenmalige OSO-offlcler, lult. t. zee 2e kl. G. Smelik en de schrijver van OSO N. Baljé, uit welk initiatief ook het maandblad van het vliegveld Valkenburg werd geboren. Frankrijk moge dan het grote voorbeeld geweest zijn en de Fransen kunnen trots zijn op hnn Tour de France, voor Valkenburg en naaste omgeving Is de Tour van Valkenburg het evenement van het jaar. Chauffeur Bombeek winnaar le étappe De belangstelling van de zijde van het publiek was zo mogelijk nog groter dan andere jaren en op luide, enthou siaste wijze werden de renners tot vol houden en tot meer spoed aangemoe digd. Tegen 4 uur stonden alle renners bij het artilleriegebouw aan de Kampweg te wachten op het verlossende startschot. Toen de commandant van het vliegkamp, kapt.-t.-zee vlieger A. W. Witholt dit gelost had, stoven de renners weg voor de le etappe die van het vliegveld door Wassenaar leidde, vervolgens door de duinen naar Katwijk aan Zee, naar Noordwijk, waar bij de trambaan werd afgebogen naar Katwijk a. d. Rijn en verder terug naar Valkenburg. Onmiddellijk na het startschot scho- - - - - - ten de renners als een pyl uit de boog de laatste honderden meters voor de weg en men kon het hun niet aanzien, col nog het contact met de overige ners van zijn groep, hij bereikte de top met een achterstand van 4 min. 37 sec. als negende. Voor hem waren Dotto, Lorono (een achterstand van 33 sec.). Adriaenssens (1.50), Nencini (3.18>, Rohrbach (3.55), Gay (eveneens 3.53), Christian (3.59), en Janssens (4.05) de col gepasseerd. Van Est, Stolker en Forestier kwamen door met een verschil van 13 min. 50 sec. en de overige Nederlanders volg den op bijna een half uur. Tijdens de lange, grillige afdaling van de Aubisque en de resterende 20 km. naar Pau voltooide Nencini zijn prach tige prestatie. Na een wilde vlucht kreeg hij aansluiting bij Lorono, Dotto en dat zij niet op racefietsen gezeten wa ren, zo hard ging het. In gesloten gelederen werd het ter rein van het vliegveld verlaten, doch toen was het eerste slachtoffer al ge vallen. Voort joeg de grote groep ren ners groter dan in de Tour de France was gestart over de Provinciale weg naar Rijksdorp, waar Smeitink de macht over zijn stuur kwijt raakte en een duik nam over de naast de weg gelegen sloot, doch spoedig vond hij weer aansluiting. Ernstige val. Bij de tocht door Wassenaar stonden de toeschouwers rijen dik langs de weg, maar de belangstelling en onvoorzich tigheid van een hunner werd oen deel der renners op de Oostdorperwe» nood lottig, want toen een burger onverwacht de weg overstak reed vliegtuigmakcr Schepens boven op hem. Hij viel en sleurde in zün val een groep van acht a tien renners mee, die geheel o' ge deeltelijk met hun fietsen boven op Sche pens terecht kwamen. Kreunend werd hij door de EHD, die vlak achter de groep reed, langs de weg gelegd en la ter bleek, dat hij behalve talrijke ont vellingen aan handen en benen een lichte hersenschudding had opgelopen. Nog een tweede slachtoffer viel bij deze botsing, nl. de stoker burgerperso neel v. d. Niet. Jammerend liep hij langs de weg, omdat het achterwiel van zijn fiets bij de valpartij in elkaar gereden was. Hij vroeg en verkreeg van een dame langs de weg haar rijwiel, doch v. d. Niet kon niet opstappen. Hij bleek een sleutelbeenfractuur opgelopen -te hebben. Hulpvliegtuigmaker De