Hoe zit dat Bevorderingen en toelatingsexamens Bij treinstoring door bliksem-inslag De trage ontwapeningsbesprekingen STOTTEREN? DINSDAG 16 JULI 1957 DB LEIDSE COURANT PAGINA 9 WASSENAAR ST. ADELBERT-COLLEGE Bevorderd van I naar II: Elsje Al- bregts, Marcella Baldonie met lof, Pieneke Bakker met lof, P. H. Bloe- mink, Marian Brandt, Ellen Brons met lof, Monica Buys, Willy Driessen, Wally Duynstee, Jan Geers, Ewald Guiaux, Radbout v. Haren, Robert Hanrath, Monique Heynen, Nico Hey- stek, Mady Hoying, Roy van Huet, Jules Jongma met lof, Paul Jongma, Albert-Jan Nossent, Christ Buys, Adrie Bakker, Paul Moreau, Maria- José Kimman, Mieke Komar met lof, Maarten Lampe, Bob Malmberg, Frits Meijer, Bernadette Morsink met lof, Henriette v. Oerle, Marion Onderwa ter, Peter Palmen, Carla Peters met lof, Elsje Phaf, Rob Pieterse, David Povel met lof, Ton Regout, Toosje Reimering, Lennie Reimering, Hans Roëll, Tom Rolf v. d. Baumen, Leo Kanters, Annelies Luyckx, Manfred Dujardin, Hans v. Schaik, Marion Si mons, Peter Starrenburg, Robert Ste ger, Antoine v. Straaten, Margriet Taminiau, Rosalie Terheyden, Anke v. d. Velde, Maria v. Velzen, Chris Veraart met lof, Julie Verberne, Ad Vermolen, Henri Vlek, Maddy Vrees wijk, Selma Weerenbeck, Ingrid Wei- Ier met lof, Chiel Zumpolle, Marijke Hillebrandt. Bevorderd van n naar UI afdeling Gymnasium: Trees Aangenendt, Kees v. Beek, Eduard Brantjes, Paul Han rath, Ieneke Houben, Joke de Jong, Eveline Jurgens, Monique Kimman, Loes de Kort, Marleen Oomens, Cie- leke Peters, Karientje Phaf, Wieke Teppema, Monique Terheyden, Ger- maine Tonino, Roulie Trouwborst, Colette Vogelaar, Jacques v. d. Voort, Monica Vrij ens, TrudyZwanenburg, Frans Savenije. Bevorderd van in naar IV afdeling Gymnasium: Bea Btrger, Nils Brandt, Bob Graaf mans, Ilja Holtz, Anneke Hoying, Ieneke v. Noort, Marijke v. d. Putten, Guus te Riele. ^Rudolf Schüttenhelm, Hans Witte, Annema- roe Zwolsman, Henk Kila met lof, Marga Meyer, Tineke Cornelissen. Bevorderd van n naar ID afdeling H.B.S.: Pieter Aalberse, Jan Boeze- man, Jan Paul Bresser, Pim de Bruyn, Jan Caminada, Hans v. Dijk, Leo Els- hout, Hans Hulshoff, Leo Koot (2), Willy v. d. Kroft, Harm Plink, Eric Rolf v. d. Baumen, Annemieke Schnellen, Norman Schreiner, Michiel v. Straaten, Ton Verdu, Teddy Goos- sens, Leo Koot (I), Robby Smulders. Bevorderd van in naar IV afdeling H.B.S.: Gerard Bertens, Piet de Hol lander, Jan Jongr .a, Jef Kanters, Trees Kooien, Edd^ v. Odijk, Hans Verhoeff, Ruurd Caparie, Carlo Truf- fino, Han Hermsen, Ton Voorham. Bevorderd van n naar III afdeling Ria Alkemade, Karin Brü- cher,Marlies Brücher, Irene Buys, Fanny Caminada, Marianne v. Heyst, Edith Hoying, Karin Koning, Els Lijn- kamp, Marjolein Muller, Annette Pol ders, Vonny Vinke, Tineke Waterreus, Carla Zumpolle, Tineke Zwolsman, Thérèse de Haas. Bevorderd van III caar IV afdeling Leonie Albregts, Els Bakker, Marijke Berkvens, Magda Bron, Ag nes Feber, Els Houtzager, Cessel de Kruyf, Maria-Louise Mmke. Ems Pauw, led Rutgers, Monique Singer, Arnolien Faase met lof, Els Cornelis sen, José Burgers. Geslaagd voor toelatingsexamen: Freddy Bakker, Joke Bakker, Patrick Beek, Geert v. Beek, Isabel Boeze- man, Theo Borgemeester, Frank Car- dinaal, Frits Willem Diepen, Peter Diederik Diepen, Marijke Drummen, Clemens Duijnstee, Helmi Eich, Ge rard Engels, Suzanne Faase, Ludo Gransjean, Frans v. Haren, Marjolein Haase, Frans Haase, Ceciel Heslen- feld, Joke Hillebrandt, Maarten Jur gens, Ghislaine Kooien, Max Laurey, Carla v. Lennep, Marijke Mastboom, Marlieske de Mey, Paulien v. Moor- sel, Jan Hien