De Snot*i*ende Snot* Het aandeel der kinderen in de geloofsverkondiging EN TRALIE DINSDAG 16 JULI 1957 DE LEIDSE COURANT Katholieken van gehele wereld steunen Nederlandse missiegebieden Dank zij de samenwerking, welke wijlen Kardinaal van Rossum door de Voortplanting van het Geloof tot stand gebracht heeft, ontvangen de Nederlandse Missiegebieden 77.5 pet. van de geldelijke steun uit andere landen. Waren Nederlandse missiegebieden alleen op de hulp van het Nederland se thuisfront aangewezen gebleven, dan zou minder dan één kwart van de huidige hulp ter beschikking gestaan hebben, zoals ons bleek uit een onder houd met de directeur der Pauselijke Missiegenootschappen Mgr. H. J. J. van Hussen. Toch is de inspanning, welke Ne derland zich voor de financiële hulp aan de missies getroost al aanzien lijk- Volgens de gegevens over het jaar 1956 heeft ons land f 1.122.799 bijeen gebracht voor de Voortplanting van het Geloof, hetgeen 100.209 meer is dan het voorafgaande jaar. Over de gehele wereld konden de nationale genootschappen 57 mil joen aan de Congregatie te Rome af dragen, hetgeen 10 pet. meer was dan in 1955. Van dit bedrag zullen allereerst geholpen worden 700 kerkelijke mis siegebieden; dan zullen buitengewone subsidies moeten worden toegekend voor de zo dringend noodzakelijke bouw van nieuwe seminaries voor de priesteropleiding, voor de katholieke pers in de missielanden, voor hulp aan de uit communistische landen ge vluchte katholieken, voor tehuizen in de Westerse wereld voor studenten uit de missies, voor herstel van scha de door natuurrampen aangebracht, voor het onderhoud van catechisten, die zo'n kostbare hulp zijn in die gebieden, waar het aantal missiona rissen zeer onvoldoende is. Opleiding Inlandse clerus. De Kerk is op dit ogenblik nog al tijd vervuld met zorg over de oplei ding van de inlandse geestelijkheid. Dit liefdewerk heeft als opdracht gelden bijeen te brengen voor groot-seminaries met 4.530 studenten en 282 klein-seminaries met 18.325 leerlingen in Azië, Afrika en elders. Het aantal studenten betekent een vermeerdering van 1.730 in vergelij king met vorig jaar. Daarvoor is ten minste een bedrag van bijna 25 miljoen gulden nodig en er zijn nog geen 10 miljoen bij el kaar gebracht. Ook na de belangrijke subsidie van de Voortplanting van het Geloof blijft er nog een tekort van ongeveer vier miljoen gulden om aan de noodzakelijke aanvragen te kunnen voldoen. Er moet dus noodzakelijk voor een hogere opbrengst gezorgd worden: wegens gebrek aan middelen zijn nu reeds enkele bisschoppen genood zaakt het aannemen van nieuwe kan didaten op de seminaries stop te zet ten. Het liefdewerk staat dus voor een enorm probleem om op te lossen. Ne derlands opbrengst bedroeg in totaal ƒ580.933,16, dat is gelukkig een meer-opbrengst van 52.015.17 in ver gelijking tot het jaar tevoren. Kinderen helpen in Z.-Afrlkaanse schoolstrijd. Het is bijzonder vertroostend te vernemen, zo verklaarde Mgr. v. Hussen ons, sprekend over de Kinds heid, dat de kinderen in Nederland en op de gehele wereld op critieke punten in het missiewerk direct ach ter de missionarissen staan. Zij bepa len mede of de Kerk stand houdt of moet wijken. In Zuid-Afrika, waar de regering het subsidie aan de katho lieke scholen gewelddadig intrekt, heeft de H. Kindsheid actieve steun aan de bisschoppen toegezegd, juist mede vanwege die steun hebben de bisschoppen