HONIG tomaten van ge-zou-de tomaten... Economische coördinatie voor Oost-Europa INKRIMPING AMERIKAANSE STRIJDKRACHTEN HONIG tomatensoep WOENSDAG 17 ]ULI 1957 DE LEIDSE COURANT Leidse processie naar Kevelaer Zondag 18, maandag 19 en dinsdag 20 augustus gaat de Broederschap der Leidse processie naar Kevelaer weer de reis naar de Duitse bede vaartplaats ondernemen. In verband met de organisatie van de bedevaart is het noodzakelijk, dat de deelne mers, zich aanmelden vóór 10 augus tus a.s. aan een van onderstaande adressen: Leiden: E. J. J. van der Linden, Rapenburg 127; J. v. Haasteren, Zijl singel 71a; M. J. C. Lindenhoff, Stil le Rijn 16; W. F. de Haas, Da Costa- straat 29; P. Walter, De Sitterlaan 131. Zoeterwonde (Dorp): C. P. J. Paar- dekoper, Noordbuurt 35. Warmond: mej. A. C. H. van Schie, Herenweg 16. Katwijk: J. van den Akker, Commandeurslaan 41; Sas- senheim: mevr. A. M. v. DijkKraan Zuiderstraat 17; Lisse: mej. C. van Zeist, Kanaalstraat 121; Oegstgeest: mr. J. F. X. M. Walter, Endegeester- sVaatweg 14; Voorhout: H. Schulte, Juc. van Beyerenweg 25; Hoogmade: mej. G. M. Verbij, v. Fennemalaan 2; Rijpwetering: J. S. Oudshoorn, Past. v. d. Plaatstraat 21; Noordwij- kerhout: A. H. van Noort, Nieuwe Duinstraat 76. Vanwege het vertrek uit Leiden van de heer Peters, is het secreta- riaatadres voortaan: de Sitterlaan 131, Leiden tel. 22616, ten huize van de heer Walter. Rector J. C. Vijverberg 75 jaar Op 27 juli hoopt rector J. C. Vij verberg, thans rector van het St. Martinusgesticht te Naaldwijk zijn 75ste verjaardag te vieren. Rector Vijverberg, oud-pastoor van de kerk van O. L. Vrouw Hemel vaart en St. Joseph, heeft de laatste jaren last van een keelaandoening, doch vervult nog steeds ten volie het rectoraatsambt te Naaldwijk. ARM GEBROKEN. De 9-jarige Johnnie S. uit de Hva- cinthenstraat, leerling van de open bare opleidingsschool aan de 3 Ok- toberstraat, alhier, gleed gistermid dag om kwart voor twee uit op het schoolplein. De jongen viel en brak Kroestsjef weer thuis Premier Boelganin en partijleider Kroestsjef van de Sowjet-Unie zijn gistermiddag per vliegtuig uit Praag in Moskou teruggekeerd. Van bet vliegveld reden zijn per auto regel recht naar het Lenin-stadion om een massavergadering toe te spreken. Kroestsjef zei, dat er met de Tsje chische leiders volledige overeen stemming was bereikt. Hij gaf toe, dat er in Tsjechoslowa- kije „nog steeds resten zijn van de uitbuitende klassen die vijandige geruchten verspreiden tegen de maat regelen van de partij en de rege ring". Maar hij zei verder, dat het Tsjechische volk trouw is aan dë zaak van het socialisme „en zijn communistische partij vertrouwt en respecteert". In een afscheidsrede op het oude stadsplein van Praag had Kroestsjef 's morgens het begin van een „Euro- markt" voor Oost-Europa aangekon digd. De Sowj et-partij leider zei, dat Rusland en Tsjechoslowakije overeen- zijn linker-arm. Hij werd door de E.H.D. naar het Academisch Zieken huis vervoerd. Bejaarde heer gevallen. Op de hoek van de Hooigracht en Oude Rijn kwam gistermiddag de 74-jarige heer N. L. van de Oude Singel te vallen. De oude heer, die plotseling onwel werd, zakte in el kaar en kwam met het achterhoofd op het wegdek terecht. Hij liep een hersenschudding op. De E.H.D. ver voerde het slachtoffer naar zijn wo ning. Laatste werk aan Leidse spoorweg. Ter