Peek, Robert Peek, At- v. Rhijn, Ton Schrama, Brigitte Schüttenhelm, Frank Smulders, Han v. Sold, Emile Starrenburg, Jenny Starreveld, Bert Veraart, Luc Waals, Wim Westgeest, Rein v. d. Wolf, Ber nadette Wijsen, Ella Zwanenburg, Hans Broh, Frans Westerwoudt, Loesje Hulshoff. KATWIJK VOORSCHOTEN „St. Laurentius". De Voorscho tenaren zijn de laatste tijd wel goed op dreef. Mocht zaterdag de brand weer een mooi succes behalen de drumband van de St. Laurentiushar- monie te Voorschoten zette ook haar beste beentje voor en behaalde op het Nationaal Drumband Concours C.J. M.V. te 's-Gravenhage maar liefst een le prijs in de le afdeling met 176 punten. Het is voorwaar een mooi succes en het vormde voor de leden van drumband een mooie bekroning voor het oefenen en leren. Geslaagd. Voor het toelatings examen van het Rijnlandse Luceum in Wassenaar zijn geslaagd Joke Wiert- sema en Truus Nasveld, voor het Rembrandt Lyceum te Leiden Els Kuyl, Hans Otten, Dirk Fritschi, Henk Eisma, allen leerlingen van de Openbare Lagere Parkschool in Voor schoten. Geslaagd. Aan de technische hogeschool te Delft is geslaagd voor het prop. ex. voor electr. ing. de heer J. A. van Dongen te Voorschoten. Postduivenwedvlucht. De post duivenvereniging „De Zwaluw" hield een wedvlucht met oude duiven van af Pont St. Maxence, afstand onge veer 340 km. Gelost 6.15 uur met kal me z.w. wind. Aankomst le prijsduif 10.05.17 uur snelheid 1474.40 meter per minuut. Aankomst laatste prijs duif 10.27.31 uur, snelheid 1346.93 me ter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: P. d'Hnens 1, 11; Fr. Hendriks 2, 5, 13; P. N. van Wissen 3, 12; P. van Klaveren 4, 9; A. de Graaf 6; M. Wolleswinkel 7, 10; G. L, Schrijvers 8. Tevens de eerste wedvlucht met jonge duiven vanaf Roosendaal, af stand ongeveer 65.44 km. Gelost 7 uur met z.w. wind. Aankomst le duif 7.44.09 uur, snelheid 1482.20 meter per minuut. Aankomst laatste prijsduif 8.04.09 uur, snelheid 999.41 meter per minuut. De prijzen werden als volgt behaald: A. de Graaf 1, 4. 37; F. C. v. Heusden 2, 26; P. N. v. Wissen 3, 5. 14, 15, 16. 31, 41, 48; P. v. Klaveren 6, 28, 33; G. L. Schryvers 7. 19, 23. 24; K. I. Waasdorp 8. 9, IC, 44, 45; H. v. d. Voort 11, 30, 35, 38. 46; C. Zwaan 12, 18, 40, 51, 53; M. Wolleswinkel 13, 42, 49; F. Hendriks 17, 21, 22. 25. 50. 52; P. d' Haens 20, 32, 3G. 39, 54; D. M. Kloosterman 27, 34, 47; J. P. v. Assem 29; H. Schoo 43. le kamp. le tour P d' Haens met 964.3 punten. 2e kamp. le tour A. de Graaf met 938.1 punten. 3e kamp. le tour H. Schoo met 863.0 pnt. Kam pioen aangewezen doffer H. Schoo met 756.0 pnt. Kampioen aangewezen H. Schoo m. 386.6 pnt. WETHOUDER VAN LEEUWEN ZEVENTIG JAAR. Morgen 17 juli hoopt de heer D. C. van Leeuwen, wethouder van de ge meente Katwijk, zijn zeventigste ver jaardag te vieren. De heer Van Leeu wen, die als anti-revolutionair afge vaardigde reeds sedert een groot aan. tal jaren het lidmaatschap van de raad heeft vervuld, werd op 11 okto ber 1946, toen het aantal wethou derszetels van twee tot drie werd uit gebreid, tot wethouder gekozen heeft sedertdien onafgebroken als zo danig zitting gehad. In het college van burgemeester en wethouders zijn de portefeuilles van onderwijs, ciale zaken en huisvesting aan zijn zorgen toevertrouwd. Wethouder Van Leeuwen is voorts binnen de ge meentelijke sfeer voorzitter van de commissie voor sociale zaken, van commissie voor georganiseerd over leg in ambtenarenzaken en van de huisvestingscommissie. Vooral laatstgenoemde functie staat de heer Van Leeuwen in nauw contact met alle lagen van de bevolking en alge meen is de