Oorzaak van de ramp met de „Neutron" nog 'n raadsel Papoea's redden gewonden uit brandende zee Gered door afbreken der staart Raadselachtige ramp Elf stoffelijke resten geborgen Hoe Dulles de crisis in Rusland ziet Politieke tegenstanders in Bulgarije weggezuiverd WOENSDAG 17 JULI 1957 48ste JAARGANG No. 14159 KATHOLIEK DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Directeur: C. M. v. HAMERS VELD Hoofdredacteur: L. C. J ROOZEN BUREAUX: PAPENGRACBT 32 Telefoon: Directie Abonnementen, Drukkerij 20935; Redactie 20015; Advertenties 20826. Giro 103003. Abonnementsprijs ƒ0.59 p.w., ƒ2.55 p.mnd„ ƒ7.50 p.kwart. Franco p.p. 8.—. Advertenties: 17 c». p. mjn. Telefoontjes ƒ1.50. H.M. de Koningin op bezoek in „De Leemkule De vertegenwoordiger van de K.L.M. in Biak, oud-gezagvoerder G. J. C. te Roller, heeft vanmorgen medegedeeld, dat men over de oorzaak en de toedracht van de ramp met de „Neutron" nog volledig in het duister tast. Alle berichten van buitenlandse radiostations, die gewagen van technische fouten en waarin gezegd wordt, dat de bemanning een noodlanding op zee trachtte te maken, heeft hij als „volkomen onzin" bestempeld. Gistermiddag zijn de stoffelijke resten van negen volwassenen en twee kinderen geborgen. Zij zijn echter merendeels nog niet geïdentificeerd. On der zeer grote belangstelling zijn de resten op een begraafplaats in Biak elk afzonderlijk ter aarde besteld. Op zee zijn verscheidene wrakstukken van enkele koffers en postzakken met bestemming Nederland, aangetroffen. Het zoeken naar overlevenden is gisteren bij het invallen van de duis ternis gestaakt, doch vanmorgen voortgezet. Er is evenwel geen hoop, dat nog overlevenden aangetroffen zullen worden. DE GEWONDEN. Drie zwaargewonden zijn de eerste 24 uur doorgekomen en men heeft hoop voor het behoud van hun leven. Van de andere acht gewonden in zie kenhuizen te Biak zal er één waar schijnlijk morgen reeds als volledig hersteld ontslagen worden. Het blijkt, dat Papoea's, die aan de kust van het eiland Biak wonen, de overlevenden van d ramp met hun prauwen uit zee hebben gered. Zij hadden het toestel brandend omlaag zien komen. Op de plaats, waar het toestel was gevallen, was de zee be dekt met bran 'ende benzine. De Pa poea's voeren onmiddellijk met hun bootjes uit en slaagden erin twaalf mensen te redden, van wie er één later is overleden. Op een vraag, hoe het mogelijk was, dat een deel van de inzittenden de ramp heeft overleefd, werd in Biak geantwoord, dat bij het neerstorten van het toestel de staart is afgebro ken, zodat de passagiers die in het achterste deel van het toestel zaten ABSTRACTE KUNST IN het gemeentelijk museum te Den Haag wordt een tentoon stelling gehouden van een keuze schilderijen uit de Guggenheim-col- lectie te New York. Het is niet de eer ste maal, dat wij een tentoonstelling via de breuk de machine konden ver laten. Twee getuigen hebben onafhanke lijk van elkaar verklaard, dat de „Neutron" brandend in zee is gestort. Het wrak is niet uit de lucht zicht baar. Het ligt in diep water, doch de plaats ervan is bekend, daar steeds wrakstukken boven komen drijven. In Biak wordt de kans, dat er nog meer overlevenden zouden zijn, uit gesloten geacht. Niettemin wordt de omgeving nog Steed fgezocht. De KLM-swperconstenation, die met gouverneur van Baal aan boord op weg is naar Nieuw-Guinea, zal te Manilla vierentwintig uur wachten op de technische staf van de KLM voor het onderzoek naar de ramp bij Biak. In Hollandia en Biak woeien giste ren de vlaggen halfstok. Alle open bare bijeenkomsten warer afgelast. Van de beide vermisten genaamd Newman nam de II.L.M. aanvankelijk aan, dat het hier een echtpaar betrof. Het blijken evenwel twee gebroeders te zijn geweest. De gebroeders Newman, kwamen in 1939 vanuit Oostenrijk naar Austra lië. Leo Newman en zijn broer Mi chael hebben in Melbourne een- van de grootste metaalimport- en export zaken in Australië opgebouwd.. Michael beheerde de Londense tak van de firma. Leo en zijn vrouw waren met va kantie, maar hij maakte tijdens de fatale tocht met de „Neutron" een za kenreisje er tussen door. DE VERZEKERING VAN HET VLIEGTUIG. Het verongelukte toestel van de K.L.M. was volgens de „Fin Times" op de Londense markt verzekerd voor 187.5-00 pond sterling. Van dit bedrag had 75*000 pond sterling betrekking op de z.g. rompverzekering tegen vliegrisico's en 112.500 pond sterling