Verbluffende feiten in het concentratiekamp Geheimzinnige hemelse macht en bijstand Fris en vrolijk voor de zomer DINSDAG 16 JULI 1957 DE LETDSE COURANT PAGINA 10 LEIDSCHENDAM Eerste pl. H. Mis pater J. van Kampen Zaterdag 27 Juli a.s. zal Leidschen- dam zijn derde nieuw gewijde pries- ter op feestelijke wijze inhalen en wel hogeschool" te Delft is geslaagd Dierenmishandeling in hoger beroep Het gerechtshof te Amsterdam heeft in hoger beroep het vonnis een boete van 1000 gulden subsidiair een maand hechtenis dat de Utrechtse rechtbank de 25-jarige jkvr. M. T. C. D. C. Bosch van Drakenstein uit Baarn terzake van dierenmishande ling had opgelegd, bevestigd. In eerste instantie had de officier van justitie, die in appèl was gegaan, twee maanden voorwaardelijk, een boete van 3000 gulden en publicatie van het vonnis geëist. De procureur- generaal had dezelfde voorwaarde lijke straf en een boete van 1000 gul den gevorderd. Op haar landgoed in de Lage Vuur- se was de freule in mei van het vo- I rig jaar een hoenderpark met kip kuikens, jonge hennen en kalkoenen begonnen. Het was haar echter vol komen over het hoofd gelopen, omdat zij het te groot had opgezet. Het trieste resultaat was, dat de dieren onvoldoende verzorgd werden en bij tientallen tegelijk door voedsel- en watergebrek stierven. Door het in grijpen van politie, dierenbescherming en veeartsenij kundige dienst werd een eind aan deze weerzinwekkende toe standen gemaakt. De freule had to taal 6000 kuikens en 150 kalkoenen voor haar hoenderpark besteld. Zij den en met feestelijk vertoon zal hij had geen personeel, maar werd bij aan de grens van de parochie wor- de verzorging geholpen door een 30- den ingehaald. 1 jarige op het landgoed wonende Gelegenheid om de neomist en zijn kunstschilder, familie te complimenteren zal gege- Prins Charles speelde mee in schoolsportwedstrijd pater Jan van Kampen, wonende St. Willibrordusplein 16. iDe nieuwe priester is de oudste zoon uit het huisgezin van de heer en mevrouw P. H. van Kampen Heijne. Hij is geboren Leidschendam- mer en heeft één broer die na enige jaren studie aan het seminarie Ha- geveld is overgegaan naar de Congre gatie van de Paters van Scheut. De neomist behorend tot de pries ters van het H. Hart, volbracht zijn gymnasiale studie op het klein se minarie „Juvenaat H. Hart" te Ber gen op Zoom en zijn hogere studies op het groot seminarie Liesbosch te Breda en het studiehuis St. Jozef te Hees-Nijmegen. Tussen zijn studie te Liesbosch en Nijmegen heeft hij eerst practisch werk verricht bij de jeugd vorming in het internaat St. Josef te Heer bij Maastricht en als administrateur op het klein seminarie Christus Ko ning te Helmond. Zondag a.s. zal hij de priesterwij- ven worden deze middag tussen 13.30 en 15.30 uur in het parochiehuis aan de Damlaan. Geslaagd. Aan de technische 't propaedeutsche examen voor electr. ingenieur de heer P. J. T. Bruinsma te Leidschendam. De dieren waren ondergebracht in een schuurtje, de vroegere paarden stal en in een broeikas in de om muurde moestuin. Op 2 september jl. hadden politie en dierenbescherming een onderzoek in het hoenderpark in gesteld. HET VERRE OOSTEN KRACHT. Er bestaat waarschijn- j lijk geen begrip, dat méér rekbaar I is en verkeerd wordt begrepen. Het - - - - is rekbaar als een stuk elastiek, ding ontvangen uit handen van Z.H. krijgt fantastische lengten bij de Exc. Mgr. W. P A.. M. Mutsaerts m ietwat bijgelovigen en krimpt ineen de kapel van het studiehuis te Hees- tot