besloten de strijd te aanvaarden en de kath. scholen te handhaven; ƒ50.000 ging vorig jaar naar Zuid-Afrika, 20.CÓ0 komt dit jaar. Maar naar Cameroen, waar de schoolstrijd tegen de Mohamme daanse infiltratie moet staande blij ven, gaat op verzoek van de Paus zelf dit jaar 85.000. Het zijn de kinderen, die door het offertje van een paar centen, de stra tegie in de Kerk bepalen. En hoeveel is hun gebed niet waard? En hoeveel roepingen komen uit dit medeleven voort? In 1956 offerden de kinderen aan de H. Kindsheid ƒ15.249.892 hetgeen al weer ruim 2 miljoen meer was dan in 195'5. De Nederlandse kinderen gaven 28.400 meer en schonken 387.371 in totaal. Er zou nog veel gewonnen kunnen worden, wanneer de kinderen na de lagere school, automatisch b.v. bij de Voortplanting des Geloofs terecht zouden komen. Aan de vervulling van deze wens wordt hard gewerkt. Amsterdam gaat postambtenaren van elders lenen Bij de Amsterdamse postdienst zijn de moeilijkheden zo hoog opgelopen, dat de directie heeft besloten krach ten als loketisten aan te trekken, die niet in het bezit zijn van de Mulo-di ploma. Zij moeten wel méér onder wijs hebben genoten, dan alleen la gere school. Bovendien heeft de di rectieraad een beroep gedaan op post kantoren elders in het land ambtena ren af te staan aan de Amsterdamse Postdienst voor tijdelijke hulpverle ning. Dit zou zijn voor hoogstens één maand. Deze „uitgeleende" ambtena ren krijgen een verklaring, dat zij niet definitief in Amsterdam zullen worden tewerkgesteld. Vacantierechten zullen dus alsnog gehonoreerd worden. Van de directeur van het postkan toor te Leiden vernamen wij, dat er bij deze dienst nog geen moeilijkhe den bestaan. De personeelsvoorzie ning is echter zeker niet ruim genoeg om krachten aan Amsterdam te kun nen afstaan. Mgr Venings onverwacht overleden Bankbediende slaat vrouw de schedel in Moordenaar geestelijk gestoord Een 45-jarige bankbediende heeft gisterochtend in zijn woning aan de Bredeweg zijn 46-jarige vrouw van het leven beroofd door haar met een hamer de schedel in te slaan. De man was herstellende van een operatie. Het echtpaar schijnt aldus de politie onenigheid te hebben ge kregen, waarna beiden tijdens een vechtpartij van de trap en door een glazen deur zijn gerold, daarna zou de man zijn vrouw met een hamer dodelijk hebben getroffen. De politie werd eerst van de moord in kennis gesteld toen het 11- jarig zoontje, dat na twaalf uur uit school kwam, de buren had gewaar schuwd. Deze hebben zich toen met de politie verstaan, die de man in zijn woning heeft aangehouden. De politie vermoedt dat de moor denaar geestelijk gestoord is. Hij is na de moord apathisch in zijn woning gebleven en heeft zelf zijn 11-jarig zoontje binnengelaten toen deze na twaalf uur van school thuis kwam. Bij zijn arrestatie heeft de dader zelf de hamer aan de politie gegeven, De eerste verklaringen die hij afleg de boden, aldus de politie, nauwe lijks houvast. Van de zijde van de justitie hebben in de loop van de middag nog de officier mr W. A. de Koe, op de plaats van het misdrijf Om 11 uur gisteravond is in het ziekenhuis te Utrecht „St. Antonius- hove" plotseling overleden mgr. C. J. A Venings, die sedert september .956 vicaris-generaal was van het Aartsbisdom Utrecht. Oim half negen stapte mgr. Venings het ziekenhuis binnen voor een be handeling van een keelontsteking, die zich in het geheel niet