Zeeuw, die vlak achter het vallende groepje ren ners reed, werd hiervan ook de dupe, want hij remde zo sterk af, dat zijn achterband klapte, waarop ook hij de strijd staakte. Kopgroep gevormd. Deze massale valpartij was intussen van beslissende invloed op het verdere verloop van de strijd, want de renners die aan de kop geen hinder van het on- drongen en waar honderden auto's in allerlei standen in greppels en tegen de berg wand geparkeerd stonden. Maar het meisje dacht in de kleuren voorop in de gebro ken rij van de nietige om- hoogkruipende mannetjes het geel van Jacques' trui te hebben ontdekt en zij had toen al met beide handen om de mond gegroepen: „Allez Jacques, allez Jac ques". De mensen om haar heen Pau, 16 juli. In de kille wind, boven op de col. waar de wolkenslier ten de andere toppen rond om verborgen en waar de sneeuw ogenschijnlijk voor het grijpen lag. stond een meisje van een jaar of ze ventien. Als een rechtgeaar de Franse bakvis dweepte zij met Jacques Anquetil zij vond een man in een%ele trui een wonder. En wan neer die man dan nog boven dien een sympathieke vrien delijke knaap is met blauw grijze og«*i, dan is de opvol- lachten maar zij bemerkte 't ger van Louison Bobet m de met. Haar blikken waren harten van de Franse sport- om beurten gericht op haar Jacques Anquetil bleef te lang voor haar weg meisjes gauw gevonden. Het meisje had daar be neden op de slingerende as- faltserpentines tegen de hel ling van de majestueuze steenklomp de renners zien komen. De weg was op de kwam nummer een. „Allez verfrommelen. Adriaenssens, Jacques" riep de donkere Nencini, Rohrbach volgden. horen, hij was nog lang niet baasde, ontstelde blikken beneden, langs haar flitste, zakdoekje was een klein terwijl hij zijn pet wat vaster propje geworden. Ruim 4V$ zijn voetriempjes strakker voorbij, toen de zwoegende aantrok. Het meisje kon geen gele figuur over het hoogste de en brulde. „Allez Jac ques" klonk het uit honder den kelen nu. Maar zijn klei ne supporter zei niets. Het was een zware deceptie voor haar en waarschijnlijk zal zij het niet eens begrijpen, dat haar Jacques in dezelfde rit veel dichter bij de eindover winning en dus bij de klap zoenen in het Pare des Prin ces van Parijs is gekomen, dan toen hij aan de start in St. Gaudens stond. horloge en op de bolstaande weg onder het doek van l'équipe, waar de tijdwaar- nemers zich gereed begon nen te maken. Ten lange leste ja, „la'-bas", lé-bas". werd er aan de an- laatste kilometers niet meer dere kant van het doek ge- landgenoot van haar is. Zij stond met een blik, die te leurstelling en verbazing te gelijk uitdrukte, de man in zijn lichtblauwe shirt met twee gele banen na te staren. De Spanjaard Lorono, die ruim een halve rainiv* later passeerde, kreeg hetzelfde onthaal, terwijl de duizen den geestdriftig stonden te juichen, stond dat ene meis je stilletjes een zakdoekje te geval hadden gehad, trokken er stevig tussenuit en er vormde zich een kop groep van dertien man, die elkaar hel pend en om beurten kop doende, het parcours door de duinen naar Katwijk aan Zee vervolgde. Van die dertien man zakte alleen vliegtuigmaker Kalkman op de Zwarteweg bij Noordwijk af, om dat hij een gebroken spaak in zijn voor wiel had gekregen. Het overgebleven dozijn renners bleef tot de finish bij elkaar, waar chauffeur