voltooiing van de spoorweg- werken te Leiden hebben de Neder landse Spoorwegen te Utrecht het ophogen van de spoordijk met ca. 25.000 kubieke meter zijn gegund aan de fa J. Mens te Lisse voor 96.000. Het betreft hier een werk aan de stadszijde van de spoorlijn tussen de Haarlemmertrekvaart en het Sta tionsplein. De gemeente zal tussen deze twee punten een weg evenwij dig aan de spoorlijn aanleggen. Om te voorkomen, dat tussen de weg en de spoorbaan een moeras ontstaat wordt dit werk uitgevoerd. Men is reeds begonnen. In Curasao geslaagd. Oud-stadgenoot, de heer N. Zwa german, onderwijzer te Willemstad, Curasao, slaagde aldaar voor de Acte Engels L.O. Reis naar Brugge. De reis naar het H. Bloedspel te Brugge op donderdag 15 en vrijdag 16 augustus a.s. wordt georganiseerd door de Nederlandse Katholieke Reisvereniging afdeling Leiden. Vannacht heeft de politie in de Maashaven te Rotterdam het stoffelijk overschot gevonden van de vierjarige Floris E. M. van de Dordtselaan. Het ventje is gistermiddag gaan spelen op een vlot in de Maashaven en is daarbij te water geraakt. Toen het niet thuis kwam, is de vader naar de politie gegaan. Omdat bekend werd, dat het jongetje bij het vlot had ge speeld is men daar gaan dreggen. gekomen zijn hun industrie en econo mie te verenigen in een blok om zo met succes te kunnen concurreren teigen de kapitalistische wereld. Kroestsjef ging niet in op de de tails en evenmin werd dat gedaan in het nietszeggende communiqué, dat aan het eind van het bezoek werd uitgegeven. De partijleider heeft echter keer op keer gedurende zijn bezoek ge sproken over de noodzaak om de Tsjechische en Russische economie aaneen te koppelen. Hij zei onder meer, dat de fabrieken van het ene communistische land moesten produ ceren voor andere socialistische lan den en dat specialisatie noodzakelijk is om dubbel werken te voorkomen. Men kreeg de indruk, dat hij uit is op een economische coördinatie in heel Oost-Europa. Krachtens een dinsdag te Boeda pest gepubliceerd decreet kunnen, Hongaren, die als gevaarlijk worden beschouwd voor de openbare veilig heid, onbepaalde tijd zonder verhoor worden vastgehouden. Tot dusver mocht dit niet langer dan 6 maan den zijn. De H. Vader niet' naar Castel Gandolfo Paus Pius de twaalfde heeft last van een tandaandoening waardoor de bovenlip is opgezwollen. De audiën tie, welke hij woensdag in de Sint Pieter verleende, duurde slechts een klein half uur inplaats van de ge bruikelijke drie kwartier of een uur. Mogelijk zal het voorgenomen ver trek van de Paus naar zijn zomer verblijf Castel Gandolfo, dat op za terdag aanstaande was gesteld, ver traagd worden. Scheepsberichten AARDYK 16 te Djibouti; ALGENIB p. 16 St. Pauls Rock nr. Rio de Janeiro; BALONG 18 te Port Said verwacht; BINTANG p. 16 Gibraltar nr. Marseille CALTEX NEDERLAND t p. 16 Tunis nr. Rotterdam; CALTEX THE HAGUE t. 16 v. Suez nr. Bahrein; CELEBES 16 v. Sg. Gerong nr. Tj. Priok; CRADLE OF LIBERTY t 16 v. Mena al Ahmadi nr. Philadelphia; DUIVENDRECHT t. 16 te Manchester; ESSO ROTTERDAM t. p. 16 Gibraltar nr. Antwerpen HATHOR 16 te Milazzo; HYDRA 18 te Amsterdam verwacht; ITTERSUM 16 Dakar gep. nr. Amsterdam; KALINGA t 16 in Suez kanaal nr. Gibraltar; KER- MIA t. 16 v. Singapore nr. Miri; LAER TES p. 16 Sabang nr. Aden; LAWAK p. 15 Gibraltar nr. New York; MAAS- KERK 16 v. Suez nr. Aden; MERWEL- LOYD 