ernstig liet aanzien. Zijn toestand vererger de plotseling, toen het gezwel in de keel naar binnen doorbrak en een infectie in het gehele lichaam ver oorzaakte. Om half elf ontving mgr. Venings de Sacramenten der Sterven den en om 11 uur is hij overleden. Mgr. C. J. A. Venings werd in 1904 te Amsterdam geboren; priester ge wijd in 1932, waarna hij kapelaan, rector en pastoor was in verschil lende parochies, resp. verschillende ziekenhuizen. Sedert 1954 was hij deken van En schede en sinds september 1956 vi caris-generaal van het Aartsbisdom. Grote bekendheid kreeg hij door zijn werk voor de volksgezondheid en als geestelijk adviseur van de Na tionale Federatie van het Wit-Gele Kruis. Z. H. Excellentie de Bisschop van Haarlem heeft op dinsdag 16 juli de Kruinschering toegediend aan de vol gende Eerwaarde heren van het Bis dom Haarlem: J. J. de Boer, M. M. Buter, Th. P. M. Buijsman A, B. M. Fritschy, J. Chr. M. Hendriks, A. W. C. de Jong, E. A. Karregat, S. G. Konijn, H. A. Kuijpers, J. W. M. van der Meer J. A. M. Smit, W. J. Spronk, J? W. Stam, C. J. M. van der Velden, F. J. P. Veltman, P. N. Wijn- ker. De vier prinsessen te Cannes op vakantie Ook de prinsessen Margriet en Ma rijke zijn nu met vakantie. Gister middag zijn ze getweeën naar Frank rijk vertrokken, waar zij zich zullen voegen bij de prinsessen Beatrix en Irene, die incognito in een villa tel Cannes verblijven. De beide oudste prinsessen zijn reeds enkele dagen aan de Franse zuidkust. Prinses Margriet is over gegaan naar de derde klas gymna sium van het incrementum op het Baarns Lyceum. Prinses Marijke gaat na de vakantie naar de vijfde klas van de Nieuwe Baarnse School. Prinses Marijke leert zwemmen Op invitatie van H.M. de Koningin geeft mevrouw D. Kloek-Van Ekris sinds enkele dagen zwemles aan prinses Marijke. Eenmaal per week gaat mevrouw Kloek-Van Ekris naar het Paleis Soestdijk, waar ze in het open bassin van het paleis de prinses haar instructies geeft op precies de zelfde manier zoals ze dat doet in het zwembad aan de Kapelstraat te Hilversum en aan de leden van haar club „De Robben". In de afgelopen jaren is Dicky van Ekris een beken de figuur geweest op de binnen- en buitenlandse wedstrijdvelden, waar ze in het bijzonder op de rugslag ontelbare triomphen heeft behaald. Melkbezorging huis aan huis opgeheven? In de vier grote steden, Rotterdam, Amsterdam, Den Haag en Utrecht zal binnenkort door het produktschap Zuivel een onderzoek worden inge steld om na te gaan of het in die steden mogelijk is, de verordening van het produktschap in te trekken, die bepalend stelt, dat melk huis aan huis moet worden bezorgd. Het onderzoek geschiedt naar aan leiding van het feit, dat vele melk bezorgers in de afgelopen warme weken op eigen initiatief besloten hebben geen melk meer te bezorgen bij de bewoners van de hoge flat étages. Melkbezorgers in dienst van de melkfabrieken, zouden ziek thuis zijn met rugklachten ten gevolge van het vele trappenlopen. Werkgevers- en werknemersbonden in bakkers- en melkbedrijf zouden overleg willen plegen om de huis- aan-huisbezorging van hun waren zo veel mogelijk te beperken. Men is in de kringen van de melk- slijters evenwel niet eensgezind. De melkslijters die nog zelf willen bezorgen worden geleid door de vrees, dat de omzet van melk en vooral van de bijprodukten zal dalen als de leverancier het contact met de afnemer verliest. „Sibajak" nu