een nul in de ogen van vde mo- Nijmegen en op zondag 27 dezer hoopt derne( ZOgenaamd „ontwikkelde" hij zijn eerste plechtige H. Mis op te mensheid, dragen in de nieuwe parochie St. Jo-1 sef Opifex aan de van Ruysdaellaan. j Onze eenvoudige grootmoeders Pater van Kampen is daardoor de kozen bij voorkeur een lot met een eerste neomist in deze nieuwe paro- staartnummer, waarop beslist een chie van pastoor A. A. J. Buys. i prijs moest vallen. Nummer dertien De parochianen maken zich reeds i of een jankende hond bracht een op om de nieuwe priester een waar- ongeluk mee. De hedendaagse „ont- dige en hartelijke ontvangst te berei- wikkelde" mens spot met grootmoe- den. Bij de ingang van de kerk zal der, maar is intussen doodsbenauwd, een grote erepoort aangebracht wor- als hij een zoutvaatje omstoot, en Moeder en dochter ontmoetten elkaar grijpt angstvallig naar een stuk hout of ijzer om zijn geluk te behou den of ongeluk af te weren. Ditzelfde type evenwel verkon digt luidkeels de „dwaasheid" van het mirakel en slingert gaarne een la wine van verdachtmakingen tegen de „Roomse Kerk", die voor hem steeds een bron van de meest onmo gelijke dwaasheden uitmaakt. MIRAKELEN OP EEN MAILBOOT. Het gebeurde op het ruime dek, van een groot passagiersschip naar In- dië. Men was de berg Sinaï gepas seerd en stoomde door de Rode Zee. De temperatuur was ondragelijk heet, zo, dat, naar men zegt, een kip daar altijd gekookte eieren legt. De passa giers lagen dan ook puffend op lange rieten stoelen, gedachteloos een slokje ijslimonade slikkend. Deze kalme stilte was echter het juiste tijdstip voor een druk heertje om kwistig de schatten van zijn wijs heid uit te kramen aan de rustende metgezellen. „Kijk", zei hij, „na de wonderen van Sinaï en de woestijn gaan we nu over de droge zee, waar de Joden doortrokken en de soldaten van Pharao omkwamen!" „Ik doe maar een greep uit de schatkamers van mirakelen van de Roomse Kerk!" Dit dwaze gezwam werd tenslotte te machtig voor een heetgebakerde Ier, die zich terecht gekwetst voel de in zijn heiligste overtuiging. Hij onderbrak het gebral en verzocht hem eens een duidelijke definitie te geven van een „wonder". De welsprekende bluffer stond sprakeloos en bleef het antwoord schuldig. „Dan zal ik je dat eens haarfijn uitleggen met een pakkend voor beeld", sprak de zegevierende Ier. „Ga maar eens op 't dek staan met je rug naar mjj toe!" „Let op, ik geef je maar werkelijk vredelievende les!1 Toen nam de Ier een aanloopje en gaf de „redenaar" een flinke schop tegen zijn zitvlak. Er ontstond even een kleine neiging tot wraak, maar, zo viel de grappige Ier in: „Geen ru zie, vriend! Je hebt die trap dus wel gevoeld?! Nou, als je die niet had gevoeld, zou het met recht een mira kel zijn geweest!" De dommelende pasagiers barst ten in een onbedaarlijk gelach uit en gaven daarmee hun instemming met de populaire afstraffing van de domme betweter. Maar genoeg! Ik ga thans een ge beurtenis verhalen, die wel geen „wonder" is, maar die toch voor elke onbevangen mens veel te denken geeft. /"ONGEDESEMD BROOD. Voor ons Katholieken en voor vele groe pen van onze andersdenkende mede christenen is ongetwijfeld de H. Eucharistie, of anders gezegd, het H. Avondmaal, het heiligste bezit en het centrum van het gosdienstig leven. Brood en wijn, waaronder Christus schuil gaat, zijn door de vervolmaakte ontwikkeling van het verkeer thans overal ter wereld tot in de meest ontoegankelijke plaatsen der christenheid verkrijgbaar. Want