Rijksweg beoosten Leiden in beeld DINSDAG 16 JULI 1957 DE LETDSE COURANT HET AANSCHIJN DER AARDE VERANDERT Langzamerhand veranderen arbeiders aan de rijksweg 4a ten oosten van Leiden het aanschijn der aarde. Door de weilanden, over wegen en ka nalen, langs boerderijen en molens, voor het oog van verwonderde koeien, die zich al gauw met het nieuwe beeld vertrouwd hebben gemaakt, ontrolt zich een lint van beton. Wij hebben deze weg gevolgd van Stompwijk tot Nieuwe Weteripg; er waren lange stukken, die wij als een lingen op deze weg konden berijden en wij hebben hier en daar het werk van de wegenbouwers op de gevoelige plaat vastgelegd. Links van boven naar beneden; Bij Stompwijk duikt de weg onder een hagelnieuw viaduct door. De brug geeft aansluiting over de weg aan de Kniplaan. Naast het Kruisheren-klooster bij Zoe. terwoude torenen de reusachtige be tonmolens, die in onafgebroken stroom het wegdek voor de nieuwe weg le veren. Jonge Kruisheren bewandelen een nieuwe weg. De bogen van het viaduct bij Leider dorp zijn in hon strakheid van een ar chitectonische schoonheid, die een nieuw aspect geeft aan de groei van deze gemeente in de buitenwijk. Rechts van boven naar beneden: Bij het viaduct Hoogmade graven de gulzige tanden van een dragline. De Rijksweg gaat hier onder de weg. Bij de Franse Brug in Roelofarends- veen treft men nog werkzaamheden in het eerste stadium aan. Het zand, dat hier door buizen wordt aangevoerd, komt van zandbakken aan de Ringvaart. Deze zandbakken voe ren het zand uit het Brasemermeer aan. Bij Nieuwe Wetering heeft men naast de Ringvaart een tweede kanaal moe ten graven, opdat het verkeer te wa ter normaal doorgang kan vinden, ter wijl onder de vaart een tunnel wordt gegraven, die de Rijksweg ónder laat duiken. De Ringvaart was te hoog ge legen om hier een brug aan te leggen, de oprit zou te lang geworden zijn. Op de achtergrond ziet men de zandzui ger en -spuiter die het z-»nd uit de bakken naar het werk bij de Franse Brug spuit. Inzet in het mid ten: Met deze warmte is het zaak, dat het nieuwe betondek zo lang mogelijk nat blijft. Een proef vagen vonden wij op onze veg tussen Stomp *vijk en Zoe terwoude.

Leidse Courant | 1957 | | pagina 5