waardering voor de wijze waarop hij zijn wel zeer moeilijke taak vervult. Ook in het plaatselijk organisatieleven heeft de heer Van Leeuwen, vooral in vroeger_ jaren, een vooraanstaande plaats ingeno men. Zo was hij jarenlang voorzitter van de Vereniging „De Verpleging", lid, later ondercommandant van de voormalige burgerwacht en had her haaldelijk zitting in de Kerkeraad van de gereformeerde kerk van Kat wijk aan Zee. Door zijn werk als commissionair is hij voorts in de kringen van de haringhandel een zeer bekend figuur. Naar wij tenslotte vernemen is wet houder Van Leeuwen in verband met zijn leeftijd bij de gemeenteraadsver kiezingen, welke volgend jaar zullen worden gehouden, niet meer voorne mens een kandidatuur in overweging te nemen, zodat hij thans zijn laatste jaar als wethouder ingaat. Ongetwij feld zullen vele inwoners morgen de gelegenhed te baat willen nemen om de zeventigjarige, die zich door zijn eenvoudig en beminnelijk optreden vele vrienden heeft verworven, bij 'het bereiken van deze mijlpaal geluk te wensen. Geb.: Arendje A., d. v. P. C. Lee mans en G. Guyt; Arendje d. v. M. de Mol en D. Kroon; Leendert A., z. v. P. Varkevisser en C. A. van Vel zen; Lambert, z. v. H. Oldewarris en D. Cazemier; Pieter, z. v. P. Guyt en J. van Duyn; Philippus J., z. v. D. Parlevliet en A. de Bruin; Johanna, d. v. B. Kwakernaak en L. Snijder; Maaike, d. v. J. H. van Gelders en J. H. Zweedijk; Dirk, z.- v. H. Noppen en P. A. Ariea; Petronella, d. v. C. van der Plas en L. Groen; Willem T. J., z. v. T. Ouwehand en J. Guyt. Ondertr.: P. Kuyt en M. C. van 't Wout; C. Ouwehand en W. Verzaat; G. van Dijk en W. A. M. Ouwehand; A. J. van Egmond en H. Bos. Getr.: P. van Apeldoorn en J. van Wensveen, Overl.: J. van Dijk 77 j. echtgen. van H. Ouwehand; M. Guyt 77 j. echtgen. van A. van der Plas; KI. Ouwehand 82 j. KATWIJK AAN DEN RIJN Openluchtconcert. A.s. donder dagavond om 8 uur zal de Harmonie „Katwijk" een openluchtconcert ge ven in de verplaatsbare muziektent, welke zal worden opgesteld op het pleintje aan de Commandeurslaan. Motorfietsen in botsing. Doordat zondagavond omstreeks zeven uur 'n tweetal motorrijders, die op de Pro- vincialeweg juist ten zuiden van het Marine Vliegkamp Valkenburg in de richting van Wassenaar reden, een voor hen rijdende motorrijder wil den inhalen, terwijl van de andere zijde een personenauto naderde, kwa men de drie motorrijwielen met el kaar in botsing. Twee der motorrij ders kwamen daarbij te vallen,waar bij 1 van hen 'n aantal lichte ver wondingen opliep. Zijn motorrijwiel werd daarbij flink beschadigd. De beide andere motoren, zowel als hun berijders kwamen er zonder letsel af. Melkwagen sloeg om. Gister morgen te omstreeks half elf werd de motorcarrier van 'n melkslijter, die vanaf de Zeeweg in de richting van „De Koestal" reed, op het kruispunt van de Kon. Julianalaan en de Nieu we Duinweg, geramd door een Zwit serse volkswagen, die vanuit de rich ting Katwijk aan Zee de Nieuwe Duinweg inreed. De melkwagen sloeg hierbij om, waarbij een groot aantal melkflessen, eieren en andere zui- velprodukten op straat terecht kwa men. De melkslijter ondervond hier bij aanmerkelijke schade, terwijl ook de volkswagen lichte beschadi gingen opliep. Persoonlijke ongeluk ken deden zich hierbij niet voor. Het treffen werd veroorzaakt doordat de bestuurder van de carrier geen voor rang verleende aan de van rechts ko mende auto. Gevonden voorwerpen. Sedert de vorige opgave werden by de po litie alhier de navolgende voorwer pen als gevonden aangegeven en tot dusver nog niet door de eigenaren op gevraagd: bruine