op mogelijke aansluitende verliezen. Dit bedrag van 187.500 pond ster ling komt vrijwel overeen met de waarde, waarvoor het vliegtuig bij de KLM te boek stond. Volk eist meer vrijheid Op de lange duur zal het Russische volk, op onweerstaanbare wijze van bestaat bij de leiders in de Sowjet- Unie grote onenigheid over de ma nier om aan deze situatie het hoojd te bieden. Dat is de ware oorzaak van de val van de groep-Malenkof. Deze mening werd gisteren uitge sproken door de Amerikaanse minis ter van buitenlandse zaken Dulles. Hij karakteriseerde de groep welke geleid wordt door partijleider van. moderne kunst bezochten, en het zijn leiders meer vrijheid eisen. Er zal, tot onze spijt, ook niet de laatste ■•••-- maal zijn. De uitdrukking van spijt getuigt reeds van ons gebrek aan waardering voor een richting in de moderne schil derkunst, welke de abstracte wordt genoemd. Het is deze kunstrichting en haar aanverwantschap, welke het grootste deel van de Guggenheim-ten- toonstelling in beslag neemt. De eerbied, de medemens ver schuldigd en de overweging, dat an deren anders kunnen denken, bracht ons ertoe met een tot ontvankelijk heid bereid gemoed de genoemde mo derne kunstuitingen te bekijken en te trachten ze te begrijpen. Dat de- den wij niet alleen op deze en andere tentoonstellingen (zoals afgelopen j winter Chagall in Amsterdam), maar ook bij wat permanent in de stede lijke musea van de hoofdstad en de hofstad aanwezig is. De diepe ernst, (althans ogen schijnlijk) waarin het publiek deze kunst bestudeert, deed ons denken aan Andersens sprookje over de mooie kleren van de keizer. Kleer makers hadden de keizer en het volk de mening opgedrongen, dat de kei zer een kunstig staatsiegewaad droeg, tot een jongetje op straat riep, dat de keizer in zijn hemd liep en toen zag iedereen dat de keizer in zijn hemd liep. Deze z.g. abstracte schilderkunst en hetzelfde kan gezegd worden van buitenissige uitingen op muzikaal en poëtisch gebied is kunst in haar hemd. Alleen de massa-suggestie, dat dit kunst is en de horde-mentali teit om alles wat modern is, en „je gezien moet hebben" ook hoog te waarderen, kan de belangstelling er voor verklaren. Men zou kunnen opmerken, dat over de smaak niet te twisten valt en dat iedereen maar mooi moet vinden wat hij mooi vindt. Het gaat ons echter ter harte, dat in de musea zo de ruimte wordt gegeven aan deze soort kunst, waarvoor andere kunst werken dan opgeborgen worden. Het gaat ons nog meer ter harte, dat be langrijke bedragen uit de gemeen- schapskas worden neergeteld voor het verkrijgen van zulke „aanwin sten". Het is o.i. weggegooid geld. Kroestsjef als modernisten, de ande ren zijn fundamentalisten of stalinis ten, aldus Dulles. De jongste zuiveringen in 't Krem lin Jiebben bewezen, dat er in Rus land een niet te stuiten stroming be staat. De Verenigde Staten hebben veel gedaan om die te stimuleren. Er is in de Sow jetunie volgens Dulles een ontwikkeling gaande, die Ameri ka tot op zekere hoogte kan steunen. De jongste machtsstrijd vormt het bewijs hoe sterk de krachten zijn, die aandringen op een verandering Rusland en hoe moeilijk het voor de leiders is om deze krachten te beteu gelen en in de tussentijd de absolute macht in handen te houden. Kampioen pijproken Donderdagavond a.s. zal de Neder landse kampioen pijproken, de heer Rouwe Dijkstra uit Den Haag, een radiografische tweestrijd aangaan met zijn collega Robert E. Rudl in Michi gan, Verenigde Staten. De heer Rudl (foto) zal de wedstrijd In *fjn siga renwinkel te Michigan verroken, terwijl de heer Dijktstra in een haags café zijn pijpje zal smoren. HJVI. de Koningin heeft dinsdag een bezoek gebracht aan het jeugdhuis „De Leemkule", een der vakantieoorden van de stichting „Het Vierde Prinsenkind" te Hattem. Tijdens dit bezoek kreeg H.M. voor Prinses Marij ke een drietal zelfgemaakte vilten ballen aangeboden, die haar door de zes tienjarige Mies Hebeis uit Ophemert overhandigd werden. 