Bovenbeek In de sprint winnaar werd. Premiewinnaars. Onderweg werden voorts verschillen de sprints om premies verreden. Deze premies, voornamelijk door ingezetenen beschikbaar gesteld, werden als volgt gewonnen: In Wassenaar door: A. Bakker, D. J. v. Wieringen, J. Smeitink, C. Leijnse, Th. Henskens, H. Smit, A. W. Maar schalk, J. H. M. Berk, R. D. Zuringa. Op de Boulevard te Katwijk aan Zee door: A. Kuijpers, G. J. Houwers, H. W. v. Heumen, N. Barning, J. G. Horns, G. Aerts. En tenslotte in Valkenburg door: M. M. C. Kegge, F. W. Goulooze, G. J. Hou wers, H. Deursen, Th. E. Krei. G. Broek huis, P. F. Geen jaar, R. M. Hessels, G. Eijkelhoff. Uitslag en klassement. De uitslag van de le étappe over bijna 40 km luidt voor de eerste twaalf ren ners in de kopgroep: 1. chauffeur Bom beek 59.34 (met bonificatie 58.34); 2. korp. el. mont. Bos 59.34 (met bonifica tie 40.04); 3. chauffeur Kuijpers 59.34; 4. chauffeur Zwart; 5. serg. De Kruijf; 0. vliegt.m. Kegge; 7. vliegt.m. Poel man; 8. vliegt.m. Hakkaart; 9. vliegt.m. Anink; 10. vliegt.m. Griep; 11. vliegt.m. Abbenhuis; 12. vliegt.m. Buis, allen z.t. Als 13e arriveerde vervolgens Worm hout met een tijd van 1 uur 56 sec., hetgeen het verschil met de kopgroep duidelijk tekent. Ploegenklassement. Het ploegen klassement ziet er na de eerste étappe als volgt uit: 1. Eroba 2.57.42; 2. SQDR 8 3.0.52; 3. Onderofficieren 3.02.14; 4. Neptunes 3.02.29; 5. 6 x 9 (fotodienst) 2.04.35; 6. M.E.B. 3.04.42 7. Torenkraaien 3.08.22; 8. Holtorren 3.08.34; 9. Flight Fighters 3.11.46; 10. Vliegende Hollan der 3.12.25; 11 Mag Pa 3.24.13; 12. Bon ny's Boys 3.26.35; 13. Zingende Bougie 3.30.58; 14. Treknagels 3.37.23; 15. Me taalbewerking 3.50.03. De premie voor de meest strijdlustige renner is toegekend aan electro-mon- teur W. Mosterd; de premie voor de grootste pechvogel werd gedeeld door de renners v. d. Niet en Schepens. VOETBAL VELOX WIL SEMI-PROF WORDEN. Het Utrechtse Velox heeft besloten aan de KNVB te verzoeken over te mo gen gaan naar het betaalde voetbal. Ofschoon Velox wel aan de wedstrij den om het amateur landskampioen schap heeft deelgenomen, is Maurits kampioen geworden, maar deze club wenst geen gebruik te maken van het recht over te gaan tot het betaalde voetbal. Velox acht het daarom billijk in de plaats van Maurits in aanmerking te komen. Do KNVB echter meent, dat Maurits als landskampioen hiervoor al leen in aanmerking komt. Een commis sie uit de vereniging zal trachten door middel van een obligatielening aan de vereiste som van 50.000 te komen, die nodig is voor het overgaan naar het semie-prof voetbal. Het huidige bestuur onder leiding van de heer P. Keyzer, dat meegedeeld heeft geen verantwoording voor deze eventuele lening te nemen, zal bij over gang naar het beroepsvoetbal in z.;jn geheel aftreden. PAARDESPORT OM DE DUITSLAND.HOLLAND-PRIJS Een internationale draverij om de Duitsland—Hollandprijs, welke uit twee heats bestond, is gewonnen door het Duitse paard „Utgard". In de eindrang schikking stond „Utgard" als eerste ge klasseerd met 18 punten vóór het Ne derlandse paard „Ria Olivier". WATERPOLO De zomercompetitie. Gisteravond zijn voor de zomercompetitie nog de volgende wedstrijden gespeeld: de Zljl- LWV adsp. 2—4, de Zijl 3—GZC 5 1—0. SVH 3—de Zijl 2 2—5.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5