jongensjas met ma- rineknopen, blauw-grijs herencol bertjasje, grote ijzeren hamer, pad- vindersriem, badtasje, Lips-sleutel, herensjaal, diverse portemonnaies, dameshandschoen, nikkelen heren horloge (met schakelband), jongens windjack, diverse portemonnaies, dubbele rijwieltas, vulpen, 2 fiets pompen, kaas, muntbiljet van f 2.50, regenbroek, witte damesschoen, oor knop, gymnastiekschoen. Inlichtingen kunnen dagelijks tus sen 17 en 18 uur worden ingewonnen bij de politiepost Rijnstraat. HILLEGOM Ondertrouwd: L. J. Koot en M. A. Veenman; J. J. M. van Maris en J. A. Jonkman; P. J. van Nieuwpoort en D. Veldhuis. Getrouwd: P. Meeuwissen en P. A. Lij ten. Overleden: Wilhelmina v. d. Vliet, 73 jaar, echtgenote van W. Prins. gelukkig goed is afgelopen. Op ge noemd tijdstip kwam een motor met zijspan, bestuurd door V. uit Aals meer vanaf Vrouwenakker aangere den, met de bedoeling links af te slaan. Op hetzelfde moment kwam een bromfiets, bestuurd door G. K. uit Vinkeveen, aangereden. Door on bekende oorzaak botsten de twee voertuigen tegen elkaar. De bromfiets werd zwaar beschadigd, het voorwiel werd in elkaar gedrukt, terwijl de voorvork naar achter werd gedrukt. Het motorrijwiel werd beschadigd aan schakel- en rempedaal. Wachtmeester De Boer was spoedig ter plaatse, en stelde omtrent de oorzaak een onder zoek in. Persoonlijke ongelukken de den zich niet voor. Naai- en knipcursus. De R-K. Bond voor het Gezin en het Vrouwen gilde zullen deze winter wederom een naai- en knipcursus organiseren. De cursus kan, bij voldoende deelna me, gesplitst worden voor beginners en vorderden, eventueel in een mid dag en avondcursus. Het ligt in het voornemen in september met de eer ste lessen te beginnen; de kosten zijn zeer laag, en men kan zich aanmel den bij de bestuursleden van boven genoemde organisaties. Voorlichting bij de Spoorwegen LISSE Geboren: Christianus Johannes Maria z. van Ch. J. C. Zoet en A. G. Maaskant; Alida Jacoba Maria d. van M. J. v. d. Lans en J. M. v. Leeuwen; Cornelius Petrus Maria z. van P. F. Wildenburg en M. Warmerdam. Ondertrouwd: Th. J. Meijer en M. C. van der Eist; N. M. van der Voort en Q. A. Duivenvoorde; W. E. Steen, beek en A. J. P. Nieuwenhuis; A. P. Hogervorst en A. M. Wijsman; C. Jansen en M. E. Tyssen; L. K. Hoek man en M. van der Stelt. Getrouwd: L. de Jong en G. Hol lander; L. D. de Vries en M. de Groot; J. van Beek en H. Th. van der Voort. Gevonden: zwart damestasje, étui, drie eiken planken, groene portemon- naie, zeilbroek, bankbiljet, dames handschoen. nylonkous, badpak, brui ne herenportemonnaie met inhoud, damesportemonnaie met inhoud, ring met steen, fototoestel, sportrijwiel. Verloren: helm van Nationale Re serve, twee bankbiljetten van 10, herenportemonnaie met 45, bruine plastic portefeuille met inhoud, rode portemonnaie, zwembroek en hand doek, meisjesrijwiel, blauwgrijze ga bardine regenjas, transformator, zak mes, dameshandtasje met inhoud, da messhawl, bril met donker montuur, 'bruin lederen portemonnaie m; rits sluiting inhoudende 25, afstandsme ter en zonnekap v. fototoestel, sier- dolk, zwartgelakt jongensrijwiel, groene damesportefeuille m. inhoud. Vermist: herenrijwiel (merk Fon- gers). HOORDWIJK Geb.: Robert, z. v. D. Waasdorp en K. Ammeraal; Harrie, z. v. F. Th. Kret en P. C. v. Beelen; Jannigje, d. v. J. v. Beelen en N. v. d. Bent; Iris F, S., d. v. H. J. A. Eggen en M. J. B. Engelsman; Geertje, d. v. J. Barn- hoorn en W. Kloos; Ruth S. G., d. v. J. W. Coenraads Nederveen en A. S. Haagenbeek; Geertruida M., d. v. L. A Janson en A. C. Winters; Lucia M., d. v. J. J. de Mooij