vergeten wij niet, dat ten tijde van Christus de onmetelijke wereld met zijn gevarieerde klimaten, waar tar we noch druiven kunnen worden ver bouwd, in Palestina praktisch onbe kend was. Jenny Lindstroem, de 19-jarige dochter van de filmster Ingrid Bergman Volgens de wetten der Katholieke en de Zweedse hersenspecialist dr Peter Lindstroem, heeft op het Parijse Kerk moet dit brood ongedesemd vliegveld Le Bourget voor het eerst na zes jaar haar moeder ontmoet, dieworden toebereid, louter als een zoals bekend, van dr Linstroem scheidde en met de Italiaanse filmprodu- symbool van het Joodse paasmaal, cent Roberto Rossellini trouwde. Het meisje kwam met haar vader en waar Christus onder deze ongedesem- haar stiefmoeder naar Europa om haar vakantie bij haar moeder door te de vorm het H. Sacrament instelde, brengen, terwijl de rest van haar familie elders in Europa vertoeft. Op de Maar wat door de H. Kerk dus mo- foto: moeder en dochter na de hereniging in Parijs. Op de achtergrond is i gelijk zonder meer als een puur sym- nog juist een stukje van de Are de Triomphe zichtbaar. 1 bool werd voorgeschreven, bleek in Prins Charles van Engeland heeft in Chelsea onder de kritische blikken van zijn ouders en zijn zusje, Prin ses Anne, deelgenomen aan de sportdag van zijn school. De foto toont het prinsje (rechts) gereed om de bal te vangen tijdens een balspel. het concentratiekamp voor duizenden mensen ook van enorme praktische waarde te zijn. Immers wij hadden geen meel noch gist, en bovendien zou het meel nouit lang in goede staat zijn gebleven. Terwijl de eerwaarde Zusters een paar maanden werkeloos in haar huizen door de Jappen waren opge sloten, dacht men aan de mogelijk heid, dat ze later in een kamp zou den worden geïnterneerd, wat ook werkelijk is gebeurd. Zij bakten daarom duizenden hosties van groter formaat en tienduizenden kleinere. Deze werden met zorg in allerlei goedsluitende blikken gepakt en zo waren wij in het kamp te Kuching in Sarawak in het bezit van een on noemelijk aantal hosties, dus onge desemd brood. En als we nu beden ken, dat dagelijks de H. Communie werd uitgereikt aan honderden men sen, ook nog aan mensen uit andere kampen, die bij het prikkeldraad kwamen; als wij verder bedenken, dat wij drie en een half jaar dage lijks dit Hemels Brood nuttigden en dat na bijna vier volle jaren dit on gedesemde brood in prima conditie verkeerde, dan realiseren wij ons ter dege, dat hier het oorspronkelijk symbool tevens tot een blijde, door niemand voorziene werkelijkheid was geworden. Men kan deze vaak aangehaal de woorden van de Engelse dichter Shakespeare eenvoudigweg beant woorden met „Niets". Soms is er een treffende samen loop van omstandigheden in het spel, zoals wij kortzichtige mensen, dik werf denken. Neem bijv. het feit, dat de moderne martelaar Kardinaal Mindszenty, wiens naam letterlijk „Alle Heiligen" betekent, na een ja renlange ballingschap bevrijd werd juist op de feestdag van „Alle Heili gen". Treffender echter is het feit, dat in ons concentratiekamp, terwijl wij na drie jaren geen flauw begrip hadden hoe de oorlogstoestand was, de eer ste aanwijzing van succes en een straal van hoop kwam, terwijl we in een schuur de Hoogmis bijwoonden. Dit was de feestdag van Maria Bood schap, 25 maart 1945. Onze hoop werd volkomen verwe zenlijkt, toen op 15 augustus daarop, dus op de feestdag van Maria ten Hemelopneming, Japan capituleerde. En tenslotte werden wij door de ge allieerde troepen bevrijd op 12 sep