vertrokken Het motorschip Sibajak", dat za terdagmiddag met 996 passagiers uit de Rotterdamse haven vertrok naar Nieuw Zeeland en Austrauië, maar ruim een uur later aan de Lloydkade in Rotterdam terugkeerde wegens een storing iri de machinekamer, heeft gisteravond om acht uur de reis hervat. Eén der vrouwelijke pas sagiers werd gistermiddag in het ha venziekenhuis te Rotterdam aan een acute blindendarmontsteking geope reerd en daarna aan boord van het schip teruggebracht om met haar man, en kinderen mee te kunnen rei zen naar Australië. Ruim 600 passa giers maakten gistermiddag, op uit nodiging van de Koninklijke Rotter damse Lloyd, in 14 autobussen een rondrit door Rotterdam en omge ving en dronken thee in diergaarde Blij dorp. Voor de kinderen werd in het restaurant aan de Lloydkade een kinderfeest gegeven, compleet met poppenkast en goochelaar. Eén der pasagiers zal de reis niet meemaken. Het is de 23-jarige J. Dijkstra, die bij zijn terugkomst in Rotterdam door heimwee werd over mand. Hij zal zijn paspoort, dat alle passagiers in moesten leveren terug ontvangen. DE KORTENAER OP THUISREIS. Hr. Ms. torpedoboot jager Kortenaer zal onder bevel van de kapitein-luite nant ter zee J. Brink, op 29 juli uit Nieuw-Guinea naar Nederland ver trekken. Het schip wordt in de vooravond van 3 september aan de rede van Den Helder verwacht en zal op 4 septem ber de haven van Nieuwediep bin nenlopen. Ook weduwen en weduwnaars in congres De romantiek rond congressen van vrijgezellen en tweelingen heeft thans ook de weduwen en .weduw naars in haar ban. Voor het wereld congres voor weduwen en weduw naars, dat dit jaar voor het eerst in Enschede gehouden wordt op 27, 28 en 29 september, hebben zich al meer dan 200 belangstellenden op gegeven. Er zijn aanmeldingen bin nengekomen uit België, Denemarken, Italië, Zweden en enkele andere Europese landen. De organisator is de heer G. Greyn uit Grevenbicht, die zich naam heeft verworven door het organiseren van wereld-vrij ge- zellencongr essen. Op de Escamplaan te Den Haag is gistermorgen een 66-jarige heer uit de Fahrenheitstraat aldaar door een tramstel van lijn 6 overreden en ter plaatse aan zijn verwondingen over leden. Het ongeluk gebeurde bij het wis selen van twee tramstellen, waarbij een aanhangwagen door de motorwa gen werd opgeduwd. De bestuurder van de tram had daardoor geen uit zicht op de baan en ook de conduc teur, die bij het wisselen aan het eindpunt gewoonlijk voor de tram uitloopt, had het slachtoffer, dat met de fiets aan de hand de tramlijn over stak, niet gezien. Hij was juist even ingestapt om de schuifdeuren van de motorwagen te openen voor de be stuurder. Het slachtoffer kwam on der de bijwagen en werd bijna dertig meter meegesleurd. Sombere vooruitzichten voor de vleesexport Het bedrijfschap voor de handel in vee heeft In de gisteren te Utrecht ge houden bestuursvergadering, zijn be zorgdheid uitgesproken over de ont wikkeling van de export, zowel wat betref van schapen als van rundvee. Het produktschap voor vee en vlees heeft reeds besloten een dreigende ontwrichting van onze slachtvee- markt te voorkomen, door de hoeveel heid van de invoer van slachtvee evenredig te stellen aan de uitvoer- mogelijkheden voor rundvlees. Marie van Zeggelen overleden Marie Christine van Zeggelen, de bekende schrijfster van historische romans is zondagnacht op 87-jarige leeftijd in een tehuis voor bejaarden te Huizen (N.