en E. S. v. Rrijn; Hendrik W., z. v. H. Passchier en A. W. Esveldt. Ondertr.: C. N. Duivenvoorden en A. J. M. v. Graas; W. Verhoeven en A. J. M. de Ridder; W. v. d. Tang en L. de Jong. Overl.: Cornelia A. Vink 67 j., geh. met Wanninkhof; Johannes Hooger- vorst 78 j.; Elisabeth Chr. J. Poll- mann 72 j., geh. met Veenstra. RIJNSBURG Geboren: Thomas z. van Alb. Jac. van der Mey en J. S. Voorzaat. Erik z. van Corn. H. du Chatinier en M. M. Lansdorp. Jan z. van G. Corn. Kromhout en Chr. Zandbergen. VALKENBURG Woningbouw. Het bouwen van 2 woonhuizen aan de Hoofdstraat wordt onder architektuur van archi- tekt J. Splinter Jr. te Leiden, voor eigen rekening uitgevoerd door J. Splinter te Voorschoten. DE KWAKEL Aanrijding. Zondagavond onge veer kwart voor tien heeft op het kruispunt DrechtdijkKwakelsepad een aanrijding plaats gevonden, die Geachte Redactie, Leiden 8 juli 1957. Mag ik zo vrij zijn Uw aandacht te vragen voor het volgende? Zaterdagavond, 6 juli 1957, is er, _jor het onweer, een storing opge treden op de spoorlijn Den Haag (H. S.)—-Leiden. Dit feit wil ik gaarne als gevolg van overmacht beschouwen. Het lijkt my echter onjuist, dat de N.V. Nederlandsche Spoorwegen de reizigers, die dit traject toen wilden (of moesten) benutten, in het onze kere liet en hen dus, cy het onge wild, misleidde. Immers, toen ik omstreeks half elf des avonds de kaatrtjescontróle in den Haag passeerde, kon de dienst de voorlichting aan de reizigers, o.a. door middel van borden op de sta tions, langer uit dan wenselijk is. Niettemin heeft er uit de richting Leiden wel een extra blauwe tram naar Den Haag gereden. WACHTMEESTER RIJKSPOLITIE Op de provinciale weg nabij Ha ringhuizen is gisteren de 58-jarige wachtmeester der rijkspolitie L. Ka per uit Barsingerhorn door een per sonenauto aangereden en ernstig ge wond. In de loop van de dag is hij in het centraal ziekenhuis te Alk maar overleden. Het slachtoffer moet, aldus de politie, in gedachten ver- doende ambtenaar a'ien. dat ik naar ronken aonder "itkUken de voor- STOMPWIJK Jeugd-E.H.B.O. De vorig jaar op gerichte jeugd-EHBO heeft bij haar eerste wedstrijd te Zoeterwoude een aardig succes geboekt De meisjes- ploeg leidster Sjaan Oliehoek kreeg van de jury 130 punten, waar mee ze de le prijs behaalde. De jongensgroep leider Peter v. d. Geest verwierf met 102 punten de 2e prijs. Deze prachtige resulta ten zullen de EHBO'ers, die deze jeugdploegen hebben opgeleid, tot grote voldoening hebben gestrekt. 0EGSTGEEST Geslaagd. Voor het examen V. T.H. praktijkleraar Engels, afgeno men door de Ver. v. Taalkundig Han delsonderwijs, is geslaagd de heer H. Witteman. ZOETERMEER NIESBUI. De autobestuurder V. d. Den Haag kreeg op de Rijksweg na- bij Zoetermeer volgens zijn zeggen een niesbui. Het gevolg was, dat hij de macht over het stuur verloor en nabij het viaduct aan de Stations straat door de heg, die de beide weg helften scheidt heenreed, een paar palen ramde en toen in de afschei ding bij de afrit bleef hangen. Won der boven wonder had deze hoest en niestbui geen persoonlijk letsel ten gevolge. Reisvereniging. De r.