's Pausen activiteit In het achttiende jaar van Zijn Pon tificaat heeft Z.H. de Paus een record aantal van 121 toespraken gehouden over de meest uiteenlopende onder werpen. Redevoeringen en radioboodschap-1 pen door Z.H. de Paus tussen maart 1956 tot jongstleden maart uitgespro ken, alsmede vier encyclieken, gebe den en verschillende andere docu menten zijn zojuist door de Vati-1 caanse drukkerijen uitgegeven. De 905 pagina's tellende uitgave ovesr I het achttiende jaar van Pius XII Pon tificaat omvat meer dan 200.000 woorden. Het toenemend aantal con gressen in Rome alsmede de stijgen de gewoonte dat afgevaardigden van deze congressen in particuliere audiënties door de Paus ontvangen worden, weerspiegelt zich in het grote aantal toespraken uit 's Pausen 80ste levensjaar. Ook blijkt uit dit aantal, dat de gezondheidstoestand van de H. Vader gedurende deze pe riode aanmerkelijk beter was dan in voorafgaande jaren. Maag. frezaek in Maagmade De Commissaris der Koningin en zijn echtgenote brengen vandaag een bezoek aan de gemeente Woubrugge. Mevrouw Klaasesz bezocht o.m. de kleuterschool te Hoogmade. Voorstanders van Tito In Bulgarije blijkt ook een zuive ring aan de gang te zijn. Georgiu Tsjankof, vice-premier van Bulgarije, is uit het politieke bureau en het centrale comité van de Bulgaarse communistische partij gezet. De voormalige vice-premier en oud-minister Dobri Terpetsjef en JankoPanof zijn eveneens uit het cen trale comité gestoten. Volgens een communiqué van het centrale comité heeft 't comité in voltallige zitting bij een, met algemene stemmen dit be sluit genomen. Tsjankof is uitgestoten, omdat hij „stelselmatig door fractievormende daden de eenheid en de collectiviteit in het werk van het politiek bureau en van het centrale comité heeft on dermijnd en een gedragslijn heeft aangenomen, die tegen de politiek van de partij ingaat" Dobri Ter petsjef en Janko Panof zijn verwij derd, omdat zij ondanks ernstige waarschuwingen hun tegen het cen trale comité, de Dartiiliin en de ppn- heid van de partij gerichte activiteit hebben voortgezet. Terpetsjef was minister van arbeid. Janko Panof was een generaal, die volgens in het westen ontvangen be richten, vorig jaar was gedegradeerd wegens verzet tegen de refprin^sno- litiek. Toen werd gezegd, dat hij als een anti-Stalinist werd beschouwd. Terpetsjef was vorig jaar als lid van het centrale comité in ere her steld, nadat hij eerder in ongenade was gevallen wegens zijn pro-Zuidsla- vische houding. In politieke kringen te Belgrado ziet men in de, gebeurtenissen in Bul garije een aanwiizine. dat viee-^re- mier Tsj.erwenkof voordeel trekt uit de zuivering in het Kremlin om zich te ontdoen van tegenstanders. In tegenstelling tot de zuiveringen te Moskou en te Boekarest, waar ..stalinisten" ziin weggezuh'prd, ziin de in ongenade gevallen Bulgaarse Depressie op komst In de afgelopen 24 uur is het oude depressiegébied boven de Noordzee verder in betekenis afgenomen. Een oceaanstoring, die gisteren Ierland passeerde, trok naar Frankrijk en had een gunstige invloed op het weer in ons land, doordat zij de buiigheid onderdrukte. Van de oceaan naderde vanmorgen een volgende oceaanstoring Ierland. De zwakke rug ,die deze depressie voorafgaat, bracht ons vanmorgen zonnige perioden. De komende 24 uur komt het weer in ons land onder invloed van een nieuwe en nog in betekenis toene mende oceaanstoring, die in de rich ting van de Noordzee trekt. We moeten daarom toenemende wind en bewolking, en bovendien tijdelijk regen verwachten. leiders juist voorstanders van een be tere verstandhouding met Tito. Wat het laatste beterft wordt hun zuive ring dan ook gezien als een slag voor Zuid-Slavië. Kringen teBelgrado, die nauw con tact onderhouden met Bulgaren, heb ben onlangs gemeld, dat de spanning in Sofia is toegenomen en dat er steeds meer „onbetrouwbare" ele menten worden gedeporteerd naar het platteland. Dit nummer bestaat uit 10 pagina's HOE wordt het weer (Geldig van woensdagavond tot donderdagavond. Ongemaakt te 11.15 uur). TIJDELIJK REGEN. Half tot zwaar bewolkt met t tijdelijk regen. Iets lagere mid- j dagtemperaturen. Matige tot S krachtige wind tussen zuidoost 1 en zuidwest. 16 Juli: zon op 4.43; onder 20.53; maan op 23.00; onder 11.50. Hoogwaterstanden 18 Juli: v.m. 6.55; n.m. 7.15. Het weer in Europa STOCKHOLM OSLO KOPENHAGEN ABERDEEN LONDEN AMSTERDAM LUXEMBURG PARIJS BORDEAUX GRENOBLE NICE BERLIJN FRANKFURT MüNCHEN ZüRICH GENèVE LOCARNO WENEN INNSBRUCK ROME AJACCIO zwaar bew. half bew. zwaar bew. geheel bew. mist onbew. onbew. zwaar bew. half bew. regen half bew. onbew. onbew. zwaar bew. regen regenbui regen onbew. zwaar bew. onbew. zwaar bew. Korreltje We zijn tevreden omdat we geluk kig zijn, en niet gelukkig, omdat we itevreden zijn.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 1