-H.) plotseling over leden. Zeven jaar geleden publiceerde Marie van Zeggelen haar laatste ro man: „Machteld ter Crone", waar mede ze een lange reeks van roman tische werken besloot, die groten deels speelden in het leven van de achttiende en negentiende eeuw. Dat leven interesseerde niet alleen haar maar ook allen, die de triologie ge lezen hebben: „Een Liefde in Ken- nemerland", „Een Hofdame in de achttiende Eeuw" en „Festijnen en Perikelen". Marie van Zeggelen deed haar boeken niet aan haar fantasie ontspruiten, maar putte haar onder werpen uit oude familie-archieven. Boeken als „De Plaetse aan de Veght" en „Twee Amsterdamse Jof fers" zijn hiervan treffende voorbeel den. Ook het wezen van land en volk van Indonesië, waar de schrijfster van 1890 tot 1917 verbleef, heeft ze in enkele werken op bijzonder ge voelige manier doorgrond. Hoewel het een geheel andere wereld betrof, wist zij zich door haar verblijf in Indonesië geheel in het leven van de i inlander in te leven, zoals blijkt uit „De Gouden Kris" en uit korte ver halen in de bundel „Bij het Hart van Indië". Ook schreef ze in haar In dische periode een roman over de eerste Nederlandse Oost-Indiëvaart onder de titel Oude Glorie. Ook toneelstukken en goede jeugd romans behoren tot het levenswerk van Marie Christine van Zeggelen, die grote verdienste heeft om de wij ze, waarop zij het verleden voor het heden heeft levendig gehouden. De begrafenis zal morgen plaatsvinden op de begraafplaats Oud Eik en Dui- nen te Den Haag. De filmkomieken Abott en Cos- tello, die 20 jaar hebben samenge werkt, zijn uit elkaar gegaan. Abott, die 61 is, zou enige tyd rust willen nemen. Costello is 10 jaar jonger. GEMEENTESECRETARIS VEROORDEELD De rechtbank te Zwolle heeft van morgen de gewezen gemeentesecre taris van Heino, de 36-jarige D. van der B. veroordeeld tot een gevange nisstraf van 1 jaar en 6 maanden met aftrek van voorarrest, wegens vals heid in geschrifte en oplichting. Van der B. had bekend een reke ning van een aannemingsfirma te hebben gefingeerd, welke hij had voorzien van de handtekening en het akkoord van de gemeente-architect. Voorts had hij een privé-rekening voor het onderhoud van zijn auto veranderd in een rekening aan de gemeente voor het reviseren van een wegschaaf. Hiervoor maakte de ge wezen secretaris een betalingsman daat, waaronder hij de handtekening van de burgemeester en die van de wethouders zette. Van der B. zou dit soort vervalsingen tussen 1953 en '57 vele malen hebben gepleegd. Bij het onderzoek ter zitting was voorts nog ter sprake gekomen, dat Van der B. zich had vergrepen aan collectegelden, aan verenigingsgeld en te hoge reis- en verblijfskosten had ingediend. Volgens een onder zoek van de Vereniging van Neder landse Gemeenten zou de man zich ongeveer 11.000 hebben toegeëigend. De officier van justitie had tegen Van der B. een gevangenisstraf van twee jaar met aftrek van voorarrest gevorderd. Granaat opgebaggerd Gistermiddag zijn twee werklieden tijdens baggerwerkzaamheden in het havenkanaal van Zierikzee door een granaatontploffing gewond. De gra naat kwam bij het baggeren naar boven en ontplofte in de stortbak naast de baggermolen. De rondvlie gende scherven sloegen een aantal grote gaten in de wanden van de stortbak en troffen M. Hongkoop uit Sliedrecht, die een vleeswond aan zijn rechter bovenarm kreeg en