-k. Reisver- eniging St. Nicolaas hield in het pa rochiehuis haar jaarvergadering, waarvoor deze keer een behoorlijke belangstelling bestond. De reis, die dit jaar gehouden is mag wel zeer geslaagd worden ge noemd. Met twee touring-cars is men eerst naar de Pyramide van Auster- lits gegaan, waar al direct bleek, dat de stemming er volkomen in zat. Lange tijd verbleef men vervolgens in het St. Bernhardsdal, waarna een bezoek gebracht werd aan het Open lucht museum te Arnhem. In dit in derdaad prachtige museum werd ruim drie uur vertoefd. Op de thuis reis werd in Leersum het diner ge bruikt. Te half twaalf ongeveer kwam mer wederom in Zoetermeer aan. De penningmeester had een klein nadelig saldo. Bij de bestuurs verkiezing viel wel het een en ander te doen. Normaal waren aftredend de heren P. Rosbergen en A. v. d. Helm, die wederom herkozen wer den. De bestuursleden C. v. Swieten en R. Niewets hadden als bestuurs leden bedankt, zodat een tweetal nieuwe bestuursleden gekozen moes ten worden. Gekozen werden de he ren B. v. d. Helm en P. Zonderop. De heer G. de Wit werd tot secretarie benoemd, de heer A. v. d. Helm blijft penningmeester. Als spaargeld zal voortaan 36 cent per week worden betaald. Onder dank werd de vergadering door voorzitter P. Rosbergen gesloten. Jongensoorlog. Enige groepen Zoetermeerse jongens houden zich de laatste tijd onledig met oorlogje spe len. Gewapend met houten dolken en sabels en knallende pistolen gaan ze na grote sluippartijen de vermeen de vijand te lijf. Soms wordt er spor tief gevochten, soms ontaardt het in een heuselijke ruzie. Dezer dagen was men weer volop aan het oorlog voe ren. De .vijand" wilde zich blijkbaar niet overgeven en dus werd er danig klop gegeven. Het gevolg was, dat een der vijanden, de jongen De B. op het slagveld bleef liggen met een hersenschudding en een beschadigde mond. Dr P. Vegt, die juist voorbij het slagveld aan de Rokkeveenseweg kwam, verleende de eerste hulp. Leiden moest; hij zei echter niets over de (een) storing en liet de men sen rustig naar het perron gaan. In derdaad, daar stonden geen uren van vertrek richting Amsterdam aange geven; maar is het nu werkelijk te veel gevraagd, dat men ons tenmin ste had aangeraden per tram (gele of blauwe) naar Leiden te reizen? Nu was de toestand zo, dat de trein pas omstreeks 0.45 naar Leiden ver trok, waar natuurlijk bij aankomst geen openbaar vervoermiddel meer dienst deed. De spoorwegen gaan er gaarne prat op, dat zij alles doen om de reizigers te gerieven, maar dan hebben zij ons zaterdagavond lelijk bij de neus ge had. Klanten zijn geen stukgoederen en hen verbitteren is wel een slechte, in ieder geval merkwaardige, vorm van reclame. Met dank en hoogachting, Uw abonnee. Van de zijde der Ned. Spoorwegen werd ons de volgende toelichting verstrekt: Met betrekking tot het ingezonden stuk, waarin uw abonnee het onge mak signaleert, dat hij tengevolge van de blikseminslag in de bovenlei ding op het traject Den Haag H.S. Leiden heeft ondervonden, delen wij u mede, dat dit ongenoegen is te wijten aan het onoverzichtelijke van de situatie. Aangezien de blikseminslag op de zg. vrije baan plaats had, dat wil zeg gen niet in de naaste omgeving van een station, vergde het geruime tijd eer kon worden vastgesteld of beide sporen door de bliksem waren ge troffen; dit met het oog op de moge lijkheid om zogenaamd „verkeerd" spoor te rijden. Dientengevolge bleef rangsweg zijn opgereden. De bestuur der van de auto, pater B. D. uit Nieuwe Niedorp, heeft vergeefs ge tracht hem te ontwijken. KORTE golf - Volgens het Perzische blad „Ete- laat" heeft een Russisch schip op de Kaspische Zee schipbreuk geleden, na door een hevige storm op de klippen te zijn geworpen. Over het lot van de 270 passagiers is niets bekend. Een gewezen piloot van het Roemeense leger, die in 1946 is uit geweken en nu in Italië verblijft, is van plan volgend jaar een vliegende schotel te bouwen, plaats biedend aan vier personen. Zijn proeven met ver kleine modellen zijn bevredigend ge weest. Onoplettendheid bij het overste ken van de provinciale