tember, de feestdag van Maria's naam. Zeker, deze historische feiten zijn voor ons geen mirakelen. We weten „Let op,ik geef je een duidelijke, zeer goed, dat onze Hemelse Vader de loop van het wereldgebeuren voor Zijn kinderen doet verlopen volgens de vastgestelde wetten der natuur. Toch zal ieder weldenkend mens, terugblikkend op alles, wat hem in het leven is voorbijgegaan, (zoals voor mij de bovengenoemde feiten en nog tientallen andere) moeten erken nen, dat een Goddelijke leiding ieder j mensenkind richting geeft en voort stuwt beter dan wijzelf zouden kun nen uitstippelen, en dit meestal een voor ons geheimzinnige, maar vaak. zelfs tastbaar wondervolle wijze. TOENG SIENG FOE. OEATOtMÉNtRGIE KAN ONS IN STAAT STÉLL?N'_ in andere elementen uiteen stof vanlqram een kracht van 100 mi |- lioenD.kop te wekken baar te maken 'li*-. vliegen e%wren zon- sommige kankergezwel len te verniehqwi t ot^'rkel iJkReid feW nlwmgnlMVftTOto'l éi ontwikkeling en groei «d planteole vêrsne|lmm Van atoom tot heelal door Jones, Rotblat en Whitrow. Uitg. Het Spectrum, Utrecht. Dit Prisma-boekje behandelt wel een wereldwijde materie, nl. de struc tuur van de stof in al haar geledin gen. -Dus de bouw van het kleinste atoom zowel als de samenstelling der sterrennevels. Om deze veel omvat tende materie meester te worden is het boekje geschreven door drie En gelse deskundigen op het gebied van natuurkunde, scheikunde en sterren- OFFERBLOK GELICHT Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft vanmorgen de 34-jarige los- werkman D. van B. uit Den Haag veroordeeld tot een gevangenisstraf van een jaar en drie maanden met aftrek van voorarrest, omdat deze, overigens alle schuld ontkennende, man op zondagmiddag 13 januari jl. een offerblok in de oud-katholieke kerk te Leiden zou hebben gelicht. De 1 os-werkman, die reeds twee maal eerder was veroordeeld wegens dief stal uit kerken (ook onschuldig zo als hij steeds verklaart) was door de reohtbank veroordeeld tot een jaar gevangenisstraf met aftrek van voor arrest. kunde. Vanzelfsprekend is het popu lair gehouden, althans zo begrijp baar als enigszins mogelijk is, want zonder enige kennis van wiskunde is het onbegonnen werk. In deze tijd van het atoom kan een samenvattend werkje over de micro- en macrocos- mos zeer verhelderend werken. Het stille continent door William H. Kearns jr en Be verley Britton. Uitg. Het Spectrum. Utrecht. Nu het geofysische jaar is begon nen is de belangstelling van de men sen, die overigens met de proble men van de wereldstructuur weinig of niets uit te staan hebben, meer dan ooit gewekt voor hetgeen de ge leerden in een grootscheepse samen werking zullen vinden. Eén van de minst doorvorste gebieden is de Zuid pool, het enorme stille continent, dat zo groot is als Europa en de Ver. Sta ten samen. Dit gebied zal door ver scheidene expedities worden onder zocht. In dit verband is de Prisma- uitgave „Het stille continent", een verkenning van het Zuidpoolgebied, wel bijzonder interessant. De geschie denis van de pogingen om de Zuid pool te bereiken wordt erin weerge geven, een geschiedenis vol tegenslag en mislukking, maar ook van moed en doorzettingsvermogen. Uit de collectie van het Huis Melbray te Londen stamt deze lichtblauwe zomerjurk van met een kantmotief bedrukte katoen, een vrolijke en ver frissende aanwinst voor de zomer-garderobe van dit jaar. Op de zeer wijde rok komt de grote opgestikte zak keurig uit.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 8