G. van Oort uit Werkendam, die vleeswon den aan linker onder- en bovenbeen en een aantal wonden door splinters in zijn gezicht opliep. NIET BEKEND IN LEIDEN. Een autobuschauffeur uit Hooge- veen, had op 17 april om 5.45 uur nm. met zijn autobus op het Stationsplein op een vreemde manier gereden, en een bocht genomen. Toen hij merkte dat hij op de parkeerplaats terecht was gekomen, was hij weer achter uitgereden. Op deze wijze de weg voor het verkeer afsluitend. Hij reed tegen de auto van professor Van Kouteren uit Luik op, waardoor gro te schade was ontstaan. De sub. offi cier van Justitie, mr. Meijer, wees er op, dat verdachte in Leiden niet be kend was. Ook prof. Van Kouteren wist de weg niet, en daar het nog goed afgelopen was, verzocht hij om clementie. In repliek vond de sub. of ficier van Justitie, dat als verdachte hier niet bekend was, hij onvoorzich tig gereden had. Hij persisteerde bij zijn eis. De kantonrechter wees erop dat verdachte nu een ander verweer voerde, als bij de politie, hij veroor deelde hem tot 25 boete of 10 dagen. De voorzitter van het bedrijfschap de heer J. van der Stoel, noemde de ze beslissing een zeer gelukkig be sluit. De moeilijkheden die in de vleessector zijn ontstaan, nadat Frankrijk de invoerbeperkingen heeft vastgesteld, zijn vooral Voor onze schapenexport zeer oot. Ofschoon onze regering alles probeert om tot verbetering te kernen, heeft de heer Van der Stoel nog geen lichtpunten kunnen ontdekken. Wanneer Frank rijk voor de schapen „niet open gaat", ziet hij een débacle nade ren, niet alleen voor de schapenhou ders en de schapenhandel, maar ook voor onze hele vleessituatie, doordat de Nederlandse markt overvoerd zal worden, met een zeer nadelige uit werking op het prijsniveau. Het bedrijfschap stelde in deze ver- delijke wijze met zijn bromfiets had gadering de heffingsverordening vast, gereden en eiste 50 boete of 20 da- die nadat de groep paardenhandel gen. De kantonrechter veroordeelde haar bezwaren had teruggetrokken I verdachte tot 35 boete of 10 dagen, voor dit jaar ongewijzigd aan de met toewijzing der civiele vordering IS.E.R. zal worden voorgelegd. a iqo. Een jeugdige monteur uit Leiden stond terecht omdat hij op 16 april j.l. op de hoogst gevaarlijke kwajon gensachtige wijze met zijn bromfiets op de Haarlemmerstraat had gereden. Terwijl auto's stonden te wachten voor het doorgaand verkeer Prin- sessekadeTurfmarkt, was verdachte met 40 km. snelheid het kruispunt opgereden, met gevolg dat hij tegen de auto van professor A. J. M. Hol- mer was opgereden, die een civiele vordering a 100 indiende voor gele den schade. De sub. officier van Ju stitie vond dat verdachte op schan- (42) Uithof hl! Terwti Huskedekmderwitenkrvf- trntt, km min bloeddruk mr oppeilkomtn'r hiMEitledenkio^dterrlJdm rm steeds erf ens rondloopt1 H& Een groot aantal personen uit Noordwijk en Leiden moesten te rechtstaan voor de Leidse kanton- rechter wegens ernstige overtreding van de leerplichtwet. De sub. officier van Justitie eiste 15 tot 30 boete of 4 en 10 dagen. De vaders werden veroordeeld tot 15 of 5 dagen of 30 boete of 10 dagen. CLANDESTIENE LUISTERAAR. Een bloemist uit Rijnsburg stond terecht omdat hij vanaf sept. 1955 te 25 boete of 10 dagen. De pl. kan tonrechter mr. De Koning veroordeel de hem tot 15 boete of 5 dagen. Een Leidenaar stond gisteren te recht omdat hij een beschermde vo gel, een „keep", in