weg te Bar singerhorn, kostte een wachtmeester der Rijkspolitie gisteren het leven. De wachtmeester werd gegrepen door een passerende auto, sloeg door de voorruit en werd zo zwaar gewond, dat hij des avonds is overleden. Bij het vissen in de Giessen te Giessenburg is gisteravond een vijf jarig jongetje uit die plaats te water geraakt en verdronken. De moeder zag het kind in het water vallen maar haar pogingen tot redding mislukten. Het lijkje werd een uur later aan wal gebracht. De heer D. J. Woldeudorp, wet houder van sociale zaken te Alkmaar, is gisteren na een langdurige ziekte in de leeftijd van 68 jaar overleden. Bijna dertig jaar was de overledene lid van de K.V.P.-fractie in de raad en sinds december 1954 was hij wet- houder. Verdaging op 1 aug? De besprekingen van de subcom missie voor de ontwapening van de Ver. Naties zullen waarschijnlijk op 1 augustus, de datum, waarop zij aanvankelijk moesten eindigen, wor den verdaagd. Het Is bekend, dat de Britse autori teiten voor een opschorting zijn. Zij geloven, dat de impasse van de vo rige week over kerncontrole een aan wijzing is, dat Rusland op het ogen blik nog niet gereed is ernstig over een ontwapeningsverdrag te onder handelen. Men weet ook, dat de Amerikaan se delegatie onder leiding van Stas- sen er voor is, de besprekingen na 1 augustus voort te zetten, ofschoon de subcommissie op die datum aan de MET HET Als er iets is dat ons een vreselijke bezoe king lijkt, dan is het wel als men niet uit zijn woorden kan komen. Im mers een stotteraar moet een hoeveelheid energie opbrengen, waar een vlot spreker zich geen idee van kan vormen. Stotteren ontstaat door een onvoldoende samenwerking van de spraakspieren. Als gevolg van deze remming ont staat het onvermogen van de stotteraar om de te vormen klanken vlot ach ter elkaar te spreken. Merkwaardigerwijze stotteren vrywei alle kin deren in de leeftijd van 2 tot 3 jaar als gevolg van het te snel moeten overschakelen van korte op lange zinnen, waarbij zij tevens over een on voldoende woordenschat beschikken. Gelukkig slagen de meeste ouders er in hun kind over deze periode heen te helpen door het aan te moedigen door te gaan met spreken. Echter is de genezing van een werkelijke stotte raar niet zo eenvoudig. Hij stuit telkens op nieu we moeilijk uit te spre ken zinnen, waarbij h|J zich een zo grote geeste lijke inspanning geeft, dat dit duidelijk op zijn ge zicht is waar te nemen. Helaas is weinig over diepere oorzaak van stantle deze nerveuze fak- tor op te ruimen. Een in Almelo woon achtige radio-amateur komt de eer toe een werk zaam aandeel in deze ge nezing tot stand te hebben gebracht door zijn uitvin ding, waarbij een storings geluid door de radio de patiënt als het ware zyn spraakvermogen terug geeft. Met een vriend con strueerde hij een appa raatje met een koptele foon en microfoon, dat de patiënt zelf kan bedienen. Het geluid bracht hij hier bij tot een „beschaafdere" deze kwaal bekend. Het is vorm terug. Hiermede zijn wel voor zeker aan te ne men, dat hierbij de ner vositeit van de patlën* een belangrijke rol speelt En in dit opzicht is het dus van belang ln eerste In- reods opmerkelijke resul taten geboekt, zodat het al de aandacht van de plaatselijke autoriteiten heeft getrokken. (Nadruk verboden). Naties rapport moest uitbren- Veel beloven, weinig geven Beloften, die de Oostdultse minister president Grotewohl, had gedaan voor de gemeenteraadsverkiezingen op 23 juni, zijn maandag gedemen teerd, aldus heeft het voorlichtings bureau West maandag gemeld. Grotewohl had de boeren beloofd, dat zij binnenkort