16 v. Napels nr. Genua; OUWER- KERK 16 v. Melbourne nr. Sydney; RONDO 17 te Colombo; SALATIGA 16 v. Singapore nr. Colombo; BAROENA t. 17 te Pladju; STAD GOUDA p. 16 Startpoint nr. Vlaardingen; STAD LEI DEN 17 te PepelSTAD SCHIEDAM p. 16 Ouessant nr. Melilla; WALTON JONES t. p. 16 Ras al Hadd nr. Mena al Ahmadi; WITMARSUM 16 te Hamilton (Bermuda); WONOCARI p. 16 The Brother nr. Ras Tanura; ZEELAND 17 te Balik Papan. Met 100.000 man President Eisenhower heeft giste ren zijn goedkeuring gehecht aan een inkrimping van de Amerikaanse strijdkrachten met 100.000 man bin nen zes maanden. De minister van defensie, Charles Wilson, kondigde de maatregel af, nadat hij de goed keuring van het Witte Huis had ge kregen. Hij zei, dat ongeveer 200 mil joen dollar bespaard zouden worden. De vermindering voor de verschil lende onderdelen van de strijdkrach ten is: leger: 50.000 man (op de goed gekeurde sterkte van een miljoen man); marine: 15.000 man; mariniers- corps: 10.000 en luchtmacht: 25.000 man. De eigenlijke sterkte van de strijd krachten was op 31 mei jl. 2.789.642 man. Een woordvoerder van het mi nisterie van defensie zei te menen, dat de inkrimping met 100.000 man gebaseerd is op de goedgekeurde I Algerijns verzet in Frankrijk De Franse regering heeft dinsdag de Nationale Vergadering verzocht, de bevoegdheden van de politie in Frankrijk uit te breiden teneinde het hoofd te bieden aan het optreden van de Algerijnse verzetsbeweging. De regering wil het recht hebben, particuliere woningen zowel 'bij dag als bij nacht te doorzoeken, personen die beschuldigd worden van verzets daden in hechtenis te hcvuden totdat zij zijn berecht en hen, die op grond van dergelijke daden zijn veroor deeld, een gedwongen verblijfplaats aan te wijzen. Het wetsvoorstel voorziet ook in de verlenging van de speciale politie- bevoegdheden in Algerië. De radicaal Gilbert Brocas, die het desbetreffende wetsvoorstel in diende, verklaarde, dat de regering zonder de extra-bevoegdheden wel licht niet in staat zal zijn, een ern stige uitbreiding van het „terroris me" in Frankrijk te voorkomen. Hij zei dat er in de eerste helft van dit jaar 250 in Frankrijke werkende Al gerijnen zijn vermoord en 1050 ge wond. In totaal wonen er 200.000 Algerijnen in Frankrijk. Schietpartijen in Parijs Dinsdagavond zijn in Parijs en om. geving een Fransman en een Noord afrikaan door Noordafrikanen dood geschoten. Drie Noordafrikanen wer den gewond. De politia heeft twee Noordafrikanen gearresteerd. Receptie jubileum adjudant Kro nenburg. Ter gelegenheid van het 40-jarig jubileum van de comman dant der Rijkspolitie, adjudant E. Kronenburg, zal donderdag a.s. in het raadhuis een receptie worden gehouden des namiddags van 5.307 uur, waar belangstellenden gelegen heid wordt geboden hun gelukwen sen aan te bieden. Z0ETERW0UDE Oranje-feest Op de vooravond Op traditionele wijze vierde Zoeter- woude weer de jaarlijkse oranjefees ten. Als punt één prijkte weer de Schenkelloop op het programma waar een flinke belaingstelling voor be stond. Vijf ploegen namen deel en na felle strijd veroverde de ploeg van de Verlaatweg, bestaknde uit C. Am- merlaan, Th. Engel en L. Onderwater de wisselbeker. De individuele rangschikking was als volgt: 1. Nic. van der Salm (be ker); 2. Th. Engel (lauwertak); 3. L. Ónderwater (medaille). Na dit sportieve evenement