zijn volière had. Verdachte wist niet dat dit verbo den was. De sub. officier van Justitie eiste 15 boete of 5 dagen. Uitspraak 15 boete of 5 dagen. WELDOENER BESTOLEN. Voor de Haagse politierechter stond een 22-jarige Duitser terecht, die er blijkbaar een gewoonte van had ge maakt om telkens om de 14 dagen in te breken bij een Nederlandse kennis. een waarde van 650.aan geld en goederen bijeen gestolen. De gedupeerde kennis was iemand uit Voorschoten, die zich over de jon ge Duitser ontfermd had en hem bij zich in dienst had genomen. Alles ging goed, totdat de buiten lander kennismaakte met een vrouw in Rotterdam, die later getrouwd bleek en kinderen had. De Duitser was van haar gaan hou den en vertelde de politierechter, dat hij het geld en de goederen had ge stolen om haar en haar kinderen te onderhouden. De politierechter vond dat hij ver achtelijk gehandeld had. Hij gaf verd. „op een briefje", dat deze het land zou moeten verlaten, als hij zijn eventuele straf had uitgezeten. De officier van Justitie eiste vijf maanden met aftrek. Verd. werd ver oordeeld tot drie maanden met aftrek. HUURKOOPAUTO VERKOCHT. „Ik zat in geldmomlijkheden, edel achtbare, en daarom ben ik er toe ge komen, maar ik ben me er volkomen van bewust dat ik fout ben geweest", zei de 40-jarige horlogemaker uit Leiden. „Het lijk^ wel vreemd, dat u zegt in geldmoeilijkheden te hebben gezeten. U reed eerst in een Vauxhall, daarna in een Chrysler en vervolgens in een Buick Sedan, stuk voor stuk dure wagens dus", antwoordde de Haagse politierechter. De verdachte stond terecht omdat hij omstreeks januari van het vorige jaar bij Ma- rel's Autobedrijf een Buick Sedan had gekocht in huurkoop, en deze terwijl hij nog lang niet was afbe taald had verkocht voor een an dere, slechtere wagen, waarop hij dus geld toekreeg. Verdachte vertelde vroeger zelf een huurkoopzaak gehad te hebben en hij was vaak door zijn klanten bij de neus genomen, waaruit hij maar had opgemaakt, dat hij nu wel eens een ander te pakken mocht nemen. Bovendien had verdachte iets derge lijks gedaan met een huurkoopradio. Dit feit bekende verdachte volmon dig, maar voor het eerste ten laste gelegde had hij nog wel enkele tegen argumenten. De politierechter releveerde dat de man ook als eens een brillant uit een ring had gestolen, waarvoor hij was gestraft. Conform de eis van de officier van justitie werd hij veroordeeld tot een maand gevangenisstraf. OUD KOPER GESTOLEN. Omdat de 26-jarige kernmaker te Leiden *n september en november van het vorige jaar oud koper had gestolen bij de Nederlandse Electro- lasmaatschappij te Leiden stond hij nu terecht voor de Haagse politie rechter. Een Leidse metselaar had dit oude koper van hem gekocht zonder te we ten dat het gestolen was. Ze stonden nu tegelijk terecht. De politierechter wees de metse laar erop dat hij voortaan wat meer aandacht moet besteden aan personen die met oud koper aan I-omen dragen. Het gebeurt tegenwoordig maar al te vaak dat het later gestolen goed blijkt te zijn. De straf wat licht. De officier eiste voor de steler een boete van 30,00, of 6 dagen, drie maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jaa en toezicht van het Leger des Hc:ls. De politie rechter vond deze eis gerechtvaar digd, maar maakte van de drie maan den één maand. De andere verdachte, de heler, kreeg conform de eis een

Leidse Courant | 1957 | | pagina 6