kleine dorsmachi nes en andere landbouwmachines zouden kunnen krijgen. Toen de boeren zich met aanvra gen voor deze machines tot het mi nisterie van algemene machine-in dustrie wendden, heeft de staatsplan commissie zich genoodzaakt gezien te waarschuwen voor lichtvaardige beloften. Voor dergelijke machines is niet genoeg materiaal beschikbaar, aldus de commissie. Engeland reorganiseert voorlichtingsdienst Groot-Brittannlë zal in de komen de twee jaar de uitgaven ten behoeve van de voorlichtingsdienat voor de landen Overzee van 13 miljoen pond sterling verhogen tot ongeveer 15 millioen, aldus Is maandag offi cieel In Londen bekend gemaakt. Uit een regeringsrapport blijkt, dot de Britse voorlichtingsdiensten in Tunesië, Marokko, het gebied om de Perzische Golf, Perzië, Indonesië en bepaalde landen van het Britse Ge menebest uitgebreid zullen worden. Van de andere kant zullen de uit zendingen in het Frans en Italiaans beperkt worden en de uitzendingen voor Oostenrijk en Duitsland tot ién geheel worden samengevoegd. De uitzendingen in hetPortugees, Nederlands en Deens zullen geheel komen te vervallen. Amerikaanse autoriteiten geloven, dat na de terugkeer van Kroestjef, die vandaag zijn bezoek aan Tsje- cho-Slowakijk beëindigt, in Moskou wellicht nieuwe Russische stappen gedaan zullen worden, die tot een verdrag zouden kunnen leiden. Kroestsjef zelf zei gisteren op een massabijeenkomst te Pilsen, dat de zaken slecht gaan, op de ontwape ningsconferentie. Hij beschuldigde de westelijke afgevaardigden ervan, dat zij „papieren heen en weer schui ven, maar niet veel doen". Verder zeei Kroestsjel dat „de kapitalisten denken dat het onvoordelig voor hen zou zijn de koude oorlog te beëin digen". De Russische afgevaardigde Zorin heeft maandag op de ontwapenings conferentie in Londen de Ameri kaanse ontwapeningsvoorstellen uit voerig „ontleed". Hy uitte de be schuldiging, dat de voorstellen geen duidelijkheid in het clebat brengen^ maar veeleer de publieke opinie po gen te misleiden. Zorin drong daarnaast op meer spoed aan, daar de Amerikaanse voor stellen eigenlijk nog verre van com pleet zijn. „Hoe kunnen wij een compromis voorstellen i idien wij het geheel nog niet kunnen over zien", zo vroeg hij de vergadering. De Kerk in China Het persagentschap Reuter meldt, dat op het ogenblik te Peking een vergadering gehouden wordt van Chi nese katholieken ter oprichting van een nationaal verbond. De vergade ring zou alle katholieken van China, ten getale van 3 y. miljoen, vertegen woordigen. Ofschoon nadere gegevens nog ont breken, betreft het hier de reeds lang voorbereide vergadering van patriot tische katholieken. De organisatie van patriottische katholieken in China kan vergeleken worden met soortgelijke bewegingen in communistische landen, waar on der druk van de machthebbers po gingen in het werk werden gesteld de Kerk los te maken van Rome (Polen, Hongarije, Tsjochoslowakije). In tegenstelling tot de bewering der patriottische katholieken, (aat zijn alle katholieken van China ver tegenwoordigen) kan veilig worden aangenomen, dat slechts een zeer ge ring deel der Chinese katholieken achter de patriottische beweging staat. Het persagentschap der H. Con gregatie de Propaganda Fide merkt over de patriottische beweging in China nog op, dat er onder de leden, zich zeker nog katholieken bevinden, die menen de Kerk in China op deze wijze te kunnen redden, maar dat de bisachoppen, en verreweg het groot ste deel der priesters en gelovigen! liever do gevangenis riskeren dan ofl welke wijze ook mee te werken,

Leidse Courant | 1957 | | pagina 7