maak te de drumband een rondgang door het dorp, op zo'n manier letterlijk iedereen optrommelend voor de ker- mis-attracties. Op het feestterrein werd nog een vermakelijke gecostu- meerde voetbalwedstrijd gespeeld, die het publiek in de juiste kermis- sfeer bracht. Tot laat in de avond was het nog druk op het veld en hoorde me*n de karakteristieke ker- misgeluiden. Het kinderfeest In de vroege morgen kwamen alle schoolkinderen, 500 in getal, nabij het Parochiehuis bijeen, vanwaar de fleurige stoet van de met oranje ge sierde kinderen, voorafgegaan door de St. Jans-drumband, naar het Raad huis trok. De burgemeester H. J. J. A. Smeets wachtte met zijn echtgenote, mevr. Smeets-Van Heel, op het bordes de stoet af. Nadat alle klassen ordelijk waren opgesteld, sprak de voorzitter van de oranjevereniging, de heer K. van der Vliet, de burgemeester toe om namens alle kinderen en de bur gerij van Zoeterwoude, hulde te bren gen aan het vorstenhuis. De burgemeester beantwoordde deze rede er op wijzend, dat deze dag wel een uitverkoren dag is. Op de verjaardag van H.. de Koningin is het niet mogelijk het feest te vie ren en zo is deze dag aangewezen half uur later begon het al te rege nen en werd op het feestterrein ge schuild in de grote tenten. De kinderspelen waren al in volle gang. De bui dreef over en het was volop feest, want ook de volksspelen namen om 10 uur reeds een aanvang. Marktberichten •s-HERTOGENBOSCH. 17 juli. Vee. Op de markt van heden wa ren aangevoerd 5282 stuks vee, nL 1413 runderen, 211 graskalveren, 1023 vette kalveren, 287 nuchtere kalve ren, 102 schapen, 9 geiten, 45 fok- zeugen, 427 slachtvarkens, 60 lopers, 1440 biggen, 268 lammeren. De prij zen waren, behoudens uitzonderingen voor dieren van buitengewone kwa liteit, als volgt: melk. en kalfkoeien I 725f 1160, guiste koeien f 675 f 950, kalfvaarzen f 725f 975, klam- vaarzen f 650f 875, guiste vaarzen f 650f 850, pinken f 475f 675, graskalveren f 335f 520, nuchtere kalveren voor fok- of mesterij f 80 f 200, weideschapen f 60f 75, lam meren f 40f 75, drachtige zeugen f 275— f 350, lopers f 63—f 79, big gen f 37f 59, alles per stuk. Slachtrunderen: aanvoer 689 stuks; extra kwal. f 3.30f 3.40, le kwal. f 3.10—f 3.25, 2e kwal. f 2.75—f 2.95, 3e kwal. f 2.60f 2.70, vette stieren f 2.80f 3, worstkoeien f 2.50f2.65 per kg. geslacht gewicht; vette kal veren le kwal. f 2.30—f 2.60; vette kalveren 2e kwal. f 2.10f 2.25, vette krlveren 3è kwal. f 1.70—f 2, nuch tere slachtkalveren f 1.30f 1.60, slachtvarkens f 1.58f 1.66, slacht- zeugen le kwal. f 1.46f 1.52, slacht- zeugen 2e kwal. f 1.37f 1.43, alles per kg. levend gewicht; vette scha pen f 95f 120, vette lammeren f 65 f 85, nuchtere slachtkalveren f 45 f 70, alles per stuk. Overzicht (resp. aanvoer, handel, om door jong en oud van Zoeter-1prijzen): melk- en kalfkoeien, nor- 1 maa^ redelijk, vast; guiste koeien: gewoon, rustig, iets goedkoper; jong vee: ruimer, williger, ruim gehand haafd; vette kalveren: zeer groot, vlotter, ruim prijshoudend; nuchtere slachtkalveren: minder, vlot, hoger; schapen en lammeren: groter, stil, lager; fokzeugen: minder, levendiger, stijf duurder; lopers en biggen: nor maal, goed, stabiel; slachtvee: min der, williger, ruim prijshoudend; slachtzeugen: groter, vlot, iets hoger. WOERDEN, 17 juli Kaas. Aan voer 199 partijen, le kwal. 2.27 2.34; 2e kw. f 2.18—2.26; extra kwal. tot 2.50. TER AAR, 16 juli Groente. Augurken: Fijnbasterd 56, basterd 57, grof A 4647, grof 1. 39—42, CD 33— 4, E. 32, E. geel 11 ct, alles per kg. woude vreugdevol feest te vieren, aanhankelijkheid te betuigen aan het Huis van Oranje. Met een driewerf „Leve de Ko ningin", hartelijk ingestemd door de kinderen, besloot de burgemeester zijn toespraak. Hierna werd het Wilhelmus gezon gen. Helaas ontbrak dit jaar de Sint Jansfanfare, de blaasmuziek die de koraalmuziek van de oude hymne altijd zo schoon heeft begeleid. De kinderen gingen ze waren niet in de gelederen te houden naar het feestterrein. De burgemeester had in zijn feest rede, sprekende over de uitverkoren dag, ook het weer bijzonder getrof fen genoemd. Ons Hollands klimaat was weer bedriegelijk; nauwelijks 'n maximale sterkte van 2.800.000 man. De eigenlijke vermindering bedraagt dus 89.642 man op de laatstbekende sterkte. Wilson zei in een memorandum voor de president, dat de inkrimping kan worden verwezenlijkt „zonder dat zij aanzienlijke invloed heeft op de ontplooiing van belangrijke ge vechtseenheden in het buitenland, met inbegrip van die in W.-Europa". De Aziatische griep Volgens een verklaring van het mi nisterie van volksgezondheid van Ma- lakka is het niet uitgesloten, dat er binnenkort in Azië een tweede epide mie van de z.g. Aziatische griep uit breekt, die een groter aantal slacht offers zal vergen. Het ministerie herinnert er aan, dat de griepepidemieën in 1890 en in 1918—1919 ook uit drie fasen beston den, waarvan de tweede gekenmerkt werd door een hoger aantal dodelijlce gevallen. In Zuid-Korea lijden ongeveer 1.900 militairen aan de ziekte. In Sy rië en Bagdad, waar het aantal pa tiënten toeneemt, zijn de bioscopen, café's e.d. geheel of gedeeltelijk ge sloten om de verbreiding van de griep tegen te gaan. Atoom wanens voor de Navo De Ver. Staten overwegen een plan om een voorraad atoomwapens ter beschikking van de Navo te stellen, vóór de produktie van splijtbaar ma teriaal in het kader van een ontwa pening^ er drag zal worden stopge zet. Dit heeft de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Dalles, gisteren op zijn wekelijkse perscon ferentie meegraeeld Dulles zei dat het Amerikaanse plan een antwoord is op het bezwaar van sommige Europese landen, dat stopzetting van de produktie van atoomwapens zal betekenen dat deze wapens hun onthouden zullen wor den. Dulles verklaarde dat het geschik ter geacht wordt een Navo-voorraad aan te leggen dan de wapens over te dragen aan de verschillende landen. Het atoomarsenaal van de Navo kan misschien gevormd worden zonder een wijziging in de Amerikaanse wet. Het zou dan onder bevel van gene raal Lauris Norstad moeten komen. SlluW tt/zzst'-een* 1W1JC&6Ó met' ■zenzd' 26 dieper kleur! Honig tomatensoep heeft de dieprode kleur van door de zon gekoesterde tomaten. pittiger smaak! De gezonde tomaten zijn zo verwerkt, dat hun natuurlijke smaak behouden bleef. rijker geur! De volle geur van gezonde tomaten, nog verfijnd door toepassing van fijne kruiden. Zie, proef en keur de nieuwe Honig tomatensoep. U zult ze geregeld op tafel blijven brengen! De inhoud van zo'n zakje is ook uitermate geschikt voor het maken van 'n tomatensaus, die heerlijk combineert met Honig macaroni of spaghetti. 58 ct per zakje voor 4 borden

Leidse Courant | 1957 | | pagina 3